En Güzel Manzaralar – Dünyadan 30 Manzara

Dünya o kadar güzeldir ki ! En güzel manzaralar demem ne kadar doğru bilmiyorum ama nefes kesici manzara fotoğraflarını gördükçe insan hayallere dalar. Bazen, turkuaz rengi denizin insanı saatlerce hayallere daldırdığı Filipinler, bazen yemyeşil ormanları ile gözlerinizin uzun uzun rüyalara daldığı Japonya, bazen uçsuz bucaksız un gibi bembeyaz kumların olduğu sahilleri ile büyüleyen Endonezya.

En Güzel Manzaralar Denince İlk Aklıma Gelen Yerler

Ne dünyanın güzel manzaraları biter, ne de yaşadığınız o anlardan arda kalan hisler. Hayatınıza bir kazınır, bir daha ne unutursunuz, nede unutmak isterseniz bu güzellikleri.

Kayangan Gölü-Coron Adası

Ocak Ayında Gidilecek Güzel Ülkelerden Filipinler

Bunu, şimdiye kadar gittiğim 50’den fazla ülkede onca güzel manzaralar görüp, onlarca manzara fotoğraflarını duvarına asan bir arkadaşınız olarak söylüyorum. Sizler de, dünyanın en güzel yerleri, en güzel manzaları olan ülkeleri görün diye başlıyorum anlatmaya.

1- Machu Picchu – Peru

Dünyadan güzel manzaralar listemize, dünyanın yeni yedi harikasından biri seçilen bu antik şehir yani Machu Picchu ile başlıyoruz.

machu picchu peru manzarası

Machu Picchu – En Güzel Manzaralar

Machu Picchu, tarihi ile dünya mirası adına muazzam bir değer taşırken, ant dağlarının tepesinde, 2360 metre yüksekliğindeki  lokasyonu ile de dünyanın en güzel manzaraları arasında da yer almayı başarıyor. Nasıl almasın ! Yemyeşil doğanın içerisinde, resmen poz veriyor. Doğa fotoğrafları görmeye hayran olanların vazgeçilmezi.

2- Zakintos Adası – Yunanistan

Mavinin en güzel tonlarını bulabileceğiniz Zakintos adası, dünyada cennetten bir köşe gibi. Nereye baksanız güzel manzaralar sunan bu rengarenk yer, insanın başını döndürecek güzellikte.

Zakynthos Adası ( En Güzel Manzaralar )

Zakynthos Adası ( En Güzel Manzaralar )

Aslında bir ada olan Zakintos’da, karaya vurmuş bir gemi bulunuyor. Bembeyaz kumlarda uzanırken, sanki bir film karesini izliyormuş hissi uyandırıyor. Koyun, tepeden görünümü ise kesinlikle görülmeye değer en güzel manzaralar arasında. Ayrıca bu eşsiz manzara, hemen yanıbaşımızda. Yani Yunanistan‘da.

3- Dragon Şelalesi  – Venezuela

Doğa manzarası denince ilk akla gelen yerlerden. Benim bile, sırf şu manzarayı görmek için aklıma giren bir ülke Venezuella.

Angel_selalesi_manzara

Angel Şelalesi – En Güzel Manzaralar

Düyanın en yüksek şelalesi olan Angel şelalesi ile aynı bölgede bulunan ve en az onun kadar ihtişamlı olan dragon şelalesi, en güzel manzaralar arasında kesinlikle görülmeye değer bir doğa harikasıdır.

4- Ladera Resort  St. Lucia – Karayipler

Düyanın en güzel manzara fotoğrafları arasında yer alan bu fotoğraf, bir otel odasından çekilmiş.

en_guzel_manzaralar

Ladera Resort: En Güzel Manzaralar

Böylesine bir otelde konaklamak gerçek anlamda insanın ömrüne ömür katar. Sabah uyanınca şu salıncakta oturup, hiç kalkmayı düşünmeyenlerdenim doğrusu.

5- Faroe Adaları – Finlandiya

Kuzeye. En kuzeye gidelim biraz da. Finlandiya‘nın toprakları olarak nam salan Faroe Adaları’na. Refahın, huzurun, sessizliğin hüküm sürdüğü topraklara.

faroe_adalari_en_guzel_manzara

Faroe Adaları Finlandiya

Norveç’in doğusunda, İskoçya’nın kuzeyinde, İzlanda’nın güneydoğusunda bulunan Faroe adaları, huzur arayanların adreslerinden. Özellikle yaz mevsiminde up uzun gecelerin hüküm sürdüğü yerlerden. Güzel manzaralar arayanların, doğa ile iç içe olmak isteyenlerin uğrak adresi.

6- Büyük Kanyon Ulusal Parkı – ABD

Gerçek olamayacak kadar güzel olan Büyük Kanyon, manzara fotoğrafları çekmek isteyenlerin uğrak noktalarından. ABD‘de bulunan Grand yani Büyük kanyon, gerek fırtınalı anlarda, gerekse de güneşli günlerde poz verircesine izletir kendini.

Büyük Kanyon Ulusal Parkı ABD ( Manzara Fotoğrafları )

Büyük Kanyon Ulusal Parkı ABD ( Manzara Fotoğrafları )

Dünyanın en güzel manzara fotoğrafları içerisinde her daim yerini alır. Özellikle trekking severlerdenseniz bölge, sizler için yaratılmış gibidir.

7- Cambrian Otel – İsviçre 

Şu manzaraya bakar mısınız ? Sözün bittiği yer aslında. Dünyanın en pahalı ülkelerinden birisi olan İsviçre, doğal güzellikleri ile baş döndürür.

en_guzel_manzaralar

Cambrian Otel İsviçre ( Manzara Fotoğrafları )

Yemyeşil dağları, karlı tepeleri, sakin köyleri ile bir çok turisti kendine çeker. Doğa fotoğrafları arayanların uğrak adreslerindendir. Nasıl olmasın ! Doğa manzarası arıyorsanız, mutlaka listenizde olsun.

8- Lauterbrunnen – İsviçre

İsviçre ile devam edelim. Bu fotoğraf tamamen gerçek. Herhangi bir oynama yapılmamış.

manzaralar_en_guzel

Lauterbrunnen – İsviçre ( En Güzel Manzaralar )

Sağ tarafta akan şelale de, karşınızdaki karlı tepeler de. Muhteşem manzaralar göreceğiniz İsviçre’nin manzara fotoğrafları denince ilk akla gelen duraklardan olmasının nedeni bu işte !

9- Lofoten Adaları – Norveç

Norveç’in en kuzeyine doğru gidelim şimdi de. Doğa manzaraları, eşssiz güzelliği ile dünyanın en güzel manzara fotoğrafları çekilecek ülkelerden olan Norveç, ne yazık ki dünyanın en pahalı ülkelerinden birisi hatta en pahalısıdır.

lafoten_adalari

Lofoten Adaları – Norveç ( En Güzel Manzaralar ) : Dünyanın en güzel manzaraları

Ama, karışılığında böyle güzel manzaralar sunar. İnsanın o tepede oturup, saatlerce rüzgarı dinlemesi güzel olsa gerek…

10- Morskie Oko Gölü – Polonya

Burası Polonya’nın Tatra Ulusal Park’ında bulunan meşhur Morskie Oko Gölü. Yemyeşil dağlar ile çevrilen göl, Polonya-Slovakya sınırında bulunuyor.

manzaralar

Morskie Oko Gölü – Polonya ( Manzara Fotoğrafları )

Dünyanın en güzel manzara fotoğrafları, özellikle doğa fotoğrafları, burada çekiliyor. Kışın ayrı güzel, baharda ayrı güzel oluyor. Polonya’ya giderseniz mutlaka uğramadan dönmeyiniz.

11- Bagan – Myanmar

Myanmar, hala gelişmemiş ülkelerden birisi. Ülkede dinin etkisi sonsuz. Doğa eşsiz. İnsanlar güleryüzlü.

myanmar_ucuz_uke

Myanmar Bagan

Myanmar, Bagan ve diğer şehirlerde bulunan tapınak bölgeleri sayesinde, özellikle gündoğumu anında muhteşem manzaralara ev sahipliği yapıyor. Dünyanın en güzel manzaraları arasında her daim yerini alıyor.

12- Venedik – İtalya

Aşıklar şehri olan Venedik, 118 adanın üzerine kurulmuş, 170 kanal ve 400’den fazla köprüleri ile romantik olduğu kadar muhteşem manzalar da sunan bir şehirdir.

Grand Canal and Basilica Santa Maria della Salute, Venice, Italy

Venedik

Kimi için abartı iken, kimi için ise aşık olunası bir yerdir. Ama her şeyden öte, farklıdır. İtalya, her daim favorilerdendir ve sonuna kadar hakeder.

13- Rio De Janerio – Brezilya

Brezilya - Rio Manzarası

Rio – Brezilya

Burası, Brezilya’nın Rio de Janerio şehrinde bulunan Pedra da Gavea dağı. 844 metre yüksekliğinde. Sadece yerel ekiplerle çıkılabilen bir yer. Benim de Instagram’da gezinirken, aklımı başımdan alan bu güzel manzara fotoğrafı, eminim sizleri de  büyülemiştir.

Evet. O köşedeki arkadaş benim. Eğer, sizler de Rio’ya gider ve böyle bir etkinlik yapmak isterseniz, Riohiking ekibi ile iletişim kurabilirsiniz. Facebook hesapları için facebook.com/freehikingrio

14- Petra-Ürdün

Binlerce kez anlatmışımdır size bu güzel yeri. Binlerce fotoğraf çekmişimdir ve sizinle de paylaşmışımdır bu muhteşem manzaralar sunan yeri. Dünyanın en güzel manzaralarına ev sahipliği yapan Petra, MÖ 400’lü yıllarda yaşamış olan Nebatiler’e ev sahipliği yapmış, zamanla unutulmuş ve 1800’lü yıllarda yeniden keşfedilmiştir.

en_guzel_yerler

Petra ( Manzara Fotoğrafları Listemizin Olmazsa Olmazları) : Dünyada görülesi manzaralar

Petra’ya kadar gelmişken, mutlaka ama mutlaka Wadi Rum’a da gidip, harika çöl manzara fotoğrafları çekilmelidir. Benim, hayatımda gördüğüm en güzel manzara görüntüleri sanırım Ürdün‘dekilerdi…

15- Palau Adaları

Eşsiz manzaralar sunan Palau Adaları, Okyanusya ülkesidir ve Papua Yeni Gine’nin kuzeyinde bulunur. 1900’lü yılların sonuna kadar ABD himayesinde iken, artık bağımsız bir ülkedir.

palau_adalari

Palau Adaları (Manzara fotografları çekmek için bile gidilir)

Sadece 21.000 kişinin yaşadığı Palau, 350 muhteşem adalardan oluşur. Özellikle balayı arayan çiftlerin uğrak noktasıdır. Lakin oldukça pahalıdır. Ama sanırım, deniz ve doğa severler için en güzel manzara fotoğrafları burada çekilir.

16- Kyoto – Japonya

Binlerce tapınağı, el değmemiş bakir doğası, insana olan saygısı, eşsiz kültürü ile Japonya, dünyanın en gelişmiş ülkesi olmakla kalmaz, aynı zamanda enfes güzel manzaralara da sahiptir.

Kyoto_japonya

Kyoto-Japonya (Dünyanın en güzel doğa manzaraları sunan ülkesi)

Özellikle Kyoto şehrinde bulunan Golden Pavilion tapınağı, Japonya’ya gelenlerin mutlaka görmesi gereken harika bir yerdir. Dünyanın en güzel yerleri listemizin olmazsa olmazlarındandır.

17- El Nido – Filipinler

7,107 adası ile Filipinler, son zamanlarda turizm sektöründe inanılmaz bir gelişim gösterdi. Yıllık büyüme oranları, % 107 civarında seyreder oldu. Sebebi ne peki ?

en_guzel_yerler

El Nido Sahilleri-Filipinler (Doğa fotoğrafları severler için biçilmiş kaftan) Nido Sahilleri

Bakir adaları, birbirinden harika manzaraları, turkuaz rengi denizi ve harika doğası ile insanları cezbetmesi. Benim de gördüğüm en güzel doğal manzaralar, özellikle El nido ve Coron adalarındakilerdi. Şiddetle tavsiye ettiğim ülkelerden kendileri.

18- Phi Phi Adası –  Tayland

Andaman Denizi’nin ve Phuket Adası’nın arasında kalan Phi Phi adası, Tayland denince ilk akla gelen yerlerdendir. Phi Phi Adalarına, özellikle Phuket adasından kalkan sürat tekneleri ile gidilebilir.

en_guzel_yerler

Phi Phi Adaları-Tayland (Dünyanın en güzel manzara fotoğrafları arasında)Adası-Tayland

Yemyeşil doğa manzarası, sapsarı kumları, turkuaz rengi denizi ile cennetten bir köşe gibidir. İsterseniz adayı günübirlik gezebilir, isterseniz adada konaklayabilirsiniz. Tayland’da manzara fotoğrafı konusunda en üst sıralarda gelir. Adım gibi eminim, sizler de bu güzel adaya aşık olacak, harika manzaralara şahit olacaksınız.  !

19- Kapadokya –  Türkiye

Dünyanın bir çok seyahat otoritesi tarafından her yıl yapılan “Dünyanın en güzel manzaraları” yarışmalarında, her daim Kapadokya yerini alır. Hemen yanıbaşımızda bulunan bu eşssiz bölge, sadece bizim değil, bütün dünyanın hayran olduğu doğa manzaraları ile insanları kendine aşık eder.

Kapadokya_gezi_rehberi

Kapadokya (Dünyanın en güzel manzaraları arasındadır)

Dünyanın en güzel yerleri arasında yerini almasının nedeni ise, binlerce yıllık volkan küllerinden oluşan, bizlere harika manzaralar sunan peri bacalarıdır. En azından haftasonu bir yerlere kaçmak isteyenlere, güzel manzaralar görüp, keyfini çıkarmak isteyenlere şiddetle tavsiye edilir.

20- Santorini- Yunanistan

Romantizm arayanların uğrak noktalarından birisi olan Santoroni, hemen yanıbaşımızda bulunan, harika günbatımı manzarası sunan eşsiz manzaralara sahip enfes otelleri ile insanın aklına giren yerlerdendir.

yunanistan - santorini - güzel - manzara

Santorini- Yunanistan ( Manzara fotoğrafları konusunda eşsiz yerlerden birisidir.)

Benim de, hayatımda gördüğüm en güzel günbatımı anlarından birisi Santorini’dekiydi doğrusu. O gün batımındaki eşsiz manzaralar hala aklımdadır. Yunanistan güzeldir…

21- İzlanda

Hani “Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı” diye bir film vardı. İzleyenler bilirler. O eşsiz İzlanda manzarasını, dünyanın en güzel yerlerini, insanı aşık eden o güzellikleri tek bir filmde gördükten sonra büyülenenlerdenim ben.

izlanda_gezi

İzlanda ( En güzel manzara fotoğrafları arasındadır.)

Bu güzeller güzeli ülkedeki binlerce şelale, yemyeşil ormanların içerisinden dağları delerek onlarca metre yükseklikten akar. Gayzerler, göller, ırmaklar harika doğa manzaraları sunar. İnsanı rahatlatır. Benim de en büyük hayallerimdendir…

22- İguazu Şelalesi – Arjantin

İguazu Şelalesi, dünyanın en büyük şelalesi olarak bilinir. Şahsen, sırf o güzel manzara fotoğrafları ve doğa fotoğraflarını gördükten sonra aklıma giren bu olağanüstü yeri görmek için binlerce kilometre yol yapmış olan ben, sizlere de şiddetle tavsiye ediyorum.

iguaza_selaleleri

Iguaza Şelalesi (Dünyanın en güzel gerçek manzaraları arasındadır)

80 metre yüksekten dökülen, 270’den fazla şelalenin olduğu İguazu Şelalesi, doğa manzaları arayanların uğrak noktasıdır. Gelmişken hem Brezilya hem de Arjantin tarafı ziyaret edilmelidir.

23- Viktoria Tepesi – Hong Kong

Dünyanın en büyük finans merkezlerinden olan Hong Kong ,300’den fazla gökdelen ile, özellikle geceleri rengarenk manzara sunar. Hongkong, doğa manzarası olarak pek fazla bir şey vermez.

hongkong

Hong Kong ( Manzara fotoğrafı denince akla gelen yer Viktoria Tepesi )

Ama geceleri aydınlatılan yüzlerce gökdelen sayesinde, filmlerdeki gibi harika bir şehir manzarası görmenizi sağlar. Bu güzel manzarayı görmek için adres Viktoria tepesidir.

24- Yellowstone Ulusal Parkı – ABD

Dünyanın ilk Ulusal Parkı olarak bilinen Yellowstone Ulusal Parkı, ABD‘nin Idaho-Montana ve Wyoming eyaletlerinde bulunur. Benim de 3 ay yaşadğım Salt Lake City şehrine çok yakın olan bu muhteşem park, dünyada ölmeden önce görülesi en güzel yerlerden birisidir.

en_guzel_yerler

Yellowstone – ABD (Güzel Manzara denince ABD’de olmazsa olmazlardan)

İçeride bulunan yüzlerce gayzer, sıcak su kaynakları ve göller ile, doğa fotoğrafları arayanların uğrak adresidir. Özellikle, dünyadaki sıcak su kaynaklarının yarısı Yellowstone Ulusal Parkı‘nda bulunur ve size enfes pozlar verir. İnanın bana, bunları hepsi gerçek manzaralardır.

25- Kiruna – İsveç

Dünyanın en güzel anlarından birisi olarak bilinir Aurora Borealis yani Kutup Işıkları (Kuzey Işıkları ). Özellikle kış mevsiminde Norveç- İsveç ve Finlandiya gibi ülkelerde görünür.

en_guzel_manzaralar

Kiruna- İsveç ( Manzara fotoğrafları konusunda vazgeçilmezlerden)

Doğa manzaraları için her yıl binlerce fotoğrafçı, bu eşsiz manzaralar ve muhteşem fotoğraflar için dünyanın en kuzeyine yol alırlar. Ölmeden önce görülesi en önemli anlardandır. Dünyadan manzaralar listemizde en güzel doğal anlardan birisidir.

26- Provence – Fransa

Manzara fotoğrafı denince, Avrupa’da ilk akla gelen yerlerden olan Provence, lavanta bahçeleri ile enfes manzaralara ev sahipiliği yapıyor.

en_guzel_manzara

Provence – Fransa ( Dünyanın en güzel gerçek manzaraları)

Mor rengin hüküm sürdüğü binlerce dönüm arazide bulunan lavanta bahçelerinin sadece manzarası değil, kokuları da insanı cezbediyor. Kokusu ayrı, rengi ayrı güzel olan bu harika bahçeler, dünyada görülmesi gereken en güzel manzaralar listemizde yerini alıyor.

27- Huacachina – Peru

Peru’nun güneybatısında bulunan Huacachina, Ica Region köyündedir. Nüfusu sadece 100-200 kişi olan bu köy, çölün ortasında bir vaha gibidir.

Huacachina – Peru (En güzel manzaralardan)

Peru’ya gelen hemen hemen herkesin uğrak noktası olan Huacachina, dünyanın en güzel yerlerinden birisi olarak bilinir. Gelmişken, çölde kayak yapmadan dönmemek gerekir.

28– Yuanyang Pirinç Tarlaları- Çin

Çin’in dört bir yanında bulunan pirinç tarlalarının en güzellerinden birisi de, Yuanyang pirinç tarlalarıdır. Binlerce dönüm arazide bulunan bu muazzam tarlalar, özellikle fotoğrafçıların uğrak noktası haline gelmiştir.

en_guzel_manzara

Yuanyang Pirinç Tarlaları (Dünyanın en güzel manzaraları )

Nasıl gelmesin ki ? Dünyada manzara fotoğrafları denince ilk akla gelen yerlerden olmayı sonuna kadar hakediyor doğrusu.

29– Büyük Mavi Çukur – Belize

Belize, özellikle su altı manzaraları açısından harika bir ülkedir. Binlerce resif, onbinlerce adayı sarmalar. Büyük mavi çukur da, bunlardan birisidir.

manzaralar_en_Guzel

Buyuk Mavi Çukur – Belize (Dünyanın en güzel manzaraları)

Belize City’den 70 km uzaklıkta bulunan bu doğal manzara, 300 metre çapında ve tam 124 metre derinliğindedir. Öylesine güzel ve özel bir yerdir ki, Unesco Dünya Mirasları listesinde yerini almıştır.

30- Çikolota Tepeleri – Filipinler

Filipinler‘in Bohol adasında bulunan Çikolota tepeleri, sayıları yaklaşık 1.500’ü bulan, birbirinden harika manzaralar sunan konik şekilli tepelerden oluşur.

manzaralar

Çikolota Tepeleri – Filipinler (Birbirinden harika manzaralar sunan Çikolota Tepeleri )

O kadar büyük bir bölgeye yayılmıştır ki, yaklaşık 60.000 metrekarelik bir bölgeyi kaplar. Dünyada en güzel manzara fotoğrafları içerisinde her daim yeri vardır. Filipinler candır. Doğal manzara görmek isteyenlere şiddetle tavsiye ettiğim ülkelerdendir.

BONUS- Emerald Moraine Gölü – Kanada

Kanada, dünyada en çok göl ve gölete sahip ülke olarak bilinir. Doğası ile hemen hemen herkesi büyüler. İşte bu güzel ülkenin, en güzel göllerinden birisi Emerald Moraine Gölü’dür.

en_guzel_yerler

Emerald Moraine Gölü-Kanada (Harika Manzaralar)

Kanada’daki Banff Milli Parkı içerisinde bulunur. Çevresindeki efsane zirveler (Neredeyse 2.000 metre yüksekliğindedirler.) ile muhteşem manzaralar sunar. Kanada’ya gelmişken mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Otel bulma konusunda En iyi otel bulma arama motorları yazıma bakınız.

Biliyorum. Ne dünyadaki güzel manzaralar konusunda yazacağımız listeler biter, ne de bulundukları o güzel ülkelerin diğer zenginlikleri. Ben sadece, kendimce güzel bulduğum doğa manzaralarını, dünyanın en güzel yerlerini listelemek istedim. Eğer, sizlerin de önerileriniz varsa, lütfen aşağıya yorum kısmına yorumlarınızı bırakınız.

Uçak bileti konusunda ise, mutlaka En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakın. Nasıl uçak bileti masraflarınızı ucuza mal edeceğinizi tek tek yazdım.

Hatta aşağıda bulunan mail üyeliği kısmına mail adreslerinizi de bırakmayı unutmayınız. Kendimce  listeler yarattıkça, uçak bileti kampanyaları duydukça sizlere mail atıyorum.

Aşağıdaki Yazılarıma da Göz Atabilirsiniz

Umarım, hayallerinizdeki bu güzel yerleri canlı canlı görebilir, en güzel manzara fotoğraflarını çeken sizler olursunuz. Her şey küçük bir hayal ile başlar. Hayal et. Düş peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

2 Yorum

  1. Tolga Sertoglu
  2. Mustafa

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.