Kapadokya yemekleri nelerdir ? Kapadokya’da ne yenir ?

Kapadokya’da ne yenir ? Kapadokya yemekleri nelerdir ? Geldik mi en önemli noktaya. Şimdi. Malum bölgenin meşhur bir yemeği var. Ne onun adı ? Testi kebabı. Toprak çanaklar içerisinde yapılan bu meşhur kebap, bir testinin içerisinde olduğu için, kapağının kırılması ile karşınıza süpriz yaparcasına çıkar. Yumuşacıktır. Enfestir. Lakin biraz pahalıdır. Genellikle kişi başı 40-50 TL civarındadır.

kapadokya_ne_yenir

Kapadokya yemekleri : Le Mouton Rouge Restoran-Uçhisar

Kapadokya Yemekleri

Kapadokya yemekleri hakkında bilgiler verirken, sizlere 3 farklı bölgeden bahsedeceğim. Bu 3 farklı bölgeye göre restoran ve yemek önerileri yapacağım.

kapadokya_gezilecek_yerler

Kapadokya Gezilecek Yerler

Bu 3 bölge ise : Uçhisar, Ürgüp ve Göreme olacak. Zaten bu bölgelerin hepsi, hemen hemen yanyana sayılır ve aracınız varsa, çok kolay bir şekilde bölgelerdeki restoranlara kolayca erişebilirsiniz.

1.Uçhisar’da nerede, ne yenir ?

Bir diğer yemek ise saç tava olacaktır. Özellikle Uçhisar’da buluna Le Mouton Rouge restoran efsaneydi. Mezeler 10 lira ana yemekler 25-30 TL civarındaydı. Aslında sadece yemekleri değil, içerinin ambiansı da çok güzeldi.

testi_kebabi_kapadokya

Kapadokya Testi Kebabı : Kapadokya’da ne yenir

İşletmenin özellikle verandasındaki harika sandalyeler ve masalar, özellikle ilkbahar mevsiminde gidenlerin keyif yapacağı bir yer. Bu güzel restoranın websitesi için tıklayınız. Ayrıca, Seki Restoran ve Şıra Restoran da listenizde olmalı. Bu 2 restoran da çok güzeldir.

Testi kebabı, Kapadokya‘nın en meşhur yemeklerindendir. Aynı zamanda ; saç tava, düğün çorbası, tandır ve güveç te çok meşhurdur.

2.Ürgüp’te nerede, ne yenir ?

Bölgenin en büyük alkolsüz restoranların birisi Şüküroğulları restorandır. Bölgeye has envai çeşit lezzetli yemekleri, ki bunlar testi kebabı, kiremetti çoban kavurma, çömlek fasulyesi ve sütlaç v.s, burada yiyebilirsiniz.

kapadokya_yemekleri

Saç Tava : Kapadokya yemekleri içerisindeki bence en özeli.

Bu saydığım tüm yemekler de oldukça lezzetlidir ve genelde kişi başı ödeyceğiniz ücret 20-30 TL civarındadır. Tripadvisor sayfası için tıklayınız.

3.Göreme’de nerede, ne yenir ?

Göreme’de yemek yenecek restoranlar kadar, yemek yerken göreceğiniz manzara da önemlidir. Bu konuda size önereceğim 2 restoran var. Her 2’sinde de yerel yemekleri tadabilirsiniz. Bunlar: Nostalji Restaurant ve Han Odası saklıbahçe et lokantası. Restoranların üzerine tıklarsanız, tripadvisor hesaplarına ulaşabilirsiniz.

kapadokya_yeme_icme_rheberi

Kapadokya’da Ne Yenir : Fasulye

Kapadokya Gezisi Hakkında, Aşağıdaki Detaylı Yazılarımı da Okumanızı Tavsiye Ederim
1. Kapadokya Gezi Rehberi
2. Kapadokya’da yapılacak aktiviteler
3. Kapadokya otelleri
4. Kapadokya’ya nasıl gidilir
5. Kapadokya’da gezilecek yerler
6. Kapadokya balon turu

Kapadokya, Anadolu’nun zengin mutfağını tadabileceğiniz harika rotalardan birisidir. Yemek yanında şarap severlerin de sıkça tercih ettiği enfes şaraplar da içilmelidir. Özellikle testi kebabı yenmeden, çömlek fasulyesi tadılmadan ve üzerine güzel bir sütlaç yenmeden dönülmemelidir. Şimdiden keyifli bir Kapadokya turu dilerim.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !

2 Yorum

  1. Ramazan KINay
    • Deniz Pehlivan