Yurtdışı Konaklama Siteleri

Otel mi, hostel mi, ev kiralama mı yoksa couchsurfing mi ? İşin en zor kısmından birisi budur özünde. Her bir planı yaparsın da, şuna bir türlü karar veremezsin ! “10 dolar daha mı versek şöyle güzel manzarası olsa hani. Yok ya 20 dolar daha verelim şu da olsun…” diye diye o 10 dolarlık limit bir türlü bitmez. İnan bana seyahat ederken karar vermen gereken en zor şeylerden birisi “Nerede uygun ve ucuz konaklamalı ? sorusunun cevabını bulacağın seçenekler olacak. Çünkü dünyada 200.000’dan fazla konaklanacak tesis var. Seçmesi bir hayli zor olacak.

Tac Mahal-Agra-Hindistan

Tac Mahal-Agra-Hindistan

Seyahate çıkmadan önce, birde “Ne kadar ödemeli ?” gibi sorular var. Sana tek tavsiye edebileceğim şey: Yeter ki git. Bütçen ne olursa olsun git. İster Hilton’da kal, ister sahilde. Ama git. Gitmeden önce de, aşağıda başlıklarda linklerini verdiğim websitelerine mutlaka göz at. O yüzden haydi başlayalım ;

Aşağıdaki tüm konaklama siteleri benim şahsi deneyimlerime göre listelenmiştir. Merak ettiğiniz sitelerin linklerine tıklayıp, incelemeyi unutmayınız. Özellikle Expedia favorilerimden. Eğer sizin de öneriniz varsa, lütfen aşağıya yorum yazınız.

1-www.expedia.com

San Francisco-ABD

San Francisco-ABD

Dünyanın en güzel seyahat sitelerinden birisi. Sadece otel değil, uçak, tren, araç kiralama, gemi turlarına kadar aklınıza gelebilecek tüm paketlerin hepsi tek bir sitede bulunuyor. Özellikle ABD’de gezerken inanılmaz kampanyalar yakalanabiliyor. Ayrıca, bir çok kez Expedia ve diğer siteleri kıyaslamış birisi olarak ; en az % 15 daha ekonomik fiyatlar çıkarıyor. Mutlaka ilk sırada olsun. Benim için 1 numara.

2-www.booking.com

Coron-Filipinler

Coron-Filipinler

Eğer otelde konaklamayı seviyorsan tam senlik. Kullanımı inanılmaz kolay bir site. Ayrıca,+160 dan fazla ülkede yüzbinlerce otel ve diğer seçenekleri ile, bütçene göre istediğin oteli bulabilme şansın var. Ayrıca site,  üye olman koşulu ile, rezervasyon yaptıkça sana indirimler tanımakta ve  böylece daha ucuza fiyatlarda konaklama fırsatı vermektedir. Özellikle vize başvurusu yaparken bu siteden iade edilebilen rezervasyonlar yapabilirsin. Böylece vizeni aldıktan sonra rezervasyonları 1 lira dahi ödemeden iptal edebilirsin.

3-www.tripadvisor.com

Dubai-Birleşik Arap Emirlikleri

Dubai-Birleşik Arap Emirlikleri

Milyonlarca turisti aynı çatı altında toplayan muhteşem bir site. Sadece yurtdışı otel rezervasyonu ile kalınmayıp, uçak,restoran,ulaşım,etkinlikler,şehirler v.s hakkında da çok geniş çaplı bilgilere ulaşabilirsin. Ayrıca dünyanın en büyük gezi formu. Sadece ne istediğini yaz. Milyonlarca gezginin formlarda yazdıklarına ve istediğin bilgilere çok kolay bir şekilde ulaşabilirsin. Benim de en çok yararlandığım sitelerden. Genellikle Türk gezi bloglarının eksik kaldığı noktalarda, hayat kurtaran bilgilere bu site üzerinden ulaşabiliyorum.

4-www.airbnb.com

Pisa-İtalya

Pisa-İtalya

Daha önce hiç duydun mu ? Sistem çok basit. Gidecek olduğun şehirde, ev kiralama yöntemi. Özellikle 3-4 kişi gezmeye düşünen, gruplar halinde gezmeyi sevenlerdensen bu site tam senlik. Hem sana ait bir evin oluyor hem de konaklamayı daha ucuza mal edebiliyorsun. Yapman gereken tek şey, önce üye olman ve sonrasında gideceğin yeri filtrelemen.

Ancak bu seçtiğin yer için rezervasyon yaptırırken ekstra ödemen gereken ücret olabiliyor. O ücrette komisyon adı altında kesiliyor. Ama kalabalık gideceksen, yine de oldukça avantajlı bir yöntem.

5-www.hostelworld.com veya www.hostelbookers.com

Hostel

Hostel

Hostel nedir ? Aslında sayfalarca yazarım da, bir süre sonra sıkıyor adamı. Seni sıkmasın diye özetleyeyim : Kısacası bildiğin yatakhanesi olan oteller. Özellikle sırtçantası ile gezmeyi, farklı ülkelerden insanlarla tanışmayı, e birde ucuz olmasını istiyorsan bence tam senlik. Bu hostellar ya dorm yani ranzaların olduğu odalardan ya da private yani sana özel odalardan oluşur. Dormlarda 10 kişi ile de kalabilirsin, 4 kişi ile de. Haliyle kişi sayısı arttıkça fiyatta uygun olur.

Basit Hostel Mutfağı

Basit Hostel Mutfağı

Ben genelde özel oda kiralayıp ortak alanlarda insanlarla sosyalleşmeyi sevenlerdendim. Oldukça güvenli olduğunu, hatta temizde valla, düşündüğüm bu yerlerde sana çarşaf, yastık, bazen havlu, yatak, duş ve genellikle özel eşyalarını kilitleyebileceğin dolaplar (Locker) verirler. Bu dolaplar (Locker) için mutlaka yanında asma kilit bulundur. Birde eğer dormda kalıyorsan duşlar ortak olur. Ama korkma çok kötü değildirler. Yok bana gelmez diyorsan, özel odada tutabilirsin. O zaman duşun da sadece sana ait olabilir.

Kapsül Oteller

Kapsül Oteller

Birde bu dormlar(Odalar) sadece kızlara ya da erkeklere ait olan odalar olabilir. Bunlar Males (Erkek) veya Females (Bayan) olarak geçer. Karışık olan odalarsa Mixed Dorm (Karışık) olarak bilinir. Özellikle pahalı şehirleri gezerken, 100 dolar ödemek yerine 10-20 dolara konaklama işini halledebilirsin. İnan bazen 3-4 dolara bile kalabilirsin.

Bu hostellarda genelde mutfakta olur. Yemek işini ucuza getirmek istersen yemeğini bu mutfaklarda pişirebilir, insanlarla sosyalleşebilirsin. Özellikle uzun soluklu seyahatlerde çok işine yaracaktır.Bazen hostellar basit sabah kahvaltıları da ikram edebilir. Ama çok birşey umma. 2-3 dilim ekmek, reçel, çikolota, kahve falan verirler.

Oslo-Bergen Rotası Norveç

Oslo-Bergen Rotası Norveç

Birde Asya ülkelerinde özellikle pahalı şehirlerde kapsül şeklinde olan odalar olabilir. Yani sadece mezar boyutunda olan tamamen kapalı odalar. Enteresan deneyim peşinde olanlar için güzel olabilir. Ama eğer bazı rahatsızlıkların varsa kaldıramayabilirsin. Bu kapsül odalar özellikle büyük ve pahalı şehirlerde çok yaygın olan bir uygulama. Birde hostelda konaklayacağın zaman 24 saat resepsiyon hizmeti olmayabilir. Bu noktada sana kapıyı açman için kart veya anahtar vereceklerdir. Bunu mutlaka sor.

Ayrıca şehir hakkında çok bilgin yoksa hem sosyal alanlarda hem de resepsiyonda sana mutlaka yardımcı olacak birileri olacaktır. Hatta çekinme harita iste ve üzerinde tek tek işaretlemesini rica et. Zaten muhtemelen işi yoksa, çalışanlar sen bunları demeden yardım etmeye çalışacaklardır. Kısacası hostel iyidir…

6-www.couchsurfing.com

Pekin-Çin

Pekin-Çin

Couchsurfing nedir ? Aslında Misafir olarak başkasının evinde kalma yada misafir etme yöntemi. En büyük farkı ise ne para talep edersin nede para ödersin. Eğer gezerken bu siteyi kullanacaksan sistem şöyle işler; önce üye olursun.Gideceğin şehri filtreler ve evi müsait olan kişilere istekte bulunursun. Eğer kabul ederlerse, şehrin neresinde  buluşacağınıza karar verirsiniz ve direk sizi  misafir edecek olan kişi ile buluşup kişinin evine gidersin.

Ama talepte bulunmadan önce mutlaka kalacağın kişi hakkında daha önceden yapılan yorumları oku. Eğer kullanabilirsen, en büyük masraftan kurtularak bedavaya konaklama işini halledersin. Ben hiç başkasının evinde kalmadım ancak misafir ettiğim bir çok yabancı gezgin arkadaşım oldu.

7-www.agoda.com

Korkma. Düş Yola- Jaipur (Hindistan)

Korkma. Düş Yola- Jaipur (Hindistan)

Özellikle Asya’da yer alan ülkelerde çok ama çok işe yarıyor. Tamam Booking’de sonuçta aynı işi görüyor ancak bu sitenin özellikle Asya’da çok daha fazla otelle çok daha ucuza olan anlaşmaları var. Asya seyahatlerinde mutlaka göz gezdir.

8-www.workaway.info

Pattaya-Tayland

Pattaya-Tayland

Biryerlere gitmek istiyorsun. Ama konaklamaya 1 lira dahi harcamak gibi bir niyetin yoksa, gideceğin ülkede belirli saatler çalışıp, genelde yemek ve konaklamanın seni misafir eden kişi tarafından karşılandığı sisteme verilen isim. Bunu yapan bir çok gezginle karşılaştım ancak kendim hiç denemedim. Özellikle uzun soluklu seyahatlerde mutlaka denenmeli derim.

San Francisco-ABD

San Francisco-ABD

Yani özetle durum bu. Eğer hala tam anlamıyla eksiklikler var diyorsan, bir de “Ucuza Konaklamanın 10 Yolu” yazıma göz at derim. Bu yöntemleri ve websiteleri kullanarak, inan bana 1 tek kuruş dahi ödemeden dünyayı gezebilirsin. Bunu yapan binlerce gezgin ile tanıştım ve daha henüz 20’li yaşlarda olmalarına rağmen, dünyanın dört bir yanını geziyorlardı. Sonra oturdum düşündüm. Bizim çocuklarımız, senin, benim çocuklarım neden dünyayı gezmiyor, neden dünyadan bir haber ?

Eğer benimle yeni tanışmışsanız, lütfen öncelikle Seyahate Çıkmadan sekmesi altındaki yazılarımı okuyunuz. Bildiğim ne varsa hepsini orada anlattım bile.

Transit vize

Kyoto-Japonya

Sebebi belli dostum. Korkuyoruz. Ama elin oğlu bizim gibi korkak değil işte. Küçücük çocuklarını dünya adamı yapıyorlar ve nereye isterlerse gitmelerine izin veriyorlar. Eminim, sen de deliler gibi sürekli gezip, görüp, keşfetmenin hayalini kuruyorsundur ve sürekli erteleyip duruyorsundur. Erteleme. Al sana websiteleri. Araştır. Planla. En önemlisi de hayal et…

Düş peşine…

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !

Yorum Yap