Kapadokya’da Yapılacak Aktiviteler

Kapadokya’da neler yapılır ? Kapadokya, gezilecek ve görülecek yerlerin yanında, onlarca aktiviteye de ev sahipliği yapar. Kapadokya’da yapılacak en güzel şeylerden ilki ise at turları ile bölgeyi keşfe çıkmaktır.

atlar_diyari_kapadokya

Moonlight At Çiftliği-Göreme : Kapadokya’da yapılacak aktiviteler

1-Kapadokya’da at turları

Kapadokya‘da yapılacak aktiviteler öylesine çoktur ki ! Ama sanırım en güzel aktivitelerin başında, vadileri keşfedeceğiniz at turları geliyor. Genelde 1 saat civarında sürüyor. Fiyatları ise 1 saatlik tur için 80-100 TL civarında.

kapadokya_ne_yapilir

Kapadokya’da At Turu Yapılmadan Dönülmemeli : Kapadokya’da yapılacak aktiviteler

Ama bizim gittiğimiz Göreme’deki Moonlight at çiftliği, bizi 1 saatlik tur için 60 TL’ye gezdirdi. Kendilerinde rica etttim. Eğer ki gelen misafirler “Birhayalinpeşinde” aracılığı ile geldiklerini söylerlerse, 60 TL’ye sizleri de gezdirecekler. Rahmi abiye selamlar. Ne orjinal adamdı yahu…

Nasıl ucuza uçak bileti bulduğumu, hangi arama motorlarını kullandığımıEn İyi Uçak Bileti Arama Motorlarıyazımda tek tek anlattım. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

2-Kapadokya balon turu

Pahalı. Baştan belirteyim. Genelde Kapadokya balon turları 350-500 TL civarında oluyor. Sabah gün doğumundan önce veya günbatımı zamanında turlar düzenleniyor.

kapadokya_kışın

Kapadokya Yapılacak Aktiviteler : Kapadokya’da yapılacak aktiviteler

Zaten bir çok Kapadokya balon turu yapan firma var. Oteliniz ile iletişim kurarsanız onlar size ayarlayabilirler. Hatta Kapodokya bölgsinde çektiğim videolardan hazırladığım Kapadokya kılibimi de şöyle ekliyorum. Bir bakın bakalım Kapadokya nasıl biryermiş !

3-Kapadokya’da atv turları

Atv turları için ortalama1 saatlik kiralama ücreti olarak 50 TL ödüyor olacaksınız. İster 2 kişi ister tek kişi, 4 tekerli olan bu araçları rahatça kullanabilirsiniz.

kapadokyada_ne_yapilir

Kapadokya (Dünyanın en güzel manzaraları arasındadır) : Kapadokya’da yapılacak aktiviteler

Ama turdan döndükten sonra üstünüz başınız toz içinde kalacak. Bunu bilerek hareket edin.

Kapadokya’da konaklama konusunda, Kapadokya otelleri yazıma bakabilirsiniz.

4-Kapadokya’da çanak-çömlek yapımı

Bölgede bulunan Kızılırmak’ın yağlı kil toprağının üzerine sadece basmakla kalınmamış, kullanılan çarklar aracılığıyla harika eserlerin yapımında da kullanılmış. Bardaklar, tabaklar, çanaklar, küllükler ve daha nicesi, bölgenin en değerli ve yetkin ustaları tarafından işlenmiş.

guray_muze_kapadokya_gezi

Kapadokya’da gezilecek yerler : Güray Müze Kapadokya-Avanos

İşte bunu dilerseniz siz de deneyimleyebiliyorsunuz. Özellikle Avanos’daki Güray müze mutlaka ama mutlaka görülmeli. Sadece topraktan değil, aynı zamanda seramik gibi taşlardan da sanat eserleri yapılıyor. Burayı özellikle sanat severler muhakkak görmeli derim. Websiteleri için tıklayınız.

Nasıl ekonomik konakladığımı, ucuza otel-hostel ve ev kiraladığımı,Ekonomik otel arama motorlarıyazımda satır satır anlattım. Mutlaka bir göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

5-Kapadokya’da şarap tadımı deneyimi

Bölge üzüm cenneti. E haliyle şarap üretimi de kaçınılmaz olmuş. Lezzetli mi lezzetli beyaz, kırmızı ve daha nice şarap emrinize amade olacak.

kapadokya_aden_hotel_manzara

Kapadokya Aden Hotel-Odamın Balkonundan Manzaram

Hemen hemen heryerde şarap tadımı yapabileceğiniz tesisler görüyor olacaksınız. Ürgüp’te Turasan, Uçhisar’da ise Kocabağ şarap evlerini tavsiye ederim. 1 şişe şaraplar genellikle 20-25 TL civarında.

Kapadokya gezisi hakkında ayrıntılı rehber arıyorsanız, Kapadokya Gezi Rehberi yazıma bakınız.

6-Kapadokya’da vadi turları

Bölge bildiğiniz vadi cenneti. Rengarenk toprak zamanla şekillenmiş, renklenmiş ve efsane desenler almış. Siz yolları arşınlarken, eminim yürümekten çok bir köşede durup durup fotoğraflıyor olacaksınız.

vadi_cenneti_kapadokya

Vadi Cenneti : Kapadokya’da yapılacak en güzel aktivite doğa yürüyüşleridir

Yalnız doğa yürüyüşü yapmadan önce, yanınıza atıştırmalık yiyecekler ve bolca su almayı unutmayın. Gideceğiniz en güzel vadiler ise; aşk vadisi, güvercinlik vadisi ve kızıl vadi olsun derim.

Kapadokya Gezisi Hakkında, Aşağıdaki Detaylı Yazılarımı da Okumanızı Tavsiye Ederim
1. Kapadokya Gezi Rehberi
2. Kapadokya’da Nerede Kalınır ?
3. Kapadokya’da ne yenir
4. Kapadokya’ya nasıl gidilir
5. Kapadokya’da gezilecek yerler

Onca güzel vadilerin, peri bacalarının süslediği bölgede, saydığım bütün aktiviteleri keyifli bir şekilde yapabilirsiniz. Özellikle gün doğumu veya gün batımı anında izleyeceğiniz Kapadokya manzarası, sanırım Kapadokya’da yapılacak aktiviteler listesinin en başında geliyor. Dünyanın hayran olduğu bu coğrafyada ne yapsanız güzel sanırım.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !