Makedonya Başkenti Üsküp Gezilecek Yerler

Makedonya’nın Başkenti Üsküp, Vardar Nehri üzerine kurulu köprüleri, yüz milyonlarca Euro harcanarak yeniden tasarlanan binaları ile Makedonya‘nın en büyük şehri. 2. kez gittiğim Üsküp’te, tüm gezilecek noktaları tek bir yazıda toplamaya çalışmakla kalmadım ; aynı zamanda detaylı bir Üsküp gezi rehberi hazırladım. Peki Üsküp’de nereler gezilir ? Hızlıca onlara Üsküp gezilecek yerler listesine değinelim :

Makedonya Başkenti Üsküp Gezilecek Yerler Yazımı Okumadan Önce : Mutlaka ama mutlaka Makedonya Turu yazımı da okuyun. Orada, Makedonya hakkında aradığınız tüm gezi önerilerimi ve rehberlerimi tek bir yazıda görebilirsiniz.

1. Üsküp Nerede

Makedonya’nın en büyük şehri ve Başkenti olan Üsküp (Skopje) Makedonya’nın kuzeyinde yer alıyor.

uskup_nerede_makedonya

Üsküp Nerede

Özellikle Sırbistan veya Kosova gitmeyi planlayan bir çok seyahat severin, mutlaka uğrak noktalarından bir tanesi de Uskup oluyor.

Makedonya Uçak bileti konusunda ise, mutlaka En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakın. Nasıl uçak bileti masraflarınızı ucuza mal edeceğinizi tek tek yazdım.

2. Makedonya Başkenti Üsküp Gezilecek Yerler

Makedonya, yaklaşık 600 sene Osmanlı himayesinde kalmış. Hal böyle olunca, Üsküp’de hatta tüm ülkede, Osmanlı etkisi hala devam ediyor.

Şehrin kalbinde yer alan Makedonya Meydanı’ndaki Atlı Savaşçı Heykeli ilk durağım oluyor. Makedonya’nın gözdesi olan Üsküp’de gezilecek yerler rotam başlıyor :

3. Makedonya Meydanı

fly insta fly insta

Şehrin kalbi olarak bilinen Makedonya Meydanı’nda yer alan Büyük İskender Heykeli beni ilk selamlayan yapı oluyor. Biraz ilerisinde de, şehrin simgelerinden birisi olan meşhur Kapılarını (Makedonya Takı) görüyorum.

uskup_meydan

Makedonya Meydanı : Üsküp gezilecek yerler

Heykelin altında yer alan şaşalı aslanlar ve müzikle beraber başlayan su şovları görülmeye değer. Meydanı geçtikten sonra, Taş Köprü’ye doğru ilerliyorum.

4. Taş Köprü

Meydanın hemen ilerisinde yer alan, Vardar Nehri’ni geçerek, Türk Mahallesi yani Türk Çarşısı’na gitmek istiyorum. Burası, bizden bir yer aslında. Ama önce, Taş Köprü’den de biraz bahsedelim.

uskup_kopruler

Taş Köprü : Üsküp gezilecek yerler

Taş Köprü, yaklaşık 600 yıllık bir yapı ve şehrin 2 yakasını birbirine bağlıyor aslında. Bu arada, Vardar Nehri öyle berrrak bir şekilde gürül gürül akmıyor. Haberiniz olsun.

5. Türk Çarşısı (Old Bazaar)

fly insta fly insta

Köprüler şehri Üsküp’te fotoğraf çekmek istiyorsanız hem gece hem de gündüz bu şehri görmelisiniz. Bana sorarsanız, gecesi gündüzünden daha güzel. Bunu da belirteyim dedim.

üsküp_türk_çarşısı

Türk Çaşısı : Üsküp gezilecek yerler

Türk Çarşısı, aslında küçük bir Anadolu şehri gibi. Taş sokaklar, nargile kokan kafeler, her köşede yer alan ve mis gibi köfte kokan restoranlar burada yer alıyor. Ayrıca, Kapan Han da burada yer alıyor. Özellikle çay içmek için güzel bir yer.

6. Mustafa Paşa Camii

Üsküp’e ilk gittiğim zaman, bu camiiye gelmiştim. “Hoşgeldiniz çocuklar.” diyerek kollarını açan ak sakallı amcaları görünce çok şaşırmıştım. O zamanlar, böyle şehirler hakkında çok fazla bilgim yoktu. İnsanların Türkçe konuşmasını dahi idrak edemiyordum.

uskup_camii

Mustafa Paşa Camii : Üsküp gezilecek yerler

Meğer, Makedonya’da bir sürü camii, bir çok Türk vatandaşı varmış. İşte göreceğiniz güzel camilerden bir tanesi de burası. Mustafa Paşa Camii, 1492 yılında yapılmış klasik camilerden bir tanesi. Devrin vezirlerinden Mustafa Paşa tarafından yaptırıldığı için ismi Mustafa Paşa olarak anılmış.

7. Üsküp Kalesi

Şehri biraz da tepeden göreyim diyorum. 10 dakika yürüme mesafesindeki Üsküp Kalesi bir sonraki durağım oluyor. 6. y.y.’da inşa edilen Kale, aslında biraz yorulmuş bir yapı.

uskup_kalesi_makedonya

Üsküp Kalesi : Üsküp gezilecek yerler

Çok fazla ayakta kalan ve kayda değer görülecek yer olmasa da, Üsküp’ü tepeden görmek için biçilmiş kaftan. Özellikle gün batımı anında mutlaka görülmeli.

8. Sredno Vodno (Millenyum Hacı)

Üsküp, aslında öyle çok büyük bir şehir değil. Sizlere, tek tek tüm camileri, hanları ve hamamları da yazmayacağım. O yüzden, benim yaptığım gibi yukarıdaki rotaları gezdikten sonra, şehri tepeden görmek için Sredno Vodno dağına çıkmanızı öneriyorum.

Burası, Üsküp Meydanı’ndan da görünen, dağın tepesindeki haç işaretinin olduğu yer. Önce araçla yarım saat kadar tepeye çıkıp, ardından teleferikle yukarıya çıkıyorum. Bilet tek yön 50, gidiş geliş 100 Dinar. 1.040 metrede yapılan meşhur Milenyum Hacı da burada yer alıyor.

uskup_tepe_gezi

Sredno Vodno : Üsküp gezilecek yerler

Makedon Ortodoks Kilisesi tarafından yapılan haç, Hristiyanlığın 2.000’inci yılı şerefine yapılmış. Sadece Makedon halkı değil, hem Amerika hem de Avrupa ülkeleri de yapımında destek olmuşlar. Burada yer alan kafelerde oturup, biraz soluklandıkta sonra aşağıya iniyorum. Ama şehir merkezine değil, hemen 5-10 dakika uzaklıkdaki Makedonya Köyü’ne.

9. Macedonian Village (Makedonya Köyü)

Burası, Makedonya’nın farklı bölgelerindeki köy evlerinden esinlenerek oluşturulmuş yapay bir bölge aslında. Hemen Vodno Dağı’nın eteklerinde yer alan köyde, en çok sevdiğim ev tarzları Bitola-Ohrid tarzları oluyor.

makedonya_koyu_uskup

Makeodanya Köyü : Üsküp gezilecek yerler

Köyde biraz keyif yapıp, güzel fotoğraflar çektikten sonra, rotamı şehir merkezindeki meşhur caddeye çeviriyorum.

10. Macedonia Street (Makedonya Sokağı)

Üsküp’ün hemen kalbinde yer alan Makedonya Sokağı, aslında bir çok dükkanın, kafenin, kiliselerin ve eğlence merkezlerinin bulunduğu bir caddde. Burası için, Makedon halkının “İstiklal Caddesi” diyebilirsiniz.

uskup_makedonya

Makedonya Sokağı : Üsküp gezilecek yerler

Caddede biraz dolaştıktan sonra, artık 2. gün gideceğim Stobi ve Matka Kanyonu planlarımı yapmak için, otelime geri dönüyorum.

11. Üsküp’te Konaklama Önerilerim

Üsküp, oldukça zengin konaklama seçenekleri ile hizmet veren otellerin bulunduğu bir şehir. Özellikle Makedonya Meydanı’na yakın bir yerde konaklarsanız, bir çok Üsküp gezilecek yerler noktalarına kolayca erişebilirsiniz.

Üsküp konaklama önerilerimi, her bütçeye göre şimdi sıralayacağım. Bu işletmelerin hepsi, kendi sınıflarının bence en güzelleri. Otellerin isimlerine tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Üsküp Hostel Önerileri : 

 • Rekord Hostel : Üsküp’deki en güzel hostellardan birisi olan Rekord, 2 kişi gecelik 100 TL fiyat talep ediyor. Makedonya Meydanı’na yürüyerek 1-2 dakika mesafede.
 • Skopje Hostel : Üsküp Hostel, tammmm 9.7 almış. Üsküp’ün kalbinde yer alan hostelda, kişi başı ücret 40 TL.
 • Hostel Louis : Hostel Louis de çok güzel bir hostel. Zaten 9.1 gibi güzel bir puanı var ve gecelik 2 kişi fiyatı 87 TL.

Üsküp Ekonomik Oteller : 

Üsküp Orta Bütçeli Oteller : 

 • Solun Hotel Spa : Tam 9 puan almış bir otel. Şehrin tam kalbinde. Gecelik 279 TL.
 • Hotel Senigallia : Tammmm 9.5 almış bir işletme. 2 kişi gecelik fiyatı 249 TL ve şehrin tam kalbinde.
 • Duvet Center Hotel : 9 Puan almış olan otel için 2 kişi gecelik 302 TL ödemeniz gerekiyor.

Üsküp İyi Oteller :

 • Park Hotel Spa: Ben burada konakladım. Harika bir oteldi. Şehir merkezinden 10 dakika kadar yürüme mesafesinde ama otel değil, resmen ev gibi idi. Eğer fiyatı önemli değil diyorsanız, gözünüz kapalı rezervasyonuzu yapabilirsiniz. Lakin gecelik fiyatı 542 TL.
 • Stone Bridge Hotel : En iyi Üsküp otelleri arasında yer alan bu tesisde, gecelik konaklama fiyatı 2 kişi 455 TL
 • Marriot Hotel : Zaten Marriot Hotel. Çok fazla bir şey yazmaya gerek yok. Gecelik fiyatı 470 TL. Şehrin tam Makedonya Meydanı bölümünde.

Bu saydığım ve aşağıda sayacağım tüm otellerde, gönül rahatlığı ile konaklayabilirsiniz. Dilediğiniz otelin ismine tıklayarak, bütçenize göre konaklayınız. Bu listeleri çıkartırken ne dirsekler çürüttüm bir bilseniz 🙂

 • Üsküp için gerekli gün sayısı : 1 gün. Ama, aşağıda anlatacağım Stobi ve Matka Kanyonu’na da gidecekseniz 2 gün ayırın. Konaklamanızı Üsküp’te yapıp, gün içerisinde tüm gezilecek noktalara git-gel yapabilirsiniz. Yine söylüyorum : Üsküp’te olağanüstü gezilecek noktalar beklemeyin. Ama uğramadan da geçmeyin.

12. Üsküp Yeme İçme Restoranlar

Üsküp, aslında Makedonya’nın dünyaya açılan kapısı. Hal böyle olunca, şehirde gayet kaliteli oteller, işletmeler ve restoranlar bulunabiliyor. Aşağıda sayacağım restoranların isimlerine tıklayarak, restoranları inceleyebilirsiniz :

uskup_yemekler_makedonya

Üsküp Yemekleri : Makedonya

 • Marriot Oteldeki Restoran : Makedonya Meydanı’nda yer alan otelde, tavce gravce 280 dinar, Moussaka 380 dinar. Burası yemek yemeden çok, bir şeyler için tercih edilmeli derim.
 • Destan RestoranTuristVavilon ve Cosmos : Bu 4 restoran da, meşhur Makedonya köftelerini veya kuru fasulyelerini tadabileceğiniz restoranlar. Hepsi hemen Türk çarşısının olduğu bölgede bulunuyor. Genelde, tek porsiyon köfteler 12 TL.
 • Kapanhan : Burası, aslında güzel bir bahçesi olan han. Tam çay içmelik bir yer. Yukarıda saydığım köftecilerin arkasında yer alıyor.
 • Craft Brewery Temov : Ev yapımı bira yapan otantik bir işletme. 50’lik biralar 200 dinar civarında.
 • Pelister : Makedonya’nın en iyi ve pahalı restoranlarından birisi bana göre. Ama yemekler oldukça lezzetli. Hemen Makedonya meydanında yer alıyor.
 • Vodenica Mulino : Ülkenin en kaliteli restoranı desem yanılmam. Özellikle, deniz mahsulleri ve şaraplar olağanüstü.

13. Üsküp Gece Hayatı

Üsküp gece hayatı da çok ama çok hareketli. Özellikle hafta sonları. Gidebileceğiniz Üsküp Gece Kulüpleri ise :

 • Cuban
 • İntermezzo Lucky Time
 • Club Avenue
 • Club Marakana

Bir çok gece kulübü, dam (eş) olmadan da sizi kabul ediyor. Alkol fiyatları da, genelde 3-4 Euro civarında oluyor.

Bu arada, hava yağmurlu olduğu zaman Makedonya sokaklarında kimseyi bulamazsınız demişlerdi. Doğruymuş. Yağmur başladı mı, bir anda herkes kayboluyor. Bilginize.

14. Stobi Gezilecek Yerler

İlk gün Üsküp ve çevresini gezdikten sonra, ertesi gün istikametim, tarihi şehirleri Stobi oluyor. Burası, aslında eski bir yerleşim yeri, çok ama çok eski bir bölge. Tarihi M.Ö. 7. y.y’a dayanan bölgede; pazarlar, kiliseler, tapınaklar ve tiyatrolar bulunuyor.

stobi_makedonya

Stobi Makedonya : Üsküp gezilecek yerler

 • Ulaşım : Kendi şahsi aracınız olmalı. Özellikle, Roma döneminden kalma bir çok tarihi kalıntı hala görülebiliyor ancak bir rehberler gezmek çok daha faydalı olacaktır. Çünkü, antik şehrin sadece % 20’si gün ışığına çıkmış durumda. Antik şehre gidince, size yardımcı olan rehberler bulunuyor.
 • Giriş Ücreti : 120 Dinar
 • Stobi Yeme İçme : Bovin winery adında çok güzel bir şarap üretim tesisi var. Burası hem şarap evi, hem restoran hem de sadece şarap alabileceğiniz bir işletme. Ülkenin en iyi şarap markalarından birisi olan Bovin winery listenizde olsun derim. Şaraplar, peynirler ve trileçe tatlısı efsaneydi.

Otel bulma konusunda “En iyi otel bulma arama motorları yazıma bakınız. Oradan detayları görebilirsiniz.

15. Matka Gezilecek Yerler

Matka Kanyonu, Makedonya’ya gelen herkesin MUTLAKA görmesi gereken bir değerdir. İtiraf edeyim : Daha önceki Makedonya gezimde, nasıl bu hatayı yaptım bilmiyorum ama, burayı es geçmiştim.

O yüzden, 2.kez gittiğim Makedonya turumda, Matka Kanyonu’nu es geçmek istemedim ve 2. günümde hemen rotamı Matka Kanyonu’na çevirdim.

Matka_kanyonu_gezilecek_yerler_makedonya

Matka Kanyonu : Üsküp gezilecek yerler

Matka Kanyonu binlerce dönümlük arazide bulunuyor. İçerisinde yer alan Matka Gölü ve kanyon, öylesine güzel ki; üstüne bir de tam 14 km uzunluğunda yürüyüş parkuru var.

Sadece Avrupa’nın değil, dünyanın da en güzel doğa harikalarından birisi olan Matka Kanyonu için giriş ücreti 1.000 Dinar civarında. Üsküp’ten kalkan otobüsler (60 Numaralı) ile Matka Kanyonu’na gelinebildiği gibi, şahsi aracınız ile de ulaşabiliyorsunuz.

Kanyon içerisinde bulunan kanolar ile mağarayı (Vrelo Mağarası) gezebiliyor ya da tekneler ile gölü keşfedebiliyorsunuz.

matka_kanyon_uskup

Matka Kanyonu

Matka Kanyonu’nun hemen girişinden yaklaşık 300 metre ilerisinde, çok güzel bir restoran ve otel de var. Restoran, biraz pahalı. Pahalı dediğime bakmayın, güzel bir yemek yiyecek olsanız, ödeyeceğiniz rakam 40-50 TL civarında ama Makedonya şartlarında pahalı tabi. Kahve ise, 2 Euro civarında idi.

Matka Kanyonu hakkında söyleyeceğim diğer husus; Eğer vaktiniz ve imkanınız olursa, mutlaka burada bulunan efsane Canyon Matka Otel’de konaklamanız. Böylesine muazzzaaam bir otelde konaklamadığım için çok ama çok üzüldüm.

Siz, bu hatayı yapmayın ve imkanınız olursa, gecelik 2 kişi sadece 110 TL ödeyerek konaklayabileceğiniz bu otelde kalın derim. Rezervasyon veya oteli incelemek için tıklayın.

Bu yazılarımı da mutlaka ama mutlaka okuyunuz 

Üsküp ve çevresinde bu güzeller güzeli yerleri gezdikten sonra, artık bir sonraki durağım Makedonya’nın en güneyi olan Ohrid ve çevresi oluyor. Olağanüstü güzellikteki Ohrid gölü, Struge ve Bitola şehirlerine dair yazılarıma Ohrid Gezilecek Yerler Ohri Gölü Gezilecek Yerler yazımdan devam edebilirsiniz.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.