54. Ülkem Ürdün’e Hazırlık Sürecim

Ürdün Gezisi … Ne kadar uzun zaman oldu hayalini kuralı bilmiyorum. Ha şimdi, ha gelecek ay, ha seneye derken geldi çattı o gün. Yıllardır dergi kapaklarında, internette dolanan videolarda, “Ölmeden önce görülmesi gereken yerler” listelerinde gördüğüm en güzel ülkelerden birisini, sonunda pazar günü göreceğim. Ürdün’de tam 1 hafta kalacağım ve yola çıkmadan önce sizlere de örnek olsun diye nasıl bir hazırlık sürecinden geçtiğimi anlatayım diyorum.

amman - ürdün

Amman Sehir merkezi

Bir ülkeye gitmeden önce nelere bakmak gerekir ? Yola çıkmadan önce, hangi işlemleri, hangi önerileri ve ne tür soruları araştırmalısınız ? “Boşver. Hayatı yolda yaşarsın !” diyerekten akışına mı bırakmalı, yoksa ” Her şey kusursuz olmalı. Tatil vezirlikten, rezilliğe dönmesin.” diyerek plan mı yapmalı ? İşte şimdi size 10 madde halinde, bir ülkeye gitmeden önce neler yaptığımı sırasıyla anlatacağım.

Ürdün seyahatimden çoktan döndüm. Harika harika harika bir ülkeymiş burası. Sizler için, Ürdün Gezi Rehberi yazısını yazdım. Mutlaka okuyunuz.

Umarım seyahate çıkmadan önce sizlere güzel bir örnek olur. Tıpkı benim, ilk defa gideceğim bir ülkeye hazırlandığım gibi sizler de hazırlanır, bu heyecana ortak olursunuz.

1.Ürdün’e nasıl ucuza uçak bileti bulunur ?

En ama en önemli soru bu aslında. Bir ülkeye gitmeden önce, ekonomik ve ucuz yolları da araştırmak lazım. En pahalı kısım olan ucuza uçak bileti mevzu ise önceliğiniz olmalı.

wadi_rum_urdun

Wadi Rum-Ürdün. Burası Mars değil. Ürdün’ün En Güzel Topraklarından Wadi Rum

Yaklaşık 2 saat sürecek olan bir uçuş için, Ürdün’e uçak bileti fiyatları genelde neredeyse 1.000 TL civarında olabiliyor. Bu paraya, eğer erken rezervasyon yaptırırsanız, 10 saat uzaklıktaki New York’a gidebilirsiniz. O yüzden, son 3 yıldır bir türlü bilet bulamadığım için Ürdün seyahatimi ertelemiştim.

Uçak bileti konusunda ise, mutlaka En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakın. Nasıl uçak bileti masraflarınızı ucuza mal edeceğinizi tek tek yazdım.

Taki, Pegasus havayolları Ankara-Amman arasında uçuşlarını başlatana kadar. Her hafta pazar ve perşembe günleri olmak üzere, Ankara üzerinden Ürdün’ün başkenti Amman’a uçabilirsiniz.

Ankara’dan tek yön fiyatlar 79.99 dolar. İstanbul’dan Ankara aktarmalı ise, genelde 90 dolar civarında oluyor. Yani gidiş geliş 450-650 TL civarında. Pegasus’un sitesi için tık tık efendim.

2.Ürdün bizden vize istiyor mu ?

Belamız. Hayallerimizin önündeki en büyük engelimiz. Vize almaktan falan çekindiğimden değil. O süreçten, yalandan evraklardan nefret ettiğim için diyorum.

petra_urdun_gezi

Petra Ürdün

Ama neyseki Ürdün bizden vize istemiyor. Vize istemeyen ülkeler arasında. O yüzden, uçak biletinizi alıp direk gidebiliyorsunuz. Benim de en sevdiğim seyahat şekli. Vize istemeyen böyle güzel ülkelere gitmeye bayılıyorum doğrusu. Çünkü planlarımı hızlıca yapmam çok kolay oluyor.

3.Ürdün gezisi güvenli olacak mı ?

Uçak rezervasyonu yapıldı. Vize istemedikleri öğrenildi. Peki güvenli mi ? Sonuçta Ortadoğu ülkesi ! İnsan ister istemez biraz çekiniyor doğrusu. Gitmeden önce tedirgin oluyor. Geçen yıl Lübnan‘a giderken de aynı tereddütü yaşamadım değil.

petra_urdun

Petra Ürdün

Ama yanıbaşında İsrail, Lübnan, Irak, Mısır ve Suriye gibi en sorunlu devletlerin komşuları olan bir ülkeye giderken her daim garantici davranmak lazım. O yüzden yaptığım araştırmalar neticesinde, Ürdün’ün güvenli olduğu sonucuna vardım ve hiç tereddüt etmeden Ürdün Gezisi Rotamı çıkarmaya koyuldum.

4.Ürdün’de nerelere gitmeli ?

Ürdün’de görülmesi gereken şehirler nereler ? Ürdün’de nereye gidilir ve hangi şehirde kaç gün kalınır ? En ama en çok zorlandığım kısım bu idi. Çok büyük bir ülke değil Ürdün. Asıl Ürdün sevdam, Petra’yı dergilerle görmemle başladı demiştim ya. Sonrasında da, Ürdün’de ne çok görülecek yerin olduğunu farkettim. O yüzden Ürdün gezisi rotası şu şekilde olacak :

petra_urdun_gezilecek_yerler

Petra Ürdün

  • Amman Civarı : 1-2 gün Amman’ın civarında bulunan Jerash-Ajloun-Madaba-Baptismal gibi yerleri görmeyi planlıyorum. Bu şehirlerin hepsine kiralayacağım araç ile gideceğim. Son gün ise, şehir merkezinde dolaşmayı düşünüyorum.
  • Ölüdeniz Civarı: Ölüdeniz-Mt. Nebo-Kerak-Main Hot Spring-Dana gibi şehirleri de 1-2 günde gezmeyi planlıyorum.
  • Akabe : 1-2 gün ise, biraz deniz-kum-güneş keyfi süreceğim. Dünyanın en güzel resiflerinin olduğu bölgede, Kızıldeniz’de dalış yapacak ve Akabe sokaklarını keşfedeceğim.
  • Petra : Dünyanın 7 harikası olarak bilinen  Petra’da önce gündüz gezeceğim. Çok büyük bir antik kent burası. O yüzden koskoca 1 günde bile anca gezilir. Hatta akşam da, binlerce mumun aydınlattığı Petra’yı ayrıca gezeceğim. Hala ilk gördüğüm an neler hissedeceğimi merak ediyorum.
  • Wadi-Rum : Çölün ortasında kıpkızıl anlara şahit olacağımız ve gece çölde kalıp yıldızları seyredeceğimiz yer olacak Wadi Rum. Gündüz Wadi Rum’da 4×4 araçlarla jip safarisi yapmayı ve akşamda çölün ortasında konaklamayı planlıyorum.

Ürdün’de gezisi noktaları ise: Akabe-Wadi Rum-Petra-Ölüdeniz ve Amman

5.Ürdün’de ulaşımı nasıl sağlamalı ?

Ürdün’de nasıl gezilir ? Aslında bu söylediğim yerlerin hepsi farklı farklı bölgelerde bulunduğu için araba kiralamaya karar verdik.

Özellikle Skyscanner üzerinden araba fiyatları en uygunuydu. 1 haftalık araç kiralama maaliyetimiz 450 TL civarında. 2 kişi olacağımız için gayet uygun olacak. Eğer araba ile Ürdün’ü gezmeyecek olsaydık, otobüsle gezecektik.

urdun_arac_kiralama

Ürdün’de araç kiralama çok basit

Ama Ürdün’de otobüsle gezmek için çok güzel bir ulaşım ağlarının olduğunu düşünmüyorum. Genelde taksiler kullanıyorlarmış. E haliyle 1 Ürdün dinarının 4 TL civarında olduğunu düşününce, pek akıl karı gelmedi.

Ayrıca, yukarıda saydığım bir çok yer, Ürdün’de gezerken yol üstünde olacak. O yüzden arabayla gezmek daha mantıklı geldi. Yurtdışında nasıl araç kiralanır diye soruyorsanız, sizi ilgili yazıma davet ediyorum.

6.Ürdün gezisi pahalı mı ?

Ürdün ne kadar pahalı bir ülke ? Bir ülkeye gitmeden önce, o ülkenin ekonomik durumunu didik didik eder, tahmini olarak ne kadar harcayacağımı hesaplarım.

Ama size şunu itiraf edeyim. 1 Ürdün dinarı 4 TL civarında. Yani dolardan ve euro’dan daha değerli. O yüzden çoğumuzun sandığı gibi hiçte öyle ucuz bir ülke değil.

urdun_gezi

Ürdün Ölüdeniz

Gerçi, Ürdün’de oteller orta fiyatlarda ama yine de beklediğimden çok pahalı bir tatil olacak. Zaten dönünce tek tek ne harcadıysam anlatıyor olurum. Oteller ucuz demişken, mesela Akabe’de 2 kişilik 1 gece otel fiyatları 75 TL civarında. Otelleri görmek isterseniz tıklayınız.

Otel bulma konusundaEn iyi otel bulma arama motorları yazıma bakınız.

7.Ürdün’e giderken ne tür kıyafetler götürmeli ?

Ürdün, bulunduğu konumu ile sıcak bir coğrafya sonuçta. Ortadoğu‘nun o meşhur sıcaklarını bilenler bilir. O yüzden bolca yazlık kıyafetlerin yanında bir de uzun kollu bir şeyler götüreceğiz.

akabe_gezisi

Ürdün Akabe

Çünkü bir gece Wadi Rum’da çölün ortasında kalacağımız için, biraz ayazda kalma riskimiz olacak. Bunu ben de çok merak ediyorum doğrusu. Hayatımda ilk defa çölde uyuyup, yıldızların güzelliğine şahit olacağım.

8.Ürdün’e neden gitmeli ?

Dünyanın yeni 7 harikasından birisi Ürdün’ün Petra şehrinde bulunuyor. Nabatilerin kayıp kenti olarak bilinen Petra yani meşhur kayıp şehir, bir çok gezginin hayallerini süslüyor. Ayrıca Ürdün, dalış yapmak için de harika doğal güzelliklere ev sahipliği yapıyor. Scuba diving yapmasam da, en azından şinorkel ile dalış yapıyor olacağım. Bir diğer önemli yer ise Ölüdeniz.

akabe_urdun

Akabe Ürdün Su Altı güzelliği : Ürdün gezisi

İsrail ile komşu olan Ürdün’de, İsrail ile ortak kullanılan bu deniz bulunuyor. Tuz oranının % 33’lerde seyrettiği bu göl (Akdeniz’de bile % 3 civarındadır.) diğer adı olan Lut Gölü olarak biliniyor.

Ürdün’e nasıl ucuza uçak bileti bulabilirim diyorsanız, En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakınız.

İçerdiği bu denli tuz yoğunluğu sayesinde, suyun içerisinde batmıyorsunuz. Sırt üstü uzanıp, derginizi okuyabilir ya da dinlenebilirsiniz. Benim planım, kalem-kağıt alıp, yaşadıklarımı ve hislerimi anlatmak olacak.

Dünyanın en güzel resiflerinden bazıları Akabe’de bulunuyor. Ayrıca, dünyada nadir görebileceğiniz bir deniz/göl olan Ölüdeniz yani Lut Gölü de, Ürdün’de bulunuyor.

9.Ürdün’de başka nereye gidilir ?

Aslında yukarıda anlattığım Ürdün’de gezilecek yerler kısmı, sanırım Ürdün için yeterli olacak. Yaklaşık 3 haftadır Ürdün’de görülecek yerlere ve önerilen rotalara dair araştırmalar yaptım.

Sonuç olarak bu rotalar çıktı. Gerçi hala 3 günüm var ve bir tek otel veya hostel rezervasyonu bile yapmadım. Bu tatilimde anı yaşamak istiyorum.

urdun_turu

Ürdün’de harika bir günbatımı anı : Ürdün gezisi

Ürdün’e gidince karar vereceğiz. Bazen anı yaşamak lazım. Planlar yaptıkça, insanın üzerindeki o telaş duygusunu yaşamak istemiyorum. Gerekirse sahilde yatarım, arabada yatarım. Çok fazla umrumda değil doğrusu.

10.Ürdün’e nasıl gidebilirim ?

Aslında yukarıda Amman’a gelişten bahsetmiştim. Ama sizlerin Akabe‘ye de direk gelebileceğinizden bahsetmedim. Çünkü Akabe’ye uçuşlar biraz daha pahalı oluyor. Eğer bütçe konusunda sıkıntınız yoksa, Akabe’ye uçabilirsiniz.

oludeniz_urdun_gezi

Ürdün Ölüdeniz : Ürdün gezisi

Eğer bütçeniz denk gelmez ve siz de benim gibi uzun zamandır Ürdün hayali kuranlardansanız, o halde Pegasus havayolları ile Amman’a uçar, oradan araç kiralar veya otobüslerle Aqabe’ye ulaşabilirsiniz. İnanın bana bunların hepsi küçücük bir merakla başlıyor.

Seviyorum bu duyguyu. Hayatımda hiç bir şeyi sevmediğim kadar çok seviyorum. Yola çıkmadan önceki o plan yaparken ki merak ve heyecan anı, sanırım bu hayatta beni motive eden en güzel şey. Ne çok para kazanmak derdim, ne de lüks bir hayat yaşamak. Sadece yolda olmak istiyorum. Daha önce hiç bilmediğin sokakları, yüzleri, sahilleri, renkleri görmek istiyorum.

main_hot_spring_oteli_urdun

Ma’in Hot Spring Oteli-Ölüdeniz : Ürdün’de Gezilecek Yerler

Öğrenebildiğim kadar çok öğrenip, anlatabildiğim kadar çok anlatmak istiyorum. İnsanların da yollara düşüp, dünyanın güzelliklerini yaşamalarını, dünyada sadece Türkiye’nin ve İslamiyetin olmadığını bilmelerini, hoş görülü olup, saygı duymayı öğrenmelerini istiyorum.

Empati yapıp, başkalarının yerine kendilerini koyabilmelerini istiyorum. Hayal kurup, dünyayı tanımalarını, öğrenmelerini ve bitmek bilmeyen meraklarının peşinden gitmelerini istiyorum.

Otel konusunda Booking.com, Hotelscombined.com linklerini kullanınız.

Ürdün ile ilgili aşağıdaki yazılarıma bakarak planlar yapabilirsiniz :
Ürdün Gezi Rehberi
Ürdün’de Nereye Gidilir 
Ürdün’de Ulaşım Rehberi
Ürdün’de Yeme İçme Rehberi
Ürdün Otelleri

Gittiği yere kadar, anlatabildiğim kadar da bu süreç böyle devam edecek. Umarım birilerinin hayatlarına biraz da olsa dokunup, dünyanın güzelliklerini görmelerinde küçücükte olsa faydam dokunur. Ürdün gezisi boyunca görüşmek üzere. Tüm maceralarıma şahit olmak için, beni bütün sosyal medya hesaplarımda takip etmeyi unutmayınız. Özellikle Instagram hesabımdan bolca fotoğraf paylaşıyor olacağım.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

4 Yorum

  1. Yağmur Çelik
    • Deniz Pehlivan
  2. Ahmet
  3. Furkan

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.