İnterrail Nedir ? Nasıl Yapılır ? En Kapsamlı Rehber

İnterrail planı gitmeden önce kendime : “Gitmem lazım. Hem de öyle böyle değil. Öyle gitmeliyim ki, ardıma bile bakmadan, kimseyi umursamadan, çantamı, hayallerimi, heyecanımı omuzlayıp, gidebildiğim her yere gitmeliyim. Artık hayal kurmaktan bıktım usandım. Birilerinin önümde engel olmasından, korkutmasından, durdurmaya çalışmasından…

1.İnterrail’e Başlangıç

O Roma’yı da görücem, Norveç fiyortlarını da, Paris’i de, Amsterdam’ı da, Stockholm’ü de. Öyle bir gidicem ki, dünya benim değil ben onun etrafında dönücem.

Hayatı, yaşamayı, nefes almayı öğrenmem lazım. Biliyorum yine döneceğim yer burası olacak. Ama aklımda kalacağına, anılarımda kalsın. Hayatın nefes aldığım değil, nefesimin kesildiği anlardan ibaret olduğunu öğrenmek için gidiyorum…” diyerek yola koyulmuştum.

floransa

Floransa-İtalya

Nefesim öyle bir kesildi ki dostum. Öyle günler, öyle geceler yaşadım ki hiç bitmesin istediğim. Öyle anlar oldu ki “Allahım yalvararım dondur zamanı. Hiç bitmesin !” dediğim.

O yüzden senin de nefesin kesilsin, hayatın, bakış açın değişsin, sen de bu güzellikleri yaşa diye, hayatında görmen gereken en önemli maceralardan birisi olan Interrail hakkında senden gelebilecek tüm sorulara hazır olan cevaplarımı tek tek anlatıyorum.

Kaç kez hayal edip, sonunda o Avrupa şehirlerini görmem nasip olmuştu. Roma, Paris, Amsterdam, Berlin… Daha nicesi. İşte bu şehirlerin hemen hemen hepsine de bu interrail programını kullanarak gittim. Ne güzel günlerdi be. Her şeyden öte en önemlisi neydi biliyor musun ?

Dünyanın, hayatın, yaşamanın bu kadar güzel olduğunu ve yabancı ülke denen toprakları gezmenin bu kadar kolay gezilebileceğini bu program sayesinde öğrendim.

Öyle bir öğrendim ki, Hindistan, kamboçya, Tayland, Honkong gibi ülkelere gitmek artık çocuk oyuncağı olur oldu.

Paris - Fransa

Paris-Fransa

Özellikle öğrenci kardeşlerim. Sırf sizlere biraz yardımcı olsun diye, 30’dan fazla Avrupa ülkesini gezmiş bir kardeşiniz, abiniz, arkadaşınız olarak, bu programı nasıl kullanacağınızı tek tek anlatacağım.

Umarım bu yaz gitmeyi düşleyen sizlere bir nebze de olsa yardımcı olur…

2.İnterrail Nedir ?

İnterrail, Avrupa kıtasında yer alan 30 ülkede geçerli olan ve satın almış olduğunuz bir tren bileti ile, bu 30 ülke içerisinde istediğiniz ülkeye özgürce bir şekilde ve hemen hemen bir kez ücret ödedikten sonra bir daha ücret ödemeyecek şekilde yaratılmış olan bir trenle seyahat yoludur.

interrail bileti

Interrail Bileti Candır

Dünyanın en yaygın tren hatlarının bulunduğu Avrupa Kıtası’nda, özgürce gezmek demektir İnterrail.

3-İnterrail’in Geçerli Olduğu 30 Ülke Hangileri ?

Aslında adamlar fotoğrafta hangi ülkelerde geçerli olduğunu belirtmişler de, ben yinede tek tek söyleyeyim :

Interrail'in Geçerli olduğu Ülkeler

Interrail’in Geçerli olduğu Ülkeler

Almanya, Avusturya, Belçika, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan,Hollanda, İngiltere, İrlanda Cumhuriyeti, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Karadağ, Lüksemburg, Macaristan, MakedonyaCumhuriyeti, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Türkiye, Yunanistan. Hatta geçerli olduğu ülkelerin işaretli olan halide aşağıda.

(Not : İngiltere, İskoçya ve İrlandada Schengen GEÇMEZ. Ayrı bir vize alman gerekir. Haberin ola.)

4-İnterrail’e Başvurmak İçin Neler Gerekli ?

Pasaport olması şarttır. Bir de Schengen vizen olursa, Schengen isteyen ülkelere kolayca girebilirsin. “Pasaport nedir ve nasıl alınır ?”yazıma bakabilirsiniz.

Kopenhag-Danimarka interrail

Kopenhag-Danimarka

“Bölgede gezmek için gerekli olacak olan Schengen vizesiz nedir ve nasıl alınır” diye soracak olursan, yine ilgili yazıma bakabilirsiniz.

5-Bileti Schengen Vizesi Aldıktan Sonra mı Alalım ?

Evet. Önce, Schengen vizeni al. Schengen vizesi alırken de, gerekli dökümanlarını tamamla. Otel, hostel, uçak bileti ve bankada bir miktar paranı gösterebilecek şekilde hazır et. Interrail bileti limitli satılan bir bilet değildir. O yüzden tükenme söz konusu olmaz.

Vatikan-Roma-İtalya

Vatikan-Roma-İtalya

Ama ben olsam Schengen vizesine başvururken Interrail biletini de almış olmanı tavsiye ederim. Vize almanı kolaylaştırır. Bazı durumlarda; vize çıkmayacağına tereddütlerin varsa, riske etmemek adına Interrail biletini sonradan alabilirsin. Bunların detayını da interrail vize süreci yazımda anlattım.

6-Bileti Nereden Alabilirim ?

Türkiye’de TCDD ve Gençtur firması Interrail bileti satıyor. Her 2 kurumdan da Interrail biletini alabilirsin. Öğrenci olduğunu ve 26 yaşından küçük olduğunu kanıtladığın müddet indirimli biletten direk faydalanabilirsin.

yunanistan_santorini

Santorini-Yunanistan

Eğer 60+ üstü iseniz, o zaman da indirimli oluyor. Haberiniz olsun. İnterrail bilet yazımda detayları görebilirsin.

7-Toplamda İnterrail Turu Ne kadara Mal Olur ?

Aslında bu konu en çok kafa karıştıran soruların çoğunlukta olduğu nokta. Çünkü, tahmin edebiliyorum bir çoğunuz öğrencisiniz ve bütçe olarak en uygun olanını almayı hayal ediyorsunuz.

Ekran Alıntısı

Özet Interrail Bilet Fiyatları. Yıllara Göre Fiyatlar Değişebilir. (Fiyatlar Euro’dur.)

O yüzden ayrı ve detaylı bir yazı yazdım. İnterrail bilet masrafları yazımdan tahmini bütçelerinizi görebilirsiniz. Orada tüm masraf kalemleriniz tek tek anlattım.

8-İnterrail Daha Ucuza Nasıl Mal Edilir  ?

Şöyle : Yukarıdaki tablo vardı ya. Orada Flexi olanlar demek; Mesela 10 gün içerisinde 5 gün flexi biletini alalım. Diyelim ki 1-11 Ocak tarihleri arasında geçerli olsun. İşte bu bileti bu 10 gün içerisinde 5 gün kullanabilirsin. Bunu seçmek de tamamen sana kalmış.

stockholm interrail bileti gecerlidir

Stockholm harika bir ülke

Tek yapman gereken, başlangıç ve bitiş tarihlerini belirttiğin bir bilet almak. Trenleri kullanmaya başlayacağın an, Interrail bileti üzerinde yer alan kapak kısmına bindiğin günü yazacaksın. Diyelim 1 Ocak’ta Roma’ya gittin. 2-3 gün Roma’yı gezdin.

Ayın 4’ünde Floransa’ya trenle gideceksin ve o gün kullanacaksın. İşte o gün trene bineceğin an, tarihi ve tren numarasını Interrail biletinin üzerine yazıcaksın. Hepsi bu kadar.

Avrupa’daki bütün otelleri ŞU SİTEDEN inceleyebilirsin.

9-İnterrail Başka Nasıl Ucuza Mal Edilir ?

Grup ücretleri diye bir şey var. Örnek olsun diye anlatayım. Seçeceğin bölgede bulunan ülkelerde geçerli oluyor.

3. sınıf

3. Grup Interrail Biletinin Geçerli Olduğu Ülkeler

Mesela ; 3. grup örneğini ele alalım. Belçika-Hollanda-Lüksemburg-Danimarka-Finlandiya-Yunanistan-İrlanda-İsveç ülkelerini gezeceksen bu bileti alabilirsin. Ama bunda da yine şu “Flexi” olayı olacak. Yani 1 ay içerisinde 3-4-6-8 gün kullanabiliyor olacaksın.

10-Trenlerin Saatlerini Nereden Öğrenebilirim ?

Vizeyi, pasaportu ve Interrail biletini aldık. Artık yola koyulma vakti. Peki bu trenlerin saatlerini nasıl göreceksin ?

stockholm_isveç

Stockholm-İsveç

Resmi Interrail sitesi www.interrail.eu. Buradan trenlerin kalkış (Departure) ve varış (Arrival) noktalarını yazıp, saat kaçta kalkıp, kaçta varacağını ve yolculuğun kaç saat süreceğini görebilirsin.

11-Telefon Uygulamasından Öğrenme Şansımız Var mı ?

norvec_oslo_bergen

Oslo-Bergen Rotasında Bir Yer-Norveç

Var. “Railpllanner” diye bir uygulamayı telefonuna indirip kullanabilirsin. Dilersen, telefonundan her daim trenlerin kalkış ve varış saatlerini görebilirsin.

12-İnterrail Biletleri Sadece Trenlerde mi Geçerli ?

Hayır değil. Mesela bazı feribotlarda (Stockholm-Helsinki) da bu bileti kullanabilirsiniz. Zaten size biletin nerelerde kullanıldığına dair bütün bilgiler gönderecekleri bilette olacak.

Oradan bakıp rotanız üzerinde olan noktalara göz gezdirebilirsiniz. Ayrıca müzelerde veya otobüslerde de geçerlidir. Railplanner uygulamasının Benefits kısmında görebilirsin.

13-İnterrail Bileti Aldıktan Sonra Ekstra Ücret Ödenir mi ?

Olacak. Şöyleki ; diyelim gece treni ile Barcelona’dan Paris’e gideceksiniz. Bu trenler yaklaşık 8 saatte gideceği şehre ulaşıyor. İnsanlar rahatsız olmasın, sürekli koltuklarını değiştirmesin diye de belirli olan bir koltuğun size ayrılmasını isterseniz 3-5 euro verip o koltuğu satın alabiliyorsunuz. Rakamları tam hatırlamıyorum ama çok pahalı değildi.

Krakow - Polonya

Krakow-Polonya

O koltuk size ayrıldıktan sonra herhangi birisi o koltukta oturuyor olsa bile, kaldırma hakkınız oluyor. Çünkü Interrail’in özünde, size atanmış koltuk bulunmaz.

O trende seyahat etme ve uygun koltukta oturma hakkı edinirsiniz. Eğer gideceğiniz rotalarda kendinize koltuk ayrılmasını isterseniz işte bu ekstra rezervasyon ücretlerini ödeyerek ilgili koltuğa hiç yerinizden kaldırılma korkusu olmadan sahip olabiliyorsunuz.

14-İnterrail Bileti Devredilebilir veya İade Edilebilir mi ?

Kişiye özeldir. Asla devredilmez ancak iade edilebilir. % 15 kesintiye tabi olursun. Biletini, son kullanma tarihinden 1 ay sonrasında bile iade edebilirsin. Yani diyelim Interrail biletin 1 haziranda başlayacak ve 1 aylık bir bilet olsun.

Riga interrail

Riga, Kış Mevsiminde Buz Tutarmış. Aynen Fotoğraftaki Gibi.

Yani 30 Hazirana kadar geçerli olsun. Ama sen bu bileti kullanmadın. Tarihler 30 temmuzu gösterene kadar biletini iade edebilirsin.

15-Rezervasyon Yaptırmam Gereken Durumlarda Nereden Yaptıracağım ?

Budapeşte - Macaristan interrail

Budapeşte-Macaristan

Online bir site yok. O yüzden tren garlarına gidip garlardan yaptıracaksın. En zor kısmı da bu zaten. Ne yazık ki bu konuda herhangi bir sistem geliştirmediler.

16-Biletin Son Günü Gece Trene Binme Mevzusu Nedir ?

Bilet 00:00’da başlar ve 24:00’da biter. Ancak, diyelim ki bindiğiniz bir tren akşam 19:00’da kalkacak ve ertesi gün 04:00’da varış noktasına ulaşacak. İşte bu da kabul edilebiliyor.

Sofya Gezi interrail

Sofya Gezi

Ama 04:01 olursa kabul edilmez. O yüzden, tarih kısmına varış saatinin gününü dikkate alarak doldurun. Bu çok ama çok önemli bir noktadır. Her daim aklınızda bulunsun derim.

17-İnterrail Biletini Kaybedersem Ne olur ?

Pasaportun ne ise Interrail biletin de o olacak. O kadar önemli yani. Kaybettiğin an iş işten geçmiştir. Geri dönüş yoktur. Yenisini çıkarman gerekir.

lafoten_adalari

Lofoten Adaları – Norveç ( En Güzel Manzaralar )

Umarım mecbur kalmazsın ama en can sıkıcı durumlardan birisi bu olabilir.

18-Yurtdışında Interrail Bileti Alabilir miyim ?

norvec_oslo_bergen

Oslo-Bergen Rotasında Bir Yer-Norveç

Interrail’in geçerli olduğu bütün ülkelerden biletini alabilirsin. Money talks.

19-İnterrail Yaparken Nasıl Bir Sırtçantam Olmalı ?

Aylarca “O kadar gezeceğiz. Nasıl bir sırt çantası alalım ?” diye sorup soruşturmuş birisi olarak, hislerini ve beklentilerini tahmin edebiliyorum. Benden sana tek tavsiye : olabildiğince çok az eşya al.

riga letonya

Baltıklar’ın En Güzel Şehri. Riga-Letonya

Donmayacak veya yanmayacak kadar kıyafetin olsa yeter. Hatta senin için hazırladığım “Sırtçantası nasıl seçilir ?” yazıma bakabilirsin. Hatta ayrıca “Sırtçantasında neler olmalı ?” yazıma da mutlaka bak derim.

20-Peki Nasıl Bir İnterrail Rotası Çıkarmalıyım ?

Bu tamamen senin beklentilerine, hayallerine ve isteklerine bağlı bir şey. En iyi interrail rotası diye bir şey yoktur. Önce bunu bilmelisin. Sonra da senin için çıkardığım rotalara bir göz gezdir derim.

Dubrovnik_Hırvatistan

Dubrovnik-Hırvatistan

Böylece ülkeler ve şehirler hakkında tahmini bilgilere sahip olabilirsin. En İyi Interrail rotaları yazımdan örnek rotaları okuyabilirsiniz.

21-İnterrail Yaparken Paramı Nasıl Taşımalıyım ?

Sadece Interail için değil, tüm seyahatlerim için yazdığım yazımı okumanı tavsiye ederim. Mesela :

Prag-Çek Cumhuriyeti

Prag-Çek Cumhuriyeti

Tatilde paramı nasıl taşımalıyım ?” yazıma da mutlaka bakmalısın. Orada, yanında paranı nasıl taşıman gerektiğini tek tek anlattım.

22-Her şey bitti. Peki Uçakla Nasıl Gideceğim ?

Sınırdan trenle değilde, uçakla gideceğini tahmin ediyorum. Eğer öyle yapacaksan senin için hazırladığım “Uçuş ve havalimanına dair 10 öneri.” yazımı okumanı tavsiye ederim. Burada havalimanlarına dair herşeyi anlattım.

flam_norveç

Flam-Norveç

Yurtdışında nasıl ucuza uçak bileti bulduğumu, hangi arama motorlarını kullandığımıEn İyi Uçak Bileti Arama Motorlarıyazımda tek tek anlattım. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

23-Avrupa’ya gittim. Yeme-içme nasıl ekonomik halledilir ?

Prag Gezilecek Yerler

Prag – Çek Cumhuriyeti

Pahalıdır. O yüzden kendimce geliştirdiğim yöntemleri sana öneri olsun diye anlattım. “Yurtdışında ekonomik yemek yemenin 10 ipucu” yazıma bir göz gezdir derim.

24-Tren Garlarında Uyuyabilir miyim ?

%99’unda uyuyabilirsin. Ama mesela ; Barselona tren garını gece kapatıyorlar. Benim sokakta yattığım gibi sen de sokakta ya da sahilde yatmak zorunda kalabilirsin. Hatta nerede uyumuştum biliyor musun ?

Barcelona-Real Madrid süper kupa final maçını Nou Camp’ta izledik. Neyse Messi falan 3-5 metre önümde oynuyordu. Maç bitti.

Berlin-Almanya

Berlin-Almanya : İnterrail bileti

O 100.000’den fazla insan bir anda kayboldu. Biz Ali ile stadın etrafında kalakaldık. Sonra tren garına gittik. Tam uyuyacağız. Pat oradan da kovulduk.

Gittik stadın etrafındaki bankta uyuduk. He kaç yaşındaydım ? 20-21 civarı. Şimdi olsa yapar mıyım ? Yapmam. Peki o zamana geri dönsem yine yapar mıydım ? Hiç düşünmezdim. Cevabım EVET olurdu…

25-Çantamı Tren Garlarında Kilitleyebilir miyim ?

Evet. Bir çoğunda ya locker (Kilitleyebileceğiniz dolaplar) veya güvenlik görevlilerinin teslim aldığı odalar var. İster bu dolaplara çantanızı ücret karşılığında kilitlersiniz, ister de bu görevli arkadaşlara çantanızı teslim eder, gezip, görüp sonrasında çantanızı almak için geri dönersiniz.

barcselona_ispanya

Barselona-İspanya : İnterrail nedir

Ama şunu bilin : Bazen gece geç saatlerde çantanızı almak için bu ofislere giderseniz, çantanızı verdiğiniz yerin kapalı olduğunu görebilirsiniz.

O yüzden, çantanızı teslim ederken hangi saatlere kadar açık olduklarını öğrenin. Ayrıca interrail Vikipedia‘dan da detaylı bilgiler alabilirsin.

Barcelona_Casa_Mila

Barcelona – İspanya : İnterrail hakkında her şey

Dostum. Bilmiyorum İnterrail hakkında anlattıklarım sana yardımcı oldu mu, olmadı mı ! Ama bildiğim tek şey var ki ; bu yaz 2-3 arkadaş toplanın. Gerekirse kış aylarında yemenizden, içmenizden kesin. Kıyafet almayın. Eğlenmeyin de. Ama ne olur şu İnterrail’i ömrünüzde bir kez bile olsa yapın.

Ben zaten sana bildiğim bütün rotaları, yeme-içme önerilerini, uçak bilet yöntemlerini tek tek anlattım. Bilmiyorum daha ne yapabilirim ! Ama aklına herhangi bir soru takılırsa, bana da her zaman danışabilirsin. Sormaktan asla çekinme. Yardımcı olabilirsem ne mutlu !

Avrupa’nın dört bir yanını keşfedeceğin, sırtına aldığın çantanla akşam Barcelona’da gözlerini kapayıp, sabah Paris’de gözlerini açtığın günler görmen dileğimle…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

15 Yorum

 1. ESRE
 2. mavi
  • Deniz Pehlivan
 3. Gökçe
 4. Burak
 5. ravide
  • Deniz Pehlivan
 6. Deniz Aynur Altunkaynak
 7. erkam
  • Deniz Pehlivan
 8. Ezgi
  • Deniz Pehlivan
 9. Burak Emmiler
 10. Ömer Faruk

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.