Parasız Dünya Turu Nasıl Yapılır ?

Geçenlerde Facebook’da birisiyle tanıştım. İsmi Emre Durmuş. Dünyayı geziyor. Beş Parasız dünya turuna çıkmış ve yolda çalışarak, para kazanarak dünyayı geziyor. “Yok ya bizde olmaz o. Kesin ardında başka bir şey vardır. ” Herkes gibi böyle düşündüm. Hani hep olur ya, kendimiz yapamayınca, yapan birilerini görünce pek inanasımız gelmez. İtiraf et. Sende de olmuyor mu ?

1.Parasız Dünya Turu Nasıl Yapılır ? 

Ama olmasın. Ne çocuklar var bizde de. Ne gezginler. Ne önderler. Ne örnekler. O yüzden Emre’ye rica ettim. Dedim “Nasıl oluyor bu işler Emre ? Biraz anlatır mısın ? “.

parasiz_dunya_turu

Parasız Dünya Turu nasıl yapılır diyenlere : Phi Phi Adası

Anlattı. Dinledim. Sizler de görün diye, aşağıya sohbeti ekliyorum. Örnek ve ilham olması dileğimle…

2.Emrecim. Önce biraz kendinden bahseder misin ? Özellikle yaşın büyük merak…

Öncelikle, Dünya Turu’nun 280. günündeyim. Kamboçya – Koh Rong adasından Selamlar. 22 yaşındayım. Hatay’ın Paras ilçesinde doğdum. Lise yıllarımda bile otostop ile Türkiye’nin dört bir yanını gezdim. Kendimi bildim bileli yoldayım. Bu yolda olma duygusu, İstanbul’da 3. sınıfta okuyan beni, tüm eşyalarını satıp, hiç bir şeye sahip olmadan yine yollara düşürdü.

Her şeyi bıraktım. Üniversiteyi, kıyafetlerimi, işimi. Her şeyi. Şimdi ise sadece sırt çantam ve içine doldurduğum anılarım ile çok daha fazlasına sahibim. Dünya turundayım. Dünyayı keşfetmekten çok, kendimi keşfettiğim bir yolculuk bu…

3.Sence dünyayı gezmek nasıl bir duygu ?  

fly insta fly insta

Yolda olmayı Mario oyununa benzetiyorum. Hep süprizlerle dolu. Mantarın, yıldızın yerini bilmiyorsun ama hep atlayıp sıçradığın bir macera içindesin. Bölüm atladıkça şehirler değişiyor, prenses bazen sonunda bazen seninle oluyor. Ejderhalar ise sınır polisleri. Onları geçince oyun değil bölüm bitiyor. Yeni bir macera başlıyor.

4.Sana direk net bir soru soracağım. Parasız mı geziyorsun yoksa birazcık para ile mi ?

Tabiki para harcıyorum ama Youtube’da yaptığım videonun başlığının parasız dünya turu olmasının sebebi bu yola parasız çıkmamdır.

Tüm bunları nasıl yaptığımı örneklerle anlatayım. Bunları anlatmadan önce şunu açıklığa kavuşturalım burada anlatmak istediğim parayı hiç kullanmamak değil. Elbette para kullandığımız zamanlar oldu ama o kullanacağımız parayı dahi nasıl yolda kazanırsın onu da anlatacağım

kambocya

Kamboçya : Dünya Turu Manzaraları

Bu işin tamamen tutkuyla olduğunu, az biraz cesaret gerektirdiğini hatırlatmak istiyorum. Ayrıca Dünya öyle sandığımız gibi güvensiz bir yer değil. Tüm söylenenleri unutun. Dünyada hala çok güzel insanlar yaşıyor. Benim amacımda o insanları bulmak ve hayatlarına dokunmaktı.

5.Peki diyelim senin gibi arkadaşlar yollara düşecekler. Nereden başlasınlar ?

fly insta fly insta

Önce Türkiye’deki hazırlıklardan başlayalım. Öğrenci olduğum için pasaport harcından muaf olabiliyorum. Yani daha ilk dakikadan neredeyse bir uçak bileti parasına mal olacak olan pasaport masrafından kurtulduk bile ! Pasaporttan sonra sıra plan yapmaya geliyor.

tayland_dunya_turu

Tayland Koh Phangan : Dünya turu hayattır

Nereden başlayacağınıza, neleri çok istediğinize ve en azından sizi bir kaç ay idare edeceğini düşündüğünüz harçlığınızın olması gerektiğine karar vermeniz lazım.

6.Pasaport aldın, çantanı hazırladın diyelim.  Peki planlamayı yaparken, özellikle ulaşımı nasıl sağlacaksın?

Tabiki otostop çekerek. Dünya’nın her yerinde otostop çekmek mümkündür. Otostop kültürü olmasa dahi ” Yardım etme isteği ” bunu her yerde mümkün kılıyor. Şimdiye kadar seyahat ettiğim tüm ülkelerde otostop çektim.

Bunlar neler mi ? Fas, Hollanda, Sırbistan, Karadağ, Danimarka, Bosna Hersek, Romanya, Makedonya, Rusya, Gürcistan, İran, Sri Lanka, Hindistan, Endonezya, Singapur, Malezya ve Tayland‘da otostop çekerek seyahat ettim. İnanın bana her şey bir adımla başlıyor. Ama biraz önce de söylediğim gibi. her şeyin başı o motivasyon.

7.Otostop çektin. Diyelim ki bir ülkeye bir şekilde vardın, peki gittiğinde nerede kalacaksın? Otel için para vermen gerekmeyecek mi?

Bunun için bir çok alternatif mevcut. Ben her zaman yanımda, dışarıda kalmak için malzemeler taşırım. İlk başlarda çadır kullanıyordum ama şimdi hamak taşıyorum.

Onun dışında Couchsurfing gibi bir oluşum var. Bu siteyi kullanarak Dünya’nın her yerinde ücretsiz konaklamak mümkün. Eğer buradan kimseyi bulamazsam o zaman dışarda kalıyorum.

tayladn_phi_phi_dunya_turu

Harika Manzaralardan Birisi : Tayland Phi Phi Adası

Şimdiye kadar dışarda pek çok yerde kaldım. Bunlar ; Parklar, ATM’ler, Tren Garları, Camiler, Plajlar, Restoran bahçeleri, Hostellerin ortak kullanım alanları diye liste uzayıp gidiyor. (Hostel Nedir yazısından detayları okuyabilirsiniz.)

Bunlar size zor geliyorsa daha kolay bir yöntem söyliyeyim. Gönüllü çalışarak dünyanın bir çok yerinde 2-3 saat çalışma karşılığında konaklama ve yemek alabilirsiniz.

Yeter ki gitmeyi kafanıza koyun. İnanın dışarıdan çok zor ve korkunç görünüyordur. Ama bir başlasınız ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.

8.Otostop’la ulaşım sağladın. Konaklamayı da bir şekilde hallettin diyelim. Peki ne yiyip ne içiyorsun?

Benim tüm gezilerim boyunca para harcadığım tek alan yemektir. Ama yukarda da dediğim gibi gönüllü olarak çalıştığım bir çok yer oldu. Yurtdışında ekonomik yemek işini bu şekilde hallediyordum. Bu harcadığım parayı nasıl kazandığımı ayrıca anlatacağım. Hiç param olmadan yemek yediğim de çok olmuştur. Mesela :

dunya_turu

Emre İçin Sıradan Bir Sabah

1-Eğer couchsuring aracılığı ile birisinin evinde kalıyorsam, kaldığım kişi mutlaka yemek ısmarlıyor ve davet ediyor. Şimdiye kadar yemek vermeyen kimse olmadı.

2-Otostop kültüründe yardım etmeye dayalı bir iletişim olduğu için otostop çektiğim herkimse yemek ısmarlama teklifinde bulunuyor. Böyle bir maceranın bir parçası olmak ve yardım etmek onları mutlu ediyor.

Örneğin Malezya’da otostop çekerken Çinli bir aile beni arabasına aldı. İlk önce bir yere gittik yemek yedik. Sonra beni evlerine davet ettiler. 3 gün boyunca çok güzel ağırladılar.  Ayrıca, para harcayarak yemek yiyeceksem, bunun için de çok ucuz yöntemlerim var.

Avrupa kıtasında marketlerden alışveriş yaparak ( Peynir, Zeytin, Domates, Ekmek ) günlük yemek masrafını 1-2 Euro’ya halletmek mümkün.

Asya kıtasında ise marketler restoranlara göre daha pahalı olduğundan buranın ana yemeği prinç pilavının tabağını yaklaşık 30 kuruşa yiyebiliyorum.

9.Yolda Nasıl Para Kazanıyorsun?

Bunun için bir çok yöntem var. Yetenekli olduğun herhangi bir alandan para kazanmak mümkün. Eğer bir müzik aleti çalabiliyorsan sokak müziği yapabilirsin.

Ben müzikten hiç anlamadığım halde yanımda mızıka taşıyorum ve bazen oturup bir köşeye öylesine üflüyorum. İsveç – Götanborg tren garının önünde bu şekilde yaparak 1 saat içinde 20 Euro para kazanmıştım.

dunya_turu_oneriler

Dümya Turu Önerileri

Onun dışında fotoğrafçıyım. Daha geçenlerde Tayland – Phuket’de evli bir çiftin fotoğraflarını çekmeyi teklif ettim ve oldukça iyi para kazandım.

Bir çok mekanda etkinlik fotoğrafçısı olarak çalıştım. Ayrıca sokak showları adına bildiğim diğer bir yöntem ise bubble yaparak para kazanmak.

10.Ülkeler arası geçişlerde sorun olmuyor mu? Vizeyi Nasıl hallediyorsun?

Şimdiye kadar gezdiğim ülkeler içinde vizesi zor olan bir tek Avrupa Schengen vizesi vardı. Onu da yola çıkmadan almıştım. Onun dışında Hindistan vizesini de yola çıkmadan bir gün içinde aldım.

Geri kalan tüm ülkeler ya vizesizdi yada kapıda vize uygulaması vardı. Şimdiye kadar 27 Ülke gezdim. Vize ücreti olan yerleri de, o ülkeye gitmeden önce bir şekilde parasını denkleştirerek hallediyorum.

Bazen bloğum üzerinden beni seven ve yaptığım işi taktir eden insanlar küçükte olsa bağış yapıyorlar. Mesela Kamboçya vizemi Sedat Yıldız adında bir takipçim karşılamıştı. Buradan kendilerine selamlar.

malezya_dunya_turu

Dünya Turu’ndan Manzaralar

11.Turistlik yerlere, müzelere nasıl gidiyorsun?

Müzelere para vermek belki değer bir şey ama benim gerçekten param yok ve bunu yapmak istiyorsam bir yolunu buluyorum.

Hindistan’nın Udaipur şehrinde Şehir Sarayı’na bir başkasının kullanılmış biletini alarak girmiştim. Endonezya’da Dünya’nın en büyük Hindu tapınağı var.

Oray’a kadar gitmiştim. Onu görmeden dönmek istemedim ve içeride çantamı unuttuğumu, içinde biletim olduğunu söyledim ve o şekilde girdim. Bazı müzelere girmek için güvenliğe rica ettim.

dunyayi_gezmek

Bazen Çalışarak Dünyayı Geziyor

Bazılarına ise çıkıştan girdim. Biliyorum yaptığım doğru bir şey değil. Ama ben bir gezginim ve hiç param yok. Paraya da karşıyım.

Dünya mirası olan bu güzelliklere, hepimizin hakkı olan bu eserlere şu an için para vermeyi düşünmüyorum. Ama ileri de bir şekilde telafi ederim diye düşünüyorum.

12.Gittiğin bazı ülkelere karadan ulaşım yok. Otostop çekmek mümkün değil. Peki buralara nasıl gittin? 

Zorundaysam tabiki uçak ile gidiyorum. Yukarıda “Nasıl para kazandığımı.” anlatmıştım. Özellikle Asya kıtasında uçak biletleri çok ucuz.

malezya

Malezya

Mesela Hindistan’ın güneyinden Endonezya – Bali Ada’sına Airasia’dan 40 dolara bilet almıştım. Endonezya’dan Singapur’a 35 dolara bilet alıp uçmuştum. Bazı uçak biletlerimi annemden rica ediyorum. Şimdiye kadar 2 uçak biletimi annem aldı.

13.Tayland’daki Ada’lara vapurdan başka ulaşım yok, Vapura otostop mu çekiyorsun?

Malezya’dan Tayland’ın güneyine, Krabi’ye otostopla geldiğimde yol bitti ve benim hayalim olan Phi Phi Ada’ları ne yüzülebilir mesafede nede vapur için para harcanacak miktardaydı. Oturdum bir köşeye ve üstüne yazı yazdım. ” Phi Phi Ada’larına gitmek benim hayalim. Gitmem için beni destekleyin lütfen.” yazdım.

bali_enedonezya

Bali – Endonezya

Bir saat içinde bir sürü para toplandı ve en son iki Avusturalyalı geldi ve biletimi almak istediklerini söylediler. O gün Dünya’da hala iyi insanlar olduğunu bir daha anladığım bir gündü.

İsteyince her şeyin başarıldığını anladığım gündü. Her şeyden önemlisi hayallerimin peşinden gitmenin bana çok güzel kapılar açtığını anladığım gündü.

14.Peki bir insan neden böyle bir yolculuğuna çıkar ki?

Çünkü bu yolculukta gezersin, farklı kültürler tanırsın, farklı coğrafyalara ayak basarsın. Dünyanın en güzel günbatımını/doğumunu izlersin, binlerce hayat hikayesi dinlersin.

Tanımadığın insanlar sana yardım eder, sen onlara yardım edersin. Aşık olursun, büyük resmi görürsün, gerçekte sahip olduklarını bilir değer verdiklerinin farkına varırsın.

bali_endonezya_dunya_turu

Dünya Turu : Bali

Özlersin, kendini tanırsın, ufkun açılır, daha yaratıcı olursun, amaçların ve hayata dair hedeflerin daha da netleşir.  İyilik, güzellik ve sevgi kavramlarını dibine kadar yaşarsın !

Dostlar edinirsin, yalnız seyahat etmenin inanılmaz hafifliğini hissedersin. Hayatında hiç eğlenmediğin kadar eğlenir, gülmediğin kadar gülersin. Mutlu olursun! Lütfen korkmayın. Dünya sandığınızdan çok daha güzel ve çok daha güvenli.

15.Sıradaki…

Emre, sizlere de örnek olsun diye bu paylaşımı yaptım. Bazılarınız için “Ne yani. Sokakta mı yatacağım.” algısı olabilir. Bu tamamen sizin bir tatilden ne beklediğinize göre değişir. Kimisi 5 yıldızlı otelde konaklamayı tercih ederken, kimi sahilde yatarak milyonlarca yıldızı izler. Milyonlarca yıldızları izlerken uykuya dalmanız dileğimle…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

18 Yorum

 1. İsmail
 2. ayhan
 3. Asım
 4. emre
 5. İsimsiz
 6. Tahir doğru
 7. Fatih
 8. Alice
 9. Yücel
  • Ali
  • Alper
 10. Sümeyye
 11. nurdan
 12. Ali
 13. Yunus
  • Emir
 14. İnci
 15. Özlem

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.