Ürdün Gezi Rehberi Ürdün’de Gezilecek Yerler

1-Ürdün’e Başlangıç

Ürdün. Baharın gelmesi ile birlikte, bende bir yollara düşme sevdası aldı başını gitti yine. Kafamda deli sorular. Yerimde duramıyorum. Nasıl bir virüstür bu arkadaş ! Bir kez kana karıştı mı, neden bütün bedenini, ruhunu, hayatını ele geçiriyor ? Neden başka bir şey düşünemez oluyor insan ? Havanın bu kadar soğuk olması, hala güneşe hasret olmamız neden bizi başka diyarların hayallerine daldırıyor ?

İşte toprağın ve doğanın canlandığı, rüzgarın bile artık bambaşka estiği bahar döneminde, hemen bir yerlere gitmem lazım dedim kendime. Ne o klasik Avrupa şehri gibi olmalı, nede öyle 12 saat yol çekip çok uzaklara gitmeliydim. Yakınlarda ama farklı bir şey olmalı. Diğer ülkelerde olmayan, gidince ağzımın dakikalarca açık kalacağı, şaşkınlıktan kalp atışlarımı kulaklarımda duyacağım bir yer olmalıydı.

Araştırmalara başlanmıştı. Sonunda Pegasus Havayollarının daha ilk uçuşunu gerçekleştireceği Urdün‘ün başkenti Amman’ı rastgele görünce, hiç düşünmeden karar verilmişti. Yıllardır hayalini kurduğum yere, Wadi Rum’a, Petra’ya, Ölüdeniz’e sonunda gidebilecektim. Gittim. Gördüm. Dokundum. Kokladım. Görmeniz için de tüm bu macerayı 3 dakikalık bir kılip ile taçlandırdım. Aşağıya da ekledim. İyi seyirler.

Günlerden 20 mart. Yorgunum. Hiç uyumadım desem yeridir. Bir dergide gördüğü fotoğrafın peşine bu kadar düşer mi insan ? Öldürecek beni bu merak. Sanki gitmezsem, görmezsem , dokunmazsam bir şey eksik kalacak. Sende de aynısı oluyor mu ? Ne olacak bizim bu halimiz. Kana karıştı mı neden çıkmıyor bu seyahat illeti. Neden bu kadar güzel, heyecan verici, kalp atışlarımızın sebebi ? 54. Ülkem olsa bile !

Yol arkadaşı mühimdir. Nereye gidersem gideyim, ilk işim en sevdiğim arkadaşlarımla yollara düşmektir. Bu sefer Yücel ile beraber geziyor olacağız. O da sırtçantalı olma kültürünü aşıladığım ve sonrasında müptelası olanlardan. “Gelir misin ?” diye sormadan, biletini almış, gecenin 2’sinde kapıma dikilmiş.

Başlıyoruz gülüşmeye. Sabah erkenden yola koyuluyoruz. İstanbul-Ankara ve en sonunda Amman’a gideceğiz. Heyecan, yorgunluktan bitap düşen gözlerimin ayık kalmasına neden oluyor. İnsanın motivasyonu varsa, 28 saat uyumadan da ayakta kalabilirmiş doğrusu !

Yorgunluk gözlerimle mücadele ederken, cam kenarına oturduğum an herşeyin başladığı, hatta yorgunluktan eser kalmadığını farkediyorum. İç Anadolu’nun köylerini izleye izleye, Akdeniz’in masmavi sularına selam ediyorum. Bu heyecan ne güzel. Tam “Hadi Deniz uyu bak. Vallahi yorgunluktan ölürsün!” diye kendime telkinde bulunuyorum.

wadimujib_urdun

Wadi Mujib Ürdün : Ürdün’de Gezilecek Yerler

Lakin nafile. Heyecanımın da beni esir almasıyla beraber elimden fotoğraf makinemi eksik etmiyorum. Anlar gider anılar kalır sonuçta. E sizin de bu güzellikleri görmeniz için bu ara pek anı yaşamıyorum. Bazen anlatmak, birilerini yollara düşürüp onlardan bir teşekkür duymak gezmek kadar güzelmiş. Şu 3-5 aylık bloggerlık serüvenimde bu duyguyu tattım. Ne güzel duyguymuş onu anladım !

Uçak Kızıldeniz’e kadar süzülüyor. Mısır semalarında başlıyor seyir keyfi. Önce çölle tanışıyoruz. Sonrasında masmavi denizle. Akabe üzerinden Ürdün‘e giriş yapıyoruz. Saniyesinde uyanıyorum. Neden mi ? Ben böyle manzarayı daha önce ne gördüm, ne de varlığından haberdardım. Nasıl anlatırım bilmiyorum !

Kırmızı, turuncu, kızıl v.s artık ne derseniz deyip, her tonunu görebileceğiniz bir manzara sunuyor. Küçücük tepeciklerin dümdüz çöle yerleştirildiği bir manzara. Sanki, bu coğrafyada su olsa, hepsine ada denecek cinsten. Binlercesi. Hatta onbinlercesi. Akabe-Amman rotasında öylesine güzel manzaralar gördüm ki dostum, daha uçak inmeden bu ülkeyi sevdim.

madaba_mozaik

Madaba şehrindeki meşhur mozaik :Ürdün’de Gezilecek Yerler

Yavaş yavaş süzülen kanatların, altındaki kıpkırmızı toprak üzerinden gölgesinin dokunurcasına geşmesi bile beni mutlu ediyordu. Anons yapıldı. Her şey hazırdı. Artık Petra’yı, Wadi Rum’u görmek için geldiğim Ürdün topraklarındaydım. Ortaokul dönemlerinde annemin aldığı bir hediye için nasıl seviniyorsam, Ürdün’e inince de aynı duygularım vardı.

“Mutlu olmak için, alışveriş yapma. Uçak bileti al ve düş peşine.” diyenlerin ne denli haklı olduğunu şimdi anlıyordum. Dünya çok güzel. Düşün peşine. Ürdün gezimiz başlıyor. İyi seyahatler.

2-Ürdün’e Hazırlık

Ürdün hakkında bolca araştırma yaptım (Ürdün Vikipedia‘ya bakabilirsiniz.). Sonuç mu ? Road trip yani yolları arabayla arşınlayacağımız bir araba yolculuğu yapacağız. Amman’dan araba kiraladık. 7 gün 470 tl. Zaten izleyeceğimiz rotaları da size satır satır anlatıcam şimdi. Ama şunu bilin. Az sonra anlatacağım bütün gezilecek yerler, arabasız olmaz desem yeridir.

Ehliyetiniz varsa hiç düşünmeyin mutlaka araba kiralayın. Araba kiralamazsanız, zaten az sayıda olan otobüs seferlerini kaçırır, üzerine bir de sıcakta pişersiniz. Eğer “Araba kiralamam. Rahat gezeyim!” derseniz, bilin ki taksiden gerisi yalan olacak. Rakam olarak gözünüze çok görünmeyen 20-30 dinar aslında 100-120 lira para. Benden söylemesi.

Dediğim gibi en zor kısım, Ürdün’deki gezilecek yerlere ulaşım kısmıydı. Zaten şu ana kadar sizlerden de en çok soru aldığım konu bu oldu. O yüzden mutlaka ama mutlaka araba kiralayın derim. Zaten benzin ucuz. Litresi 0.40 dinar ile 0.50 dinar arasında değişiyor. Ben zaten aşağıda Ürdün’de ulaşım kısmında her şeyi anlatıyor olacağım. Sadece bunu en baştan belirteyim istedim.

main_hot_spring_oteli_urdun

Ma’in Hot Spring Oteli-Ölüdeniz : Ürdün’de Gezilecek Yerler

Bir diğer husus ise, güvenlik olacak. Ürdün tehlikeli bir ülke mi ? Ürdün’de gezerken başımıza bir şey gelir mi ? Size şöyle anlatayım : 300 km’lik bir yolda, 6 kez pasaport kontrolüne takıldık. Heryerde polis ve asker var. Asla güvenlik konusunda bir tereddütünüz olmasın. Ama özellikle bayan arkadaşlara şunu da bir hatıralatayım.

Çok açık kıyafetler giymeyin. Bakışlardan rahatsız olursunuz. Bu, bir çok Arap ülkesinin hatta sadece Arap ülkeleri değil, dünyanın sorunu olmuştur. Lafla taciz etmiyorlar. Ama bakışlar fena. Neden ? Çünkü sokaklarda kadın yok desem yeridir. 1 erkeğe 10 erkek düşüyor meydanlarda. Kadınlar ya türbanlı ya da çarşaflı oldukları için, turist gördükleri an dik dik bakıyorlar. Bir şey olmaz aslında. Ama rahatsız olmayın, tadınız kaçmasın diye uyarmak istedim.

3.Ürdün’de Nereye Gitmeli ? Nasıl Bir Rota İzlemeli ?

Ürdün’de nasıl gezilir ? Ürdün’de hangi şehire kaç gün ayırmak gerekir ? En ama en zor 2 sorunuz bu olacak. Merak etmeyin. Ben şimdi size, kendimce Ürdün’de hangi şehirde kaç gün kalmanız gerektiğini sırasıyla hatta rota olarak anlatacağım. Bu, tamamen benim planlarıma ve beklentilerime göre hazırlanmış rotadır. Siz, ister belirttiğim şehirde 1 gün daha kalırsınız, isterseniz uğramazsınız.

Ülkeye 2 noktadan girebilirsiniz. Ya Akabe’den ya da Amman’dan. Biz, Pegasus ile Amman’dan girdiğimiz için, Amman-Akabe rotasını anlatıyor olacağım. İster kuzeyden başlarsınız, ister güneyden.

 • 1 gün : Amman (Yarım gün) ve kuzeyindeki Jerash (Yarım gün) şehrini gezin.
 • 1 gün : Madaba-Nebo dağı-Evanshotspa için yeterli. Hepsi yanyana zaten.
 • 1 gün : Baptism area-Ölüdeniz-Vadi Mujib turu yapın.
 • 1 gün : Yol üstündeki Karak Kalesi ve Wadi Dana yapın. Akşamına Petra’ya geçin
 • 1 gün : Full Petra’da kalın. Akşamları da Petra’nın gece mumlar ile aydınlatıldığı ana şahit olun. Ama unutmayın. Bunlar hep para. Sadece gündüz-gece Petra’ya giriş biletleri, size 300 TL’ye mal olacak. Ama değer. Hemde her bir kuruşuna kadar.
 • 1 gün veya yarım gün : Wadi Rum yapın. Kalabilirseniz mutlaka çölde kalın. Gündüz 4*4 ile çölü gezin. Yok böyle bir keyif. Yok böyle bir manzara. Hala aklımda…
 • 1 gün : Akabe yapın. Akabe’de dalış yapanlardansanız, 1 gün daha ayırın.

Şu anda size, 7 günlük bir Ürdün planı yaptım bile. Bunu ister 8’e çıkarın, ister 5’e düşürün. Seçim sizin. Ama ben şimdi size son bir kaç liste daha çıkarıcam. Haydi onun üzerinden de gidelim de, neden bu şehirlere gitmeniz gerektiğini tam anlamıyla anlatmış olayım.

4-Ürdün’de Neden Bu Şehirlere Gitmeli ?

Ürdün’de hangi şehire gidilir ? Hatta hangi şehire ne için gidilir ? Anlatayım :

Amman : Ülkenin başkenti. Şehrin kaotik yapısını, Ortadoğu’da hissettiren çatısız toprak rengi binalarını, daracık sokaklarını, pazarlarını, Roma döneminden kalma tarihi eserlerini ve Ürdün’ün şehir hayatı atmosferini yaşamak için görmeniz gerekecek.

Jerash : Roma döneminden kalan devasa şehirler var bu bölgede. Özelikle tarih severlerin uğrak noktası. Amman’dan 30 dakika mesafede. Günübirlik gidip, Amman’a dönebilirsiniz.

Madaba : Ürdün’de en çok Hıristiyan vatandaşın yaşadığı şehir. Özellikle, St George kilisesi ve içerisindeki dünyanın en eski mozaiklerinden birisi olan yapı görülmeli. Bu mozaiğin üzerinde bulunan harita, İncil’deki Filistin’i tasvir eden ilk Hristiyan harita örneği olması ile önemli.

Mount Nebo : Tevrat’a göre Hz Musa’nın vaat edilmiş olan kutsal toprakları gördüğü yer olarak bilindiği için çok değerlidir. Hatta sonrasında Hz Musa’nın yine bu topraklarda öldüğü dağ olarak bilindiği için kutsal sayılmaktadır. Bölgeyi kuş bakışı açı ile görebileceğiniz Nebo Dağından sol çaprazınızda Ölüdeniz’i ve sağ çaprazınızda ise uğruna savaşılan coğrafyaya yani Filistin’e bakınca biraz garip hissedeceksiniz.

Evanshotspa: Aslında burası bir otel. Ama öyle bir yerde kurulu ki, insan kendisini bir filmin içindeymiş gibi hissediyor. Topraktan başka hiç bir şey olmayan bölgede bulunan yemyeşil bir vadi düşünün. Bu vadinin yamaçlarından ise, termal suların aktığını ve sizin o manzaraya bakarken sıcacık suda yüzdüğünüzü hayal edin. Sırf o anı bir daha görmek ve hayranlıkla izlerkenki hislerimi yeniden yaşamak için yine giderim.

Baptism Area : Buraya neden geleceksiniz ? Anlatayım. Burası İsrail sınırı. Hz. İsa’nın vaftiz edildiği yer. O yüzden çok ama çok değerli bir yer. Özellikle küçücük çocukların vaftiz edilme anlarına kanlı-canlı şahit oluyor olacaksınız. İsrail ile arada sadece 4-5 metrelik bir mesafe olacak.

Ölüdeniz (Lut Gölü) : Lut Gölü nerede ? Deniz seviyesinden 400 metre aşağıda ve aynı zamanda % 30 civarında tuz seviyesine (Akdeniz’de % 3 seviyesinde tuz oranı vardır.) sahip bir yer olmasının yanında, asıl önemli olan  özelliği ise bu denizde Lut kavminin helak olduğu bilindiği için manevi bir ağırlığı var.

Ayrıca unutmayın : Buraya geldiğinizde dünyanın en alçak noktasında olacaksınız ve göreceğiniz denizin rengi, normal bir denizin renginden tam 9 kat daha renkli olacak. Lakin aşırı tuzdan dolayı hiç bir canlı yaşamamaktadır.

Vadi Mujib : Trekkin sever misiniz ? Eğer seviyorsanız adres Vadi Mujib olacak. Parkur 4 saat sürecek. Gördüğüm en güzel taşlar bu vadideydi. Gitmeden önce su geçirmez çantanız olmalı. Oldukça ıslanacaksınız.

urdun_gezilecek_yerler_rota

Ürdün Nerede : Ürdün Gezisi Rotamız-1 Haftalık

Kerak Kalesi : 1140 yılında inşa edilmiş bir kaleburası. Haçlı seferleri sırasında Hıristiyan askerlerin korunması için inşa edilmiş. Günümüzde de oldukça güzel korunmuş. Giriş için 1 Dinar ödeyecek ve yaklaşık 1 saatte kaleyi keşfedeceksiniz.

Wadi Dana : Trekking yapılacak en iyi yerlerden birisi olarak biliniyor. Kerak kalesi ile Petra arasında kalıyor. Biz gitmedik. Ama belki siz gidersiniz diye belirteyim dedim.

Petra : Sayfalarca yazarım aslında. Ama Petra gezi rehberine saklıyorum. En az 1 gün ayırmanız gerekecek. Burası, M.Ö. 4 y.y’a dayanan tarihinin yanında, dönemin en önemli tüccarlarının yani Nebatiler’in başkenti. Gördüğüm en güzel kanyonlardan birisi. Hem gece hem de gündüz geziyor olacaksınız. Merak etmeyin. Bunu da Petra Gezi Notları‘nda ayrıntılı anlatacağım.

Wadi Rum : Ay vadisi. 4.000 yıllık kaya resimleri olan, 12.000 yıllık bir bölge olmasını geçtim de, o gün batımı, çöldeki otelde yediğimiz kuzu tandır, akşam çölün ortasında yanan ateşin başında içtiğim çay için bile yine giderim. Burayı altın harflerle bir köşeye not edin.

Akabe : Ürdün, sadece çölleri ve tarihi değerleri ile değil, aynı zamanda su altı güzellikleri ile de bir çok turisti cezbediyor. Akabe, Wadi Rum’dan yaklaşık 1 saat uzaklıkta. Ülkenin güneyinde bulunan tek denize açılan kapısı. Akabe’nin olayı su altı güzellikleri. Başka bir şey beklemeyin. Şnorkelle veya tüple dalış yapanlardansanız bayılacaksınız.

5-Ürdün Gezi Rehberi

Ürdün. Ben bu kadar güzel bir ülke beklemiyordum doğrusu. Wadi Rum, Petra gibi büyüleyici güzelliklerini geçtim de, hele insanı beni benden aldı. Bizleri çok seven gayet saygılı ve bilgili insanlarla tanıştım. Ürdün, sadece gezilecek yerler olarak değil, kültür olarak sizi de etkileyecektir.

Çölde gezerken bedevilerle karşılaşacak, Petra’da gözlerinize inanamayacak, Nebati’lerin büyüleyici yapılarına bakarken ağzınız  açık bir şekilde fotoğraf çekiyor olacaksınız. Ülke her ne kadar pahalı olsa da, halkın vakit geçirdiği mahallelerde ekonomik rakamlara yemek yiyecek, bazen de turistk bölgelerin pahalılığından yakınacaksınız.

Zenginlik : Zengin, gerçekten zengin bu ülkede. 1 Ürdün Dinar’ının, neredeyse 1 İngiliz Pound’una denk geldiği topraklara gidiyor olacaksınız. Ürdün, her ne kadar Ortadoğu ülkesi de olsa, ekonomik durumu çok iyi olanlar hayatlarına lüks ve ihtişam içerisinde devam ediyor olacak.

Sefalet : Bir yanda zenginlik hüküm sürerken, bir yanda da özellikle göçmenlerin yarattığı fakir mahalleler görüyor olacaksınız. Ürdün’de milyonlarca göçmen var. Özellikle Suriye’den göç eden savaş madurları heryerde karşınıza çıkıyor olacak.

Ürdün hükümeti bu durumu kontrol altına almak için, ülkenin dört bir yanında check point yani kontrol noktaları kurmuş. Hemen hemen her 50-100 km’de bir asker veya polis tarafından durdurulacaksınız ve pasaportunuz kontrol edilelecek. Merak etmeyin, bizi çok seviyorlar. O yüzden rahatça yolunuza devam edeceksiniz.

Ürdün Vizesi : Vize yok. İyi haber değil mi ? Ürdün bizden vize istemiyor. Rahat rahat vizesiz Ürdün keyfini çıkarabilirsiniz.

Ürdün’de Para Birimi : Ülkede kullanacağınız para birimi ise Ürdün Dinarı olacak. 1 Ürdün Dinarı, 4.1 TL civarında olacak. Ürdün’de kredi ve bankamit kartlarını da bir çok yerde kullanabilirsiniz. Kartlarınızı yurtdışında kullanıma açmak için bankanız ile görüşmenizi öneririm. “Yurtdışında Paramı Nasıl Taşımalıyım” yazımı da gitmeden önce bir okumanı öneririm.

Havalimanına indikten sonra paranızı bozdurabilirsiniz ama 5 dinar komisyon alıyorlar. Haberiniz olsun. Genelde 100 dolar 70 dinar civarında. He bu arada, son olarak size bir önerim daha var. Ürdün’e gitmeden önce şu siteleri iyice okumanızı öneririm ;

Ürdün Resmi turizm sitesi : www.visitjordan.com

Lakin ingilizcedir. Eğer ingilizceniz varsa, aklınızdaki bir çok soruyu cevaplıyor olacaktır.

6-Ürdün Hakkında

Meşhur Ortadoğu varya. Hani şu televizyonlarda bolca duyduğunuz. İşte Ürdün tamda o bölgenin kalbinde. Ürdün nerede ? İsrail, Suudi Arabistan, Irak, Suriye, Lübnan ve Mısır. Olabilecek en sorunlu ülkeler yani. Ürdün, aslında bir krallık. Ama aynı zamanda laik bir ülke.

Kral, ülkenin kültürü ve değerlerini taşıyan, halkına kendini adamış, halkın değerlerini ve refahını kollayan ve arttıran olarak biliniyor. Ürdünlüler, krallarına öylesine sevdalı ki, kiminle konuşsanız öve öve bitiremiyor. Hem kral hem de ailesi çok seviliyor. Zaten heryerde kralın fotoğraflarını bolca görüyor olacaksınız.

Ürdün başkenti Amman ve diğer önemli şehri Akabe, en önemli 2 şehri. Ürdün’ün resmi dini İslam ve resmi dili ise Arapça. Müslüman bir ülke olmasına rağmen, diğer dinlere inanan, hele ki Hıristiyanlığı benimseyen binlerce Ürdünlü vardır. Özellikle Madaba şehri, Ürdün’de en çok Hıristiyan toplumunun yaşadığı şehirdir.

Bize göre hem nüfus olarak hem de yüzölçümü olarak küçük bir ülke Ürdün. Mesela yüzölçüm olarak Türkiye’nin neredeyse 9’da 1’i. Ürdün’ün nüfusu 6 milyon civarında olmasına rağmen, 4 milyondan fazla göçmen bu topraklarda yaşıyor. Özellikle ülkenin kuzey bölgesinde bulunan kamplarda ve şehirlerde milyonlarca göçmen yaşam mücadelesi veriyor. İşte bu yüzden, ülkenin dört bir yanında inanılmaz güvenlik önlemleri alınmış. Her 300 km’de en az 5-6 kez polis-asker kontrollerine denk geliyor olacaksınız.

Biraz da tarihten bahsedelim. Bu topraklara bilerek, anlayarak gitmek lazım. Neden mi ? Kimler geçmedi ki bu topraklar ! Asurlular, Babiller, Persler, Romalılar, Osmanlı İmparatorluğu gibi toplumların etkisi altında kaldı Ürdün. Aslında süreç şöyle gelişti : 7. yy.’da Araplar hükmetti bu topraklara.

12.yy.’da Haçlılar-Müslümanlar savaşları oldu, 16. yy.’da Osmanlı ve sonrasında 1. dünya savaşı ile İngilizler derken 1946 yılında Ürdün tam bağımsız bir devlet oldu. Yine İngilizler heryerde olduğu gibi buralarda da göründü anlayacağınız. Güneş batmayan devlet diyorlar ya hani ! Neyse…

Ürdün hakkında biraz da enteresan bilgiler anlatayım size. Ülkenin okuma-yazma oranı kaç biliyor musunuz ? % 92’lerde. Ürdün, ekonomisinin % 20’sini eğitime harcıyor. Yani bizdekinden daha fazla. Özellikle Kral 2. Abdullah’ın, babasının ölümünden sonra yönetimi devralması ile hem İsrail hem de ABD ile olan ilişkilerini kuvvetlendirip, eğitimi odak noktası altına almaya çalıştığı söyleniyor.

Gerçektende, insanların hem tavırları hem de bir çoğunun ingilizce biliyor olması beni şaşırtmıştı. Beklentilerimin çok çok üzerindeydi. Meğer sebebi buymuş arkadaşlar. Eğitimin, Ortadadoğu’da bile olsan, öncelik haline gelmesi gerektiği Ürdün Kralı tarafından benimsenmiş. Takdir ettim. Arka planlarda neler dönüyor bilmiyorum ama Kralın böyle güzel bir atılımda bulunması, benim şahsi saygımı kazandı doğrusu. Helal olsun.

7-Ürdün İzlenimlerim

Şaşkın. Keyifli. Yorucu. Enerji dolu. Bitkin. Bıkmış. Heyecanlı… Bazen masmavi resiflere dalarken rengarenk dünyanın büyüsüne kapılacak, bazen turuncu ve kırmızı renklerin ne güzel olduğunu göreceğiniz çöl manzarasına şahit olacaksınız. Dönüp dönüp ardınınıza bakıp, belki de hayatınızdaki en güzel günbatımından birisine şahit olacaksınız. Yemeklerine bayılacak, insanları ile muhabbetin ve iki çift lafın belini kırıyor olacaksınız.

Ortadoğu’da insanların bu kadar güler yüzlü olmaları sizi de şaşırtacak ! Siz de, bizi bu kadar seven bir toplumu görünce benim şaşırdığım gibi şaşıracak ve derin sohbetlerin keyfine varıyor olacaksınız. Çocuklarla çocuk olacak, bedevilerler iletişim kurarken gülmekten öleceksiniz. Her ne olursa olsun, Ürdün’ü siz de çok seveceksiniz. Benim en favori 5 ülkemden birisi oldu kendileri.

8-Ürdün’de Ulaşım

Ürdün’e nasıl gidilir ? Türkiye’den yaklaşık 2 buçuk saat uçuşla Ürdün’e ulaşabilirsin. Kullanacağınız havalimanları ya Amman ya da Akabe’de olacak. Dilersen İsrail, Suudi Arabistan veya Mısır gibi ülkelerin sınırlarından da Ürdün’e karayolu ile girebilirsin.

Sınırdan karayolu ile gireceksen, gitmeden önce sınır kapısının açık olup-olmadığından emin olmalısın. Bir çok sınır kapısı 7 gün 24 saat çalışmayabiliyormuş. O yüzden gitmeden önce hangi sınırdan gireceksen mutlaka ama mutlaka sınır kapısının o günlerde açık olup olmadığını KONTROL EDİN.

Ürdün’e Uçakla Ulaşım : Pegasus Havayolları, haftanın 3 günü Ürdün’ün başkenti Amman’a seferler düzenliyor. Ankara’ dan tek yön Ürdün uçak bileti 79 dolar. Gayet uygun yani. Gidiş-geliş 450-550 TL arasında mal olacaktır. İstanbul’dan uçuyor olursanız, Ankara aktarmalı uçacaksınız.

Biz, pazar günü sabah gittik ve diğer hafta pazar akşamı döndük. Hatta Pegasus’un ilk seferi olduğu için itfaiyelerin ilk seferini yapan bir havayolu firmasını nasıl karşıladığıan tanık olduk. Hatta girişte hediye edilen yerel eşyaları da alma şansımız oldu. Güzel deneyimdi.

Eğer Akabe’ye gidecek olursanız, THY direk seferler düzenliyor. Akabe’ye uçak bileti fiyatları pahalı olacaktır. Çünkü her daim pahalı bir rota. O yüzden gitmeden önce mutlaka kampanyalı döneme denk getirin. Yoksa çok pahalıya uçarsınız. Daha geçenlerde 200 TL’ye Akabe uçuşları vardı. Böyle fırsatları denk getirirseniz düşünmeden alın derim.

Yurtdışında nasıl ucuza uçak bileti bulduğumu, hangi arama motorlarını kullandığımı “En İyi Uçak Bileti Arama Motorları” yazımda tek tek anlattım. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Ürdün içerisinde uçak ile ulaşımınızı halledecek olursanız, özellikle Amman-Akabe arasında seferler düzenliyorlar. Sorun yaşamadan uçabilirsiniz. Gitmeden önce uçak bileti arama motorları yazıma da bir göz gezdirin. Bu listeler size yardımcı olacaktır. Uçak biletine dair önerilerimi ucuza uçak bileti arama motorları yazımda görebilirsiniz.

Ürdün’de Karayolu Ulaşımı : Yok desem yeridir. Otobüs firması yok denecek kadar az. Gerçeği söyleyeyim : Sadece 1 firma var. Onun da adı Jett. Online olarak bileti alabiliyor olacaksınız. Ama öyle her yere de gitmiyor. Belli başlı yerlere gidebiliyor. Mesela Petra- Akabe – Amman gibi.

Hadi onu da geçtim, özellikle yoğun dönemde yer bulmak sıkıntı olabilir. Ya da saatleri size uymayabilir. Bunları bilerek ve planlayarak tatilinizi organize ediniz. Benden size bir dost tavsiyesidir ! Websitesini görmek için tıklayınız.

Ürdün’de Araç Kiralama : İşte benim olayım budur. Araba kiralayarak bir ülkede gezmeyi özlemişim a dostlar. Öyle güzeldi ki. Canımız sıkıldı, çektik sağa, oturup günbatımını izledik. Köyleri ziyaret ettik. Mahallelere park edip çocuklarla top oynadık. Ne otel rezervasyonu yaptık ne de plan. Sadece sürdük. Gönlümüz nereye istediyse oraya gittik.

O yüzden benden size çok ama çok önemli bir tavsiye. Ürdün’ü gezecekseniz, eğer 2-4 kişi olursanız, mutlaka ama mutlaka hem ekonomik olması adına hem de özgür olmak adına araba kiralayın derim. Merak etmeyin ! Heryerde rahatça kiralarsınız. Benzin de ucuz. Mesela deposu 15 Dinar. 60 TL civarında. Peki Ürdün’de araba kiralama süreci nasıl olacak ? Anlatayım :

Skyscanner.com adresine girin. Oradan araba kiralama sekmesine tıklayın. Pek muhtemel Amman veya Akabe’den arabayı alıyor olacaksınız. O yüzden herhangi bir şehri ve arabayı alacağınız-teslim edeceğiniz günleri seçin. Bütçenize göre uygun arabayı seçin. Biz en uygun arabalardan birisi olan Kia’yı seçtik ve haftalık 450 TL ödedik.

Size ek sigorta isteyip istemediğinizi soracaklar. Bu sigorta, daha kapsamlı bir sigortadır. İşte kaza yaparsanız ve suç sizde olursa, ödeyeceğiniz ilave sigorta hasarınızın xxx TL’sine kadarını kapsar gibi. Biz sigorta yaptırmadık. Neden ? Çünkü biz dikkatli çocuklarız falan gibi saçma bir laf etmeyeceğim. Risk aldık. Zaten ülke çok pahalıydı. Bir de buna para vermeyelim, gider o paraya Akabe’de bira içeriz dedik. Siz öyle yapmayın.

Eğer durumunuz iyi ise biraz daha para ödeyin ve kapsamlı sigorta yaptırın. Hatta yollara düşmeden önce “Yurtdışında araç kiralama” yazıma da bir göz atın. He bu arada yollar güzel Ürdün’de. Rahatça gezersiniz.

Peki Ürdün’de yol bilmeden iz bilmeden nasıl gezicez ? Anlatayım. Havalimanına ineceksiniz. Heyecan dorukta. Pek muhtemel sizi araç kiralama firmasından birisi kapıda karşılayacak. Ona telefon hattı almak istediğinizi söyleyin. O sizi götürür. Götürmezse eğer, havalimanında çıktıktan sonra (Amman için konuşuyorum.) sola dönün.

Ülkenin GSM firması Zain. Bizim GSM firmaları gibi düşünün. Bir telefon hattı almak istediğinizi söyleyin. 3 GGBYT 8.8 dinar ve 5 GGBYT ise 12.8 dinar olacak. Biz 3 olanı aldık ve 1 hafta yetti. E telefonu taktıktan sonra Google Maps’den ya da hangi haritalar uygulaman varsa onu kullanarak yol yordam bulabiliyor olacaksın. Ama dur. Hemen gitme. Daha sözüm bitmedi.

Ülkede yollar güzel dedikte, öyle Hollanda-Almanya’daki yollar gibi düşünmeyin. Yol var. Gidiliyor anlamında söyledim. Çoğu yol toprak ve çakıl olabiliyor. Özellikle şehir merkezi ve kavşaklarda GPS’e GÜVENMEYİN. Sizi yanıltacak. Bir çok nokta ya güncel değil ya inşaat var.

O yüzden siz yine de tabelalara her daim bakıyor olun. Bir de iyi bir şöför sürsün arabayı. Bizim arabayı hep Yücel sürdü. Ben çok anlamam araba sürmekten ama çok iyi yardımcı pilotumdur. Çok şükür merak ettiğimiz heryere gitmeyi becerdik. Darısı başınıza.

Ürdün’de Şehir İçi Ulaşım : İnsan gibi sürmezler.Haberiniz olsun. Her daim arabalara dikkat edin. Taksileri rahatça kullanabilirsiniz. Genelde 2-3 Dinara bir çok noktaya ulaşabilirsiniz. Metro yok. Anca otobüs var.

Ben hiç kullanmadım ama genelde 0.25 dinar ile 1 dinar arası fiyatlar. Zaten, eğer ki otelleriniz benim size anlatacağım yerlerde olursa, şehir içinde ulaşım için tek ihtiyacınız olan şey 1 şişe su olacak. Ayaklarınıza kuvvet. Merak etmeyin. Çokta yorulmazsınız. Sadece biraz sıcak hepsi o.

9-Ürdün’de Yeme-İçme

Ürdün’de ne yenir ? Ürdün yemekleri ve Arap yemekleri güzel midir ? Tek sıkıntı kahvaltı. Gerisi için tek söyleyeceğim şey : Harika yemekler yiyeceksiniz. Çölde kumun altında pişen etten mi bahsedeyim, mis gibi tavuklu pilavlardan mı, yoksa Akabe’de yiyeceğiniz balıklardan mı ? Yani anlayacağınız hiç aç kalmayacaksınız. Gerek damak tadımızın yakınlığı gerekse yemek çeşitliliği olarak Ürdün, benden tam not aldı. Haydi geldin şimdi size tek tek neleri yediğimizi ve ne kadar ödediğimizi sırasıyla anlatayım.

Kahvaltı : Çok bir şey beklemeyin. Genelde bizim bazlama ekmeğine benzeyen ekmekleri var. Lüks otellerde yemek sorunu zaten yoktur. Onlardan bahsetmiyorum bile. Ama halkın bulunduğu bölgelerde, aç kalanların omlet v.b kahvaltılıklarla doyacaklarına eminim.

Genelde 2-3 Dinar civarında oluyor. He bu arada bolcaaaa çay içeceksiniz. Çaylar enfes. Bayıldım. Ama her daim şekerli. Haberiniz olsun. Çayı demlerken, içerisine şeker atıyorlar. O yüzden şekersiz içenlerdenseniz uyarın.

Öğle ve Akşam Yemekleri : MC Donals, Burger King ve KFC gibi global restoranlar Amman ve Akabe’de var. Onları direk pas geçiyorum. Fiyatları da genelde: Menü olarak alırsanız 3-4 Dinar.

Fattoush salatası : En ama en çok sevdiğim salata oldu kendileri. Hem Lübnan hem de Ürdün’de bayılarak yediğim lezzetli bir salata olan Fattoush salatası : Kıtır pideler, bol malzemeli domatez, marul, salatalık ve sumak içeriyor. Genelde 2 Dinar ücreti oluyor.

Humus : Haşlanmış nohutun içerisine tahin, kimyon, limon suyu ilave edilip başlangıç olarak yenen en meşhur yemeklerden. Arap dünyasında olmazsa olmazlardandır. Genelde 1.50-2 Dinar fiyatı vardır.

Maklube : Meşhur arap yemeğidir. Hem tavuklu hem de etli yapılır. Biraz pahalıdır. 2 kişi 15-20 Dinar tutar. İçerisinde bol baharat, pilav ve et/ bulunur. Zahmetli bir yemektir. Ama çok lezzetlidir. Bunu mutlaka yemeden dönmeyin.

Mansaf : Kuzu eti ve yanında pilav. Biraz haşlama gibi. İçerisinde safran bulunuyor. Fiyatı genelde 6 Dinar.

Alayet bandora : Et sote. Ama varya harikaydı harika. Zaten bu yemeklerin hepsinin hangi restoranda yenmesi gerektiğini, şehirlere ait yazılarımda anlatacağım. Şimdi yemeklere aşina olun diye yazıyorum. Ama bu et sotenin tadı hala damağımda. Genelde 3-4 Dinar.

Shawarma : Bildiğiniz tavuk/et döner. Ama Arap usulü. Fiyatları 2-3 Dinar. Bir çok shawarma restoranını hemen hemen her şehir merkezinde görüyor olacaksınız.

Balık : Kızıldeniz’de avlanan balıkların lezzetli olduğunu söylerler. Özellikle Akabe’de balık yiyebilirsiniz. Genelde 2 kişi 20 Dinar ödersiniz. Özellikle balık çorbaları harika.

Dilerseniz küçük kalamarlar, kırmızı renkli balıklar hatta ıstakoz da yiyebilirsiniz. Ama pahalıdır. 50 Dinar civarında.Biz anca fotoğrafını çektik. Zaten bunları Akabe Gezi Rehberi yazımda ayrıntılı anlatacağım.

Kuzu tandır : Wadi Rum’a gidince Sun City Camp diye bir otele gidin. Otel dediysek çölün ortasında bir kamp yeri burası. Çok güzel bir yer. Ama oldukça pahalı. Gecelik 400 TL civarında. Ama bize, Petra’da iken tanıştığımız otel sahibi İbrahim burayı bir şekilde ayarladı ve çok uyguna kaldık.

Akşamları burada yemek yedik. Otelde kalmasanız da yemek yiyebilirsiniz. Çölün altında pişen tandır, günün yorgunluğunu atmamız için resmen bizi hayata yeniden döndürdü. Bunu mutlaka yapın. Sonrasında da, ay ışığı altında, çölün ortasında yanan ateşin başında mis gibi çayımızı yudumladık. Ne günlerdi be !

Alkoller ve İçecekler : Ülkenin milli içeceği “çay” desem yanılmam. Küçük fincanlarda sunuluyor sade veya şekerli olabiliyor. Ama genelde şekerli oluyor. Bir de sabah-akşam naneli limonata içiyorlar ve bu konuda çok iyiler. Ferahlamak için size de tavsiye ederim. Biraları “Carakale” markası.

Marketlerde 3-4 Dinar, Akabe’de 1.50 Dinar. Dediğim gibi alkol Akabe’de daha ucuz olacak. Mekanlarda bira 5-7 Dinar. He bu arada markette su 0.25 ile 0.50 Dinar arasında değişiyor. Peki kahve ? Türk kahvesi içmeden gün geçirmiyorlar. Ama lezzet olarak bizdeki gibi değil. Lakin bir süre sonra alışıyorsunuz. He son olarak nargileden de bahsedeyim.

Hemen hemen heryerde nargile kafeler var. Arap kültürü nargile konusunda iddalıdır ve Ürdün’de de bolca nargile içiyor olacaksınız. Fiyatlar genelde 4-5 dinar. Eğer sigara, nargile gibi kötü alışkanlığınız yoksa, alışın derim. İstisnasız hemen hemen heryerde sigara içiyorlar. Bu konuda çok geriler. Son olarak Arak adında alkolleri var. Bizdeki rakı gibi ama sek içiyorlar. Boğazı fena yakıyor ve 1-2 bardaktan sonra sarhoş ediyor. Fiyatı genelde 3-4 dinar.

10-Ürdün’de Konaklama

Ürdün’de nerede konaklanır ? Ürdün’de konaklama ne kadar pahalıdır ? Ülke zaten pahalı dedik. Haliyle oteller de hatrısayılır derece pahalı. Zaten global otellerden bahsetmiyorum bile. Hemen hemen hep aynı fiyatta. Ama 3-4 yıldızlı oteller genelde kişi başı 10-15 dinar civarında.

Hostellar ise; genellikle 6-7 Dinar. Hatta size, kaldığım bütün şehirlerdeki otellerin listelerini de şöyle bir özetleyeyim. Hepsinin tek tek linklerini ekledim. Bu otellerin hepsinin hem konumları hem de ücret olarak uygunlukları orta düzeydedir.  :

Amman : Amman’da kaldığımız otel için tıklayınız. (Şehrin tam kalbinde.)

Madaba : Madaba’da kaldığımız otel için tıklayınız. (Şehrin tam kalbinde.)

Ölüdeniz : Ölüdeniz’de kaldığımız otel için tıklayınız. (Ölüdeniz’in sahil kesiminde.)

Wadi Rum : Wadi Rum’da kaldığımız otel için tıklayınız. (Biz görünen rakamdan çok daha ucuza kaldık. Gittiğimizde otelde 1 oda boştu. Güzel bir jest yaptılar bize. Ne oteldi be… )

Petra : Petra’da kaldığımız otel için tıklayınız. (Şehrin tepe kısmında bulunuyor. Aracınız varsa ulaşım kolay olur. Ama yoksa Petra şehir merkezindeki otellere bakın.)

Akabe : Akabe’de kaldığımız otel için tıklayınız. (Son dakikada aldık bu oteli. O yüzden siz, daha merkezi otellere de bakabilirsiniz. Unutmadan, Akabe’ye gitmeden çok önce rezervasyon yaptırın. Turizm yoğunluğundan dolayı oteller full olabiliyor.)

Bunların hepsi yoldayken kaldığımız otellerdi. Fiyatları pahalı veya ucuz gelebilir. Biz bir şekilde ucuza kalmayı başardık. Zaten yol yorgunu olduğumuz için, hostel ile uğraşmadık. Eğer ekonomik durumunuz iyi ise, harika otellerde de kalabilirsiniz. Eğer ekonomik durumunuz iyi değilse, gerekirse arabada yatın derim. Ama ne yapın ne edin mutlaka bu güzel ülkeyi ömrünüzde bir kez bile olsa görün.

Yurtdışında nasıl ekonomik konakladığımı, ucuza otel-hostel ve ev kiraladığımı, “Ekonomik otel arama motorları” yazımda satır satır anlattım. Mutlaka bir göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

11-Ürdün’de Alışveriş-Eğlence-Gece Hayatı

Ürdün’de ne alınır ? Ne alınmaz ki ! Magnet alın falan demeyeceğim. O zaten alacağınız hediyelerin ilki olacak. Ama özellikle rengarenk kıyafetler, mis gibi kokan esanslar, Petra’da bulunan harika el işlemeleri, Ölüdeniz’de sabun ve bakım ürünleri, Madaba’da el sanatlarının hakim olduğu antik eserler alabilirsiniz.

Ürdün’de nasıl ve nerede eğlenilir ? Akabe’de dalış yapacaksınız. Genelde 50-70 dinar. Petra’da deve turları yapacaksınız. 10-20 dinar ödeyeceksiniz. Wadi Mujib’de kanyonda yürüyeceksiniz. Giriş 21 Dinar. İnsan başka ne arar ki ? Benim eğlence hayatım bunlardan ibaretti doğrusu.

Ürdün’de gece hayatı nasıldır ? Bilmiyorum. Gitmedim. Ama gördüğüm tek şey, alkolün çok pahalı olduğuydu. Bu arada Ürdün’e giderken gece hayatından hiç bir beklentim de yoktu. Ayrıca enerjim de yoktu. Oturup ay ışığının altında çay-kahve içtik. Ama, eğer ki giderseniz ve gece hayatına da karışmak isterseniz Amman adresiniz olacak.Özellikle Rainbow caddesi bölgesinde mekanlar var.

Ama gece hayatına alternatif olması adına, Petra by the night zaten olmazsa olmaz. Hani şu meşhur Petra varya. İşte onu gece de ziyaret edecek ve 17 dinar giriş ücreti ödeyceksiniz. Mumlarla aydınlatılan kanyon ve Treasury, emin olun gece hayatı konusunda size unutamayacağınız anlardan birisini sunuyor olacak. Akabe’den de gece hayatı konusunda bir şey beklemeyin. Belki otellerde kulüpler vardıd. Ama şehirden, bu konuda bir beklentiniz olmasın.

12-Ürdün’de Kaç Gün Kalmalı ?

Ürdün’e kaç gün yeter ? En ama en zor soru. Nasıl cevaplarım bilmiyorum  ! Neden biliyor musun ? Kimisi için bir ülkede 1 gün dahi kalmak zorken, bir başkası için 1 yıl dahi yetmez. Ama benim kişisel fikrim: Ürdün’de kalabildiğiniz kadar kalmak olacak. Özellikle Wadi Rum ve Petra, eşi benzeri olmayan yerler. O yüzden kendimce uygun gördüğüm günleri sırasıyla anlatacağım. Bir tatile çıkmadan önceki en zor sorulardan birisi olan “Kaç gün kalmalı ?” sorusunu da, kendimce cevaplamış olayım.

Akabe-Jerash Gezisi : 1 Gün

Madaba-Nebo dağı-Evanshotspa Gezisi : 1 gün

Baptism area-Ölüdeniz-Vadi Mujib Gezisi : 1 gün

Karak Kalesi ve Wadi Dana Gezisi : 1 gün

Petra Gezisi: 1 gün (Tarihçiler 2 gün kalmalı.)

Wadi Rum Gezisi : 1 gün (Yarım günde olabilir. Sonuçta 3-4 saat 4×4 araçlarla gezdikten sonra pek bir şey kalmayacak. Özellikle öğleden sonra 3-4 gibi tura başlayın. Böylece günbatımı anına da denk gelirsiniz.)

Akabe Gezisi : 1 gün (Dalmayı sevenler için 2 hatta 3 gün yeterli olur.)

Toplamda 7-8 gün kaldığımız Ürdün’de bu rotayı izlemiş ve tüm şehirlerde aynen gösterdiğim günler kadar kalmıştık. Sonuç ? Yetmemişti. Keşke daha uzun kalıp, gidemediğimiz her yere gitseydik ! Dediğim gibi bu soru, cevaplaması en zor sorulardan birisidir. Umarım, Ürdün’e gezmeye gitmeden önce size örnek olur.

13-Ürdün’de Yapmadan Dönülmemesi Gerekenler ?

Ürdün’de ne yapılır ? Ne yapılmaz ki ! Tarihse tarih, kültürse kültür, doğaysa doğa. Ne ararsanız var bu ülkede. O yüzden, kendimce beğendiğim ve farklı bulduğum, diğer ülkelerde olmayıpta buraya has-özgü olan ne varsa şimdi tek tek sıralayacağım.

 • Amman’ın o kaotik sokaklarında kaybolmadan
 • Jerash şehrinin tarihi dokusunu ve Roma kalıntılarını görmeden
 • Madaba şehrinin sokaklarını keşfetmeden
 • Ölüdeniz-Madaba arasında bulunan Ma’in hot spring otelini görmeden. Görmek için tıklayınız.
 • Baptism Area’ya gidip, İsrail sınırını görmeden
 • Ölüdeniz’de yüzüp, akşam güneşi batırmadan
 • Wadi Mujib’de kanyonda yürümeden
 • Karak kalesini görmeden
 • Petra’ya aşık olmadan
 • Wadi Rum’da yani çölün ortasında konaklamadan
 • Wadi Rum’da 4*4 araçlarla çöl safarisi yapmadan
 • Akabe’de resiflere dalmadan
 • Ürdün yemeklerini tatmadan
 • Ürdün halkı ile muhabbet etmeden
 • Kırmızı ve turuncu renklerin hüküm sürdüğü yolları arşınlamadan
 • Ürdün ve Ortadoğu tarihine hakim olmadan
 • Nargile içmeden
 • Ürdün çayı ve kahvesine doymadan
 • Ürdün’e özgü yerel kıyafetleri almadan
 • Wadi Rum’da çöle uzanıp gök yüzünü izlemeden
 • Petra’da hem gece hem de gündüz dolaşmadan

dönme arkadaşım. Daha bu liste uzar gider. Ürdün, beni benden alan, hiç dönmek istemediğim ender yerlerden birisi oldu. Daha neler anlatırım ama şehirlere ait gezi rehberlerine saklıyorum kendimi. Ama bunlar size plan çıkarmak için yeterli olacaktır.

14-Ürdün’de Nasıl Bir Rota İzlemeli ?

Ürdün’de nereye gidilir ? Ürdün’de nasıl bir rota izlenir ve nereler görülmelidir ? Tahminimce ya Amman’dan ya da Akabe’den Ürdün’e geliyor olacaksınız. Bu yüzden ya güneyden başlayacaksınız ya da kuzeyden. Zaten hangi şehirde kaç gün kalmanız gerektiğini ve günleri tek tek listeledim. Ama;

Diyelim ki Akabe’den Ürdün’e geldiniz ve 3-4 gününüz var. O halde Akabe-Wadi Rum-Petra rotası size yeterli olur.

Eğer Amman’dan Ürdün’e gelirseniz ve 3-4 gününüz olusa, o halde Amman-Ölüdeniz-Petra-Wadi Rum rotasını 3-4 günde gezersiniz.

Ben zaten size, yukarıda hangi şehirde kaç gün kalmanız gerektiğini anlattım. Bunu, biraz daha az vakti olanlar için ayrıca belirteyim dedim.

15-Ürdün’e Neden Gitmeli ?

Sahi neden ? Ürdün de Ürdün diye yaklaşık 1 aydır başınızı şişirmemin sebebi ne ? “Ürdün’de olupta, diğer ülkelerde olmayan ne yahu ?” diye soranlar için :

 • Petra diye bir gerçek var. Böyle güzel bir antik şehri, büyüleyici kanyonu kolay kolay heryerde göremezsiniz. Ürdün hariç.
 • Wadi Rum. Namı diğer “Ay Vadisi.” 4×4 araçlara binip, şöyle 2-3 saat gezdikten sonra, üzerine gün batımını izlerken çölün o akşam serinliğini teninizde hissettikten sonra, neden Ürdün’e gelmeniz gerektiğini anlayacaksınız.
 • Su altı güzellikleri. Akabe, ülkenin en turistik şehirlerinden birisi. Aynı zamanda da Kızıldeniz’in zengin su altı güzelliklerini, rengarenk resifleri görebileceğiniz ender yerlerden.
 • Yemekler. Aç kalmazsınız. Bizim mutfağa çok uzak değiller. Etler, tavuklar, pilavlar, çaylar derken muhakkak bir şekilde yemek işlerini halledebilirsiniz.
 • Ölüdeniz. Dünyanın en derin ve en alçak noktasındaki gölünde, suyun üzerinde batmadan dinlenmek öyle heryerde görebileceğiniz bir yer değil doğrusu.
 • Evanshotspa: Fotoğrafını zaten bir kaç kere paylaştım. Sıcak kaynar suların havuzunuza döküldüğü bir vadide bulunan tesis için söyleyecek çok bir şeyim yok doğrusu.
 • Çölde keyif. Hayatınızda hiç çöl görmemişseniz, pek muhtemel onlarca deveyi çeken bedevileri görünce sizi de bir heyecan kaplayacaktır. Manzara, insana “Sadece filmlerde olur böyle şeyler” dedirten cinsten.
 • Tarih. Dünyanın beşiği bu topraklar. Binlerce yıllık tarihi olan bir coğrafya. Her dokunduğunuz yer Persler’den, Romalılar’dan, Osmanlı İmparatorluğu’ndan bir şeyler hissettirecek size.
 • Samimiyet. Ürdün halkını çok samimi buldum. Hemen hemen hepsinin yüzü gülüyor ve bize karşı çok ılımlı bir toplum. Muhabbetleri güzel. Özellikle ingilizcesi iyi olan birisi ile karşılaşırsanız, Ortadoğu ve Ürdün hakkında çok güzel bilgiler edinebilirsiniz.
 • Trekking. Ülke trekking için harika manzaralara sahip. Wadi mujib ve Dana gibi yerler, trekking severler için nefes kesici doğal güzellikler sunuyor. Mutlaka listenize alın.

falan derken uzar gider bu liste. Yemyeşil ormanlar ve kış sporları dışında Ürdün’de ne ararsanız bulabiliyor olacaksınız.

16-Ürdün Seyahati Kaça Mal Olur ?

En önemli soruya geldik her zamanki gibi. Ürdün seyahati ne kadar pahalı ? Ürdün’de yeme-içme-ulaşım-eğlence gibi masraflarınız için günde 50-70 dolar yeter. Tabi bu söylediklerim sırt çantası ile gezecekler için geçerli. Neden biliyor musunuz ? Bu ülkenin para birimi çok ama çok değerli. Sadece Petra’ya giriş 220 TL yani 50-55 dinar civarında.

Gece giriş ücreti olan 17 dinar hariç. Ayrıca, bir çok yere otobüs yok. Ya araba kiralayacaksınız ya da tek tek taksiye binip dünyanın parasını ödeyeceksiniz. Ama ben yinede Ürdün’de tahmini yapacağınız harcamaların kırılımını da şöyle anlatayım :

Ürdün’de Ulaşım Masrafları: Önce uçaktan başlıyorum. İstanbul-Amman (Pegasus) veya İstanbul-Akabe(THY) hattında uçuyor olacaksınız. Genellikle uçak bileti fiyatları 400-500 TL arasında değişiyor. Ama inanın bana, daha geçen gün THY 200 TL’ye İstanbul-Akabe hattında uçak biletleri satıyordu. O yüzden bu, tamamen sizin kampanya döneminde yakalayacağınız fiyatlara göre değişecek.

Ülke içerisinde uçak kullanacaksanız sadece Akabe-Amman hattında uçuşlar var. Gidiş dönüş 150-250 200 TL civarında. Bu hatta uçuşları gerçekleştiren tek firma ise Royal Jordan Havayolu.

Ürdün’de otobüsle ulaşım ise, bir tek JETT firması tarafından sağlanıyor. Bu firma, sadece belli başlı yerlere gidiyor. Onu da zaten yukarıda anlatmıştım. Gideceğiniz yere göre fiyatları görmek isterseniz websitelerinden bakabilirsiniz. Websitesi için tıklayınız.

Ürdün içerisinde en kolay ulaşım, kiralayacağınız araçlarla sağlanıyor. Biz 1 hafta için 450 TL’ye araç kiralamıştık. 1 depo benzine de 60-70 TL ödüyorduk. “Bundan daha ucuz Ürdün’de nasıl gezilir ?” diye soracak olursanız, bilmiyorum. Biz, çok fazla şehir değiştirdiğimiz için otobüs seçeneği hiç bir şekilde uymuyordu.

Şehirlerarası taksi kolayca bulunur ama inanın bana Petra-Wadi Rum arasındaki ulaşım için 150-200 TL talep ediyor olacaklar. Yani, araba sürmeyi biliyorsanız, hiç düşünmeden Ürdün’de araba kiralayın derim. Dediğim gibi, yollar ve tabelalar gayet iyi. Sıkıntı yaşanmaz.

Ürdün’de şehiriçi ulaşımda ise, çok kolay. Yürüyeceksiniz. Bizdeki gibi, metrolar, metrobüsler, sık geçen dolmuşlar burada çok yaygın değil. Zaten, gerek duymayacaksınız. Eğer ki toplu taşıma araçlarını kullanmanız gerekirse, otobüslerden biletlerinizi alabiliyor olacaksınız. Taksi kullanacaksanız, şöför ile ya önceden anlaşın ya da taksimetreyi açtırın. Yoksa uyanıklık yapabilirler.

Ürdün’de Yemek Masrafları : Tamamen nerede yediğinize göre değişir. Sokakta döner (Shawarma)+kola ikilisi  vazgeçilmezinizden ise, kişi başı 3 dinara yemek yiyebilirsiniz. Orta halli bir restoranda tıkabasa yemek yemek isterseniz kişi başı 5 Dinar ödersiniz. Biraz daha iyi bir yer ararsanız kişi başı yemek masrafınızı 10 dinar civarında olacaktır. Unutmadan, bir çok restorandaki menüye (Özellikle Amman’da) vergi ve hizmet bedeli ekliyor olacaklar.

Eğer, Mc Donalds’da veya Burger’da bir menü yemek isterseniz, ödeyeceğiniz rakam 3-3.75 dinar arasında olacak. Amma velakin, şöyle çölün altında pişen güzel bir tandır yemeyi tercih ederseniz bunun fiyatı 10-15 dinardır. Bilesiniz. Gitmeden önce “Yurtdışında ucuza yemek yolları” yazıma bakabilirsiniz.

Ürdün’de Konaklama Masrafları : Otellere kişi başı 10-20 dinar ödüyor olacaksınız. Tabiki bu, tamamen gittiğiniz otelin kalitesine göre değişecek. Benim söylediğim bu oteller 3 yıldızlı olanlar. Hatta Ürdün’de kaldığımız otellerin full listesini de, şöyle aşağıya ekliyorum.

 • Amman : Amman’da kaldığımız otel için tıklayınız.
 • Madaba : Madaba’da kaldığımız otel için tıklayınız.
 • Ölüdeniz : Ölüdeniz’de kaldığımız otel için tıklayınız.
 • Wadi Rum : Wadi Rum’da kaldığımız otel için tıklayınız. (Biz görünen rakamdan çok daha ucuza kaldık. Gittiğimizde otelde 1 oda boştu. Güzel bir jest yaptılar bize. Ne oteldi be…)
 • Petra : Petra’da kaldığımız otel için tıklayınız.
 • Akabe : Akabe’de kaldığımız otel için tıklayınız.

Ürdün’de Eğlence Masrafları : Ürdün’de eğlendiğimiz 2 önemli noktayı anlatayım size. İlki, 4×4 araçlar ile Wadi Rum’da yaptığımız çöl turu idi. Genelde 3-4 saatlik turlar 50-60 dinar oluyor. Bu, 2 kişi için ödenen rakam. Eğer 3-4 kişi olursanız, yine bu rakamlarda anlaşmaya çalışın derim.

2.etkinlik ise Akabe’de dalış. Biz, scuba diving yani tüplü dalış yapmadık. Eğer yapsaydık, ödeyeceğimiz rakam 60-70 dinar civarında olacaktı. Onun yerine sahillerde bolca bulunan resiflere şnorkel ile dalış yaptık. O yüzden sadece sahile giriş ücreti ödedik. O da 15 dinar idi.

Ürdün’de gece hayatı masrafları : Kafelerde ya da çölün ortasında yanan ateşin başına oturup çay içtik. Ne gece kulübüne gittik ne de sabahlara kadar eğlendik. Bu konuda doğru adres değilim. Ama Amman’a giderseniz, cuma veya cumartesi gününe denk getirirseniz, Rainbow caddesi civarındaki mekanlarda eğlenebilirsiniz.

Ama şunu söylemeden geçemeyeceğim. Ürdün’de alkol Akabe dışında pahalıdır. O yüzden gece hayatında alkolsüz yapamayanlardan iseniz bolca paranız gidecektir. Benden söylemesi.

Ürdün’de Müze ve Ören yerlerine giriş Masrafları: Petra’ya tek gün giriş 50, 2 gün giriş 55 dinar. Gece giriş ise 17 dinar. Yani sadece Petra’ya gece-gündüz giriş için yaklaşık 300 TL ödeyeceksiniz. Diğer müze ve tarihi bölgeler için bu kadar büyük bir harcamanız olmayacak. Diğer pahalı yerler ise şu şekilde olacak :

 • Akabe’de halk plajı bedava iken, Berenice sahiline giriş 15 dinar.
 • Ölüdeniz’de sahilde bulunan Amman Beach’e giriş 20 Dinar
 • Main Hot Spa tesisine giriş 15 dinar. Ama otelde yemek yiyeceğiz derseniz bedava. Otelde yemek yedik mi ? Sizce …
 • Wadi Mujib’e giriş 21 dinar.

Gördüğünüz gibi Ürdün oldukça pahalı bir yer. Sadece tesislere giriş için dünyanın parasını ödüyor olacaksınız. İtiraf edeyim : Ben, Ürdün’ün bu denli pahalı olduğunu bilmezdim. Özellikle turistik işletmeler ateş pahası. 1 dinarın 1 İngiliz Pound’u kadar değerli olduğu bir coğrafya sonuçta. Ülkede fakir çok fakir, zengin çok zengin aslında.

Mesela doktor maaşları 400-500 dinar arasında değişiyormuş. Ona rağmen nasıl yaşıyorlar derseniz, onlar senin-benim gibi turistik yerlere gitmiyorlar. Zaten dediğim gibi en pahalı kısım turistik tesisler. Yeme-içme ve ulaşım için çok para harcamazsınız. Peki, 1 haftalık Ürdün seyahatimde ne kadar harcadım ? Anlatayım:

Benim, her ülke için kriterim, o ülkenin para birimi cinsinden 50x ayırmaktır. Yani yola çıkmadan önce, günde 50 Ürdün dinarı harcarım diyordum. Aynen de öyle oldu. Dolar olarak düşünürseniz, günde 70 dolar (Buna uçak bileti dışındaki herşey dahil.). 7 günlük tatil  bana 500 dolara yani 1.500 TL’ye mal oldu.

Her gün 3 öğün yemekte yedik, otelde de kaldık, 1 hafta arabayla da gezdik. Sadece Petra için 300 TL, ulaşım için kişi başı yakıt dahil 350 TL harcadığımızı düşününce, geri kalan 950 TL ile gezmiş olduk. Aslında bu rakam fazlaydı bile. Siz, hostelda konaklayarak bu rakamı daha da düşürebilirsiniz. Sanırım normal şartlarda 1 haftalık tatil 1.000 TL’ye mal edilebilirdi. Napalım ! Bir sonrakine artık.

17-Ürdün’e Ne Zaman Gitmeli ?

Ürdün’e gitmek için en ideal dönem/ay ne zamandır ? En uygun dönem Mart-Mayıs ve Eylül-Kasım arası olarak biliniyormuş. Özellikle yaz mevsiminde gitmek iyi değilmiş. “İnanılmaz sıcak olur buralar.” diyordu tanıştığımız abilerimiz. Tabi ülke 4 mevsim güneşli ve kış aylarında bile yüzmeye elverişli olduğu için seçim yine sizin olacaktır. Kışın bile, şöyle şortla gezeyim diyenlerdenseniz listenize alabilirsiniz.

18-Ürdün’de Benim Yapmadığım Ama Size Önerilerim Neler ?

 • Wadi Dana’ya gitmedim. Zaman yetmedi. Trekking sevenlerdenseniz yarım gün ayırın.
 • Akabe’de dalış yapmadım. Sizin fırsatınız olursa listenize mutlaka alın. Dünyanın en güzel resiflerinden ve batıklarından birisi olmaya aday bir yer burası.

19-Ürdün Seyahatine Dair Önerilerim-Uyarılarım

 • Özellikle kadın arkadaşlar. Çok rahat kıyafetler giymeyin. Dekoltesi olan, dizinizin çok üzerinde olan etekler giymeyin. Bir şey olacağından değil. Ben o bakışları ve arapça tacizleri görüp-duyduğum için, uyarayım dedim.
 • Çölde gezerken rahat kıyafetleriniz olsun. Toz-toprak içerisinde yürüyor olacaksınız. Şapka, yanınızda bolca su, atıştırmalık yiyecekler olsun. Ayrıca, güneş kremi ve kullandığınız ilaçlar falan varsa yanınıza alın derim. Gitmeden önce hazırladığım listeye bir bakın isterseniz. Görmek için tıklayınız.
 • Rotanızı belirleyin. Araba ile mi gezeceksiniz yoksa otobüsle mi ? Buna mutlaka karar verin. Ona göre rezervasyonlarınızı yaptırın.
 • Petra’yı pazartesi-çarşamba veya perşembe günü görecek şekilde planlayın. Böylece, akşam düzenlenen gösteriyi de görmüş olursunuz.
 • Yanınızda dolar bulundurabilirsiniz. Havalimanlarında bozdurabilirsiniz ama 5 dinar fark alıyorlar. Şehir merkezine gidecek kadar bozdurun yeter. Zaten şehir merkezlerinde bir çok yerde döviz bürosu görüyor olacaksınız. (2016 Mart kuru : 100 dolar 71 Ürdün Dinarı.)
 • Prizlerinin bazıları bizimkisi gibi bazıları 3 girişli. Ona göre dönüştürücü alabilirsin yanına.
 • Taksi kullanacaksanız mutlaka önceden pazarlık yapın. Turist olduğunuzu anladıkları zaman daha uçuk rakamlar isterler.
 • Eğer Ürdün’den İsrail-Mısır veya Suudi Arabistan’a karadan geçecekseniz, sınır kapılarının çalıştığı günleri araştırın. Öyle her gün her saat çalışmıyorlar.
 • Akabe’de dalış yapacaksanız kendi ekipmanlarınızı götürün. Aksi taktirde her şey için ilave para istiyorlar.
 • Ülkeye alkol sokamazsınız. Boşuna Türkiye’deki duty freeler’den alkol almayın.
 • Yemekleri dert etmeyin. Akabe’de balık, Amman’da tavuk, Wadi Rum ve Petra’da et yemenizi öneririm. Zaten onları da şehir rehberlerinde anlatacağım.
 • Kredi kartı hemen hemen heryerde geçer. Sorun yaşamazsınız.
 • Trafikte dikkatli olun. Çok dikkatsizler ve bazen çalışmalardan dolayı GPS doğru rotayı veremeyebilir. Haberiniz olsun. Benim gibi iyi bir yardımcı pilot edinin…

Öyle işte. Benim Ürdün Gezi rehberi yazımda anlatacaklarım bitti. Ne biliyorsam anlattım. Biliyorum biraz uzun oldu ama istesem 25 yazıya da bölebilirdim. Ama şuraya tıkla, buraya tıkla demektense tek nefeste hepsini anlatayım dedim. Artık size, gittiğim bütün şehirlerin rehberinlerini de tek tek anlatıyor olacağım.  Onları da zamanla bitirdikçe yayınlarım. Umarım bu yazım bir nebze de olsa yardımcı olmuştur.

Hayallerini kurduğun bu kırmızının ve turuncunun en çok yakıştığı ülkeye bir gün ulaşıp, şöyle Wadi Rum’da gün batımını izlerken aklına gelmeyi temenni ediyorum. Çok zor işler değil. Sadece araştır. Sorgula. En önemlisi de hayal et…

Düş peşine…

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !

4 Comments

 1. Gülümse
  • Deniz Pehlivan
  • mmmmmm mmmm
   • Deniz Pehlivan