Vizesiz Balkanlar: Vize İstemeyen Balkan Ülkeleri

Balkanlar, sadece vizesiz olduğu için değil, gerçekten gezilecek ve görülecek yerler bakımından da çok ama çok zengin bir coğrafya. Vizesiz Balkanlar ’da görülecek şehirlerin, güzelliklerin farkında olan ben, kendimce sizler için biraz Balkanlar turu niteliğinde Balkan ülkeleri rotaları çıkarayım dedim.

fly insta malta banner
Vizesiz_ulkeler

Budva-Karadağ : : Vizesiz Balkanlar turu yapacak olanların uğrak duraklarından

1.Vizesiz Balkanlar

Özellikle bayram tatillerinde veya haftasonlarında kaçamak yapmak isteyen arkadaşlar olabilir diye, şimdi sizlere Balkan ülkeleri hakkında bilgiler vererek, Balkanlar gezi rehberi yaratacağım.

Skadarlijaa - Belgrad - vizesiz

Skadarlija Sokakları-Belgrad : Vizesiz Balkanlar

Gideceğiniz güne, mevsime veya merak ettiklerinize göre, kendi Balkanlar seyahatini kendiniz de planlayabilirsiniz. Lafı çok uzatmadan, başlıyorum Vizesiz Balkanlar önerilerime.

Balkanlar’ı kendi başınıza gezecekseniz ; sadece uçak biletinizi ve otel rezervasyonunuzu göstererek, pasaportunuz ile birlikte ülkelere rahatça gidebilirsiniz. Otel Rezervasyonu için Booking.com sitesi, Uçak Bileti için Ucuzucuyorum.com sitesi çok ama çok yardımcı olur. Plan yapmadan önce her 2 siteyi de inceleyin.

2.Vize istemeyen Balkan ülkeleri hangileri ?

Size şöyle güzel bir Balkan ülkeleri gezi tavsiyeleri hazırlamadan önce, ön bilgi niteliğinde, tüm Balkan ülkelerinin vize durumlarından bahsedelim. Vize isteyen ve vize istemeyen Balkan ülkeleri şunlar :

Vizesiz Balkanlar (Vize İstemeyen Balkan Ülkeleri)

ohrid_vizesiz_ulkeler

Ohrid-Makedonya : Vizesiz Balkan Ülkelerinden

Schengen Vizesi İsteyen Balkan Ülkeleri

Tahmin ediyorum. Belki de Yunanistan ve Hırvatistan gibi güzeller güzeli 2 ülkeyi de görmek istiyor olabilirsiniz. Schengen vizesi canınızı hiç sıkmasın. Ben satır satır nasıl Schengen Vizesi Nası Alınır yazımda anlattım.

Belirttiğim bütçeleri, güncel kura göre hesaplayınız.

3.Balkanlar’da hangi ülkelerde, hangi şehirlere gidilir ?

Balkanlar turu yapanların en kararsız kaldığı noktalardan birisi olan “Deniz. İyi güzelde. Balkanlar’da bir sürü ülke var. Bunlardan hangi Balkan ülkelerine ve hangi Balkan şehirlerine gidelim ? ” diye çokça soru alınca, şöyle bir liste çıkardım. Şimdi anlatacağım rotaların hepsi Vizesiz Balkanlar rotası çıkarmak isteyenler için yaratılmıştır.

interrail_rotalari

Bulgaristan-Yunanistan-Arnavutluk-Makedonya-Karadağ-Bosna-Hırvatistan (24 Gün) gezdiğim rotam

 • Arnavutluk: Tiran şehrine gitmeyin bile. Arnavutluk’da gezilecek en güzel şehir olarak bilinen Vlora şehri ilk sırada olsun. Tiran’a uğrarsanız bile en fazla 6 saat kalın. Ama Vlora’da kalabildiğiniz kadar kalabilirsiniz. Oranın Bodrum’u gibi. Ama ideal gün 2 diye düşünüyorum. Günlük bütçe 35-40 Euro civarındadır.
 • Makedonya : Makedonya’da gezilecek şehirler, sanırım diğer Balkan ülkelerine göre biraz daha fazla. Ama ben olsam, Üsküp ve Ohrid şehirlerine giderdim.

Zamanım kalırsa da Bitola şehrine uğrardım. Üsküp için 1-2 gün, Ohrid için en az 2 gün ve Bitola için ise 1 gün ayırırdım. Günlük bütçe ise 40 Euro civarında. Özellikle Ohrid’de mutlaka ev kiralamanızı öneririm. Hem çok ucuz hem de harika manzarası var. Ohrid’deki ekonomik otelleri görmek için tıklayınız.

 • Kosova : Dertli ülke Kosova. Yükü ağır. Hayat kolay değil. Ama insanları çok, çok , çok sıcakkanlı. Kosova’da gezilecek yerler ; Prizren ve Priştina şehirleri. Sanırım bu 2 şehir için toplamda 3 gün yeterli olur. Kosova için günde 30 Euro yeterli olabilir.
balkanlar kosova

Kosova : Vizesiz Balkan Ülkelerinden

 • Karadağ : Karadağ, bence Balkanlar’daki en güzel ülkelerin başında geliyor. Özellikle Karadağ’a uçak bileti çok pahalı olabildiği için, bir çok kişi tarafından es geçilebiliyor. Ama Karadağ’da gezilecek şehirleri planlarken, bence şu rotayı izlerseniz biraz daha ekonomik olabilir :

Podgorica’ya gelip, oradan otobüs ile Kotor ve Budva şehirlerine geçebilirsiniz. Merak etmeyin. Sıkça otobüs bulabilirsiniz.
Bu 3 şehir için ise en az 5 gün ayırın derim. 1 Gün Podgorica, 4 gün ise Budva ve Kotor için. Tüm bu şehirleri otobüsle gezebilirsiniz. Özellikle yaz mevsiminde Balkanlar turu yapacaksanız, gitmeden önce mutlaka ev kiralayın.

Çünkü çok kalabalık olabiliyor ve yer bulamayabilirsiniz. Ekonomik otellere bir göz atın derim. Lütfen tıklayınız. Karadağ için günde 40 Euro yeterli olabilir.

 • SırbistanBalkanlar’da gece hayatı  arayanların 1 numaralı durağı olan Belgrad ile nam salmış bir ülke Sırbistan. Hatta ekonomik Balkanlar tatili arayanların da ilk sıraya yazdıkları yerlerden. Şahsen benim de çok sevdiğim bir ülke kendileri. Özellikle Belgrad ve Novi Sad şehirleri mutlaka görülmeli.

Belgrad için 2 gün, Novi Sad için 1 gün ayırmak lazım. Bütçe olarak ise günde 30-40 Euro yeterli olabilir. Belgrad gezi rehberi ve Novi Sad Gezi Rehberi yazılarımdan detayları okuyabilirsiniz.

 • Bosna Hersek : Bizi çok ama çok seven bir toplum Bosnalılar. Bağırlarına basıyorlar “Merhaba amca. Türkiye’den geldik.” dediğiniz zaman. Öyle hürmet. Öyle samimiyet ki. O yüzden özellikle ilk defa yurtdışına tatile gitmek sizin için zor ise, Bosna Hersek ilk sırada olabilir. Özellikle Mostar ve Saraybosna şehirlerine mutlaka gitmelisiniz. Mostar için 1 gün, Saraybosna için 2 gün yeterli olur.

Vize istemeyen ülkelerin başında gelen Bosna Hersek, eminim sizin de çok seveceğiniz bir ülke olacaktır. Bosna için günde 30-40 Euro çok rahat yeter. Özellikle, son zamanlar uçak biletlerinin çok ama çok uygun fiyatlara uçtuğu bir şehir olan Saraybosna, belki de hafta sonu şöyle kaçamak yapılası güzel bir Balkan ülkelerinin en başında gelebilir.

Hatta size tavsiyem, gitmeden önceUcuza Uçak bileti nasıl alınır ?veEn iyi uçak bileti arama motoru siteleri ” yazılarıma da bir göz gezdirmeniz yönünde olacak.

4.Balkanlar’da ulaşım nasıl sağlanır ?

Otobüs. En kolay yol. Özellikle bütün Balkan ülkelerini otobüsle gezen birisi olarak, bunun garantisini verebilirim. Bir şekilde otobüs bulmak çok kolay. Ayrıca da çok ucuz.

yunanistan_santorini

Santorini-Yunanistan : Yunanistan Schengen veya Kapı vizesi ister

O yüzden, Balkanlar turu yaparken, ulaşım konusunda tereddütünüz olmasın. Ama, özellikle tek bir ülkede gezecekseniz, mutlaka araba kiralayıp gezin derim.

Özellikle Karadağ ve Bosna Hersek’de mutlaka ama mutlaka araba kiralayıp gezmelisiniz. Otobüsde tam uykuya dalarken, o yemyeşil doğayı, köyleri, kasabaları görünce hemen uyanıp manzaranın keyfine doyuyordum.

Hatta kendime “Keşke buraları arabayla gezseymişiz.” diye kızıyordum doğrusu. O yüzden sizler bu ülkeleri araba kiralayarak gezecekseniz ve ” Yurtdışında araç nasıl kiralanır ? ” diye merak ediyorsanız, sizin için hazırladığım yazıya bir göz atınız.

5.Balkan turu yapacaklara ben ne öneririm ?

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Önce güzel bir plan yapın. Kendinizce rota çıkarın. Heryeri görmeye çalışmayın. Canınız ne görmek istiyorsa ona göre plan yapın. Gece hayatı mı, doğa mı, yoksa sadece yolda olmak mı ? Bu, sizin tatiliniz. En güzel tatil ya da en güzel Balkanlar rotası diye bir şey yok.

Nov Sad Sırbistan

Novi Sad Sırbistan : Vizesiz Ülkelerden

Bu, sizin serüveniniz, sizin maceranız. Hayallerinize giden bu yolda, asla vize engel olmasın.

Maddiyat konusuna gelince de, günde 30 Euro, 90 TL gibi bir paraya tekabül ediyor. İnanın bu paraya, Balkan ülkelerinde gayet gezebilirsiniz. Kimi için çok, kimi için ise az bir miktar olabilir. Ama inanın bu civarlarda harcamanız olur.

Belki Temmuz ve Ağustos aylarında biraz daha pahalı olabilir. Eğer kararsız kalırsanız, o halde Eylül gibi Balkanlar turu yapabilirsiniz.

Otel konusunda Booking.com, Hotelscombined.com linklerini kullanınız.

Vizesiz Balkan ülkeleri konusunda sizlere anlatabileceklerim bu kadar. Umarım bu güzel bölgeyi keyfini çıkararak gezer, şöyle güzel bir günbatımı anında beni de yad edersiniz. Hayatınızın en güzel tatili olması dileğimle.

Balkanlar’daki favori ülkelerimden birisi de Sırbistan. Özellikle Belgrad Gezi Rehberi yazım çok yardımcı olacaktır. Mutlaka okuyun.

Aşağıda yer alan ” E-mail listeme kayıt ol ” kısmına mail adresinizi bırakırsanız, böyle yazılarımdan haftalık olarak haberdar olabilirsiniz. Bazı arkadaşlar, sosyal medya hesaplarımda paylaşımlarımı göremiyorlar. Ne yazık ki Facebook, beni takip ediyor olsanız bile “Sayfayı Başta Gör” yapmadığınız müddetçe yazıları göstermeyebiliyor. Kapitalizmin altın oyunları. Umarım yenmeyi başaracağız.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

52 Yorum

 1. HAKİ
  • Deniz Pehlivan
 2. erkan yılmaz
  • Deniz Pehlivan
  • Ahmet
   • Deniz Pehlivan
   • erkan yılmaz
  • Deniz Pehlivan
 3. rıfat
 4. gülçin
  • Deniz Pehlivan
 5. Onur Alan
 6. Dogancan
 7. Gökçe
  • Deniz Pehlivan
  • Deniz Pehlivan
 8. koray boran
  • Deniz Pehlivan
 9. Merve
 10. mustafa
 11. ilayda
  • Deniz Pehlivan
 12. hakan
  • Deniz Pehlivan
   • Ayfer günel
 13. Muzaffer Esin
  • Deniz Pehlivan
 14. mikail
 15. mikail
 16. Zeynep
  • Zeynep
  • Deniz Pehlivan
 17. Songul
  • Deniz Pehlivan
 18. Kerem
 19. Turan
  • Deniz Pehlivan
 20. İsa
 21. Mehmet
  • Deniz Pehlivan
 22. Meryem
  • Deniz Pehlivan
 23. Mustafa
  • Deniz Pehlivan
 24. Nazire
  • Deniz Pehlivan
 25. skrotbil
 26. Emre
 27. Naim Sevenli
 28. Ucuz Uçak Bileti

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.