İnterrail Nedir ?Nasıl Yapılır ?Kaça Mal Olur ? Hangi Ülkeleri Kapsar ?

1.İnterrail’e Başlangıç

Interrail‘e gitmeden önce kendime : “Gitmem lazım. Hem de öyle böyle değil. Öyle gitmeliyim ki, ardıma bile bakmadan, kimseyi umursamadan, çantamı, hayallerimi, heyecanımı omuzlayıp, gidebildiğim her yere gitmeliyim. Artık hayal kurmaktan bıktım usandım. Birilerinin önümde engel olmasından, korkutmasından, durdurmaya çalışmasından…

Pisa-İtalya

Pisa-İtalya

O Roma’yı da görücem, Norveç fiyortlarını da, Paris’i de, Amsterdam’ı da, Stockholm’ü de. Öyle bir gidicem ki, dünya benim değil ben onun etrafında dönücem. Hayatı, yaşamayı, nefes almayı öğrenmem lazım. Biliyorum yine döneceğim yer burası olacak. Ama aklımda kalacağına, anılarımda kalsın. Hayatın nefes aldığım değil, nefesimin kesildiği anlardan ibaret olduğunu öğrenmek için gidiyorum…” diyerek yola koyulmuştum.

Nefesim öyle bir kesildi ki dostum. Öyle günler, öyle geceler yaşadım ki hiç bitmesin istediğim. Öyle anlar oldu ki “Allahım yalvararım dondur zamanı. Hiç bitmesin !” dediğim. O yüzden senin de nefesin kesilsin, hayatın, bakış açın değişsin, sen de bu güzellikleri yaşa diye, hayatında görmen gereken en önemli maceralardan birisi olan Interrail hakkında senden gelebilecek tüm sorulara hazır olan cevaplarımı tek tek anlatıyorum.

floransa

Floransa-İtalya

Kaç kez hayal edip, sonunda o Avrupa şehirlerini görmem nasip olmuştu. Roma, Paris, Amsterdam, Berlin… Daha nicesi. İşte bu şehirlerin hemen hemen hepsine de bu Interrail programını kullanarak gittim. Ne güzel günlerdi be. Her şeyden öte en önemlisi neydi biliyor musun ?

Dünyanın, hayatın, yaşamanın bu kadar güzel olduğunu ve yabancı ülke denen toprakları gezmenin bu kadar kolay gezilebileceğini bu program sayesinde öğrendim. Öyle bir öğrendim ki, Hindistan, kamboçya, Tayland, Honkong gibi ülkelere gitmek artık çocuk oyuncağı olur oldu.

Paris-Fransa

Paris-Fransa

Özellikle öğrenci kardeşlerim. Sırf sizlere biraz yardımcı olsun diye, 30’dan fazla Avrupa ülkesini gezmiş bir kardeşiniz, abiniz, arkadaşınız olarak, bu programı nasıl kullanacağınızı tek tek anlatacağım. Umarım bu yaz gitmeyi düşleyen sizlere bir nebze de olsa yardımcı olur…

2.Interrail Nedir ?

interrail_bileti

Interrail Bileti Candır

Interrail, Avrupa kıtasında yer alan 30 ülkede geçerli olan ve satın almış olduğunuz bir tren bileti ile, bu 30 ülke içerisinde istediğiniz ülkeye özgürce bir şekilde ve hemen hemen bir kez ücret ödedikten sonra bir daha ücret ödemeyecek şekilde yaratılmış olan bir trenle seyahat yoludur.

3-Interrail’in Geçerli Olduğu 30 Ülke Hangileri ?

Interrail'in Geçerli olduğu Ülkeler

Interrail’in Geçerli olduğu Ülkeler

Aslında adamlar fotoğrafta hangi ülkelerde geçerli olduğunu belirtmişler de, ben yinede tek tek söyleyeyim : Almanya, Avusturya, Belçika, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan,Hollanda, İngiltere, İrlanda Cumhuriyeti, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Karadağ, Lüksemburg, Macaristan, MakedonyaCumhuriyeti, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Türkiye, Yunanistan. Hatta geçerli olduğu ülkelerin işaretli olan halide aşağıda.

(Not : İngiltere, İskoçya ve İrlanda‘da Schengen GEÇMEZ. Ayrı bir vize alman gerekir. Haberin ola.)

4-Interrail’e Başvurmak İçin Neler Gerekli ?

Kopenhag-Danimarka

Kopenhag-Danimarka

Pasaport olması şarttır. Bir de Schengen vizen olursa, Schengen isteyen ülkelere kolayca girebilirsin. “Pasaport nedir ve nasıl alınır ?”yazıma bakabilirsiniz. “Bölgede gezmek için gerekli olacak olan Schengen vizesiz nedir ve nasıl alınır” diye soracak olursan, yine ilgili yazıma bakabilirsiniz.

5-Interrail’i Schengen Vizesi Aldıktan Sonra mı Alalım ?

Vatikan-Roma-İtalya

Vatikan-Roma-İtalya

Evet. Önce, Schengen vizeni al. Schengen vizesi alırken de, gerekli dökümanlarını tamamla. Otel, hostel, uçak bileti ve bankada bir miktar paranı gösterebilecek şekilde hazır et. Interrail bileti limitli satılan bir bilet değildir. O yüzden tükenme söz konusu olmaz.

Yurtdışında nasıl ekonomik konakladığımı, ucuza otel-hostel ve ev kiraladığımı, “Ekonomik otel arama motorları” yazımda satır satır anlattım. Mutlaka bir göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

Ama ben olsam Schengen vizesine başvururken Interrail biletini de almış olmanı tavsiye ederim. Vize almanı kolaylaştırır. Bazı durumlarda; vize çıkmayacağına tereddütlerin varsa, riske etmemek adına Interrail biletini sonradan alabilirsin. Bunların detayını da interrail vize süreci yazımda anlattım.

6-Interrail Biletini Nereden Alabilirim ?

yunanistan_santorini

Santorini-Yunanistan

Türkiye’de TCDD ve Gençtur firması Interrail bileti satıyor. Her 2 kurumdan da Interrail biletini alabilirsin. Öğrenci olduğunu ve 26 yaşından küçük olduğunu kanıtladığın müddet indirimli biletten direk faydalanabilirsin. Eğer 60+ üstü iseniz, o zaman da indirimli oluyor. Haberiniz olsun. İnterrail bilet yazımda detayları görebilirsin.

7-Toplamda Interrail Turu Ne kadara Mal Olur ?

Ekran Alıntısı

Özet Interrail Bilet Fiyatları. Yıllara Göre Fiyatlar Değişebilir. (Fiyatlar Euro’dur.)

Aslında bu konu en çok kafa karıştıran soruların çoğunlukta olduğu nokta. Çünkü, tahmin edebiliyorum bir çoğunuz öğrencisiniz ve bütçe olarak en uygun olanını almayı hayal ediyorsunuz. O yüzden ayrı ve detaylı bir yazı yazdım. İnterrail bilet masrafları yazımdan tahmini bütçelerinizi görebilirsiniz.

8-Interrail Daha Ucuza Nasıl Mal Edilir  ?

Stockholm-Helsinki Rotasında Karşılaşacağın Manzara

Şöyle : Yukarıdaki tablo vardı ya. Orada Flexi olanlar demek; Mesela 10 gün içerisinde 5 gün flexi biletini alalım. Diyelim ki 1-11 Ocak tarihleri arasında geçerli olsun. İşte bu bileti bu 10 gün içerisinde 5 gün kullanabilirsin. Bunu seçmek de tamamen sana kalmış.

Tek yapman gereken, başlangıç ve bitiş tarihlerini belirttiğin bir bilet almak. Trenleri kullanmaya başlayacağın an, Interrail bileti üzerinde yer alan kapak kısmına bindiğin günü yazacaksın. Diyelim 1 Ocak’ta Roma’ya gittin. 2-3 gün Roma’yı gezdin Ayın 4’ünde Floransa’ya trenle gideceksin ve o gün kullanacaksın. İşte o gün trene bineceğin an, tarihi ve tren numarasını Interrail biletinin üzerine yazıcaksın. Hepsi bu kadar.

9-Interrail Başka Nasıl Ucuza Mal Edilir ?

3. sınıf

3. Grup Interrail Biletinin Geçerli Olduğu Ülkeler

Grup ücretleri diye bir şey var. Örnek olsun diye anlatayım. Seçeceğin bölgede bulunan ülkelerde geçerli oluyor. Mesela ; 3. grup örneğini ele alalım. Belçika-Hollanda-Lüksemburg-Danimarka-Finlandiya-Yunanistan-İrlanda-İsveç ülkelerini gezeceksen bu bileti alabilirsin. Ama bunda da yine şu “Flexi” olayı olacak. Yani 1 ay içerisinde 3-4-6-8 gün kullanabiliyor olacaksın.

10-Trenlerin Saatlerini Nereden Öğrenebilirim ?

stockholm_isveç

Stockholm-İsveç

Vizeyi, pasaportu ve Interrail biletini aldık. Artık yola koyulma vakti. Peki bu trenlerin saatlerini nasıl göreceksin ? Resmi Interrail sitesi www.interrail.eu. Buradan trenlerin kalkış (Departure) ve varış (Arrival) noktalarını yazıp, saat kaçta kalkıp, kaçta varacağını ve yolculuğun kaç saat süreceğini görebilirsin. Siteyi görmek için tıklayınız.

11-Telefon Uygulamasından Öğrenme Şansımız Var mı ?

Oslo-Bergen Rotası Norveç

Oslo-Bergen Rotası Norveç

Var. “Railpllanner” diye bir uygulamayı telefonuna indirip kullanabilirsin. Dilersen, telefonundan her daim trenlerin kalkış ve varış saatlerini görebilirsin.

12-Interrail Biletleri Sadece Trenlerde mi Geçerli ?

Helsinki-Finlandiya

Hayır değil. Mesela bazı feribotlarda (Stockholm-Helsinki) da bu bileti kullanabilirsiniz. Zaten size biletin nerelerde kullanıldığına dair bütün bilgiler gönderecekleri bilette olacak. Oradan bakıp rotanız üzerinde olan noktalara göz gezdirebilirsiniz. Ayrıca müzelerde veya otobüslerde de geçerlidir. Railplanner uygulamasının Benefits kısmında görebilirsin.

13-Interrail Bileti Aldıktan Sonra Ekstra Ücret Ödenir mi ?

Krakow-Polonya

Krakow-Polonya

Olacak. Şöyleki ; diyelim gece treni ile Barcelona’dan Paris’e gideceksiniz. Bu trenler yaklaşık 8 saatte gideceği şehre ulaşıyor. İnsanlar rahatsız olmasın, sürekli koltuklarını değiştirmesin diye de belirli olan bir koltuğun size ayrılmasını isterseniz 3-5 euro verip o koltuğu satın alabiliyorsunuz. Rakamları tam hatırlamıyorum ama çok pahalı değildi.

O koltuk size ayrıldıktan sonra herhangi birisi o koltukta oturuyor olsa bile, kaldırma hakkınız oluyor. Çünkü Interrail’in özünde, size atanmış koltuk bulunmaz. O trende seyahat etme ve uygun koltukta oturma hakkı edinirsiniz. Eğer gideceğiniz rotalarda kendinize koltuk ayrılmasını isterseniz işte bu ekstra rezervasyon ücretlerini ödeyerek ilgili koltuğa hiç yerinizden kaldırılma korkusu olmadan sahip olabiliyorsunuz.

14-Interrail Bileti Devredilebilir veya İade Edilebilir mi ?

Riga

Riga, Kış Mevsiminde Buz Tutarmış. Aynen Fotoğraftaki Gibi.

Kişiye özeldir. Asla devredilmez ancak iade edilebilir. % 15 kesintiye tabi olursun. Biletini, son kullanma tarihinden 1 ay sonrasında bile iade edebilirsin. Yani diyelim Interrail biletin 1 haziranda başlayacak ve 1 aylık bir bilet olsun. Yani 30 Hazirana kadar geçerli olsun. Ama sen bu bileti kullanmadın. Tarihler 30 temmuzu gösterene kadar biletini iade edebilirsin.

15-Rezervasyon Yaptırmam Gereken Durumlarda Nereden Yaptıracağım ?

Budapeşte-Macaristan

Budapeşte-Macaristan

Online bir site yok. O yüzden tren garlarına gidip garlardan yaptıracaksın. En zor kısmı da bu zaten. Ne yazık ki bu konuda herhangi bir sistem geliştirmediler.

16-Biletin Son Günü Gece Trene Binme Mevzusu Nedir ?

Sofya Gezi

Sofya Gezi

Bilet 00:00’da başlar ve 24:00’da biter. Ancak, diyelim ki bindiğiniz bir tren akşam 19:00’da kalkacak ve ertesi gün 04:00’da varış noktasına ulaşacak. İşte bu da kabul edilebiliyor. Ama 04:01 olursa kabul edilmez. O yüzden, tarih kısmına varış saatinin gününü dikkate alarak doldurun.

17-Interrail Biletini Kaybedersem Ne olur ?

lafoten_adalari

Lofoten Adaları – Norveç ( En Güzel Manzaralar )

Pasaportun ne ise Interrail biletin de o olacak. O kadar önemli yani. Kaybettiğin an iş işten geçmiştir. Geri dönüş yoktur. Yenisini çıkarman gerekir. Umarım mecbur kalmazsın…

18-Yurtdışında Interrail Bileti Alabilir miyim ?

norvec_oslo_bergen

Oslo-Bergen Rotasında Bir Yer-Norveç

Interrail’in geçerli olduğu bütün ülkelerden biletini alabilirsin. Money talks.

19-Interrail Yaparken Nasıl Bir Sırtçantam Olmalı ?

Baltıklar’ın En Güzel Şehri. Riga-Letonya

Aylarca “O kadar gezeceğiz. Nasıl bir sırt çantası alalım ?” diye sorup soruşturmuş birisi olarak, hislerini ve beklentilerini tahmin edebiliyorum. Benden sana tek tavsiye : olabildiğince çok az eşya al. Donmayacak veya yanmayacak kadar kıyafetin olsa yeter. Hatta senin için hazırladığım “Sırtçantası nasıl seçilir ?” yazıma bakabilirsin. Hatta ayrıca “Sırtçantasında neler olmalı ?” yazıma da mutlaka bak derim.

20-Peki Nasıl Bir İnterrail Rotası Çıkarmalıyım ?

Dubrovnik_Hırvatistan

Dubrovnik-Hırvatistan

Bu tamamen senin beklentilerine, hayallerine ve isteklerine bağlı bir şey. En iyi interrail rotası diye bir şey yoktur. Önce bunu bilmelisin. Sonra da senin için çıkardığım rotalara bir göz gezdir derim. Böylece ülkeler ve şehirler hakkında tahmini bilgilere sahip olabilirsin. Interrail rotalarına dair yazımı görmek için tıklayınız.

21-Interrail Yaparken Paramı Nasıl Taşımalıyım ?

Prag-Çek Cumhuriyeti

Prag-Çek Cumhuriyeti

Sadece Interail için değil, tüm seyahatlerim için yazdığım yazımı okumanı tavsiye ederim. Çok yardımcı olacaktır. “Seyahat ederken paramı nasıl taşımalıyım ?” yazıma da mutlaka bakmalısın.

22-Her şey bitti. Peki Uçakla Nasıl Gideceğim ?

flam_norveç

Flam-Norveç

Sınırdan trenle değilde, uçakla gideceğini tahmin ediyorum. Eğer öyle yapacaksan senin için hazırladığım “Uçuş ve havalimanına dair 10 öneri.” yazımı okumanı tavsiye ederim. Burada havalimanlarına dair herşeyi anlattım.

Yurtdışında nasıl ucuza uçak bileti bulduğumu, hangi arama motorlarını kullandığımı “En İyi Uçak Bileti Arama Motorları” yazımda tek tek anlattım. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

23-Avrupa’ya gittim. Yeme-içme nasıl ekonomik halledilir ?

Prag Gezilecek Yerler

Prag – Çek Cumhuriyeti

Pahalıdır. O yüzden kendimce geliştirdiğim yöntemleri sana öneri olsun diye anlattım. “Yurtdışında ekonomik yemek yemenin 10 ipucu” yazıma bir göz gezdir derim.

24-Tren Garlarında Uyuyabilir miyim ?

Berlin-Almanya

Berlin-Almanya

%99’unda uyuyabilirsin. Ama mesela ; Barselona tren garını gece kapatıyorlar. Benim sokakta yattığım gibi sen de sokakta ya da sahilde yatmak zorunda kalabilirsin. Hatta nerede uyumuştum biliyor musun ? Barcelona-Real Madrid süper kupa final maçını Nou Camp’ta izledik. Neyse Messi falan 3-5 metre önümde oynuyordu. Maç bitti.

O 100.000’den fazla insan bir anda kayboldu. Biz Ali ile stadın etrafında kalakaldık. Sonra tren garına gittik. Tam uyuyacağız. Pat oradan da kovulduk. Gittik stadın etrafındaki bankta uyuduk. He kaç yaşındaydım ? 20-21 civarı. Şimdi olsa yapar mıyım ? Yapmam. Peki o zamana geri dönsem yine yapar mıydım ? Hiç düşünmezdim. Cevabım EVET olurdu…

25- Çantamı Tren Garlarında Kilitleyebilir miyim ?

barcselona_ispanya

Barselona-İspanya

Evet. Bir çoğunda ya locker (Kilitleyebileceğiniz dolaplar) veya güvenlik görevlilerinin teslim aldığı odalar var. İster bu dolaplara çantanızı ücret karşılığında kilitlersiniz, ister de bu görevli arkadaşlara çantanızı teslim eder, gezip, görüp sonrasında çantanızı almak için geri dönersiniz. Ama şunu bilin : Bazen gece geç saatlerde çantanızı almak için bu ofislere giderseniz, çantanızı verdiğiniz yerin kapalı olduğunu görebilirsiniz. O yüzden, çantanızı teslim ederken hangi saatlere kadar açık olduklarını öğrenin. Ayrıca interrail Vikipedia‘dan da detaylı bilgiler alabilirsin.

Barcelona_Casa_Mila

Barcelona – İspanya

Dostum. Bilmiyorum İnterrail hakkında anlattıklarım sana yardımcı oldu mu, olmadı mı ! Ama bildiğim tek şey var ki ; bu yaz 2-3 arkadaş toplanın. Gerekirse kış aylarında yemenizden, içmenizden kesin. Kıyafet almayın. Eğlenmeyin de. Ama ne olur şu İnterrail’i ömrünüzde bir kez bile olsa yapın. Ben zaten sana bildiğim bütün rotaları, yeme-içme önerilerini, uçak bilet yöntemlerini tek tek anlattım. Bilmiyorum daha ne yapabilirim ! Ama aklına herhangi bir soru takılırsa, bana da her zaman danışabilirsin. Sormaktan asla çekinme. Yardımcı olabilirsem ne mutlu !

Avrupa’nın dört bir yanını keşfedeceğin, sırtına aldığın çantanla akşam Barcelona’da gözlerini kapayıp, sabah Paris’de gözlerini açtığın günler görmen dileğimle…

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !