Kapadokya Balon Turu Nasıl Yapılır ?

Kapadokya, sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da gözbebeği bir bölgedir. Kapadokya balon turu macerasını yaşamak için gelen milyonlar insan, bölgenin büyüleyici Kapadokya peri bacalarını izleyerek özellikle gündoğumu anında hayatlarında unutamayacakları Kapadokya gezisi deneyimi yaşarlar. İşte bu güzel deneyimi yaşarken mutluluktan öleceğini düşünen ben, sizler için Kapadokya balon uçuşu hakkındaki tüm deneyimlerimi, Kapadokya balon fiyatları detaylarını tek tek bu yazımda anlatacağım. Peri masalına şahit olmaya hazır mısınız ?

HotAirBaloon1

Güvercinli Vadisi – Uçhisar : Kapadokya balon turu hakkında aradığınız her şey

1. Kapadokya Balon Turu Hakkında Aradığınız Her Şey

Siz hiç metrelerce yüksekte uçarken pencere olmadan aşağıya veya gökyüzüne baktınız mı ? Seyahat tutkunlarının çoğu, uçakla seyahat edecekleri zaman cam kenarına oturmak can atar.

Zaten özgür olan kişilikleri, gökyüzünden de dünyanın güzelliklerini görmek ister. Uçaklarda kirli olan pencereler görüşü kısıtladığı için çoğu zaman elimizde olsa çıkıp dışarıdan o pencereyi silmek isteriz. En azından ben öyle yaparım. Ama sıcak hava balonunda durum böyle mi ?

kapadokya_nerede

Kapadokya nerede : Kapadokya Nevşehir ilinde yer alıyor. : Nevşehir Kapadokya harita

Tabiki değil. Çünkü gökyüzüne penceresiz bir hava taşıtıyla, yüzünüze vuran meltem, ayaklarınızın altında binlerce peri bacası ve tarifi mümkün olmayan gündoğumuna karşı yükseliyorsunuz.

O kadar çok soru aldık ki: “Kapadokya Balon Turu nasıl ayarlanır ?”, “Kapadokya Tatili ve Kapadokya Turu nasıl planlanır ?”, “Kapadokya Balon Turu Fiyatları Ne Kadardır ?” bu sorulardan sadece bazıları.

O yüzden, şimdi sizlere Kapadokya balon turu hakkında bildiğim her şeyi sırası ile aşağıda anlatacağım. Hatta Deniz, geçenlerde Kapadokya’ya gitti ve balon turunun her bir aşamasını Youtube kanalında anlattı. Mutlaka, önce bir o videoyu izleyin derim. Hatta kanala da abone olmayı unutmayın.

Mutlaka göz atın : Kapadokya Gezi ve Seyahat Rehberi

2. Sıcak Hava Balonu Nasıl Çalışır?

İlk işimiz güvenlik ve konuyu anlamak olsun. Dilim döndüğünce, Kapadokya’daki bu meşhur balonların nasıl çalıştığını anlatayım. Esasen basit bir fizik kuralı geçerli. Isınan hava yükselir! Yani :

Balon aslında iki kısımdan oluşuyor : Isınmaya ve yanmaya karşı dayanıklı kumaşlardan imal edilen “Kubbe” ile yolcuların ve pilotun yer aldığı “Sepet” kısmı.

HotAirBalloon

Usta pilotlar sayesinde Kapadokya Vadilerini  balonla gezerken Peri Bacalarını da yakından görebilirsiniz.

Pilot, sepet kısmının ortasında bulunan özel bölümde duruyor ve balonun yükselmesi/alçalması için ısı ayarı ile yönlendirme işlevini gerçekleştiriyor. Sıcak hava balonlarında herhangi bir motor donanımı bulunmuyor.

Bu sebeple yatay yönlenme rüzgar ile gerçekleşir. Aynen tahmin ettiğin gibi aslında : Artık rüzgar nereden eserse, oraya gidiyorsun. Hatta balonlar, bazen garip yerlere dahi iniş yapabiliyor.

Bu iş biraz da şans işi aslında : Hava muhalefeti nedeniyle her gittiğinde balon uçuşları iptal edildiği için uçamayan da biliyorum; havanın güzelliği ve rüzgarın sevimliliği sayesinde bir buçuk saat gezen de. He bu arada, Deniz 8 kez gitmesine rağmen uçamayanlardan. Düşünün ondaki şansı…

3. Sıcak Hava Balonu Neden Kaza Yapar?

Kapadokya’daki balonların nasıl çalıştığını anladığımıza göre, hadi şimdi bu balonların ara sıra neden kaza yaptıklarına değinelim.

Son dönemde insanların aklını kurcalayan bir soru bu. İnsanlar binmek istedikleri halde haberler sebebiyle binmekten vazgeçer oldular. Senede 1 veya 2 kez de olsa “Kapadokya Balon Kazası” haberlerini bir şekilde duyuyoruz.

Öncelikle şunu belirteyim ki dünya genelinde sayı ve kaza oranı düşünüldüğünde matematiksel olarak en güvenli hava taşıtlarından birisi Sıcak Hava Balonları.

Hemen size balonların neden kaza yaptığını veya sert inişlerde yolcuların neden yaralandığını belirteyim : Öncelikli ana sebep hava koşulları olmakla birlikte, bazen balona binen yolcuların pilotun direktiflerini yerine getirmemeleri dahi kazalara neden olabiliyor. Kazalara neden olmasa da, yaralanmalara neden olabiliyor.

Örneğin iniş poziyonu almazsanız yaralanma riskiniz ortaya çıkabiliyor. Hava koşulları ise kimsenin önüne geçemeyeceği bir durum.

Sıcak hava balonları uçak veya helikopterler gibi ani manevra ve yönlendirilme kabiliyetine sahip olmadıkları için, doğal sebepler nadiren de olsa sıkıntı yaratıyor.

Zaten havanın uygun olmadığı dönemlerde Sivil Havacılık balon uçuşlarını erteliyor veya iptal ediyor. Bu sebeple gönlünüz rahat olsun. Yukarıda dediğim gibi : Deniz kaç kez Kapadokya turu yapmaya gitti ve hava muhalefeti yüzünden uçamadı.

4. Kapadokya Balon Turu Ayarlarken Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar Nelerdir?

Kapadokya’daki balon uçuşları hakkında bilgileri verdiğimize göre, şimdide Kapadokya balon turu planları yapmaya başlayalım. Merak etmeyin : Kapadokya hakkında bildiğim her şeyi planlı olarak otelinden, balon firmasına kadar anlatacağım.

İlk uyarım şu : Asla fiyatlara kanarak Kapadokya’da balon turu yapan firma ile anlaşmayın. Öncelikle tercih ettiğiniz firmanın deneyimini öğrenmeye çalışın. Her sektörde olduğu gibi bu sektörde de sıkıntı yaşayabileceğiniz durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Örneğin sizlere 1 saat uçuş süresi söylenip 30 dakika uçuş gerçekleştirilebilir. En kötüsü, deneyimi olmayan bir pilot, sanki yıllardır bu işi yapıyormuş gibi tanıtılabilir.

SkyWay

Kapadokya’da 20’den fazla balon firması bulunmakta… : Kapadokya hakkında bilgi

Uçuş süresinin kısalığı konusunda : Daha önce buna benzer olaylar yaşayan arkadaşlarım oldu. Bu sebeple 1 saatten az olan uçuşları tercih etmemenizi özellikle belirtmek istiyorum. (Hava koşulları sebebiyle erken inmenize bir şey diyemem.)

Diğer bir mevzû ise yolculara uçuş sigortası yapılıp yapılmadığı. Bazı firmalar fiyattan tasarruf edebilmek için bu detayı pas geçip herhangi bir sigorta yaptırmayabiliyor.

Kapadokya balon firmaları ve uçuş süresi hatta sigorta yapıp yapmadıklarını mutlaka araştırın.

5. Kapadokya Sıcak Hava Balonu Turu Nasıl Ayarlanır?

İnternette Kapadokya balon firmaları diye arattığınızda, kafanızı karıştıracak şekilde birçok firma olduğunu göreceksiniz. Bazıları çok uygun iken bazıları ise gerçekten pahalı! Peki neye göre firma belirlemeniz gerekiyor ?

Yukarıda bahsettiğim durumlar dışında biraz tavsiye, biraz da güvenerek ilerlemek lazım. Benim tanıdığım olmasa internet başında en az bir hafta firmaları araştırırdım.

Sağ olsun Aden Hotel‘in işletmecisi olan arkadaşımız İsmail sayesinde Kapadokya’nın en iyi üç balon firmasından biri olan SkyWay Balloons firmasıyla uçuşumu gerçekleştirdim.

Sevgili İsmail, otelin işletmecisi ama hem sırt çantalı bir gezgin hem de gezmeyi sevenleri seven bir insan. Bu sebeple indirimse indirim, ilgi ise ilgi ne gerekiyorsa elinden geleni yaptı ve size de yapacaktır.

kapadokyada-yapilacak-aktiviteler

Kapadokya Balon Turu Hakkında Her Şey

Direkt Aden Hotel’i arayıp Bir Hayalin Peşinde sayesinde arıyorum demeniz yeterli olacaktır. Bu arada, Kapadokya balon firmaları arasında SkyWay haricinde en çok uçuş yapan ve şimdiye dek kazası olmayan diğer iki firma ise Voyager ve Royal Baloon.

Bunlar dışında 20’den fazla balon firması Kapadokya’da hizmet veriyor ama ben bu 3 firmadan bahsetmek istedim. Sizlere tavsiyem, Kapadokya balon turları için kalacağınız otelden yardım istemeniz. Çünkü otelden satın aldığınızda, sorumluluk onlarda oluyor.

Eğer otelden almayı tercih etmezseniz, acentalar vasıtasıyla da balon turu satın alabilirsiniz. Otel ve Balon Turunu bir arada düşünürseniz Balondokya internet sitesine de göz atabilirsiniz. Ama ben, yukarıda da anlattığım gibi İsmail ile irtibat kurmanızı öneririm.

Bu arada Kapadokya’da konaklama konusunda, Kapadokya otelleri yazıma bakabilirsiniz. Hatta otelleri incelemek ve rezervasyon yaptırmak isterseniz : TIKLAYINIZ (kredi kartı gerekmiyor)

6. Kapadokya Balon Fiyatları Ne Kadardır?

Gelelim en çok sorulan sorunun cevabına. Öncelikle, her şeyde olduğu gibi, balon uçuşlarında da standart, konforlu ve özel gibi seçenekler olduğunu belirtmek istiyorum. Haliyle bu kategoriler fiyatı da arttırıyor.

Örneğin: Kapadokya’da balonda evlilik teklifi için özel uçuş; rahatınıza düşkünseniz daha az kişinin (10-14 kişi) katıldığı konforlu uçuş veya ekonomik olsun diyorsanız da standart uçuş tercih edebilirsiniz.

HotAir2

En güzel gün doğumu ve gün batımı manzaraları :  Nevşehir de balon turu fiyatları

Balon turu fiyatları aslında epey değişiyor. En ucuz fiyatlar 250 TL’den başlarken, 1000 TL’nin üzerine dahi çıkabiliyor. Tercih edeceğiniz uçuş türüne, turizm sezonunun dönemine hatta uçuş yapacağınız güne göre bile fiyatlar farklılık gösterecektir.

Bu arada Kapadokya’ya Kayseri veya Nevşehir Havalimanı’ndan araç kiralayarak gidebilirsiniz. Çevresinde gezmek ve balonları takip etmek için büyük kolaylık sağlıyor. 900 şirket arasından en uygun araç kiralama fiyatlarını çekip sunan bir site önereyim hemen :

7. Kapadokya’da hangi bölgeler arası uçuş serbest ? Rota nasıl belirleniyor?

Kapadokya’da gerçekleştirilen uçuşların rotası ve uçuşun gerçekleşeceği bölgeler, o güne bağlı hava durumuna göre değişiklik gösteriyor.

Fakat genelleme yapacak olursak: Sıcak Hava Balonlarının Kapadokya’daki en güzel bölgelerden olan Avanos ve Göreme arasından kalkış yaptığını söyleyebiliriz.

kapadokya_kışın

Kapadokya Balon Turu Fiyatlar Firmalar : Kapadokya bölgesi

Daha önce de belirttiğim gibi balonların yönlendirmesi dikey olduğu için yatay yönlendirme rüzgar ve pilot hüneriyle gerçekleşiyor.

Kapadokya’ya ekonomik uçak bileti bulmak için tıklayınız.

8. Sıcak Hava Balonu uçuşları hangi saatlerde yapılıyor?

Yoğun sezonda 3 değişik zamanda uçuş gerçekleştiriliyor. Bunların ilki gün doğumunda, ikincisi gün doğumu sonrasında, üçüncüsü ise gün batımında oluyor.

Yoğun olmayan sezonda ise gün doğumu ve gün doğumu sonrasında olmak üzere 2 değişik zamanda uçuş yapılıyor. Ben iki kez gün doğumunu tercih ettim.

Winter_Baloon

Kapadokya Balon Uçuşu keyfini kışın da sürebilirsiniz. : Nevşehir balon fiyatları

Saat 03:30 gibi uyanmanız gerekse de, bu zahmete değeceğinden emin olabilirsiniz. Eğer gün doğumu balon turunu seçerseniz transfer aracı otelinizin yerine göre sizi 04:00-04:30 arasındaki bir zamanda sizi alıyor.

Eeee o güzel manzaraya şahitlik edeceksiniz biraz az uyuyun derim ! İnanın feda ettiğiniz her bir saniye uykuya bedel bir deneyim yaşayacaksınız.

Tabii Kapadokya’nın kendine has otellerinden de balonları izlemenin keyfi başka. Bu yüzden gitmeden önce mutlaka otelinizi ayarlayın. Hatta balonları izleyebileceğiniz otellerin fiyatlarına bakıp rezervasyon yapmak için : Tıklayın

9. Kapadokya Balon Turu Ne Zaman Yapılır ?

Kapadokya’da yılın her döneminde sıcak hava balonu uçuşu yapılabiliyor. Tabii ki hava durumu ve rüzgar uygun olduğu sürece. Uçuş kararını Sivil Havacılık ve Meteoroloji verileri etkiliyor. Ama, sıcak hava balonu uçuşu için en ideal aylar ise:

Kapadokya ile ilgili ilginizi çekecek diğer yazılarım :

Kapadokya, olağanüstü vadileri; dünyada eşi benzeri olmayan peri bacaları; üzerine bir de hayatta bir kez yaşanılası Kapadokya balon turu ile mutlaka listenizde olması gereken bir bölgemiz. Dünyanın dört bir yanından milyonlarca turistin akın edip, bu deneyimi yaşamak için binlerce kilometre uzaklardan geldiğini gördükten sonra, sizleri de bu coğrafyamızı keşfetmeniz için bu yazıyı yazmak istedim. Umarım, Kapadokya gezisi yapacak olanlara yardımcı olabilmişimdir. Hayal edin. Düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

10 Yorum

  1. ugur
  2. Ahmet
    • Deniz Pehlivan
  3. Kapadokya Balon Turu Sever
  4. Motto
  5. Uğur Özdemir
  6. Manolya

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.