Kapadokya’ya Nasıl Gidilir

Kapadokya’ya nasıl gidilir ? Kapadokya’ya ulaşım konusunda önce, sizlere Kapadokya bölgesinde çektiğim tanıtım kılibimi göstermek istiyorum. Bakın bakalım Kapadokya nasıl bir yer !

Kapadokya’ya nasıl gidilir ? Kapadokya’da nasıl gezilir ?

Geldik mi aklınızdaki en önemli sorulara. Bu hususu biraz ayrıntılı anlatacağım. Hatta sadece Kapadokya’ya ulaşım değil Kapadokya’da ulaşım kısımından da bahsedeceğim.

kapadokya_gundogumu

Kapadokya Gündoğumu

Önce şunu bilin derim. Bölgenin adı Kapadokya. Ulaşımı sağlayacağınız yer ise Nevşehir olacak. O yüzden özellikle uçak veya otobüsle Kapadokya bölgesine gelecek olanlar, Nevşehir bölgesine ulaşmak için biletlere bakmalılar.

1.Kapadokya’ya uçak ile ulaşım

Kayseri havalimanı mı yoksa Nevşehir havalimanı mı ? Bu seçim tamamen size kalmış. Ama 2 havalimanından da uçuşlar bulunuyor. Aynı zamanda 2 havalimanından da Havaş ile Kapadokya bölgesine ulaşım sağlanıyor.

uchisar_kapadokya

Uçhisar-Kapadokya

Uçak biletleri ise genellikle gidiş-geliş 200 TL civarında. Tabi kampanya zamanında. Kayseri’de 1 saat, Nevşehir’den ise 30 dakika uzaklıkta. Ucuza uçak bileti alma yazımda ayrıntılı olarak önerilerimi görebilirsiniz.

2.Kapadokya’ya otobüsle ulaşım

Aslında bunu zaten biliyorsunuz. Ülkemizde otobüs ile ulaşım bana sorarsanız, neredeyse heryere mümkün. Ama hangi terminali kullanmanız gerektiği konusunda bilgi ihtiyacınız olur diyerekten :

Kapadokya_otelleri

Kapadokya Aden Hotel’den Manzaram : Kapadokya’ya nasıl gidilir

Nevşehir’e otobüsle gelip, oradan Kapadokya bölgesine servisler ile veya taksiler ile geçebilirsiniz. Nevşehir’e, Hatay, Ankara, İstanbul, İzmir, Muğla gibi bir çok şehirden otobüs bileti bulabiliyorsunuz. Zaten terminale geldikten sonra, Kapadokya bölgesi oldukça yakın konumda bulunuyor. Bu arada, bazı oteller, transfer hizmeti de sağlıyor. Otel rezervasyonu yapmadan önce, otelinize bir danışın derim. Ayrıca, Kapadokya’da önerdiğim otellere de, planlar yapmadan önce bir bakmanızı öneririm. Görmek için tıklayınız.

3.Kapadokya’ya tren ile ulaşım

Bildiğiniz gibi, ülkemizde tren ile ulaşım hiçte öyle sanıldığı gibi, ne yazık ki yaygın değil. O yüzden ;

kapadokya_gezilecek_yerler

Kapadokya Gezilecek Yerler : Kapadokya’ya nasıl gidilir

Kapadokya’ya tren ile gitmek isterseniz, ne yazık ki öyle bir şansınız olmayacak. Ancak, Kayseri tren garına kadar gidebilir, Kayseri’den transfer yaparak Kapadokya’ya ulaşabilirsiniz. En yakın yol bu.

4.Kapadokya’da araç ile ulaşım

İstanbul’dan 757 km, Ankara’dan 305 km ve İzmir’den 777 km uzaklıktaki Kapadokya, ulaşım konusunda hiçte zor erişilen bir yer değil. Benim size tavsiyem:

Kapadokya_gezi_rehberi

Kapadokya (Dünyanın en güzel manzaraları arasındadır) : Kapadokya’ya nasıl gidilir

Eğer Kapadokya’ya yakın bölgede iseniz, şahsi aracınız ile ulaşmanız. Eğer bizim gibi İstanbul’dan gelecekseniz, mutlaka havalimanından bir araba kiralayıp, kiraladığınız aracınız ile gezmelisiniz.

Nasıl ekonomik konakladığımı, ucuza otel-hostel ve ev kiraladığımı,Ekonomik otel arama motorlarıyazımda satır satır anlattım. Mutlaka bir göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

guray_muze_kapadokya

Güray Müze’de çömlek yapma çabalarım. : Kapadokya’ya nasıl gidilir

İnanın bu coğrafyayı gezmenin en kolay ve en keyifli yolu bu olacaktır. Çünkü bölgede toplu taşıma çok yaygın değil ve taksi de pahalıya mal olacaktır. Kayseri Havalimanından Araç Kiralama veya Nevşehir Havalimanından Araç Kiralama düşünceniz varsa, Kapadokya’ya çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Günlük araç kiralama fiyatlarını görmek için tıklayınız.

Eğer, aracınız yoksa dolmuşlar ile ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Mesela, Göreme-Uçhisar arasında dolmuşlar hizmet veriyor ve tek yön 1 kişi 2.5 TL. Ayrıca, dilerseniz yerel tur firmaları ile günübirlik turlara katılabiliyorsunuz. Bu turlarda ulaşım-ören yeri giriş ücretleri-aktiviteler ve öğle yemeği 100-120 TL civarında oluyor.

Kapadokya Gezisi Hakkında, Aşağıdaki Detaylı Yazılarımı da Okumanızı Tavsiye Ederim
1. Kapadokya Gezi Rehberi
2. Kapadokya’da yapılacak aktiviteler
3. Kapadokya’da ne yenir
4. Kapadokya’da gezilecek yerler
5. Kapadokya’da nerede kalınır
6. Kapadokya balon turu

Yani Kapadokya’ya ulaşım çok ama çok kolaydır. Gerek bölgeyi gezerken, gerekse civardaki şehirlere ulaşım konusunda hiç bir sıkıntı yaşamazsınız. Ulaşım konusu zihninizde oturmuş ise, artık sizleri detaylı Kapadokya Gezi ve Seyahat Rehberi yazıma davet ediyorum. Aradığınız tüm soruların cevapları o yazımda.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !

4 Yorum

  1. İlker
    • Deniz Pehlivan
  2. Esma
    • Deniz Pehlivan