Vizesiz Gidebileceğimiz 80 Ülke !

Vize istemeyen ülkeler yani vizesiz ülkeler hangileri ? Hayaller. Şu vize olayı sanırım başımızın en büyük belası. Gideceğimiz yerlerin, peşine düşeceğimiz hayallerimizin önünde belki de en büyük problem vizesiz ülke arayışı. Ama olmasın. Engellemesin. Durdurmasın seni. Dünya, vize isteyen ülkelerden ibaret değil. Ya da vize isteyen ülkeler güzeldir diye de bir varsayım yok. Hatta, bizlere sadece Vizesiz Balkan Ülkeleri  kapılarını açıyormuş gibi bir düşünceniz de olmasın. Neden mi ?

Pattaya-Tayland

Pattaya-Tayland : Vize istemeyen ülkeler

Yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler yazıma da göz atınız.

Vizesiz Gidilen Ülkeler – Vize İstemeyen 80 Ülkenin FULL Listesi

Tahmin ediyorum. Belki öğrencisin, belki düzenli gelir kaynağını beyan edebileceğin bir işin yok. Bunlar sakın seni yıldırmasın ! Edinburg’a, Londra’ya gitmek zorunda değilsin. Ben de gitmedim. Umrumda da değil. Almazlarsa almasınlar. Onun yerine, Tayland’a gidip, doğasında kayboldum.

Kamboçya’da dünyanın en güzel tapınaklarını gördüm. Filipinler‘de turkuaz rengi denizin keyfini sürdüm. O yüzden, vize falan seni yıldırmasın. Dünyada bizden vize istemeyen ülkeler sayısı 80’den fazla ülke var. Peki bu vizesiz gidilecek ülkeler neler ? Anlatayım.

singapur

Singapur : Vize İstemeyen Ülkeler Arasında

Öncelikle, bildiğiniz gibi en çok vize zorluğu yaşayan kişiler, “Umuma mahsus pasaport” sahipleri. Yani “Bordo pasaportu” olanlar. Bir de, Diplomatik, Hizmet ve Hususi pasaport sahipleri olanlar var.

Yurtdışında nasıl ucuza uçak bileti bulduğumu, hangi arama motorlarını kullandığımıEn İyi Uçak Bileti Arama Motorlarıyazımda tek tek anlattım. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Onlar, bordo pasaport sahiplerine göre çok ama çok daha şanslılar ki  zaten şimdi sayacağım hemen hemen tüm ülkelere hatta Schengen ülkelerine bile vizesiz seyahat edebiliyorlar. Bununla beraber, diğer vize isteyen bir çok ülkeye de onlar vizesiz bir şekilde gidebiliyorlar. Yani kıskanılıyorsunuz !

Vize İstemeyen Ülkeler

Tatil Dükkanı

Şimdi. Öncelikle “Pasaport ve vize nedir ?” gibi olası soruların gelebileceğini tahmin ettiğim için, tek tek listelediğim pasaport ve vize süreçlerine dair yazımı okumanız için sizi ilgili yazıma davet ediyorum. Aşağıda sayacağım tüm liste, “bordo pasaportu” olanlar için hazırlanmış vizesiz ülkelerin listeleridir. Yani bordo pasaporta vizesiz ülkelerdir.

Kayangan Gölü-Coron-Filipinler

Kayangan Gölü-Coron-Filipinler : Vizesiz ülkeler : Vize İstemeyen Ülkeler

Kimi, hiç vize istemez. Kimi kapıda vize verir. Kimi ise elektronik vize almanızı talep eder. O yüzden hepsine kolayca gidebileceğinizi düşündüğüm için, kıta bazlı bir liste hazırlayayım dedim. İçlerinde hala eksik kalmış olan ülkeler olabilir.

Todaiji (Bir Budist Tapınağı)- Nara-Japonya

Todaiji (Bir Budist Tapınağı)- Nara-Japonya : Vize İstemeyen Ülkeler

Siz yine de, bütün ülkelerin güncel vize şartlarını ve listesini seyahate çıkmadan önce Dışişleri Bakanlığının resmi websitesinden son kez kontrol edin derim. Ne olur ne olmaz ! Görmek isterseniz tıklayınız.

1-Vize İstemeyen Afrika Kıtası Ülkeleri

Vize istemeyen ülkeler listemize ilk önce Afrika’dan başlayalım. Dünyanın hala keşfedilmemiş en güzel topraklarına ev sahipliği yapan Afrika, keşfedilmeyi bekleyen uçsuz bucaksız ovaları, turkuaz rengi denizleri, dünyanın en vahşi doğal hayatına tanıklık edeceğiniz doğal parkları ile benim de çok merak ettiğim bir kıta.

Mauritius

Mauritius : Vizesiz ülkeler : Vize İstemeyen Ülkeler

Bu kıtada sadece Mısır’da bulundum. Sırf Piramitleri görmek için gittiğim Mısır, ne yazık ki vize istiyor. Ama vize istemeyen Afrika ülkelerinin listesi şu şekilde ;

Şeyseller

Şeyseller : Vizesiz ülkeler : Vize İstemeyen Ülkeler

 1. Botsvana
 2. Fas
 3. Güney Afrika Cumhuriyeti (Sınır kapısında vize)
 4. Kenya (E vize 50 dolar)
 5. Libya
 6. Mauritius
 7. Seyşeller
 8. Sudan (Sınırda 105 dolara vize veriyorlar)
 9. Svaziland
 10. Tunus
 11. Zambiya

2-Vize İstemeyen Asya Kıtası Ülkeleri

Hongkong, Japonya, Çin, Filipinler, Endonezya, Tayland gibi 16 ülkesinde bulunduğum Asya kıtasında, hayatınızda daha önce sadece filmlerde gördüğünüz büyüleyici tapınakları, lezzetli yemekleri, güleryüzlü insanları, sevimli çocukları, el değmemiş doğası ile pek muhtemel siz de büyüleneceksiniz. Benim şahsen en sevdiğim kıtadır. En azından şu an için diyelim.

 1. Azerbaycan (Bakü’ye girerken vize alınıyor)
 2. Birleşik Arap Emirlikleri (E vize)
 3. Bahreyn (E vize)
 4. Doğu Timur
 5. Ermenistan
 6. Endonezya (Sınırda 25 dolar)
 7. Filipinler
 8. Gürcistan
 9. Hong Kong
 10. Irak
 11. İran
 12. Japonya
 13. Kamboçya (Sınır kapısında 30 dolara vize)
 14. Katar (Kapıda 25 dolara vize alınabiliyor.)
 15. Kazakistan
 16. Kırgızistan
 17. Güney Kore
 18. Lübnan
 19. Makau Özel İdare Bölgesi
 20. Maldivler
 21. Malezya
 22. Moğolistan
 23. Singapur
 24. Sri Lanka (Sınır kapısında 25 dolar karşılığında vize veriyorlar )
 25. Suriye
 26. Tayland
 27. Tayvan
 28. Ürdün
Saint Louis Roman Catholic Church (Katolik Kilisesi)-Lübnan

Saint Louis Roman Catholic Church (Katolik Kilisesi)-Lübnan : Vize İstemeyen Ülkeler

Youtube/birhayalinpesinde kanalımdan tüm videolarımı izleyebilirsiniz. Her hafta yüklediğim videolardan haberdar olmak için kanalıma abone olabilirsiniz. Ah biraz zaman olsa. Ne videolar yayınlayacağım…

Otel konusunda Booking.com, Hotelscombined.com  ve Hostel konusunda ise Hostelworld.com linklerini kullanınız.

3-Vize İstemeyen Avrupa Kıtası Ülkeleri

Schengen. Başımızın belası. Ha kalktı ha kalkacak diye umudumuzu sömüren can sıkıcı süreçlerin nedeni ! Bir sürü evrak toplatıp, üzerine bir de schengen vizesi alamama durumu yüzünden seyahatten soğutan işlemler. Gerçi, schengen vizesi almanın püf noktalarını “Schengen vizesi nedir ve nasıl alınır ?” yazımda uzun uzun anlatmıştım.

Folk Architecture Museum-Lviv-Ukrayna

Folk Architecture Museum-Lviv-Ukrayna : Vize İstemeyen Ülkeler

Otel bulma konusundaEn iyi otel bulma arama motorları yazıma bakınız.

Lakin diyelim schengen alamadınız. Peki hangi vizesiz ülkeye kaçalım ? Şöyle yakın bir yerler olsun mesela. O halde bildiğiniz gibi, bu Avrupa kıtasında, özellikle Balkanlar’da vize istemeyen bir sürü ülke var.

Budva-Karadağ

Budva-Karadağ : Vizesiz ülkeler : Vize İstemeyen Ülkeler

Şahsen Andorra ve Belarus hariç hepsinde bulunmuş birisi olarak söyleyebilirim ki, birçok Avrupa ülkesi kadar güzeldir bu ülkeler. Ayrıca da, bir çoğunda günde 30-40 dolar hayli hayli yeter. Avrupa ve özellikle Balkanlar’da vize istemeyen ülkeler ;

 1. Andorra
 2. Arnavutluk
 3. Belarus
 4. Bosna Hersek
 5. Karadağ
 6. KKTC
 7. Kosova
 8. Makedonya
 9. Moldova
 10. Sırbistan
 11. Ukrayna

4-Vize İstemeyen Güney Amerika Ülkeleri

En büyük hayalim. Kendimi dünya turuna hazırladığım topraklar. Önümüzdeki 3 sene içerisinde muhakkak karış karış gezmeyi planladığım kıta.

Machu Picchu-Peru

Machu Picchu-Peru : Vizesiz ülkeler : Vize İstemeyen Ülkeler

Peru’daki Machu Picchu, Bolivya’daki Salar de Uyuni, Brezilya-Arjantin sınırındaki Iguaza Şelaleleri, Şili’nin uçsuz bucaksız sahilleri en çok görmeyi hayal ettiğim yerler.

Otel bulma konusundaEn iyi otel bulma arama motorları yazıma bakınız.

İguaza Şelaleri-Brezilya

İguaza Şelaleri-Brezilya : Vize İstemeyen Ülkeler

Bu kıtanın en güzel yanı, hemen hemen bütün ülkeler, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize talep etmiyorlar. Tek sıkıntı uçak bileti fiyatları. Ama onun da şöyle bir yolu var : Mesela Amsterdam’a uçar, oradan da Güney Amerika ülkelerine giderseniz, bazen çok ama çok daha ucuza mal edebilirsiniz. Benden söylemesi. Güney Amerika’da vize istemeyen ülkelerin listesi ;

 1. Arjantin
 2. Bolivya
 3. Brezilya
 4. Ekvador
 5. Kolombiya
 6. Paraguay
 7. Peru
 8. Şili
 9. Trinidad Tobago
 10. Uruguay
 11. Venezuella

5-Vize İstemeyen Orta Amerika Ülkeleri

Dünyanın en güzel denizinin olduğu topraklar olarak bilinen Orta Amerika, özellikle Dominik Cumhuriyeti, St Lucia, Jamaika gibi nefes kesici denizlere, sahillere, su altı güzelliklerine ev sahipliği yapıyor.

Bahamalar

Bahamalar : Vize İstemeyen Ülkeler

Dünya turu planlarım, Orta Amerika ve Güney Amerika ülkelerini kapsayacağı için, şimdiden bir çok ülke hakkında bilgiler topladım. Bu süreçte en sevindirici nokta, hemen hemen hepsi bizlere vizesiz. Orta Amerika’da, Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarından vize istemeyen ülkelerin listesi şu şekilde ;

 1. Bahamalar
 2. Barbados
 3. Belize
 4. Dominika
 5. Dominik Cumhuriyeti
 6. El Salvador
 7. Guatemala
 8. Honduras
 9. Jamaika
 10. Kosta Rika
 11. Meksika (E vize)
 12. Nikaragua
 13. Panama
 14. St. Christopher ve Nevis
 15. St Lucia

6-Vize İstemeyen Okyanusya Ülkeleri

Dünyanın öteki ucu. Kaç kez filmlerde, dergilerin kapaklarında gördüğüm, rengarenk resifleri ile insanın aklını alan bu coğrafyaya ev sahipliği yapan Okyanusya ülkeleri, bir çoğumuz için hayal doğrusu.

Özellikle Fiji ve Palau adaları, resiflerin ortasında kurulu olan ağaçtan yapılmış kazıklar üzerindeki otelleri ve resortleri ile, bir çok balayı düşkünlerinin vazgeçilmezi. İtiraf edeyim; bu coğrafyaya gitmek ve o otellerde kalmak ateş pahası.

Fiji

Fiji : Vizesiz ülkeler : Vize İstemeyen Ülkeler

O yüzden, o otellerde kalınmasa bile, yerlilerin yaşadığı adalara gidip, yakın adalara günübirlik gidilebilir. Hep diyorum ya : Elbet tatili ucuza mal etmenin bir yolu vardır. Yeter ki hayal edilip, araştırılsın. Okyanusya’da vize istemeyen ülkelerin listesi ;

 1. Fiji
 2. Palau Cumhuriyeti
 3. Tuvala
 4. Vanuatu

7-Vizeler hakkında mühim uyarılarım

Şu ana kadar, bildiğim bütün vize istemeyen ülkeler listesini kısa kısa anlattım. Ama bu ülkeler vize istemeseler bile, sırf vizesiz ülkeler diye bir çok kez kapıya kadar gidip, geri döndürülebilirsiniz. Neden ?

Siem Reap-Kamboçya

Siem Reap-Kamboçya : Vize İstemeyen Ülkeler

Önce şunu bilmek lazım: Pasaportunuz kaç gün geçerli ? Bir çok ülke, pasaport geçerlilik tarihi 6 aydan az olan turistleri ülkesine almaya bilir.

Otel konusunda Booking.com, Hotelscombined.com  ve Hostel konusunda ise Hostelworld.com linklerini kullanınız.

Ayrıca; her bir ülkeye giderken, vize şartlarında göreceğiniz üzre “1 yılda maksimum 30 gün kalma” gibi tabirler kullanırlar. Bu şu demektir : Öyle her kafan estiğinde, benim ülkeme giremezin. Eğer 1 yılda, 30 günden fazla kalacaksan, vize alman gerekir. O yüzden, bunu muhakkak dikkate alın derim.

Phi Phi Adası-Tayland

Phi Phi Adası-Tayland : Vize İstemeyen Ülkeler

Son olarak ; E vize almanız gereken durumlarda, her daim gitmeden önce vizenizi almış olun. Zaten bir çok havayolu firması,  sizin için bu hizmeti veriyor. Mesela ; Dubai’ye Emirates firması ile gidecekseniz, onlar aynı zamanda sizin vizenizin alınması sürecine de yardımcı oluyorlar.

Ayrıca, bu yazılarıma da göz atmanızı öneririm
Vizesiz Balkan Ülkeleri
Vizesiz Ülkeler

Bir de, ülkeye girerken, ister kapı vizesi almanız gereken durum olsun, ister vize istemeyen bir ülke olsun, her daim dönüş uçak biletinizin çıktısı ve otel rezervasyonlarınızın çıktıları yanınızda olsun. Aksi takdirde, seyahatiniz keyiften, rezilliğe dönüşebilir. Benden sizlere çok ama çok mühim bir dost tavsiyesi.

Uçak bileti konusunda ise, mutlaka En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakın. Nasıl uçak bileti masraflarınızı ucuza mal edeceğinizi tek tek yazdım.

Benim Vize İstemeyen Ülkeler hakkında önerilerim bu kadar. Bu işleri rica ediyorum çok büyütmeyin. Unutmayın ki, dünyadaki herkes özgür iradesi olduğu müddet, seyahat etme hakkına sahiptir ve dünyanın istediği ülkesine gidebilir. Bu, sizin en doğal hakkınızdır. Asla hayallerinizden vazgeçmeyin. Düşün peşine…

budget mugla
budget mugla

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !

40 Yorum

 1. Rahim
  • Ahmet C.
 2. Orhan Küçük
  • Deniz Pehlivan
  • Ramazan Arslan
 3. Gizem
 4. Fazıl
  • Deniz Pehlivan
 5. Burak
  • Deniz Pehlivan
  • Deniz Pehlivan
  • CENK
 6. Tarık
 7. Tarık
 8. aysenur
  • Deniz Pehlivan
 9. burçin yamanoğlu
  • Deniz Pehlivan
 10. Angel
  • Deniz Pehlivan
 11. yakup
  • Deniz Pehlivan
 12. Furkan
  • Deniz Pehlivan
 13. Ceyda
  • Deniz Pehlivan
 14. Şener Karayildirim
  • Deniz Pehlivan
 15. adil
  • Deniz Pehlivan
 16. engin
 17. Nejla
 18. Elif
  • Deniz Pehlivan
 19. beyza
  • Deniz Pehlivan

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.