Ucuza Konaklamanın 10 Yolu

Ucuz konaklama yolları neler ? Nereye gidecek olsam 2 şeye çok önem veririm. İlki şehirde nereleri göreceğim. Diğeri ise, gezilecek yerlere en yakın konaklayacağım yer neresi olacak ? İşte bu yazımda tek tek konaklama seçeneklerini, olası maliyetleri düşürme yollarını, ucuza konaklama yöntemlerini kısacası konaklama ile ilgili ne biliyorsam anlatacağım.

Japonya, Fransa, Güney Kore İtalya, Almanya, Hong Kong, Singapur gibi ülkelerde konaklama çok pahalıdır. İnsanlar daha gitmeden “Günde yemek yemeye 20 Euro harcasan, gezilecek müzedir, galeridir onlara da 20 Euro harcasan, otele de 60 Euro versen eder sana 100 Euro.

Yani TL olarak 350 lira civarında. Ne yurtdışısı ne tatili Allahını seversen.” diye yakınıyorlardı. Bende düşündüm ki hiç para vermeden kullanabileceğiniz programları ya da oldukça ucuza mal edebileceğiniz konaklama yöntemlerimi tek tek anlatayım.

Vatikan Roma

Vatikan Roma : Ucuz konaklama

Hindistan, Endonezya, Kamboçya, Ukrayna gibi daha ilave edeceğim bir çok ülkede, günde 10 dolar gibi bir rakama oldukça güzel yerlerde konakladım.

Konaklama planlarımı yapmadan önce “Şu otel çok kötüymüş. Bu hostel çok kalabalıkmış. Bulunduğu mahalle çok tehlikeliymiş.” gibi umurumda olmayan endişelere hiç yer vermedim. Tek derdim vardı.

O Tac Mahal görülecek, Mısır Piramitlerinin etrafında deve turu yapılacak, dünyanın en güzel şehri Kyoto sokaklarında gezilecek, Eyfel Kulesine karşı o şampanya içilecek…

O yüzden dostlar bir kez daha söylüyorum. Hayal ettikten sonra her şey olur. Şimdi sayacağım bütün konaklama önerilerini can kulağı ile dinleyin. Çünkü ben size, nasıl olur da Paris’de 60 Euro yerine 20 Euro’ya hatta bedavaya konaklanır onu anlatacağım. Hadi başlayalım.

1-Korkularınızı ve önyargılarınızı yerle bir edin ve nereye gideceğinizi planlayın. 

Ben de korkardım. İtiraf edeyim. Avrupa neyse de, hele o Hindistan’a gitmeden önce çok korktum. Ne rotalar, ne planlar, ne hayaller…

Ama bir yandan da “Dünyanın en pis ülkelerinden birisine gidiyorsun. Emin misin ?” diye kendimi sürekli endişelendiriyordum.

Meğer ne gereksizmiş. Ne korkaklıkmış. Ne büyük yalanmış. Gidince anladım. O yüzden asla korkmayın. Dünya bazılarının bahsettiği gibi tehlikeli falan değil.

Kyoto

Kyoto

Diğer bir hususta,  önce gideceğiz tarihte, ülkede veya şehirde, düzenlenecek olan etkinlik veya organizasyon var mı kontrol edin. Eğer varsa bütçenizi ve otelinizi bu etkinliğe göre ayarlayın. Çünkü böyle etkinlik durumlarında, şehirler tahmin ettiğinizden daha kalabalık olur ve inanın otel bile bulamayabilirsiniz.

Gion_Matsuri

Gion Matsuri Festivali-Kyoto

Mesela Gion festivali döneminde veya sakura döneminde Japonya’nın Kyoto şehrine giderseniz, çok büyük olasılıkla normalden % 30 daha fazla konaklama ücreti ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Buna göre otel mi, hostel mi yoksa ev mi kiralayacaksanız, önceden planını yapın. Böylece son dakika rezervasyon durumunda çok yüksek meblağlar ödemezsiniz.

2-Haftaiçi konaklamaya çalışın.

Gideceğiniz yere karar verdiniz. Peki hangi gün konaklayacaksınız ? Özellikle pahalı bir şehre gidiyorsanız, mutlaka haftaiçi konaklayın.

İnanın %40’a varan indirimleri göreceksiniz. Çünkü özellikle haftasonları, otellerin doluluk oranları haftaiçine göre % 50 daha fazla olur.

hongkong

Hongkong

İşte bu yüzden, hafta içi odalar boş kalmasın diye işletmeler, çok daha cazip fiyata odalarını kiralarlar. Hongkong’ a sırf daha ucuz diye hafta içi gitmiştik. Ona rağmen günlük kişi başı konaklama ücretimiz 40 dolara mal olmuştu. Ne kadar pahalı bir ülke olduğunu siz düşünün.

3-Erken rezervasyon yaptırın.

Araştırmalara göre otel rezervasyonlarını erken dönemde yaptıranlar, %50’ye varan indirimle konaklayabiliyor. Şirketler sizden aldıkları erken ödemelerle nakit girdilerini sağlıyorlar ancak otel hizmeti vermiyorlar.

Böyle durumlarda çok ciddi para girişleri sağlayarak inanılmaz paralar kazanıyorlar. Bu durumda şirketler sizden aldıkları bu paraları değerlendiriyor ve siz de ucuza konaklamış oluyorsunuz.

Gion_Kiyamizudera_sokaklar

Gion-Kiyamizudera Arasında Kalan Büyüleyici Sokaklar

O yüzden gideceğiniz tarihler ve şehirler net ise, erken rezervasyon yaptırmanızı öneririm. Tıpkı bizim Singapur seyahatimizde çok önceden rezervasyon yaptırıp, kişi başı 90 dolar olan otelde 55 dolara kaldığımız gibi, siz de oldukça indirimli bir şekilde konaklayabilirsiniz.

4-Kalabalık gidecekseniz ev kiralayın.

Airbnb diye bir site var. Bu site üzerinden, aynen otel rezervasyonu yapar gibi, ev veya oda hatta villa kiralayabiliyorsunuz. Kiralayacağınız yer tamamen size ait oluyor.

Tek yapmanız gereken, siteye üye olmak ve gideceğiniz şehri ve tarihi seçip, bütçenize göre dilediğiniz evi seçmek. İşlem gerçekleştikten sonra, ev sahibine mail veya direk mesaj gönderin. Buluşacağınız yeri belirleyin. Ya da direk eve geleceğinizi belirtin. Hepsi bu.

vizesiz_ulkeler

Lviv-Ukrayna : Oldukça ucuz vizesiz ülkelerde Ukrayna

Özellikle 3-4 kişi gidecekseniz bunu mutlaka yapmanızı öneririm. Bu yöntemle Ukrayna’nın Lviv şehrinde ev kiralamıştık ve çokta memnun kalmıştık. Koskoca eve sadece 30 dolar gibi bir rakam vermiştik.

Ayrıca yemek yapmayı seviyorsanız, yabancı bir ülkede marketten alışveriş yapıp, kiraladığınız evde yemeğinizi de pişirebilirsiniz. Hem çok güzel bir deneyim olur hem de konaklama ve yemek masrafınızı daha ucuza mal etmiş olursunuz.

5-Otel Arama Websitelerine üye olun

Booking.com gibi sitelere üye olup, harcadıkça indirim kazanabiliyorsunuz. Ama herkes he denince hemen indirim kazanamıyor. Onu baştan belirteyim. Önce üye olacaksınız. Sonra tüm otel rezervasyonlarınızı bu üye olduğunuz hesabınızdan yapacaksınız.

Gili Adaları-Endonezya

Gili Adaları-Endonezya

Artık site sizi tanıyor olacak ve sonraki rezervasyonlarınız da size, % 10, % 20 gibi indirimler vermeye başlayacak. % 10 % 10’dur değil mi ?

Bu sadece Booking.com için geçerli değil. Yararlı websitelerde belirttiğim bir çok site için geçerli. Şahsen yıllardır kullandığım bu sistem sayesinde, artık bir çok otele normal fiyatından daha az ücret ödüyorum. Mesela Endonezya’nın Gili adalarında konakladığım otele, normalden % 20 daha az ücret ödemiştim.

6-Son dakika rezervasyon yapın.

Bu sistemi daha önceden hiç bilmezmişim dostlar. Sonradan öğrendim ki, eğer gideceğim şehir de öyle çok önemli bir etkinlik olmayacaksa ve hafta içi gibi daha az talep gören günlerde gideceksem, mutlaka son dakika rezervasyon yaptırmaya çalışırım.

Stockholm-İsveç

Stockholm-İsveç

Çünkü işletmeler, oda boş kalacağına, inanılmaz ucuz rakamlara odalarını kiralayabiliyorlar. Bunu mutlaka bir köşeye not edin. Şahsen İsveç-Stockholm gezimde, son gün rezervasyon yapmıştım ve % 30 daha ucuza konaklamıştım.

7-Hostel veya Guest house tarzı otellerde kalın. 

Yararlı websiteler yazımda uzun uzun bu konaklama yönteminden bahsetmiştim.  Özetle; hosteller bildiğiniz yurt mantığında, ranzaları olan konaklama yerleridir. Genelde ucuz olsun diye gezgin ve öğrencilerin tercih ettikleri yerler. Benim de şahsen en sevdiğim konaklama yöntemi.

Phi Phi Adası-Tayland

Phi Phi Adası-Tayland

Çünkü hem çok sosyal bir ortam oluyor, hem de dünyayı gezen insanlardan nereler görülmeli, neler yenmeli, neler yapılmalı gibi paha biçilmeyen öneriler alıyorsunuz. Ayrıntılı olarak Hostel Nedir yazımdan detayları okuyabilirsin.

He bu arada isterseniz, hostellarda özel oda da tutabiliyorsunuz. Tabi birazcık daha pahalı olabiliyor. Guest House ise genellikle sadece oda hizmeti veren pansiyon tarzı yerler.

Özellikle Endonezya ve Tayland gibi ülkelerde oldukça yaygın. Ucuza konaklamayı düşünüyorsanız, mutlaka ama mutlaka bu tarz konaklama yerlerini bir yere not edin.

hostel_nedir

Hostel odası

www.hostelworld.com veya www.hostelbookers.com siteleri kullandığım siteler. Önce üye olun. Sonra gideceğiniz şehri ve tarihi seçip en uygun oda hangisi ise onu seçin. Bu bazen 2 kişilik, bazen 4, bazen 10 kişi ile olabilir. E hali ile fiyatı da ona göre değişir.

8-Couchsurfing veya gönüllü olarak konaklama yöntemlerini araştırın.

Önce şunu bilin. Cebinizden 1 TL bile çıkmayacak. Nasıl mı ? Couchsurfing demek, misafir olarak başkasının evinde kalma yada misafir etme yöntemi. Yani ya sen birisinin evinde konaklarsın ya da o senin evinde konaklar. Para ödeme söz konusu değildir.

Kahire-Mısır Couchsurfing Arkadaşlarımız İle

Kahire-Mısır Couchsurfing Arkadaşlarımız İle

Yani tamamen bedavaya konaklanır. Olay dünyanın dört bir yanını gezen insanlarla network yani bağlantı kurmaktır. Sistem çok basittir.

Üye olursun. İnsanlar senin bulunduğun şehre gelecekleri zaman sana mesaj atar ve kalmak için talepte bulunurlar ya da sen gideceğin zaman, üye olan kişiye konaklama talebinde bulunur ve mesaj atarsın. Uygunluk durumuna göre kabul ya da ret edebilir.

Giza_piramitleri_Mısır

Giza piramitleri-Mısır

Kabul olursa, belirtilen bir adreste buluşulur. Konaklama gerçekleşir. Daha sonradan host yani ev sahibi ile misafir, birbirlerinin profillerinde birbirleri hakkında yorumlar yaparlar. İşte siz de bir yere gidecekseniz, bu yorumlara bakarak iletişim kurun. Couchsurfing sitesinden detaylara bakabilirsin.

Hallstatt_Avusturya

Hallstatt Kasabası Avusturya : Ucuz konaklama mümkün değildir

Birde gönüllülük programları var dostlar. Yani yine para söz konusu değil. Sadece günde 5 saat gibi sürelerde çalışılır ve işletme size konaklama ve yemek imkanı sağlar. Sizde diğer kalan zamanlarınızda hem şehri hem de ülkeyi tanıma şansı yakalarsınız.

Mesela Avustralya’ya gideceksiniz. Malum çok pahalı. Ama konaklama ve yemek işlerinizi bedavaya getirebiliyorsanız, geriye kalan masraflar bir şekilde halledilebilir.

Herhangi bir ülkeye gideceğiniz zaman tarım işleri ile uğraşmak isterseniz  www.wwoof.net , işin türü (Çiftlik evleri, oteller, hosteller, tekneler vs.) önemli değilse www.workaway.com sitelerine üye olup, gitmeyi planladığınız şehirlerdeki iş ilanlarını kontrol edebilirsiniz.

Üniversite yıllarımda böyle programları bilseydim, inanın 1 saniye bile durmaz bir yerlere giderdim. Neyse. Buna da şükür…

Prag Gezilecek Yerler

Prag – Çek Cumhuriyeti : Ucuz konaklama konusunda şanslısınız

Birde başkalarının evlerine göz kulak olma yöntemi olarak bilinen sistemler var. Yani ev sahipleri siz eve göz kulak olun diye, size evlerini emanet etme durumu. Çok enteresan bir şekilde çalışan bu sistemde, ev sahibi size evini, bahçesini, köpeğini emanet eder.

Artık yeni evin sahibi siz olursunuz. Para ödemezsiniz. Genelde para da almazsınız. Ama sonuçta bedavaya konaklar, hiç uyumadığınız bambaşka birisinin evinde uyuyup, kendi eviniz gibi yaşayabilirsiniz.

Websiteleri www.trustedhousesitters.com veya www.mindmyhouse.com.

9-Kamp atın.

Sırtında bir sırtçantası veya bindiği bir bisikleti ile dünyayı dolaşan bir çok gezgin ile karşılaştım. Hepsinin hikayelerini dinledikçe ne kadar daha yolun başında olduğumu gördüm.

Flam - Norveç - turu

Flam-Norveç (Fotoğraf Bizzat Tarafımdan Çekilmiştir ) : Ucuz konaklama çadır, kamp hayatıdır.

Onlara konaklama işini nasıl hallettiklerini sorduğum zaman, kamp kurup istedikleri yerde bedavaya konakladıklarını söylüyorlardı. Bu bambaşka bir macera dostlar.

Yolda giderken anında karar verip macera yaşayabileceğiniz bambaşka bir duygu. O yüzden bu deneyimi hem bedavaya yaşayabilir hem de sabah uyandığınız zaman mis gibi bir orman, deniz kenarı veya göl kenarında gözlerinizi açabilirsiniz.

Özellikle Norveç ve İsveç gibi ülkelerde, kamp kurma yöntemi hem güvenli hem çok popüler.

10-Gece seyahat edin.

Bu işi ilk defa Avrupa’nın bir çok ülkesinde yararlandığım interrail macerasında gerçekleştirdim. Barcelana-Paris rotamda gece 12’de bindiğim tren, sabah Paris’e varacaktı. Dedim ki “Nasılsa yol 6-8 saat sürecek. Trende giderken uyursak hem hostela para vermeyiz hem de sabah kahvaltımızı Paris’de yaparız.”

Paris-Fransa

Paris-Fransa : Ucuz konaklama yok denecek kadar azdır

Böylece 2 şekilde de karlı durumda olmuştuk. Sonradan ise bu yöntem hayat felsefem oldu. Gece uçuşlarım, otobüs yolculuklarım hep gece gerçekleşir oldu.

Mesela İstanbul’dan Güney Kore’nin Seul kentine uçarken, akşam 7’de bindiğim uçak, ertesi gün sabah 8 de Seul’e vardı. Böylece zaten pahalı olan şehirde, bir de konaklama için ekstra ödeme yapmak zorunda kalmadım. Ayrıca gece yapılan birçok uçuş, gündüz yapılana göre daha ucuzdur. Bilesiniz.

siem reap kamboçya

Siem Reap (Angkor Wat)-Kamboçya : En ucuz konaklama bulacağınız yerlerden

Gördüğünüz gibi dostlar, bu işler sanıldığı kadar zor değil. Bu siteleri öğrenmek, araştırmak ve deneyimlemek benim 6 yılıma mal oldu. Hemen hemen hepsini tek tek yaşadım, test ettim ve ne kadar güzel deneyimler olduğunu gördüm.

O yüzden bir yerlere gidecekseniz, çok pahalı bile olsa, size verdiğim bu websiteleri ve yöntemlerini kullanarak, konaklamalarınızı çok daha ucuza hatta bedavaya getirebilirsiniz. Ucuza ve ekonomik konaklamanın en güzel yolları, bu saydığım yöntemlerdir.

stockholm_isveç

Stockholm-İsveç : Ucuz konaklama konusunda zorlanacağınız yerlerden

Umarım verdiğim önerilerin hepsi işinize yarar. Lütfen yazılarımı arkadaşlarınızla, ailenizle ve hatta sosyal medyada da paylaşınız. Henüz ülkelerin ve şehirlerin yazılarını tek tek bitirmedim. Ama bu gittiğim 100’den fazla ülkeye dair yazılarımı tek tek paylaştıkça, ben nasıl gidiyorsam artık siz de gidebiliyor olacaksınız.

Uçak bileti konusunda ise, mutlaka En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakın. Nasıl uçak bileti masraflarınızı ucuza mal edeceğinizi tek tek yazdım.

Bu siteyi kurma amacım kısmında belirttiğim gibi: Ben artık sadece gittiğim yerleri anlatarak değil, sizlerin de bambaşka diyarlara gitmenizi sağlamak için bu yazılarımı yazıyorum. Çünkü bu bir bayrak yarışır. İnsan ne kadar görürse, o kadar öğrenir ve hayatın ne kadar güzel olduğunu daha iyi görebilir. Umarım, ucuz konaklama konusunda yardımcı olabilmişimdir.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

8 Yorum

 1. Selin
 2. ÖZ
  • Deniz Pehlivan
 3. soul of holiday
  • Deniz Pehlivan
 4. Elvin
 5. alper
  • Deniz Pehlivan

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.