Avrupa Kıtası Gezi Rehberi

Avrupa Kıtası maceramda, herşey bir İnterrail sevdası ile başladı. Özgürlük duygusunu tatmak istiyorsan hayatında bir kez yap.” dedi abilerimiz. Bizde 1 kez değil, 2 kez yaptık. Üstüne Balkan turları, haftasonu kaçamakları derken, bir bakmışım yaklaşık 30’dan fazla Avrupa ülkelerine gitmişim. Nasıl mı ?

Avrupa_birligi_ulkeler

Avrupa Birliğine Üye Ülkeler

1.Avrupa Kıtası Başlangıç

Bu yazımı biraz kapsamlı yazmak niyetindeyim. Gerek Schengen (Şengen) hakkında, gerek interrail hakkında faydalı olabileceğini umduğum bilgiler vereceğim. Size örnek olarak yaptığımı rotaları çıkarıp, tahmini harcayacağınız günleri ve maliyetleri anlatacağım.

paris_fransa

Paris-Fransa

İnterrail ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruları İnterrail nedir linkinden bulabilirsiniz.

Birde kısa veya uzun süreli alternatif gezilerden de bahsedeceğim. Kısacası gitmeden önce bir bakıp yeterince bilgiye ulaşmanızı umduğum seyahat rehberi yaratıp, aklınızda oluşabilecek soru işaretlerini cevaplamaya çalışacağım. Haydi başlayalım…

2.Avrupa Birliği Hakkında

Tatil Dükkanı

Kabaca Avrupa kıtası ülkelerinin, ilişkilerini kuvvetlendirmek ve kıtanın refahına refah katacak şekilde dizayn edilen ve kıtada yer alan ülkelerin sınırlarını kaldırılarak hem serbest seyahat hem de serbest ticaret ortamı yaratılması amacıyla kurulan birliktir.

Kısacası, siz nasıl İstanbul’dan, Ankara’ya rahatça seyahat edip, ticaret yapıyorsanız, aynısını Paris’den kalkıp, Berlin’e de yapabilmenizi sağlayan topluluk. Ancak bütün Avrupa kıtasında yer alan ülkeleri kapsamadığını da belirtmekde yarar var.

schengen_uye_ulkeleri

Schengen Üye Ülkeleri : Avrupa haritası

1992 yılında yürürlüğe giren bu anlaşma çerçevesinde, 28 resmi devlet bulunur. Bu ülkelerin dünya ekonomisinde yarattıkları hacim 16,8 trilyon dolar civarındadır ki bu da dünyadaki bütün gelirlerin yüzde 30’una denk gelmektedir. Birliğin para birimi meşhur eurodur.  Daha detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz lütfen tıklayınız.

3.Schengen ve Schengen vizesi nedir ?

Lüksenburg’un küçücük bir kasabası olan Schengen, 1985 yılında 5 ülke arasında imzalanan ve sınır kapılarındaki gümrük ve polis kontrollerini tamamen ortadan kaldırmak amacıyla yapılan anlaşmadır. Daha sonradan toplamda 26 Avrupa ülkesinin katıldığı bir bölge haline gelmiştir. Asıl olay üye ülkelerin vatandaşlarının sınırlardan özgürce geçerek diledikleri ülkelere serbest hareket hakkı kazanmalarıdır.

Atina

Yani Schengen birliğine üye herhangi bir ülkeye gittiğiniz anda, direk diğer üye ülkelere de geçebiliyorsunuz. İşte bu birliğin üye olduğu ülkelerde özgürce seyahat etmek için Schengen vizesi gerekiyor. Detaylar için Schengen Vizesi nedir yazıma bakabilirsiniz.

4.Peki Schengen ülkeleri hangileri ?

26 ülke var demiştik. Bunlar; Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Estonya, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovenya, Slovakya, Yunanistan dahildir. Hırvatistan da yeni dahil olmuştur.Ama tam anlamıyla üyelik süreci bitmemiştir.

schengen-vize-evrakları

Schengen Vizesi

Hatta Romanya ve Bulgaristan’da Avrupa Birliğinde yer almaktadır ve resmi olmasa da, Schengen vizenizin olması halinde, bu ülkelere de seyahat edebilirsiniz. Yakında bu 2 ülkeninde bölgeye dahil edileceği bildiriliyor. Detaylı listeyi görmek isterseniz lütfen tıklayınız.

5.Peki bu Schengen ne işe yarar ?

Hani dedik ya sınırlar kalkıyor, dilediğini yere gidiyorsunuz diye. İşte biz Türkler bu Schengen bölgesinde olmadığımız için bizden bu bölgeye girişte vize talep ediyorlar. Yani gerekli evraklarınızı hazırladığınız takdirde, diyelim ki Roma’dan giriş yapacaksınız, İtalya vizenizi alıyorsunuz ve bir kez İtalya’ya giriş yaptıktan sonra bütün üye ülkelere sınırları olmadan özgürce seyahat ediyorsunuz.

Schengen_vize

Schengen Vize Başvuru Ofisleri

Ancak şunu da bilmelisiniz ki, Avrupa Birliğine üye olmasına rağmen Schengen’e üye olmayan ülkeler olabilir. Mesela İngiltere-İskoçya-İrlanda gibi. Bu ülkeler için ayrı vize başvurusu yapmak gerekmektedir. Sakın ola bunu aklınızdan çıkarmayın

6.Schengen Vizesi için nereye başvurmalıyım ?

Diyelim ki hangi ülkeye gideceğinize karar verdiniz. Muhtemelen yukarıdaki evrakları topladınız. Artık sıra evrakları teslim edip resmi olarak başvuru yapmaya geldi. Başvurunuz ya direk o ülkenin ilgili konsolosuğunda olacaktır ya da vize işlemlerini konsolosluk yerine halleden vize ofislerinde olacaktır. Yapacağınız tek şey, Google’da ilgili ülkenin adını ve sonuna “Vizesi” yazarak aratmanız olacaktır.

oslo_bergen_norvec

Oslo-Bergen Rotası Norveç

Zaten onlarca website gerekli açıklamaları yapıyor. Siz  ilgili ülkenin vize işlemlerini okuyup muhtemelen online olarak sıra (rezervasyon) alacaksınız. Daha sonrasında ya ilgili konslolosluğa ya da ilgili vize işlemlerinin yürütüldüğü ofise gideceksiniz.

Ancak öncelikle emin olmak için ilgili ülkenin konsolosluğunun websitesine bakın. Zaten sizi konsolosluğun websitesi yönlendiriyor olacaktır.

7.Schengen’e dahil olmayan ülkeler nereler ?

Yukarıda belirttiğim gibi, Avrupa kıtası üzerinde yer alan bütün ülkeler Schengen’e üye değil. Yani Schengen alıp direk bütün kıtada yer alan ülkelere gidebilirim düşüncesinde olmayın. Yukarıdaki üye ülkeleri kontrol edin ve ona göre gideceğiniz rotayı belirleyin.

Mesela, İngilitereİrlanda-İskoçya-Karadağ-Kosova-MakedonyaSırbistan-Bosna Hersek gibi ülkeler Schengen’e dahil olmayan ülkelerdir.

Sırbistan-Belgrad

Sırbistan-Belgrad : Schengen’e dahil olmayan ülkelerden

İngiltere-İskoçya ve İrlanda için ayrı bir vizeye başvurmanız gerekecektir. Vizesiz Balkan ülkeleri içerisinde yer alan Karadağ-Kosova-Makedonya-Sırbistan-Bosna Hersek gibi ülkelere zaten biz Türk vatandaşları ziyaret edebiliyoruz. Bilginize…

8.Avrupa kıtası seyahatimde nasıl bir rota izlemeli ?

Asıl konuya geliyorum. Vize işlemleri, konaklama, ulaşım gibi sorunlar bir şekilde sonradan halledilir. Önemli olan nereye gideceğimize karar vermektir. Ya da gittik, oraya kadar gitmişken başka nereye gidelim veya kaç gün kalalım gibi sorulardır.

avrupa_kitasi_gezi_interrrail

Avrupa’da Bulunduğum Avrupa’da Bulunduğum Ülkeler (Ukrayna ve Rusya’yı da ekledim)

Bu siteyi kurarken amacımın size rota çıkarmak olduğunu en başta belirtmiştim. Mesela İtalya’ya gidip, baştan sona gezmek isteseniz inanın 1 yılınızı alabilir.

O yüzden beklentiler ve tercihler çerçevesinde kendimce rotalar belirteceğim. Heryeri görmek imkansız olduğu için merak ettiklerimiz veya popüler şehirler hakkında rotalardan bahsedeceğim. Birde daha sonradan, genel hatlarıyla konaklama, ulaşım, yeme içme gibi konulara da değineceğim.

Flam-Norveç

Flam-Norveç

Ülkelere ait yazılarımı zaten tek tek ülkeler sekmesinden ulaşıyor olacaksınız. O yazılarımda ayrıntılı olarak herşeyi yazdım. Ama başlamadan önce kafanızda biraz taslak oluşsun diye burada da haritalar şeklinde size elimden geldiğince anlatayım dedim.

O yüzden bu yazı biraz uzun olacak. Aklınız bulanmasın diye, ayrıca bir yazıda Avrupa kıtası ülkelerinde yaptığım rotaları tek tek anlattım. İnterrail rotaları yazımdan detaylıca okuyabilirsiniz.

9.Ben rotamı nasıl çıkarmalıyım ? 

Önce ne istediğinizi bilmeniz lazım. Planları yaparken hangi şehirde kaç gün kalınmasını gerektiğini ben zaten anlatacağım. Ama benim gitmediğim şehirlere siz gitmek isteyebilirsiniz.

O yüzden işin içine beklentiler giriyor. Mesela ilk yılımızda Amsterdam’ a kadar gelmiş ancak Danimarka’ya geçmemiştik. Halbuki oldukça yakındı. Geçmememizin nedeni ise, Almanya’da bekleyen bir arkadaşımızın olmasıydı.

Sakiz_Adasi

Sakız Adası

Biz interrail yaparken biraz spontane takıldık. O zamanlar inanın plan dahi yapmayı bilmiyorduk. Sadece bileti alıp, nerelere gitsek diye anlık karar veriyorduk. Tek bildiğimiz bir yerden başlamaktı.

Eğer siz de böyle bir tur yapacaksanız çok düşünmeyin. Özellikle üniversitede okuyan ya da henüz mezun olan arkadaşlar; çok düşünmeyin. Anı yaşayın. İş hayatına başladıktan sonra böyle maceralarınız olmayacak.

Yunanistan Sahilleri

Zaten çoğu insan sizin neyden bahsedeceğinizi anlamayacak bile. İş hayatında yaşamak için değil hava atmak için gezilir. O yüzden ne yaptıysanız bu yaşlarda başlayıp, o duygunun kanınıza ve ruhunuza erken yaşlarda karışmasında fayda var. Çok düşünmeyin. Bileti alın ve gidin…

10.Avrupa kıtası seyahatimde ulaşımı nasıl sağlamalıyım ? 

Şimdiii. Bu kıtada ulaşım sıkıntısı çekmek diye bir derdiniz olmayacak. Otobüs, uçak ve özellikle tren kıtanın herbir yanını sarmış durumda. Ama gideceğiniz noktalar birbirinden uzak olacaksa uçakla ulaşımınızı sağlamalısınız.

Balkanlar civarını ve Baltıkları gezecekseniz otobüsle gezmelisiniz. Geri kalan hemen hemen bütün ülkelerde inanılmaz derecede yaygın olarak kullanılan trenleri kullanın.

harcsiz_pasaport

Interrail ile Belgrad’a Gelirken

Uçakla ulaşım için Rynair diye bir firma var. 1 euro’ya bile bilet alabilirsiniz. Avrupa’nın hatta dünyanın en ucuz havayolu şirketlerinden. Birde Easyjet var.

Bu firma da oldukça uygun. İnanın araştırdıktan sonra inanılmaz komik rakamlara uçulduğunu göreceksiniz. Hatta Avrupanın en ucuz havayolu firmaları yazımda detayları görebilirsiniz.

interrail_bileti

Interrail Bileti Candır

Otobüs önerileri konusunda şu an birşey yazmayacağım. Çünkü şaşırtıcı derecede ucuz olduğunu gördüğüm birşeyle karşılaşmadım. Ama oldukça yaygın kullanılan Buseurope firmasını kullanabilirsiniz.

Eğer Türkiye’den yurtdışına gidecekseniz, Metro turizm bir çok noktaya gidiyor. Hatta bunun için de, Avrupanın en ucuz otobüs firmaları yazıma bakabilirsiniz.

Trenle gezecekseniz ise mutlaka ama mutalaka Interrail bileti alıp özgürce gezmelisiniz. Bunu mutlaka yapmanızı tavsiye ediyorum. O yüzden şuandan itibaren Interrail nedir, nasıl işler, avantajları nelerdir, nerelerde geçerlidir v.s hepsini tektek anlatıyorum.

11.Interrail Nedir ?

“Ne Interrail’miş be kardeşim. Amma uzattın.” dediğinizin farkındayım. Bende sıkıldım 2 saattir yazmaktan. Ama tamam artık sadede geliyorum…

Interrail nedir : Interrail Avrupa kıtasında yer alan 30 ülkede geçerli olan ve satın almış olduğunuz bir tren bileti ile, bu 30 ülke içerisinde istediğiniz ülkeye özgürce bir şekilde ve hemen hemen bir kez ücret ödedikten sonra bir daha ücret ödemeyecek şekilde yaratılmış olan bir trenle seyahat yoludur. Oh beee…

trains_interrail

İnterrrail

Yani durum şöyle ; siz ilgili kurumdan gidip biletinizi alıyorsunuz. Bu bilete ödeyeceğiniz rakam 264 euro’da olabilir, 626 euro’da. Yani ne kadar para verirseniz karşılığında o kadar uzun süre gezebilirsiniz.

Zaten fiyatları aşağıda belirteceğim. Ama şimdiden bir bakalım derseniz interrail bilet yazıma bakabilirsiniz.

12.Interrail hangi ülkelerde geçerli ?

Aslında adamlar tektek hangi ülkelerde geçerli olduğunu aşağıdaki fotoğrafda belirtmişler ama ben yine detek tek söyleyeyim :

interrail_pasaport

Interrail’in Geçerli olduğu Ülkeler

Almanya, Avusturya, Belçika, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan,Hollanda, İngiltere, İrlanda Cumhuriyeti, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Karadağ, Lüksemburg, Macaristan, MakedonyaCumhuriyeti, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Türkiye, Yunanistan. Hatta geçerli olduğu ülkelerin işaretli olan halide aşağıda.

13.Interrail hangi ülkelerde geçerli değil ?

Bu İnterrail’i, Avrupa birliğine üye ülkeler veya Schengen bölgesine üye ülkelerden oluşma zorunluluğu yok. Bunu belirteyim.

Riga

Riga, Kış Mevsiminde Buz Tutarmış. Aynen Fotoğraftaki Gibi.

Mesela Türkiye’de bu Interrail programına üye. Yani bizde de geçerli. Ama Baltık ülkeleri (Estonya-Letonya-Litvanya), Arnavutluk bu programa üye değiller.

14.Peki Avrupa birliğine üye olmayan ülkelerde sınırlardan geçiş nasıl oluyor ?

Mesela Türkiye. Biz bu birliğe üye değiliz. O yüzden trene biniyorsunuz. Sizi Kapıkule sınırına kadar trenle getiriyorlar. Orada iniyorsunuz.

Bulgaristan_ucuz_ulke

Bulgaristan Ucuz Ülkelerden

Sınırda vize işlemlerinizi tamamlayıp, Avrupa birliği sınırlarının içerisine giriyorsunuz. Girdikten sonra artık Bulgaristan’da bulunan trene biniyorsunuz.

15.Interrail biletini nereden temin edebiliriz ?

Aslında bu işin Avrupa’da resmi kurumu ve websitesi var. Resmi websitesi için tıklayınız. Ama bu siteden almak yerine direk gidip TCDD’den de alabilir ya da ülkemizdeki en önemli gençlik firması olan Gençtur’dan da temin edebilirsiniz.

Sofya Gezi

Sofya Gezi

TCDD’nin sitesi için tıklayınız. Gençtur için tıklayınız. Aslında bu sitelerin hepsinde herşey oldukça detaylı bir şekilde anlatılmış. Ama ben yinede anlatmaya devam edeyim.

16.Bu Interrail bilet fiyatları ne kadardır ?

Vallahi insanların ilk sorduğu soru hep bu oldu. Kaça mal olur ? Nerelere gidilir ya da gidilmez değil. Kaça patlar ? O yüzden ben size hem rotalar çıkarayım hem de kaça patlayacağını tahmini söyleyeyim.

paris

Paris-Fransa

Şimdi efendim, bu biletler yukarıda belirttiğim gibi hemen hemen bir kaç ülke dışında heryerde geçerli. Geçerli ama bu sizin kaç gün kalacağınızı ve hangi sınıf bilet alacağınıza bağlı. 2 türlü sınıf var. Bir tanesi 1. sınıf ve diğeri 2. sınıf. 1. sınıf dedikleri işte daha kaliteli vagonlar ve daha kaliteli koltukların olduğu sınıf.

2. sınıfda fakirlerin olduğu kısım. Yani bizim. Ama bakmayın fakir dediğime. Kuzey ülkelerinde fakir dediğiniz konfor, sanırım uçaklarda yoktur. O yüzden çok takılmayın. Bütçeniz hangisine el veriyorsa onu seçin.

Paris-Fransa

Paris : Öğrenci Pasaportu Almak

Bir diğer kriter ise, yaşınız. 26 yaşına kadar yapmakta fayda var. Çünkü yaklaşık %30 daha ucuz. 26 yaş üstü olanlar için ise indirimsiz fiyat. Birde 60 yaşta üstü olan fiyatlar var. Oda yaklaşık %10 daha ucuz.

Diğer kriter ise, bence en önemlisi. Hani planda plan diyorum ya 2 saattir. İşte asıl iş şimdi başlıyor. İyi dinleyin.

Adamlar bu biletleri şu kadar gün içerisinde bu kadar gün kullanırsan şu kadar ödersin diye birşey yapmışlar. Birde demişler ki, istersen heryerde geçerli olmasın sadece şu şu ülkelerde geçerli olsun.

Heryeride görmeyiverin demişler. Bu fiyat kriterlerini de kendilerince sınıflamışlar. Birde en önemlisi olan sınırsız olarak hangi trene binmek istersen bin demişler. Adını da Global Pass koymuşlar. En iyisi önce bir listeleri göstereyim size.

interrail_bilet

Global Pass Segmenti Fiyatları (Euro)

Şimdi yukarıdaki tablodan şu sonuç çıkıyor ; Şu Flexi yazan kısım (10 gün içerisinde 5 gün veya 22 gün içerisinde 10 gün ) demek, Interrail’e üye bütün ülkelerde tren biletinizin başlayacağı tarihten itibaren 10 gün boyunca 5 gün kullanabilirsiniz demek. Onuda size verdikleri bilette seyahatinizi not etmeniz için bıraktıkları boşlukları doldurarak yazacaksınız.

Bu arada bileti alırken ne zaman başlayacağını bütün biletler için (Flexi olmuş global olmuş farketmez) belirtmeniz lazım. Yani diyelim ki alacağınız bilet 1 temmuzda başlayacak olsun.

1 Temmuzdan 10 Temmuza kadar olan sürede 5 gün boyunca hiçbir ücret ödemezsiniz.  1 Temmuzda da ilk trene bindiğinizi düşünün. O andan itibaren her bindiğiniz günü ve tren kodunu o verdikleri bilete yazacaksınız.

stockholm_isveç

Stockholm-İsveç

Yazmazsanız ve bilet kontrolü esnasında sizi görevliler farkederlerse cezasını ödemek zorunda kalırsınız. Yok ben hiç böyle şeylerle uğraşmayayım derseniz sürekli geçerli alırsınız.

Onda da geçerli olan süre boyunca sınırsınız trenle seyahat edebilirsiniz. Mesela sürekli geçerli 15 gün biletden alırsanız, 1 Temmuz-15 Temmuz arasında istediğiniz trene binebilirsiniz.

Detaylı bilgiler için, İnterrail bilet yazıma da bakabilirsiniz.

Sanırım biraz kafanızda Interrail şekillenmeye başlamıştır. Birazda diğer opsiyonlara gelelim. Yukarıda bahsettiğim sürekli geçerli yani Global Pass olan bilet türü idi. En pahalısı o. Bu yüzden üye bütün ülkelerde geçerli bilet idi. Birde sadece belli ülkelerde geçerli olan bilet türleri var. Hadi birazda onlardan bahsedelim.

interrail_bilet_fiyatlar

Sadece Fransa-Almanya-İngiltere’de Geçerli Bilet Fiyatları

Mesela 1 ay içerisinde 3 gün (Flexi) demek, Fransa-Almanya ve İngiltere’de geçerli olacak ve 1 ay içerisinde sadece 3 gün kullanabilme hakkınızın olacak. İşte böyle böyle bir sürü sınıf var.

Bundan sonra mantık hep aynı. Artık gideceğiniz ülkeye göre size verdiğim sitelerden biletinizi alabilir ve rotanızı uygun olan gün durumunuza göre çıkarabilirsiniz.

Diğer ülkelere göre sınıflamaların olduğu fiyat listesini de aşağıda gösterdim. Umarım işinize yarar.

interrail

Sadece Avusturya,İtalya,Norveç,İspanya,İsveç’de Geçerli Bilet Fiyatları

interrail_ucretleri

Sadece Belçika-Hollanda-Lüksemburg-Danimarka-Finlandiya-İrlanda-İsveç’de Geçerli Bilet Fiyatları

interrail_avrupa_bilet

Sadece Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Yunanistan, Macaristan, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, Türkiye’de Geçerli Bilet Fiyatları

interrail

Sadece Bulgaristan-FYR-Makedonya ve Sırbistan’da Geçerli Bilet Fiyatları

Not: Bu fiyatlar 2015 yılı fiyatlarıdır. Fiyatlar değişebilir. Bu yüzden resmi websitelerden kontrol etmeyi unutmayın.

17.Peki bu Interrail bileti sadece trenlerde mi geçerli ?

Hayır değil. Mesela bazı feribotlarda da bu bileti kullanabilirsiniz. Zaten size biletin nerelerde kullanıldığına dair bütün bilgiler gönderecekleri biletde olacak.

Stockholm-Helsinki Rotasında Karşılaşacağın Manzara

Oradan bakıp rotanız üzerinde olan noktalara göz gezdirebilirsiniz. Hayal etmek güzeldir !

18.Peki ekstra ücret ödemem gereken durum olacak mı ?

Olacak. Şöyleki ; diyelim gece treni ile Barcelona’dan Paris’e gideceksiniz. Bu trenler yaklaşık 8 saatte gideceği şehre ulaşıyor. İnsanlar rahatsız olmasın, sürekli koltuklarını değiştirmesin diye de belirli olan bir koltuğun size ayrılmasını isterseniz 3-5 euro verip o koltuğu satın alabiliyorsunuz. Rakamları tam hatırlamıyorum ama çok pahalı değildi.

Finlandiya_helsinki

Finlandiya Helsinki

O koltuk size ayrıldıktan sonra herhangi birisi o koltukta oturuyor olsa bile, kaldırma hakkınız oluyor. Çünkü Interrail’in özünde, size atanmış koltuk bulunmaz. O trende seyahat etme ve uygun koltukta oturma hakkı edinirsiniz.

Eğer gideceğiniz rotalarda kendinize koltuk ayrılmasını isterseniz işte bu ekstra rezervasyon ücretlerini ödeyerek ilgili koltuğa hiç yerinizden kaldırılma korkusu olmadan sahip olabiliyorsunuz.

19.Ulaşım bitti. Avrupa kıtası konaklama önerilerim ?

Dediğim gibi zaten bütün şehirlere ve ülkelere ilişkin tahmini masraflarınızı zaten ilgili ülkelerin sayfalarında yazıyor olacağım. Birde rezervasyon yapmanız açısından kabaca kullandığım websiteleride belirttim. Konaklama için kullandığım websiteler için tıklayınız.

hostel_nedir

Hostel odası

Yurtdışında nasıl ekonomik konakladığımı, ucuza otel-hostel ve ev kiraladığımı,Ekonomik otel arama motorlarıyazımda satır satır anlattım. Mutlaka bir göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

Ama yinede biraz özet geçeyim.  Avrupa’da konaklama, Balkan ve Baltık ülkeleri dışında sanırım en çok para harcadığımız kısım oldu. Roma-Paris-Stockholm-Bergen-Oslo gibi şehirler ateş pahası. Hele hele euronun 3 liranın üzerinde olduğu şu günlerde (2015 yılı) sanırım artık daha da absürd rakamlara ulaşmıştır.

Napoli-hostel

Hostel

O yüzden macera peşinde iseniz, gidin hostellarda kalın. Zaten muhtemelen gece sadece yatmak için geleceksiniz. Ya da ne bileyim duş için gelirsiniz. Ama kız arkadaşınızla ya da eşinizle gidecekseniz, o halde seçim yine sizin bütçenize kalacaktır.

Gitmeden ne olur ne olmaz diye, özellikle yaz aylarında, oldukça önceden rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederim. Hem fiyatlar çok ama çok artabiliyor hem de uygun yer bulma şansınız azalabiliyor. Benden söylemesi…

20.Avrupa kıtası ülkerinde yeme içme ?

En güzel yanı. Bence Avrupa’da sabah kahvaltısı dışında herşey oldukça güzel. Bira isterseniz bir sürü ülkede bira tadabilir, dünyanın en popüler mutfaklarını bizzat şehrinde tadabilirsiniz.

Bergen_Norveç

Bergen-Norveç (Deniz Mahsullerini Yemeden Dönmeyin)

Mesela; Roma‘da roma dondurması-pizza-makarna-roasted beef yemeden dönmeyin (Hatta İtalya’da ne yenir yazıma da bakabilirsiniz.)

Barcelona’da mutlaka meşhur paella ve deniz mahsullerini tadın. Amsterdam’da patatez kızartmalarını yiyin. Norveç’de mutlaka deniz mahsullü yemekleri tadın.

Çek Cumhuriyeti ve Almanya’da bira için. Brüksel’de çikolata yiyin. Karadağ’da pizzanın tadına bakın. Yunanistan’da harika adaların sahillerinde deniz ürünleri yiyin ve yerel biralarını ve içkilerini tadın. Özetle bunlar aklıma geliyor. Merak etmeyin. Gittiğim her şehire ve ülkeye göre ne yenir, ne içilir her şeyi detaylı olarak anlattım.

21.Avrupa kıtası ucuza gezme yolları ne ?

Öncelikle, konaklama için Hostel’da kalmalısınız. Hem çok güzel sosyal ortam oluyor hemde daha uygun fiyata mal edebilirsiniz. Ulaşımınızı ise interrail yaparak oldukça uygun hale getirebilir, özgürce ordan oraya dolaşabilirsiniz. Birde özellikle öğrenciler için söylüyorum ; ISIC card (International Student Identity Card) başvurusu yapın.

norvec_oslo_bergen

Oslo-Bergen Rotasında Bir Yer-Norveç

Bu kart öğrenci kartı. Öğrenci değilseniz alamazsınız. Tüm dünyada bulunan müzelerden, restoranlardan indirimli yararlanırsınız. Bizim çok işimize yaramıştı. Gideceğiniz her mekanda önceden sorun geçerli olup olmadığını. Başvuruyu Gençtur’dan yapabilirsiniz. Detaylar için tıklayınız. ISIC’ in resmi sitesi için tıklayınız.

dunyayi_gezmek

Avrupa kıtası : İnterrail olmazsa olmazdır

Öğrenci ve backpacker (Sırtçantalı) kafasında biraz özetle ucuza getirme yollarına gelirsek ; Gece seyahat etmeye çalışın. Eğer Interrail biletiniz varsa, gece trenlerine rezervasyon yaptırın ve rahat bir şekilde hem yolculuk edin hem de konaklama masrafını aradan çıkarın.

Hostellarda kalın. Yemek işlerinizi bazen marketten alışveriş yapıp, kalacağınız bu Hostel’larda halledin. Zaten yanlız olmayacaksınız.

Dünyanın dört bir yanından sizin gibi genç arkadaşlar masanızda olacak. Kaynaşın. Tanışın. Çekinmeyin. Mekanlara gitmeden önce parklarda, sokaklarda, yada konaklayacağınız Hostel’larda içkinizi için.

Valla çok güzel ortamlar oluyor. Eğer bu dediklerimi dikkate alır, planlı bir şekilde seyahat ederseniz, günlük 30-40 euro’ya herşeyi mal edebilirsiniz (Interrail-Uçak bileti ve vize işlemleri hariç.)

Riga Jauniela

Riga Jauniela : Letonya

Diyelim konaklama için hostel bile pahalı geldi. O zaman Couchsurfing yapın. Baktın hiçbirisi olmuyor. Git sahilde bankta yat. Şu anda bu yazıları yazarken 25 yaşındayım. Belki bizden yavaş yavaş geçiyor. Artık biryere giderken otelin kalitesine, şehirdeki en iyi restorana, bakar oldum.

Ama bildiğim tek bir şey varsa, bundan 3-4 yıl önce backpacker olarak bu seyahatleri yaparken aldığım keyfi, inanın şu anda o kadar da almıyorum. O yüzden size anlattığım bu önerileri yine olsa yine yaparım…

22.Avrupa Kıtası Maceramın Sonucu ?

Abartıldığı kadar çok zor bir vize türü olmayan Schengen vizesi alarak, özgürlüğü tatmak aslında o kadar zor bir şey değil. Bütçe olaylarını da üç aşağı beş yukarı hallettikten sonra, hayallerinizin şehirlerine, filmlere konu olan yapıların olduğu ülkelere gitmek hiçte öyle zor değil. Öncelikle bunu bilmelisiniz.

Dam Meydanı - Amsterdam

Dam Meydanı – Amsterdam

Özellikle İtalya ve Yunanistan gibi ülkelerden vize almak oldukça kolay. Bu ülkelerden başlayarak, gönlünüzce, özgürce, kuş misali Roma’da gözlerinizi açıp, Paris’de gözlerinizi kapayabilirsiniz.

Uçak bileti konusunda ise, mutlaka En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakın. Nasıl uçak bileti masraflarınızı ucuza mal edeceğinizi tek tek yazdım.

Umarım size anlattığım bu Avrupa seyahat tüyoları ve önerileri işinize yarar. Bir nebze olsun kafanızda oluşabilecek soru işaretlerini cevaplayabilmişimdir. Eğer daha detaylı sorularınız veya önerileriniz olursa, lütfen aşağıya yorum bırakınız.

Avrupa kıtası yolculuğunuz öncesinde ilginizi çekebilecek yararlı yazılarım :

Elimden geldiğince Avrupa kıtası üzerinde yer alan ülkeler hakkında yazdığım yazılar, umarım hayallerini kurduğunuz şehirlere giderken  yardımcı olur. En güzel günler, anlar tatillerde yaşananlardır. Şimdiden keyifli seyahatler dilerim.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !

5 Yorum

  1. igams
    • Deniz Pehlivan
  2. Semih Karabayır
  3. Berkay Yıldız
    • Deniz Pehlivan

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.