Kapadokya Nerede ve Kapadokya Harita Bilgileri

Nevşehir’de bulunan Kapadokya, Nevşehir kadar bilinmez ve aslında bir bölgenin (Nevşehir, Kayseri, Aksaray, Niğde illerini kapsar) adıdır. Bizzat ben de 10 kez bu coğrafyaya gitsem de, hala Nevşehir yerine hep Kapadokya’ya gidiyorum derim. Kapadokya’ya defalarca gitsem de her gittiğimde yeniden aşık olduğum için yaz yaz bitiremiyorum bu muazzam bölgeyi. O yüzden bu ayrı yazımda, gelin Kapadokya nerede, Kapadokya’yı oluşturan ilçeler hangileri,  Kapadokya haritadaki yerini, Kapadokya’nın nereye bağlı olduğunu ve bu konuyla alakalı diğer ayrıntılardan birlikte bahsedelim.

fly insta malta banner
fly insta malta banner

1. Kapadokya Nerede : Hangi İlde ?

Öncelikle Kapadokya’nın bir şehir değil, bölge olduğunu belirtmek istiyorum ve 5 ilimizi kaplayan bir bölgeden bahsediyorum. O halde “Kapadokya ülkemizin neresinde yer alıyor” diye soranlara da, “Ülkemizin tam kalbinde” diyerek Türkiye Kapadokya haritasını aşağıya ekliyorum.

Kapadokya konumundan önce Kapadokya hangi şehirdeymiş ona açıklık getirelim. Kapadokya İç Anadolu Bölgesi’nde, yani Türkiye’nin tam ortasında yer alıyor.

kapadokya - nerede

Kapadokya nerede – Kapadokya bölgesinin haritadaki yeri – Nevşehir kapadokya – Kapadokya hangi ilçede

Merkezi Nevşehir olan bölge, Kayseri, Kırşehir, Niğde ve Aksaray gibi illerin bazı küçük kısımlarını da kapsıyor.

Antik dönemlerde Kapadokya Bölgesi, şaşılacak derecede geniş alanları kapsıyormuş. Şöyle ki; güneyde Kilikya , kuzeyde Karadeniz , doğuda Malatya-Elazığ , batıda ise Konya’ya kadar uzayıp gidiyormuş.

Günümüzde ise sınırlarını daha dar bir alanda koruyor. Aşağıdaki haritada göründüğü gibi…

kapadokya_nerede_hangi_sehirde

Kapadokya nerede – Kapadokya nevşehir – kapadokya yukarıdaki illerin bazı kısımlarını da kapsıyor

O iller de yukarıda belirttiğim gibi; Niğde, Aksaray, Kayseri ve Kırşehir illeri… Tabii tekrar söylemekte fayda var, Kapadokya tüm bu şehirlerin dışında öncelikle Nevşehir ile özdeşleşmiş durumda.

İç Anadolu Bölgesi’nde olan Nevşehir, Kapadokya Bölgesi’nin ortasında yer alıyor. Çevresi ise doğuda Kayseri, batıda Aksaray, güneyde Niğde, kuzeyde Yozgat, kuzeybatıda ise Kırşehir ile çevrili.

Türkiye topraklarından deniz dökülen ve en uzun akarsu özelliğini taşıyan Kızılırmak Nehri’nin ikiye ayırdığı Nevşehir, kuzey ve güneye doğru ilerledikçe yükselen bir konuma bürünüyor.

Kapadokya’daki büyülü otelleri görmek isterseniz : Kapadokya Otelleri yazıma tıklayın. 

2. Kapadokya’ya Nasıl Gidilir ? Kapadokya Ulaşım Harita Bilgileri

Kapadokya’ya nasıl gidilir ? gibi sorularınızı cevaplamak için de tabii ki sizlere yine ayrı bir yazı hazırladım.

kapadokya nerede gezilecek yerler haritası

Kapadokya nerede – kapadokya hangi ilimize bağlı – Kapadokya gezilecek yerler

Hatta bu yazımda hem Kapadokya’ya nasıl gideceğinizi hem de Kapadokya’da nasıl gezeceğinizi anlattım. Tüm detaylara, Kapadokya’ya nasıl gidilir? yazımdan ulaşabilirsiniz. Tüm alternatifleri tek tek o yazımda görebilirsiniz.

3. Kapadokya’ya Ne Zaman Gidilir ?

“Ülkemizdeki tüm mevsimleri ayrı güzelliklerde sunan Kapadokya’ya ne zaman gitmeli ?” diye soruyorsanız, her dönemin görülmeye değer farklı süslerinin olduğunu belirtmek isterim.

Kapadokya’da kış tatili de bahar coşkusu da yaz şenliği de ayrı bir güzel. Kışın o huzurlu sessizliğini, beyaz örtü kuşanan peri bacalarını ve vadileri görebilmek; ilkbahar ve sonbahar aylarında yine doğanın ayrı ayrı sunduğu renk cümbüşlerine tanıklık etmek; yazın ise güneşin kırmızı ışıklarının canlılığıyla büyülenmek için her mevsim gidebilirsiniz.

Bir de her sabah otelinizin pencere ya da terasından balonları izleme keyfi var. İşte o anlatılmaz, yaşanır. Bu keyfi yaşamak için Uçhisar Bölgesi’nde kalmanızı tavsiye ederim. Hatta şu linkten o bölgedeki otelleri inceleyebilirsiniz.

Ben her gittiğimde Aden Hotel‘de kalıyorum, evim gibi (fiyatlar uygun). En son da Museum Hotel’de kalmıştım. (Fiyatları yüksek ama özel günler için harika bir otel). Otelleri merak ettiyseniz, isimlerinin üzerine tıklayarak inceleyebilirsiniz.

cevizli_kapadokya

Kapadokya nerede – Cevizli Manzarası – Uçhisar

Karasal iklim özelliklerini taşıyan Kapadokya’da aniden değişen hava şartlarına pek rastlanmıyor. Yağışlar özellikle bahar mevsiminde mayıs ayında görülüyor. Onun dışında yağmurlu hava pek yaşanmıyor. Kışın da zaten yağışlar genellikle kar şeklinde oluyor.

Kapadokya’da doğanın eşsiz sessizliğiyle huzur bulmak da mümkün, çağlayan sularındaki vadilerde huzur içinde yürümek de…

Tabi cânım Kapadokya her ne kadar her mevsim bize kucağını açsa da bahar aylarında daha çok tercih edildiğini söylemeliyim.

Ama şöyle de bir durum var : Eğer Kapadokya turu için pek bir bütçeniz yoksa, kış ya da yaz aylarını tercih edin derim. Fiyatlar daha uygun oluyor. Ayrıca Kapadokya balon turu yapma düşünceniz varsa mutlaka şu yazımı okuyun : Kapadokya Balon Turu

Bu arada, yoğun sezonlarda tam istediğiniz gibi gezemeyebilirsiniz. Çünkü Kapadokya, sadece kendi insanımızın değil, Dünya’nın dört bir yanından gelen turistleri de ağırlayan bir bölgemiz.

Yukarıya Kapadokya’da çektiğim videoyu ekledim. Nasıl da defalarca gidilesi bir yer olduğuna izleyip kendiniz karar verin. 

4. Kapadokya Gezilecek Yerler Nerelerdir ?

Kapadokya’da gezip görülecek yerler o kadar çok ki bir çok kez gidilse dahi her gidişte görülmeyen bambaşka bir yeri mutlaka keşfedersiniz.

Ben de bu yüzden sizin için bölgelere özel rotalar oluşturup Kapadokya Gezilecek Yerler yazımda uzun uzun anlattım.

Kapadokya’yı bölge bölge tüm güzellikleriyle anlattığım yazımda, haritadaki konumlarını bile ekledim. Mutlaka okuyun derim.

uc_guzeller_kapadokya

Kapadokya nerede – Üç Güzeller Kapadokya

Ayrıca Kapadokya balon turu macerasını merak edenler için bu güzel deneyimle alakalı tüm bildiklerimi, aklınıza takılabilecek ama kolay kolay hiç bir yerde bulamayacağınız detayları Kapadokya Balon Turu Nasıl Yapılır ? yazımda tek tek sizin için anlattım.

Sadece yazı değil Kapadokya Balon Turu hakkındaki videomu da aşağıya ekledim. Mutlaka izleyin :

Son olarak Kapadokya’ya Kayseri veya Nevşehir Havalimanı’ndan araç kiralayarak gitmenizi öneririm. Çevresinde gezmek ve balonları takip etmek için araç harika oluyor. 900 şirket arasından en uygun araç kiralama fiyatlarını çekip sunan bir site önereyim hemen :

Sizden Gelen Sorular

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Kapadokya hangi ile bağlı :

Yukarıda anlattığım gibi Kapadokya 5 ile bağlı. Bunlar Niğde, Nevşehir, Kayseri, Kırşehir, Aksaray illeri

Kapadokya’yı görmek için hangi ile ilk gitmeli ? 

Kesinlikle Nevşehir’e gitmeniz gerek. Özellikle Ürgüp ve Göreme bölgelerinde harika peri bacaları görebilirsiniz. Bu gezi planı için, aşağıdaki Kapadokya Gezi Rehberi yazıma tıklayıp tüm gezi önerilerimi okuyabilirsiniz.

Kapadokya hakkındaki diğer detaylı yazılarımı okumadan plan yapmayın :

“Kapadokya nerede ? Kapadokya konumu” gibi konuları bu yazımda ele aldım. Kapadokya için yazdığım her yazı bana ayrı bir keyif veriyor. Çünkü Perslerin tanımlamasıyla bu ‘Güzel Atlar Diyarında’ her daim doyurucu ve muazzam bir seyahat tecrübesi yaşıyorsunuz. Kapadokya’yı her bir detayına kadar size aktarmaya çalıştım. Bunun için yukarıda bahsettiğim diğer yazılarımda sayfalarca yazı yazdım. Umarım Kapadokya tatilinizde tüm bu anlattıklarım size rehber olur. Hayal edin . Düşüne peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

One Response

  1. Takipçin

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.