Takip Ettiğim En İyi Gezi ve Seyahat Blogları

Bu yolda bana örnek olan, uyanmamı sağlayan 100’den fazla gezi blogları ve seyahat blogları yazarlarından yararlandım. Sadece gezi siteleri değil, bir çok farklı seyahat kaynağına dair her şeyi bulduğum ve emeklerine hayran olduğum bu kişilere sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

Hindistan’da Yol Arkadaşımız. Küçücük Arabayla Gezmek Çok Daha Kolaydı

Umarım sizler de, dünyanın dört bir yanına seyahat ederken, bu sırtçantalı gezginlerin deneyimlerinden kolayca yararlanır, çok uzun zamandır hayalini kurduğunuz ülkelere ucuz ve ekonomik bir şekilde seyahat etmenin yollarını öğrenir, en yakın zamanda hayallerinizi gerçekleştirirsiniz.

Bu arada, eğer siz de hemen altta sıraladığım en iyi gezi bloglarından feyz alıp, bir gezi blogu açmak istiyor fakat blog açma ile ilgili hiç bir şey bilmiyorsanız, blog nasıl açılır başlıklı yazı oldukça sağlıklı bir başlangıç noktası olacaktır. Lafı çok uzatmadan, başlıyorum en çok sevdiğim gezi blogları listesini anlatmaya.

Seyahat Blogları ve Gezi Blogları

Bir kez daha söylemek istiyorum : Şu andan itibaren listeleyeceğim tüm gezi blogları, kendimce en iyi bulduklarım. Bu blogların daha nicesi var. O yüzden, sizlerin de önermek istediğiniz gezi blogları var ise, lütfen yorum kısmına yazınız.

1-www.baskaturlubirsey.com 

Jaipur-Hindistan

Sanırım bu gezi furyasının başlamasına sebep olan en güzel insanlar Özcan’ın ve İsmail’in kurduğu websitesi.Özellikle Asya ve Güney Amerika kıtaları hakkında çok güzel yazılara ulaşabilirsiniz. Hatta bir de kitapları var : Adı “Başka Türlü Bir Şey”. Dünya turu maceralarındaki tüm anılarını anlattıkları kitaplarını, bir çok mağazada bulabilirsiniz. Darısı, başıma…

2-www.yoldaolmak.com 

Jaipur-Hindistan

Jaipur-Hindistan : Gezi blogları

Kemal Kaya, bu ülkedeki en iyi gezi yazılarını  yazan kişidir. Hayatını artık tamamen gezmeye adamış bir gezgin. Özellikle Asya ve Okyanusya kıtaları hakkında geniş çaplı, nadir bulunan yazılara ulaşabilirsiniz. Ayrıca gezerken gerekli olan temel bilgi ve yöntemleri de detaylıca sitesinde anlatıyor. Gezi blogları içerisinde, bana göre en çok emek vermiş kişidir.

3-www.gezimanya.com 

Vazgeçilmezim Tuktuk-Jaipur

Bir yere gitmeden önce mutlaka ama mutlaka bu siteye göz atın derim. Türkiye’deki en geniş çaplı seyahat sitelerinden.Ayrıntılı olarak çoğu bilgiye ulaşabilirsiniz. Hangi ülkeye nasıl gidilir, ne yenir, oraya kadar gitmişken başka nereye gidilir gibi daha onlarca sorunuzun cevabını tek tek cevaplıyorlar.

4-www.celebialper.com 

Kyoto-Golden Pavilion

Çok enteresan yerlere (Kuzey Kore,Svaziland) giden Alper, gezme yöntemleri hakkında çok geniş bilgilere sahip yazılar yazıyor. Bir yere gitmeden önce kesinlikle sitesine göz atmalısınız. Benim,özellikle Güney Amerika seyahatimde çok ama çok yararlandığım bir site oldu.

5www.kesfetsene.com

Empire State Binasından New York Manzarası

Barış ve Taflan, genellikle Avrupa ve Ortadoğu’da gezdikleri ülkelere ait geniş çaplı gözlemlerini anlatıyorlar. Bununla beraber, bu zamana kadar başlarından geçen olayları, deneyimlerini ve seyahat yöntemlerine ilişkin oldukça faydalı bilgileri websitelerinde paylaşıyorlar.

6-www.varunagezgin.com

Ölüdeniz-Fethiye

Sadece gezmeyip aynı zamanda Ankara, İzmir, Eskişehir gibi şehirlerde  cafeleri olan ve çalışanlarının hepsinin gezginlerden oluştuğu muhteşem grup. Adamlar heryere gitmişler yahu !

7-www.kesfetsek.com

Tac Mahal-Agra-Hindistan

Tac Mahal-Agra-Hindistan

Buğra, bu zamana kadar gittiği 4 kıta ve 22 ülkeye dair tüm anılarını ve deneyimlerini Kesfetsek adlı websitesinde paylaşıyor. Harika anlatımı ve bilgilendirici önerileri ile, benim de çok sevdiğim seyahat bloglardan birisi. Özellikle ABD ve 15’den fazla Avrupa ülkesine dair anılarından yararlanmak için görülmeli.

8-www.oitheblog.com

Yazılarını oitheblog.com adlı websitelerinden okuyabilirsiniz. Bu ara Uruguay civarındalar.

Özellikle Avrupa’ya seyahat edecekseniz ve sanat aşığı iseniz mutlaka göz atmanız gereken site. Öykü Doğan ve İdil Atayın kurduğu bu sitede, şehirlerin bilinen yanlarının yanında gizli kapaklı köşelerini de tek tek anlatmalarına şahit olacaksınız. Birde Oİ ismi, kurucularının isimilerinin baş harflerinden geliyor.

9-www.simdigezelim.com 

transit_vize

Kyoto-Japonya

130’dan fazla ülkede bulunmuş olan Başar Kurtbayram’ın gezi notlarını yazdığı websitesi. İnsan onun yazılarını ve gittiği yerleri gördükten sonra, ne kadar yolun başında olduğunu anlıyor. Sadece websitesi değil aynı zamanda gezilerini anlattığı kitapları da olan abilerimizden. Adamsın…

10-www.ayagimintozuyla.net

Stockholm İsveç

Stockholm İsveç

Ege bölgesinde yaşayan Melike Kutlay Cengiz’in kurmuş olduğu ve eşi ile gittiği ülkelere ait yazılarını kaleme aldığı blogda, bir şehirde yapılması gereken hemen hemen herşeyi ayrıntılı bir şekilde bulabilirsiniz.

11-www.uzakrota.com

Paris Fransa

Paris Fransa : Seyahat blogları

Bu iş ekip işi derler ya. İşte Uzakrota Gökhan da, bu ekibin başındaki kişi. Dünyanın dört bir yanından derledikleri seyahat bilgileri, öneriler, yararlı kaynaklar hakkında sürekli ve düzenli bilgiler paylaşan harika bir ekibin yönettiği çok güzel bir site. Özellikle öğrenmeye aç benim gibi kişilerin, her gün göz gezdirdiği bir kaynak.

12-www.gezentianne.com

en_guzel_yerler

Phi Phi Adası-Tayland : Seyahat blogları

Geçenlerde bir arkadaşım isyan etmişti; “Çocuklarla nereye gidicez allahını seversen!” demişti. Alın işte size evli-barklı-çocuklu bir örnek anne. Hemde neredeyse 50 ülke ve 200’e yakın şehire gitmiş bir anneden bahsediyorum. Özellikle çocukla gezecek olan ailelerin mutlaka göz atması gereken güzel bir kaynak.

13.www.loplopculer.com 

pisa_italya-gezi

Pisa-İtalya Gezilecek Yerlerin Başında Gelen Güzel Yerlerden

Bir yere gidecekseniz ve ne yeneceğini bilmiyorsanız mutlaka bu siteye göz gezdirmelisiniz. Asya mutfağından Avrupa mutfağına dair bir çok yemek önerilerini bu sitede bulabilirsin. Tüm gurme seyahatseverlere duyurulur !

14.www.bekransarsilmaz.com 

ocak_ayı_gezi

Siem Reap-Kamboçya : Seyahat blogları

Bekran aslında bir doktor. Ama aynı zamanda gezmeyi çok seven bir gezgin. Özellikle Asya ve Güney Amerika’ya dair bir çok ülkede bulunmuş olan Bekran, hem yapmış olduğu dünya turu rotalarında gittiği şehirleri hem de normal zamanlarda gittiği tatillerden derlediği anılarını websitesinde anlatıyor.

15.www.nomadictmatt.com 

Kayangan Gölü-Coron-Filipinler : Seyahat blogları

Aslında bu blog ingilizce ve Matt adında ABD’li bir seyahat aşığı tarafından kurulmuş. Matt, “Nasıl seyahat edilir, nerelere gidilir, neler yenir ?” gibi bir çok konuda inanılmaz açıklayıcı bilgiler sunuyor. Benim de en sevdiğim yabancı kaynaklardan.

16.www.gurmex.com

Yurtdışında yemek mühimdir. Gezi blogları bu konuda en büyük kaynağımız ve rehberimiz

Olay sadece yurt dışına gitmek mi, yoksa o ülkeyi yaşamak mı ? Hele yemeklerini ! İşte Emrah ve ardındaki dev kadrosu, duyduğuma göre 8 kişilik bir ordularmış, bu işin piri olmuşlar ve gittikleri bütün ülkelerdeki hatta şehirlerimizdeki yemeklerin hepsini, hangi restoranda yenmesi gerektiğini, nasıl yenmesi gerektiğini tek tek sitelerinde anlatmışlar. Bir yerlere seyahat planı yapmadan önce, özellikle yemek konusunda hassassanız mutlaka sitelerine bir göz kırpın derim.

Uçak bileti konusunda ise, mutlaka En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakın. Nasıl uçak bileti masraflarınızı ucuza mal edeceğinizi tek tek yazdım.

Bu Seyahat BLOGLARI ve Gezi Blogları genellikle yararlandığım seyahat kaynakları. Bunlara ilaveten daha yüzlerce emektar arkadaşlar var. Sitelere bakarsanız göreceksiniz ki, bu işler gerçekten öyle zor değildir. Çoğunun “Hakkımda” kısmına baktığınızda, hemen hemen herkesin bu işe bir şekilde korkarak başladığını göreceksiniz. İnanın siz de bir başlasanız bir süre sonra bırakamayacaksınız.

Otel konusunda Booking.com, Hotelscombined.com  ve Hostel konusunda ise Hostelworld.com linklerini kullanınız.

Bu işler önce hayalle başlar, sonra anıya dönüşür. Asla unutmaz, bir daha yaşamak için sabırsızlanırsınız. O yüzden : Siz yeter ki hayal edin. Düş peşine…

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !