Dünyanın Görülmeye Değer Olduğunu Kanıtlayan Nefes Kesici 30 Manzara

Dünya o kadar güzeldir ki ! En güzel manzaralar demem ne kadar doğru bilmiyorum ama nefes kesici manzara fotoğraflarını gördükçe insan hayallere dalar. Bazen, turkuaz rengi denizin insanı saatlerce hayallere daldırdığı Filipinler, bazen yemyeşil ormanları ile gözlerinizin uzun uzun rüyalara daldığı Japonya, bazen uçsuz bucaksız un gibi bembeyaz kumların olduğu sahilleri ile büyüleyen Endonezya.

gunbatimi

En Güzel Manzaralar

Ne dünyanın güzel manzaraları biter, ne de yaşadığınız o anlardan arda kalan hisler. Hayatınıza bir kazınır, bir daha ne unutursunuz, nede unutmak isterseniz bu güzellikleri. Bunu, şimdiye kadar gittiğim 50’den fazla ülkede onca güzel manzaralar görüp, onlarca manzara fotoğraflarını duvarına asan bir arkadaşınız olarak söylüyorum. Sizler de, dünyanın en güzel yerleri, en güzel manzaları olan ülkeleri görün diye başlıyorum anlatmaya.

En Güzel Manzaralar Denince İlk Aklıma Gelen Yerler 

Kayangan Gölü-Coron Adası

Ocak Ayında Gidilecek Güzel Ülkelerden Filipinler

1- Machu Picchu – Peru

machu_pichu_en_guzel_manzara

Machu Picchu – En Güzel Manzaralar

Dünyadan güzel manzaralar listemize, dünyanın yeni yedi harikasından biri seçilen bu antik şehir yani Machu Picchu ile başlıyoruz. Machu Picchu, tarihi ile dünya mirası adına muazzam bir değer taşırken, ant dağlarının tepesinde, 2360 metre yüksekliğindeki  lokasyonu ile de dünyanın en güzel manzaraları arasında da yer almayı başarıyor. Nasıl almasın ! Yemyeşil doğanın içerisinde, resmen poz veriyor. Doğa fotoğrafları görmeye hayran olanların vazgeçilmezi.

2- Zakintos Adası – Yunanistan

Zakynthos Adası ( En Güzel Manzaralar )

Zakynthos Adası ( En Güzel Manzaralar )

Mavinin en güzel tonlarını bulabileceğiniz Zakintos adası, dünyada cennetten bir köşe gibi. Nereye baksanız güzel manzaralar sunan bu rengarenk yer, insanın başını döndürecek güzellikte. Aslında bir ada olan Zakintos’da, karaya vurmuş bir gemi bulunuyor. Bembeyaz kumlarda uzanırken, sanki bir film karesini izliyormuş hissi uyandırıyor. Koyun, tepeden görünümü ise kesinlikle görülmeye değer en güzel manzaralar arasında. Ayrıca bu eşsiz manzara, hemen yanıbaşımızda. Yani Yunanistan‘da.

3- Dragon Şelalesi  – Venezuela

Angel_selalesi_manzara

Angel Şelalesi – En Güzel Manzaralar

Doğa manzarası denince ilk akla gelen yerlerden. Benim bile, sırf şu manzarayı görmek için aklıma giren bir ülke Venezuella. Düyanın en yüksek şelalesi olan Angel şelalesi ile aynı bölgede bulunan ve en az onun kadar ihtişamlı olan dragon şelalesi, en güzel manzaralar arasında kesinlikle görülmeye değer bir doğa harikasıdır.

4- Ladera Resort  St. Lucia – Karayipler

en_guzel_manzaralar

Ladera Resort: En Güzel Manzaralar

Düyanın en güzel manzara fotoğrafları arasında yer alan bu fotoğraf, bir otel odasından çekilmiş. Böylesine bir otelde konaklamak gerçek anlamda insanın ömrüne ömür katar. Sabah uyanınca şu salıncakta oturup, hiç kalkmayı düşünmeyenlerdenim doğrusu.

5- Faroe Adaları – Finlandiya

faroe_adalari_en_guzel_manzara

Faroe Adaları Finlandiya

Kuzeye. En kuzeye gidelim biraz da. Finlandiya‘nın toprakları olarak nam salan Faroe Adaları’na. Refahın, huzurun, sessizliğin hüküm sürdüğü topraklara. Norveç’in doğusunda, İskoçya’nın kuzeyinde, İzlanda’nın güneydoğusunda bulunan Faroe adaları, huzur arayanların adreslerinden. Özellikle yaz mevsiminde up uzun gecelerin hüküm sürdüğü yerlerden. Güzel manzaralar arayanların, doğa ile iç içe olmak isteyenlerin uğrak adresi.

6- Büyük Kanyon Ulusal Parkı – ABD

Büyük Kanyon Ulusal Parkı ABD ( Manzara Fotoğrafları )

Büyük Kanyon Ulusal Parkı ABD ( Manzara Fotoğrafları )

Gerçek olamayacak kadar güzel olan Büyük Kanyon, manzara fotoğrafları çekmek isteyenlerin uğrak noktalarından. ABD‘de bulunan Grand yani Büyük kanyon, gerek fırtınalı anlarda, gerekse de güneşli günlerde poz verircesine izletir kendini. Dünyanın en güzel manzara fotoğrafları içerisinde her daim yerini alır. Özellikle trekking severlerdenseniz bölge, sizler için yaratılmış gibidir.

7- Cambrian Otel – İsviçre 

en_guzel_manzaralar

Cambrian Otel İsviçre ( Manzara Fotoğrafları )

Şu manzaraya bakar mısınız ? Sözün bittiği yer aslında. Dünyanın en pahalı ülkelerinden birisi olan İsviçre, doğal güzellikleri ile baş döndürür. Yemyeşil dağları, karlı tepeleri, sakin köyleri ile bir çok turisti kendine çeker. Doğa fotoğrafları arayanların uğrak adreslerindendir. Nasıl olmasın ! Doğa manzarası arıyorsanız, mutlaka listenizde olsun.

8- Lauterbrunnen – İsviçre

manzaralar_en_guzel

Lauterbrunnen – İsviçre ( En Güzel Manzaralar )

İsviçre ile devam edelim. Bu fotoğraf tamamen gerçek. Herhangi bir oynama yapılmamış. Sağ tarafta akan şelale de, karşınızdaki karlı tepeler de. Muhteşem manzaralar göreceğiniz İsviçre’nin manzara fotoğrafları denince ilk akla gelen duraklardan olmasının nedeni bu işte !

9- Lofoten Adaları – Norveç

lafoten_adalari

Lofoten Adaları – Norveç ( En Güzel Manzaralar )

Norveç’in en kuzeyine doğru gidelim şimdi de. Doğa manzaraları, eşssiz güzelliği ile dünyanın en güzel manzara fotoğrafları çekilecek ülkelerden olan Norveç, ne yazık ki dünyanın en pahalı ülkelerinden birisi hatta en pahalısıdır. Ama, karışılığında böyle güzel manzaralar sunar. İnsanın o tepede oturup, saatlerce rüzgarı dinlemesi güzel olsa gerek…

10- Morskie Oko Gölü – Polonya

manzaralar

Morskie Oko Gölü – Polonya ( Manzara Fotoğrafları )

Burası Polonya’nın Tatra Ulusal Park’ında bulunan meşhur Morskie Oko Gölü. Yemyeşil dağlar ile çevrilen göl, Polonya-Slovakya sınırında bulunuyor.  Dünyanın en güzel manzara fotoğrafları, özellikle doğa fotoğrafları, burada çekiliyor. Kışın ayrı güzel, baharda ayrı güzel oluyor. Polonya’ya giderseniz mutlaka uğramadan dönmeyiniz.

11- Bagan – Myanmar

myanmar_ucuz_uke

Myanmar Bagan

Myanmar, hala gelişmemiş ülkelerden birisi. Ülkede dinin etkisi sonsuz. Doğa eşsiz. İnsanlar güleryüzlü. Myanmar, Bagan ve diğer şehirlerde bulunan tapınak bölgeleri sayesinde, özellikle gündoğumu anında muhteşem manzaralara ev sahipliği yapıyor. Dünyanın en güzel manzaraları arasında her daim yerini alıyor.

12- Venedik – İtalya

Grand Canal and Basilica Santa Maria della Salute, Venice, Italy

Venedik

Aşıklar şehri olan Venedik, 118 adanın üzerine kurulmuş, 170 kanal ve 400’den fazla köprüleri ile romantik olduğu kadar muhteşem manzalar da sunan bir şehirdir. Kimi için abartı iken, kimi için ise aşık olunası bir yerdir. Ama her şeyden öte, farklıdır. İtalya, her daim favorilerdendir ve sonuna kadar hakeder.

13- Rio De Janerio – Brezilya

Burası, Brezilya’nın Rio de Janerio şehrinde bulunan Pedra da Gavea dağı. 844 metre yüksekliğinde. Sadece yerel ekiplerle çıkılabilen bir yer. Benim de Instagram’da gezinirken, aklımı başımdan alan bu güzel manzara fotoğrafı, eminim sizleri de büyülemiştir. Evet. O köşedeki arkadaş benim. Eğer, sizler de Rio’ya gider ve böyle bir etkinlik yapmak isterseniz, Riohiking ekibi ile iletişim kurabilirsiniz. Facebook hesapları için facebook.com/freehikingrio

14- Petra-Ürdün

en_guzel_yerler

Petra ( Manzara Fotoğrafları Listemizin Olmazsa Olmazları)

Binlerce kez anlatmışımdır size bu güzel yeri. Binlerce fotoğraf çekmişimdir ve sizinle de paylaşmışımdır bu muhteşem manzaralar sunan yeri. Dünyanın en güzel manzaralarına ev sahipliği yapan Petra, MÖ 400’lü yıllarda yaşamış olan Nebatiler’e ev sahipliği yapmış, zamanla unutulmuş ve 1800’lü yıllarda yeniden keşfedilmiştir. Petra’ya kadar gelmişken, mutlaka ama mutlaka Wadi Rum’a da gidip, harika çöl manzara fotoğrafları çekilmelidir. Benim, hayatımda gördüğüm en güzel manzara görüntüleri sanırım Ürdün‘dekilerdi…

15- Palau Adaları

palau_adalari

Palau Adaları (Manzara fotografları çekmek için bile gidilir)

Eşsiz manzaralar sunan Palau Adaları, Okyanusya ülkesidir ve Papua Yeni Gine’nin kuzeyinde bulunur. 1900’lü yılların sonuna kadar ABD himayesinde iken, artık bağımsız bir ülkedir. Sadece 21.000 kişinin yaşadığı Palau, 350 muhteşem adalardan oluşur. Özellikle balayı arayan çiftlerin uğrak noktasıdır. Lakin oldukça pahalıdır. Ama sanırım, deniz ve doğa severler için en güzel manzara fotoğrafları burada çekilir.

16- Kyoto – Japonya

Kyoto_japonya

Kyoto-Japonya (Dünyanın en güzel doğa manzaraları sunan ülkesi)

Binlerce tapınağı, el değmemiş bakir doğası, insana olan saygısı, eşsiz kültürü ile Japonya, dünyanın en gelişmiş ülkesi olmakla kalmaz, aynı zamanda enfes güzel manzaralara da sahiptir. Özellikle Kyoto şehrinde bulunan Golden Pavilion tapınağı, Japonya’ya gelenlerin mutlaka görmesi gereken harika bir yerdir. Dünyanın en güzel yerleri listemizin olmazsa olmazlarındandır.

17- El Nido – Filipinler

en_guzel_yerler

El Nido Sahilleri-Filipinler (Doğa fotoğrafları severler için biçilmiş kaftan) Nido Sahilleri

7,107 adası ile Filipinler, son zamanlarda turizm sektöründe inanılmaz bir gelişim gösterdi. Yıllık büyüme oranları, % 107 civarında seyreder oldu. Sebebi ne peki ? Bakir adaları, birbirinden harika manzaraları, turkuaz rengi denizi ve harika doğası ile insanları cezbetmesi. Benim de gördüğüm en güzel doğal manzaralar, özellikle El nido ve Coron adalarındakilerdi. Şiddetle tavsiye ettiğim ülkelerden kendileri.

18- Phi Phi Adası –  Tayland

en_guzel_yerler

Phi Phi Adaları-Tayland (Dünyanın en güzel manzara fotoğrafları arasında)Adası-Tayland

Andaman Denizi’nin ve Phuket Adası’nın arasında kalan Phi Phi adası, Tayland denince ilk akla gelen yerlerdendir. Phi Phi Adalarına, özellikle Phuket adasından kalkan sürat tekneleri ile gidilebilir. Yemyeşil doğa manzarası, sapsarı kumları, turkuaz rengi denizi ile cennetten bir köşe gibidir. İsterseniz adayı günübirlik gezebilir, isterseniz adada konaklayabilirsiniz. Tayland’da manzara fotoğrafı konusunda en üst sıralarda gelir. Adım gibi eminim, sizler de bu güzel adaya aşık olacak, harika manzaralara şahit olacaksınız.  !

19- Kapadokya –  Türkiye

Kapadokya_gezi_rehberi

Kapadokya (Dünyanın en güzel manzaraları arasındadır)

Dünyanın bir çok seyahat otoritesi tarafından her yıl yapılan “Dünyanın en güzel manzaraları” yarışmalarında, her daim Kapadokya yerini alır. Hemen yanıbaşımızda bulunan bu eşssiz bölge, sadece bizim değil, bütün dünyanın hayran olduğu doğa manzaraları ile insanları kendine aşık eder. Dünyanın en güzel yerleri arasında yerini almasının nedeni ise, binlerce yıllık volkan küllerinden oluşan, bizlere harika manzaralar sunan peri bacalarıdır. En azından haftasonu bir yerlere kaçmak isteyenlere, güzel manzaralar görüp, keyfini çıkarmak isteyenlere şiddetle tavsiye edilir.

20- Santorini- Yunanistan

Santorini- Yunanistan ( Manzara fotoğrafları konusunda eşsiz yerlerden birisidir.)

Romantizm arayanların uğrak noktalarından birisi olan Santoroni, hemen yanıbaşımızda bulunan, harika günbatımı manzarası sunan eşsiz manzaralara sahip enfes otelleri ile insanın aklına giren yerlerdendir. Benim de, hayatımda gördüğüm en güzel günbatımı anlarından birisi Santorini’dekiydi doğrusu. O gün batımındaki eşsiz manzaralar hala aklımdadır. Yunanistan güzeldir…

21- İzlanda

izlanda_gezi

İzlanda ( En güzel manzara fotoğrafları arasındadır.)

Hani “Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı” diye bir film vardı. İzleyenler bilirler. O eşsiz İzlanda manzarasını, dünyanın en güzel yerlerini, insanı aşık eden o güzellikleri tek bir filmde gördükten sonra büyülenenlerdenim ben. Bu güzeller güzeli ülkedeki binlerce şelale, yemyeşil ormanların içerisinden dağları delerek onlarca metre yükseklikten akar. Gayzerler, göller, ırmaklar harika doğa manzaraları sunar. İnsanı rahatlatır. Benim de en büyük hayallerimdendir…

22- İguazu Şelalesi – Arjantin

iguaza_selaleleri

Iguaza Şelalesi (Dünyanın en güzel gerçek manzaraları arasındadır)

İguazu Şelalesi, dünyanın en büyük şelalesi olarak bilinir. Şahsen, sırf o güzel manzara fotoğrafları ve doğa fotoğraflarını gördükten sonra aklıma giren bu olağanüstü yeri görmek için binlerce kilometre yol yapmış olan ben, sizlere de şiddetle tavsiye ediyorum. 80 metre yüksekten dökülen, 270’den fazla şelalenin olduğu İguazu Şelalesi, doğa manzaları arayanların uğrak noktasıdır. Gelmişken hem Brezilya hem de Arjantin tarafı ziyaret edilmelidir.

23- Viktoria Tepesi – Hong Kong

hongkong

Hong Kong ( Manzara fotoğrafı denince akla gelen yer Viktoria Tepesi )

Dünyanın en büyük finans merkezlerinden olan Hong Kong ,300’den fazla gökdelen ile, özellikle geceleri rengarenk manzara sunar. Hongkong, doğa manzarası olarak pek fazla bir şey vermez. Ama geceleri aydınlatılan yüzlerce gökdelen sayesinde, filmlerdeki gibi harika bir şehir manzarası görmenizi sağlar. Bu güzel manzarayı görmek için adres Viktoria tepesidir.

24- Yellowstone Ulusal Parkı – ABD

en_guzel_yerler

Yellowstone – ABD (Güzel Manzara denince ABD’de olmazsa olmazlardan)

Dünyanın ilk Ulusal Parkı olarak bilinen Yellowstone Ulusal Parkı, ABD‘nin Idaho-Montana ve Wyoming eyaletlerinde bulunur. Benim de 3 ay yaşadğım Salt Lake City şehrine çok yakın olan bu muhteşem park, dünyada ölmeden önce görülesi en güzel yerlerden birisidir. İçeride bulunan yüzlerce gayzer, sıcak su kaynakları ve göller ile, doğa fotoğrafları arayanların uğrak adresidir. Özellikle, dünyadaki sıcak su kaynaklarının yarısı Yellowstone Ulusal Parkı‘nda bulunur ve size enfes pozlar verir. İnanın bana, bunları hepsi gerçek manzaralardır.

25- Kiruna – İsveç

en_guzel_manzaralar

Kiruna- İsveç ( Manzara fotoğrafları konusunda vazgeçilmezlerden)

Dünyanın en güzel anlarından birisi olarak bilinir Aurora Borealis yani Kutup Işıkları (Kuzey Işıkları ). Özellikle kış mevsiminde Norveç- İsveç ve Finlandiya gibi ülkelerde görünür. Doğa manzaraları için her yıl binlerce fotoğrafçı, bu eşsiz manzaralar ve muhteşem fotoğraflar için dünyanın en kuzeyine yol alırlar. Ölmeden önce görülesi en önemli anlardandır. Dünyadan manzaralar listemizde en güzel doğal anlardan birisidir.

26- Provence – Fransa

en_guzel_manzara

Provence – Fransa ( Dünyanın en güzel gerçek manzaraları)

Manzara fotoğrafı denince, Avrupa’da ilk akla gelen yerlerden olan Provence, lavanta bahçeleri ile enfes manzaralara ev sahipiliği yapıyor. Mor rengin hüküm sürdüğü binlerce dönüm arazide bulunan lavanta bahçelerinin sadece manzarası değil, kokuları da insanı cezbediyor. Kokusu ayrı, rengi ayrı güzel olan bu harika bahçeler, dünyada görülmesi gereken en güzel manzaralar listemizde yerini alıyor.

27- Huacachina – Peru

Huacachina – Peru (En güzel manzaralardan)

Peru’nun güneybatısında bulunan Huacachina, Ica Region köyündedir. Nüfusu sadece 100-200 kişi olan bu köy, çölün ortasında bir vaha gibidir. Peru’ya gelen hemen hemen herkesin uğrak noktası olan Huacachina, dünyanın en güzel yerlerinden birisi olarak bilinir. Gelmişken, çölde kayak yapmadan dönmemek gerekir.

28– Yuanyang Pirinç Tarlaları- Çin

en_guzel_manzara

Yuanyang Pirinç Tarlaları (Dünyanın en güzel manzaraları )

Çin’in dört bir yanında bulunan pirinç tarlalarının en güzellerinden birisi de, Yuanyang pirinç tarlalarıdır. Binlerce dönüm arazide bulunan bu muazzam tarlalar, özellikle fotoğrafçıların uğrak noktası haline gelmiştir. Nasıl gelmesin ki ? Dünyada manzara fotoğrafları denince ilk akla gelen yerlerden olmayı sonuna kadar hakediyor doğrusu.

29– Büyük Mavi Çukur – Belize

manzaralar_en_Guzel

Buyuk Mavi Çukur – Belize (Dünyanın en güzel manzaraları)

Belize, özellikle su altı manzaraları açısından harika bir ülkedir. Binlerce resif, onbinlerce adayı sarmalar. Büyük mavi çukur da, bunlardan birisidir. Belize City’den 70 km uzaklıkta bulunan bu doğal manzara, 300 metre çapında ve tam 124 metre derinliğindedir. Öylesine güzel ve özel bir yerdir ki, Unesco Dünya Mirasları listesinde yerini almıştır.

30- Çikolota Tepeleri – Filipinler

manzaralar

Çikolota Tepeleri – Filipinler (Birbirinden harika manzaralar sunan Çikolota Tepeleri )

Filipinler‘in Bohol adasında bulunan Çikolota tepeleri, sayıları yaklaşık 1.500’ü bulan, birbirinden harika manzaralar sunan konik şekilli tepelerden oluşur. O kadar büyük bir bölgeye yayılmıştır ki, yaklaşık 60.000 metrekarelik bir bölgeyi kaplar. Dünyada en güzel manzara fotoğrafları içerisinde her daim yeri vardır. Filipinler candır. Doğal manzara görmek isteyenlere şiddetle tavsiye ettiğim ülkelerdendir.

BONUS- Emerald Moraine Gölü – Kanada

en_guzel_yerler

Emerald Moraine Gölü-Kanada (Harika Manzaralar)

Kanada, dünyada en çok göl ve gölete sahip ülke olarak bilinir. Doğası ile hemen hemen herkesi büyüler. İşte bu güzel ülkenin, en güzel göllerinden birisi Emerald Moraine Gölü’dür. Kanada’daki Banff Milli Parkı içerisinde bulunur. Çevresindeki efsane zirveler (Neredeyse 2.000 metre yüksekliğindedirler.) ile muhteşem manzaralar sunar. Kanada’ya gelmişken mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Biliyorum. Ne dünyadaki güzel manzaralar konusunda yazacağımız listeler biter, ne de bulundukları o güzel ülkelerin diğer zenginlikleri. Ben sadece, kendimce güzel bulduğum doğa manzaralarını, dünyanın en güzel yerlerini listelemek istedim. Eğer, sizlerin de önerileriniz varsa, lütfen aşağıya yorum kısmına yorumlarınızı bırakınız.

Hatta aşağıda bulunan mail üyeliği kısmına mail adreslerinizi de bırakmayı unutmayınız. Kendimce  listeler yarattıkça, uçak bileti kampanyaları duydukça sizlere mail atıyorum.

Umarım, hayallerinizdeki bu güzel yerleri canlı canlı görebilir, en güzel manzara fotoğraflarını çeken sizler olursunuz. Her şey küçük bir hayal ile başlar. Hayal et. Düş peşine…

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !