Makedonya Turu Gezilecek Yerler Önerileri

Makedonya, benim için vizesiz Balkanlar ülkeleri içerisinde en güzellerinden birisiydi. Balkan turu maceramın ilk duraklarından birisi olan Makedonya’ya, henüz 20’li yaşlarımın başında gitmiştim. Daha ilk gidişimde Makedonya Başkenti Üsküp ve Ohrid‘de ; sokaklarında Türkçe duyulan tınısı; sanki bizden birisiymiş gibi görünen Makedon halkı ; yeşilin her bir santimetrekareyi kapsayan huzurlu rengi beni benden almıştı. Şimdi ise, 2. kez Makedonya’ya gidiyorum. Bu sefer, daha bilgili, meraklı. 20’li yaşların başındaki “Sudan çıkmış balık heyecanı”,  yerini bu coğrafyaları merak eden Deniz, yani bir seyahat bloggerı olarak almıştı. Bu yazımda, son 3 haftada sizden aldığım tüm Makedonya hakkındaki sorularınızın tamamını cevapladım. Balkanlar gezisi veya Makedonya turu yapacaklaratüm gezi önerilerimi tek tek anlatmaya başlıyorum.

1. Makedonya Turu Planlamasını Nasıl Hazırladım ?

Bu yazım, biraz uzun olabilir. Ancak, Makedonya turu yapacak olan herkes tek bir yazıda, tüm Makedonya şehirleri ve Makedonya hakkında gerekli bilgileri bulabilirler.

kalkandelen_alaca_camii

Makedonya Turu Yapacaklara Önerilerim

O yüzden, Makedonya turu planı yapacaksanız ve belirli bir konuda bilgi almak istiyorsanız, öncelikle yukarıdaki menüden dilediğiniz kısma tıklayarak ilerleyebilirsiniz. Buna da değindiğime göre, hazırsanız Makedonya gezi rehberi önerilerim başlıyor.

2. Makedonya Hakkında

600 yıla yakın Osmanlı egemenliğinde olan Makedonya Cumhuriyeti, 2. Dünya Savaşı sonrasında yani 1945 yılında kurulan Yugoslavya’nın bir parçası idi. Yugoslavya Komünist Partisi lideri Tito yönetimindeki topraklar, aslında “fedaral devlet yönetimi şeklinde” idare ediliyordu.

Makedonya_Üsküp_Gezilecek_Yerler

Makedonya Üsküp Gezilecek Yerler : Makedonya tatil planlaması

1991 yılında bağımsızlığını ilan eden Makedonya, özellikle 1992 yılında Yugoslavya Sosyalist Federatif Cumhuriyeti’nin dağılmasından sonra, bölgenin yeniden şekillenmesinde rol oynadı. Bu dağılımın en büyük nedenleri : Etnik çatışmalar ve ekonomik bunalımdı. Yugoslavya bünyesinde, şimdilerdeki Bosna Hersek, Makedonya, Sırbistan, Hırvatistan, Slovenya ve Kosova bulunuyordu.

 • Makedonya Nüfus : 2 milyon
 • Makedonya Başkenti : Üsküp
 • Ülkenin Gayri Safi Milli Hasılası : 30 milyar dolar.
 • Makedonya Para Birimi : Makedonya Dinarı ( 1 Dolar yaklaşık 55 Dinar)
 • Makedonya Trafik Akışı : Sağ şerit
 • Makedonya Dili : Makedonca
 • Makedonya Dini : % 66 Müslüman, % 33 Ortodoks ve % 1 Diğer

Makedonya Yaşam Standartları : Bir çok kişi, Makedonya’ya göç etme konusunda bana sorular sormuştu. Bana göre, göç etmek için pekte önerebileceğim yaşam standartlarına sahip değiller. Bir Kanada, Avustralya veya İskandinav ülkeleri hayaliniz olmasın.

4. Makedonya Nerede ?

fly insta fly insta

Balkanlar turu yapan bir çok kişi, Makedonya’yı es geçmemeye çalışır. Ben de bu seyahatseverlerden birisiydim. Makedonya, Sırbistan-Kosova-Yunanistan ve Bulgaristan‘ın komşusudur.

makedonya_nerede

Makedonya Nerede : Makedonya, Yunanistan – Arnavutluk -Kosova – Sırbitan ve Bulgaristan sınırlarında

Özellikle Balkanlar planı yapıyorsanız, mutlaka Makedonya’yı da bu rotaya dahil edin. Zaten aşağıda da, size tek tek Makedonya’da gezilecek yerleri listeleyeceğim.

Ayrıca, mutlaka Vizesiz Balkanlar Ülkeleri yazımı da okuyun derim. Orada, Balkanlar turu yapacak olan herkes için rotalar çıkardım.

5. Makedonya Gezi Rehberi Pratik Bilgiler

Makedonya, çok büyük bir ülke değil. Ülke, arazi büyüklüğü olarak, Türkiye’nin neredeyse 30’da 1’i kadar. Hal böyle olunca, Makedonya’yı gezmek için öyle günlerce araba sürmenize gerek olmayacak. Ulaşım kısmına gelmeden, dilerseniz önce biraz pratik bilgiler vereyim :

 • Makedonya yüzölçümü (25.713 kilometrekare) olarak, Türkiye’den (783.562 kilometrekare) neredeyse 30 kat daha küçüğüdür.
 • 1 euro, yaklaşık 61.3 Makedonya Dinarı ederindedir.
 • Telefon hattı için : MK (Makedonski Telekom) diye bir şirketten hat alın. 15-16 Euro ödeyerek 10 ggbyt internetiniz olabiliyor. İnternetleri çok çok hızlı.
 • Benzin 1 euro civarında. Bir çok yerde petrol ofisi var.
 • Makedonya vizesiz bir ülke. Bu yüzden, kapıdan rahatça girebiliyorsunuz. Ancak, yine de yanınızda, ülkeden çıkacağınızı gösteren uçak/otobüs bileti ve ülkede konaklayacağınız tesislerin rezervasyonları olsun derim.

En Çok Sorulan Sorulardan : Makedonya’ya Vize Var mı ? Makedonya Vize Durumu : Vize almadan, 90 güne kadar Makedonya’yı gezebiliyoruz.

6. Makedonya’ya Ulaşım

fly insta fly insta

Makedonya’ya nasıl gidilir, önce oradan başlayalım. İstanbul’dan 1 saat 10 dakikada Üsküp’e uçabiliyorsunuz. Uçak bileti fiyatlar; genelde 400-700 TL arasında değişiyor. Ne kadar erken, o kadar ucuz aslında. Ayrıca, uçakla Makedonya’ya gidecekseniz, gitmeden önce şu yazımı da mutlaka bir okuyun.

 • Makedonya Üsküp Havalimanına Uçuş : 1 saat 10 dakika. Tav Havalimanları tarafından işletiliyor. Küçük bir hava limanı.
 • Havalimanından Üsküp şehir merkezine ulaşım : Taksiler ile 6-7 Euro. Otobüsle gitmek isterseniz Vardar Express var. Tek yön 175 dinar civarında.

Uçakla, sadece Üsküp’e gidebiliyoruz. Ohrid’e veya diğer Makedonya şehirlerine yolculuk yapacaksanız, önce Üsküp’e uçmanız gerektiğini bilmelisiniz. Üsküp’e geldikten sonra ise:

Makedonya’da Karayolu İle Ulaşım : Hadi şu kısımları da hızlıca cevaplayalım. Otobüs, en kolay ulaşım yolu. Makedonya otobüs bileti fiyatları ise, tek yön 30-50 TL arasında değişiyor.

makedonya_yollar_ulasim

Makedonya Yolları : Makedonya turu yaparken bilmeniz gerekenler

Eğer, araç kiralayarak Makedonya’yı gezecekseniz, ki benim önerim bu olur, o halde günlük araç fiyatlarının 45 dolardan başladığını bilmelisiniz. Özellikle, 4 kişi iseniz mutlaka ama mutlaka araç kiralayarak Makedonya’yı gezin derim. Araç kiralamak için tıklayınız.

Peki. Arabayı kiraladık. Şehirler arası yolculuk yaparken, otoban ücreti ödeyecek misiniz ? Evet. Ödeyeceksiniz. Nakit kabul ediyorlar. Ve de öyle çok pahalı değil. Özetle :

 • Yol üzerindeki gişelerden nakit para vererek geçiliyor. Gittiğiniz mesafeye göre değişir : 30-40-60 dinar şeklinde ücretleri var.
 • Ülkede, genellikle yollar tek gidiş tek geliş şeklinde. Ama heryer yemyeşil . Eğer araba kiralayacaksnız, şu linkten kiralayın. Diğer bir çok siteye göre daha ekonomik. Ayrıca, bizim ehliyetlerimiz Makedonya’da geçiyor.

7. Makedonya Konaklama

Makedonya’da nerede konaklanır ? Makedonya otelleri önerilerim nelerdir ?

Makedonya’da her gittiğim şehirde konaklamadım. Biz, Üsküp ve Ohrid’de konakladık. Ama, arada bir kaç noktada fırsatım olsaydı konaklardım.

makedonya_matka_kanyonu

Makedonya Matka Kanyonu

O yüzden, aşağıda Üsküp ve Ohrid için konaklamanızı önerdiğim yerleri anlattım. Tek tek, bütçenize göre otelleri sınıfladım. Konaklama önerilerimi görmek için, aşağıda yer alan Üsküp’deki veya Ohrid’deki otel önerilerim bölümün üstüne tıklayınız.

8. Makedonya Gece Hayatı Nasıldır ?

Makedonya gece hayatı, özellikle Üsküp ve Ohrid’de canlıdır. Ben, 2 kez Makedonya’ya gittim. İlk gidişim, tam yaz mevsiminin ortasıydı ve Ohrid’de yer alan gece kulüpleri çok ama çok keyifliydi.

Başkent Üsküp’de ise, gece hayatı hem yazın hem de kışın devam ediyordu. Bu 2 şehir için de, aşağıda gece hayatı notları yazacağım.

9. Makedonya Yeme İçme

Makedonya’da ne yenir, ne içilir ? Makedonya yemek fiyatları ne kadardır ? 

Makedonya mutfağı, bize çok uzak değil. Özellikle; köfte, güveçte kuru fasulye, Ohrid’de mutlaka balık yemeden dönmeyin. Makedonya’da alkol ve sigara fiyatları da gayet uygun. Mesela, meşhur Skopsko birası 40 dinar civarında. 1 paket sigara ise 100 dinar civarında. Tatlı olarak ise, tabiki trileçe listenizde olsun.

Makedonya’da gittiğim restoranları, aşağıda gezilecek yerler kısmında özetleyebilirim. Hatta yanlarına da, ortalama fiyatları yazacağım.

10. Makedonya Gezilecek Yerler Nereler ?

En çok soru sorduğunuz kısma geldik : Makedonya’da nereye gidilir ? Makedonya gezilecek yerler nerelerdirKaç gün kalınır ?

Ben, şu şekilde bir rota yaptım : Üsküp-Stobi-Matka-Kalkandelen ( TETOVA-Mavrova-Kocacık-Debre rotası şeklinde)-Struga-Ohrid-Bitola-Üsküp.

Tahmin ediyorum ki, biraz kafanız karışmış olabilir. Çok fazla şehir varmış gibi görünüyordur. Ama merak etmeyin. Hepsi zaten yanyana ve bir çoğunu 2-3 saatte gezeceksiniz.

makedonya_gezilecek_yerler

Makedonya Gezilecek Yerler : Haritadaki Tüm Gezdiğim Şehirler

Aşağıda, sizler için bu rotada gördüğüm her bir gezilecek Makedonya şehirleri noktalarını, o şehirde konakladığım otelleri veya size önerdiklerimi, kaç gün kalmanız gerektiğini tek tek yazdım. Bu deneyimlerime göre, Makedonya turu planlamanızı yapabilirsiniz.

11. Üsküp Gezilecek Yerler

Makedonya’nın Başkenti Üsküp, Vardar Nehri üzerine kurulu köprüleri, yüz milyonlarca Euro harcanarak yeniden tasarlanan binaları ile ülkenin en büyük şehri. Benim de ilk durağım Üsküp oluyor.

üsküp - makedonya - gezisi

Üsküp Heykeller : Makedonya Turu Yaparkene Nelere Dikkat Etmeli

Peki, Makedonya’nın en büyük ve kalabalık şehri Üsküp’de nereler gezilir ? İşte tüm bu sorularınızın cevabını, Makedonya Başkenti Üsküp Gezilecek Yerler yazımda tek tek, hatta uzun uzunnn anlattım. Yaptığım 2 günlük Üsküp-Matka Kanyonu ve Stobi gezimden sonra, bir sonraki rotama devam ediyordum.

12. Kalkandelen Gezilecek Yerler : TETOVA-Mavrova-Kocacık-Debre

Makedonya’daki 3. günümde, artık biraz Üsküp’ten uzaklaşmaya karar verdim (Bu arada, yukarıda söylediğim Üsküp gezi yazımı okuduğunuzu varsayıyorum.). 3. günümde, ilk durağım Tetova oldu. Kalkandelen veya diğer adı ile Tetova şehrinde bulunan meşhurrr Sarena Dzamja yani Alaca Cami “Ağzım açık bir şekilde” gezdiğim bir camii oldu. Şimdi “Yahu Deniz. O kadar yer gördün. Cami de gördün. Ne yani. Makedonya’daki bu camii mi seni etkiledi ? ” diye soranlar olacaktır.

Yine söylüyorum : Ben böyle güzel camii daha önce görmedim. Caminin dışından tutun da, içerisindeki işlemeleri, çizimleri görünce ağzım açık kaldı. 1438 yılında inşa edilmiş olan bu camii, aslında “Renkli Camii” olarak da biliniyor.

Camiler, normalde devletin önde gelen adamları tarafından yapılmasına karşın, bu camii iki kız kardeş olan Hurşide ve Mensure kardeşler tarafından finanse edilmiş. Hatta caminin avlusunda yer alan türbede de, bu iki kız kardeş bulunuyormuş. Bu camiyi diğer camilerden ayıran en önemli özelliği ; iç kısmında yer alan olağanüstü resim süslemeleri. Bu kadar canlı bir camiiyi, sanırım hiç bir yerde göremezsiniz.

tetova_kalkandelen_gezi

Alaca Camii : Makedonya Turu Planlaması Önerileri

Tetova, aslında Müslüman halkın en yoğun olduğu yerlerdenmiş. Zamanında Bektaşiler buralara gelmişler ve bir çok tekke kurmuşlar. Günümüzde bile ayakta kalmayı başarmış türbeleri de ziyaret edilebiliyorsunuz. Ben ziyaret etmedim. Belki siz etmek istersiniz diye yazmak istedim.

Tetova’dan ayrıldıktan sonra, yolumu Mavrova Gölü kesiyor. Burası yemyeşil, olağanüstü bir yer. Hafif çöken sis, gölün üzerine dokunarak süzülürken ağzım açık bir şekilde bölgeyi izliyorum. Böyle bir yeri, bir önceki gezimde nasıl kaçırmışım bilmiyorum doğrusu !

Aslında sebebi belli ; İlk geldiğimde sadece Ohrid-Üsküp rotasını gezmiştim ve ülkenin batısında yer alan bu güzel coğrafyayı es geçmiştim. O yüzden, sizlere de mutlaka araç kiralayarak buraları gezmenizi öneriyorum. Böylece bu güzel coğrayanın keyfini sürebilirsiniz. Neyse. Sıradaki durağımız neresi dersiniz ?

mavrova_kocacik_makedonya

Mavrova : Makedonya Turu Önerilerim

Kocacık Köyü sıradaki durağım oluyor. Zaten hepsi yan yana. Ancak yollar tek gidiş-geliş şeklinde. O yüzden biraz yoruluyorum ve Kocacık köyüne gitmeye takatim kalmıyor. Kocacık köyü, Mustafa Kemal Paşa’nın babası Ali Rıza Efendi’nin köyü olarak biliniyor.

Ama aslında, Ali Rıza Efendi’nin babası Kızıl Hafız Ahmet Efendi buradaki evde dünyaya gelmişt. Eğer sizin vaktiniz ve imkanınız olursa, bu köyde bulunan Atatürk’ün babasının, dedesinin vede amcasının doğduğu evleri ziyaret edebilirsiniz.

Kocacık’a uğramadığım için, hemen karşı tarafında yer alan Debre’ye gidiyorum. Burada yer alan Banjisht Resort Spa‘da güzel bir yemek yiyorum. Ülkenin en güzel doğal kaynak sularının bu coğrafyadan çıktığını söylüyorlar. Bundan istifade, turizmin gelişmesi için Spa tesisleri kurmuşlar.

debre_makedonya_gezi

Banjisht Resort Spa : Makedonya Gezilecek Yerler

Gecelik 28 Euro’ya, 3 öğün yemek ve konaklama imkanı veriyorlar. Hatta en pahalı odası 38 Euro civarında. 1 saat masaj ise 20 Euro civarında. Hem oteli hem de bölgedeki otelleri görmek isterseniz tıklayınız.

Bu arada, ben burada konaklamıyorum. Ama itiraf edeyim : Bir daha gelecek olsam, en azından 1 gece konaklar, keyif sürerdim. Son olarak, tek olumsuz yanı sülfürden dolayı kötü kokan suları. Bunu bilerek gidin derim.

Artık daha da güneye gidiyorum. İstikametim, güzeller güzeli Ohrid Gölü. Ama, yol boyunca fotoğraf çekmem için adeta poz veren onlarca köy-göl-dağlar yavaş yavaş ilerlememe neden oluyor. Ülkenin, sanırım tamamı yeşillik.

mavrova_makedonya_gezi

Makedonya Gölleri

Yol üstündeki Globochica köyüne de bir uğrayıp, fotoğraf çekiyorum. Uğruyorum derken; burası bir yarımada aslında. Sadece uzaktan bakmakla yetiniyorum. Küçük bir dip not : Bir çok Makedon vatandaşının yazlıkları burada bulunuyormuş.

 • Bu saydığım bölge için gerekli gün sayısı : 1 gün

13. Ohrid Gezilecek Yerler

Ohrid, Makedonya’nın en güzel duraklarından bir tanesi. Tertemiz gölü, daracık taş sokakları, mis gibi yemekleri ve eğlenceli gece hayatı ile olmazsa olmaz bir Makedonya şehri.

makedonya_golu

Makedonya Ohrid Gölü : Makedonya gezilecke yerler

O yüzden, öyle 2 satırda anlatmak yerine, Ohrid Gezilecek Yerler & Ohri Gölü Gezilecek Yerler yazımda sırasıyla anlattım.

14. Makedonya’da Kaç Gün Kalınır ?

Makedonya, küçük bir ülke. Yukarıda belirttiğim tüm şehirleri gezecekseniz, en az 1 hafta ayırın derim. Eğer, önceliklendirme gereği duyarsanız ;

 • Üsküp – Stobi – Matka Kanyonu :  2 gün
 • TETOVA-Mavrova-Kocacık-Debre : 1-2 gün
 • Struga – Ohrid – Bitola : 2-3 gün

15. Makedonya’da Yapılmadan Dönülmemesi Gerekenler Nelerdir ?

 • Meşhur köftelerini yemeden ( Makedonya’nın nesi meşhur diye sorsanız, bu cevabı verirdim.)
 • Ohrid Gölü’nde yüzmeden
 • Matka Kanyonu’nu görmeden
 • Bitola sokaklarında yürümeden
 • Sveti Naum’a hayran olmadan

16. Makedonya’da Nasıl Bir Rota İzlenmeli ?

Aslında yukarıda tüm rotayı sizlere anlattım. Eğer, full bu rotayı yapmak isterseniz, bence en az 6-7 gün ayırmanız gerekiyor. Rotanız ise şu şekilde olsun derim :

 • Üsküp – Stobi – Matka Kanyonu – TETOVA – Mavrova – Kocacık – Debre – Struga – Ohrid – Bitola – Üsküp
makedonya_ohrid_çarşı

Ohrid Çarşı

17. Makedonya’ya Neden Gidilir ?

 • Vizesiz bir ülke. Kapıdan rahatça ülkeye girebiliyor.
 • Ucuz. Bize göre, hele ki diğer Avrupa kıtasında yer alan ülkelere göre çok ekonomik.
 • Yakın. Uçakla sadece 1 saat 10 dakika sürüyor.
 • Bizden biri. Özellikle dil sorunu olanlar : Türkçe konuşan o kadar çok Makedon vatandaşı var ki !
 • Makedonya insanları. Gerçekten çok ama çok sıcak kanlı insanlar. Bizi seven o kadar çok Makedon ile tanıştım ki !
ohrid_sveti_naum_gezi

Sveti Naum : Ohrid Gezilecek Yerler

18. Makedonya Seyahati Kaça Mal Olur ?

Makedonya pahalı mı ya da tam tersi Makedonya ucuz mu ?

Bir ülke hakkında en çok soru aldığım bölüm sanırım maaliyet kısmı. Haklısınız. O yüzden, şimdi sizlere kendimce Makedonya turu yapacak olsanız ve bunu bireysel yapacak olsanız ne kadar mal olurdu tek tek anlatayım. Bu maaliyetler, tamamen değişebilir ve sizin beklentilerinize göre artıp azalabilir.

 • Makedonya Ulaşım : Uçak bileti fiyatları genelde 400-600 TL arasında. Hem THY hem Pegasus hergün karşılıklı seferler düzenliyorlar. Ama genellikle Pegasus daha avantajlı oluyor.

Makedonya’da ulaşım için, öyle büyük paralar harcamanıza gerek yok. Özellikle şehir içi ulaşımda 3-5 euroya ulaşım masraflarınızı halledebilirsiniz. Şehirler arası gezecekseniz, tek yön otobüs biletleri genelde 8-10 Euro civarında oluyor. Bu arada, şehir içinde sanırım araca hiç ihtiyacınız olmayacak bile.

ohrid_golu_gezi

Ohrid Gölü

Ayrıca, Makedonya’da araç kiralayarak gezmenizi öneririm. Bu, hem daha keyifli olur, hem de 3-4 kişi olursanız daha ekonomik bir şekilde gezebilirsiniz. Makedonya turu planı yaparken, araç kiralamayı düşünüyorsanız şu siteye bakmanızı öneririm.

Makedonya Uçak bileti konusunda ise, mutlaka En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakın. Nasıl uçak bileti masraflarınızı ucuza mal edeceğinizi tek tek yazdım.

 • Yemek : Makedonya’da yemekler çok pahalı değildi. Güzel bir köfteyi 12 TL’ye yiyebiliyorsunuz. Kahvaltı konusunda ise, öyle çok fazla bir beklentiniz olmasın. Bunu da söylemiş olayım.

Ülkede alkol ve sigara fiyatları, bize göre yine ekonomik. Gece hayatını yaşamak isterseniz, bu açıdan çok daha ekonomik rakamlara mal edebilirsiniz. Mekanlarda, genelde kokteyller 4 Euro civarında oluyor.

 • Konaklama : Yukarıda söylediğim gibi, Makedonya’da 4 kişi, 100 TL’ye evde konaklayabiliyorsunuz. Yani kişi başı, 6-7 dolar civarında.
 • Eğlence : Eğlenceyi, gece hayatı olarak ele alıyorum. Dediğim gibi, gece kulüplerinde alkol fiyatları 3-5 Euro.  
 • Alışveriş : Makedonya’dan ne alınır ? Alışveriş konusunda iyi değilimdir. Sevmem de. Ama, Ohrid’deki meşhur inciler (Ohri incisi) bile 10 Euro civarındaymış. Gerçek mi, sahte mi orasını bilemeyeceğim ama alışveriş konusunda da, bize göre ekonomik olduklarını düşünüyorum.

Genel itibari ile ; günde 30-40 Euro harcayarak, çok rahat Makedonya turu yapabilirsiniz.

19. Makedonya’ya Ne Zaman Gidilir ?

Bana göre, Makedonya’ya gitmek için en güzel dönem Haziran-Ekim arası. Hem havalar daha güzel, hem de bir çok şehir daha hareketli oluyor. Kış mevsiminde gitmenizi tavsiye etmem.

bitola_gez

Bitola Sokakları : Makedonya turu yapacaklara öneririm

Bildiğim kadarıyla çok ama çok soğuk oluyor. Yaz mevsiminde, ya da bahar mevsiminde giderseniz bir çok etkiliğe de şahit olma şansınız olacaktır.

20. Makedonya’da Benim Yapmadığım Ama Size Önerilerim

 • Matka Kanyonu’nda kano turu yapamadım. İçimde kaldı. Siz yapın derim.
 • Debre taraflarında bir gece konaklayıp, güzel Spa tesislerinde huzura ermek isterdim.
 • Ohrid’de paraşütle dağdan atlayabiliyormuşuz. Dönerken öğrendim. Ben yapamadım. Siz yapın derim.
makedonya_gezi

St John Kilisesi : Ohrid Gezilecek Yerler

21. Makedonya Seyahati Hakkında Uyarılarım ?

 • Yollar çok iyi değil. Baştan belirteyim. Araç kiralayarak Makedonya Turu yapacaksnız, aman dikkatli olun.
 • Balkanlar turu yapacak olan bir çok kişi, mutlaka Makedonya’ya da uğramak ister. Tur planlarınızı yaparken, mutlaka Kosova-Arnavutluk gibi komşu ülkeleri de plana dahil edin.
 • Kış mevsiminde çok soğuk olabilir. Bunu bilerek plan yapın.
 • Yola çıkmadan önce, benim Vizesiz Balkan Ülkeleri yazımı da bir okuyun. Rota çıkarmanızda yardımcı olur.

Makedonya Turu Planlıyorsanız, bu yazılarımı da okuyun

Beni, aşağıda veya yan tarafta yer alan sosyal medya hesaplarımdan da takip edin (Her yerde birhayalinpesinde diye aratabilirsiniz). Bu sene, 30 civarında ülkeye gideceğim. Hepsini, o hesaplarımda tek tek göstereceğim.

Makedonya turu yapacak herkese şimdiden keyifli seyahatler dilerim. Elimden geldiğince Makedonya Başkenti Üsküp‘ten tutun da; Ohri Gölü‘ne kadar her şeyi anlatmaya çalıştım. 2 kez gittiğim, Balkan Turu yapacak herkesin mutlaka uğraması gereken Makedonya, yakın, vizesiz ve bizden birisi gibi oluşu ile benim beğenimi almıştı. Umarım, sizler de keyfini sürersiniz. Hayal edin. Düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

30 Yorum

  • Ozlem aksu
  • koray
 1. Alper
  • Deniz Pehlivan
 2. Bosch Servisi
 3. Caner
 4. emre
  • Deniz Pehlivan
 5. Tuğba
 6. FATMA
  • Deniz Pehlivan
 7. Selen
  • Deniz Pehlivan
 8. Seren
 9. Didem keser
  • Deniz Pehlivan
 10. Alişan Can
  • Deniz Pehlivan
 11. Işıl
  • Deniz Pehlivan
 12. Şefika
 13. Ali Gülseren
 14. Yunus
  • Deniz Pehlivan
 15. Ayça
  • Deniz Pehlivan

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.