İrlanda’ya Gitmek İçin 10 Neden !

Gezilecek görülecek yerler arasında ilk göze çarpan bir yerlerde değil belki İrlanda kabul, ama popülerlik aramadan kendinizden bir şeyler bulmak ve daha fazla deneyimlemek için geziyorsanız doğru adrestesiniz! Dublin, yalnızca başkenti değil göz bebeğidir bu ülkenin ama Dublin dışında İrlanda’da gezilecek yerlerin bu denli güzellikte olduğunu ben de bilmiyordum. Ayrıca, Irish dokusunu her fırsatta hissedeceğiniz İrlanda’nın insanlarına aşık olmanız an meselesi! Lafı çok uzatmadan, başlıyorum anlatmaya.

irlanda

İrlanda’nın mutlu, sıcakkanlı insanları

İrlanda’ya Neden Gidilir ? İrlanda’da Ne Yapılır ?

Dil öğrenimi için İrlanda’yı tercih eden Türk öğrencilerin dışında, sen neden İrlanda’ya gitmelisin?

İşte bu sorunun yanıtlarını İrlanda’ya gitmek için 10 neden sıralayarak vermeye çalışacağım.

1.Gerçek Mutluluğu İrlanda’da Keşfetmek

Baştan uyarayım: Gerçek mutluluğu keşfedeceğiniz kesin, fakat bu farkındalığa eriştikten sonra mutlu olacağınızı garanti edemiycem.

Şöyle ki; Dünya’nın herhangi bir yerinde insanların bu kadar güldüğünü, tanımadığı kişilere selam verdiğini, birine hayır cevabını vermekten bu kadar çekindiğini, garsonundan şoförüne, satış görevlisinden polisine, belediye işçisinden beyaz yakalısına herkesin gülümsediğini görmek mümkün değildir diye düşünüyorum.

İrlanda_Dublin_hakkında

Happy Irish People!

İşte ülkeye vardığınız andan itibaren bu koca nazik insan topluluğunun varlılığı malesef bizim gibi bir ülkede yaşayan insan için bir süre sonra hafif burukluğa yol açabiliyor. Aman neyse! En azından İrlanda’ya giderek bu harika insanlarla tanışıp gamsız gamsız dolanabilirsiniz oh miss.

İrlanda’daki en uygun otellerin listesini hazırladım. Görmek için Şu Linke tıklayın

Bu sebeple İrlanda, Dünya’da tek başına gezilebilecek yerler arasına rahatlıkla yerleştirilebilir. Baya kendi mahallemde gibi insanlara selam vererek sokakta yürüdüğümü, tanımadığım halde beraber yemek yiyip, gezi planım için öneriler aldığımı, müziği dinmeyen Dublin sokaklarında dans edip şarkılar söylediğimi unutamıyorum!

2.Dünyaca ünlü Irish Publar

fly insta fly insta

Avrupa’nın hemen her şehrinde, Türkiye’de bir çok yerde, İstanbul’da eğlence denilince akla gelen her semtte bulunur ‘Irish Pub’lar. Ahşap dokusu, rengarenk konsepti, envai çeşit içkileri ama en başta Guinness’iyle tatlı mı tatlıdırlar.

irlanda_publar

Ahşap ve renkli dokusuyla harika Irish Publar

Şimdi aklınızda canlanan bu konsepte bir de coşkulu ve mutlu bir Irish kalabalığını, aşırı eğlenceli İrlanda müziklerini, dans etmeden duramayan sıcakkanlı insanları veee ülkenin her şehrine has milyon tane ayrı içkisini ekleyin: İşte gerçek Irish Publar! Dublin’de adeta pub cenneti olan Temple Bar Bölgesi Dublin’in merkezi konumunda.

irlanda-ickileri

Sayısız çeşit İrlanda içkileri

En turistik pub The Temple Bar ise şehrin simgesi. Boylu boyunca uzanan publar zincirinde kimi Guinness ve Jameson gibi İrlanda’da fabrikaları olan özel içkileri baş tacı ediyor; kimi bunlara sırt çevirip ne varsa yerli içkilerimizde var diyip değişik yapım şekillerini anlatıyorlar size. Birini seçmek zorunda değilsiniz, hepsi benim bebeklerim diyin ve deneyin.

3.İrlanda Müzikleri

Bu güzeller güzeli ülkeden döndüğünüzde en az bir hafta mırıldanacağınız İrlanda müzikleri olmadan Irish Pub konsepti biraz eksik kalıyor. Haa ama canlı olmak zorunda! İrlandalılar utanmasa gece klüplerinde bile canlı müzikle eğlenecekler.

İrlanda'ya_Gitmek_için_10_Neden

İrlanda Canlı Müzikleri ile bitmeyen eğlence – Irish Live Musics

Tabii ki İrlanda müzikleri yerine popüler yabancı müzik tarzı da bir çok yerde var ama onlar da canlı! İşte bu yüzden, Dublin’de en çok göreceğiniz tabelalarda ‘Irish Live Music’ yazıyor olacak.

Dublin Şarkısı diye tanıttıkları ‘Molly Malone (Cockles & Mussels)’ şarkısı var ki onsuz bir akşam düşünülemiyor. Her girdiğim pubta, dükkanda, cafede bu şarkıyı duyuyodum ama şarkıya aşık olduğumdan hiç rahatsız olmadım doğrusu.

İrlanda_Dublin_şehrinin_simgesi

Mükemmel Dublin şarkısının şehre yansıyan heykeli- Molly Melone Statue
“In Dublin’s Fair City,
Where the girls are so pretty,
I first set my eyes on sweet Molly Malone…”

İrlanda müzikleri hızlı temposu ve birbirine benzer ezgileri sebebiyle çocuk şarkısı gibi gelebilir ama eğlence ve dans amaçlı dinlendiğinden eşlik etmeden duramıyorsunuz.

Temple_Bar

Dublin Gece Hayatı: Şehrin simgesi Temple Bar

O müziklerde tepinirken ahşap Irish Publar’dan çıkan ayak sesleri de ayrı bir havaya sokuyor. Hani filmlerde olur ya ! Öyle bir şey işte. Valla anlattıkça akşam çıkıp Temple Bar Bölgesi’nde takılasım geldi, İrlanda’ya gitmek için nedenler arasında yıldızlı maddem olabilir…

4.İrlanda Yeşili ve Doğası

fly insta fly insta

İrlanda Yeşili diye bir gerçek var arkadaşlar ve kesinlikle bambaşka bir ton. Doğaya ve yeşile aşık insanlardansanız mutlaka görmeniz gereken birbirinden harika yerler var bu ülkede!

Ülkenin başkenti Dublin hakkında Avrupa’nın teknoloji merkezi deniyor ama bir yandan da şehir merkezi mükemmel güzellikte parklarla dolu.

İrlanda gezi videomuzu da izleyin. İrlanda ne güzelmiş diyeceksiniz.

Hani parklar diyorum da mesela Phoenix Park, Avrupa’nın en büyük şehir parklarından biri. Ve şehir merkezinde! Harika değil mi? ?

Düşünsenize, işten çıkıyorsunuz ve kendinizi direk parka atabiliyorsunuz. Bu arada, zaten Dublin’de Gezilecek Yerler’in çoğu bol yeşilli güzellikler.

Dublin_şehir_parkları

Dublin şehir merkezinde mükemmel Parklar – St. Stephen’s Green

Bir de Dublin dışında gezilecek yerler var ki; İrlanda turları ile günübirlik geziler düzenlenenen bu yerlere gidiş yolunuz bile manzaraları ile cennet gibi yerler. Yeşilliklerin içinde, kuzuların hakimiyetinde küçük, tatlı müstakil evler ülkenin başka yüzünü gösterecek size.

5.Doğal Güzellikleri

Saymakla bitmeyecekmiş gibi gelen kartpostal tadında güzellikler, sanırım bu fantastik ülkeye gitmek için en büyük nedeniniz olabilir.

Dublin dışında gezilecek ve görülecek yerleri ayrıntıları ile anlattığım ‘Dublin Gezi Rehberi‘ yazımda görebileceğiniz gibi, bu ülke bir çok doğa harikasına sahip.

Kuzey_İrlanda

İrlanda Turlarının en çok tercih edilen adresi – Cliffs of Moher

Cliffs of Moher uçurumları, devlerin volkanik ayak izleri Giants Causeway, yüzlerce yıllık ağaçlarıyla Kings Road, büyük ve küçük iki gölün arasında kalan doğallık Glendalaugh ve daha bir sürüsü…

Kuzey_İrlanda

Sadece bu köprüden geçmek bile İrlanda’ya gitmek için 10 nedenden biri! – Rope Bridge

Gönlümün efendisi Rope Bridge’den geçmek için tekrar bu ülkeye gidebilirim! Zaten Atlantik Okyanus’unun uçurumlar boyu uzanan civarında yürümek yeterince keyifliyken, bir de bu köprüden geçmenin yaşattığı adrenalin ve ulaşılan yerdeki eşsiz manzara buna değer.

Ana karadan ayrılmış adaya ulaşmanızı sağlayan halatlardan yapılmış bu köprü üzerinde yürüyüşünüzü unutamazsınız…

6.İrlanda’nın Tarihi Yönü

İrlanda denilince tarihsel yönü ile öne çıkan bir yer gelmiyor olabilir aklınıza, benim de öyleydi. Ama oraya gidip ülkenin tarihini ve her birinin bambaşka bir hikayesi olan onlarca kalesini keşfedince fikrim değişti.

İrlanda_Dublin_Kalesi

İrlanda Tarihi ve Kaleleri

Ülkede, inanılmaz bir şekilde 350’den fazla kale bulunuyor. Fırtınalı geçmişi sebebi ile İrlandalılar, İngilizler ve İskoçlar tarafından inşa edilen bu kalelerin apayrı hikayeleri var.

Örneğin, Galway şehrindeki Lynch Kalesi ‘linç edilmek’ tabirinin çıkış noktasıymış! Veya, İngilizler ile uzun yıllar süren savaşların bir özeti olan hikayesi ile Kilkenny Kalesi en çok ziyaret edilen tarihi yerlerden biri. Vikipedia‘dan ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

7.İrlanda Kültürü

İngiltere ile komşu olması ve geçmiş tarihinde Viking baskınlarına uğraması dışında izole bir bölge olan İrlanda, aslında bu sayede kendi kültürünü korumayı başarmış.

Her yerde İrlandaca yazıların olması, özgün mimarileri, rengarenk kapılı evleri, kendilerine has yemekleri ve tabii ki içkileri kültürlerini yaşattıklarının göstergesi. Her fırsatta İngiltere’den ayrılıklarını vurgulamaları da cabası…

İrlanda_Gezilecek_Yerler

İrlanda kültürünü hissetmek için: Galway City

İşte bu kültürü yakından tanımak isteyenler; Dublin günübirlik turları ile ülkenin kültürel zenginliğini turistlere de gösterebilmek için tur programlarına dahil edilen Galway, Kilkenny ve Connemara gibi şehir ve kasabaları ziyaret edebiliyor.

8.Sanat ve Edebiyat

Unesco tarafından ‘Edebiyat Başkenti’ olarak seçilmiş ve Dünya’nın en önemli yazarlarını yetiştirmiş Dublin’e gitmek için nedenler arasında edebiyattan bahsetmesek olmazdı.

Samuel Beckett, Oscar Wilde, James Joyce, Bernard Shaw, W.B Yeats, Seamus Heaney, Bram Stoke, Jonathan Swift hep bu topraklardan yetişmiş Dünya yazarları. Biraz arabesk bi tabir oldu sanki…

Bu yazarların ünlü sözlerini içeren magnetleri şehrin her yerinde bulabilirsiniz.

irlanda_kutuphane

Dünya’nın en görkemli kütüphanelerinden: Trinity College Kütüphanesi

Edebiyat tutkunlarının mutlaka ziyaret etmesi gereken Dublin’de bulunan mezunları ve görkemli kütüphanesi ile ünlü Trinity College da unutulmamalı.

Bu kütüphanede yer alan Hristiyan alemi için değerli kitapların bulunduğu Book of Kells müzesi de özellikle görülmesi gereken yerlerden.

Çeşitli edebiyat etkinliklerinin düzenlendiği Dublin Yazarlar Müzesi de ilginizi çekebilir. Yazarlara ait kitaplar, fotoğraflar, el yazmaları ve kişisel eşyaları görebilirsiniz.

9.Avrupa’nın Teknoloji Merkezi Dublin

Ülkenin başkenti Dublin, yüksek teknoloji endüstri bölgeleri, iş ve finans merkezleriyle Avrupa’nın Silikon Vadisi olarak tanınıyor.

Google, Facebook, Yahoo, Microsoft, Intel, Pay-Pal, eBay, Linkedin gibi dünyanın en prestijli teknoloji firmalarının Avrupa merkezleri Dublin’de.O anlata anlata bitirilemeyen ofisleri yakından görmek istemez misiniz ? Randevu alırsanız tüm bu şirketleri gezebiliyorsunuz.

Teknoloji_Merkezi_Dublin

Hayallerin ötesindeki çalışma ofislerinin merkezi Dublin ! – Google

Grand Canal Dock denilen ve adeta başka bir şehre girilmiş izlenimi yaratan bu bölge, tüm bu Dünya devi şirketlerin merkezlerinin bulunduğu bölge.

Akıllardaki çalışma alanı tanımını yıkacak derece görkemli ve özgün yerler olduğunu bir de kendiniz görün diyorum. Gezerken oralarda çalıştığını hayal etmeyen bizden değildir …

10.İrlanda Festivalleri !

Festivaller cenneti İrlanda’ya gidiş tarihlerimin herhangi bir festivale denk gelmemesi bedevi şansımın göstergesi olsa da; siz planlayarak gidin.

Seyahatinizi 17 Mart’ta kutlanan Aziz Patrick Günü’ne denk getirebiliyorsanız çoktan kutsanmışsınız demektir …

Ülkenin koruyucu azizleri anısına kutlanan bugün ulusal tatildir ve Dünya’nın en coşkulu festivalleri ile kıyaslanacak bir ortam kurulur.

Yeşile bürünmüş kalabalık, geçit törenleri, görkemli kostümler, sokak tiyatroları ve asla boşalmayan bardaklar bu festivalin özeti diyebiliriz.

İrlanda'ya_Gimek_için_10_neden

Aziz Patrik Günü – St. Patrick’s Festival

İrlandalılar bunlar yalnızca bu festivalle yetinir mi? Cork Sailing, Galway Arts, Galway International Oyster Festival, Dublin Writer’s festival gibi yılda 400’den fazla festival kutluyorlar! Yani bu rakam bedevi şansı benzetmemi açıklıyordur sanırım …

İrlanda Festivalleri

Bitmeyen festivalleriyle İrlanda – Galway International Oyster Festival

Çok önemli bir not olarak; profesyonel makyajları ile her daim son derece bakımlı ve adeletsizce güzel İrlanda kızlarından bahsetmeden duramayacağım.

Amaaaa İrlandalı erkekler kibarlıkları ve tatlılıkları sebebiyle İrlanda’ya Gitmek İçin 10 Neden başlıklı yazıya girmeyi hak ediyor!

İrlanda’daki en uygun otellerin listesini hazırladım. Görmek için Şu Linke tıklayın

Seyahatin mutlulukla bir ilgisi olmalı! Ne kadar çok şey deneyimlersek o kadar çok keyif alırız. Durmadan keşfetmek için hayal etme ve peşine düşme vakti. Bol gezmeler! Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edip, soru sormayı unutmayın.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

6 Yorum

  1. Bedia BÜYÜKGEBİZ
    • Deniz Pehlivan
  2. Metin
  3. celal
    • Deniz Pehlivan
  4. organik ürünler

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.