Yararlı Websiteleri (En İyi Gezi ve Seyahat Siteleri)

Seyahat önce hayallerde başlar. Sonra ne zaman ki uygulanabilir olacağını anlarsınız, işte o andan itibaren araştırmaya, heyecanlanmaya başlarsınız. Geri sayım başlar. Tam ayrılık vakti geldi mi, “Zamanın ne çabuk geçtiğini anlamadım.” dersiniz.  İşte seyahatinize başlamadan önce, bu siteler sayesinde biraz olsun hem daha kolay plan yapabileceksiniz hem de daha ucuza gezebileceksiniz.

Binlerce site var ama ben size çok fazla site yazıp kafanızı bulandırmadan anlatmaya çalışacağım. Çünkü insan bir süre sonra bıkmaya başlıyor. Bilmiyorum. Belki de bana öyle olmaya başlamıştır. O yüzden kendimce en kapsamlı ve faydalı olanları yazacağım.

Peki bu yararlı websiteleri neler ? 

Bu zamana kadar yararlandığım websitelerini aşağıdaki şekilde sınıfladım. Sizlerin de ilave etmek istedikleri öneriler olursa, lütfen en aşağıda yer alan yorum kısmına yorum bırakmanızı rica ediyorum. Güzel bir kaynak olacaktır.

1. Uçak Bileti 

Uçak bileti, özellikle en uzak yerlere giderken en çok para harcadığımız maaliyet kalemimiz olur. O yüzden bu konuyu uzun uzun En iyi uçak bileti arama motorları yazımda uzun uzun anlattım.

Airplane-Sunset-Wallpaper-for-Android

Yararlı websiteleri özellikle uçak siteleri hangileri ?

Uçak bileti konusunda çok soru alıyordum. O yüzden, biraz ayrıntılı bir yazı oldu ama eminim ki çok çok işinize yarayacaktır.

2. Otel Rezervasyonu

fly insta fly insta

Anlattım. Hem de uzunnn uzun anlattım. Yurtdışı konaklama siteleri yazımda tek tek okuyabilirsiniz. Özellikle hangi konaklama sitelerini kullandığımı, nasıl ucuza mal edeceğinizi o yazımda listeledim.

Kyoto_Fushima_Inari

Kyoto Fushima Inari : Uç

Bununla beraber, yola çıkmadan önce neler yapmanız gerektiğini, konaklama sitelerinden yaptığınız rezervasyonlarda nelere dikkat etmeniz gerektiğini de, o yazımda tek tek anlattım.

3. Gezilecek yerler, Restoran, Eğlence, Etkinlikler v.s

Kendimden bahsederken sizlere direk restoran isimleri,otel isimleri, mağaza isimlerini çokta söylemeyeceğimi belirtmiştim.  Çünkü benim en büyük amacım, gezmenin çok da pahalı olmadığını size anlatıp buna göre rota çıkarmanızı sağlamaktı. Ama gittiğiniz yerlerde size bu konularda yardımcı olabilecek çok güzel siteler var.

IMG_6226

Kuala Lumpur Night Market

1-www.tripadvisor.com 

Bir şehirde olması gereken herşey bu sitede var. Özellikle ingilizce forumlar sayesinde kolayca çoğu bilgiye ulaşabilirsiniz. Sadece restoranlara ilişkin milyonlarca öneri ve yorumlar sayesinde yemekler ve restoranlar hakkında gitmeden yeterince gerçekçi bilgiye ulaşabilirsiniz.

2-www.wikitravel.org

Yeme-içme-ulaşım-konaklama-uyarılar. Adamlar kısacası bir şehirde veya ülkede olması gereken herşeyi muhteşem bir şekilde anlatmışlar. Tek sıkıntı herşeyin olması. Okumayı seviyorsanız keyif alırsınız.

avusturya

Viyana-Avusturya

3-www.lonelyplanet.com

Aslında seyahat rehberi gibi size herşeyi detaylı anlatan kitapları olan bir yapının, daha sonradan internet ortamına da taşınmış hali. Oldukça detaylı ve net bir şekilde bir şehire ait ne arıyorsanız ulaşabilirsiniz.

4-www.roughguides.com

Aradığınız çoğu bilgiyi bulabileceğiniz, gezi rehberleri ve şehir rehberleri hatta ülke rehberleri bile bulunan site. Özellikle, mutlaka yapmanız gereken şeyler gibi listeleri ile, inanılmaz yararlı bilgiler paylaşıyorlar.

5-www.getyourguide.com

Şehir şehir etkinlik arayacağınız, adamların kurdukları bu sitede yani tek bir adreste, o şehirde hatta ülkede ne yapılacaksa, önceden online olarak tüm etkinliklerin biletlerini alabildiğiniz site. Aynı zamanda uygulaması da çok yararlı.

Tsukji Balık Pazarı-Sushi Zanmai Restoranı

Tsukji Balık Pazarı-Sushi Zanmai Restoranı

6-www.matadornetwork.com

Seyahati severlerin her daim bir gezilerinden önce, mutlaka bakması gereken; inanılmaz bilgiler veren seyahat sitesi.

7-www.foursquare.com 

Aslında hepimizin bildiği bir uygulama. Özellikle yeme içme konusundaki puanlamalar ve kişilerin yaptıkları yorumlar çok yardımcı oluyor.

8-www.eksisozluk.com 

Son günlerde, her ne kadar “Çok bozdu.” desek de; içerisindeki güzel alanlarda, hala güzel deneyimleri okuyabildiğimiz; inanılmaz yardımcı olan deneyimlenmiş önerileri bulabildiğimiz kutsal bilgi kaynağımız.

Dubrovnik-Hırvatistan

Dubrovnik-Hırvatistan

9-www.eventful.com

Her türlü etkinliği, tek bir platformda bulabildiğimiz yer. İşte maç olur, tiyatro, konser olur; hepsini tek bir adreste bulabiliyorsunuz. Dünyanın bütün şehirlerinde etkin mi bilmiyorum ama çoğu yerde işe yarıyor.

Bali - Endonezya

Bali-Endonezya

10-www.accuweather.com

Hava durumu konusunda, her daim yanıbaşınızda bir durması gereken uygulama. Çoğu ülkeden anlık hava durumu verisini alıp, ona göre güncel şartlara ulaşabiliyorsunuz.

4. Takip Ettiğim Diğer Gezginler

fly insta fly insta

Bu konuda uzunnnn uzadıya konuşulması gereken bir nokta. O yüzden, sizleri En iyi seyahat ve gezi blogları yazıma alalım efendim.

travelblog500

Yararlı websiteleri

O yazımda, tek tek her bir blogun websitesi linkine kadar görebilirsiniz. Bu arada, bana bu yolda örnek olan değerli tüm blog yazarlarına sonsuz teşekkürlerimi tekrar sunmak istiyorum.

5. Basın’da takip ettiklerim

1-Radyovoyage Bazen takarım kulaklığımı dalarım hayallere. İşte ne zaman hayale dalsam, pek muhtemel bu radyoyu dinliyor olurum.

Dünyanın dört bir yanından, bambaşka millletlerin müziklerini dinlemek ve farklı bir rüyaya dalmak isterseniz, özellikle seyahat yazıları okurken, mutlaka bu radyoyu dinlemenizi tavsiye ederim. Uçup gitmelik. Huzur bulmalık….

Kayangan_Gölü_Coron_Filipinler

Kayangan Gölü – Coron – Filipinler

2-Geo Seyahat dergisi. Ama, National Geographic ile karıştırmayın. Tamamen farklı konseppte olan Geo, her ay yayınlanmakta.

Aslında Almanlar’ın dergisi ama Türkçeye çevrilmiş. Sadece seyahat konusunda değil, bilim, sanat, eğitim, teknoloji gibi farklı alanlarda da çok kapsamlı yazılar yazıyorlar.

Zaten seyahat kısmını övmeme gerek yok. İnanın adamlar çok ama çok iyiler bu konuda. Mutlaka göz atın derim.

6. Interrail ve Work and Travel nedir ?

Intterail nedir ?; Avrupa demiryolları işletmeleri tarafından uygulanan, aldığınız bir bilet ile tüm üye ülkelerine (Avrupa’daki yaklaşık 30 ülke) trenlerine bedavaya binebildiğiniz bir sistemdir. Ancak her önünüze gelen trene her ülkede binemezsiniz.trains_interrail

O ülkede geçerli ve geçerli dönem için aldığınız süre içerisinde bedavaya binebilirsiniz. Mesela, Global Pass bileti yani her üye ülkede sınırsız geçerli biletiniz var ise, bütün üye ülkelerde koşulsuz şartsız bir kuruş ödemeden binebilirsiniz.

Ancak, rezervasyon yaptırıp sabit bir koltukta gitmek isterseniz bir kaç euro ekstra ödersiniz. Özellikle gece trenlerinde bu yöntemi kullanmalısınız. Detaylı bilgi için TCDD’nin sitesinden ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Avrupa Kıtası Gezi Rehberi yazımda bu konuya detaylıca değiniyor olacağım.

Flam-Norveç

Work and travel nedir ?  Bu program Amerikan Hükümetinin kontrolünde yapılan, dünyanın farklı ülkelerinden üniversite öğrencilerinin yaz tatilleri boyunca Amerika’da çalışıp ingilizcelerini geliştirme imkanı buldukları, dünyayı ve farklı kültürleri tanımalarını sağlayan bir öğrenci kültürel değişim programıdır. Neden mi anlatıyorum ?

San Francisco-ABD

San Francisco-ABD : Yararlı websiteleri ve kaynaklar

Ben bu program sayesinde ABD’de yaklaşık 4 ay bulundum ve hayatımın en güzel zamanlarını bu program sayesinde yaşadım.

Özellikle üniversitede okuyan kardeşlerime şiddetle tavsiye ederim. Hayatınızda bir kez bunu yaşamalısınız. Bu işleri organize eden onlarca firma İstanbul’un heryerinde var. Sizden sadece danışmanlık ücreti alıyorlar ve bütün süreci onlar yönetiyorlar.

Size tek kalan hangi mesleği istediğiniz konusunda karar vermek. Ben Utah eyaletinde, eğlence parkında restoranda çalıştım. Başlangıçta zorlanıyorsunuz ama bir süre sonra o kadar güzel geçiyor ki. Keşke fırsat olsa da bir kez daha gidebilsem. Work and travel yazıma bakabilirsiniz.

7. Erasmus nedir ?

Buna ilaveten yapabiliyorsanız, Erasmus’da yapın. Erasmus ise, yükseköğretim kurumlarının birbirleri ile işbirliği yapmalarına teşvik etmeye yönelik bir Avrupa birliği programıdır. (Erasmus linkine tıklayıp tüm önerilerime bakın.)

Yani üniversite hayatınızın 1-2 dönemini, Avrupa’da herhangi bir ülke de okuyabilir ve orada yaşayabilirsiniz.

Pisa-İtalya

Pisa-İtalya : Yararlı websiteleri hangileri ?

İnanın hem hayat görüşünüzü hem de dünyaya bakışınızı inanılmaz derecede değiştirecek bir programdır. Ben kazanmış olmama rağmen okulum uzayacağı için yapamadım.

Ama hem yurtdışında hem de Türkiye’de, bu programa gelip-giden bir çok arkadaşım oldu. Onlardan gözlemlediğim ve hep içimde bir ah olarak kalmış olan bu programı da şiddetle tavsiye ediyorum.

Mısır Piramitleri-Kahire

Mısır Piramitleri

Umarım bu belirtmiş olduğum yararlı websiteleri ve bilgiler biraz olsun işinize yaramıştır. Eğer gerçekten biryerlere gitmeyi düşünüyorsanız, her daim planlarınızı yapın ve araştırmacı olun.

Bu sitede yazsam bile, siz bu websiteleri ve programları sürekli kontrol etmedikten sonra bir işe yaramayacaktır.

Aslında bütün iş, sizin araştırmacı kişiliğinizde bitiyor olacak. Ben size rotalar çıkarıp, öneri yapmakla yetinmek zorundayım. Eklemek istediğiniz veya düzeltmemi istediğiniz görüşleriniz için lütfen aşağıda yer alan yorum kısmına yorum bırakmayı unutmayınız. Şimdiden iyi seyahatler dilerim…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

2 Yorum

    • Deniz Pehlivan

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.