Kapadokya Gezilecek Yerler

Kapadokya’da gezilecek yerler. Sabah güneş yüzünü göstermeye başladığında, otelinizin çatısına çıkın. Muhtemelen sabahın ilk ışıkları günü ağırtırken, yüzünüzde saçma sapan bir gülümseme belirecektir. Balonların yavaş yavaş ısıtılmaya başladığı anı izlerken, bir yandan da kahvenizi yudumlayın. Hani diyorum ya “Burası büyüleyici bir yer.” diye. Kapadokya gerçektenden özellikle sabahları görsel şov sunarcasına size hizmet eder. Kapadokya’da gezilecek yerler listemizde olacak olan Göreme de böyledir. Ürgüp te. Uçhisar da.

kapadokya_gezi

Kapadokya Gezilecek Yerler

O yüzden, bölgede görmeniz gereken ne varsa, kendimce farklı şehirlermiş gibi anlatacağım. Çünkü hepsi özünde aynı gibi olsa da, her bir bölgenin dokusu, kokusu, rengi bambaşkadır. Kapadokya’da Gezilecek ve Görülecek yerlere dair notlarım başlıyor.

Nasıl ucuza uçak bileti bulduğumu, hangi arama motorlarını kullandığımı “En İyi Uçak Bileti Arama Motorları” yazımda tek tek anlattım. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

kapadokya_gundogumu

Kapadokya Gündoğumu

Şimdi Güzel Atlar Ülkesi olarak bilinen Kapadokya (Eski adı ile Katpatuka) bölgesinde gezerken, gün gün planlar yapalım ve Kapadokya’da gezilecek yerler noktalarını sırası ile anlatalım. Size, tahmini olarak 2-3 günlük planlar yapacağım. Bu planları ister 5 güne çıkarın, ister 1 güne çekin. Seçim sizin.

Çünkü aslında Kapadokya bölgesi: Avanos, Göreme, Derinkuyu, Kaymaklı, Ihlara, Uçhisar ve Ürgüp gibi bölgelerden oluştuğu için, sizlere bölge bölge rotalar yapacağım. Hatta Kapadokya bölgesinde çektiğim videolardan kazırladığım kılibi de şöyle ekliyorum. Bir bakın bakalım bölgeyi beğenecek misiniz !

1-Uçhisar’da gezilecek yerler

uchisar_sokaklarinda_alisveris_yapmayi_unutmayin

Uçhisar Sokak Pazarlarında Alışveriş Yapmayı Unutmayın

“Uçhisar, diğer bölgelere göre çok daha sakindir. Ayrıca otelleri de harikadır.” diyen bir kaç arkadaşımın önerisi üzerine, Uçhisar’da kaldığımız otelimizden sabahın erken saatlerinde ayrılıyoruz ve Kapadokya’da gezilecek yerler turumuzu başlatıyoruz. Bölge, Göreme ve Ürgüp’e göre çok daha sakin ve sessiz. Birde size şöyle söyleyeyim : Uçhisar, bölgenin en tarihi yeri. Zamanın İpek Yolu üzerinde bulunan Uçhisar, ticaretin, sanatın ve kültürün beşiği olarak bilinen bir yer. Çoğu gezme meraklısı, Uçhisar’ı nedense es geçiyor. Ama benden size bir tavsiye. Uçhisar’ı görmeden sakın Kapadokya’dan dönmeyin.

 • Güvercinlik vadisi : İlk durağımız meşhur Güvercinlik vadisi oluyor. Özellikle bölgedeki gübreler  çok verimli oldugu için, güvercinler bu vadide yuvalarını kuruyorlar. Zaten biz de, her bir köşede bu güzel hayvanlarla selamlaşıyoruz. Bu vadi Uçhisar’dan başlıyor ve Göreme’ye kadar uzanıyor. Özellikle trekking yani doğa yürüşü sevenlerdenseniz, mutlaka listenizin ilk sıralarında olsun.
 • Uçhisar Kalesi : Kapadokya’yı şöyle bir tepeden görelim diyenlerin ilk tercihi olan Uçhisar kalesi, bölgenin tam tepesinde bulunuyor. Ayaklarınızın altında Kapadokya coğrafyası ve karşınızda Erciyes dağı sizi karşılıyor. Kalede artık kimse yaşamıyor ama eskiden yaşayanlar varmış. 160 metre yüksekliğindeki böyle güzel kalede kimsenin yaşamamasının nedeni, yumuşak toprak yapısı.
  Ne olur ne olmaz diyerekten kimsenin yaşamasına izin vermiyorlarmış. Giriş ücreti olarak 6.50 TL ödeyerek girilebiliyor. Müze kartı veya İş bankası kartı olanlara yine ücretsiz. Öğrenciler için ise giriş ücreti 3.25 TL.
uchisar_kalesi

Uçhisar Kalesi-Kapadokya

 • Cevizli : Uçhisar kalesinin hemen aşağısında bulunan Cevizli, peri bacaları ve trekking rotaları ile benim de çok sevdiğim bir yer. Özellikle Cevizli’deki Çiko’nun yerinde içtiğimiz çayı hala unutamadım. Sağımda Uçhisar kalesi. Önümde Cevizli’nin sevimli peri bacaları. Burada bir akşam üzeri mutlaka çay için derim.
cevizli_kapadokya

Çiko’nun Yerinden Cevizli Manzarası-Uçhisar

 • Kocabağ şarap evi uçhisar : Kapadokya verimli üzümleri sayesinde şarap konusunda da gelişmiş bir bölge. Yüzlerce dönüm arazide kurulan çardaklarda, envai çeşit üzümler ve üzümlerden yapılan şaraplar imal ediliyor. Hatta, özellikle Uçhisar’da bulunan Kocabağ şarap evinde bir çok film çekilmiş. Şarapların fiyatları genellikle şişesi 20-26 lira civarında.
 • Özler art center : Bölgede el sanatları gelişmiş dedik ya. Bunlardan birisi de değerli taşlardan yapılan hediyelik eşyalar. Ama aklınıza ne gelirse  ! Özellikle Onex taşı ve sultanit yani sultan taşından yapılan değerli eserler mutlaka görülmeli. Bunları göreceğiniz adres ise Uçhisar’daki Özler art center olacak. Bölge, yer üstündeki güzellikleri kadar, yer altındaki güzellikleri ile de insanı cezbediyor doğrusu.
 • O ağacın altı (Göreme panorama) : Uçhisar’dan ayrıldıktan sonra, istikamet bir çok fotoğrafın çekildiği o meşhur nokta oluyor. Uçhisar-Göreme arasında bulunan “O ağacın altı” isimli yere gidiyoruz. Aslında pek bir olayı yok. Hani şu üzerinde masmavi nazar boncukları olan ağaç var ya ! İşte onu görebileceğiniz yerlerden birisi burası. Ama zaten hemen hemen bütün bölgede benzer süslenmiş ağaçlar var. Merak etmeyin.
kapadokya_vadiler

Güvercinlik vadisi-O ağacın altından

Nasıl ekonomik konakladığımı, ucuza otel-hostel ve ev kiraladığımı, “Ekonomik otel arama motorları” yazımda satır satır anlattım. Mutlaka bir göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

2-Göreme’de gezilecek yerler

kapadokya_ne_yapilir

Kapadokya’da At Turu Yapılmadan Dönülmemeli

Göreme, Kapadokya’da gezilecek yerler açısından tam bir kasaba tadında ve bolca seçenek sunan bir yer. Kapadokya bölgesinin tam kalbi sayılabilir. Özellikle daracık sokakları ve mistik havası ile enfestir. Ama görecek yerden çok, keşfedilecek kafeleri ve restoranları ile sizi kendisine çeker. Benim de çok sevdiğim yerlerdendir. Peki Göreme’de nereleri gezilir ?

 • Moonlight at çiftliği : Uçhisar’dan başlayan rotamızı artık Göreme’ye çeviriyoruz. İlk işimiz atlar ile bölgeyi tanımak oluyor. 60 TL ödeyerek başlıyoruz yollara düşmeye. Bu ilk ata binişim değil. Ama nedense atı milim yerinden kımıldatamıyorum. “Kızım gözünü seveyim beni rezil etme. Hadi canım benim diye.” hafifçe kulağına seslendikten sonra, anlaşmaya başlıyoruz. İstikamet “Aşk vadisi“. Bu arada bölgede en çok olan şey, sanırım peri bacaları. Sonra vadiler geliyor. Zaten size soruyorlar : “Hangi vadiye gitmek istersin.” diye.
atlar_diyari_kapadokya

Moonlight At Çiftliği-Göreme

Biz nedense aşk vadisini tercih ediyoruz. 5 erkek. Romantik çocuklarız ya ondan. Neyse. 1 saat boyunca bölgenin güzellikleri içerisinde kayboluyoruz. Bu arada “Aşk vadisi”nin asıl adı “Bağlıdere vadisi”. Bölge halkı nedense “Aşk vadisi” diyor. Siz de gidince bir sorun bakalım neden diye. Cevabını duyunca şaşıracaksınız. Bu arada dediğim gibi Moonlight at çiftliğine gidince “Birhayalinpesinde” aracılığı ile geldik derseniz, size indirim yapacaklar. Umarım küçücük bir katkımız olmuş olur.

 • Göreme aydın kırağı veya aşıklar tepesi : Atın üstünde 1 saat kadar mücadele ettikten sonra, biraz soluklanalım diyoruz. Şöyle Göreme’yi tepeden görelim istiyoruz. Meşhur Aşıklar tepesi ilk adresimiz oluyor. Bu noktadan tüm Kapadokya bölgesini kanlı-canlı görebiliyoruz. Hava mis. Rüzgar tertemiz. Manzara hayranlık derecesinde güzel.

  asiklar_tepesi_goreme

  Aşıklar Tepesinden Göreme Manzarası

 • Göreme açık hava müzesi : Göreme’de biraz dolaştıktan sonra, araba ile yola devam ediyoruz. Hemen yanıbaşındaki Göreme açık hava müzesi bir sonraki durağımız oluyor. Zaten bu saydığım yerlerin hepsi yanyana. Arabadan iner inmez koşarak gidiyorum. Neden mi koşuyorum ? Burası, Kapadokya’nın göz bebeği de ondan. Olmazsa olmazlardan. Mutlaka görülmesi gereken yerlerden.
goreme_acik_hava_muzesi

Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme Açık Hava Müzesi, bölgede bulunan 360’dan fazla kilisenin en yoğun olduğu, hatta en iyi korunmuş kiliselerin bulunduğu bir bölge. Girişte bilet almak gerekiyor. Kişi başı 30 TL. Müze kartı varsa bedava. Biletleri aldıktan sonra doğruca müzeye dalıyoruz. Müze dediysek, açık hava müzesi. Yani özel korunmuş bir bölge olarak düşünün. Açık alan. 6 tane de kilise var. Ayrıca 2 tane manastır bulunuyor. Burası neden mi önemli ?

Çünkü dönemin yalnızca din adamlarının eğitildiği ve yaşamlarını ikame ettirdikleri bir yer. Kiliseler, şapaller ve hayatlarını devam ettirmeleri için ihtiyaçları olan her şeyi kurdukları yerleşim alanı. Ama özellikle dini değerler açısında çok kıymetli. Açık hava müzesinde bulunan 6 kilise ise : Yılanlı kilise, Azize Barbara Kilisesi, Karanlık Kilise, Çarıklı Kilise ve Tokalı Kilise.

3-Çavuşin Köyü’nde gezilecek yerler

cavusin_koyu

Çavuşin köyüne giderken Kapadokya manzaraları

Kapadokya’da, peribacalarının en yoğun olduğu bölge Göreme ile Çavuşin arasında bulunuyor. O yüzden, Kapadokya bölgesinin en güzel bölgelerinden birisi de Çavuşin. Bu arada, bu saydığım bölgelerin hepsi zaten yanyana. Araca atlayıp 5 dakika ilerledikten sonra, hemen yeni bir güzelliğe erişiyoruz.

Kapadokya’da gezilecek yerler listemizdeki sıradaki durağımız Çavuşin köyü. Burası da aslında Antik bir kent ama hala yaşayan bir bölge. İçeride bulunan eski cami, küçücük patika yollar ve eski köyün zirvesi mutlaka görülmeli. Ayrıca burada bulunan Çavuşin kilisesi de muhakkak görülmeli.

4-Paşabağı ve Zelve açık hava müzesi

pasabagi_kapadokya

Paşabağı-Kapadokya

 • Paşabağı : Hani hep filmlerde ince uzun peri bacabalarının tepelerine küçücük şapkaların konmuş mantar gibi halleri gösterilir ya. İşte onlardan en güzelleri Paşabağı’nda bulunuyor. Özellikle fotoğraf çekmeye aşık ben, sanki başka bir gezegendeymişim gibi hissedip, burada resmen huzura eriyorum. Tüm peri bacaları sanırsın poz veriyor. Öyle güzel. Öyle harika.
  Peri bacalarındaki oymaları görünce biraz araştırıyorum. Zamanında keşişler burada yaşarlarmış ve barınma ihtiyaçlarını da oyulan kayaların içerisinde sağlarlarmış. Öyle diyor bölge halkı.
 • Zelve açık hava müzesi :  Kapadokya’da gezilecek yerler serüvenimize devam ediyoruz. Bölge enfes. Muazzam. Harika. Daha uzar gider övgülerim. O kadar güzelki. Derken Paşabağı’ndan sonra durağımız Zelve açık hava müzesi. Kapadokya’da olmazsa olmazlardan olan Zelve Açık Hava Müzesi, aslında kayalardaki oymaları ile meşhur bir yer. İçerideki manastırlar 9 y.y’dan kalma. İçeride bulunan resimler ve işlemeler harika. O yüzden en az 2 saatimizi bu bölgeyi keşfetmek için harcıyoruz. Giriş ücreti 10 TL.
zelve_kapadokya

Zelve -Paşabağı yanyana sayılır

 • Devrent : Zelve açık hava müzesinden sonra, yolumuzu meşhur bir yere çeviriyoruz. Hani şu deveye benzeyen peri bacası var ya. İşte sırf onu görmek için Devrent’e gidiyoruz. Ürgüp-Avanos yolunda ilerken, zaten yolumuzun solunda kalıyor. 10 dakika fotoğraf çektikten sonra istikamet Ürgüp.
devrent_kapadokya

Devrent-Kapadokya

5-Ürgüp’te gezilecek yerler

kapadokya_gezilecek_yerler

Kapadokya Gezilecek Yerler

Ürgüp, Göreme bölgesine göre peri bacaları sayısı açısından daha az olan bir bölge. Genellikle bir kasaba havasında olan Ürgüp, daha çok alışveriş yapmak ve kasabanın sokaklarında dolaşmak için gidilesi bir yer. Hatta bir yer varki, özellikle 2000’li yıllarında başında, bölgenin sesini duyurmasında en etkili desteği verdi ve sanırım Kapadokya’da gezilecek yerler listesine Ürgüp’ün adının yazılmasındaki en büyük neden oldu. Peki o ne ?

 • Asmalıkonak : Yıllarca Nurgül Yeşilçay ve Özcan Dönmez’in efsane dizisini izlemiş bir nesil, nasıl olurda bu meşhur dizinin çekildiği yeri görmeden döner ! Dönmemek lazım değil mi ! Aslında döner de, hani biraz abartı katmış olayım. Giriş 2 TL. Gelmişken görülebilir. Kalabalığı takip edin. İnanın bana, göreceğiniz en kalabalık yerlerden birisi burası olabilir.
asmali_konak_kapadokya

Kapadokya’da gezilecek yerler : Asmalı Konak-Ürgüp

 • Turasan şarap fabrikası : Konağın hemen yanbaşında ise bölgenin en güzel şarap üreticilerinden birisi olan Turasan şarap fabrikasında biraz dolanıyoruz. Acelemiz var. Çünkü Kapadokya’nın en güzelleri ile randevu saatimiz yaklaştı.
 • 3 güzeller : Kapadokya’nın simgelerinden birisi olan 3 güzellere gidiyoruz. Her yıl yaklaşık 2 milyon kişinin ziyaret ettiği bu peri bacaları, aslında sahip olduğu efsane ile meşhur. Zaten Unesco Dünya Mirasları listesinde yer alan bölge, üstüne üstlük böyle güzel peri bacalarının efsaneleri ile daha da şenleniyor. Efsaneye göre; Kapadokya’da bir Kral ve Kraliçe yaşarmış.
uc_guzeller_kapadokya

Üç Güzeller Kapadokya

Kral’ın kızı, bir gün bir çobana aşık olmuş ve evlenmeye karar vermişler. Tabi her zaman olduğu gibi kara vicdanlı Kral’ın bu evliliğe onayı yokmuş. Sonra, bu aşıkların bir de çocukları olmuş. Belki Kral yumuşar diye çocuğu Kral’a göstermek üzere yola düşmüşler. Fakat acımazsız Kral, hem aşıkların hem de çocuklarının öldürülmesini emretmiş.

Bunu duyan aşıklar, Allah’a çıkış kapısı göstermesi için yalvarmışlar. Efsaneye göre Allah, bu 3 kişiyi de gördüğünüz peri bacasına çevirmiş. Falan filan. Özetle giriş ücretsiz. Zaten girilecek bir yer yok. Tepeden fotoğraflıyor olacaksınız.

6-Ortahisar’da Gezilecek Yerler

ortahisar_kapadokya

Kapadokya’da gezilecek yerler : Ortahisar

Uçhisar’daki kale kadar büyük olmasada, Kapadokya’nın en büyük peri bacası namını taşıyan Ortahisar, 86 metre yüksekliğinde bir kale ve mutlaka Kapadokya’da gezilecek yerler listesinde olmazsa olmazlardan. Uçhisar kalesi, geri dönüş yolumuzun üzerinde kalıyor ve gelmişken bu kaleyi de görmeden dönmeyelim diyoruz. İyi ki de uğruyoruz. Bulunduğumuz yer, aslında Ortahisar kasabası. Biraz dolaştıktan sonra acelemiz var. Çünkü artık günün en güzel anı, Kapadokya’nın en güzel anı bizi karşılıyor olacak. Yani günbatımı.

Kızılvadi: Artık, günbatımı için koşturmaya başlıyoruz. Bu anı kaçırmak gibi bir derdimiz yok. Bölgenin en güzel fotoğraflarını çekebileceğimiz yer ise Kızılvadi. Öyle diyorlar. Kırmızı ve turuncu rengin toprağı rengarenk yapmasını izleyerek, hemen 15 dakika mesafedeki Kızılvadi’ye varıyoruz. Tarifsiz. Enfes. Muhteşem. Akşam karanlığı çökünceye kadar, bu güzel ana şahit oluyoruz. Eğer siz de günbatımı severlerdenseniz, mutlaka ama mutlaka Kapadokya’da Kızılvadi’de gün batımını izlemeden dönmeyin derim.

kizilvadi_kapadokya

Kızılvadi Günbatımı

7-Avanos’da gezilecek yerler

sac_muzesi_avanos

Saç Müzesi-Avanos (İçeride fotoğraf çekmek yasak olduğu için, girişini çektim.)

Avanos, çömlekçileri ile nam salmış bir yer. Taa Hititler zamanından gelen bu gelenek, halan günümüzde de sürdürülüyor. Aynı zamanda Kızılırmak’ın da hemen Avanos’un kalbinden geçip gittiğini belirtmeme gerek yok sanırım. Bu nehir sayesinde killi topraktan faydalanmak adına, yüz yıllardır süregelen çömlek kültürünü hala devam ettiren bir çok sanatçı bölgede efsane eserler üretiyor. Avanos’a asıl geliş amacımız bu olmasına rağmen, daha neler varmış neler de haberimiz yokmuş doğrusu.

 • Avanos Saç müzesi : Hediyelik eşya almak üzere meşhur saç müzesine gidiyoruz. İçeride çömlek yapımını izleyiyor hatta hünerlerimizi de konuşturuyoruz. Bu arada buraya saç müzesi denmesinin nedeni yine biraz eskilere dayanıyor. Ama öyle çok uzak değil.
  Çömlekçi abimiz, vakti zamanında Fransız bayan arkadaşının ne yazık ki ülkesine dönmeye karar vermesi ile, bir tutam saçını rica edip, onu duvarına asmış. Daha sonra ise atölyeye gelen kadın ziyaretçilerin de saçlarından bir tutam bırakıp, altına saçlarının hikayelerini yazmaları ile birlikte, saç müzesi ortaya çıkmış.
avanos_sokaklari

Avanos sokakları

Yani anı olarak bırakılan saçlar, bir süre sonra müze olmuş. Körükçü abimiz yılda 2 kez bu saçlardan (Haziran ve Aralık aylarında) çekiliş düzenliyormuş. Çekiliş günü kapıdan giren ilk kişi, rastgele 10 saç seçiyormuş ve o 10 kişi aranıp, Kapadokya’ya davet edilip, tüm masrafları karşılanıyormuş. Kim bilir. Belki de bir sonraki talihli sen olursun. Bu arada abimize helal olsun. Saygı duydum kendilerine…

 • Sallanan köprü : Saç müzesinden çıktıktan sonra, Avanos sokaklarında kaybolarak yolumuzu Kızılırmak’a çeviriyoruz. Buradaki en önemli şey, sallanan köprü. Daha önce benzerini Türkiye’de hiç görmemiştim. Köprüden yürürken sağa-sola sallanarak ilerliyorsunuz. Zar-zor Kızılırmak’ın karşı kıyısına geçtikten sonra, biraz başınız dönüyor ama merak etmeyin. Önemli bir şey değil.
 • Kızılırmak bot şov (Jet sürat teknesi.): Sallanan köprüden sonra, hemen yanıbaşındaki kafelerde oturup, Kızılırmak bot şovu izliyoruz. Yaklaşık 20 kişinin sürat teknesine binerek çığlık çığlığa yaptıkları bir adrenalin dolu aktivite aslında. Dev motorları olan bir sürat teknesi ile Kızılırmak’da bu deneyimi yaşamak isterseniz, kişi başı ödeyeceğiniz ücret 30-50 TL olacak.
kizilirmak_boat_sov

Kızılırmak Boat Show

 • Güray müze : Bir sonraki durağımız ise, şahsen benim çok ama çok beğendiğim, takdir ettiğim ve hayran kaldığım Güray Müze oluyor. Hitit kaviminden süre gelen çömlek sanatının en önemli adresi olan Güray Müze’de, sadece çömlek yapmıyorlar. Fosforlu ürünler, seramik sanatının en ince ayrıntısı düşünülerek yapılmış enfes eserlerin hepsi bu müzede. Hatta dilerseniz, siz de çömlek yapabilir, seramik sanatını icra eden ustaları izleyebilirsiniz. Doğrusunu söylemek gerekirse, benim için Avanos’daki olmazsa olmazlar listemin ilk sırasında Güray Müze geldi.
guray_muze_kapadokya_gezi

Kapadokya’da gezilecek yerler : Güray Müze Kapadokya-Avanos

8-Kaymaklı yeraltı şehri

kaymakli_yeralti_sehri

Kaymaklı yeraltı şehri

Kapadokya, bölgenin yumuşak tüf kayalarından dolayı, yer üstünde olduğu kadar, yer altında da bolca hazineye sahip bir coğrafya. Bunlardan bir tanesi de Kaymaklı yeraltı şehri. Aslında bir de Derinkuyu yeraltı şehri var. Bu 2’si en meşhurları. Başka var mı ? Yaklaşık 36 tane kadar.

Bu yeraltı şehirleri öylesine büyük ki, neredeyse 25.000 kişi bu şehirlerde yaşayabilir. 8 katlı olan şehrin sadece 4 katı gezilebiliyor. Şehrin içerisinde mezarlıklar, kiliseler,depolar,kuyular, mutfaklar bulunuyor. İnsan bu güzellikleri görünce şaşırmıyor değil doğrusu ! Ama bir uyarıda da bulunmadan geçmeyeyim. Özellikle nefes alma konusunda sıkıntısı olanlar, bu yraltı şehirlerine gelirken dikkatli olmalılar. Rahat nefes alamayabilirsiniz. Bilin istedim. Giriş 30 TL. Müze kartı olanlara ücretsiz.

9-Derinkuyu yeraltı şehri

derinkuyu_kapadokya

Derinkuyu yeraltı şehri

Kaymaklı yeraltı şehrinden sonra ise, Derinkuyu yeraltı şehri geliyor. Vakti zamanında Roma İmparatorluğu’ndan kaçanların sığındıkları bir yer altı şehri olarak kullanılan bu yer altı şehri, sekiz kattan oluşuyor. Bütün bu katların tamamı yerin altında. Bu şehirler öylesine büyük ki, zamanın en büyük akıl hastahanesi bu yeraltı şehrinde bulunuyormuş. Ayrıca, misyoner okulu, günah çıkarma alanları, vaftiz havuzu, kuyular ve daha nice hayati ihtiyaçlarını gidebilmeleri adına kurdukları alanlar şehrin içerisinde açıkça görülebiliyor. Giriş ücreti 25 TL. Müzekartınız varsa ücretsiz.

10-Ihlara Vadisi gezilecek yerler

ihlara_vadisi_kapadokya

Kapadokya’da gezilecek yerler : Ihlara Vadisi

Nevşehir’e kadar gelmişken vakti olanlardansanız, Ihlara Vadisi’ne de uğramadan dönmeyin derim. Aksaray sınırları içerisinde bulunan vadi, Derinkuyu yeraltı şehrine 50 km kadar uzaklıkta. Hem yeraltı şehirlerini hem de Ihlara vadisini gezmek için en az 1 tam gününüzün olması gerekiyor. Çünkü, özellikle Ihlara vadisinde yer alan bolca tarihi kiliseleri görmek için haracayağınız zaman ve enfes doğa yürüyüşü, en az 4 saatinizi alacaktır. Ihlara vadisinde görülecek ve gezilecek yerler ; Kırk Dam Altı Kilisesi, Yılanlı Kilise, Ağaç Altı Kilisesi, Sümbüllü kilise.

Kapadokya’da gezilecek yerler yazımı yavaş yavaş bitirirken son bir hatırlatma : Kapadokya Gezi Rehberi yazımda, Kapadokya hakkında tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Vadiye ulaştıktan sonra, asıl aşağıya inmeniz gerekiyor. İnerken up uzun basamakları arşınlıyorsunuz. Vadinin tam ortasında nehir karşılıyor. Ihlara vadisininin dört bir yanındaki kiliseleri görmek neyse de, doğanın içerisinde, Melendiz çayının sesini duyarak gezmek gibisi yok ! Bu arada Ihlara Vadisi Örenyeri’ne giriş ücreti 20 TL. Yine müzekartı olanlara ücretsiz.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !