Kapadokya yemekleri nelerdir ? Kapadokya’da ne yenir ?

Kapadokya’da ne yenir ? Kapadokya yemekleri nelerdir ? Geldik mi en önemli noktaya. Şimdi. Malum bölgenin meşhur bir yemeği var. Ne onun adı ? Testi kebabı. Toprak çanaklar içerisinde yapılan bu meşhur kebap, bir testinin içerisinde olduğu için, kapağının kırılması ile karşınıza süpriz yaparcasına çıkar. Yumuşacıktır. Enfestir. Lakin biraz pahalıdır. Genellikle kişi başı 40-50 TL civarındadır.

kapadokya_ne_yenir

Kapadokya yemekleri : Le Mouton Rouge Restoran-Uçhisar

Kapadokya Yemekleri

Kapadokya yemekleri hakkında bilgiler verirken, sizlere 4 farklı bölgeden bahsedeceğim. Bu 4 farklı bölgeye göre restoran ve yemek önerileri yapacağım.

kapadokya_gezilecek_yerler

Kapadokya Gezilecek Yerler

Bu 4 bölge ise : Uçhisar, Ürgü, Göreme ve Mustafapaşa olacak. Zaten bu bölgelerin hepsi, hemen hemen yanyana sayılır ve aracınız varsa, çok kolay bir şekilde bölgelerdeki restoranlara kolayca erişebilirsiniz.

1.Uçhisar’da nerede, ne yenir ?

Bir diğer yemek ise saç tava olacaktır. Özellikle Uçhisar’da buluna Le Mouton Rouge restoranın ambiyansı efsaneydi. Mezeler 10 lira ana yemekler 25-30 TL civarındaydı. Aslında sadece yemekleri değil, içerinin güzelliği için gidilebilir.

testi_kebabi_kapadokya

Kapadokya Testi Kebabı : Kapadokya’da ne yenir

İşletmenin özellikle verandasındaki harika sandalyeler ve masalar, özellikle ilkbahar mevsiminde gidenlerin keyif yapacağı bir yer.

Testi kebabı, Kapadokyanın en meşhur yemeklerindendir. Aynı zamanda ; saç tava, düğün çorbası, tandır ve güveç de çok meşhurdur.

2.Ürgüp’te nerede, ne yenir ?

Bölgenin en büyük alkolsüz restoranların birisi Şüküroğulları restorandır. Bölgeye has envai çeşit lezzetli yemekleri, ki bunlar testi kebabı, kiremetti çoban kavurma, çömlek fasulyesi ve sütlaç v.s, burada yiyebilirsiniz.

kapadokya_yemekleri

Saç Tava : Kapadokya yemekleri içerisindeki bence en özeli.

Bu saydığım tüm yemekler de oldukça lezzetlidir ve genelde kişi başı ödeyceğiniz ücret 20-30 TL civarındadır. Tripadvisor sayfasından bakabilirsiniz.

3.Göreme’de nerede, ne yenir ?

Göreme’de yemek yenecek restoranlar kadar, yemek yerken göreceğiniz manzara da önemlidir. Bu konuda size önereceğim en güzel restoran: Nostalji Restaurant.

Ücretsiz olarak bazı başlangıçlar geliyor. Bununla beraber ;

Ücretli başlangıç menüsü de harika. Kabak çiçeği dolması (Kabaklar, sabah gün doğumundan önce toplanıyor. Çünkü o vakitlerde açıyorlar.), soğan dolması çok başarılı. Şahsen ben bayıldım.

Aşağıdaki videomu mutlaka izleyin. Hatta kanala da abone olun derim. Her hafta böyle güzel videolarımı sizlerle Youtube kanalımda paylaşıyorum

Peki testi kebabı ? Gözünüz kapalı burada yiyebilirsiniz. Benim favorim, kuzu testi kebabı. Yalnız önemli bir not : Testi kebabını, önceden sipariş etmelisiniz. Her dakika hazır olan bir yemek değil. Öncesinde, saatlerce pişirilen ve çok emek verilen bir yemek bu. O yüzden, restoranı arayıp, önden sipariş vermenizi öneririm.

kapadokya_yeme_icme_rheberi

Kapadokya’da Ne Yenir : Fasulye

Fiyatlara gelince : Testi kebabı 40-45 TL, ayran 5 TL, tatlılar 15 TL civarında. Özellikle, yemekten sonra gelen efsane aside tatlısını deneyin derim. Un ve pekmez karışımından yapılan, çok hafif bir tatlı bu.

4. Mustafapaşa’da nerede ne yenir ?

Asmalı Konak’ın ilk çekildiği yer olan, şimdilerde Old Greek House restoran da çok başarılı idi. Dolma, mantı ve soğan dolması efsane idi. Mezelerden de barbunya pilakiyi çok beğendim.

Önceden sipariş verirseniz : Tandırda fasulye ve testi kebabı da hazırlıyor. Ortalama fiyatlar, 40-50 TL civarında.

Kapadokya Gezisi Hakkında, Aşağıdaki Detaylı Yazılarımı da Okumanızı Tavsiye Ederim
1. Kapadokya Gezi Rehberi
2. Kapadokya’da yapılacak aktiviteler
3. Kapadokya otelleri
4. Kapadokya’ya nasıl gidilir
5. Kapadokya’da gezilecek yerler
6. Kapadokya balon turu

Kapadokya, Anadolu’nun zengin mutfağını tadabileceğiniz harika rotalardan birisidir. Yemek yanında şarap severlerin de sıkça tercih ettiği enfes şaraplar da içilmelidir. Özellikle testi kebabı yenmeden, çömlek fasulyesi tadılmadan ve üzerine güzel bir sütlaç yenmeden dönülmemelidir. Şimdiden keyifli bir Kapadokya turu dilerim.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !

2 Yorum

  1. Ramazan KINay
    • Deniz Pehlivan

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.