Türkiye’de Yaz Tatili Yapılacak 5 Muhteşem Bölge

Yaz tatili, herkesin 50 hafta çalışıp, 2 haftalık keyif çatmak için gece-gündüz hayal kurduğu en güzel dönemlerdendir. Biliyorum. Onca işin gücün arasında, her canınız sıkıldığında Google’da “Yazın nereye gidilir ? Türkiye’de en güzel tatil yerleri nerededir ? ” soruları ardı ardına döner durur. Hele ki okulların kapanması ile beraber, herkes yaz aylarında yapılan tatil yerleri hayalleri ile bir yerlere gidip huzura ermek ister. Bir Fethiyeli kardeşiniz olarak, bu hayallere en çok şahit olmuş “Blogger” rehberiniz olan Ben, sizler için Türkiye’de Yaz Tatili planı hazırlayıp, kendimce görmeniz gereken en güzel tatil yerleri listesini huzurlarınıza sunmak istedim.

Yaz Tatili Yapılacak 5 Tatil Yeri

Bildiğiniz gibi, her mevsim, hatta her ay nereye gidilir tarzında yazıları Keşfet sekmesinde yazıp, sizlere rotalar çıkarıyorum.

Daha önce Kışın Türkiye’de Gezilecek Yerler, Sonbahar’da Türkiye’de Gezilecek Yerler hatta Hafta Sonu Gezilecek Yerler yazılarıma da tek tek bakmanızı öneriyorum. Böylece, bir yerlere gitmeyi hayal ediyorsanız, en azından önceden plan yapmanıza yardımcı olmuş olurum.

yaz_tatili_turkiye

Türkiye’de Yaz Tatili Yapılacak Yerler : Efes

Türkiye, gittiğim 100’den fazla ülkede en en en favori olan ülkemdir. Bunu sözde “Yalakalık” olsun diye söylemiyorum. Doğusundan-batısına, kuzeyinden-güneyine binlerce şehrimizin her birinde, az-çok bir şeyler vardır. Hatta az-çok değil, baya değerli şeyler. Ama ;

Bu yazımda, sizleri daha çok yaz tatili planı odaklı bilgilendireceğim. Hatta, Türkiye’de tatil yerleri listesi hazırlarken, gideceğiniz yerlere hangi şehirlerimiz yakınsa onlardan da bahsedip, yazın gezilecek yerleri nokta nokta özetlemeye çalışacağım. Öyle “Fethiye’ye gidin. Çok güzeldir.” deyip geçmeyeceğim.

Instagram: Bir Hayalin Peşinde hesabımı da takip ederek, tüm gezilerimi anlık görebilirsiniz. Bu dönemde gittiğim her şehri orada anlık paylaşıyorum dostlar.

Merak etmeyin. Bildiğim her bir noktayı detaylıca, size yaz tatili rotası çıkaracak şekilde anlatacağım. Hatta, gideceğiniz yerlerde kaç gün kalmanız gerektiğini bile söyleyeceğim.

Hazırsanız kendimce beğendiğim 5 favori tatil yerleri listemin ilk durağı olan Fethiye ile başlıyorum.

1- Fethiye

Türkiye’nin bana göre en güzel yaz tatili rotalarından olan Fethiye, normalde 100.000-200.000 kişilik nüfusu ile sakin bir beldemizdir. Ama, yaz mevsimi geldi mi, benim gibi Akdeniz aşıkları düşer yollara ve özellikle yaz mevsiminde nüfus neredeyse 3’e katlanır.

Fethiye’ye gelince, önce şehir merkezinde Amintas’a (Kral Mezarları) çıkıp bölgenin tarihi koklanır. Sonrasında, kordon boyunca yürüyüp, güzel bir günbatımı izlemek için Çalış sahilline veya Küçük Boncuklu Koyu’na gidilir.

Akşam oldu mu, şehir merkezinde yer alan, belki de ülkemizin en güzel balık pazarlarından birisi olan Fethiye Balık Hali’nde güzel bir akşam yemeği yenir. Burası çok farklı bir yerdir. Neden mi ?

yaz tatili favorim fethiye kelebekler vadisi

Yaz Tatili Yapılacak En Güzel Şehirlerden : Fethiye

Çünkü, onlarca tezgahtan balığınızı kendiniz seçersiniz ve cüzi bir meblağ ödeyerek balığınızı dilediğiniz restoranda pişirtebilirsiniz.

Bugüne kadar 100’den fazla ülke görmüş birisi olarak şunu net bir şekilde söyleyebilirim : Bu rakamlara, bu kadar güzel balıkları dünyanın hiç bir yerinde tadamazsınız. Baştan belirtmek istedim.

Zamanınız bolsa eğer; Ölüdeniz’den kalkan tekneler ile tekne turu yapabilir, hatta Fethiye’den kalkan teknelerle Göcek adalarına giden teknelerle turlara katılabilirsiniz.

Ayrıca, Fethiye’de yer alan Yediburunlar’a kadar arabanız ile gidip, yol üstündeki Alınca köyüne de uğrayabilirsiniz.

Belki biliyorsunuzdur : Türkiye’nin hatta dünyanın en meşhur yürüyüş yollarından birisi olan Likya Yolu’nun bir ayağı bu köylerden geçer ve inanın bana, hayatınızda görebileceğiniz en güzel manzaralara buralarda şahit olabilirsiniz.

Hatta, Saklıkent ve Kayaköy bölgelerine de mutlaka gitmeyi ihmal etmeyin derim.

Fethiye’de konaklama için ise, bozulmamış doğası ile beni benden alan Gemile bölgesindeki; etrafında kimselerin olmadığı, kendi koyu hatta adası olan Türkiye’deki tek tesis Gökçe Gemile listede olmalı.

Tesis böyle efsane bir yerde bulunuyor. Bir yanda yeşil, hemen karşısında turkuaz Akdeniz. Buranın varlığından çoğu kimsenin haberi yok. O yüzden ayrıca bahsetmek istedim.

yaz tatili yerleri

Gökçe Gemile böyle güzel bakir bir doğanın kalbinde bulunuyor.

Ülkemizin en lüks Villa Resort tesislerinden birisi burası. Dünyada sadece 2-3 benzeri olan bir işletme. Burada konaklayınca, size ait bir plaj dahi var. Gökçe Gemile tesisini ŞURADAN tıklayarak inceleyebilirsiniz. İnceleyince, ne demek istediğimi göreceksiniz.

En meşhur yaz tatili yerleri arasında olan Fethiye’de, gece hayatı için şehir merkezindeki Paspatur veya Hisarönü bölgesinde eğlenebilirsiniz.

2- Çıralı – Olimpos-Adrasan

fly insta fly insta

Çıralı, Adrasan ve Olimpos, Antalya’nın ayrılmaz kardeşleri gibidir. Türkiye’nin en güzel tatil köşelerinden ve tatil yerlerinden birisi olan Çıralı-Olimpos-Adrasan, masmavi Akdeniz sahillerinde, çam ağaçlarının gölgesinde dinlenirken, böceklerin çıkardıkları sesleri dinlerken kendinizden geçebileceğiniz nadir yerlerdendir. Evet. Bir çok yaz tatili şehrine göre de, çok ama çok bakirdir. En azından haziran ayında diyelim.

Böyle harika bölgelerimizde güzel ve enerji dolu yaz tatili yapmayı planlıyorsanız, mutlaka Decatlon’un harika yürüyüş ekipmanlarına, doğada kullanabileceğiniz efsane pratik ürünlerine, dalış için gereken ekipmanlara, kısacası yaz için ihtiyacınız olan aradığınız harika ürünlere bakmayı unutmayın. Enerjik bir yaz için aradığın her şey burada. İncelemek için Decatlon’un websitesine göz atın.

yazin_gezilecek_yerler

Yazın Gezilecek En Güzel Tatil Yerleri : Adrasan ve Olimpos Sahilleri

Hem Çıralı’da hem de Olimpos’da hem de Adrasan’da yapılacak şeylerin çoğu, birbirine oldukça yakındır. Yukarıda söylediğim meşhur yürüyüş rotalarından birisi olan Likya Yolu’nun bir kolu buradan geçmektedir.

O yüzden trekking sevenlerdeseniz mutlaka bu rotalarda yürüyün derim. Ayrıca, Akdeniz’de göreceğiniz ender mavi rengi bu yürüyüş rotanızda göreceğinizi de bir kez daha hatırlatayım.

Diğer vakitlerinizde ise, atv araçları ile dağları keşfe çıkabilir, günübirlik tekne turları ile bölgedeki harika adaları ziyaret edebilirsiniz.

 • Çıralı, Adrasan ve Olimpos için gerekli gün sayısı : En az 3 gün
 • Çıralı otelleri için tıklayın, Olimpos otelleri için tıklayın ve Adrasan’daki oteller için tıklayın

Plan Yapmadan Önce Mutlaka Olimpos gezi yazımı okuyun

3- KuşadasıDidim

Türkiye’nin tarihi dokularının en güzel korunduğu yerlerden birisi de Ege bölgesidir. Ülkemizin neredeyse 60’dan fazla ilinde bulunmuş birisi olarak bunu söylüyorum. Neden mi ?

Çünkü, Türkiye’deki en nadide antik eserlerin çıkarıldığı, tarihi tiyatroların, agoraların, çeşmelerin, kiliselerin hala ayakta kalmayı başardığı nadir yerlerden birisi olan Ege bölgesindeki antik kentlerin bir çoğu günümüzde hala tarih severleri büyülemektedir.

Gittiğim bir çok Ege şehrinde gördüğüm olağanüstü yapılar, eminim sizleri de hayran bırakacaktır. O yüzden ;

Diyelim, Kuşadası’na geldiniz. Kuşadası’nda yer alan şehir merkezindeki Güvercinada, tarihi surlar, Dilek Yarımadası Milli Parkı ilk durağınız olsun.

Hatta, zaman kalırsa Caferli Köyü de mutlaka rotanız üzerinde olsun. Dilerseniz günübirlik tekne turlarına katılabilir, Long Beach’de veya Kadınlar Plajı’nda gün içerisinde deniz-kum-güneş keyfi yapabilirsiniz.

Detaylı tüm gezi önerilerimi okumak için Kuşadası yazıma bakabilirsiniz.turkiyede gezilecek yaz tatili yerleri onerim didim

Didim Sahilleri : Yazın Gezilecek YerlerSonrasında Priene Ören Yeri, Eski Doğanbey Köyü, Milet Ören Yeri de mutlaka gezmeniz gereken yerler listenizde yer alsın. Bu arada, Efes, Şirince ve Meryem Ana Evi’nden bahsetmiyorum bile. Onlar zaten listenizdedir diye düşünüyorum.

Sonra, biraz daha Güney’e gitmeyi düşünürseniz, istikametinizi Didim‘e çevirin. Didim’de yer alan Altınkum Plajı, Apollon Tapınağı ve güzeller güzeli bir gün batımını izleyeceğiniz Bafa Gölü’nde yer alan Kapıkırı köyü de rotanız üzerinde olsun.

Son bir öneri daha : Schengen vizeniz varsa veya Yunan Adaları Vizesi (Yunanistan Kapı Vizesi) alarak Yunan Adaları’na gidelim diyorsanız, Kuşadası’ndan Samos Adası’na feribotlar ile geçebilirsiniz.

 • Kuşadası ve Didim için gerekli gün sayısı : En az 3 gün
 • Kuşadası otelleri için tıklayın. Didim’deki otelleri incelemek için tıklayın

4- Kaş – Kalkan

fly insta fly insta

Kaş mavisini bilir misiniz ? Evet. Kaş’ın dillere destan, kendine özgü mavisi vardır. İşte bu maviyi görmeniz için, ya aracınız ile yollarda olmanız gerekir ya da Antalya Havalimanı’na indikten sonra Kaş’a araba/otobüs/servis ile gitmeniz gerekir. Biraz zahmetlidir ama değer. Neden mi ?

Çünkü Kaş, bir çok seyahat severin biraz zorca ulaştığı yerdir. E zor olan her şey değerli değil midir  zaten ? Kaş da onlardan birisi.

Bu arada, yukarıda belirttiğim Çıralı-Olimpos-Adrasan gibi yerlerin hepsi, hemen Kaş’a gelmeden önce yer alır ve bu bölgeyi otobüsle/dolmuşlar ile gezebilirsiniz.

Ancak benim size önerim, eğer imkanınız varsa araç ile gezmeniz yönünde olacaktır.

Instagram: Bir Hayalin Peşinde hesabımı da takip ederek, tüm gezilerimi anlık görebilirsiniz.

Turkiye'nin en guzel yaz tatili yerlerinden birisi Kas

Türkiye’nin En Güzel Tatil Yerleri : Kaş ve Kalkan. Kaputaş Plajı

Neyse. Konuyu dağıtmayalım ! Nerede kalmıştık ? Kaş’ta gezilecek yerler kısmına gelelim. Efendim, Kaş’ta da Likya Yolu’nun bir kısmı bulunuyor. O yüzden benden size çok çok önemli Kaş önerileri :

 • Limanağzı’na kadar Likya Yolu üzerinden yürüyün
 • Küçük Çakıl ve Büyük Çakıl Plajlarında gün içerisinde keyif yapın
 • Harika Kaş günbatımını izleyin
 • Gün içerisinde Kekova’ya giden tekne turlarına katılın
 • Scuba Diving (Tüplü Dalış) yaparak karettalar ile yüzün.

Merak etmeyin. Daha önce hiç dalış yapmamış belki de yüzmemiş birisi olabilirsiniz. Discovery diye bir alıştırmalık dalışı, size eşlik eden hocanız ile yapabilirsiniz. Hatta dilerseniz, ez 1 hafta kalıp dalış eğitimi bile alabilirsiniz.

Ayrıca tatil cenneti Antalya’da yer alan diğer yerleri de göz önünde bulundurmanızda fayda var. Özellikle de Alanya bölgesinde Wome Deluxe Hotel gibi harika seçenekler bulunuyor. Detaylı bilgi için HalalBooking.com’u ziyaret edebilirsiniz.

Kalkan’dan hiç bahsetmedik. Kaş-Kalkan arasında yer alan Kaputaş plajı zaten olmazsa olmaz. Ama yaz tatili döneminde bir çok kişi akın ettiği için kalabalık olabilir. Baştan belirteyim.

Kalkan’da ; Xantos Antik Kenti, dünyanın en uzun sahillerinden Patara Plajı, Patara Antik Kenti ve de Letoon Antik Kenti mutlaka görmeniz gereken yerler olsun derim. Zamanı olanlar, Fethiye yolu üzerindeki Saklıkent’e de uğrayabilir.

 • Kaş ve Kalkan için gerekli gün sayısı : En az 4 gün
 • Kaş otelleri için tıklayın. Kalkan’daki otelleri incelemek için tıklayın

Mutlaka Okuyun : KAŞ TATİLİ İÇİN 14 NEDEN

5- Datça

Bu sene 40 günlük bir Türkiye tatili yapmak için yollara düşmüştüm. Kendimce Türkiye tatil yerleri konusunda güzel gezi rehberleri hazırlamak istemiştim. İtiraf edeyim : En çok deniz tatili konusunda beni etkileyen yer Datça olmuştu.

Marmaris‘den yola çıktıktan sonra, Datça’ya arabayı sürdüm. Sol tarafımda gördüğüm kamp alanlarından tutun da, ıssız koylara kadar neler vardı neler. En çok beğendiğim yerler ise ;

 • Perili Köşk Plajı
 • Eski Datça Evleri
 • Akvaryum Plajı
 • Palamutbükü Adası
 • ve efsane Knidos Antik Kenti oldu.

Datça, keşfedilmeyi bekleyin hazine gibi çok ama çok değerli doğrusu… O yüzden tüm Datça önerilerime Datça linkinden detaylı gezi rehberi şeklinde ulaşabilirsiniz.

 • Datça için gerekli gün sayısı : En az 2 gün
 • Datça’daki otelleri incelemek için tıklayınız
datca_sahilleri_plajlari

Datça Sahilleri : Türkiye’nin En Güzel Tatil Yerleri

Bonus: Yaz Tatili Konaklamanızı Nasıl Planlamasınız ?

Şimdi size biraz da yaz tatili planı yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğim. Öncelikle ulaşım kısmından ilerleyelim :

Eğer ki, tek başınıza bir yerlere gidecekseniz, mutlaka otobüs ile gezin derim. Şahsen ben 2 ay boyunca neredeyse hep yalnız gezdim ve en doğru kararım otobüsle gezmek oldu. O yüzden en ekonomik yolu otobüs olacaktır. Zaten neredeyse tüm şehirlerimize bir şekilde otobüsle ulaşabiliyoruz.

Eğer 2-3 kişi iseniz mutlaka araç ile gezin. İnsan çok daha özgür hissediyor doğrusu. Bu konuda Türkiye’deki tüm şehirlerdeki araçları görebileceğiniz ŞU SİTEYİ öneriyorum. Oradan tek tek, model model inceleyebiliyorsunuz.

kuşadası_yazin_gezilecek_yerler

Tatil yaparken böyle evlerde konaklayabilirsiniz. Kuşadası’ndaki Evimiz

Seyahat ederken nasıl ucuza uçak bileti bulabilirim diyorsanız, En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakınız.

Yeme içme konusunda ise, gideceğiniz bütün şehirlerde olağanüstü yemekler yiyeceksiniz. Özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerindeki şehirlerimizde; efsane otlardan yapılan mezeler, lezzetli mi lezzetli deniz mahsulleri zaten vazgeçilmeziniz olacaktır. Bütçe konusu çok değişkendir. Bazen 100 TL’ye de doyarken, bazen 1.500 TL olabilir. Bunu zaten tahmin ediyorsunuz.

Konaklama konusunda ise, özellikle grup halinde Türkiye’de yaz tatili planı yapacaksanız, mutlaka ev kiralayarak gezin derim derim. Tarifi mümkün olmayan, hayal gibi villaları ve otelleri görmek isterseniz ŞURADAN inceleyebilirsiniz.

Çünkü, şahsen 3-4 arkadaş kiraladığımız harika evleri görüp, sadece 2.000-3.000 TL verdikten sonra kim sorsa “Gönül rahatlığı ile dilediğiniz evi alın öyle plan yapın” diyorum.

Benzer Yazılarıma Mutlaka Göz Gezdiriniz

Benim yazın gidilecek yerler konusunda en çok önerdiğim yaz tatili yerleri bunlardı. Biliyorum. Bizler, genelde son dakika harıl harıl tatil yerleri arayan bir toplumuz. Bu yüzden birazcık önceden planlar yapmanızı şiddetle tavsiye ediyorum ve yukarıdaki tatil yerleri önerilerime göre kendinize rota çıkarmanızı öneriyorum. Hatta, aşağıda ve yan tarafta yer alan sosyal medya hesaplarımdan da beni takip etmeyi unutmamanızı öneriyorum. Bu sene gideceğim 30’a yakın ülkedeki deneyimlerime ortak olmak istemez misiniz ? Hayal edin. Düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

47 Yorum

 1. secret saç ekim
  • Deniz Pehlivan
 2. hgsyükleme
  • Deniz Pehlivan
  • Deniz Pehlivan
 3. gaziantep saç ekimi
  • Deniz Pehlivan
 4. Büşra&Recep
  • Deniz Pehlivan
  • Müge
  • seedda
  • Deniz Pehlivan
 5. Nagihan
  • Deniz Pehlivan
 6. Hülya Yeşilyurt
  • Deniz Pehlivan
 7. Ayten Topçuoğlu
 8. Ayten Topçuoğlu
 9. Çiğdem
  • Deniz Pehlivan
 10. Seslihane
 11. ömer
 12. Levent Şentürk
 13. Salih
  • Deniz Pehlivan
   • Soner
 14. Hasan SARAÇ
 15. Hasan SARAÇ
  • Deniz Pehlivan
 16. Recep GÜLTEKİN
 17. skrotbil
 18. Skrotbil
 19. MALTEPE EŞYA DEPOLAMA
 20. Melike
 21. İgdaş Fatura İtiraz
 22. Furkan Başkak
 23. Muhammet Fenercioğlu
 24. Kürşat Güleç
 25. balyan
 26. Yiğit
 27. Levent
 28. Serkan
 29. Mustafa Güneş

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.