Hostel Nedir ? Hostel Hakkında Tüm Bilgiler

Hostel Nedir ? Bugüne kadar gittiğim 100’den fazla ülkeye dair deneyimlerimi anlatmadan önce, insanların zihinlerindeki ilk sorulardan birisi de “Yahu Deniz. Sadece otelde kalacak olsak, dünyanın parası. Sen nasıl bu işlerin üstesinden gelebiliyorsun ? ” oluyordu. İyi güzel de, ben otelde kalmıyordum ki. Bu Hostel denen ekonomik konaklama tesislerinde konaklıyordum. İşte sizler de, bu işleri görün, bilmeyenlere rehber olsun diyerekten, Hostel hakkında bir şeyler yazmak için çok sabırsızlanıyordum.

Bir o kadar da heyecanlıydım aslında. Çünkü biz seyahatseverlerin hayatını kurtaran, cüzdan dostu olan bu Hostellar hakkında vereceğim bilgiler, belki de bu yöntemle ne kadar ekonomik rakamlara dünyanın dört bir yanında kalabilecek fırsatın olduğunu bilmeyen binlerce insanın hayatına dokunacak.

kapsul

Kapsül Hosteller : Genelde Japonya’da Görebileceğiniz Tarz Hostellar. : Hostel Nedir

O yüzden, şahsen bu zamana kadar konaklamalarımı yaptığım hostel deneyimlerimin bir çok kişiye yardımcı olacağını düşünmek beni mutlu ediyor. Dünyadaki en güzel programlardan birisi olan Hostel ile konaklamaya dair ne biliyorsam başlıyorum anlatmaya.

Hostel Nedir ?

Sayfadaki bazı yorumlar ve çevremden gelen bazı tepkiler üzerine, Hostel hakkında biraz soru cevap şeklinde gidelim diyorum.

hostel_nedir

Hostel Nedir: Böyle ranzaları olan odalar olabilir

Hostel konusunda, aklınızdaki hemen hemen tüm soruları cevaplamak ve önyargılarınızı kırmak istiyorum. Eğer Hostel konusunda sorularınız veya önerileriz varsa, lütfen yorum bırakınız.

1- Hostel nedir ? Hostel ne işe yarar ?

Hostel, aslında bir nevi otel gibidir. Ama, bir odada dilerseniz sadece siz olursanız, dilerseniz 32 hatta 64 kişi bile olabilir. Ama genelde, 4-8 kişi ile aynı odada konaklayabileceğin, senin gibi dünyanın dört bir yanını gezen seyahat severlerin, ekonomik bir şekilde konaklayabildikleri işletmeler olarak açıklasam yanlış olmaz.

Napoli-hostel

8 Kişilik Hostel Odası : Hostel Nedir

Hostel nedir : Bildiğiniz ranzalarda konaklayacağınız, hiç tanımadığınız insanlarla aynı ortamda uyuyacağınız, ortak alanlarda kaynaşıp tanışacağınız harika bir sistemdir.

“Tanımadığım ve bilmediğim birileriyle aynı odada nasıl kalırım ?” sorusu, çoktan zihninizde yer edinmiş olabilir. Aslında “Hostel” çok kişilik yatakhanelerdir. Bu tarz odalara “Dorm door” adı da verilir. Bazen 4 ranza olur, bazen onlarca. Ama dediğim gibi, dilerseniz tek başınıza da oda tutabilirsiniz. Bunun adı da : Private Room yani özel oda olarak geçer.

Ginkakuji_japonya

Japonya’da Konaklama Çok Pahalıdır. O Yüzden Hostellar Yardımınıza Koşar

Konaklayacağınız oda türünü geçtim de, buralardaki arkadaşlıklar bazen öylesine uzun, öylesine güzel ve samimi olur ki ! Bu arada, çok sosyal ortam var falan dedim ama bir çok kez kendi halinde takılan insan da gördüm. O yüzden, merak etmeyin. Kimse size ne karışır, ne rahatsız eder, ne de tadınızı kaçırır.

2- Hostel güvenli mi ?

En çok gelen diğer soru : Açık konuşuyorum; bu zamana kadar gerek çantamı ortada bıraktım, gerek dolabımı açık unuttum, gerek anahtarımı yatağımda unuttum ve inanın bana tek bir zarar bile gelmedi. Hatta hiç unutmam, Belgrad’da kaldığım bir hostele gece vakti check-in yapmıştım.

hostel_nedir

Basit Hostel Mutfağı : Hostel Nedir

Açık dövizci bulamamıştım. Hostel sahibi bana kendi dolabının anahtarını verdi ve “Sabah bozdurup dolabıma koy. Ben gelmezsem anahtarı oda arkadaşına ver.” dedi. Çoğu hostel güveni kendisi aşılıyor zaten. Sizlere yinede, buna ek olarak alabileceğiniz bir kaç önlem anlatayım.

Hostellarda, herkesin kendine ait dolabı bulunur  ve genelde asma kilidi hostel verebilir ya da siz kendi asma kilidinizi kullanırsınız. O yüzden, ufakta olsa bir güven sorunu yaşarsanız, kendi çantanızda her zaman bir asma kilit bulundurun ve kendi kilidinizi kullanın. Böylelikle birşey çaldırma ihtimaliniz sıfıra yakın olur. Sırt çantası nasıl seçilir ve sırt çantasında  olması gerekenler yazımda detaylı olarak bilgilere ulaşabilirsiniz.

transit_vize

Kyoto-Japonya (Dünyanın en güzel doğa manzaraları sunan ülkesi)

Bir diğer konu : “Ya biz 2 kız gideceğiz ama. Başımıza bir iş gelir mi ? Hostel’da bizi rahatsız ederler mi ? “. Cevaplayalım: Çok büyük büyük büyük ihtimalle, başınıza hiç bir şey gelmez.

Merak etmeyin. Dünyanın dört bir yanını sırt çantası ile bir başına gezen kadın nasıl ki kız başına, çekinmeden, korkmadan rahatça buralarda kalabiliyorsa, pekala sen de kalabilirsin.

Uçak bileti konusunda ise, mutlaka En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakın. Nasıl uçak bileti masraflarınızı ucuza mal edeceğinizi tek tek yazdım.

Şahsen, bu zamana kadar en ez 100 kez Hostel’de konaklamışımdır ve daha 1 kez herhangi bir sorun ile karşılaşmadım. Zaten inan bana, bir kere kaldıktan sonra ne demek istediğimi anlayacaksın.

3- Hostelde yeme-içme işlerimi nasıl hallederim ?

Hostel Nedir sorunuzu ve sonrasındaki en önemli sorunuz olan Hostel’da güvenlik sorunuzu cevapladık. Sıra geldi, Hostel’larda bulunan bazı bütçe dostu taktiklere. Peki nedir onlar ?

hostel_nedir_hakkinda

Örnek Ortak Alan : Hostel nedir diyenlere

Şimdi. Bu hostellerda kalarak dünya turu yapan, milletin 1 haftada Çeşme’de, orda burda harcadığı para ile gezginlerin Dünya turu yaptığı ve bu harika insanların Hostellar’da konakladığını göreceksin.

Hatta bu işleri yapan yüzlerce genç-yaşlı insanla tanışacaksın. Yaşlı derken çok ciddiyim. 70 yaşında dünya turuna çıkan insanlarla tanışacaksın.

İşte bu Hostel’ların büyük bir çoğunda, mutfaklar bulunur ve herkes kullanabilir. Ortak alan olarak düşünebilirsiniz. Hatta çoğu hostelda elektrikli ocak, su ısıtıcısı, mikro dalga ve az rastlansa da fırın bulunur.

Berlin’de bir hostelde waffle makinesi görünce şok olmuştum. Öyle çeşit çeşit yemek yapma imkanı bulamayabilirsiniz fakat marketlerden aldığınız malzemelerle kendi yemeğinizi kendiniz pişirebilirsiniz.

hostel

Hostellar Bu Şekilde Özel Odalardan da İbaret Olabilir : Hostel Nedir

Ayrıca, mutfaklarda bardak, tabak, tava, tencere, çatal, kaşık vb. araç gereçler de bulunabiliyor. He bu arada, yiyip-içip geride çöp ve artık bırakmak, hostelda kabalığa girer. Kimse arkanızı toplamaz ve ayıplanır. O yüzden bulaşığınızı yıkamak zorundasınız. Başta dediğim gibi mutfak, “Ortak” kullanım alanına giriyor.

Genelde hostellerde mutfaklar, duşlar, tuvaletler, bahçeler ve neredeyse % 99’unda internet bulunur. Hatta bazılarında, kullanmanız için bilgisayarlar bile bulunur.

4- Banyo ve tuvalet olayını nasıl hallederim ?

2 türlü durum olacak : Kendine özel oda tutmuşsan, şahsi tuvalet-banyon olacak ya da ortak banyo-tuvaletlerden yararlanacaksın. Yani evet. Bildiğin herkesin kullandığı tuvalet-banyo olacak. Ama genelde kız-erkek ayrı oluyor. O konuda da içiniz rahat olsun. Temizlik konusunda ise; konakladığım 100 hosteldan sanırım 90’ı çok temizdi.

hostel_neye_benzer

Hostel’lardaki Sıradan Bir Ortak Alan : Hostel Nedir

Bu arada, bazen özel oda alsan bile, banyo ve tuvalet paylaşımlı olabilir ve “Shared” olarak geçer. Yani, tuvalet ve banyo yine ortaktır. Zaten Hostel rezervasyonu yaparken, bu detaylar rezervasyon aşamasında karşına çıkacaktır.

5- Hostellerde temizlik şartları nasıldır ?

Yani sonuçta dünyanın en büyük otel zincirinde konaklamıyoruz. E ödediğimiz paralar da malum. Ama bana sorarsanız, yine de oldukça temizler. Bir kaç ülkedeki hostellar dışında temizlik sıkıntısı yaşamadım.

Dublin_konaklama

İrlanda’da bir Hostel

Tabi bu temizlik durumu, gideceğiniz ülkeye ve en önemlisi hostelın kalitesine göre çok değişiklik gösterir. Bunu da zaten, hostel’da rezervasyon yapmadan önce hem puanlama kısmında hem de yorumlar kısmında az-çok görebilirsiniz.

6- Hostel Rezervasyon’u yaptırmak şart mı ?

Aslında bu her konaklama modeli için geçerlidir. Yani işi sağlama almak için, tabi önceden rezervayon yaptırmak güzel olur. Ama bazen, su akar yolunu bulur diyerekten akışına bırakıyorsanız, o halde direk hostel’ın kapısına gidip şansınızı deneyebilirsiniz.

varanasi_hindistan

Varanasi’de günbatımı : Hindistan

Hostel’da konaklayacaksanız, www.hostelworld.com ilk adres olsun. 

Ama benden size tavsiye, özellikle yoğun sezonlarda mutlaka ama mutlaka hostel rezervasyonu yaptırmanız. Zaten Yurtdışı konaklama siteleri yazımda, konaklamalara dair tüm websitelerini anlattım. Oradan diledğiniz hostelı seçebilirsiniz.

Ortak alanlarda play stationlar, oyun kartları, küçük kütüphaneler, LCD TV’ler, XBOX’lar bile bulunabilir.

7- Hostellerde check-in ve check-out nasıl oluyor ?

Otellerden pek bir farkı yok aslında. Genelde check-in 12:00-14:00 arası, check-out 10:00-12:00 arası olur. Bazı hostellerde ise saatler serbesttir.

vizesiz_tayland

Phi Phi Adası-Tayland : Vizesiz Tayland’ın en güzel adalarından

Sizlere önerim;

 • Check-in yapacağınız saat geç saat olacaksa, hostel yöneticisine mesaj atmanız gerekir. Gümrükte işleriniz uzayabilir, uçak rötar yapabilir ve buna benzer birçok durumla karşı karşıya gelebilirsiniz. Hostelde o an tek kalacak kişi siz olabilirsiniz. Hostel gece resepsiyon hizmeti vermiyor olabilir ve inanın bana sokakta kalabilirsiniz.
 • Bazı hostellerde yatağınız temiz ve yapılmış şekilde size teslim edilir. Bazı yerlerde ise check-in yaparken, yastık ve çarşafınızı verirler. Sizden istekleri ise, check-out yaparken çarşaf ve yastığınızı geri teslim etmeniz olacaktır. Ama bir çoğunda havlu-çarşaf ve yastık kılıfı olmayabilir.Bunları ilave ücret ödeyerek satın alabilirsiniz.

Kaldığınız süre içerisinde ise;

 • Sizlere hostelin dış kapı ve aşağı dış kapı anahtarı (eğer ki apartman katı ise) verilir.
 • Yatakhanede kalıyorsanız, giriş-çıkışları sessiz yapmalısınız. Işıkları yakmamaya özen göstermelisiniz. Yani işin aslı, nazik olmaya özen göstermek gerekir.
 • Kimi yerlerde kartla giriş sistemi vardır. Kimi yerde ise şifreli giriş sistemi vardır.
 • Hostelların en önemli kuralı : Saygıdır. İnanın, gerisini çok düşünmeyin derim.

8- Hostelde Genel kurallar nedir ?

hostel_guvenli_mi

İguazu Brezilya :Hostel’da Konakladığımız Yerlerden

 • Birlikte kaldığınız insanlara karşı saygılı olmalısınız. Sonuçta onlarla aynı odayı paylaşıyoruz.
 • Mutfakta kirli tabak, çatal, bardak bırakılmaz. Doğal olarak hoş karşılanmaz.
 • Paylaşımcı olmak gerekir. Özellikle ortak alanlarda beraber yemek yenir, sohbet edilir.
 • Banyo ve tuvalet için geleneksel ”Nasıl bulmak istiyorsan, öyle bırak.” sözümüz burada da geçerlidir.
 • Eşyaları, odalarda dağıtmamak gerekir.

9- Hostelde konaklamak size ne katar ? Faydaları nelerdir ?

petra_urdun_gezi

Petra : Ürdün’de Konaklama Oldukça Pahalıdır. Hostel Önceliğiniz Olsun

 • Onlarca ülkeden, onlarca arkadaş edinirsiniz. Kim bilir belki gideceğiniz başka bir ülkede misafir olarak ağırlanırsınız. Belki de, beraber yollara düşeceğiniz yeni arkadaşlar edinirsiniz. Özellikle yalnız gezmek isteyenler için biçilmiş kaftandır.
 • Otellerdeki gibi resmi ve soğuk bir ortam yoktur. Aksine sıcak ve samimi bir atmosfer vardır.
 • Genelde sırtçantalı gezginlerle dolu olduğu için, çok daha hesaplıdır.
 • Genelde hosteller şehir merkezindedir ve heryer yürüme mesafesinde olabilir.
 • Ansızın partiler olabilir. Gerçekten çok ama çok eğlenebilirsiniz.
 • Dilinizi geliştirmeye yardımcı olur. Bence en ama en önemli noktalardan birisidir.

10- Hostel Konaklama Ücretleri Nasıldır ?

Her şeyde olduğu gibi, yine biraz bütçeden konuşalım. Hostellar, diğer otellere göre çok daha ucuzdur. Mesela ; 3 dolara bile konaklayacak bir hostel bulabilir, ama İskandinav ülkelerinde ise, 20-30 Euro’ya yer bulamayabilirsiniz. Yani, düşünün hostel 20-30 Euro ise, otel fiyatları ne kadardır !

Hongkong

Ama genel hatları ile, sanırım kişi başı 10 Dolar gibi bir rakama, dünyadaki bir çok ülkede konaklayacak yer bulabilirsiniz. Hatta, yukarıda eklediğim ve bizim Arjantin-Brezilya’da bulunan İguazu Şelalesi‘nde 5 dolara konakladığımız çekimleri de bir izleyin derim. Evet. 5 Dolara burada kaldık.

Ben ne öneririm ?

 • Hala iş hayatında çalışmama rağmen ve bir çok kez çok iyi otellerde kalmış birisi olarak ; yine hostelda kalın der, yine bu macerayı yaşamanızı öneririm.
 • Evet güvenli. Başınıza bir şey gelmeyecektir ama yine de dikkatli olmak gerek. Öyle heryerde eşyalarınızı bırakıp gitmeyin derim. Özellikle pasaport-telefon-cüzdan 3’lüsüne her daim dikkat edin.
petra_urdun

Petra Ürdün

 • Karışık odalarda kalmak size göre değilse, sadece erkekler veya bayanlar odalarından rezervasyon yaptırın. Rezervasyon aşamasında bu da tek tek belirtilir.
 • Yok kimse ile kalmam diyorsanız, biraz daha ödeme yaparak özel oda tutabilirsiniz.
 • Özellikle Avrupa’da bir çok pahalı şehire gitmeyi hayal edip, sürekli planlarını erteleyenlerdenseniz, hostel fiyatlarına mutlaka bir bakın derim. İnanın bana, fikirleriniz değişecektir.

Benzer Yazılarımı da okumanızı öneririm :

İnterrail Nedir
En İyi İnterrail Rotaları
Avrupa’da Hangi Şehirde Ne kadar Harcanır 
Schengen Vizesi Nedir
Schengen Vizesi Başvuru Evrakları nelerdir

Daha onlarca madde yazabilirim.  Hostel hayatı, insanı tam anlamıyla gezgin yapmasa da, dünyayı gezen binlerce gezgin ile aynı ortamda bulunup, onlardan harika bilgiler ve deneyimler öğrenmek için biçilmiş kaftandır. Sanırım Hostel Nedir diye merak eden arkadaşın zihninde, küçük de olsa tereddütler kalkmıştır. İnanın bana, her insanın ömründe yaşaması gereken harika deneyimlerden birisidir. Siz yeter ki araştırın, hayal edin. Düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

One Response

 1. mıguel

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.