İguazu Şelalesi

Dünyanın en büyük şelalesi olan İguazu Şelaleri’ne gitmeden önce çok büyük beklentilerim vardı. Daha önce İguazu Şelaleri’ni de görmüş olan bir çok arkadaşım “Deniz. İnan bana. İgauzu şelalesi diğerleri ile karşılaştırılamayacak kadar güzel.” demişlerdi. Sadece İguazu Şelaleri’ni görmekle kalmadım, Brezilya, Uruguay ve Arjantin’deki muhteşem Latin kültürünü de yerinde gördüm. Ama önce, İguazu notlarımız ile başlayalım.

1.İguazu Şelaleri’ne Başlangıç

Haklılar mı ? Dünyanın en büyük şelalesi olmasından dolayı mıdır, değil midir bilmiyorum ama ben bu kadar güzel, bu kadar büyüleyici, bu kadar hayran olunası bir yer beklemiyordum. Nefesim kesildi. Saatlerce şaşkınlıkla izledim. 1.5 gün boyunca dünyanın yeni 7 doğa harikası (Dünyanın 7 doğa harikası arasında değildir) olarak bilinen bu güzide yeri gördükten sonra size tek söyleyeceğim şey :

Ölmeden önce görülmesi gereken yerler listenizde mutlaka ama mutlaka bu harika şelale yerini alsın derim. Bunu, az-çok dünyada farklı yerler görmüş bir arkadaşınız olarak söylüyorum…

iguazu_selalesi_dunyanin_en_buyuk_selalesi

Iguaza Şelalesi (Dünyanın en güzel manzaraları arasındadır)

Güney Amerika kıtası keşfimiz önce Uruguay (Montevideo ve Colonia), sonra Arjantin rotasında devam ediyordu. Kıtanın enfes yemekleri, güleryüzlü insanları, sokakların dört bir yanında insanı huzura erdiren müzikleri, dansları, farklılığı bizi büyülüyordu.

Biz diyorum, çünkü bu kıtaya geldiğim  yol arkadaşım Altuğ ile bölgede keşfe çıkıyorduk. Hani şu “QatarAirways” uçak bileti yarışmasını kazanan arkadaş ile.

dunyanin_en_gorkemli_selalesi

Dünyanın En Görkemli Şelalesi

Hani “Sen nereye gitmek istersen, beraber gideceğiz” diye duyurduğum yarışmayı kazanan arkadaşla. Nasıl ya ? Senin haberin yok muydu ? Olmaz tabi ! Sağ tarafta veya yazının sonunda bulunan “Mail üyeliği” kısmına mailini bırakmazsan nasıl olsun ! “Bir daha böyle şansım olursa söz” diyorum ve lafı uzatmadan, Brezilya-Arjantin ve Paraguay sınırında yer alan dünyanın 7 yeni harikası şelale cennetine sizleri sürüklüyorum. Ama önce, sizler için Arjantin’de hazırladığım VLOG ile devam edelim.

Göreceğiniz tüm şelale fotoğrafları ve şelale videolarının tamamı gerçektir ve hiçbir oynama yapılmamışır. Aşık olma potansiyeliniz varsa ve bir türlü bulamayıp, isyan edenlerdenseniz, şu andan itibaren göreceklerinizden Deniz Pehlivan sorumlu değildir. Bilin istedim. İguazu Şelaleri turumuz başlıyor.

2.İguazu Şelaleri Hakkında

Önce adım adım gidelim. Ve baştan uyarıyorum : Şelale deyip geçmeyin. Burada en az 1.5 gününüzü ayıracaksınız ve sadece Latin Amerika’nın değil, dünyanın da en önemli yerlerinden birisini karış karış gezeceksiniz. O yüzden durumu şöyle anlatayım diyorum : Bu bölgeye gelince, şelaleler ile ilgili 2 isim duyacaksınız.

Bunlardan ilki : Cataratas do Iguaçu (Brezilya tarafında duyacaksınız çünkü Brezilya’da konuşulan resmi dil Portekizce) olacak. İkinci isim ise Cataratas del Iguazu (Bu da Arjantin tarafından duyacağınız isim olacak. Çünkü Arjantin’de konuşula resmi dil İspanyolca. Ne kadar farklılar değil mi a dostlar…)

Bu 2 isim farklılığını mutlaka bir yere not edin. “Çünkü İguazu’daki havalimanları bile hemen hemen bu isimlerle anılacak ve pek muhtemel başlangıçta kafanız karışacak, ama ailenizin sevilen gezgin beyaz yakalı kölesi Deniz, size bu konuda taktikler vermeye devam edecek”diye bilmiş bilmiş konuşayım.

iguazu_Selalesi_arjantin_brezilya

İguazu Şelalesi Brezilya-Arjantin

Merak etmeyin. Karışmaz da, ben uyarı anlamında yazayım dedim. Yine çok konuştum. 10 maddede Dünya Mirası listesinin en güzellerinden birisi olan  İguazu şelalerini özetliyorum :

 • 1542 yılında Alvar Nunez Cabeza de Vaca tarafından keşfedilmiştir.
 • İguazu Şelaleri, 270’den fazla şelaleden oluşuyor.
 • İguazu Şelaleri yaklaşık 2.700 metre genişliğindedir.
 • İguazu Şelaleri aslında 1.320 km uzunluğundaki İgauzu Şelalesi Nehri‘nin oluşumundan meydana gelmiştir. Yani “Büyük Su” anlamındadır.
 • İguazu Şelalesi Brezilya-Arjantin tarafı olarak ayrı ayrı gezilir.
 • İguazu Paraguay tarafı da gezilebilir ama bir şey yoktur. Çünkü İguazu Şelalerinin olduğu nokta Arjantin ve Brezilya tarafındadır. Paraguay tarafından sadece nehir geçer.
 • İguazu Uruguay tarafı diye bir yer yoktur. Haberiniz ola.
 • Yaklaşık 80 metreden daha yüksek bir noktadan dökülen ve 14 şelalenin birlikte aktığı Devil’s Throat yani Şeytan Gırtlağı (Garganta del Diablo veya Garganta do Diabo ), şelalenin en büyüleyici kısmıdır. Bu bölgeden, şelaleyi 360 derece olmasa bile yaklaşık 270 derece ile izleyebilirsiniz.
 • Araştırmalara göre İguazu Şelalerinde meydana gelen ışığın, devasa suların yarattığı buhara karşı kırılmasından dolayı muhteşem gökkuşağı meydana çıkmaktadır. Gidene kadar inanmamıştım. Haklıymışlar !
 • Yağmurlu dönem olan Kasım-Mart arasında, şelalerdeki su debisi 5 kat artmaktaymış. Ama Niagara Şelalerini görmek için en güzel mevsimler İlkbahar ve Sonbahar olarak biliniyor.

Her şeyden öte, bu güzel bölge için “Dünyanın en güzel şelaleri” diye boşa demiyorlar. Unesco tarafından koruma altına alınan şelale, sizlerin de nefesinizi kessin diye zarar görmeden korunuyor. Sonrasında da böyle güzel manzaralar sunuyor. İyi seyirler.

3.İguazu Şeleleri Seyahat Rehberi

fly insta fly insta

İguazu Şelaleri nerede ? Sanırım İguazu’ya gitmeden önce aklımdaki en büyük karmaşalardan birisi isimler oldu. “İguazu Şelalesi nerede” arkadaş diye sormaktan kendimi alamadım. Ama, sonradan öğrendim ki Arjantin’in kuzeyinde, Brezilya’nın güneybatısında ve Paraguay’ın doğusunda olan bir bölgedeymiş. Ve inanın bana, bu bölgeye gitmek çok ama çok kolaymış. Zaten şimdi tüm deneyimlerimi tek tek listeleyeceğim.

iguazu_selaleleri

3 ülkeyi birleştiren şelale – 3 ülke sınırında yer alan şelale olarakta biliniyor. Bu 3 ülke : Brezilya-Arjantin ve Paraguay

Dünyanın en büyük şelalesi olan İguazu şelalerini gezmek için, öncelikle İgazu Milli Parkı giriş bileti almanız gerekecek. Anlam kargaşası yapmaması adına, hem Brezilya tarafının isimlerini, hem de Arjantin tarafı isimlerini yukarıda yazmıştım.

Güney Amerika’da Para Sorunu

İşin en enteresan yanına geliyorum. Hem Brezilya hem de Arjantin’e gitmeden önce şunu MUTLAKA AMA MUTLAKA bilin :

 • Brezilya para birimi Real : 1 ABD doları yaklaşık 3.28 Real
 • Arjantin para birimi Peso : 1 ABD doları yaklaşık 15.28 Arjantin Pesosu
 • Uruguay para birimi Peso : 1 ABD doları yaklaşık 30.18 Uruguay Pesosu

Bu arada diğer önemli bilinmesi gereken ipucu : Hem Arjantin Pesosu hem de Uruguay Pesosu para birimi işareti olarak dolar $ kullanılıyor. Bunu mutlaka bilin. Yoksa çok ciddi bütçe yanılmaları yaşarsınız. Bütün ülkelerde rahatça ATM’leri kullanabilirsiniz. Hatta bir çok yer ABD doları da kabul ediyorlar ama çok ciddi farkla bozuyorlar.

iguazu_Selaleleri

Şeytan Boğazı : İguazu Şelaleleri

O yüzden, KAMBİYO yani yerel adı ile CAMBİO, gideceğiniz ilk adres olsun. Bunlar döviz büroları ve bolca bulunuyor. Genelde sabah 9 akşam 6 çalışıyorlar. Bu ofislerden bulamazsanız bile, sokaklarda bulunan CAMBİO abiler ile irtibat kurabilirsiniz. Yani sokakta dolaşıp, ayakta para bozduran kişiler. E haliyle güvenilmez olduklarını ve bizim hiç bulaşmadığımızı baştan söyleyeyim. Ya Cambio’lar ya da bankalar adresiniz olsun.

4.İguazu Şelaleri’ne Nasıl Gidilir ? 

İguazu’ya nasıl ulaşılır ? İguazu’da ulaşım nasıl sağlanır ? Biz İguazu’ya, Buenos Aires’den uçakla geldik. O yüzden, özellikle uçak ile İguazu’ya gelecek olanlara şunu söyleyeyim : Hiç merakınız olmasın. Çok ama çok kolay. Ben yine de, İguazu’ya ulaşım ve İguazu’da ulaşım konusunda bildiklerimi detaylıca anlatayım:

iguazu_ulasim

İguazu’ya Altuğ ile beraber Buenos Aires’de uçuyoruz

Havalimanı : 2 tane şehir var dedik. Birisi Arjantin’deki İguazu ve diğeri de Brezilya’daki İguaçu. Haliyle İguazu şelalerine uçak bileti almadan önce Arjantin tarafı için İGU ve Brezilya tarafı için İRU havalimanı kodlarının bilinmesi gerektiğini söyleyeyim diyorum. Bakın bu en önemli noktalardan birisi. Bir çok kişi, bunu farkedemeyebiliyor. Tripadvisor’da okurken bolca görmüştüm.

Havalimanlarından şehir merkezlerine çok kolay bir şekilde otobüs, shuttle bulabilirsiniz. Dilerseniz, oteliniz de sizin için servis gönderebiliyor. İguazu Şelalerine, önce Arjantin tarafından başlamak istediğimiz için Puerto İguazu havalimanını kullandık ve şehir merkezine 120 Arjantin Pesosu ödedik. Bu konuda hiç şüpheniz ve tereddütünüz olmasın. Ulaşım çok kolay olacak.

iguazu_bilet_ulasim

Guney Amerika Ucak Biletimi Turna.com’dan Aldım

Brezilya tarafındaki havalimanını da, Rio De Jenario’ya giderken kullandık. Bunun için ; hemen İguazu Şelalerinin olduğu yerden kalkan otobüslerle kolayca havalimanına geldik. Zaten çok ama çok yakın.

“İguazu Şelalerine nasıl gitmeliyim ? İguazu Şelalerine en uygun uçak biletini nasıl alırım ?” diye soracak olursanız : Ben yine turna.com dan uçak biletimi almıştım. Önce Buenos Aires-İguazu (Arjantin) ve sonrasında ise İguazu (Brezilya tarafı)- Rio De Janerio uçmuştuk. Turna’da bolca puanlarım birikmişti ve çok ucuza gelmişti. Gitmeden önce fiyatlara bakarsınız. Ama şunu da belirteyim : Bilet fiyatları çok değişebiliyor. O yüzden oldukça önceden almakta fayda var. Hatta “Ucuza uçak bileti nasıl alınır ?” yazıma da bir bakın derim.

iguazu_nerede

İguazu Şelaleri Nerede diyenlere harita gösterdim

Tren : Bilmiyorum. Biz kullanmadık ve var olduğunu da sanmıyorum.

Otobüs : Muhtemelen Brezilya-Arjantin sınırında bulunan o meşhur köprüyü kullanacaksınız. Sınırdan geçmek için; her 2 şehirde de bolca otobüs bulunuyor ve otobüs terminalinden kalkan otobüslerle rahatça geçebilirsiniz. Biz, Arjantin tarafından Brezilya’ya otobüsle geçtik ve direk Brezilya’da bulunan İguaçu Şelaleri’nin önünde indik. Şimdi sizlere 2 alternatifi de anlatayım diyorum. Kararı ve seçimi siz yapın :

Puerto İguazu (Arjantin)’den Brezilya İguazu Şelaleri olarak bilinen Iguaçu’ya otobüs ile gidiş : Rio Uruguay firması ile gidebilirsiniz. Fiyatlar 20-40 Peso civarında. Her yarım saatte bir otobüs bulunuyor. Sınırdan geçerken pasaportlarınızı alıyorlar ve anında damga basıp sorgusuz-sualsiz geçiyorsunuz.

iguazu_ulasim

İguazu’da heryere otobüs bulabilirsiniz

Foz do Iguaçu (Brezilya  tarafı şehrin ismi )’dan , Arjantin tarafında bulunan Puerto İguazu’ya otobüs ile gidiş : Size 4 Brezilya Real’ine mal olacaktır. Burası Arjantin tarafındaki otobüs garı. Buradan Arjantin Puerto İguazu şelalerine Cataratas otobüsleri ile 65 peso ödeyerek geçebilirsiniz.

Şehiriçi :  Her 2 şehirde de otobüs konusunda hiç sorun yaşamazsınız. Özellikle Arjantin trafında 10 Peso ödeyerek heryere gidebiliyorduk. Ama Şelalere gidecek olduğunuz zaman fiyat 65 Peso civarında oluyor. Brezilya tarafında, yani Foz Do Iguaçu tarafında, İguazu Şelalerinin olduğu yerden, havalimanına giden otobüsleri kullandık.

Bunun için kişi başı 3-4 Real ödeyecektik ama paramız çıkışmadı. Şöför de “Tamam hadi geçin” dedi ve bizi salıverdi saolsun. O yüzden, ulaşım konusunda “Ya şimdi  orası Güney Amerika. Nasıl gezicez. Zor olmaz mı ?” diye aklınızda sorular olmasın. Hiç tereddüt bile etmeyin derim.

Pek tabiki araç da kiralayarak buraları gezebilirsiniz. Hava limanı veya şehir merkezindeki araç kiralama şirketlerini ve fiyatlarına ŞURAYA tıklayarak ulaşabilirsiniz.

5.İguazu Şelaleri’nde Ne yenir-içilir ? 

fly insta fly insta

İguazu’da nerede ne yenir ? Brezilya ve Arjantin yemekleri nelerdir ?

“Latin Amerika’da ne yenir” diye sorsanız, sanırım 10 kişiden 9’unun vereceği cevabı aslında biliyorsunuz. Et. Yani meşhur steak. Hem Brezilya’da hemde Arjantin’de bolca tüketebilirsiniz. Yok yok. Aslında heryerde desem yeridir. Hatta size şimdi restoranları sıralayacağım. Ama sözlerime başlamadan önce sizlere şunu bir  çıtlatayım diyorum :

iguazu_ulasim

Arjantin’de yemek demek Steak demektir

Birçok yerde et yemişimdir. Hatta çok iyi yerlerde. Ama Güney Amerika’da yediğim etlerin yanında hiç birşeymiş. “Ben böyle bir şey yemedim” derler ya hani! Adım gibi eminim, sizler de aynı sözleri sarf ediyor olacaksınız. Sözlerimi çok uzatmadan Puerto İguazu yani İguazu’nun Arjantin tarafındaki restoranları başlıyorum anlatmaya :

Puerto İguazu’da ne yenir ?

İguazu Arjantin Tarafı : 2 tane restoran önericem. Bunlar gayet güzel 2 restoran olacak. İlki ; La Dama Juana restoranı. Diğeri ise La Rueda 1975 restoranı. Her 2 restoran da yanyana ve İguazu’nun Arjantin tarafında. Fiyatlar ise ; La Dama en az % 20 daha ucuz. 2 restoranda da et yemeden ve meşhur Mendoza şarabını tatmadan dönmemenizi önereceğim.

Muhtemelen 2 kişi güzel bir akşam yemeği için yaklaşık 350-500 Peso civarında ödersiniz. Yani 24-32 dolar. Yani kişi başı 12-16 dolar gibi. Bu paraya çok ama çok güzel bir akşam yemeğini keyfi süreceğinize eminim.

iguazu_selaleleri

Dünyanın En Büyük Şelalesi

Foz Do İguaçu’da ne yenir ?

Burası da İguazu’nun Brezilya tarafı dedik ya hani, ki sanırım 45 kez falan, işte biz burada yemek yemedik. Ama, sizlere yol göstermesi için, Tripadvisor’un seçtiği en iyi restoranların linkini vereyim diyorum. Gitmeden önce bir göz gezdirebilirsiniz.

Bu arada Brezilya’da Churrascaria yani “All u can eat” (Türkçesi yiyebildiğin kadar ye.) restoranlarına gidin derim.

Bir kez ödeme yapıyorsunuz ve sınırsız yiyebiliyorsunuz. Biz bu sisteme ba-yıl-dık. Hem Rio’da hem de Sao Paolo’da denemiştik. Yaklaşık 80 Real ödedik, ki 60-70 TL gibi bir rakam, ama inanın bana, gelen servisi ve yemek kalitesini gördükten sonra “Az bile.” diyeceksiniz. Benden söylemesi.

6.İguazu Şelaleri’nde Nerede Konaklanır ?

Şimdi. Son ama son kez hatırlatalım. Biliyorum bıktınız ama söylemek zorundayım :

 • İguazu Şelaleri Brezilya tarafında Foz do Iguaçu şehri bulunur
 • İguazu Şelaleri Arjantin tarafında Puerto Iguazu şehri bulunur.

İşte buna göre, hadi gelin otellere, hostellara bir göz atalım :

iguazu_şelale

Şeytan Boğazı

İguazu’da nerede kalınır ? İguazu’da konaklama ne kadar ucuzdur ?   Biz, Arjantin tarafında bir hostelda kaldık. Zaten aşağıdaki videoda görüyorsunuz. Efsane güzel bir yerdi. Kişi başı 5 Dolar ödedik. Bilmiyorum. Belkide, İguazu’yu ziyaret etmek için güzel bir mevsim değildi ve çok talep yoktu. Bu yüzden ucuzdu. Ama herşey harika gitti ve çok memnun kaldık. Hem kaldığımız hostelı hem de diğer alternatifleri özetleyeyim :

Kaldığımız Hostel : Adı Hostell Inn Iguazu idi. Ama en son baktığımda rezervasyon almadıklarını gördüm. Sebebini bilmiyorum. Yine de linkini paylaşıyorum. İnanın bölgede bir sürü hostel var. Hatta beklediğimden çok ama çok güzel hostellar var. 3-5 Dolara gayet rahatça konaklarsınız. Hatta görmek için tıklayınız.

arjantin_konaklama_iguazu

Kaldığımız Hostel

Şehir Merkezi Otel Önerim : Hotel Jardin De Iguazu. Bu otelde çok güzelmiş. Konaklama fiyatı çok pahalı değil. Orta halli. Görmek için tıklayınız.

Doğa İle İçiçe Otel Önerim : La Cantera Jungle Lodge oteli. Bölge yemyeşil olduğu için, böyle güzel otelleri de bulmak çok kolay. Görmek için tıklayınız.

Lüks isterim diyenlere otel önerim : Loi Suites Iguazu Hotel çok güzelmiş. Hatta efsane. Bir bakın derim. Görmek için tıklayınız.

Bu arada bir şeyi farkettim. Hep Arjantin tarafından örnekler vermişim. Neden ? E dedim ya biz Brezilya tarafında kalmadık diye o yüzden. Ama sizler için küçük çaplı bir araştırma yaptım ve eğer olur da Brezilya tarafında kalanlar olur diye, 2-3 örnek konaklama tesisi söyleyeyim dedim :

Foz do İguaçu konaklama önerilerim :

Hostel önerim : Iguassu Guest house hostelı. Görmek için tıklayınız.

Şehiriçi otel önerim : Hotel Dany tam şehrin kalbinde. Göz atmak isterseniz tık tık efendim.

Lüks otel önerim : Belmond Hotel das Cataras oteli, sanırım bölgedeki en iyi ve pahalısı. Dilerseniz bir göz atın. Görmek için tıklayınız.

Bölgedeki bütün otellere ŞU SİTEDEN ulaşabilir ve fiyatları inceleyebilirsiniz.

7.İgazu Şelaleri’nde Eğlence-Alışveriş-Gece Hayatı

İguazu’da nerede alışveriş yapılır ?

Alışveriş konusunda Duty Free Shop İguazu adında bir yer var. Orada alışveriş yapabilirsiniz. Özellikle Arjantin’de Alışveriş konusunda uzun uzun yazılar yazmayacağım. Bu konuda çok bir tecrübem yok. Ama özetle ; Şarap, harika magnetler ve şelale tasarımlı hediyelik eşyalar ilk alacağınız şeyler olabilir.

iguazu_brezilya

Brezilya’da gezilecek yerler bu noktadan görülebiliyor

İguazu’da eğlence ve gece hayatı nasıldır ?

Özellikle kumarhanede eğlenmeyi seviyorsanız bolca seçenek olacak. Çünkü legal. Özellikle Casino İguazu‘ya gidebilirsiniz.

İguazu’da gece hayatı önerilerim olmayacak. Çünkü, gündüzleri gün batımı anına kadar şelaleri gezip, sonrasında şehir merkezinde dolaşıp, üzerine güzel bir akşam yemeği yediğimiz için, eğlenmeye pek vaktimiz olmadı. Ama eğer sizin vaktiniz olursa, Tripadvisor’ın listesinde görebilirsiniz.

8.İguazu Şelaleri’nde Gezilecek Yerler Nereler ?

İguazu’da nereler gezilir ? İguazu’da görülecek yerler nerelerdir ?

Hayatımın rüya gibi geçen 2 gününü İguazu şelalesi gezi öneri halinde uzun uzun anlatayım. Çünkü bu anları öyle 3-5 kelimeye sığdırmayı düşünmüyorum. Zaten ne kadar güzel olduğunu Snapchat hesabım olan “Denizpehlivann” da canlı canlı sizlere göstermiştim. Umarım bu güzel manzaralara sizler de şahitlik etmişsinizdir. Lafı çok uzatmadan, İguazu Şelaleri gezi rehberi yazılarıma geçiyorum.

iguazu_nerede

İguazu Şelaleri Nerede

İguazu Şelaleri Arjantin Tarafı

Sabah uyanır uyanmaz koşarak otobüsü yakalıyoruz. Hemen yol üstünden geçen otobüse biniyoruz ve parayı direk otobüste ödüyoruz. 20 dakika mesafedeki İguazu Milli Parkı bölgesine geliyoruz. İguaçu Milli parkı girişinde 330 peso giriş ücreti ödüyoruz. Yani ucuz değil. Ama değer. Hemde öyle böyle değil. Çünkü burası, dünyanın en görkemli şelalesi : İguazu Şelaleri.

Planlarımız, önce 1 tam gün İguazu’nun Arjantin tarafını gezmek. Neden ? Çünkü bu bölgede yürüyeceğimiz çok güzel bölgeler var. Hatta o kadar büyük bir bölge ki, içeride tren bile var. Atlıyoruz trene. Meşhur Şeytan Boğazını görmeye gidiyoruz. Heryer yemyeşil. Kafamda deli sorular. Kalbimde inanılmaz bir heyecan. Bunu görmek için 12.000 km yol yaptım sonuçta.  Nasıl heyecanlanmam !

Trenden indikten sonra yaklaşık 20 dakika daha yürüyoruz. Görünürde bir nehir. Hepsi o. Yaklaştıkça bir gürültü kopuyor. Gökyüzünü bembeyaz su bulutu kaplıyor. Koşmaya başlıyoruz. Sanki ilk görüşte aşk yaşayacak gibi ! Çığlık çığlığa ! 20 metre yakınına gelmeden ıslanıyoruz. İnanılmaz bir ses kulaklarımızı sağır ediyor. Bağırışıyoruz. Sırılsıklamız. Heyecandan ölüyorum. Ağzım kulaklarımda. Ve karşımızda meşhur İguazu Şelaleri kendini gösteriyor.

Onlarca metre yükseklikten akan binlerce ton ağırlığındaki su şovunu görünce, şaşkınlıktan kendimi alamıyorum. Hani  Poor Niagara yani Zavallı Niagara diyen Eleanor Roosevelt varya. Ne kadar haklıymış onu anlıyorum. Ve inanın bana, hayatımda gördüğüm en güzel, en büyüleyici, hayran bırakan bu güzelliğe bir türlü doyamıyorum. Dakikalarca tepede izliyorum. Şaşkınlıkla. Hayretle.

iguazu_şelaleleri

Dünyanın en güzel anlarından birisi

Şeytan Boğazını yaklaşık 1 saat izledikten sonra, biraz da bölgeyi keşfedelim diyoruz. Etrafta onlarca patika yol var. En meşur 2 yol olan Lower ve Uper yollarını yapalım diyoruz. Zaten heryerde yol gösterici haritalar var. Arkadaşlar inanın bana, tam “Ya bu noktadan izlemek ne kadar güzel” demeden, 5 dakika ilerisinde daha güzel açı yakalıyoruz. Şelaleri hem aşağı kısmından, hem de yukarı kısmından izliyoruz.

Tepemizde bir türlü kaybolmak bilmeyen gökkuşağı bizi izliyoruz. Hayatımda çok güzel yerler, anlar, manzaralar görmüşümdür. Ama bunun gibi güzelini görmedim doğrusu. Nasıl anlatırım bilmiyorum. Ama inanın bana, Arjantin veya Brezilya’ya hatta Uruguay veya Paraguay’a yolunuz düşerse, mutlaka ama mutlaka İguazu Şelalerini görmeden dönmeyin derim.

Bu 2 yolu (Upper ve Lower) tamamladıktan sonra, zamanımız kalmıyor ve tekne turu yapamıyoruz. Malum, Şeytan Boğazına yani şelalenin en kuvvetli döküldüğü yere kadar tekneler sizi götürüyor. Bunun için 450 ve 850 pesoluk 2 paket oluyor. Ben yapmadım ama belki siz yaparsınız diye hatırlatayım dedim. Doğanın içerisinde kaybolarak, Puerto İguazu’ya dönüyor, ertesi gün Foz do Iguaçu (Iguaçu Milli Parkı)  yani İguazu Şelalesinin Brezilya tarafına yol almak için hazırlıklara başlıyoruz.

dunyanin_7_harikasi

Dünyanın 7 Doğa Harikası olarak biliniyor ama aslında “Yeni 7 doğa harikası”

İguazu Şelaleri Brezilya Tarafı

Sabahın erken saatlerinde bedavadan biraz pahalı olan hostelımızdan çıktığımız gibi kendimizi şehir merkezindeki otobüs durağına atıyoruz. Hemen hemen her yarım saatte bir Brezilya tarafına giden otobüs olduğu için rahatımız yerinde. Brezilya’da gezilecek yerler, Arjantin tarafına göre daha az olduğu için, bugün biraz daha yayarak günü geçirelim diyoruz.

Otobüse bindiğimiz gibi Brezilya-Arjantin arasında bulunan köprüyü geçiyoruz. Bu bölge çok farklı aslında. Neden mi ? 3 ülkeyi birleştiren şelale olarak bilinen İguazu nehri, aslında 3 ülke sınırında yer alan bir şelale. Gerçi, şelale demek doğru olmaz, çünkü şelale kısmı Arjantin ve Brezilya tarafında. Nehir kısmı bu 3 ülke sınırlarında akıyor. Sol tarafta Paraguay, önümüzde Brezilya ve arkamızda Arjantin.

iguazu_selaleleri

Gördüğüm En Güzel Manzaralardan

Brezilya tarafına geçerken, önce sınırdan geçmek gerekiyor. Haliyle vizesiz Arjantin ve vizesiz Brezilya seyahatimizde vize sorunu ile uğraşmadığımız için keyfimiz iyi. Gerçi, biraz tereddüt de yok değil. Ama inanın bana, sanırım bu zamana kadar geçtiğim en kolay sınır burası oluyor. Ne sorgu. Ne sual ! Derken 15 dakika içerisinde Brezilya topraklarına geçiyoruz. Otobüsler İguzu Şelalerinin Brezilya girişine kadar bizi götürüyor.

Geldiğimiz gibi hemen sırt çantalarımızı dolaplara kilitliyoruz. Gişelerden kilit ücretini ödedikten sonra yükümüzden kurtuluyoruz. Zaten aşağıdaki videoda uzun uzun anlattım. Lütfen bu videoları izleyin. Çünkü, aradığınız çoğu sorunun cevabını bu videolarda bulacaksınız. Aslında bir nevi Vlog olarak düşünebilirsiniz. Hepsini de tek tek Youtube kanalım “Birhayalinpeşinde” ye ekledim. Oradan da bakarsınız artık.

” İguazu Şelalerine Brezilya tarafından giriş ücreti ne kadar ? ” diye soracak olursanız, aslında Arjantin tarafı ile hemen hemen aynı ücret ama Brezilya’da Real olarak ödüyorsunuz. İguazu şelalesine giriş ücreti olan 57 Real’i ödedikten sonra direk otobüslerin kalktığı durağa ilerliyoruz. E haliyle gişelerin olduğu yerden, şelalere gitmek öyle kolay olmadığı için, herkes gibi biz de otobüsleri kullanıyoruz. Bu arada giriş ücretine otobüsler dahil.

Yaklaşık 10 dakika yemyeşil doğanın içerisinde araç yolculuğumuzu yaptıktan sonra, şelalerinin nehir olarak aktığı yerden Şeytan Boğazına kadar yürüyelim diyoruz. Zaten size şunu da söylemeden geçemeyeceğim : Arjantin tarafı doğanın içerisinde kaybolmak, Brezilya tarafı ise şelalerin aktığı bölgeyi uzaktan resmetmek için ideal. O yüzden, Brezilya tarafında çok fazla yürüyor olmayacaksınız. Bunu şimdiden söyleyeyim.

iguazu_brezilya

İguazu Brezilya tarafı

Yaklaşık 2 saat boyunca fotoğraf çekmekten kendimizi alamadığımız bu büyüleyici coğrafyada ilerlerken, sonunda Şeytan Boğazının biraz ilerisinde kalan kısmına varıyoruz. Herkesin üzerinde yağmurlukları varken, Altuğ ve Ben birbirimize bakakalıyoruz. Biz ne diye almadık bilmiyorum doğrusu ! Neyseki halimize acıyan bir çift bize yağmurluklarını veriyorlar ve doğruca kendimizi o köprüye atıyoruz. Islana ıslana ilerliyoruz.

Ama sanırım hayatımın en güzel anlarından birisini yaşıyorum. İguazu Şelalesine gelmeden önce yüzlerce videoda gördüğüm bu noktaya gelip, o anı yaşamanın mutluluğundan ölmek üzereyim. Milyonlarca ton ağırlığındaki suyun onlarca metre yukarıdan dökülürken çıkardığı sağır edici ses. Suların çıkardığı toz bulutu. Ardında rengarenk gökkuşağı. Hani film gibi bir an derler ya. Aynen böyle bir ana tanık oluyoruz. Göresiniz diye de videosunu ekliyorum.

puerto_iguazu

Puerto İguazu

İguazu Selalerinin Brezilya’da gezilecek yerler kısmını bitirdikten sonra artık geri dönüyoruz. İguazu Şelaleri turları için hiç bir firmaya başvurmadan, kendibaşımıza 1 buçuk gün boyunca gezdikten sonra, artık seyahatimize devam etmek üzere Rio De Jenario’ya gidiyoruz.

Gişelerin önünden kalkan otobüsle direk havalimanına yol alıyoruz. Aklımızda hala o manzaralar belirirken kendimi tek bir şey söylüyorum:  “Keşke buraları herkes görse. Nasıl güzel bir yermiş İguazu Şelaleri.”

9.İguazu Şelaleri’nde Kaç Gün Kalmalı ?

İguazu’da kaç gün kalsak yeter ? Direk söyleyeyim: Çok rahat 1 buçuk gün kalın. 1 gün Arjantin tarafında, yarım gün ise Brezilya tarafında. Eğer vaktiniz bol olursa, 2-3 gün de kalabilirsiniz. Bölge yemyeşil. Görecek onca şey var. Trekking rotaları, doğa sporları, şehir gezileri derken, çok rahat 3-4 gün kalınabilir.

iguazu_şelaleleri_manzaralar

İguazu Şelaleleri Manzaraları

10.İguazu Şelaleri’nde Yapılmadan Dönülmemesi Gerekenler Neler ?

 • Her 2 tarafıda görmeden (Brezilya ve Arjantin)
 • Devil’s Throat yani Şeytan Boğazının dibine kadar gelmeden
 • Arjantin tarafında hem Lower hem de Upper rotalarını yürümeden
 • İmkanınız olursa tekneler ile İguazu Şelalesi turuna katılmadan
 • En az 1 buçuk gün kalmadan
 • Akşamları harika etleri tatmadan

dönmemek gerekir. İguazu’da kaldığımız 1 buçuk gün boyunca, hayatımın en güzel manzaralarını gördüm, en güzel etlerini yedim. Bir şansım daha olsa, hiç düşünmeden yine giderim…

11.İguazu Şelaleri’ne Ne Zaman Gidilmeli ? 

İguazu’ya gitmek için en uygun dönem ne zaman ? Mart-Nisan ve Ağustos-Eylül ayları en iyi aylar olarak biliniyor. Kış mevsiminde yağmur yağıyormuş.

iguazu_brezilya

İguazu Brezilya Tarafından

Özellikle Aralık-Ocak ve Şubat yağmurlu diyorlar. Tahmin ettiğiniz gibi yağmur yağınca, o kadar da güzel olmuyormuş. Havanın açık olması, sizin lehinize olacaktır. Nisan-Haziran dönemi kuru sezon olarak biliniyor. Haberiniz olsun. Biz haziran sonunda gittik ve hava hergün güneşliydi. Çok şanslıydık doğrusu.

12.İguazu Şelaleri’nde Benim Yapmadığım Ancak Size Önerebileceklerim Nelerdir ?

 • Trekking turları var. Biz katılmadık ama sizin zamanınız olursa katılın.
 • Brezilya tarafından konaklamadık. Biraz daha kalınabilirdi.
 • İguazu şelalesi 360 derece görüntüsü için helikopter turu yapabilirsiniz.
 • Tekne ile İguazu Şelaleleri Turu yapmadık. Zamanımız yetmedi.
 • Paraguay’a geçmedik. Sizin zamanınız olursa kolayca geçin derim.

13.İguazu Şelaleri Seyahati  Hakkında Uyarılarım

 • Gitmeden önce mutlaka mevsim şartlarını kontrol edin.
 • Yanınızda sinek kovucu falan olsun. Akşamları sinek olabiliyor.
 • Çok iyi planlayın. İguazu Şelaleri Milli Parkı çok büyük bir alana kurulu.
 • Yoğun sezonda gidecekseniz otel rezervasyonunuzu önceden yaptırın. Çok kalabalık olabiliyormuş.
 • Yanınızda dolar bulundurun. Çok seviyorlar. Heryerde bozdurabilirsiniz.
dünyanın_en_büyük_şelaleleri

İguazu Şelalesi Brezilya-Arjantin

İguazu Şelaleleri Gezisi, hayatımın en güzel gezilerinden birisi oldu. O gürül gürül akan şelaleri, yemyeşil doğayı, sürekli poz veren gökkuşağını hayatım boyunca unutmayacağım. Zaten sizler de görün diye onlarca videoyu yukarıda ekledim. Bunun gibi bir sürü videolarımı da Youtube Kanalımdan izmeyi ununutmayın. Umarım, dünyanın hayran olduğu bu güzeller güzeli yeri hepiniz görüp, o güzel rüyadan hiç uyanmak istemeyeceğiniz anları yaşarsınız.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

24 Yorum

 1. Ali Bekmez
  • Deniz Pehlivan
 2. fatma
  • Deniz Pehlivan
 3. pelin
 4. Başak Gümüş
  • Deniz Pehlivan
 5. Mihriye cobanli
  • Deniz Pehlivan
 6. kaan
 7. aylin sezen ülker
  • Deniz Pehlivan
 8. adil
  • Deniz Pehlivan
 9. Handan Tekdogan
  • Deniz Pehlivan
 10. dilek
  • Deniz Pehlivan
 11. İrem
  • Deniz Pehlivan
 12. Burcu
  • Deniz Pehlivan
 13. Furkan Kumkaya
 14. Candan UYANIK ÇİFTÇİ

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.