Ucuza Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu

Ucuza uçak bileti bulmak bu kadar kolay mı ? Gerçekten de bu yaşta bu kadar ülkeyi gezdim mi ? Evet. 34 yaşındayım. 100 ülke gezdim. Herkesin en çok sorduğu ve merak ettiği konuyu sanırım artık tek tek anlatmam lazım. Ucuza uçak biletlerini nasıl buluyorum ? Bedavaya uçak bileti bulmak diye bir şey sahi gerçekten var mı ?

Pekin-Çin

Pekin-Çin

100’den fazla ülkeyi gezerken biletlerimi kendi maaşımla mı aldım yoksa babam mı aldı ? Bu kadar parayı nereden buluyorum ? 34 yaş gibi kısa bir sürede, Çin’e, Hindistan’a, Tayland’a, Endonezya’ya, Japonya’ya, Hongkong’a, Singapur’a, Fransa’ya nasıl oldu da, ne biliyorum da o “bedava” ya da işte “ucuza” dediğim biletleri nasıl buluyorum ? Gerçekten böyle bir şey mümkün mü ? Söyleyeyim. Valla mümkün. Baktım kimse anlatmıyor. Bari ben anlatayım…

İşin en önemli özeti şu : Bu seyahatleri hiç de öyle sandığın gibi ne çok para harcayarak yaptım, ne de bütün biletlerimi babam ya da ailem aldı.

Sandığın gibi ne çok zenginim, ne de çok iyi bir maaşım var. İşin özü  şu ; doğru zamanda, doğru yere, doğru rotalar çıkararak, biraz da araştırma yaparak bu işlerin üstesinden geldim. Her şeyin de ötesinde ne yaptım biliyor musun ?

ucuza_uçak_bileti

Miyajima

Hayal ettim. Gözüm seyahat etmekten başka bir şey görmüyordu. Hala da öyle. Daha bir ülkeden dönmeden, bir sonraki gezimi araştırıyordum.

Japonya’ya giderken Sri Lanka’nın hayalini kuruyor, ABD’ ye giderken “Acaba Hindistan’a gidersem aşık mı olurum yoksa nefret mi ederim ? Çok sorgulama Deniz. Git, gör, yaşa, anlat. Bir sonraki durağın Hindistan…” diyordum.

hindistan_agra_tac_mahal

Tac Mahal-Agra-Hindistan

Aslında hiç de öyle olağanüstü şeyler yapmıyordum. Sadece nereye gideceğime karar veriyor ve sonrasında ise aşağıda sıralayacağım bütün alternatifleri tek tek gözden geçiriyordum.

İnan bana bu sayacağım yöntemleri tek tek uygularsan, 1.00 dolar olan bileti 500 dolara ya da ne bileyim 400 dolar olan bileti 200-300 dolara alabilirsin.

İnanmazsan, son 2 aydır bu anlattıklarım sayesinde uçak bileti alıp, yazdığım yazılara tek tek cevap veren seyahat aşıklarına da sorabilirsin. Sen yeterki seyahat edecek ol. Ama bu işleri yaparken bilmen gereken 10 kuralı çok iyi bir şekilde sürekli takip etmen lazım. Peki bu 10 kural ne ?

1-Rotanız Nasıl Olacak ?

En zor karar bu. Nereye gideceğim ? Eğer bir yere gideceksem, oradan sonra başka bir yere nasıl geçeceğim ? Rota üzerinde kendimce planlamalar yaparım. Önceden plan yapmak çoğu zaman size ucuz bilet bulmanızı sağlar.

Son dakika alınan uçak biletleri çoğunlukla daha pahalı olur. Bunu paranın zaman değeri olarak düşünün. Şu an cepteki 100 dolar mi daha değerli yoksa 6 ay sonraki 100 dolar mi ?

gezi - plani - önerileri

Gitmeden Önce Yaptığım Planlar

İşte havayolu firmaları, kampanyalar yaparak sizin hemen bilet almanızı sağlarlar hem de kendilerine nakit girişi sağlamış olurlar.

Rotam netse, her zaman en ucuz bileti almışımdır. Mesela, 2015 yazında gittiğim Japonya seyahatimin biletini 900 dolara aldıktan 1 hafta sonra, biletler 1.500 dolar civarında olmuştu.

Hatta son hafta 2.000 dolara kadar fırlamıştı. Tabi ben bu bilete para vermemiştim. Ama yol arkadaşım Ali, ne yazık ki para vererek almak zorunda kalmıştı. Ne yazık ki oradan biliyorum.

2-Seyahat Tarihlerinde Esnek Olun

Cuma akşamı yapacağınız bir uçuş, çok büyük olasılıkla çarşamba günü yapacağınızdan daha pahalı olacaktır. Çünkü bir çok insan hafta sonu özellikle yaz aylarında bir yerlere gitmek peşindedir.

Todaiji (Bir Budist Tapınağı)- Nara-Japonya

Todaiji (Bir Budist Tapınağı)- Nara-Japonya

Haftasonu bir yerlere kaçmak isterler. İşte bende bunu bildiğim için, özellikle uzun soluklu seyahatlerimde asla hafta sonu uçmam.

Mesela, Kuala Lumpur-Bangkok planımı yaparken, cuma akşamı uçsaydım 100 dolar ödeyecekken, çarşamba günü uçtum ve yaklaşık 70 dolar gibi bir rakam ödedim. O yüzden dostlar eğer fırsatınız varsa, cuma ve pazar günleri yerine, salı ve çarşamba günleri uçmaya çalışın.

3-Uçuş Saatinde Esnek Olun

Genellikle sabah 8-10 arası ve akşam 17-19 saatleri arası en yoğun dönemmiş. Öyle diyor otoriteler. İşte bende bunu bildiğim için, hiç bir zaman bu saatlerde uçmamaya çalışırım. İnanın fiyatlar en az % 30 fark ediyor.

Kayangan Gölü-Coron

Kayangan Gölü-Coron-Filipinler

Ayrıca, bir yere gideceksem ve otelde kalmayacaksam, gece en geç saatteki uçuşu alırım. Böylece uçakta uyur, sabah inince de direk şehri gezmeye başlarım. Böylece konaklama için para ödememiş olurum.

4-Alternatif Havalimanı Belirleyin

Yeni havalimanına olan uçuşlar mı daha pahalı yoksa Sabiha Gökçen havalimanına olanlar mı ? Tabi ki Yeni havalimanı.

Çünkü burası en büyük aktarma noktası ve şehir merkezine daha yakın (Öyle varsayalım). İşte böyle yoğun havalimanlarının kiraları da pahalı olur. Bu yüzden havayolu şirketleri bunu size yansıtır.

Ginkakuji Tapınağının Bahçesi

Kyoto-Japonya

Bende ne zaman bir yere gideceksek olsam, hangi havalimanının daha ucuz olduğunu araştırırım. Mesela Tokyo‘da bulunan Haneda ve Narita havalimanlarından, Haneda’nın daha ucuz olduğunu bildiğim için, Haneda’ya uçmuş ve yaklaşık % 30 daha az ücret ödemiştim.

5-Kredi Kartı Üyeliği

Bir çok uçak biletine 1 lira dahi ödemiyorum. Biliyorum ! Pek muhtemel sen de inanmıyorsun. Ben de inanmazdım. Ama işin özü şu : Bu zamana kadar Güney Kore, Hindistan, Tayland, Endonezya gibi bir çok ülkeye giderken, cebimden 1 TL dahi ekstra para çıkmadı.

Siem Reap-Kamboçya

Siem Reap-Kamboçya

Çünkü, özellikle bankaların kredi kartı satmak için deli gibi saldırdığı bu dönemde, en uygun mil/puan kazanabileceğim kredi kartını tek tek araştırıp, içlerinden mantıklı gelen en az 3 tane kredi kartını kullanıyorum.

Bütün alışverişlerimi bu kartlarla yapmakla beraber, kartların dönem dönem yaptıkları kampanyaları takip edip, katlanmış bir şekilde puan kazanıyorum. Kazandığım bu puanları da gideceğim zaman uçak bileti olarak kullanıyorum.

Ama şunu bir kez daha belirteyim. Ayda 5.000-10.000 TL harcasanız bile, uçak bileti alabilecek kadar mil top-la-ya-maz-sınız.

Toplasanız da, vergilerini size ödetirler ki o bile dünyanın parasına mal olur. O yüzden, mil veren programlardan çok, puan kazanbileceğiniz ya da TL kazanabileceğiniz kampanyaları takip edin.

seul_güney_kore

Seul-Güney Kore

Mesela Yapı Kredi veya ING bank bunlardan en güzelleri. Bu kartlar ile kampanya dönemlerinde altın, kıyafet, petrol alın. Ama bak bir kez daha diyorum. Kampanya dönemlerinde. Diğer dönemlerde gidip 1.000 TL alışveriş yaparsanız, hiç bir işe yaramaz.

Kampanya dönemlerini de, ilgili bankanın websitesinde tek tek kontrol etmeniz lazım. Ne zaman kampanya varsa, alışveriş yapıp, katlanmış puan kazanabilirsiniz. O dönemlerde, illaki sizin, ailenizin veya arkadaşlarınızın ihtiyaçları vardır. İşte bu durumlardan yararlanarak, avantajlı hale getirebilirsiniz…

6-Hava Yolları Mail Üyeliği

Lviv, Kahire, Roma gibi şehirlere, hava yolu şirketlerinin gönderdikleri maillerdeki kampanyaları görerek gittim.Nasıl mı ? Mesela yaz veya kış dönemi yaklaşırken, şirketler hem uçaklarını önceden doldurmak isterler hem de bir nevi kampanya yolu ile kendi reklamlarını yaparlar.

Mısır

Mısır

Siz arkadaşınıza “Ya THY 109 dolara Paris’e götürüyormuş. Biliyor musun ?” diyerek aslında karşınızdaki kişinin aklında olmasa da, ucuz olduğu için bir şekilde aklına girmiş oluyorsunuz.

paris

Paris-Fransa : Ucuza uçak bileti nasıl bulunur ?

İşte şirketlerde bunu bildikleri için, böyle kampanyalar yapıp, hem uçaklarını dolduruyorlar hem de reklamlarını yapıyorlar. E sizde oldukça ucuz bir şekilde uçabiliyorsunuz. Mesela Lübnan seyahatimde, hiç aklımda yokken, Pegasus havayollarının göndermiş olduğu bir e-maili görerek gitme kararı almıştım.

Normal şartlarda “Hadi kalk Paris’e gidelim. ” dersen, dünyanın parasını ödersin. Ama hava yolu firmasının kampanya dönemine denk getirirsen, neredeyse yarı fiyatına uçarsın.

7-Tek Yön Bilet Taktiği

Şirketlerin uçak bileti arama motorlarını kontrol ederken, bazen gidiş-geliş seçerseniz, size en pahalı biletleri getirebiliyorlar. Ancak tek tek bilet almak isterseniz bu çok daha ucuza gelebiliyor. Nasıl mı ?

Pattaya-Tayland

Pattaya-Tayland : Ucuza uçak bileti nasıl bulunur ?

Mesela Slovenya’ya giderken gidiş-geliş 200 dolar  ödemem gerekirken, gidiş biletini ayrı, geliş biletini ayrı alarak sadece 160 dolar ödemiştim. Nedense şirketler böyle bir taktik uygularlar.

Bu yüzden nereye giderseniz gidin, önce gidiş-geliş, sonra tek yön fiyatlarına göz gezdirin. Hatta gidişi bir firma ile, gelişi başka bir firma ile yapın. Bazen bu bile işe yarar.

8-Aktarmalı Uçuş Taktiği

Çoğu firma, müşterileri kaçırmamak için, aktarma noktalarını kullanarak cazip fiyatlara uçak bileti satarlar.  Diyelim Lviv’e gideceksiniz.

İstanbul-Lviv uçuşu pek muhtemel pahalı olacaktır. Ama İstanbul-Kiev ve sonrasında Kiev-Lviv aktarmalı uçuşuna bakarsanız, aslında daha ucuz olabileceğini göreceksiniz.

Lviv Opera Binası

Lviv Opera Binası : Ucuza uçak bileti nasıl bulunur ?

Mesela İstanbul-Kiev uçuşu 200 dolar iken, İstanbul-Kiev ve sonrasında Kiev-Lviv aktarması yaparsanız, 150 dolar civarında olabileceğini görebilirsiniz. Bunun sebebi , şirket zaten direk uçuşları satıyordur.

Ama Kiev-Lviv uçağı boş gitmesin diye, size böyle cazip fiyatlar sunarlar. Biraz daha geç olur ama sonuçta nereden baksanız % 40 daha ucuza uçmuş olursunuz.

9-Uçak Bileti Arama Motorları

En ama en önemli şey sanırım bu. Arama motorları. Hayatın anlamı. Bu işlerin en kolay yolu. Size belirttiğim bütün arama motorlarını kontrol edin. Kullandığım bütün uçak bileti arama motorları listesini yazıma bakabilirsiniz. Ne biliyorsam orada anlattım.

Palolem Beach-Goa-Hindistan

Palolem Beach-Goa-Hindistan : Ucuza uçak bileti nasıl bulunur ?

Ama şunu en baştan belirteyim: Pek muhtemel bu uçak bileti arama motorunun varlığından sen de bir çok gezme sevdalısı gibi haberdar değilsindir.

Mesela Expedia.com diye bir arama motoru sitesi var. Gördüğüm en, en, en iyi arama motorlarından. Sadece uçak bileti için demiyorum. Otel, cruise, tren rezervasyonunuza kadar yaptırabilirsiniz.

rusya - ucuz - ucak - bileti

Moskova-Rusya : Ucuza uçak bileti nasıl bulunur ?

Diğer bütün önerdiğim siteleri zaten yukarıda belirttiğim listenin linkinden görebilirsiniz. Ayrıca, bu arama motorlarında bulunan “Fiyat Uyarı Sistemini” de mutlaka kullanın.

Fiyat istediğiniz düzeye gelince sistem sizi uyaracak hatta kendisi direk otomatik biletleyecek. Dediğim gibi bu sistemler biçilmiş kaftandır.

10-Düşük Bütçeli Firma Seçin

Son zamanlarda, bizim ülkemizde de oldukça yaygın olan düşük bütçeli firmalar sayesinde çok ucuza uçabilirsiniz. Bu sistem dünyanın heryerinde var zaten. Sadece artık bizde ayak uydurur olduk. Şirketler size yemek veya bagaj hakkı gibi hizmetleri vermediği için, maliyetlerini biraz da olsa düşürüyorlar.

DSC_0135_1

Filipinler-Coron : Ucuza uçak bileti nasıl bulunur ?

İşte bunun sonucunda ise, size daha az ücret yansıtıyorlar. Bu firmalardan yararlanırken, mutlaka aldığınız biletlerin şartlarını iyi kontrol edin.

Çünkü, bazı firmalar size bagaj hizmetini ücret karşılığında verirler ve bu hizmet, aldığınız biletten daha pahalı olabilir. Hatta iade, iptal veya tarih değişikliği seçeneklerini de iyi araştırın.

Pisa-İtalya

Pisa-İtalya : Ucuza uçak bileti nasıl bulunur ?

Hatta Avrupa’da, 1 Euro’ya uçak bileti satan firmaları bile yazdım. Avrupa’nın en ucuz havayolu firmaları yazıma bakabilirsiniz.

Yani dostlar özet olarak ; keşke kendi işimde çalışıp, istediğim gün izin alabilen birisi olabilsem, sanırım şu ucuz uçak biletleri işine 1 lira dahi vermek zorunda kalmam.

O yüzden, size belirttiğim şu 10 maddeyi iyice benimserseniz, inanın bana bir çok yere ya çok ucuza ya da bedavaya uçarsınız. Ucuza uçak bileti bulma konusu birçok kişi için hayalken, aslında hiç de öyle zor olmayan bir süreçtir.

O yüzden bu notlarımı iyice araştırıp, yöntemlere adapte olup, belirttiğim üyelikleri gerçekleştirirseniz, ne demek istediğimi anlayacaksınız.

hindistan

Jaipur-Hindistan : Ucuza uçak bileti nasıl bulunur ?

Umarım bilet bulma sorununu biraz da olsa ortadan kaldırmanıza ve yöntemleri anlamanıza yardımcı olmuşumdur. Lütfen aklınıza takılan bir soru veya yapmak istediğini bir öneri varsa, aşağıya yorum bırakmayı unutmayınız. Gezi ve seyahat önerilerimden haberdar olmak için beni sosyal medyada takip ediniz.

iguaza_selaleleri

İguaza Şelaleri-Brezilya ? : Ucuza uçak bileti nasıl bulunur ?

Ucuza uçak biletini nasıl bulduğumu, en iyi uçak bileti arama motorlarını nasıl kullandığımı, en uygun ne zaman uçak bileti almak gerektiğini, uçak bileti alırken nelere dikkat etmek gerektiğini kısacası seyahatlerimde nasıl uçak bileti masraflarımı azalttığımı satır satır anlatmış oldum.

Şimdi anladın mı 27 yaşında nasıl oldu da Japonya’dan Çin’e, Güney Kore’den Filipinler’e, ABD’den Endonezya’ya, Hindistan’dan Fransa’ya, Tayland’tan Rusya’ya, Dubai’den Almanya’ya gezdiğimi ! Dünyanın ne kadar küçük olduğunu göreceğiniz en uzak yerlere uçmanız dileğimle.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

58 Yorum

 1. Ferhat
 2. Ferhat
  • Deniz Pehlivan
 3. selin demir
  • Deniz Pehlivan
 4. Burak
  • Deniz Pehlivan
 5. Ea
  • Deniz Pehlivan
 6. Melek Kurtuluş
  • Deniz Pehlivan
 7. Mehtap
  • Deniz Pehlivan
 8. Hazal
 9. mehmet
  • Deniz Pehlivan
 10. Önder
 11. Adem
  • Deniz Pehlivan
 12. Fatih
 13. Hüseyin
  • Deniz Pehlivan
 14. Uğur ARSLAN
  • Deniz Pehlivan
 15. Deniz
  • Deniz Pehlivan
 16. Fırat
 17. vildan
  • Deniz Pehlivan
 18. Kerim H.oğlu
  • Deniz Pehlivan
 19. Muhammed
  • Deniz Pehlivan
 20. Can
  • Deniz Pehlivan
 21. Ufuk
  • Deniz Pehlivan
 22. mustafa özdurna
  • Deniz Pehlivan
 23. Mehmet
  • Deniz Pehlivan
 24. Fatma serap önay
  • Deniz Pehlivan
 25. Mehmet
 26. cagrí
  • Deniz Pehlivan
 27. göktuğ
  • Deniz Pehlivan
   • göktuğ
 28. Ece
 29. Erdinc
  • Deniz Pehlivan
 30. f
 31. ibrahim

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.