10 Adımda Ekonomik Yemek Yeme Yolları

Yurtdışında ucuz yemek nasıl yenir ? Bir ülkeye gidip, o ülkede bulunmak yeterli değildir. O ülkenin kültürünü, doğasını, atmosferini, kokusunu, dokusunu iliklerine kadar yaşayıp, küçücük bir zaman dilimi bile olsa tadını alıp, asla unutmamak en büyük amacım olmuştur. En güzel müzelerini gezer, en güzel yapılarını görür, sokaklarında kaybolur, parklarında dolanırım. Ama aynı zamanda farklı tatları, yemekleri tadıp, olabildiğince o kültürün damak tadını öğrenip, bu güzelliği de elimden geldiğince yaşamaya çalışırım…

İtalya’ya gittiğimde Roma dondurması, pizza, risotto, roasted beef, deniz mahsullü makarnalarını; Fransa’ya gitmişken meşhur şaraplarını, makaron tatlılarını, Belçika’ya gitmişken çikolatlarını, Almanya’ya gitmişken biralarını, Japonya‘ya gitmişken envai çeşit suşilerini, Hongkong’a gitmişken deniz mahsullü noodlları, Güney Kore‘ye gitmişken meşhur Kore barbeküsünü tatmadan dönmedim.

Amsterdam-Hollanda

Amsterdam-Hollanda

İyi güzel de kardeşim, bunca ülkede, bu çok övdüğüm yemekleri yedikten sonra, nasıl olacakta sen ucuza geziyor olacaksın ? Paranın büyük kısmı zaten yemeğe gitmiyor mu ? Nasıl oluyor da bunların hepsini yapıp, ucuza ve ekonomik gezmeyi becerebiliyorum ? Anlatayım…

1- Yemekleri konakladığın yerde pişir.

Yemeğini bazen Hostel’da bazen Couchsurfing ile bedavaya konaklayacağın bir evde veya kiraladığın bir apartman dairesinde hallet. Özellikle Hostel’da kalıyorsan ve mutfağı varsa bunu mutlaka yap.

Ramen-Japonya

Ramen-Japonya

Hem sosyal bir ortam olur hem de yemek konusunda insanlardan yardım alabilirsin. Evde konaklıyor olursan, sanki o şehirde yaşayan birisi gibi, markete gidip alışveriş yap. İnan bunun yeri ayrıdır. Böylece yemek işlerini hem daha ucuza mal edersin hem de bambaşka bir şehirde bu deneyimi yaşamış olursun.

Konaklama konusunda Booking.com linkine tıklayıp rezervasyon yaptırın.

2-Özellikle pahalı ülkelerde Fast-food restoranlarında bir öğünü hallet.

İskandinav ülkeleri, Singapur, Hongkong gibi ülkelerde sıradan bir öğün 15-20 dolara mal olabilir. O yüzden böyle şehirlerde Mc Donalds, Burger King gibi fast food restoranlarında yemek ye ve en azından 1 öğünü aradan çıkar.

stockholm_isveç

Stockholm-İsveç

Eğer bu kadar pahalı ülkelerde 3 öğün restoranlarda yemek yersen, altından kalkamazsın. Bazen biraz fedakarlık yapmak lazım…

3-Restoranlar yerine sokak yemekleri önceliğin olsun.

Bir çok ülkede sokak yemekleri restoranlarla kapışacak düzeydedir. Hem lezzet hem de uygun fiyatlı olması açısından benim de en çok tercih ettiğim hesaplı yollardandır.

Noodle-Asya'nın Meşhur Yemeklerinden

Noodle-Asya’nın Meşhur Yemeklerinden

Tayland, Hindistan, Çin gibi ülkelerde bolca sokak yemeği yemiş ve çokta memnun olmuştum. Restoranlarda çalışan sayısının fazlalığı, kira bedellerinin pahalılığı v.s nedenlerden dolayı daha pahalıdır ancak inan bana sokaklardaki yemeklerdeki lezzetle hemen hemen aynıdır.

4-Mekanlara gitmeden önce hostelda veya konakladığın yerde içkini iç.

Pek muhtemel sen de eğlenmeyi seviyorsundur. Özellikle seyahatteyken kim sevmez ki ! Ama bir çok ülkede eğlenmek pahalı olabilir. O yüzden, mekanlara gidip onca parayı çar çur edeceğine, mekana gitmeden önce biraz içip, sonrasında gitmek daha ekonomiktir.

hongkong

Hongkong

Tabi ki gittiğin ülkede en güzel içecek neyse onu mutlaka tat ama gidipte her gün farklı mekanlarda içersen para dayanmaz. Eğer mekanlara gitmeden önce konakladığın yerde, parklarda, sahilde veya güzel manzarası olan bir yerde içersen gereksiz yere para harcamamış olursun.

5-Arasıra al sandviçini parklarda piknik yap.

Sadece parkta mı ! Dinlenip, sakinliğin tadına varacağın ya da halkı gözlemleyip, onların arasına karışabileceğin her yer, senin için en güzel etkinliklerden birisi olsun.

Nigiri-Karidesli

Nigiri-Karidesli : Yurtdışında ucuz yemek

Bazen parkta, bazen deniz kenarında bazen de bir bankta eline aldığın kahveni yudumlayıp, sokaktan geçen insanları izle. Acıkmışsan da al bir sandviç, en azından bir öğünü aradan çıkar. İnan bana, bazen yediğin yemeğin lezzetinden çok, onu yerken bulunduğun durumdan aldığın tat hiç bir şeyde yoktur…

6-Otellerin,turist ofislerinin,hostelların verdiği indirim kartları ve kuponları kullan.

Bir çok ülkede, daha ülkeye veya konaklayacağınız yere girer girmez, size indirim kuponları verirler. Burada amaç, hem sizi o restoranlara çekmek hem de mekanların kendi reklamlarını bu şekilde yapmalarıdır.

Yakitori_Japonya

Yakitori-Japonya’nın Meşhur Sokak Yemeklerinden : Yurtdışında ucuz yemek

Aldığınız bu kuponlarla restorana gider, yemeğinizi yer ve hesap gelince, indirim oranı kadar olan kısmını, elinizdeki kuponu kullanarak yararlanırsınız. O yüzden böyle fırsatları değerlendirerek, indirimlerden yararlanmaya çalış. Sonuçta  % 10 % 10’dur değil mi ?

7-Ülkeden ayrılmadan önce biraz yolluk yap.

Özellikle sırt çantası ile geziyorsan, mutlaka seni 1 hafta-10 gün seni idare edecek kadar yolluk malzeme al. Bu bazen ton balığı bazen hazır çorba olabilir.

Kayangan Gölü_Coron_Filipinler

Kayangan Gölü-Coron-Filipinler : Yurtdışında ucuz yemek

Bu şekilde en azından 1 öğününü çok ucuza mal edebilir, buraya harcayacağın paranı bir sonraki öğüne saklayabilirsin. Özellikle Avrupa’da gezerken bunu mutlaka yap.

8-Yerel öğrencilere, taksicilere restoranlar konusunda danış.

Her yeri bilecek değilsin ya ! Senden daha iyi bilen, daha ucuza yemek yenecek yerleri sana tarif edebilecek birileri elbette vardır. Bunu şahsen ben de yaparım.

seul

Seul-Güney Kore (Her Zamanki Yol Arkadaşım Ali İle )

Ama asla fiyatlara bakmadan restorana giriş yapmam. Çünkü, bazen yerel insanlar, özellikle taksiciler veya rehberler, sırf komisyon almak ve senin kazıklanacak turist olduğunu düşündükleri için seni kandırabilir. Her daim bunun bilincinde ol…

9-Gitmeden önce yerel restoranları araştır.

Bunu mutlaka yap. Gitmeden önce dersine iyice çalış. “Nerede ne yenir, kaça yenir, gitmişken yemeden dönülmemesi gereken neler var ?” gibi soruların cevaplarını hazırla.

Kore Barbeküsü-Güney Kore

Kore Barbeküsü-Güney Kore : Yurtdışında ucuz yemek

Bazen gezip, görmekten çok yenecek yemekler seni çok mutlu edebilir. Endonezya’nın Bali adasının muazzam sahilinde, şarap eşliğinde batırdığım güneşi ömrüm boyunca unutamadım…

10-Yurtdışında ucuz yemek için restoran uygulamarını indir.

Gitmeden önce tripadvisor, foursquare gibi uygulamaları akıllı telefonuna indir. Böylece, gittiğin zaman restoran bulamaz veya fiyatlar konusunda bir bilgin yoksa, hatta neye yeneceğini bilmiyorsan, bu uygulamalar sayesinde restoranların ve yemeklerin bilgilerine kolayca ulaşabilirsin.

Uçak bileti konusunda ise, mutlaka En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakın. Nasıl uçak bileti masraflarınızı ucuza mal edeceğinizi tek tek yazdım.

seul - guney - kore

Bongeunsa-Seul

Otel arıyorsanız, Şu Siteden gerisi yalan.

Bu yöntemleri kullanarak, yurtdışında ucuz yemek yiyerek, daha ekonomik gezebilirsin. Özellikle pahalı ülkelere gitmeyi deliler gibi hayal edip, sırf pahalı olmasından korkuyorsan, bu yöntemleri kullan derim. En azından yemek masraflarını düşürürürsen, yıllardır hayalini kurduğun yerlere gitme şansını arttırabilirsin. Ne olmuş yani parkta sandviç yediysen ! Ya da sokakta halk ile beraber sokak yemeklerini yediysen ! Hiç gitmemekten iyi değil mi ? O yüzden asla umursama. Sen yeter ki ister. Hayal et. Düş peşine..

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

8 Yorum

  1. selma
    • Deniz Pehlivan
  2. Gülcan
    • Deniz Pehlivan
    • Ekrem
  3. Suzan Akdemir
  4. Nizamettin

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.