İngiltere Vizesi Nasıl Alınır : 2019 Yılı En Güncel Bilgiler&Evraklar&Başvuru İşlemleri

İngiltere, daha doğrusu Birleşik Krallık Schengen bölgesine dahil değil; yani Avrupa’da olmasına rağmen Schengen vizesi ile seyahat edemediğimiz ülkelerden biri. Bu nedenle oradaki herhangi bir şehre seyahat edebilmemiz için İngiltere Vizesi daha doğrusu Birleşik Krallık Vizesi almamız gerekiyor. İşte bu yazımda, sizlere İngiltere vizesi hakkında tüm bildiklerimi tek tek aşağıda anlatacağım.

malta banner
Londra Ulaşım

İngiltere Vizesi-Big Ben/Palace of Westminster

Londra ve İngiltere hakkında yazacağım yazılara öncelikle İngiltere vizesinin nasıl alındığını anlatarak başlayacağım. Merak etmeyin, eksiksiz evrak verildiğinde çıkması hiç de zor olmayan bir vizedir İngiltere Vizesi.

Londra planları yapmadan önce mutlaka : LONDRA yazımı okuyun

Tüm İngiltere vize evraklarını tamamlarsanız, vizeniz zamanında çıkıyor. Merak etmeyin. Ben, size aşağıda tüm süreçleri sırasıyla anlattım.

1.İngiltere Vizesi Kimler İçin Zorunlu?

Seyahat amacınız ister turistik, ister eğitim, ister iş olsun ve kaç günlük olursa olsun bu vize ne yazık ki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için zorunlu ve Avrupa Birliği üyesi ülke vatandaşları için tahmin edeceğiniz üzere değil.

Yeşil Pasaport İngiltere Vizesi – Yeşil Pasaport Sahipleri İçin de İngiltere Vizesi Zorunlu

Gerçi Brexit’ten sonra ne olur bilmiyorum. Ancak Brezilya, Güney Kore ve Avustralya vatandaşlarının (6 aya kadar kaldıkları sürece) vizesiz seyahat, eğitim vb. hakları olduğunu biliyorum.

Bu nedenle Birleşik Krallık AB’den ayrılsa bile diğer AB üyesi ülke vatandaşlarına kısa dönem seyahatler için bize uygulandığı gibi bir vize uygulanacağını sanmıyorum.

Vizeye başvurmadan önce nasıl ucuza uçak bileti bulduğumuzu, hangi uçak bileti arama motorlarını kullandığımızıEn İyi Uçak Bileti Arama Motorlarıyazımızda tek tek görebilirsiniz. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için yeşil pasaport da dahil olmak üzere, tüm pasaportlar için vize isteniyor. İngiltere vizesi için istenen tüm evrakları aşağıda detaylı olarak anlatacağım.

2.İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?

Tatil Dükkanı

Bu yazımda İngiltere turist vizesi için gerekli olan evrakları anlatacağım. Ama başka nedenlerle gidecekseniz ve gerekli vize evraklarını öğrenmek isterseniz (İngiltere öğrenci vizesi, İngiltere ticari vizesi, İngiltere evlilik vizesi gibi), sorabilirsiniz.

Öncelikle vize işlemleri için takip etmemiz gereken site Birleşik Krallık’ın resmi sitesi. (Aşağıda göreceksiniz.)

Diğer kaynaklar güncellenmemiş olabilir, istenen evraklar, vize ücreti falan değişmiş olabilir. Ki değişti de. Aşağıda güncel halini görebilirsiniz.

Mesela artık tüm evraklar çıktısı alınmadan, dijital olarak taratılıp, sisteme yükleniyor.

ingiltere_vize_basvurusu

İngiltere Vizesini başvuru formu ve süreçleri bu siteden yapılıyor

Bu nedenle aşağıda linkini verdiğim siteleri de her zaman kontrol edin. Her an vize başvuru evrakları güncellenebiliyor çünkü.

İngiltere vizesini ilk kez alacaksanız 6 aylık vizeye başvurmanızı öneririm. Peki İngiltere vizesi ne kadar?

İngiltere Vizesi Ücretleri:

 • 6 aylık İngiltere vize başvuru ücreti 127 Dolar
 • 2 yıllık İngiltere turist vizesi başvuru ücreti 473 Dolar
 • 5 yıllık İngiltere turist vizesi başvuru ücreti 858 Dolar
 • 10 yıllık İngiltere vizesi başvuru ücreti 1.077 Dolar.

Tabiki isterseniz biraz daha ödeme yaparak, randevuyu öne alıp ekspres vize de alabiliyorsunuz ama dediğim gibi biraz daha pahalı oluyor. Bu şekilde ekstra ödeme yaparsanız, 3-5 günde de İngiltere vizesi sonuçlanıyor. Ama normalde :

İngiltere vizesi ortalama 15 günde çıkıyor

Ayrıca vize kaç yıllık olursa olsun kalabileceğimiz maksimum süre toplamda 6 ay. Vize başvurusu yaparken, vize ücreti online olarak kredi kartınızından tahsil ediliyor. Ödeme yapıldıktan sonra da, online olarak randevu alabiliyorsunuz.

İngiltere Vizesine nasıl başvurulur ? :

 • Başvuruya artık BU SİTEDEN yapıyorsunuz. Diliniz seçtikten sonra, kayıt açıyorsunuz. (Tüm süreçler ingilizcedir.) Kayıt açtıktan sonra başvuru formunu doldurmaya başlıyorsunuz.
 • Siteye geldikten sonra, Select Your Language, Visit, Select A Country to provide biometrics kısmında “Turkey” seçiyoruz.
 • Sonrasında “Check Available Biometric Enrolment Locations” kısmı gelecek. Burası, evrakları teslim edeceğiniz ülke açısından önemli. Mesela Türkiye’de yetkili yerler : İstanbul, İzmir, Adana, Bursa ve Gaziantep gibi yerlerden başvuru yapılıyor.
 • Sonrasında “Start” butonu ile kayda başlıyoruz. Zaten soru olarak soruyor “Yeni başvuru mu ?” diye. “Start new application” diyerek başvuru artık başlıyor.
 • Daha sonra E Mail ve diğer bilgileri sırasıyla vererek kayıt açılmış oluyor. Zaten tek tek formu doldurmaya başlıyorsunuz. Burada en önemli şey, tüm sorulara doğru bir şekilde cevap verebilmek.
 • Tüm formu doldurduktan sonra, ödeme kısmına geliyoruz ve kredi kartı ile ödeme yapıyoruz.
 • Ödeme de yapıldıktan sonra, en son bölümde randevu alıyoruz.
 • Bu işlemler tamamlandıktan sonra ücreti ödediğimizi ve randevu aldığımızı gösterir çıktıyı alıp, pasaportumuz ile beraber randevu gününde ilgili yetkili kuruma gidiyoruz.
 • Başvuruların da tümü, yetikili kurumda parmak izi verilerek yapılıyor.
 • Bu arada, mail adresimize gelecek olan numarayı da mutlaka kaydediyoruz. Bu numarayı daha sonra İngiltere vizesi sorgulama için kullanacağız.

3.İngiltere Vizesi İçin Gerekli Başvuru Evrakları

mnf banner

Artık, İngiltere vizesi alırken, aşağıda bahsedeceğim evrakları, yukarıda doldurduğumuz formun olduğu sitede taranması gerekiyor.

Bu evrakların tamamı, İngiltere’yi ziyaret ederken masraflarınızı karşılayabileceğinizi gösteren ve geri döneceğinizi kanıtlayan dökümanlar olmalı.

İngiltere Vize Başvurusu James Street / Covent Garden

Aşağıdaki evraklar 2019 yılı güncel İngiltere Vizesi Evrakları Listesidir

İngiltere Vizesi için gerekli evraklar:

 • En az 6 ay geçerli pasaport, (varsa eski pasaportlarınız)
 • Siteden indirip doldurduğunuz formlar,
 • Randevuyu aldığınızı ve başvuru ücretini ödediğinizi gösteren belge,
 • Varsa daha önceki schengen vize fotokopileri hatta Amerika ve İngiltere vizesi fotokopileri,
 • Kalacağınız yeri gösterir belge (otelde konaklayacaksanız otel konfirmasyonu, bir arkadaşınızda kalacaksanız evin adresi ve belki orada kalacağınıza dair İngiltere Konsolosluğuna ya da İngiltere Büyükelçiliğine hitaben bir dilekçe de eklenebilir.)
 • İngiltere’de kalan akrabanız falan varsa isterseniz davetiye mektubu alabilirsiniz,
 • Gidiş-dönüş uçak biletleri (Var ise)
 • Son 3 aylık banka hesap hareketlerini gösteren hesap dökümü ve hesabınızda kalacağınız süredeki masraflarınızı karşılamaya yetecek kadar para,(USD veya Euro cinsinden de olabilir, TL olmak zorunda değil. Ama banka çok önemli bir kriter. Gelir-gider dengesine göre bankada para göstermelisiniz. Aşırı şişirilmiş hesap göstermemenizi öneririm.)
 • Mesleki durumunuzu belgeleyen evraklar. (Öğrenci iseniz öğrenci belgesi, çalışıyorsanız SGK hizmet dökümü, SGK işe giriş bildirgesi, çalıştığınız yerin antetli kağıdına yazılmış, kaşeli ve ıslak imzalı orada çalıştığınıza dair, maaşınızı ve pozisyonunuzu belirten dilekçe, son 3 aylık maaş bordronuz, şirketin ticari sicil gazetesi fotokopisi, vergi levhası, faaliyet belgesi, imza sirküleri gereklidir. İşyeri sahibiyseniz bunlara ek olarak şirket mali durumunu gösteren belgeler de eklenmelidir.)
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Kimlik fotokopisi

İptal edilebilir konaklama ve otel rezervasyonu için mutlaka Şu Siteyi kullanın

Artık tüm evrakların İngilizce olmasına gerek yok. Zaten başvuru İngilizce olarak yapılıyor ve istenilen evraklar, Türkçe olarak da sunulabiliyor.

Yukarıdaki tüm süreçleri tamamladıktan sonra, randevu saatimizde başvuru merkezinde oluyoruz.

İngiltere Vize Başvuru Merkezi , Birleşik Krallık Vize ve Göç Dairesi adına faaliyet gösteren bir ticari şirket olan Teleperformance tarafından işletilmektedir.

İngiliz Büyükelçiliği ve Teleperformance’ın vize değerlendirme ve karar süreçlerinde hiçbir rolü ya da etkisi bulunmamaktadır.

Shoreditch’in Renkli Sokakları : İngiltere vizesi süreci çok zor değildir

Ankara’daki İngiltere vize başvuru merkezi olan Teleperformance, Sheraton Otel’in hemen arkasında. İstanbul İngiltere vize başvuru merkezi Profilo AVM Mecidiyeköy’de, İzmir’deki Kıbrıs Şehitleri Caddesindedir.

Evrakları yetkili kişiye veriyoruz ve daha sonra tekrardan fotoğrafımızı çekiyorlar, parmak izimizi alıyorlar ve yukarıda bir tane kamera var ona biraz bakmamızı istiyorlar.

Yukarıdaki kameraya bakar mısınız sorusunu duyduğunuzda tribe girmeyelim, herkesten istiyorlar.

4.Destek Alarak İngiltere Vizesi Nasıl Alınır ?

Yukarıda bir sürü evrak ve süreçten bahsettim. İngiltere vizesi alırken neredeyse tüm adımlar ingilizce. Bu yüzden ingilizceniz yoksa, kafanıza göre İngiltere vize başvurusu yapmayın derim.

Yanlışlık yapmanız veya anlamamız pek muhtemel olacaktır. Eğer evraklarınız ve formlarınız tam değilse, vereceğiniz onca vize başvuru parası çöp olacaktır.

Ayrıca, bu işlemlerle uğraşmak da istemeyebilirsiniz. Eğer böyle bir düşünceniz varsa, size Sezai Abi’nin şirketi Hızlıvizeal ile irtibat kurup, danışmanlık almanızı öneririm.

İngiltere vizesi alırken tüm bu süreçlerde danışmanlık yapıyorlar. Özellikle tüm başvuru formlarının ve evraklarının profesyonelce hazırlanması ve başvuru sürecine uygun olarak yapılmasında yardımcı oluyorlar. Hızlıvizeal.com linkinden irtibat kurabilirsiniz. Selamımı söyleyin. Yardımcı olacaklardır.

Hızlı Vize Al irtibat telefonu : +90-212-217-30-30 ve GSM : +90-549-515-10-05

5.İngiltere Vize Takip İşlemleri Nasıl Yapılır?

İngiltere vize başvurusunu tamamladıktan sonra, başvurunun sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenmek için ilk önce Teleperformance’ın sitesi üzerinden “Register” ile kayıt oluyoruz. Daha sonra takibi “Log in” bölümünden yapabilirsiniz.

İngiltere Vize Takip

Burada başvurunun olumlu ya da olumsuz sonuçlandığını göremiyoruz. Yalnızca değerlendirmenin tamamlandığını görebiliyoruz. Sonucu pasaportu aldığımızda öğreniyoruz.

Turist vizesi hakkında bilmemiz gereken en önemli şeylerden biri de bu vizeyi alınca çalışma izni de almış olmuyoruz. Yani turist vizesiyle gidip orada çalışmak illegal. İngiltere çalışma vizesi konusunu başka bir yazıda ele alabiliriz.

6.Ülkeye Girişte Karşılaşabileceğimiz Durumlar

Uçakta bir form veriyorlar. Buna Landing Card deniyor. Bu formun üzerinde kişisel bilgilerinizin yanı sıra İngiltere’de kalacağınız adresi ve süreyi, bir de uçağın kalktığı havalimanını ve uçuş numaranızı yazıp imzalamanız gerekiyor. Merak etmeyin her şey formda açıkça yazılmış. Landing Card yukarıdaki resimdeki gibi bir şey.

Landing Card

Pasaport memurunun yanına gittik. Uçakta doldurduğumuz formu görevliye verdik. What is the purpose of your visit sorusunu terör saçmaya gelmediğimizi belirten bir şekilde kısaca cevapladık.  Bu arada görevli sizden kalacağınız yerin evraklarını vs. isteyebilir, o yüzden fotokopilerini çantada bulundurmakta fayda var.

Londra ve İngiltere ile ilgili diğer yazılarım:

Benim girişimde pasaport görevlisi olarak aşırı neşeli bir amca vardı. Hiçbir sorun yaşamadan tekrar parmak izi verip girdim. Sinir bozucu biri denk gelir mi bilinmez ama sanırım panik yapıp adama kafa falan atmadığınız sürece sorunsuz geçersiniz.

Elimden geldikçe İngiltere vizesi nasıl alınır, evrakları ve başvuru süreci nasıl işler yukarıda anlatmaya çalıştım. Eğer başka sorunuz olursa yorum kısmına yazabilir, beni sosyal medya hesabımdan takip edip aklınıza takılanları sorabilirsiniz. Hayal edin. Düşün peşine…

221 Yorum

 1. meltem
  • Damla Tüzün
   • Serkan
   • Bengisan
   • Beliz
   • mehmet
   • ismail
    • Seden
   • Dilara
   • Fikret
   • ayse
   • Ahmet
 2. meltem
  • mehmet
 3. Yunus
  • Damla Tüzün
   • Kürşat
   • Metin çapkan
    • Deniz Pehlivan
 4. Rohat
  • Deniz Pehlivan
   • Kürşat
    • Deniz Pehlivan
  • Damla Tüzün
   • hanım
    • Damla Tüzün
     • Hobaa
 5. Otisabi
  • Deniz Pehlivan
  • Deniz Pehlivan
   • Yağmur
    • Deniz Pehlivan
    • Damla Tüzün
     • Beste Naz
 6. B
  • Deniz Pehlivan
 7. Serkan
  • Deniz Pehlivan
 8. Mehmet
  • Deniz Pehlivan
   • Muhammed
    • Deniz Pehlivan
 9. Selma
  • Deniz Pehlivan
 10. Tuğçe
  • Deniz Pehlivan
  • Damla Tüzün
  • Deniz Pehlivan
  • Damla Tüzün
 11. gezgin ruh
  • Deniz Pehlivan
 12. Mücahid
  • Deniz Pehlivan
 13. süleyman colak
  • Deniz Pehlivan
   • süleyman colak
 14. ilhami
  • Damla Tüzün
   • ahmet
 15. Berfin
  • Deniz Pehlivan
 16. Huseyin
  • Deniz Pehlivan
   • Huseyin
 17. Nesli
  • Deniz Pehlivan
 18. Beyhan
  • Deniz Pehlivan
  • Damla Tüzün
 19. samur
  • Damla Tüzün
 20. İsimsiz
  • Deniz Pehlivan
 21. Esra
  • Damla Tüzün
 22. isimsiz
  • Damla Tüzün
 23. Ceylin
  • Damla Tüzün
 24. Tuğba
  • Damla Tüzün
 25. Emine
  • Deniz Pehlivan
 26. RIFAT
  • Damla Tüzün
 27. özge
  • Damla Tüzün
 28. Büşra
  • Damla Tüzün
 29. amedeu
  • Deniz Pehlivan
 30. sıkıntı
  • Deniz Pehlivan
 31. Zafer
  • Damla Tüzün
 32. Hakan
 33. Ali
  • Deniz Pehlivan
 34. Cansu
  • Damla Tüzün
 35. Melisa
  • Damla Tüzün
   • ozge2008
    • Deniz Pehlivan
 36. Ayr
  • Damla Tüzün
 37. Serkan
  • Damla Tüzün
   • Serkan
    • Damla Tüzün
 38. Merve
  • Damla Tüzün
 39. Hüsamettin
 40. ole bole
 41. Rohat
 42. Sofia
 43. ozgur
 44. ahmet resul
 45. Berna Çelik
 46. Zahit
 47. Ali
  • Deniz Pehlivan
 48. Yusuf Ensar
  • Deniz Pehlivan
 49. Inan Berber
  • Inan Berber
 50. Elif
 51. Rubar
 52. H. YAKAR
 53. halit
 54. Muhammed ali
 55. Selçuk
 56. Yoldas
 57. Alp
 58. refik
  • Deniz Pehlivan
 59. Eren Gül
 60. Eyüpatakan
 61. halil
 62. ilhami
 63. burcu
  • Deniz Pehlivan
 64. İnan alaca
 65. Ali
 66. Ali Serin
 67. Karaca
 68. Ömer Cem
 69. Uğurcan
  • Deniz Pehlivan
 70. Deniz
 71. Betul
 72. Reşat
 73. Ezgi
 74. Jordan belfort
 75. Hüseyin
 76. levent
 77. Kenan çiçek
 78. Emre Atçeken
  • Deniz Pehlivan
 79. Can
 80. Refik
  • Deniz Pehlivan
   • Onur
 81. Hakan
 82. Ahmet
 83. Talha
 84. Oğuzhan Türk
 85. Hasan
 86. damla
 87. miracle
 88. miracle
 89. Rojda
  • Deniz Pehlivan
 90. Fırat
  • Deniz Pehlivan
   • Ati
 91. Ati
 92. canan
 93. Dean
 94. Dogukan
 95. NUMAN KOÇAK
  • Deniz Pehlivan
 96. İpek
 97. Gizem
  • Deniz Pehlivan
 98. serkan
 99. Anil
 100. Metin ć5apkan
 101. deniz
  • Deniz Pehlivan
 102. Esra
  • Hüseyin
   • Deniz Pehlivan
 103. Ahtesham
 104. SERDAR
  • Deniz Pehlivan
 105. M.Ali
  • Deniz Pehlivan
 106. merve
  • Deniz Pehlivan
 107. Seda
  • Deniz Pehlivan
 108. fatih
  • fatih
  • Deniz Pehlivan
 109. sevda
 110. Elvan
 111. Metehan
  • Deniz Pehlivan
 112. levent karagöz
 113. nazlı
 114. İbrahim
 115. Cenk
 116. Sultan

Cevapla

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Sosyal Medyada Beni Takip Edin!

instagram logo resimi youtube logo resimi