Hafta Sonu Gezilecek Yerler

Hafta sonu, herkesin biraz nefes almak, hayallere dalıp, motive olmak, işten, güçten ve stresten uzak bir hafta sonu geçirmek için var olma nedenidir. Bunu bilen ben, gezmiş olduğum yüzlerce şehirden yararlanarak, sizlere Türkiye’de Hafta Sonu Gezilecek Yerler ve Hafta Sonu Tatil Önerileri hakkında kendimce rotalar çıkarıp, biraz huzura ermeniz, stresten, kalabalık kaotik yapıdaki şehirlerden birazcık bile olsa uzaklaşmanız için bu yazıyı yazmaya karar verdim.

kapadokyada-yapilacak-aktiviteler

Kapadokya : Hafta sonu kaçamak yapılası yer

Hafta Sonu Kaçamak Yapılası Yerler

Hafta sonu tatili için nereye gidilir ? Huzurlu ve sakin tatil yerleri nerelerdir ? Ülkemiz uçtan uca güzellik ve doğa harikalarıyla dolu. Dünyanın hayran olduğu harika coğrafyalardan birisine sahibiz. Böylesine güzel coğrafyada, az maliyetle güzel bir hafta sonu tatili geçirmeyi kim istemez ki ?

uchisar_kalesi

Uçhisar Kalesi-Kapadokya

Ege’nin güzel sahillerinde sabahlamak; Akdeniz’in eşsiz plajlarında gün batımını izlemek; Karadeniz’in hırçın sularına ve eşsiz doğasına karşı yöresel lezzetleri denemek; Doğu’nun leziz mutfağına hayran kalıp, tarihi eserlerine tanık olmak…

Konaklama konusunda Şu Siteyi kullanabilirsiniz.

Elbette her ilimiz birbirinden güzel yerlere sahip ama bu listenin başlıca amacı, kendimce  güzel bir hafta sonu geçirebileceğinizi düşündüğüm yerlerden bahsetmek olacak. Sizlere, anlattığım şehirlerde gezilecek yerlerden tutun da, otel önerilerime kadar hepsini sırası ile anlatacağım. “Hafta sonu tatili için nereye gidilir ? Kafa dinlemek için sakin tatil yerleri nerelerdir ?” diyenler için başlıyorum anlatmaya…

1-Artvin Hafta sonu Gezilecek Yerler

Karadeniz, hepimizin bildiği gibi doğa güzellikleri bakımından eşsiz bölgelerden biri. Bu bölgenin en güzel yerlerinden biri deyince akla kuşkusuz ilk Artvin gelir.

Artvin_gezi_rehberi

Hafta Sonu Karadeniz Turu / Artvin Gezilecek Yerler

Dünya’nın en büyük Atatürk heykeliyle, şelaleleriyle, eşsiz yaylalarıyla, leziz yöresel lezzetleriyle ve Karagöl’ü ile hatırı sayılır bir hafta sonu geçirmek için benim de en sevdiğim yerlerdendir.

Artvin’de gezilecek ve görülecek yerleri detaylı bir şekilde Artvin Gezi rehberi yazısında anlattım. Okumanızı tavsiye ederim.

artvin-gezilecek-yerler-karadeniz-turu

Artvin Gezilecek Yerler / Hafta Sonu Kaçamak

Öyle bir yerdir ki Artvin ; her derde deva, her duyguya hitap eden bir doğası vardır. İnsanların samimiyetiyle bu eşsiz doğası birleşince ortaya harika güzellikler çıkar. Mesela; gidin çay bahçelerinde çay toplayın, yaylalarda kafa dinleyin, yerel insanların evlerine uğrayın sohbet edin, balık tutun, dağlarda yürüyüş yapın, Karadeniz’in hırçın sularını kahve eşliğinde seyredin, yağmuru izleyin. Bambaşkadır Karadeniz yağmuru.

 • Artvin Otel önerilerim : 2 kişi tek gecelik konaklama ücreti 180 TL olan Artvin Grand Hotel‘de kalabilirsiniz.
 • Artvin İçin Kaç Gün Yeter : 2-3 gün yeterli olacaktır.
 • Artvin’de Görülmeden Dönülmemesi Gereken Yerler : Artvin Gezilecek Yerler yazımda görebilirsiniz.
 • Artvin’e Kadar Gelmişken Başka Nerelere Gidilir : Artvin çevresi gezilecek yerler önerim ise Batum olacaktır. Batum Gezi Rehberi yazıma bakabilirsiniz. (Aslında Gürcistan demek istiyorum. Kimlikle dahi Gürcistan‘a geçebilirsiniz. Belirtmek istedim.)

BONUS : Artvin/Hopa’ya yarım saatlik mesafede yanı başımızdaki ülke Gürcistan’a bir kimlikle geçebilmek mümkün. Hatta Batum’dan 6 saatlik tren yolculuğu yapıp Tiflis’e kadar gidebilir güzel bir hafta sonu geçirebilirsiniz.

Gürcistan Batum Gezi Rehberi ve Tiflis Gürcistan Gezilecek yerler yazılarımı okumanızı tavsiye ederim.

2-Nevşehir-Kapadokya Hafta sonu Gezilecek Yerler

İç Anadolu için ne derler bilirsiniz: Dümdüz ve uçsuz bucaksız, soğuk, ağaçsız ve daha bir çok şey. Halbuki ne cevherler var bu bölgede ah bir bilseler. Hafta sonu kaçamak yapılacak ve gezilecek yerler listemizin en başında şüphesiz Kapadokya geliyor. Yazıyla, kışıyla apayrı bir doğa harikasına sahip olan Kapadokya için bir hafta sonu ayırıp güzel bir Kapadokya turu ile kendinizi ödüllendirin.

kapadokya-tatil-gezilecek-yerler-hafta-sonu

Hafta Sonu Kapadokya Turu / Kapadokya Gezilecek Yerler / Hafta Sonu Tatili İçin 10 Adres

Kapadokya, sabahın ilk ışıklarında eşsiz gün doğumu manzarasını balonlarla havalanarak izleyebileceğiniz nadir yerlerden birisi. İster manzarayı havadan seyredin, isterseniz havadaki balonların manzarasına  şahit olun. Ama bana sorarsanız, mutlaka bir kez Kapadokya Balon Turu listenizde olsun. Hayatınızda bir kere bu tarifi mümkün olmayan duyguyu tadın derim.

Kapadokya_gezi_rehberi

Kapadokya (Dünyanın en güzel manzaraları arasındadır) / Hafta Sonu Kaçamağı

Ayrıca, Kapadokya’ya kadar gelmişken testi kebapları yemeden, peri bacalarının içerisine kurulan otellerde konaklamadan, şarap mahzenlerini gezmeden, geleneksel Türk gecelerine şahit olmadan dönmeyin derim. İnanın bana,hafta sonu tatili geçirmek, kalabalık ve gürültüden uzaklaşmak için efsane yerlerden birisidir. İster tek gidip kendinizle başbaşa kalıp düşünmeye vakit ayırabilir, isterseniz de sevgilinizle, eşinizle gidip romantizmin doruklarını yaşayabilirsiniz.

ortahisar_kapadokya

Kapadokya’da gezilecek yerler : Ortahisar

Özellikle hafta sonu tatil fırsatının değerlendirilmesi için size en büyük önerim ise : Bölgede otel sayısı çok fazla olduğu için, hemen hemen her ay ayrı bir kampanya oluyor. E uçak biletleri de erken alınca öylesine ucuz ki ! Daha ne olsun ?

 • Kapadokya Otel önerilerim : Kapadokya Otelleri yazımda tüm tüm önerileri detaylıca belirttim.
 • Kapadokya İçin Kaç Gün Yeter : 2-3 gün Kapadokya Turu için yeterli olacaktır.
 • Kapadokya’da Görülmeden Dönülmemesi Gereken Yerler : Kapadokya Gezilecek Yerler yazımda görebilirsiniz.
 • Kapadokya’ya Kadar Gelmişken Başka Nerelere Gidilir : Kapadokya çevresi gezilecek yerler önerim ise 1 saat uzaklıkta olan Kayseri olacaktır. Kış döneminde gidip, Erciyes Dağı’nda kayak keyfi yapabilirsiniz. Erciyes Kayak Merkezi Otelleri için tıklayınız.

Gitmeden önce Kapadokya’da gezilecek ve görülecek yerlerin ayrıntılı olarak anlatıldığı Kapadokya Gezi ve Seyahat Rehberi yazımızı da mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

3-Adana Hafta sonu Gezilecek Yerler

Adana, her zaman haberleriyle gündeme bomba gibi düşen SICAK bir ilimiz. Ama bununla beraber, özellikle gurme turları ile de son zamanlarda çok dikkat çeken bir şehrimiz olmaya başladı.

adana-gezilecek-yerler-hafta-sonu

Adana Merkez Park

İhtişamlı camileri, medreseleri, tarihi kazancılar çarşısı, Etnografya müzesi, işlek caddeleri ve Seyhan baraj gölü ile bizleri büyüleyen bu ilimize, gelin güzel bir hafta sonu tatili turu planlayalım. Adan, gözlerimizi etkilediği kadar midemizi de şenlendirir. Ah o yemekler yok mu…

Adana_yemek_nerede_yenirAdana_yemek_nerede_yenir

Adana Yemekleri / Adana Mutfağı / Adana Turu / Adana’da Yemek Nerede yenir ?

Bilirsiniz : Dillere destan bir Adana Mutfağı vardır. Adını verdiği ”Adana Kebabı” en meşhur yemeklerindendir. Adana mutfağını ve Adana’da ne yenilip ne içildiğini merak edenleri, Adana’da Ne Yenir ? Adana Yemekleri Nelerdir ? yazımıza alalım. Zaten hem yemekleri hemde nerede yemeniz gerektiğini o yazımızda tek tek anlattık.

Adana’da gezilecek ve görülecek çok fazla tarihi  veya turistik yapı yok. Kendinize en az bir hafta sonu ayırmanız yeter bu güzide şehir için.

Hemen hemen her yerden ulaşımın mümkün olduğu Adana’ya Haziran-Temmuz-Ağustos aylarında gitmemeniz şiddetle tavsiye edilir. Yediğiniz yemeğin ve gezdiğiniz yerlerin tadına varamadan ayrılmak zorunda kalabilirsiniz. “O kadar mı sıcak ya ?” diye soracak olursanız; evet. O kadar hatta tahmin ettiğinizden bile sıcaktır. O yüzden sonbahar veya ilkbahar mevsimlerinde gitmek çok daha güzel olacaktır.

Adana_gezilecek_yerler_Taşköprü

Adana Gezilecek Yerler Taş Köprü / Hafta Sonu Adana Turu

Güzel bir hafta sonu tatili ile midenize ve gözlerinize ziyafet çektirmek için Adana’ya uğrarsanız, sizi hayal kırıklığına uğratmayacaktır.

 • Adana Otel önerilerim :  Adana otelleri linkinden ulaşabilirsiniz.
 • Adana İçin Kaç Gün Yeter : 2 günde Adana’yı baştan sonra keşfedebilir, güzel bir hafta sonu tatili geçirebilirsiniz.
 • Adana’da Görülmeden Dönülmemesi Gereken Yerler :  Adana’da Gezilecek Görülecek Yerler yazımda detaylıca anlattım.
 • Adana’ya Kadar Gelmişken Başka Nerelere Gidilir : Adana çevresinde gezilecek yerler önerim ise ; Mersin, Hatay, Gaziantep olacaktır.

4-Balıkesir-Ayvalık Hafta sonu Gezilecek Yerler

“Ege’de hafta sonu tatil yerleri nerelerdir ?” diye soranlara cevaben : Tecrübelerime göre Ege bölgesinde gezilecek yerlerin başını çeken Balıkesir’in ilçesi olan Ayvalık’tan bahsetmezsek olmaz.

cunda-adası-ayvalık-gezilecek-yerler-hafta-sonu

Cunda Adası Gezilecek Yerler / Hafta sonu Ayvalık Tatili

İnsanların samimiyeti, keşfedilmeyi bekleyen onlarca köyü, deniz mahsülleri ve mis gibi esen rüzgarı ile Ayvalık, hafta sonu tatili  yapılacak harika şehirlerimizden birisidir. Özellikle, sakin tatil yerleri arayanlardansanız, adresiniz Balıkesir-Ayvalık olmalıdır. (Not : Özellikle yaz mevsiminde çok kalabalık olabilir.)

Ayvalık’ta, birde Cunda Adası bulunuyor. 4 mevsim görülmesi gereken çok güzel adalarımızdan birisi. Sakin ve huzurlu  bir hafta sonu tatili istiyorsanız, tereddüt etmeden gidebilirsiniz.

ayvalik_cundada_ne_yapılır

Ayvalık Cundada ne yapılır / Hafta Sonu İstanbula Yakın Gezilecek Yerler

Bu bölgeye, sadece deniz-kum-güneş üçlüsü olarak bakmayın. Yukarıda bahsettiğim gibi keşfedilmeyi bekleyen sokakları, sohbet etmeniz gereken harika Ege ahalisi, kafa dinleyeceğiniz huzurlu alanları ve daha niceleri var.

Sevgiliniz ile eşinizi manzaranın keyfini de sürebilirsiniz, çıt çıkmayan ormanlarında huzura da erebilirsiniz. Abartı otel fiyatlarının olmadığı Ayvalık’da, gayet hesaplı ve makul bir hafta sonu geçirebilirsiniz. (Bodrum ve Çeşme’ye göre.)

 • Ayvalık’ta Otel önerilerim : 2 kişilik odada 1 gece konaklamanın 150 TL olduğu Macaron Konağı‘nda konaklayabilirsiniz. Diğer otel seçeneklerini, Ayvalık Cunda’da Nerede Kalınır  yazımda detaylıca anlattım. Mutlaka göz atın derim.
 • Ayvalık İçin Kaç Gün Yeter : Ayvalık için en az 2 gün yeterli olacaktır. Cunda Adası ile beraber en az 3-4 gününüzü ayırmalısınız.
 • Ayvalık’ta Görülmeden Dönülmemesi Gereken Yerler :   Ayvalık Cunda Gezi Rehberi yazımda görülecek yerleri detaylıca anlattım. Hatta Cunda gezilecek yerler rehberini bile yazdık.
 • Ayvalık’a Kadar Gelmişken Başka Nerelere Gidilir : Ayvalık çevresi gezilecek yerler önerim Edremit ve  Altınoluk olacaktır. Aslında imkan varsa tüm Ege baştan sonra güzel bir rota ile gezilmelidir. Türkiye’de Gezilecek Şehirler yazımda Türkiye’de Gezilecek 5 Rota’yı anlattım.

5-Mardin Hafta sonu Gezilecek Yerler

Hafta sonu tatil önerileri için listemize Mardin’i eklemeden geçmiyoruz. Üç kez gittiğim ve her gittiğimde daha da heyecanlandığım, daha da etkilendiğim bir şehirden kısaca bahsedeceğim sizlere.

Uçsuz bucaksız Mezopotamya’ya bakan, tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan ve yukarı Mezopotamya’nın en eski şehri olarak bilinen Mardin; yan yana yapılmış camileri ve kiliselerden yükselen ezan sesleri ile insanı bir yandan büyüler, bir yandan da düşünmeye davet eder.

mardin-hafta-sonu-gezilecek-yerler

Mardin Gezilecek Yerler / Hafta Sonu Gezilecek Yerler / Hafta Sonu Kaçamak

Bir tarafta Mardin, bir tarafta Eski Mardin. Binalar ve yapılar buram buram tarih kokar. Birden onlarca kültüre ve tarihe tanıklık etmiş ve pek çok inancın kesişim noktası olmuş bu güzel şehrin atmosferi rüyalara daldırır. Türkiye’de bu özelliklerle birbirine benzeyen iki şehirden birisidir. Diğeri ise Hatay’dır.

Camileri, kiliseleri, medreseleri, manastırları, kendine has mimarisi, doğa ve tarihi güzellikleri ile gözlerinizi şenlendirir. Hafta sonu tatili geçirilecek harika rotalardan birisidir. Aynı zamanda bir çok etnik kökenin birleşmesiyle ortaya çıkan güzel bir damak tadı vardır. Evet. Özellikle et yemekleri harikaaaadır.

Eminim ki Mardin, aklınızdan hiç silinmeyecek tarih ve kültür zenginliği ile sizleri de büyüleyecektir. Hafta sonu tatilinizi değerlendirmek için kaçırılmayacak bir şehir.

 • Mardin’de Otel önerilerim : Şehir merkezinde bir çok otel, pansiyon ve misafirhaneler bulunmaktadır. Mardin Otelleri linkinden bütçenize uygun otellere bakabilirsiniz.
 • Mardin İçin Kaç Gün Yeter : Mardin’i keşfetmek için 2 gün sizlere yeterli gelecektir.
 • Mardin’de  Görülmeden Dönülmemesi Gereken Yerler :  Şeyh Çabuk Camii, Latifiye Camii,  Mardin Evleri, Anzavur Kalesi, Mor Evgin Manastırı, Turabdin Platosu ve Gurs Vadisi’ni görmeden dönmemeye çalışın.
 • Mardin’e Kadar Gelmişken Başka Nerelere Gidilir : Mardin çevresi gezilecek yerler önerim ; Nusaybin, Midyat, Kızıltepe, Diyarbakır ve  Şanlıurfa olacaktır.

6-Gaziantep Hafta sonu Gezilecek Yerler

Akla ilk gelen Antep Baklavası değil mi ? Peki sadece baklavadan mı ibaret ? Gelin sizlere kısaca özet geçiyim ve bir hafta sonu tatili  için gidilecek en güzel yerlerden birisi olan Antep’in neden listenizde yer alması gerektiğini anlatayım. Not : Sabah kahvaltısında katmer yemeden asla dönmemenizi öneririm…

gaziantep-gezilecek-yerler-hafta-sonu-seyahat

Gaziantep Sokakları / Hafta Sonu Gezilecek Yerler / Haftasonu Gidilebilecek Yerler

Güneydoğu’nun ve Türkiye’nin parlayan yıldızı olur kendileri. İlk gittiğimde ben de şaşırmıştım açıkcası. Oldukça kalabalık bir turist potansiyeline sahip olan Gaziantep’te, gezilecek ve görülecek sayısız müze ve bir o kadar da tarihi ve doğa harikaları bulunuyor. Peki bunlar neler ?

gaziantep-gezilecek-yerler-hatfa-sonu

Gaziantep Gezilecek Yerler / Hafta Sonu Turları / Gaziantep Mevlevihanesi

Dünya mirası olacak görülen ve hatta dünyanın en zengin mozaik müzesi olan Zeugma Mozaik Müzesi ve onun yanında bir çok tarihi eserlerin sergilendiği irili ufaklı müzeler Antep’in dört bir yanında bulunuyor. Zeugma Mozaik Müzesi ile ilgili bilgilere Zeugma Müzesi Wikipedia linkinden ulaşabilirsiniz. Gaziantep Gezilecek Yerler yazıma da mutlaka bakın derim.

Gaziantep linkine tıklayarak tüm önerilerimi okuyabilirsiniz.

Antep, şehircilik hizmetlerini beğendiğim nadir illerden birisi. Düşünün ki tramvaylarda ücretsiz internet hizmeti var. Eski şehirde yürüyüş yapmayı, müzeleri gezmeyi, parklarında dinlenmeyi ve özellikle sokak lezzetlerini tatmayı asla unutmayın.

Mutfağı dillere destandır. Benim için Türkiye’de iki mutfak başta gelir. Gaziantep mutfağı ve Hatay mutfağı. Gidin, deneyin ve o yemeklerin lezzetine şahit olun.

 • Gaziantep Otel önerilerim : Şehir merkezinde bir çok otel, pansiyon ve misafirhaneler bulunmaktadır. Gaziantep Otelleri için tıklayınız.
 • Gaziantep İçin Kaç Gün Yeter : En fazla 2 gününüzü ayırmanızı isterim.
 • Gaziantep’te  Görülmeden Dönülmemesi Gereken Yerler : Zeugma Mozaik Müzesi, Gaziantep Arkeoloji Müzesi, Belkıs/Zeugma Antik Kenti, Ömeriye ve Ali Nacar Camii’yi görmeden dönmemeye çalışın. Yemek olarak ise ; harika Antep baklavaları, menengiç kahvesi ve katmer ilk akla gelenler.
 • Gaziantep’ Kadar Gelmişken Başka Nerelere Gidilir : Gaziantep çevresi gezilecek yerler önerilerim ise Hatay ve Şanlıurfa ve Adıyaman olacaktır.

7-Antalya Hafta sonu Gezilecek Yerler

“Hafta sonu nereye gidelim ? Nasıl bir kaçamak yapalım ? Hafta sonu yapılacak aktiviteler listemize ne ekleyelim ?” diye soranların büyük bir çoğunluğu, biraz sakileşmek için Antalya’ya gider.

Manavgat, Alanya,Demre, Gazipaşa, Kaş ve Kemer Antalya’da sadece belli başlı yerlerdir.

Öyle yıldızı bol oteller için dünyaları harcayıp, otelden dışarı çıkmamazlık yapanlardan olmayın derim. Bir araba kiralayın ve sahil kenarlarında kamp yapın. Antalya’da keşfedilmeyi bekleyen öyle doğal güzellikler var ki… Mesela ?

antalya-alanya-tatil-hafta-sonu

Antalya Alanya Gezilecek Yerler / Hafta Sonu Antalya Turu

Dim çayının soğuk sularına bırakın kendinizi; Alanya Kalesi’nde güzel bir kahvaltı yapın; Kleopatra plajının tadını çıkarın; Manavgat Şelalesi’ni görün; Kemer gecelerinde eğlence mekanlarına atın kendinizi. Emin olun pişman olmazsınız.

2-3 günlüğüne kafa dinlemek, turistik bir tatil yapmak, eğlenmek için birebir. Antalya’da en güzel şeylerden birisi de, her bütçeye göre konaklama fırsatları sunmasıdır. Hatta, Antalya’da bir de kayak yapabileceğiniz tesis bile vardır. Evet. Bildiğiniz kayak. Saklıkent diye bir yer var. Orada, kış mevsiminde kayak yapabilirsiniz.

antalya-gezilecek-yerler-hafta-sonu

Saklıkent-Antalya Gezilecek Yerler / Hafta Sonu Tatil Fırsatları

 • Antalya Otel önerilerim : Antalya otellerini saymakla bitiremeyiz. Her ilçesi ayrı bir güzelliği barındırdığı için yüzlerce otel mevcut. Gideceğiniz rotaya göre otel seçmek için Antalya Otelleri linkine bakabilirsiniz. (Bölgeye göre otel seçeneklerini süzdürebilirsiniz.)
 • Antalya İçin Kaç Gün Yeter : 2 günde yeter 1 haftada. Sizin tatil anlayışınıza, maddi olanağınıza bağlı bir durum. Ama en az 2-3 gün ayırmanız gerekir.
 • Antalya’da Görülmeden Dönülmemesi Gereken Yerler : Antalya müzesi, Kaleiçi, Düden Şelaleleri, Manavgat Şelalesi, Kaş- Kekova, Patara, Kleopatra Plajı’nı görmeden dönmemeye çalışın. Antalya’da gezilecek ve görülecek yerler hakkında daha fazla bilgiye Wikipedi Antalya linkinden ulaşabilirsiniz.
 • Antalya’ya Kadar Gelmişken Başka Nerelere Gidilir : Yönünüzü Mersin‘e çevirebilir ve Taşucu, Kızkalesi , Anamur, Aydıncık rotasını izleyebilirsiniz. Tam tersi istikamet istiyorsanız Ege’ye doğru bir çıkartma yapabilirsiniz. İstikametiniz Fethiye, Marmaris olabilir.

8-İzmir Hafta sonu Gezilecek Yerler

İzmir’de hafta sonu nereye gidilir ? Ege’nin incisi İzmir, dünyaca ünlü turizm merkezlerine, dokusu bozulmamış köy ve doğa harikalarına ev sahipliği yapar. Kendinize hediye edeceğiniz haftasonu turları listesine İzmir’i ekleyip, güzel bir hafta sonu tatili geçirebilirsiniz. Peki nerelerde ?

alaçatı-izmir-hafta-sonu

İzmir Turu / Alaçatı Gezilecek Yerler / Haftasonu  Tatili

İzmir’i sizlere anlatmak için sayfalarca yazı yazabilirim. Eminim çoğunuz gidip görmüşsünüzdür. Ama yinede, kemdimce önemli gördüğüm yerleri maddeler halinde özetleyeceğim. İzmir’de gezilecek yerler ve İzmir’de yapılacak şeyler :

 • Kordon’da gün batımını seyredin. Çimlere uzanın, akşam yemeği yiyin, arkadaşlarınızla toplanın.
 • Saat kulesini görün. Bugüne kadar hiç durmadan çalışmış ve İzmir’in sembolü haline gelmiş Saat Kulesi, İzmir’in Konak ilçesinde bulunmaktadır.
 • Çiğli’de bulunan ve oldukça geniş alana sahip olan ”Doğal Yaşam Parkı” nı ziyaret edin.
 • Göztepe’den Karşıyaka’ya vapurla geçebilirsiniz.
 • Seferihisar’ı keşfedin , sokaklarında kaybolun.Emin olun pişman olmazsınız.
 • Kemeraltı  Çarşısı’nın tarihi kokusu içerisinde kaybolun.
 • Boyoz, midye dolma ve mezeleri mutlaka tadın. Unutmayın tam bir deniz mahsülleri şehri.
 • Konak’ta bulunan Agora Açık Hava Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.
 • Tarihi Asansör’e binip İzmir‘i seyredin.
 • Alaçatı sokaklarında kaybolun. Sakızlı muhallebisi ve kurabiyesini denemeden dönmeyin. Gitmişken rüzgar sörfü ve dalış deneyimi yaşayabilirsiniz.
 • Karşıyaka’da bulunan Zübeyde Hanım’ın kabrini ziyaret edebilirsiniz.
 • St. Polycarp Kilisesi, Konak Yalı Camii ve Meryem Ana Evi’ni gezebilirsiniz.
 • Teleferik gezisine çıkabilirsiniz.
 • Hemen yanıbaşında bulunan Urla‘da şarap içebilir, Karaburun‘da ise sessiz, sakin bir deniz-kum-güneş tatili yapabilirsiniz.
izmir-gezilecek-yerler-hafta-sonu (2)

İzmir Gezilecek Yerler

Bunlar gibi daha onlarca madde sayabilirim sizlere. Ama şu an için özetle bu kadar.

 • İzmir Otel önerilerim : Tam bir turizm cenneti olduğu için konaklama konusunda sıkıntı çekmezsiniz. Ben 1 kez Pasaport Pier otelde kalmıştım. Hem konum hem de manzara enfesti. Dilerseniz, İzmir Otellerine bakabilirsiniz.
 • İzmir İçin Kaç Gün Yeter : Bence İzmir’i gezmeye günler yetmez. Oluruna bırakın ve gezebildiğiniz kadar gezin. O yüzden bölgelere ve ilçelere göre günleri bölmek lazım. Sanırım 3-4 kez gelmeniz gerekebilir.
 • İzmir’e Kadar Gelmişken Başka Nerelere Gidilir : İzmir hafta sonu tatili için daha neler var neler. İzmir çevresi gezilecek yerler önerim Çeşme, Ilıca, Karaburun, Kuşadası ve Şirince. Yetmez ise deniz yolu ile yanı başımızda ki komşumuz olan Yunanistan‘ın cennet adalarını keşfe çıkabilirsiniz.  Yunan Adaları Vizesi ile İlgili Tüm Soruların Cevapları yazımı okumadan geçmeyin derim. Gezilip görülecek yerleri Sakız Adası rehberinde detaylıca anlattım.

9-Muğla Çevresi Hafta sonu Gezilecek Yerler

En çok gelen diğer sorular : “Sakin tatil yerleri nerelerdir ? Hafta sonu tatil yerleri nerelerdir ?” Listemize Muğla’yı eklemeden geçmek istemiyorum. Türkiye’nin en önemli turizm noktalarından birisi. Marmaris, Fethiye, Bodrum, Dalaman, Köyceğiz, Datça ve Milas insanı baştan çıkaracak derecede olan ilçeler. Dalaman Havalimanı’ndan hemen hemen yer yere varabilirsiniz.

kışın_gezilecek_yerler-hafta-sonu

Fethiye Koyları / Fethiye Hafta Sonu Turu / Haftasonu Gezileri

Bu bölge, aradığınız her kritere göre tatil yapabileceğiniz bir yer. İster kafa dinleyin, ister kamp yapın, ister bol yıldızlı otellerde konaklayın, ister sabahlara kadar eğlenin.

Ama benim sizlere tavsiyem :Tekne turlarına çıkın; açık denizde bile dibi görünen tertemiz yerlerde denize girmenin tadını çıkarın; Babadağ’a çıkıp, yamaç paraşütü yapın; Bodrum’da ve Marmaris’te deniz mahsüllerinin tadını çıkarın; Ölüdeniz’i keşfedin; Kelebekler Vadisi’nde kamp yapın. Tam bir doğa harikası olan Muğla’da geçireceğiniz her vakit sizlere huzur ve zevk verecektir. Ama dediğim gibi, bölge çok güzel yerlere ev sahipliği yaptığı için, sanırım 4-5 kez gitmeniz gerekir. Giderseniz diyerekten :

 • Muğla Çevresi Otel önerilerim : Turizm cenneti olduğu için bölgede yüzlerce otel mevcut. Dilediğiniz rotaya göre  otel seçebilirsiniz.
  -Muğla Otelleri için tıklayınız.
  -Bodrum Otelleri için tıklayınız.
  -Fethiye Otelleri için tıklayınız.
  -Datça Otelleri için tıklayınız.
  -Marmaris Otelleri için tıklayınız.
 • Muğla Çevresi  İçin Kaç Gün Yeter : En az 2-3 gün kalmalısınız ki tadını çıkartın. (Tabi bu söylediğim her bi belde için geçerli. Muğla’yı komple gezmek isterseniz 1 ay bile yetmez.)
 • Muğla Çevresinde Görülmeden Dönülmemesi Gereken Yerler : Mutlaka Gökova, Datça, Dalyan, Marmaris, Fethiye, Göcek listenizde olsun.
 • Muğla’ya Kadar Gelmişken Başka Nerelere Gidilir : Muğla’ya kadar gelmişken, Aydın veya Antalya’ya da geçebilirsiniz. Hatta zaman kalırsa, hemen yanıbaşındaki Denizli’ye gidebilir ve meşhur Pamukkale travertenlerini görebilirsiniz.

FETHİYE linkinden tüm Fethiye yazılarımı sonuna kadar okuyunuz

10-İstanbul Hafta sonu Gezilecek Yerler

Çağ açıp çağ kapatan, Dünya’nın en büyük medeniyetlerine ev sahipliği yapmış, uğruna şiirler yazılan, şarkılar söylenen, Dünya’nın hayranlıkla izlediği, Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayan metropolümüz. İstanbul…

İstanbul-gezilecek-yerler-hafta-sonu

İstanbul Gezilecek Yerler / HaftaSonu Kaçamakları/ İstanbul Haftasonu Kaçamak İçin En Uygun Tatil Yerlerdinden Birisidir

Onlarca defa İstanbul’a gitmeme rağmen, hala İstanbul’u araştırır, öğrenmeye çalışırım.  Aslında sadece İstanbul’u değil, aynı zamanda “İstanbul’a yakın haftasonu gidilecek yerler nereler ? ” diye de öğrenmeye çalışırım.

istanbul-hafta-sonu-tatil

Hafta Sonu İstanbul Turu / İstanbul Gezilecek Yerler / Haftasonu Gidilecek Yerler İstanbul

İstanbul’da gezilecek yerler nereler ? : İstanbul’u gezmek öyle bir kaç güne, bir kaç haftaya ya da aya sığdırılacak gibi değil. Kaldırdığınız her taşın altından, vurduğunuz her kazmadan başka bir tarihin, başka bir hikayenin çıktığı İstanbul’da gezilecek ve görülecek yerler çok fazladır. O yüzden İzmir için yaptığım maddelerin aynısını İstanbul için de yapacağım.

 • Haliç’in surlarını keşfe çıkın.
 • İstanbul’un 7 tepesini, yani ; Sultanahmet Bölgesi, Nuruosmaniye-Çemberlitaş bölgesi, Süleymaniye-Beyazıt Bölgesi, Fatih Camii’nin olduğu bölge, Yavuz Sultan Selim Camii’nin olduğu bölge, Edirnekapı Mihrimah Sultan Camii’nin olduğu bölge, Kocamustafapaşa bölgesini öğrenin ve buralardaki tarihi yapıları ziyaret edin.
 • Sinema ve Televizyon Müzesini keşfe çıkın.
 • Galata Kulesi’nden bir kere o muhteşem manzarayı seyredin.
 • Binbirdirek ve Dan Brown’un Cehennem adlı kitabına konu olan Yerebatan Sarnıcını gezin.
 • Kadıköy ya da Beyoğlu çarşılarında hayatınızı değiştirecek eserleri bulmaya çalışın.
 • İstanbul Modern’de güncel sanat sergilerini gezin.
 • Hisarları gezin. Rumeli Hisarı’nda keşfe çıkarken Nedim Gürsel’in Boğazkesen eserini okuyun.
 • Osmanlı ve Türk mutfağının vazgeçilmez tatlarını Sultanahmet’te tadın.
 • Gülhane Park’ında eşsiz manzaraya karşı bir çay yudumlayın.
 • Meşhur Beyoğlu Çikolatası’ndan mutlaka tadın.
 • Kuzey Ormanları’nda keşfe çıkın.
 • Kız Kulesi’ne bir sefer yapın. Tarihin kokuları içinize çekin.
 • İstanbul demek balık demektir. Boğaz’a karşı güzel bir sofrayla kendinizi ödüllendirin.
 • Boğaz Turu olmazsa olmazlardandır. Bir yandan tarihi yapılar, diğer yandan lüks yalılar sizi düşüncelere daldıracaktır.
 • Beykoz Korusu’nu gezin.
 • Galata Muhallebisi yemeden dönmeyin.
 • Mutlaka Piyer Loti’ye çıkmayı ihmal etmeyin. Çıkarken teleferik, inerken yaya olarak inmek iyi bir fikir olacaktır.
 • Kapalıçarşı’da kaybolun.
 • Ayasofya camii’ni gezin. Topkapı Sarayı’nda tarihi eserleri keşfedin.
 • Adaları gezin. Bisiklet kiralayın ve uçtan uca dolaşın.
 • Moda sahilinde bir piknik yapın. Olmadı bir sabah kendinizi oraya atın ve çimlerin üzerinde zihninizi dinlendirin.
 • İstiklal’de amaçsızca gezin. Ara sokaklara dalın.
 • Vapurlara binin ve martılara simit atın.
istanbul-tatil-hafta-sonu

İstanbul Tatili / Hafta Sonu İstanbul Turu / Haftasonu Nereye Gidilir ?

 • İstanbul Otel önerilerim : İstanbul’da binlerce otel, hostel ve pansiyon mevcut. Benim tavsiyem Reggie Ottoman İstanbul otel olacak. Hem konum olarak hem de kalite olarak çok güzel bir işletme. Diğer İstanbul Otelleri listesinden konaklama tercihlerine bakabilirsiniz.
 • İstanbul İçin Kaç Gün Yeter :  En az bir hafta sonu tatili geçirmek gerek İstanbul’da. Geri kalan zaman için sınır yok diyorum. 1 yıl dahi yetmeyebilir. Seçim sizin.
 • İstanbul’a Kadar Gelmişken Başka Nerelere Gidilir : İstanbul’a yakın haftasonu gidilecek yerler nereler ? İstanbul’a yakın yerler ve İstanbul çevresi gezilecek yerler önerim ise Tekirdağ ve  Edirne  olacaktır. Tabi vaktiniz kalırsa bahsettiğim şehirleri gezmeyi  ihmal etmeyin. Hatta Abant, Sapanca ve Yedigöller‘de harika seçenekler

“Haftasonu nereye gitsek ?” diye soranlara, daha yüzlerce madde çıkarabilirim İstanbul ile ilgili. Hatta, İstanbul’a kadar gelmişken, Edirne’ye, Tekirdağ’a geçebilir güzel bir hafta sonu geçirebilirsiniz. Yetmez ise sınırdan Bulgaristan’a geçip, hafta sonu yurtdışı turu ayarlayabilirsiniz kendinize.  Bulgaristan-Sofya Gezi Rehberi yazımızı da okuyabilirsiniz.

Nasıl ucuza uçak bileti bulduğumu, hangi arama motorlarını kullandığımı En İyi Uçak Bileti Arama Motorları yazımda tek tek anlattım. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Hafta sonu tatil kaçamakları için yazdığım bu illerin dışında kalan illerimiz elbette ayrı bir cennettir. Fakat hepsini tek tek yazmanın imkanı yok. Sizlere sadece, bulunduğunuz konuma göre her bölgeden hafta sonu tatili için bir seçenek sundum. Zaten sizlerin önerileriniz varsa, aşağıya yorum olarak yazmanızı bekliyorum.

Otelleri Şu Siteden incelemenizi öneririm. Bir çok otelde iptal seçeneği de bulunuyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir :
Kışın Türkiye’de gezilecek yerler
Sonbahar’da Türkiye’de gezilecek yerler
Sonbahar’da gezilecek ülkeler
Kışın gezilecek ülkeler

Ülkemizde, yaz – kış ayırt etmeden gezilebilecek sayısızca yer var. Alın sırt çantanızı ve bir yerden başlayın. En ufak bir köy olsa dahi keşfetmeden ayrılmayın. Ayda bir kere bile olsa bir hafta sonu tatili sizlere iyi gelecektir. Güzel hissettirecektir. Yardımcı olabildiysem ne mutlu. Güzel bir hafta sonu tatili geçirmeniz dileğiyle. Hayal edin. Düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.