Aktarmalı Uçuş Nasıl Yapılır ? Transit Vize Gerekir Mi ?

Yurtdışına giderken, en önemli hususlardan birisi de birden fazla uçuşun olduğu ve adına da Aktarmalı Uçuş dediğimiz süreçtir. “Aktarmalı uçuş nasıl yapılır ve aktarma yaparken Transit Vize İsteyen Ülkeler var mıdır?” konusu çok çok önemlidir. Neden ?

Özellikle

 • Kanada
 • Amerika
 • İngiltere
 • Almanya gibi ülkelerden aktarmalı uçuş yaparak başka bir ülkeye geçeceksek, transit vize konusunda zihnimizde yüzlerce soru oluşmaya başlar.

Çünkü başka bir ülkeden, sadece havalimanını kullanarak aktarma yapacak olsanız bile, TRANSİT VİZE almanız GEREKEBİLİR.

Bu konuda insanın kafası o kadar karışır ki, bileti dahi alamaz. Ama merak etmeyin. Aşağıda her sorunuzun cevabını bulacaksınız. Şimdi size bütün süreci anlatacağım. (MUTLAKA YORUMLARI DA OKUYUN. YÜZLERCE KİŞİ DENEYİMLERİNİ YAZDI.)

1. Transit uçuş yani aktarmalı uçuş nasıl yapılır ?

Aktarmalı uçuş diğer adı ile transit uçuş: Direk gideceğiniz son noktaya uçuşun olmadığı; yani ilk uçağa bindiğiniz andan sonra, havalanıp başka bir havalimanına inip tekrardan o havalimanından başka bir uçağa binerek en son gideceğiniz yere ulaştığınız yolculuktur.

Mesela, ben Dalaman’dan Ukrayna’nın başkenti Kiev’e gideceğim. Dalaman-Kiev hattında doğrudan uçuş yok. O yüzden önce iç hatlarda Dalaman-Sabiha Gökçen uçunu yapacağım. Sabiha’ya gelince dış hatlara geçip, tekrardan yeni bir uçağa binerek Kiev’e ulaşacağım.

İşte bu işleme ve sürece aktarmalı uçuş diğer adı ile transit uçuş deniyor. Bazen, o kadar zahmetli, o kadar sıkıntılı olabiliyor. İşte siz bu zorlukları yaşamayın diye ben aşağıda tüm olabilecek transit uçuş sıkıntılarını size anlatacağım.

2. Aktarma yapılacak ülke transit vize istiyor mu  ?

Hadi iç hatlarda transit uçuş yapacaksanız sorun olmaz ama peki ya yurt dışından aktarma yapacaksanız !

En en en önemli nokta budur. Mesela İstanbul’dan uçağa binip, Montreal aktarmalı New York’a uçacaksınız. Eğer ki Kanada transit vizeniz yoksa, uçuş günü havalimanına gelir, kapıdan geri döndürülürsünüz. Evet. Uçak biletiniz olsa bile UÇAĞA BİNEMEZSİNİZ.

Çünkü Kanada, ülkesindeki hava limanından aktarma dahi yapılacak olsa transit vize ister. Evet. ülkeye giriş yapmayacak olsanız bile.

transit_vize

Singapur-Changi Havalimanı : Transit vize isteyen ülkeler arasında değildir. Rahatça aktarmalı uçuş yaparsınız.

O yüzden ilk bakacağınız husus bu olsun. Aktarma yapılacak ülke vize istiyor mu istemiyor mu bunu araştırın.

Merak etmeyin. Ben kabaca transit vize isteyen ülkeleri aşağıda anlatacağım. Ama önce bir aktarma süreci anlayalım.

3. Aktarma yapılacak havayolu firması ilk uçuştan farklı bir havayolu firması mı ?

İşte bir olay daha. Saç baş yoldurur. Neden mi ?

İstanbul’dan yola çıkıp, Güney Kore aktarmalı uçuşu ile Japonya’ya gideceğinizi varsayalım.

Diyelim ki İstanbul-Seul (Güney Kore) uçuşunuz THY olsun. Seul-Tokyo uçuşunuz da Emirates olsun. Amacınız, İstanbul’dan bagajınızı verip, Tokyo’dan almak olsun. (Bunu, 2 farklı firmadan, 2 bilet aldığınızı varsayarak anlatıyorum.)

aktarmali_ucus

El Nido’da Sıradan Adalardan Bir Tanesi : Aktarmalı uçuş nasıl yapılır ?

İşte bu durumda, eğer ki THY-Emirates arasında birlik anlaşması (Havayolları firmaları birlik oluşturmuşturlardır. Mesela Star Alliance gibi. THY de bu ortaklardan birisidir. THY gibi daha 40 hava yolu şirketi daha bu birliğe üyedir. Amaçları bu 40 firmayı tek çatı altında toplayıp, beraber hareket etmek ve ortaklıklar kurmaktır.) varsa zaten direk bagajınız havalimanından Tokyo’ya bağlanır. Peki ya yoksa ?

dubai_birlesik_arap_emirlikleri_transit_vize

Dubai-Birleşik Arap Emirlikleri : Transit uçuş yani aktarmalı uçuş yapılan yerlerden

Benim başıma geldi. Birlik anlaşmaları yoktu. Ama bagaj anlaşmaları vardı. İşte bunu mutlaka ama mutlaka uçak biletinizi alırken araştırın. Hatta hava yolu firmasını arayıp sorun.

Bu bahsettiğim konu, birden fazla farklı hava yolu firması ile uçarsanız geçerli.

Böylece bagaj sorunu yaşamazsınız. Ne birlik anlaşması ne de bagaj anlaşması yoksa, o halde aktarma yapacağınız ülkede uçaktan indikten sonra ülkeye giriş yapacak, oradan bagajınızı alacak ve bir sonraki uçuş yapacağınız firmaya bagajınızı verip, ülkeden ayrılacaksınız. (Vize sorununuz yoksa tabi.)

Bu hususta en ama en mühim nokta ise; ülkeye girecekseniz iyi güzel de, o ülkeye giriş için vize almak gerekiyor mu ?

Aktarmali_ucus

Transit Vize : Aktarmalı uçuş durumları

Eğer ki, aktarmalı uçuş yaptığınız ülke, sizden vize istiyorsa, bagajınızı almak ve bir sonraki uçuşa geçmek için ülkeye giriş yapamazsınız.

O yüzden, ya vizeniz olmalı, ya 2 farklı hava yolu firması aynı birlikte olmalı ya da bagaj anlaşmaları olması lazım. Yoksa bagajınız gider.

Vize demişken:

Merak etmeyin. Ben sizin için Bordo Pasaport ve Yeşil Pasaporta vizesiz ülkeleri tek tek sıraladım. Vizesiz Ülkeler Güncel yazımda anlattım.

Yeşil Pasaporta vize istemeyen ülkeler yazımda da, yeşil pasaporta vize istemeyenleri anlattım.

Eğer gideceğiniz ülke, bu listelerin içerisinde yoksa, bilin ki aktarma yaparken vizeniz yoksa asla o ülkeye giriş yapamazsınız. Yani o ülke sizden vize ister.

4. Transit uçuşlarda nelere dikkat edilmeli ?

Bu uyarılarımı mutlaka bir yere not edin. Çok ama çok mühim noktaları anlatıyorum şimdi.

 • Aktarma yapacağınız noktadaki ülkenin (Mesela Montreal-Kanada), TRANSİT VİZE isteyip istemediğini araştırın.
 • Aktarma yapılacak ülkeden bineceğiniz havayolu firması ile, ilk biniş noktasındaki havayolu firmasının birlik veya bagaj anlaşması olup olmadığını araştırın. (2 uçuşunuz da zaten aynı firma ise, buna ihtiyacınız olmayacak bile.)
 • Aktarma yapacağınız noktadaki saat farkını iyi araştırın. Eğer, aktarma yapacağınız firmadan aldığınız bilet tamamen farklı ise ve aktarma noktasında sadece 1 saatlik bir aralık olacak şekilde biletinizi almışsanız ve uçak ilk noktadan geç kalkıp, aktarma noktasındaki hava limanına geç inerse, 2. uçuşu kaçırabilirsiniz. 2 bağımsız firma veya bilet olduğu için, sizin kaybınızı ilk uçtuğunuz firma ödemek zorunda değildir. Ama her 2 uçuşta tek bir bilet ile alınmışsa o halde sorumluluk onlarda olur.
 • Eğer yurtdışından Türkiye’ye gelmiş (Mesela Dubai’den İstanbul’a) ve yurtiçinde herhangi bir şehire gidecekseniz (Mesela İstanbul’dan da Kayseri olsun.) : Eğer Dubai’de Duty Free’den alışveriş yapmışsanız ( Alkol, parfüm v.s) ve İstanbul’da sigara içmek için dışarı çıkıp, tekrar içeriye girip Kayseri’ye uçacaksanız, normalde bildiğiniz üzere o alkol şişelerini uçağa sokamazsınız, ama Duty Free’den aldığınızı gösteren evraklarınız olursa (Fiş, fatura v.s) o zaman direk kabin içine alabilirsiniz. Bunu da çok sorduğunuz için anlatayım dedim.
 • Dış İşleri Bakanlığı’nın vize süreçlerini anlattığı güncel sitelerini her daim kontrol edin.

5. Türk Vatandaşlarından Transit Vize İsteyen Ülkeler hangileri ?

Gelelim en önemli hususa. “Aktarmalı uçuşlarda transit vize isteyen ülkeleri” özetle, Bordo Pasaportu olanlar için, aşağıya yazdım. Yeşil pasaportu olanlardan çoğu ülke zaten vize istemiyor.

Ama bilin ki,

 • İngiltere
 • Almanya
 • ABD
 • Kanada gibi ülkeler mutlaka transit vize istiyor.

ÜZÜCÜ BİR DURUM:

Özellikle Avrupa’daki ülkeler olan İspanya, İtalya, Fransa gibi ülkeler de önceden hava limanı aktarmalarında transit vize istemezken; artık ne yazık ki transit vize istiyorlar. 

 • Suudi Arabistan ve Kuveyt aktarmalı uçuşlarda, 12 saate kadar olan aktarmalarda, transit vize İSTEMİYOR.

Aktarmalı Uçuşlarda Transit Vize İstemeyen Ülkeler

 • Dubai (Birleşik Arap Emirlikleri)
 • Katar
 • Bahreyn gibi ülkeler, aktarmalı uçuşlarda transit vize İSTEMİYOR.

Uçak biletinizi almadan önce mutlaka hava yolu firmanızı arayıp, transit vize almanız gerekip gerekmediğini sorun

 • Almanya (Schengen vizeniz varsa vizeye gerek yok. Eğer yoksa, transit vize istiyorlar.)
 • İngiltere (Schengen vizesi, İngiltere’de GEÇMEZ. İngiltere vizesi almanız gerekir. İngiltere vizesi nasıl alınır yazıma bakınız.) Bu arada bazen sorun çıkarmadıkları oluyormuş. O yüzden gitmeden önce emin olmakta fayda var. Haberdar olun diye yazdım. Hiç vizeniz yoksa, mutlaka İngiltere transit vize istiyorlar.)
 • Çek Cumhuriyeti (Schengen vizeniz varsa gerek yok. Ama 12 saate kadar olan aktarmalarda diye biliyorum.)
 • İsviçre (Schengen vizeniz varsa gerek yok. Yine 12 saate kadar olan aktarmalarda vize istemeyebiliyorlar.)
 • Yunanistan (Schengen vizeniz varsa gerek yok.)
 • Kanada (Kanada transit vizesi ücretsiz alınabiliyor ve mutlaka Kanada aktarmalı uçuşlarda transit vize istiyor. Kanada vizeniz varsa, transit vizeye gerek yok.)

Yani ne yapmak lazım ? Bu ülkelerden aktarma yapacaksak transit vize almak lazım. O yüzden iyice araştırıp, öyle uçmak lazım. Uçak bileti konusunda da, aşağıdaki yazımdan yaralanmak lazım.

Yurtdışında nasıl ucuza uçak bileti bulduğumu, hangi uçak bileti arama motorlarını kullandığımıEn İyi Uçak Bileti Arama Motorlarıyazımda tek tek anlattım. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

6. Aktarmalı Uçuş Transit Vize Başvuru Evrakları Nelerdir ?

Ülke ülke yazmayacağım. Ama genel hatları ile transit vize alırken toplamanız gereken evraklar :

 • Başvuru sahibi tarafından eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış transit vize başvuru formu
 • Gidiş-dönüş uçak biletleri
 • Gidilecek ülkenin gerekliyse vizesi
 • En az 6 ay geçerli pasaport
 • 2 adet biometrik fotoğraf
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Transit Vize talep dilekçesi
sanfrancisco_abd

San Francisco-ABD : Aktarmalı uçuş

Aktarmalı uçuş nasıl yapılır yazımın sonuna gelmiş bulunmaktayım, aklınıza takılan bir şey olursa lütfen aşağıya yorum yazın. Benim eksik olduğum bir nokta varsa da lütfen belirtin ki başkaları da yararlansın, bilgilensin, korkuları hayallerine engel olmasın.

Tüm yazılarımdan haberdar olmak için Instagram: Birhayalinpeşinde hesabımdan da takip edin. Orada, gittiğim ülkeleri daha anlık paylaşıyorum. Dünyanın herhangi bir yerinde görüşmek dileğimle.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

787 Yorum

 1. Huseyin
  • Deniz Pehlivan
   • SADIK
    • Deniz Pehlivan
     • mustafa
     • Deniz Pehlivan
     • Raziye
     • Deniz Pehlivan
     • fearlessss
     • Deniz Pehlivan
     • Feyza
     • Deniz Pehlivan
     • Ali
     • Deniz Pehlivan
   • Mustafa
    • Deniz Pehlivan
   • Tahir
    • Deniz Pehlivan
   • Mert
  • nht
  • Seher
  • eyüp
 2. Elif
  • Deniz Pehlivan
 3. Mert
  • Deniz Pehlivan
  • erkin turan
 4. Mehmet
  • Deniz Pehlivan
 5. Barış
  • Deniz Pehlivan
 6. Can
  • Deniz Pehlivan
 7. cem
  • Deniz Pehlivan
   • SEFA
    • Deniz Pehlivan
 8. ali
  • Deniz Pehlivan
   • metin
    • Deniz Pehlivan
  • Bahattin
 9. ilayda
  • Deniz Pehlivan
   • inci
    • inci
     • MY
     • Deniz Pehlivan
 10. Gamze
  • Deniz Pehlivan
 11. Atilla
  • Deniz Pehlivan
 12. murat
  • Deniz Pehlivan
 13. Ege
  • Deniz Pehlivan
 14. Emine
  • Deniz Pehlivan
   • Tekin
    • eyüp
 15. Özgür
  • Deniz Pehlivan
 16. Murat
  • Deniz Pehlivan
   • kenan
    • Deniz Pehlivan
     • Huseyin
    • Murat
     • Deniz Pehlivan
 17. Halil
  • Deniz Pehlivan
 18. Ömür
  • Deniz Pehlivan
 19. Özer özgür SARIKAYA
  • Deniz Pehlivan
   • Özer özgür SARIKAYA
 20. MEHMET
  • Deniz Pehlivan
   • MEHMET
 21. Mehtap
  • Deniz Pehlivan
   • Meriç
    • Deniz Pehlivan
     • DURMUŞ
     • Deniz Pehlivan
     • inci
 22. Burak
  • Deniz Pehlivan
   • hakan
    • Deniz Pehlivan
    • Mehmet
     • nht
     • Ebru
     • Deniz Pehlivan
     • Murat
   • Burhan aydin
    • Deniz Pehlivan
 23. ali
  • Deniz Pehlivan
   • Fatma
    • Deniz Pehlivan
 24. Kemal
  • Deniz Pehlivan
 25. nazan demirezen
  • Deniz Pehlivan
 26. Sinem
  • Deniz Pehlivan
   • nihat Köklü
    • Ceyhun
 27. Gizem
  • Deniz Pehlivan
  • Hasan
 28. Sinem
  • Deniz Pehlivan
 29. Aleyna
  • Deniz Pehlivan
 30. Ahmet efe
  • Deniz Pehlivan
 31. Erdinç
  • Deniz Pehlivan
 32. Emn
  • Deniz Pehlivan
 33. Murat
  • Deniz Pehlivan
 34. Aras
  • Deniz Pehlivan
 35. halfmoon74
  • Deniz Pehlivan
  • ALPER CAN POLAT
 36. Güher PIRNAR
  • Deniz Pehlivan
 37. Herman
  • Deniz Pehlivan
 38. duru
  • Deniz Pehlivan
   • Bekir
    • Deniz Pehlivan
 39. Mahir
  • Deniz Pehlivan
 40. Duygu
  • Deniz Pehlivan
 41. Erdogan
  • Deniz Pehlivan
 42. Bekir
  • Deniz Pehlivan
 43. Cengiz
  • Deniz Pehlivan
 44. cuma
  • Deniz Pehlivan
 45. Nurullah
  • Deniz Pehlivan
   • Nurullah
 46. özgenur özdemir
  • Deniz Pehlivan
 47. HATİCE
  • Deniz Pehlivan
 48. Rezan
  • Deniz Pehlivan
 49. Kaya
  • Deniz Pehlivan
   • Kaya
 50. Yağız
  • Deniz Pehlivan
 51. mustafa
  • Deniz Pehlivan
 52. toprak
  • Deniz Pehlivan
 53. umut
  • Deniz Pehlivan
 54. Baris
  • Deniz Pehlivan
   • Baris
 55. Vedat
  • Deniz Pehlivan
 56. Levent
  • Deniz Pehlivan
  • Deniz Pehlivan
 57. Feride
  • Deniz Pehlivan
 58. Sinem
  • Deniz Pehlivan
 59. Mevlüt
  • Deniz Pehlivan
 60. Bahadir ozg
  • Deniz Pehlivan
 61. Oğuz
  • Deniz Pehlivan
  • Deniz Pehlivan
 62. Ozan
  • Deniz Pehlivan
 63. ilhami
  • Deniz Pehlivan
 64. Mehmet
  • Deniz Pehlivan
 65. Enis
 66. Enis
  • Deniz Pehlivan
 67. Yavuz
  • Deniz Pehlivan
 68. orhan
  • Deniz Pehlivan
 69. Kadir
  • Deniz Pehlivan
 70. Onur
  • Deniz Pehlivan
 71. Emre
  • Deniz Pehlivan
   • Emre
    • ferhat
     • Deniz Pehlivan
 72. Taner
  • Deniz Pehlivan
 73. Atacan
  • Deniz Pehlivan
 74. cansu
  • Deniz Pehlivan
 75. Tarık
  • Deniz Pehlivan
 76. Can
  • Deniz Pehlivan
 77. Deniz
  • Deniz Pehlivan
 78. Ali
  • Deniz Pehlivan
 79. Ali
  • Deniz Pehlivan
  • Altug Sarac
 80. Armağan Aşçıeli
  • Deniz Pehlivan
 81. Murat
 82. Memet
  • Deniz Pehlivan
 83. umit
  • Deniz Pehlivan
 84. mustafa
  • Deniz Pehlivan
 85. baris
 86. çağatay
  • Deniz Pehlivan
 87. Şeyda
  • Deniz Pehlivan
 88. eylem
  • Deniz Pehlivan
 89. Ali
  • Deniz Pehlivan
 90. sevat
  • Deniz Pehlivan
 91. Cihat
  • Deniz Pehlivan
 92. Mehmet
  • Deniz Pehlivan
  • Serhat
 93. Melek
  • Deniz Pehlivan
 94. İpek
  • Deniz Pehlivan
 95. Süreyya
  • Deniz Pehlivan
 96. Memet
 97. Faruk Karakaya
  • Deniz Pehlivan
 98. Korhan gökçen
  • Deniz Pehlivan
 99. Hava
 100. Hakan
  • Deniz Pehlivan
 101. mustafa
  • Deniz Pehlivan
 102. Rıdvan
  • Deniz Pehlivan
 103. Ahmet
  • Deniz Pehlivan
 104. Su
 105. Su
  • Deniz Pehlivan
 106. MBaydu
  • Deniz Pehlivan
 107. Mevlüt
  • Deniz Pehlivan
 108. Oğuz
  • Deniz Pehlivan
 109. Ufuk
  • Deniz Pehlivan
 110. Ufuk
  • Deniz Pehlivan
 111. Melis
  • Deniz Pehlivan
 112. Selçuk
  • Deniz Pehlivan
 113. Aloke
  • Deniz Pehlivan
 114. perihan
  • Deniz Pehlivan
 115. aldi
  • Deniz Pehlivan
 116. Barıs
  • Deniz Pehlivan
 117. Azamet
  • Azamet
  • azamet
 118. Mehmet
  • Deniz Pehlivan
 119. Muhammed Gazi Didin
  • Deniz Pehlivan
 120. Güven KARA
  • Deniz Pehlivan
 121. Musa
  • Deniz Pehlivan
 122. FIRAT
  • Deniz Pehlivan
 123. Kadir Emre
  • Deniz Pehlivan
 124. Esra
  • Deniz Pehlivan
   • Burç
 125. mustafa
  • Deniz Pehlivan
 126. Gokhan
 127. FEYZULLAH AVCI
  • Deniz Pehlivan
   • nihat Köklü
 128. Şengül KESLER
 129. eyüp
  • Deniz Pehlivan
 130. Suna
  • Deniz Pehlivan
 131. nihat Köklü
 132. Ahmet
  • Deniz Pehlivan
 133. Ahmet
  • Ahmet
  • Deniz Pehlivan
 134. Oguz Han
  • Deniz Pehlivan
 135. Murat
  • Deniz Pehlivan
 136. Gurkan
  • Deniz Pehlivan
 137. Murat
  • Deniz Pehlivan
 138. Murat
  • Deniz Pehlivan
 139. Hamit
  • Deniz Pehlivan
 140. izzet
  • Deniz Pehlivan
 141. izzet
 142. Mehmet
 143. Mehmet
 144. Emre
  • Deniz Pehlivan
 145. Yusuf paşa
  • Deniz Pehlivan
 146. ERKAN ÖZKAYA
  • Deniz Pehlivan
   • ERKAN ÖZKAYA
 147. OĞUZCAN
  • Deniz Pehlivan
 148. Nazlı
  • Deniz Pehlivan
   • Nazlı
 149. Servet
  • Deniz Pehlivan
 150. ahmet
  • Deniz Pehlivan
 151. Nur
  • Deniz Pehlivan
 152. Burak can
 153. yasin
  • Deniz Pehlivan
 154. yavuz selim
  • Deniz Pehlivan
 155. şükrü bayar
  • Deniz Pehlivan
 156. Ozan akıllı
  • Deniz Pehlivan
 157. Orcun Ertan
  • Deniz Pehlivan
  • İrem
 158. Nihat
  • Deniz Pehlivan
  • Rabia
 159. burak
 160. Özge Kılıç
  • Deniz Pehlivan
 161. ezgi
  • Deniz Pehlivan
   • Pınar
    • Deniz Pehlivan
 162. muzaffer
  • Deniz Pehlivan
 163. Mehmet
  • Deniz Pehlivan
 164. Fatih
  • Deniz Pehlivan
 165. Burcu
  • Deniz Pehlivan
 166. Adonis
  • Deniz Pehlivan
 167. Umut
 168. Adem
  • Deniz Pehlivan
 169. esma
  • Deniz Pehlivan
 170. ümit
  • Deniz Pehlivan
 171. Burcu
  • Deniz Pehlivan
 172. kaan
  • Deniz Pehlivan
 173. hasan
  • Deniz Pehlivan
 174. sibel
  • Deniz Pehlivan
 175. Alp
  • Deniz Pehlivan
 176. Sevgi
  • Deniz Pehlivan
   • Sevgi
 177. Ali Rıza
  • Deniz Pehlivan
   • Ali Rıza
 178. cenk guney
  • Deniz Pehlivan
 179. hasan
  • Deniz Pehlivan
 180. nuray
  • Deniz Pehlivan
 181. okşan
  • Deniz Pehlivan
 182. avni
  • Deniz Pehlivan
 183. ALPEREN
  • Deniz Pehlivan
   • ALPEREN
 184. Sema
  • Deniz Pehlivan
 185. Can
  • Deniz Pehlivan
 186. aram
  • Deniz Pehlivan
 187. yılmaz erbek
  • Deniz Pehlivan
 188. cemkozdemir
  • Deniz Pehlivan
 189. Emrullah
  • Deniz Pehlivan
   • Emrullah
 190. Doğan
  • Deniz Pehlivan
 191. Furkan
  • Deniz Pehlivan
 192. Resat
  • Deniz Pehlivan
 193. Uğur
  • Uğur
  • Deniz Pehlivan
   • Uğur
 194. Ilhan
 195. ceren
  • Deniz Pehlivan
 196. Hasibe
  • Deniz Pehlivan
 197. Kemal akşın
  • Deniz Pehlivan
 198. fikret
  • Deniz Pehlivan
 199. Esra
  • Deniz Pehlivan
 200. Esra
 201. Suna
 202. Burcu
  • Deniz Pehlivan
 203. CAN ÇAMLIOĞLU
 204. Su Güneş
  • Deniz Pehlivan
   • Su Güneş
 205. ARDA NALBANTOGLU
  • Deniz Pehlivan
 206. naim ubiç
  • naim ubiç
  • Deniz Pehlivan
 207. İrem
  • Deniz Pehlivan
 208. Isa
  • Deniz Pehlivan
 209. Isa
  • Deniz Pehlivan
 210. ALİ YAVUZ
 211. HÜLYA DAŞ
  • Deniz Pehlivan
 212. Mustafa Türedi
 213. Burcu Dogru
  • Deniz Pehlivan
 214. Yusuf
  • Deniz Pehlivan
  • Seckin
   • Deniz Pehlivan
 215. Onur
  • Deniz Pehlivan
 216. Mirkan
  • Deniz Pehlivan
 217. Mehmet
  • Deniz Pehlivan
 218. ÖZGÜR KADIOĞLU
  • Deniz Pehlivan
 219. Kubra
  • Deniz Pehlivan
 220. Simge
  • Deniz Pehlivan
 221. Mehmet
  • Deniz Pehlivan
 222. Tugay
 223. turgay alaylı
  • Deniz Pehlivan
 224. Mehmet
 225. ismail
  • Deniz Pehlivan
  • Seyhan
   • Seyhan
 226. Mehmet
 227. Efe
  • Deniz Pehlivan
 228. Umran Ali Yazıcı
  • Deniz Pehlivan
   • Seyhan
 229. Orhan
  • Deniz Pehlivan
 230. Tuna ozsarhan
  • Deniz Pehlivan
   • tuna ozsarhan
 231. süreyya bitek
  • Deniz Pehlivan
 232. Hilal ışıldak
  • Deniz Pehlivan
 233. can
  • Deniz Pehlivan
   • Seyhan
    • Seyhan
 234. Narin
  • Deniz Pehlivan
 235. Sibel
  • Deniz Pehlivan
   • Seyhan
 236. muratcan
  • Deniz Pehlivan
 237. Halil İbrahim
  • Deniz Pehlivan
 238. Can
  • Deniz Pehlivan
 239. ahmet
  • Deniz Pehlivan
 240. Ömer Salih YÜREK
 241. Ender
  • Deniz Pehlivan
 242. Tuğba YAVUZ
  • Deniz Pehlivan
 243. muhammet
  • Deniz Pehlivan
  • Deniz Pehlivan
  • Deniz Pehlivan
 244. erentu
  • Deniz Pehlivan
 245. zuhal
 246. LEYLA
 247. Yavuz Engin Yelek
 248. KADRİYE DURMAZ
  • Deniz Pehlivan
 249. Can
 250. Muhammed Bircan
  • Deniz Pehlivan
 251. Nil cihan
 252. Cetin
  • Deniz Pehlivan
   • Cetin
 253. Sheva Sen
  • Deniz Pehlivan
 254. ruhan
  • Deniz Pehlivan
 255. Zeynep
 256. bünyo
  • Deniz Pehlivan
 257. Fatih brasil
 258. Ali
  • Deniz Pehlivan
 259. zuhal
  • Deniz Pehlivan
  • Yolcu
 260. Murat cetin
 261. Kamil
  • Deniz Pehlivan
 262. Halil Özdemir
 263. Ceylan
  • Deniz Pehlivan
 264. ayhan
  • Deniz Pehlivan
 265. Samet Duman
  • Deniz Pehlivan
 266. Ahmet Yılmaz
 267. Selma
  • Deniz Pehlivan
 268. Hakan Sayel
 269. BURCU
  • Deniz Pehlivan
 270. Can
  • Deniz Pehlivan
 271. ömer
  • Deniz Pehlivan
 272. Kaan SEÇİLGİN
 273. Tunç
 274. Yunus
 275. Can
  • Mustafa
 276. Tugba
  • Deniz Pehlivan
 277. Yolcu
 278. Selim
  • Deniz Pehlivan
   • Polat
 279. Polat
  • Deniz Pehlivan
 280. Nilüfer Akdemir
  • Deniz Pehlivan
 281. halil
  • Deniz Pehlivan
 282. Erdal
 283. F.
 284. Refia erdogan
 285. Eda
 286. Yasemin
 287. HADİN
 288. nazlı
  • Deniz Pehlivan
 289. Fatih
  • Deniz Pehlivan
 290. Hüseyın
  • Deniz Pehlivan
   • Okkay
    • Deniz Pehlivan
 291. CAN PEKDEMİR
 292. Hakan
 293. emra
  • Deniz Pehlivan
 294. burcu
  • Deniz Pehlivan
 295. elifnaz
  • Deniz Pehlivan
  • Gülistan
   • Deniz Pehlivan
   • Kadir TPT
    • Seyhan
 296. Emine
  • Deniz Pehlivan
 297. Cafer Mert Ceyhan
  • Deniz Pehlivan
 298. ElifK
  • Deniz Pehlivan
  • Elif
 299. Emin
  • Deniz Pehlivan
 300. Ömer
  • Deniz Pehlivan
 301. Pınar
  • Deniz Pehlivan
 302. Fatih
  • Deniz Pehlivan
 303. Betul
  • Deniz Pehlivan
 304. Ahmet
  • Seyhan
 305. Ekrem
  • Deniz Pehlivan
   • Seyhan
 306. Fatihp
 307. Numan
  • Deniz Pehlivan
 308. GezenBey.com
  • Deniz Pehlivan
 309. Hakan yılmaz
  • Deniz Pehlivan
 310. Hakan yılmaz
  • Deniz Pehlivan
 311. ada
  • Deniz Pehlivan
 312. ali
  • ali
  • Deniz Pehlivan
   • Ali
 313. Ali
  • Deniz Pehlivan
   • Seyhan
 314. Melek
  • Deniz Pehlivan
 315. hakan
 316. Hamza
  • Deniz Pehlivan
 317. Kadir
  • Deniz Pehlivan
 318. Ulke A
  • Deniz Pehlivan
 319. kadir
  • Deniz Pehlivan
 320. Yusuf
  • Deniz Pehlivan
 321. İsmail k
  • Deniz Pehlivan
 322. Sezer
  • Deniz Pehlivan
 323. Ayşe İnanlı
 324. Kaan
  • Deniz Pehlivan
 325. Mert
  • Deniz Pehlivan
 326. Sely
 327. Alp
 328. Yavuz
  • Deniz Pehlivan
 329. ibrahim
  • Deniz Pehlivan
 330. FEZA
  • Deniz Pehlivan
 331. Abdulcebbar
  • Deniz Pehlivan
 332. Lal
  • Deniz Pehlivan
 333. Ahmet
 334. Tuncay
  • Deniz Pehlivan
 335. emrah b.
 336. Alp
  • Deniz Pehlivan
 337. Umut Ç
  • Deniz Pehlivan
 338. Serpil
  • Deniz Pehlivan
 339. Fatih
  • Deniz Pehlivan
 340. Safak
  • Deniz Pehlivan
 341. tunç
 342. onur
  • Deniz Pehlivan
 343. EMEL
  • Deniz Pehlivan
 344. Gökberk
 345. Seyhan
  • Deniz Pehlivan
 346. Merve
  • Deniz Pehlivan
 347. Bulent kaya
  • Deniz Pehlivan
  • Deniz Pehlivan
 348. MUHAMMEDALİ
 349. METİN
 350. METİN*
 351. melike
  • Deniz Pehlivan
 352. Hasan
  • Deniz Pehlivan
 353. Ahmet
 354. HAKAN
 355. Fırat gökçe
 356. Fırat gökçe
 357. MEHMET ALI
 358. NAZIM
 359. Ziver
 360. Muhammed
  • Deniz Pehlivan
 361. Nurullah KAYA
  • Nurullah KAYA
 362. Nurullah
 363. Hatice
 364. funda
 365. ırz düşmanı
 366. dd
  • Deniz Pehlivan
 367. Rıdvan

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.