Ohrid Gezilecek Yerler : Ohri Gölü Gezilecek Yerler

Ohrid, Makedonya’nın en doğusunda yer alan harika bir göl şehridir. Bölgede, her ne kadar benim Makedonya‘daki en favori gezilecek yer olarak gördüğüm Ohrid Gölü ön plana çıksa da, aslında bu coğrafya daha onca güzel yerlere de ev sahipliği yapıyor. O yüzden, bu yazımda sadece Ohrid gezilecek yerler listesine değinmekle kalmayacağım. Aynı zamanda, Ohrid’deki restoranları, Ohrid gece hayatını, hatta hemen yanıbaşında yer alan Struga ve Bitola yani Manastır şehirlerinde izlediğim tüm rotayı da anlatacağım.

Ohrid Gezilecek Yerler Yazımı Okumadan Önce : Mutlaka ama mutlaka Makedonya Turu yazımı da okuyun. Orada, Makedonya hakkında aradığınız tüm gezi önerilerimi ve rehberlerimi tek bir yazıda görebilirsiniz.

1. Ohrid Nerede

Makedonya’nın güneyinde, Arnavutluk sınırında bulunan Ohrid, ArnavutlukYunanistan ve Makedonya’nın ortak olarak kullandığı Makedonya Gölü ile nam salmıştır.

ohrid_nerede_makedonya

Ohrid Nerede : Makedonya

Makedonya’nın en turistik şehirlerinden birisi olan Ohrid, 20-30.000 kişinin yaşadığı küçük bir şehir aslında. Ohrid’e geldiğinizde ise, komşusu Struga ve Bitola şehirler mutlaka görülmesi gereken yerler. O yüzden ilk durağımız Struga ile başlayalım.

Makedonya Uçak bileti konusunda ise, mutlaka En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakın. Nasıl uçak bileti masraflarınızı ucuza mal edeceğinizi tek tek yazdım.

2. Struga Gezilecek Yerler

Daha önceden Makedonya Başkenti Üsküp Gezilecek Yerler yazımı okuduğunuz varsayarak, rotamıza devam edelim. Artık sonunda Ohrid Gölü’ne varıyorum. Ama ilk durağım, Ohrid kadar güzel olmasa da Struga şehri oluyor.

struga_ohrid_golu-1

Struga : Ohrid Gezilecek Yerler : Ohri gölü

Aslında burası küçücük bir yer. Toplasanız 20-30.000 kişi yaşıyor. Sahilde yer alan kafelerde güzel bir gün batımı geçirdikten sonra, asıl şehre, yani Ohrid’e gidiyorum.

3. Ohrid Gezilecek Yerler

Ohrid, Makedonya’nın en güzel duraklarından bir tanesi. Tertemiz gölü, daracık taş sokakları, mis gibi yemekleri ve eğlenceli gece hayatı ile olmazsa olmaz bir Makedonya şehri.

Bitola_gezilecek_yerler

Bitola Gezilecek Yerler

Ohrid’e 2. kez gelmeme rağmen, sanki ilk defa bu bölgeye gelmişim gibi heyecanlıyım. Meydanlarını ve kordon kısmını gezerken “Sanki Akdeniz’de bir şehrimizi geziyormuşum.” hissine kapılıyorum. İlk gün şehirde kordon kısmını gezdikten sonra, gece erkenden uyuyorum. Yarın uzun bir gün olacak.

4. St Sofia Kilisesi 

St Sofia Kilisesi, Ohrid’in en güzel yerlerinden bir tanesinde, eski şehir merkezinde yer alıyor. Taş sokakları yürüyerek ilerlediğim bölgedeki evlerin bir çoğu, bana Anadolu evlerini hatırlatıyor. Hepsinin pencerelerinin köşeleri ağaçtan ve çatıları da bizdeki gibi.

st_sofia_ohrid_gezi

St Sofia : Ohrid Gezilecek Yerler

Yaklaşık 10 dakika yürüdükten sonra 852 yılında yapılan bu kiliseye geliyorum. Ohrid’deki 300’den fazla kiliseden bir tanesi olan St Sofia’nın iç kısmı ve freskoları olağanüstü. Burada biraz fotoğraf çektikten sonra, artık Ohrid Gölü’nü tepeden seyretmek istiyorum.

5. Ohri Antik Tiyatro

Ara sokakları yürürken o kadar keyif alıyorum ki, sanki buraları çok iyi biliyormuşum hissine kapılıyorum. 5-10 dakika yürüdükten sonra Ohrid’in meşhur antik Tiyatrosunu görüyorum.

Eski Roma döneminden kalan ve tam 4.000 kişi kapasiteli tiyatro, neredeyse 2.400 yıllık bir yapı. Ayrıca, günümüzde yaz mevsiminde etkinliklere ev sahipliği yapmaya da devam ediyor.

6. Plaoshnik (Plaoşnik) Ören Yeri

Ohrid’in en önemli ören yerlerinden bir tanesi ise Plaoshnik. Burası aslında arkeolojik bir bölge.

makedonya_gezilecek_yerler

Plaoshnik : Ohrid Gezilecek Yerler

Ören yerinde bulunan Aziz Clement kilisesi ilk başlarda kilise olarak hizmet vermiş; Osmanlı’nın fethinden sonra ise camii olarak kullanılmış. Giriş 100 Dinar.

7. Ohrid Kalesi (Fortress)

3 kilometre uzunluğundaki Ohrid Kalesi, Ohrid’in en güzel noktalarından bir tanesi.

ohrid_kalesi

Ohrid Kales : Ohrid Gezilecek Yerleri

Bir çok kez yıkılmış olan kale, neyseki restore edilmiş ve günümüzde bir çok duvarı hala ayakta kalabilmiş.  Giriş 60 Dinar.

8. St John Kilisesi

Makedonya’nın bir çok tanıtım videsunda görmüşsünüzdür. Gölün kenarında, gün batımı anında çekilen bir kilise var.

makedonya_gezi

St John Kilisesi : Ohrid Gezilecek Yerler

İşte onun adı St John Kilisesi. Bir sonraki durağım, bu kilise oluyor. 1447 yılında inşa edilmiş olan St John Kilisesi, özellikle biraz Ohrid Gölü’nü dinleyip, gün batımı anında fotoğraf çekmek için biçilmiş kaftan.

9. Tekne ile Ohrid’e Dönüş

Artık her yeri gezdiğimize göre, şehir merkezinden Türk çarşısına gitmek için yol alayım diyorum. Ancak, dönüşü yürüyerek değil, hemen St John Kilisesi’nin altında yer alan küçük koydaki tekneler ile yapma derdindeyim.

ohri_golu

Ohri Gölü : Ohrid Gezilecek Yerler

Kaptanın 300 Dinar zorlaması sonuç vermeyince, 200 Dinar’a anlaşıyorum, ki muhtemelen hala kazık yedim, ve yönümü Ohrid Gölü’nün rüzgarını ardıma alarak şehir merkezine çeviriyorum. İstikamet neresi dersiniz ?

10. Bay of Bones Müzesi

Bu sefer, daha önceden Ohrid’de görmediğim bir yere gidiyorum. Burası, İÖ. 1200’lü yıllırda suyun üzerine inşa edilen köy aslında.

ohri_gezilecek_yerler

Bay of Bones : Ohrid Gezilecek Yerler

1990’larda kazı çalışmaları sonucunda bulunan ve günümüzde gün ışığına kavuşturulan müze, şimdilerde binlerce turisti ağırlıyor. İçerisinde o dönemden kalma çanaklar, çömlekler, takılar, günlük yaşamda kullanılan daha nice eşya sergileniyor. Giriş ücreti : 100 dinar.

11. Sveti Naum

Bana göre, Makedonya’daki en güzel 3 yerden bir tanesine gidiyorum. Galioica Doğal Parkı içerisinde yer alan olağanüstü bir yer burası. Henüz daha giriş kısmından ilerlerken, beni muhteşem bir manzara karşılıyor. Solumda, mavi boyalı bir tekne, pürüssüz bir göl, ardında ise yemyeşil bir orman. Rüya gibi.

ohrid_sveti_naum_gezi

Sveti Naum : Ohrid Gezilecek Yerler

Burada bulunan teknelerle gölü gezebiliyorsunuz ve 4 kişi 10 Euro civarında fiyat talep ediyorlar. Ben, tekneyle gezmek yerine yoluma devam ediyorum. Burada bulunan meşhur Aziz Naum Manastırı bir sonraki durağım oluyor. Yaklaşık 1.200 yıllık bir manastır burası. St Naum’un mezarının içerisinde bulunduğu, bir de kilise yer alıyor.

ohrid_gezi

Stevi Naum : Ohrid Gezilecek Yerler

Ortodoks kilisesi mimarisi ile beni karşılayan yapının iç kısmı efsane güzel. Duvarlardaki freskler hala ayakta kalmayı başarmış. Burada biraz zaman geçirdikten sonra, Makedonya sınırına gitmek üzere yola çıkıyorum. “Ne alaka ?” dediğinizi duyar gibiyim. Anlatayım :

12. Makedonya-Arnavutluk Sınırı

Araç ile yaklaşık 5-10 dakika uzaklıkta yer alan sınırdan, sırf değişiklik ve deneyim olsun diye gidiyorum. Sınıra bisikleti ile gelip, sonrasında gölün Arnavutluk kısmında dolaşıp, akşam üzeri de bisikleti ile geri dönen onlarca gencin olduğunu duyduktan sonra, ben de en azından yürüyerek gideyim diyorum.

ohrid_sınır_arnavutluk

Makedonya Arnavutluk Sınırı : Ohrid Gezilecek Yerler

Yaklaşık 1 saat süren Arnavutluk-Makedonya sınırına gidip-geldikten sonra, her ne kadar deneyim denizinde boğulmasam da, en azından bu deneyimi de atlamamış oluyorum.

13. Lake Prespa ( Prespa Gölü)

Parku Nacional Galiçiça içerisinden arabayla ilerleyerek yoluma devam ediyorum. Yüzlerce metre tepeye çıktıktan sonra, beni efsane bir Ohri Gölü manzarası karşılıyor.

Burası, Ohrid Gölü ile Prespa Gölü arasındaki bir nokta aslında. Prespa Gölü ise, Bitola’ya giderken hemen yolumun üzerinde. Bu göl, tam 3 ülkenin sınırını kapsıyor : Makedonya-Arnavutluk-Yunanistan.

prespa_golu_makedonya

Prespa Gölü : Ohrid Gezilecek Yerler

Yaklaşık 45 dakikalık keyifle geçen yolculuktan sonra Prespa Gölü’ne geliyorum. Göl kenarında yer alan Square Beach’de güzel bir öğle yemeği yiyorum. Gölden çıkan balıklar oldukça lezzetli.

Üzerine bir de pancake. Bu konuda da çok başarılılar. Özellikle nutella ve muzlu olan favorim. Burada güzel bir yemek yedikten sonra, bir sonraki durağım Manastır yani Bitola şehri oluyor. Ama dilerseniz, önce Ohrid ile ilgili otel önerilerimi de bitireyim. Sonra, Bitola ile aşağıa devam edelim. Ayrıca, yeme içme ve gece hayatı konularına da değineceğim.

14. Ohrid Otelleri

Ohrid’de Konaklama Önerilerim, Ohrid’de nerede kalınır ?

Ohrid, daha çok yazlık şehirleri olan bir kasaba havasında. Bizim, deniz-kum-güneş  konusunda popüler şehirlerimiz neyse, Ohri de Makedonlar için öyle bir yer.

Ohrid’de, yaklaşık 300 işletme var. Büyük bir çoğunluğu şehrin tam kalbinde yer alıyor. Ben, şimdi sizler için her bütçeye göre konaklama önerileri çıkaracağım.

Bu otellerin hepsi, güvenle inceleyebileceğiniz tesisler. Tek tek otelleri inceledim ve kendimce “Yahu Deniz. Sen olsan nerede kalırdın !” şeklinde empati yaparak listeyi hazırladım. O da şu şekilde :

Ohrid Hostel Önerileri : 

Ohrid’de sadece 7 tane hostel var.

 • City Inn Apartments & Dorm Rooms : Bu 7 hosteldan, tek beğendiğim bu işletme oldu. O da 9.4 almış ve 2 kişi gecelik 108 TL. Bana sorarsanız pahalı. O yüzden, aşağıda önerdiğim evleri kiralayın daha iyi derim.

Ohrid Ekonomik Oteller : 

 • Villa Saraj : Ohrid gayet ekonomik bir şehir dediğimi doğrular gibi. 2 kişi gecelik 83 TL.
 • Apartments Sonja : Bu tesis de 8.7 almış güzel bir işletme. 2 kişi gecelik fiyatı ne kadar dersiniz ? 83 TL.
 • Studios Anja : 9.1 almış bir tesis. Göl manzarası da efsane. Burası biraz pahalı. Gecelik 87 TL 🙂
 • House Meri : 9.4 almış fevkalade bir işletme. Göl manzarası da var. Gecelik 107 TL.

Ohrid Orta Bütçeli Oteller : 

 • Bache Apartments : Ohri Gölü’nü tepeden gören bu tesis, 8.8 almış ve gecelik fiyatı 120 TL.
 • Zura Apartments : 9.3 almış güzel bir daire. Gecelik fiyatı da gayet makul. 119 TL.
 • Villa St.Nicholas : Ohrid’in eski şehir merkezinde bulunan tesis, 8.7 almış. 2 kişi gecelik 147 TL fiyatı var.
 • Hotel Aleksandrija : 8.3 almış olan, direk Ohrid’in kalbinde bulunuyor. Gecelik fiyatı 2 kişi 196 TL. Özellikle Ohrid Gölü manzaraları odaları çok güzel.
 • Apartment Kaneo : Ohrid’de ev kiralamayı düşünüyorsanız, bu tesis güzel bir seçim olabilir. Evde 4 kişi bile kalabiliyorsunuz ve Ohri Gölü manzarası harika. Gecelik fiyatı ise 180 TL

Ohrid İyi Oteller :

Bu saydığım tüm otellerde, gönül rahatlığı ile konaklayabilirsiniz. Dilediğiniz otelin ismine tıklayarak, bütçenize göre konaklayınız.

 • Ohrid için gerekli gün sayısı : 2 gün. Keyif yapıp, dinlenmek istiyorsanız 3 gün de kalabilirsiniz.

15. Ohrid’de ne yenir ?

Makedonya yemekleri, genelde köfte-musakka-fasulye ve bolca ızgara çeşitlerini kapsıyor. Ancak Ohrid için önereceğim şey, daha çok deniz mahsulleri olacak. Balıklar, kalamarlar ve karidesler olağanüstü. Peki Ohrid restoran önerilerim hangileri ? Ohrid’de ne yenir ?

makedonya_ne_yenir_ohrid_golu

Ohrid’de Ne Yenir

 • Belvedere : Ohrid’deki en sevdiğim restoranlardan bir tanesi olan Belvedere, Ohrid’in hemen merkezinde, sahil kısmına 100 metre mesafede yer alıyor. Özellikle grilled squid (Izgara kalamar) cok ama çok güzel. Fiyatı 550 Dinar. Bununla beraber, ızgara köfteler, etler de olağanüstü. Restoranın özel tatlılarından Ice cream belvedere tatlısı 160 Dinar, Jack Daniels viski 230, başlangıçlar ortalama 150 dinar. Eğer, kilo olarak balık yemek isterseniz, balık çeşidine göre değişmekle beraber, fiyatı 1.000 Dinar civarı.
 • Pizza Saraishte : Hemen eski şehir merkezinde yer alan restoranda, mutlaka pizza yemenizi öneriyorum. Pizzalar genelde 200 Dinar civarında. İçecekler ise 70 Dinar. Tesis, hemen Ohri Gölü’nin kenarında yer alıyor.
 • Noa  : Noa da, hemen eski Ohrid bölgesinde bulunuyor. Ohrid Gölü kenarında yer alan restoranda, özellikle pizzlar çok lezzetli. Fiyatları ise 230 Dinar civarında. İçecekler ise, 60-70 Dinar. Bu arada, burası aynı zamanda bir pub/bar. Akşamları güzel canlı müzik oluyor. Özellikle gece 1-2’ye kadar eğlenmek için tercih edebilirsiniz. Peki ya Ohrid Gece Hayatı ?

16. Ohrid Gece Hayatı

Ohrid, bizim deniz kenarında yer alan şehirlerimiz gibi demiştim. Hal böyle olunca, özellikle yaz mevsiminde hınca hınç dolan gece kulüpleri hizmet veriyor. Ben, şehirdeki bir çok gece kulübüne gittim. Dilerseniz, şimdi biraz da ondan bahsedelim :

 • Cuba Libre Beach Club : Aslında 2 farklı mekanları var. Bunlardan ilki, şehir merkezinde yer alan gece kulüpleri. Diğeri ise, şehrin araçla 5-10 dakika dışında kalan sahil kısmında yer alan gece kulübü. Beach club tarzında düşünebilirsiniz. Her 2’si de, Ohrid’in en gözde gece kulüpleri olarak biliniyor. Fiyatlar, bize göre oldukça uygun. Giriş ücreti de yok.
 • Noa Pub : Burası, zaten yukarıda Ohrid yeme içme kısmında söylediğim işletme. Hem restoran hem de pub tarzında hizmet veriyorlar. Canlı müzik dinlemek için gidebilirsiniz.
 • The Duck Club : Hemen Ohrid meydanına yürüme mesafesinde yer alıyor. Genellikle canlı müzik yapıyorlar. Akşamları bir şeyler içmek için tercih edebilirsiniz.
 • Liquid Cafe :  Liquid, hemen eski şehir merkezinde yer alıyor. Gündüzler restoran, akşamları canlı müzik hizmeti veriyorlar. Ohrid Gölü’ne sıfır konumu ile güzel bir tercih.

Otel bulma konusunda “En iyi otel bulma arama motorları yazıma bakınız. Oradan detayları görebilirsiniz.

17. Bitola Gezilecek Yerler

Artık yavaş yava Makedonya gezimin sonuna yaklaşıyorum. Bitola, yani diğer adı ile Manastır, Ohrid’in doğusunda yer alıyor. Ben, buraya Prespa Gölü’nü gezdikten sonra gitmeye karar veriyorum. Bitola’yı da gezdikten sonra, Ohrid’e dönüp, sokaklarında kaybolmayı tercih ediyorum. Bu arada, Bitola nasıl bir yer dersiniz ?

bitola_gez

Bitola Sokakları : Ohrid Gezilecek Yerler

Bayıldım buraya. Özellikle sokaklar ve Shirok Caddesi (Onların İstiklal Caddesi olarak düşünebilirsiniz.) olağanüstü güzellikte. Rengarenk binalar, cafeler, barlar, restoranlar, kiliseler, camiler hep bu sokağa yakın yerde bulunuyor.

Caddeyi yürüdükten sonra, meşhur Manastır Askeri İdadisi‘ne geliyorum. Gurur duyacağım, gözlerimin dolacağı yere. Neden mi ?

 • Manastır Askeri İdadisi : Makedonya’nın en büyük 2. şehri olan Bitola’da bulunan bu müze, aslında Mustafa Kemal Paşa’nın liseyi okuduğu yer. Selanik’te doğan Atatürk, sonrasında burada eğitim almış. Eğitimi bittikten sonra ise, İstanbul’daki “İstanbul Harp Okulu”nda eğitimine devam etmiş.

İşte bu okul, günümüzde müze olarak hizmet veriyor. Hem Makedonya’nın tarihi, hem ülkenin coğrafik değerleri ve de kültürel eserleri sergileniyor; hem de Atatürk için ayrılan özel bir bölümde, Mustafa Kemal Paşa’nın giydiği kıyafetler sergileniyor. Burada bir de mektup yer alıyor. Mektupta, Atatürk’ün aşkı Eleni Karinte tarafından, Atatürk’e yazdığı satırlar tek tek okunabiliyor:

Bitola_gezilecek_yerler

Bitola : Manastır Askeri İdadisi

Bir zamanlar bir yerde… Çok seneler geçti, ben hâlâ her gün senden haber bekliyorum. Herhangi bir zamanda mektubumu alırsan, beni hatırla. Kâğıttaki gözyaşlarımı göreceksin. Yıllar geçiyor. Buralarda seninle ilgili çok şeyler konuşuluyor. Bir şeyler oluyor. Bu satırları okurken başka kadını seviyorsan, mektubumu yırt ve ona sor:

‘Manastırlı Eleni Karinte adında birinin, bir günlük tanıdığı ve âşık olduğu adama bütün ömrünü harcamış olduğuna inanıyor mu?’ Benim seni sevdiğim kadar, o kadını o kadar çok seviyorsan, kendisine hiçbir şey söyleme. Senin kadar mutlu olmasını diliyorum. Fakat balkondaki kızı hatırlıyorsan ve başkasını sevmiyorsan, seni beklediğimi ve ömrüm boyunca bekleyeceğimi bilmeni istiyorum. Döneceğini, beni unutmayacağını biliyorum…

Babam vefat etti.

Beni senden ayırdığından tam bir yıl geçti, beni eve kapattı ve bir ay çıkmama izin vermedi. Ağlıyordum. Biliyordum, tüm kilitleri ve hapisleri boşunaydı. Beni evlendirecek adamı sadece bir kez gördüm ve kendisi bana onu sevebileceğimi söyledi. Ben kendisine, ‘Hayır, ben sadece ilk aşkımı seviyorum’ dedim. Bir daha da görmedim. Babam beni hiçbir zaman affetmedi, ben de kendisini. Ölmeden birkaç gün önce yanına çağırdığında, ‘Eleni, biliyorum yanlış yaptım, hiçbir zaman iyi bir baba olamadım’ dedi.

‘Affetmeni istemiyorum, sen de isteme benden, Allah ikimizi affetsin. Senin için en iyisini isterken en kötüsünü yaptım’ dedi.

Babam kötü bir adam değildi. O zamanlardaki gibi artık genç ve güzel değilim. Bütün hayatım bir gün içinde.

Ebediyen seni seven ve seni bekleyen Eleni Karinte’n…”

 • Church St Dimitri Kilisesi : Bu sözleri okuduktan sonra, dışarıya çıkıyorum. Şöyle bir gökyüzüne bakıp, yoluma devam ediyorum. Biraz buruk, biraz yorgun, biraz da heyecanlıyım.

Shirok Caddesi boyunca yoluma devam edip yüzlerce fotoğraf çekiyorum. Gerçekten de çok ama çok güzel bir şehir burası. Caddenin hemen bitimindeki saat kulesi ve hemen karşısındaki Yeni Camii beni karşılıyor.

bitola_gezi_notlari

Bitola : Church St Dimitri Kilisesi

Yönümü sola çevirip, kalabalığın peşinden gidiyorum. Şehirdeki en önemli kiliselerden bir tanesi olan St Dimitri Kilisesi, 1830 yılında yapılmış. Özellikle tavan kısmındaki olağanüstü işlemelere hayran bir şekilde bakakalıyorum.

Hemen önümde ise, evliliğe yeni adım atan bir çift ve onlara dualar okuyan papaz; alkışlar ve sevinç göz yaşları içerisinde gülümseyen dostları gözüme çarpıyorlar. “Allah mesut etsin”. diyerek, Bitola’daki en son durağım olan Şehir Pazarı’na gidiyorum.

 • Şehir Pazarı (City Market ve Old Bazaar) : Şehirlerdeki pazarları gezmeye bayılırım. Halkın yüzünü, hayatını, sokağı görebileceğiniz; toplumu gözlemleyebileceğiniz en güzel duraklardandır. Aslında burası, bizdeki pazarların aynısı. Öyle “Adamlar yapmış yahu.” diyecek bir yer değil. Ama küçük bir poşete çilek-kiraz doldurup, kolunuza asarak 3-5 tane tada tada, tezgahları denetlemek için biçilmiş kaftan. Burada da biraz dolaştıktan sonra, artık Ohrid’e dönüyorum.
bitola_makedonya_gezilecek_yerler

Bitola : Şehir Pazarı

Makedonya Turu Planlıyorsanız, bu yazılarımı da okuyun

Ohrid gezilecek yerler yazımın da sonuna geldiğime göre, 5 gün süren Makedonya gezimi sonlandırmak üzere, Ohrid’den sonra Üsküp’e yol alıyorum. Üsküp’e dönerken, yol üzerinde mutlaka sizin de denk geleceğiniz Strazha restorana uğrayıp pişi yiyorum. Pişiler efsane güzel. Haberiniz olsun. Makedonya, candır.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

13 Yorum

  • Deniz Pehlivan
  • Deniz Pehlivan
 1. Gamze arpakci
  • Deniz Pehlivan
 2. aslı
  • Deniz Pehlivan
 3. Ozgur
  • Deniz Pehlivan
 4. İdris
 5. Feride
  • Deniz Pehlivan

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.