Türkiye’de Gezilecek Yerler

Türkiye’de Gezilecek Yerler. Ben de sizden birisiyim aslında. Ne o sandığınız gibi harikulade zengin bir ailenin çocuğuyum. Ne de işi gücü gezmek olan, oradan oraya dolaşmaktan başka bir işi olmayan gezginim. Beyaz yakalı, her sabah 9’da işte olmak zorunda olan, metroya binerken ayakları geri geri giden, kulağında kulaklığı, kafasında deli soruları olan sıradan bir adamım. O sorular ne mi ? “Hayat bu kadar güzelken, değer mi ?”

kizilvadi_kapadokya

Kızılvadi Günbatımı : Kapadokya, Türkiye’de gezilecek yerler arasında favorim

Değmek zorunda. O iş yapılmak zorunda. Tatile gitmek istiyorsan arkadaşım, kaçarı yok. Çalışacaksın. Tıpkı, bir çoğumuzun çalıştığı gibi. O yüzden, hiç isyan etme. Söylenme de. Üzülme de. Çünkü yalnız değilsin. Sen de bizden birisin aslında.

O yüzden. Haydi gel seninle biraz plan yapalım. Gerçi, gecenin olmuş 3’ü. Malum. Yarın yine iş-güç devam edecek. Ama olsun. Ümidimizi kaybetmiyoruz. Çünkü hayat kısa. Kuşlar uçuyor.

Türkiye’de Gezilecek Yerler

Her ne kadar bu planlarımızda çok uzaklara uçamasakta, en azından yolda olma duygusunun içimizi kemirmeye başlayacağı yaz mevsimine hazırlık olması için, kendimizce Türkiye’de gezilecek yerler rotaları çıkaracağız. İlk nereden başlayalım ?

Otel bulma konusundaEn iyi otel bulma arama motorları yazıma bakınız.

Kapadokya_gezi

Kapadokya

Biraz farklı bir planlama ile ilerlemek istiyorum. Ülkemizin her yeri muhteşem güzelliklere ev sahipliği yapıyor. Ama ben, kendimce, şöyle arabaya atlayıp yollara düşülesi rotaları önceliklendirmek istiyorum. Sizlerin de önerileri varsa, lütfen en aşağıda yer alan yorum kısmına alternatif rotaları yazmanızı rica edeceğim.

1-Kapadokya-Kayseri-Ihlara Vadisi

Türkiye’de gezilecek yerler arasında, en en en nadide coğrafyalardan birisi de Kapadokya. Zaten güzeller güzeli olan bölgede, özellikle 19-22 Mayıs tarihleri arasında Cappadox festivali düzenlenecek olduğu için ilk önereceğim yer Kapadokya bölgesi olacak. Festivalin bu yıl 2.’si organize ediliyor. Otel bulmak zor olabilir.

kapadokyada-yapilacak-aktiviteler

Türkiye’de Gezilecek Yerler arasında favorim : Kapadokya

Bu etkinlikte, konserler, doğa yürüyüşleri ve sanat performansları gösterilecek. Doğal güzellikleri ile herkesi şaşkına ceviren Kapadokya’da, festivalin kattığı sanatsal güzellikler ile birlikte tadından çok güzel zamanlar geçirebilirsiniz. Eminim.Ama tek sıkıntı, kalabalık olması. Zaten adı üstünde. Festival. O yüzden hazırlıklı olun derim.

Kapadokya ile ilgili ayrıntılı yazılarımı, Kapadokya gezi rehberi linkinden görebilirsiniz.

Ayrıca, Kapadokya’ya kadar gelmişken ; Kayseri’de mantı ve pastırma yemeden dönmeyin. Fırsatınız olursa da, 1 gününüzü Aksaray il sınırları içerisinde bulunan “Ihlara Vadisi” ne de ayırın derim.

Konaklama için, Kapadokya’daki Aden otelde kalmanızı öneriyorum. Otel, Uçhisar bölgesinde bulunuyor ve harika bir manzaraya Kapadokya manzarasına sahip. Listenize alın derim. Görmek için tıklayınız.

2-Trabzon-Rize-Artvin

fly insta fly insta

Türkiye’de gezilecek yerler arasında bence en huzur dolu yerlerden birisi. Yeşilin en güzel yakıştığı bölge neresidir ? Bu ülkede “Doğa” kelimesi geçince, şöyle bir gözlerimi kapadığımda ilk gördüğüm bölge Rize-Artvin yani Doğu Karadeniz bölgesi oluyor. Trabzon’daki Sümele Manastırı’nda başlayan yolculuk, Rize’nin Ayder yaylası ve Uzungöl bölgesine kadar devam ediyor.

Artvin_gezi_rehberi

Türkiye’de gezilecek yerler : Yeşilin her tonu Karadeniz bölgesinde insanı büyülüyor

Özellikle bu civarda bulunan otellerde mutlaka ama mutlaka 1 gece konaklayın derim. Ya ağaçtan ya da taştan yapan oteller, eminim sizi de huzurla dolduracaktır.

Trabzon gezilecek yerler yazıma bakabilirsiniz

Sonrasında ise, Artvin’in insanı sarhoş eden yemyeşil yaylaları ve köyleri, sanırım derinden etkileyecektir. Artvin’deki Borçka-Karagöl Yaylası görülmeden dönülmemelidir. Ulaşımınızı da, 3-4 kişi kiralayacağınızı aracınız ile yapmanızı öneririm. Bölgedeki huzur dolu otellere bir göz atmak için tıklayınız.

Artvin gezi rehberi yazılarımızdan detayları görebilirsiniz.

3-İstanbul-Çanakkale-Bozcaada

Özellikle İstanbul gibi kalabalık bir şehirde yaşayan ben, arasıra kaçamak yapmak için en çok sevdiğim rotalardan birisi olan İstanbul-Çanakkale ve Bozcaada rotasını, 4 günlük tatil boyunca konuştuğum bir çok kişiye öneriyorum. Neden mi ?

Bozcaada-sokakları

Bozcaada Sokakları : Türkiye’de gezilecek yerler

Bir kere, özellikle araba ile gezecekseniz, hem yakın mesafede hem de yol boyunca şirin mi şirin köyleri, şehirleri görerek dolaşabileceğiniz bir rota da ondan. Özellikle Çanakkale’de “Şehitliklerimizi” her yıl düzenli olarak anmadan bu rotaya başlamamak lazım. Şehitler Abidesi’ne selamımızı verip, bölgenin ruhunu biraz dinlemek lazım.

Bozcaada linkinden tüm Bozcaada yazılarımı okuyabilirsiniz.

Sonrasında ise, vapur ile Çanakkale’ye geçip, oradan Geyikli üzerinden Geyikli Feribot İskelesi’ne gelip, arabalı vapurlar ile Bozcaada’ya geçebilirsiniz. Bozcaada’da Ayazma Plajı, Mitos Plajı ve Akvaryum Plajında uzanıp, bağevlerinden aldığınız şarabı, günbatımını izlerken yudumlayabilirsiniz. Güzeldir Ege. Deniz varsa yaz beni…

4-Assos-Ayvalık-Alaçatı

fly insta fly insta

Mayıs ayının ne soğuk, ne sıcak havası vardır ya ? İşte onu en güzel yaşayacağınız yerlerden birisi Ege bölgesidir. Özellikle Asos’dan başlayan rotanızı, Akçay, Ayvalık ve Alaçatı şeklinde planlayın derim. Asos’un tarihi kasabasında yolculuk edip, güneşi batırmak için Ayvalık’a yol alın. Sanırım Türkiye’de gezilecek en güzel coğrafyalardan birisi de bu bölgedir.

ayvalik_cundada_ne_yapılır

Ayvalık Cunda : Türkiye’de gezilecek yerler

Özellikle Şeytan Sofrası’nı yani aslında bir tepe olan noktasına çıkıp, Ege denizi üzerinde batan güneşi izlemeden dönmeyin. Ertesi gün, Sarımsaklı plajında biraz uzanıp, rotanızı begonvillerin sokakları süslediği Alçatı’ya doğru çevirebilirsiniz.

Zamanınız kalırsa, Alaçatı’ya kadar gelmişken Çeşme sahillerinde de güneşi batırın. İnanın pişma olmayacaksınız. Hatta bölgedeki enfes butik otellere bir göz gezdirmek isterseniz tıklayınız.

Ayvalık planları için, Ayvalık Gezi Rehberi yazıma bakabilirsiniz.

5-Akyaka-Marmaris-Datça

Turkuaz rengi denizin yakıştığı en güzel yerlerden birisidir bu bölge. Ne Bodrum kadar kalabalık, ne de çok ıssızdır. Orta halli desek yeridir. Bölgeyi keşfetmeye başlamadan önce; Özellikle Muğla’dan geliyorsanız, Gökova Körfezi’ni tepeden seyredeceğiniz Sakar geçidinde mutlaka bir çay için derim.

muğla-hafta-sonu

Marmaris Koyları : Türkiye’de gezilecek yerler

Göreceğiniz manzara, pek muhtemel sizi de büyüleyecektir. “Şunu şunu yapın.” diye önerilerde bulunmak yerine, bölgedeki sakin koyları keşfe çıkın, çam ağaçlarında yaşayan cırcır böceklerinin şarkılarına eşlik edin derim.

Hatta gitmeden önce Sedir Adası yazımı okuyun

Eğer fırsatınız olursa, ya Bodrum’a ya da Fethiye’ye de mutlaka uğramayı unutmayın. Marmaris’deki otelleri görmek isterseniz tıklayınız efendim. Marmaris Gezilecek Yerler yazımı okumadan plan yapmayın.

BONUS: Göcek-Fethiye-Kaş

Bu rotayı yazmazsam kendimi rahat hissetmeyeceğim. Bana göre Türkiye’nin en iyi sahil bantlarından birisidir kendileri. Bunu, sadece Fethiyeli olduğum için demiyorum. Özellikle deniz severlerin de bu konuda bana katıldıklarına çok eminim.

Çünkü, bölgede bulunan yüzlerce koy, sahiller ve adalar, deniz tutkunlarını kendine çekmekle kalmıyor, aynı zamanda doğanın bahşettiği lezzetli deniz mahsulleri ile de resmen kendisine aşık ediyor doğrusu.

türkiye - gezilecek - yerler

Ölüdeniz-Fethiye :  Türkiye’de gezilecek yerler

Göcek’ten başlayan rotanızda, mutlaka 12 Adalar’ı görmek için günübirlik turlara katılın. Akşamları Göcek’te güzel bir yemek yiyebilirsiniz.

Göcek linkine tıklayarak gezi yazımı mutlaka okuyun

Ertesi gün, Fethiye’de bulunan Ölüdeniz ve Kayaköy mutlaka listenizde olsun. Akşamları da meşhur Balık Pazarında envai çeşit deniz ürünlerini tatmalısınız. Fethiye’deki butik otelleri görmek için tıklayınız.

fethiye türkiye

Fethiye-Muğla : Türkiye’de gezilecek yerler

Ertesi gün ise, Fethiye’den ayrılabilirsiniz. İstikamet Kaş. Ama Kaş’a giderken yol boyunca Saklıkent, Patara ve Kalkan gibi harika doğal güzelliklere ev sahipliği yapan bölgeleri de görmeye çalışın.

Uçak bileti konusunda ise, mutlaka En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakın. Nasıl uçak bileti masraflarınızı ucuza mal edeceğinizi tek tek yazdım.

Biliyorum. Buraları keşfetmek için aylar yeter mi hiç ? Bu soruyu ben de soruyorum kendime ama size ne biliyorsam anlatasım geliyor. Umarım plan yapmanızda yardımcı olmuşumdur. Yola çıkmadan önce Kaş’taki harika otellere de bir göz atmak için tıklayınız.

Aşağıdaki yazılarımı da mutlaka okuyunuz :

Şu 3-5 günlük tatilinizde, Türkiye’de Gezilecek Yerler rotalarınızı gezerken, güneş batarken arasıra aklınıza gelmeyi ümit ediyorum. Bazen 4 günlük tatil, 4 aylık iş hayatına bedeldir. O yüzden az-çok bilirim yaşadıklarınızı. Umarım nefes alacağınız, rahatlayıp dinleneceğiniz, keyif süreceğiniz güzel bir tatil yaşarsınız. #birhayalinpesinde etiketini kullanarak Instagram hesaplarınızda paylaşımlarda bulunursanız, sizlerin güzel anlarınıza birazcıkta olsa şahitlik etmiş olurum. Hayatınızın en güzel tatillerinden birisi olması dileğimle.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

3 Yorum

  1. Cansu
  2. Cansu
  3. Ayşe

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.