Kapadokya Gezi ve Seyahat Rehberi

Kapadokya Gezisi. Doğa ananın bizlere bahşettiği en güzel coğrafyalardan birisi olan Kapadokya bölgesine 5. kez gidiyorum. Henüz Ürdün’den geleli 1 ay olmasına rağmen, yine içimdeki o yola düşme aşkı. Anlamsız merak. Sebepsiz heyecan. Seviyorum ben bu duyguyu. Japonya’ya giderken de aynı, Kapadokya‘ya giderken de. İnsan seyahat ederken neyi öğreniyor biliyor musunuz ? Gittiğin yerin çok bir önemi yok aslında. O uçağa binmeden önce biletinizi alıp, kaptanın “Kabin ekibi. Uçuş için yerlerinize.” dediği an var ya.

fly insta malta banner
fly insta malta banner

1-Kapadokya’ya Başlangıç

Hani o uçağın sıfır hızda pistte bekleyip, kanatlarının altındaki ışıkların çaktığı o an. Aniden çalışan motorların, birden sizi geriye doğru atarcasına hızlanışı ile beraber, pencere kenarından süratle geçen ışıkları görüp, hafiften uçağın yükselişe geçtiği anda hissettikleriniz var ya.

İşte ben bunu seviyorum. Gidecek olduğum yere 5. kez gidiyor olsam bile. Seviyorum bu hissi. Kalbim hızlıca atıyor. Başımı yavaşça cama yaslayıp, yüzüm gülüyor. Ruhum dinleniyor.Bir sonraki durağımız masal diyarı: KAPADOKYA.

Kapadokya Gezi Notlarını okumadan önce, sizler için hazırladığım ve yukarıda eklediğim Kapadokya klibimi izlemenizi tavsiye ederim. Bakın bakalım bu güzel coğrafyamız nasıl bir yermiş. Peri bacalarının içerisinede kurulan oteller nasıl görünüyoruş. İyi seyirler. Sonsuz hayaller dilerim.

2-Kapadokya’ya Hakkında

Kapadokya nerede ? Nevşehir’in bir bölgesi olan Kapadokya, 60 milyon yıllık bir coğrafya aslında. Aslında burası bir şehir değil. Coğrafi alanın ismi özünde.

Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’dan püsküren lav ve küller ile oluşan, yumuşacık zeminin zamanla yağmur ve rüzgar ile aşınması ile meşhur peri bacaları ve rengarenk vadilerin oluşturduğu ayılıp, bayıldığım bir coğrafya.

kapadokya gündoğumu

Kapadokya Gündoğumu Anı

“Beyaz Atlar Ülkesi” olarak bilinen güzide bölge, dünyada eşi benzeri olmayan, rengarenk balonların gözlerinizin önüne büyüleyici manzalar sunduğu bir yer. Bölge Nevşehir il sınırları içerisinde yer almakla beraber, Niğde, Aksaray, Kayseri ve Yozgat gibi şehirlere de komşu.

pasabağı kapadokya

Paşabağı-Kapadokya

Bölgenin tarihi de çok ama çok eski. Teee Romalılar dönemine dayanıyor. Romalılardan kaçan diğer Hristiyanlar, bu bölgeye 3-4. yy.’da yerleşmişler.

Mutlaka göz atın : Kapadokya nerede Kapadokya harita

Güvercin gübrelerinin bereketinden yararlanarak, tarım alanları yaratmışlar, barınmalarını ise kayaları oyarak halletmişler. Din adamları da bölgede bolca kilise inşa edilmesinde görev almışlar.

Neredeyse bütün coğrafyada göreceğiniz bu güzellikleri en azından bilerek gidin istedim. Sonuçta binlerce yıllık bir coğrafyanın havasını soluyacak, binlerce yıl önce yaşayan toplumun dokunduğu taşlara dokunacaksınız. Eminim, bu harika bölge beni büyülediği gibi sizleri de büyüleyecektir.

3-Kapadokya Gezi ve Seyahat Rehberi

Kapadokya hakkında saatlerce konuşabilirim. Öve öve, anlata anlata bitiremem buranın güzelliklerini. İster Kapadokya turlarına katılan, ister bireysel turlar ile gidin. Hiç önemli değil. Ama mutlaka bu nefes kesici bölgeyi görün. Peki neden ?

kapadokya gezi resimi

kapadokya_gezi-9

Dedik ya: Milyonlarca yıllık yumuşacık toprak, rüzgar ve yağmur ile aşındı. Küçücük şapkaların özenle taşların üzerine yerleştirildiği, turuncu, kırmızı ve daha nice rengin toprağı süslediği bir yer burası. Nasıl anlatsam ! Vallahi bilmiyorum. Nereden başlasam, ne desem de sizleri buraya gitmeye ikna etsem bilemiyorum. Gerçekten çok zorlanıyorum yazarken.

üçhisar kapadokya

Uçhisar Kapadokya

Çünkü, içimden abartmak, uzun uzun övmek geliyor. “Yahu Deniz. O kadar ülke görmüşsün. Ne yani. Kapadokya mı seni bu kadar zorluyor ?” diyorsunuzdur.

Aşağıdaki videomu mutlaka bir izleyin. Hatta kanala da abone olmayı unutmayın.

Vallahi öyle. O yüzden dilim sürçer, yanlış bir şeyler söylersem affınızı sığınıyorum. Yazarken bile heyecanlanıyorum doğrusu. O yüzden, öncelikle aşağıda sizler için hazırladığım videoyu bir izleyin derim. Ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Ayrıca,  biraz özet olarak giriş yapmak gerekirse, Kapadokya’da gezilecek yerler veya bölgeler ana hatları ile şu şekilde olacak :

 • Uçhisar
 • Göreme
 • Çavuşin
 • Avanos
 • Ürgüp.

Kapadokya’da görülecek tüm güzellikler hemen hemen bu bölgelerde olacak. Ben zaten hepsini sırası ile aşağıda anlatıyor olacağım. Hatta tek tek haritalardaki konumlarını dahi ekliyor olacağım

4-Kapadokya’ya Ulaşım

Kapadokya’ya nasıl gidilir ? sorunuzun cevabını vermek için, sizlere ayrı bir yazı yazdım. Hem Kapadokya’da nasıl gezeceğinizi hem de nasıl gideceğinizi anlattığım Kapadokya’ya nasıl gidilir yazıma bakabilirsiniz.

kapadokya nerede harita

Kapadokya’da Gezilecek Beldeler

Nasıl ucuza uçak bileti bulduğumu, hangi arama motorlarını kullandığımıEn İyi Uçak Bileti Arama Motorlarıyazımda tek tek anlattım. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

5-Kapadokya’da Konaklama

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Kapadokya’da nerede konaklanır ? Konaklama ücretleri pahalı mıdır ? Bölgede konakladığım oteli de, gitmediğim 3 bölgeyi de Kapadokya’da otelleri yazımda anlattım.

kapadokya gezilecek yerler

Kapadokya Gezilecek Yerler

Otellerin ve bölgelerin linklerine kadar detayları o yazımda verdim. Oradan, bütçenize uygun olanını seçersiniz. Hemen hemen her bütçeye uygun otel bulabilirsiniz. Hatta detaylı olarak Kapadokya Otelleri listesine de bakabilirsiniz.

6-Kapadokya’da Ne Yapılır ? Alışveriş ve Gece Hayatı Nasıldır ?

Kapadokya’da yapılacak aktiviteler nelerdir ? Neler yapılmaz ki. Bunu biraz detaylıca anlatacağım. Neden mi ? Çünkü Kapadokya eğlence anlamında, sosyal faaliyetler anlamında sizi zenginlikleri ile büyüleyecek.

vadi cenneti kapadokya gezilecek yerler

Vadi Cenneti

Gerek atlar ile vadi turları, gerek balon ve atv turlarını tek tek anlatmak lazım ki, gitmeden önce zihninizde tüm alternatifler şekillensin istiyorum. O yüzden sizi Kapadokya’da yapılacak aktiviteler yazıma davet ediyorum.

Kapadokya’da gece hayatı

Kapadokya’da gece hayatı nasıldır ? Ne aradığınıza göre değişir. O yüzden farklı bölgelerden ilerleyelim. Eğer meşhur Türk Gecelerini görelim derseniz : Avanos’da bulunan Evranos restorana gidebilirsiniz.

Türk kültürünü tanıtmak amaçlı halk oyunları, müzik gösterileri ve semazen gösterileri düzenleniyor. Yemek ücreti dahil 100 TL ödeniyor. Bu 100 TL’nin içinde mezeler, yemek (Tandır ve pilav), alkollü ve alkolsüz içecekler dahil. Ayrıca Uçhisar’da bulunan Yaşarbaba‘da da Türk gecelerine gidebilirsiniz.

Evranos Restoran Avanos kapadokya gezilecek yerler

Evranos Restoran-Avanos

Geceleri canlı müzik dinlemek isterseniz, adresiniz Göreme’de bulunan One way kafe olabilir.

Yok biz kopmak istiyoruz, şöyle kurtlarımızı dökelim diyorsanız, Ürgüp’te bulunan Prokopi Plus gece kulübüne gidebilirsiniz.

Kapadokya’da alışveriş

Kapadokya’da ne alınır ? Ne alınmaz ki ! Şaraplar, envai çeşit hediyelik eşyalar, topraktan yapılan bardaklar, tabaklar. Uzar gider bu liste. Özellikle Uçhisar’da buluna Özler art center (Diğer adı Özler Onyx)’de bulunan harika taşlara bir bakın derim. Benim çok beğendiğim Onex taşından yapılan takılar enfesti. Ayrıca dünyada nadir bulunan sultanit diğer adı ile sultan taşından yapılan eserler de çok ama çok güzeldi.

seramik_cenneti_guray_muze

Seramik Cenneti Güray Müze

Zaten size saydığım bu bütün mağazalara mutlaka bir uğrayın derim. Bir şeyler almasanız da, taşların yapılışını ve bölgenin zenginliğine dair bilgilendirici sunumları mutlaka izleyin. Bir de, yukarıda adından bahsettiğim Güray Müze de, mutlaka ama mutlaka listenizde olsun. Benim çok beğendiğim bir yer oldu kendileri.

7-Kapadokya’da Hangi Yemekler Yenir

Kapadokya’da ne yenir ? Kapadokya bölgesine has yemekler nelerdir ? Anadolu’nun zengin mutfaklarını bilmeyen yoktur.

testi kebabi kapadokya gezilecek yerler

Testi Kebabı

Dünyanın dört bir yanından turist akınına uğrayan coğrafyamızın en güzel yerinde ne yenir sorunuzun cevabını, Kapadokya’da ne yenir yazımda verdim. Keyifli okumalar. Şimdiden afiyet olsun.

8-Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Kapadokya’da gezilecek ve görülecek yerler öylesine çoktur ki, bunun için ayrı bir yazı yazarak, sizlere hem Kapadokya bölgesindeki hem de civardaki rotalarımı anlatarak, bir nevi rehber gibi yardımcı olmaya çalıştım.

Üç güzeller kapadokya gezilecek yerler

Üç Güzeller Kapadokya

Kapadokya’da gezilecek yerler yazımda satır satır hepsini okuyabilirsiniz. Beğeneceğinize ve yardımcı olacağına adım gibi eminim.

9-Kapadokya’da Kaç Gün Kalmalı ?

Kapadokya’yı gezmek için kaç gün yeter ? Söyleyeyim: En az 1 hafta kalmak lazım aslında. “Yok Deniz. Öyle çok uzatma. Tadında bırakalım.” derseniz, 3 gün idealdir.

atlar diyari kapadokya^da gezilecek yerler

Atlar Diyarı : Kapadokya

2 günlük bir haftasonu kaçamağı da yeter ama yüzeysel görmek için yeterli olur. Seçim sizin. Ben yukarıda onca aktivite ve gezilecek yerleri anlattım. Ee boşuna 5 kez gelmedik bu canım şehre.

10-Kapadokya’da Yapılmadan Dönülmemesi Gerekenler Neler ?

Kapadokya’da yapılacak onca şey varken, belki yeterli vaktiniz olmaz diye kendimce önemli gördüğüm şeyleri sıralamak istedim. Şimdi sayacağım aktiviteleri yapmadan ve görülecek yerleri görmeden dönmemenizi öneririm.

uchisar_sokaklarinda_alisveris_yapmayi_unutmayin

Uçhisar Sokak Pazarlarında Alışveriş Yapmayı Unutmayın

 • Balon turu ile, rüya gibi gündoğumu anında izlemeden
 • En az 1 kez at turu veya ATV turu yapmadan
 • Göreme ve Uçhisar bölgesini gezmeden
 • Bölgenin kendime özgü kebabı olan testi kebabını yemeden
 • Balonla uçmasanız bile, gündoğumunda ve günbatımında balonların yükselişini izlemeden
 • Vadileri dolaşıp, gündoğumu-günbatımı anında fotoğraflamadan (Özellikle Kızılvadi.)
 • Uçhisar kalesinin hemen arka kısmında bulunan Çiko’nun yerinde, çayınızı yudumlayarak cevizli bölgesinin seyir keyfini yaşamadan
 • Uçhisar kalesinden, bu güzel coğrafyayı izlemeden
 • Göreme ve Ürgüp sokaklarında alışveriş yapmadan
 • Avanos’da bulunan Kızılırmak’ta boylu boyunca yürümeden

Dönmeyin derim. Bu liste uzar gider aslında. Çok uzatmak istemiyorum. Yazarken, bir yandan da kendimi 6. kez gidişime hazırlıyorum. Sanırım yine gideceğim.

11-Kapadokya’ya Ne Zaman Gitmeli ?

Kapadokya’ya gitmek için en uygun dönem ne zaman ? Her zaman aslında. Bir çok fotoğrafta da görmüşsünüzdür. Bölge kışın karlar altında bembeyaz güzelliği ile süslenmiş bir şehir gibidir.

Moonlight At Çiftliği_Nevruz

Moonlight At Çiftliği-Nevruz, hayatını atlara adamış bir seyis

Yazın ise, güneş batarken yansıyan kıpkırmızı ışıkların gölgesinin altında dinlenen rüya gibi bir yerdir. O yüzden her mevsim güzeldir ama en ideal dönem Nisan-Mayıs ve Ekim-Kasım olarak biliniyor.

12-Kapadokya Seyahatim Kaça Mal Olur ?

Kapadokya ne kadar pahalı ? Turistik bir bölge. Anadolu şehirlerini göz önüne alınca ucuz değil. Ama tabi ki bir İstanbul veya İzmir’e kıyasla oldukça ucuz. Mesela bazı yerlerde çay 2 TL. Hadi bilemediniz 3 TL olsun. Biliyorum. Bu çayı içtiğiniz yere göre değişir ama bu, benim gözlemlediğim ortalama fiyat. Ama genel hatları ile :

kapadokya_yeme_icme

Evranos Restoran-Avanos ( Bu amcayı hiç tanımıyorum. Ama o kadar sıcakkanlı birisiydiki. Kendisine selam olsun.)

Kapadokya’da ulaşım masrafları : Uçak biletleri genelde 200 TL civarında. Otobüsler ise, gideceğiniz yere göre değişmekle beraber gidiş geliş 150 TL. Bölgede ulaşım için ise, taksi ile ulaşım sağlarsanız pahalıya mal olur. Yerel dolmuş ve otobüsler var ama çok nadir. O yüzden mutlaka araba kiralayıp, öyle gezin derim.

Kapadokya’da konaklama masrafları : Oteller genelde gecelik olarak 2 kişi 100-200 TL. Kaldığınız otel kalitesine göre değişir ama ortalaması bu. Hostel ise, dediğim gibi 10-20 TL’ye bile yataklar var.

kapadokya_konakalama

Kapadokya Aden Hotel

Kapadokya’da yeme-içme masrafları : Testi kebabı ve Türk geceleri pahalı. Ama normal bir restoranda ortalama bir yemek yiyecek olursanız, 10-15 TL’ye yemek işinizi halledebilirsiniz. Hadi bilemediniz 20 TL olsun.

Kapadokya’da müzeler, ören yerlerine giriş : Genellikle girişler 20 TL civarında ama müze kartınız varsa bedava. O yüzden mutlaka müze kartı çıkartın derim.

Bölgede ucuz ve ekonomik gezmenin en önemli yollarından birisi bu müze kart. Ayrıca sıra beklemeden hızlıca turnikelerden geçebilirsiniz. Ama sanırım haftasonları bir çok yer her daim kalabalık. O yüzden, fırsatınız olursa mutlaka haftaiçi gidin derim.

Kapadokya’daki aktivite maaliyetleri : En pahalı kısım. Balon turundan bahsetmiyorum bile. E at turu ve ATV turunu zaten yukarıda anlattım. Ama sanırım ortalama 50-70 TL’niz gider ve buna balon turu dahil değil.

Kapadokya_seyahat

İsmail Kardeşim olmasaydı, sanırım bu kadar güzel gezemezdik. Kendisine her şey için teşekkürler.

Kapadokya’yı gezerken ucuza nasıl mal ederim ?” diye soranlar olacaktır. Cevabım : Müze kartı çıkartın. Çok ciddi avantajı olur. Ayrıca, haftasonu değil, hafta içi bu bölgeyi ziyaret edin. Hem otel hem de ulaşım masraflarınız en az % 30 daha ucuz olacaktır. Özellikle ulaşım konusunda ekonomik gezmek isterseniz, araç kiralayın.

İnanın bana, bunu yaparsanız hem çok kolay gezersiniz, hem de rahatça dilediğiniz bölgede sağa çeker, enfes manzaraların keyfini sürersiniz. ŞU SİTEDEN tüm araçları ve kiralama şirketlerini inceleyipi plan yapabilirsiniz.

İsmail Kardeşim olmasaydı, sanırım bu kadar güzel gezemezdik. Kendisine her şey için teşekkürler.

13-Kapadokya’ya Kadar Gelmişken Başka Nereye Gidilir ?

Kayseri’ye sadece 1 saat uzaklıkta. Kış mevsiminde giderseniz, Erciyes dağında kayak keyfi yapabilirsiniz. Ayrıca meşhur Kayseri mantısı, Kayseri pastırma ve sucuğunu da yemeden dönmeyin derim. Özellikle  Elmacıoğlu restoran enfestir.

devrent_kapadokya

Devrent-Kapadokya

Ayrıca Aksaray’da bulunan Ihlara vadisinde de doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz. Çok uzak sayılmaz. Vaktiniz olursa aracınıza atlayıp, kolayca gidebilirsiniz.

14-Kapadokya Hakkında Uyarılarım

 • Yaz aylarında çok sıcak olabilir. Önleminizi alın.
 • Heryeri görmeye çalışmayın. Bitmek, tükenmek bilmeyen bir zenginliği var.
 • Balon turu, atv ve at turu için önceden plan yapın. Hatta rezervasyon yaptırın. Özellikle yoğun sezonda hayalleriniz hüsranla bitebilir.
guray_muze_kapadokya

Güray Müze’de çömlek yapma çabalarım.

 • Araba ile gezecekseniz, önceden rotanızı planlayın. Zaten ben tüm konumları yukarıdaki haritada işaretledim. Size rehber olur.
 • Mutlaka müze kartınız olsun. Boşuna müze girişleri için dünyanın parasını vermeyin.
 • Bölgede trekking yapacak bir çok vadi var. Küçük bir çantanız olsun. İçerisine bolca su ve yiyecek koyun derim. Kilometrelerece uzayıp giden vadilerde market olmayacak.
 • Halkı efsane sıcak kanlıdır. Tam bir Anadolu insanı. Muhabbet edin. Dükkanlardan bir şey almasanız bile, oturup sizinle muhabbet ederler. Çay ısmarlarlar. Maksat muhabbet olsun derler ya hani. Anadolu öyle bir yerdir.
 • Kapadokya’yı, güzel bir rehberle gezmenizi öneririm. Ben, sosyal medyada beni takip eden Rehber Fatih abi ile, 7. kez gidişimde gezdim. Daha önceki 6 gelişimde öğrenmediğim bilgileri, sayesinde öğrendim. Telefonu : 532-501-93-46. Bence 1 kez, Kapadokya’yı güzelce yerinde anlamak için, yerel bir rehberle gezmenizi öneririm.

Kapadokya Gezisi Hakkında, Aşağıdaki Detaylı Yazılarımı da Okumanızı Tavsiye Ederim
1. Kapadokya otelleri
2. Kapadokya’da yapılacak aktiviteler
3. Kapadokya’da ne yenir
4. Kapadokya’ya nasıl gidilir
5. Kapadokya’da gezilecek yerler
6.
Kapadokya balon turu

Bu harika bölgeye dair benim anlatacaklarım bitti. Bundan sonrası size kalmış. Umarım yazdığım onca sayfa yazı işinize yarar ve kolayca tüm bölgeyi gezersiniz. Türkiye’de hafta sonu gezilecek yerler konusunda sıkça soru aldığım ve bir çoğuna “Kapadokya” cevabını verdiğim düşünülünce, daha ne anlatayım bilemiyorum doğrusu. Gündoğumunda, rengarenk balonların gökyüzünde süzülüşünü izlerken aklınıza bir anda olsa gelmem dileğiyle.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

33 Yorum

 1. gökhan
  • Deniz Pehlivan
 2. gökhan
  • Deniz Pehlivan
 3. emin
  • Deniz Pehlivan
 4. Yasemin K
  • Deniz Pehlivan
 5. ceny
  • Deniz Pehlivan
 6. emre esirik
  • Deniz Pehlivan
 7. Zehra
  • Deniz Pehlivan
  • Deniz Pehlivan
   • Esma
 8. elçin
  • Deniz Pehlivan
 9. harun bağlan
  • Ahmer
 10. Fatih D
  • Deniz Pehlivan
 11. asya
  • Deniz Pehlivan
 12. muRat KUŞ
  • Deniz Pehlivan
 13. fatih çakacı
  • Deniz Pehlivan
 14. kapadokya balayı
 15. Hakan Çopur
 16. sad girl

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.