Yurtdışında Araç Kiralarken Dikkat Etmeniz Gereken 10 Öneri

Yurtdışında araç kiralarken bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken çok önemli detaylar var. Aslında bu yazımda sadece yurtdışında araç kiralama konusunda değil, aynı zamanda yurtiçinde araç kiralama süreçlerinden, olması pek muhtemel sıkıntılardan ve kendimce çok önemli gördüğüm kapsamlı konuları anlatacağım. Çünkü her iki durumda da aslında süreç aynı mantıkta ilerliyor. Kendimce yaşadıklarımdan, örnek olabilecek araçla gezilecek rotalardan ve araç kiralarken dikkat edilmesi gereken noktalardan bahsedeceğim.

Benim de çok sevdiğim karayolu ile yolculuk yöntemlerinden birisi olan bu yöntemin, hem güzelliklerinden hem de biraz zorluklarından bahsedeceğim.

Şehiriçi Ulaşımda Vazgeçilmezimiz Tuktuk

Şehiriçi Ulaşımda Vazgeçilmezimiz Tuktuk-Bazen kiralanan aracın modeli farklı olacaktır

Umarım, özellikle yaz aylarının yaklaşması ile birlikte, kendinizi dünyanın dört bir yanındaki huzurdolu yolculuklara atarsınız. Yurtdışında ve yurtiçinde nasıl araç kiralanır ?

1-Rotanızı belirleyin. Ehliyet şartlarınızı kontrol edin.

Hindistan’a gidipte, araba kiralayarak gezmek çok mantıklı olmayabilir. Neden ? Bir kere trafik soldan akar. Bizim gibi sağ şeritten araç kullanmaya alışık bir toplum için zor olabilir. Bununla beraber, trafik bir kaostur.

Filipinler

Planlamayı Gitmeden Önce Muhakkak Yapın

Aslında trafik korna ile yönetilir desem yalan olmaz. O yüzden insanı çıldırtabilir. Böyle durumlara hazırlıklı olup, planları ülke ve şehir şartlarına göre yapmak gerekir.

Ayrıca, ehliyetinizin gideceğiniz ülkede geçerli olup olmadığını MUTLAKA araştırın. Bu en ama en önemli noktadır. Aksi takdirde size araç teslim edilmeyebilir veya polis yakalarsa çok ciddi cezalar kesebilir.

Özellikle Yurtdışı Araç Kiralama Noktasında dikkat edilecek ilk noktadır : Ehliyet durumunuzu, gideceğiniz ülkenin trafik şartlarını gitmeden önce araştırın.

2-Bütçe planlayın. Doğru aracı seçin.

Bu yaz İzlanda’ya gidip, o filmlerde gördüğümüz film gibi köyleri, vadilerden akan şelaleleri, yemyeşil ovaları ikiye bölen yolları arşınlamak derdindeyim. Bunu yaparken de, karavanla gideyim hatta gidelim diyoruz. Neden ? Çünkü, yurtdışında böyle pahalı ülkelerde ulaşım çok ucuz değildir. Dünya kadar para harcarsınız.

Bu Yaz En Büyük Hayalim İzlanda'nın Bu Yollarında Karavan Sürmek

Bu Yaz En Büyük Hayalim İzlanda’nın Bu Yollarında Karavan Sürmek

E madem bu kadar pahalı bir ülke, hayallerimizden vazgeçmemek adına 4 kişilik bir ekip olalım, hem karavanda kalalım hem de ulaşım masraflarımızı minimuma indirelim diyoruz.

İşte, nereye gidersem gideyim, her daim kişi sayısına ve ülkenin ekonomik durumuna göre hareket eder, ona göre yurtdışında araç kiralama yöntemine başvururum. Ona göre de araç seçiminde bulunurum.

3-Mevsim ve ülke şartlarını göz önünde bulundurun.

fly insta fly insta

Her zaman öyle filmlerde hayal ettiğimiz gibi olmayabilir. İtiraf edeyim : Bazen 1 fotoğraf çekmek uğruna çektiğimiz çile, katlandığımız zorluklar, o fotoğraf karesine değmiyor.

norvec_oslo_bergenO yüzden, sırf gitmek için veya görmek için bir yerlere gitmeyiniz. Kış ortasında İskandinav ülkelerine veya Doğu Anadolu bölgesine giderseniz, araç konusunda sorunlar yaşayabilirsiniz. O yüzden, hem mevsim şartlarına hem de ülke şartlarına göre planlamalar yapın.

4-Aracı kiralayacağınız firmayı araştırın.

Özellikle yurtdışında araç kiralama yapacaksanız. Araç kiralarken en önemli nokta, araç kiralayacağınız firmanın ne kadar güvenilir olduğudur. Her firmaya sakın ama sakın güvenmeyin.

Aracı kiralamadan önce firmayı en ince ayrıntısına kadar araştırın. Fiyat karşılaştırmaları, erken rezervasyon seçenekleri ve kampanyalarını en ince ayrıntısına kadar okuyun.

Araç Kiralama Firmasını İyi Araştırın

Yurtdışında Araç Kiralama yaparken mutlaka firmayı iyi araştırın

Hatta aracı kiralarken bile aklınıza takılan her soruyu muhakkak sorun. Özellikle Rent a car firmalarını karşılaştırırken, olabilecek her olumsuzluğu tahmin ederek aracı kiralayın derim.

5-Aracı nasıl kiralayacağınıza karar verin.

fly insta fly insta

Aracı online mı kiralayacaksınız yoksa gidince mi ? Internet hızla hayatımıza girerken, artık bir çok firma online araç kiralama hizmeti verir oldu. Böylece hem müşteriler hem de firmalar, internet ortamında vakit kaybetmeden işlemleri gerçekleştirebilme olanağına kavuştular.

araç - kiralama

Hindistan’da motorlarla ulaşımı sağlamak çok yaygın

Özellikle, her şeyiniz planlı-programlı ise, mutlaka gitmeden önce aracınızı en ince ayrıntısına kadar araştırın ve online olarak aracınızı kiralayın. Böylece, şehre vardıktan sonra araba kiralamak isteyip, uygun aracın kalmama süprizinden kurtulabilirsiniz.

Ayrıca çoğu zaman, erken rezervasyon sayesinde, araç kiralama maliyetinizi en aza indirebilirsiniz.

Örneğin; Şahsen yaptığım Ege Turu’nda kullandığım Rentalcars.com sitesinden erkenden rezervasyon yaptırmıştım. Her şeyim planlıydı, harika, kusursuz bir gezi seyahat yapmıştım.

Araç kiralama konusunda, benim de sıkça yararlandığım Rentalcars.comu bir yere not edin. Çok işinize yarar.

6-Ne tür araç kiralayacağınızı planlayın.

Kaç kişi olacaksınız ? Veya gezeceğiniz şehir sahil  kasabası mı olacak yoksa büyük bir şehir mi ? Bunları gitmeden önce en ince ayrıntısına kadar düşünün.

Özellikle küçük araba kiralamak hem yakıt hem de park konusunda daha uygun olabilir. Ayrıca, kiraladığınız araç pek muhtemel daha ucuza mal olacaktır.

araç kiralama önerileri

Hindistan’da Yol Arkadaşımız. Küçücük Arabayla Gezmek Çok Daha Kolaydı

Aracın tipini, navigasyonu olup olmadığını, firmadan alabileceğiniz erken rezervasyon indirimini ve sadakat programları detaylarını mutlaka, aracı kiralamadan önce öğrenin.

7-Araç kiralarken ekonomik  yöntemleri düşünün.

Böyle bir şey mümkün mü ? Aslında şu şekilde anlatmam lazım. Diyelim ki ; Las Vegas’dan arabayı kiraladınız. San Francisco’ya kadar gezecek ve aracı Las Vegas’a getirmek yerine, San Francisco’da bırakacaksınız.

İşte bu aracı başka bir şöför geri Las Vegas’a (Bazı durumlarda bu söz konusu olmayabilir.) getireceği için, ekstra masraflara katlanmanız gerekebilir. (Las Vegas gezilecek yerler yazımı da okumanızı öneririm.)

filipinler - motor - kiralayarak - ulaşım

El Nido Yol Manzaraları-Nadir Yollardan

Bu yüzden, gitmeden önce nasıl bir rota yapacağınızı ve aracı nereden alıp, nereye  bırakacağınızı muhakkak planlayın. Ayrıca araç kiralama sadakat programlarına da üye olun.

Siz o firmadan araç kiraladıkça, puanlarınız birikecek ve sonrasında o puanları kullanarak bedavaya araç kiralama şansına sahip olabileceksiniz.

8-Araç kiralama (Rent a car) firmasını bilgilendirin.

Malum ben Fethiyeliyim. Özellikle Akdeniz bölgesinin en güzel koylarına ev sahipliği yapan bu cennet bölgenin tek havalimanı Dalaman havalimanıdır. Diyelim ki;  Dalaman havalimanından araba kiralamak isteyeceksiniz.

İşte araç kiralama firmasına, hangi saatte aracı teslim alacağınızı, uçuş bilgilerinizi ve saatlerinizi vermeniz gerekecek. Bunu mutlaka firmaya bildirmeniz gerekir. (Fethiye gezilecek yerler yazımı da okuyun derim. Harika detaylıdır.)

Fethiye-Muğla

Fethiye-Muğla

Eğer aracı kiralarken uçuş bilgileriniz henüz belli değilse tahmini süreleri yazın ama uçuş bilgileriniz belli olduktan sonra firmaya en azından 24-48 saat öncesinde ya e-mail ile ya da telefon ile arayarak bilgi verin. Böylece firma, sizi doğru zamanda havalimanında karşılayacaktır.

9-Aracı teslim alırken nelere dikkat etmek gerekecek ? 

Şu ana kadar; gideceğiniz şehre, kaç kişi gideceğinize, rotanıza ve kiralayacağınız araca karar verdiniz. İnternetten aracı kiraladınız. Sıra geldi araç teslimine. Önce sözleşmeyi dikkatli okuyun. Araç kiralama sözleşmesinin, neleri kapsayıp neleri kapsamadığını inceleyin.

urdun-petra-gezi

Mesela; sigorta. Kiraladığınızın aracın hangi sigortaları kapsadığını veya kapsamadığını muhakkak ÖĞRENİN. Bu en ama en önemli husustur. Özellikle yurtdışında araç kiralama yapacaksanız, araçtan çok, bu sigortaya hatta detaylarına bakın.

Eğer sigorta kapsamlı değil ve ekstra ücret ödemenizi gerektiriyorsa, mutlaka ödeyin. Trafikte ne olacağını kestiremezsiniz. O yüzden özellikle tatillerde garantici olmak adına sigortaya önem verin.

Ayrıca, yakıt durumunu kontrol edin. Aracı size full vermişlerse, full teslim etmenizi isteyeceklerdir. O yüzden aracın size full teslim edildiğinden emin olun. Son olarak mutlaka aracın hasarlarını kontrol edin.

hongkong

Hongkong

Aracı teslim almadan önce firma yetkilisi aracın hangi kısımlarında çizik-hasar olduğunu kontrol edecek ve listeye not edecektir. Her bir noktaya dikkat edin ki, aracı geri teslim ederken sizi boşu boşuna hasar ile ilgili rahatsız etmesinler.

Aracı kimlerin kullanacağını, aracın hasar durumunu, sözleşmenin detaylarını, aracın yakıt durumunu ve kasko sigorta kapsamını muhakkak inceleyin.

Ayrıca firma, sizin kredi kartınızında provizyon işlemi gerçekleştirecektir. Bu sizi endişelendirmesin. Olağan bir durumdur.

10- En güzel araba ile gezilecek rotalar nerelerdir ? 

ABD. Bence en ama en güzel rotalardan birisiydi. Gerçi biz araba kiralayarak değil, satın alarak gezmiştik. Ama kendileri, arabayla gezilecek en güzel ülkelerin başında geldiği için belirteyim dedim. Bununla birlikte, Güney İtalya ve Fransa da, güzel manzaralar göreceğiniz ülkelerdir.

araç - kiralama

1200 Dolar Ödeyerek Satın Aldığımız Aracımız

Bir de, benim çok sevdiğim Slovenya’nın en güzel şehri Bled ve başkent Ljubljana arasında araçla görülecek çok güzel yerler var.

Son olarak, Balkanlar yemyeşil bir coğrafyanın hükmü altında. Özellikle Bosna Hersek’e bir daha gidersem, mutlaka ama mutlaka araç kiralayarak gezerim.

Türkiye’ye gelecek olursak. Özellikle, Balıkesir’den, Kaş’a kadar olan tüm sahil şeridini, mutlaka 1-2 haftalık bir planlama yaparak gezmenizi tavsiye ediyorum.

Bununla birlikte, Rize ve Trabzon bölgesi, Güneydoğu Anadolu’da ise Mardin-Adana arasında kalan bütün şehirler, muhakkak görülmelidir.

Ölüdeniz-Fethiye

Ama özellikle Trabzon, Dalaman ve Antalya gibi şehirlere gitmeden önce, mutlaka erken rezervasyon yaptırmanızı öneririm. Mesela, Trabzon havalimanı kiralık araba fiyatlarını araştırırken, araçların tükenmiş olduğunu görmüştüm.

Sırf bu yüzden, normalden % 30 daha fazla ücret ödemem gerekmişti. O yüzen benim yaptığım bu hatayı siz yapmayın diyerekten erken rezervasyon yaptırmanın önemini bir kez daha vurgulamak istedim.

Araç kiralama konusunda, benim de sıkça yararlandığım Rentalcars.com u bir yere not edin. 

Yurtdışında araç kiralama diye anlattığım ama gayet yurt içini de kapsayan bu yazım, umarım yardımcı olmuştur. Dilerim, bu saydığım bütün şehirlere ve ülkelere gidip, kiralayacağınız bir araç ile, dilediğiniz gibi bir tatil geçirirsiniz.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

12 Yorum

 1. Oğuz
  • Deniz Pehlivan
 2. etem kahvecioğlu
  • Deniz Pehlivan
 3. Mehmet
 4. ahmet oğuz zenginal
  • Deniz Pehlivan
 5. mert
  • Deniz Pehlivan
  • fulya
 6. Kerem Gok

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.