İtalya’da Ne Yenir ? İtalyan Yemekleri Nelerdir ?

İtalya’da Ne Yenir ? İtalyan Yemekleri Nelerdir ?

Aslında şimdi size şehir şehir İtalyan mutfağından bahsetmek yerine, ülkenin en önemli şehirleri Roma ve Roma’da yeme-içme kültüründen bahsedeceğim. Zaten bir çok İtalyan şehrinde de, benzer yemekleri yiyor olacaksınız.

Roma’da ne yenir ? Ne yenmez ki !  İtalyan yemeklerini çok seven ben için, oldukça güzel geçen bir yemek listesini kendimce anlatayım diyorum. Aslında, belki biz şanslıydık. Belki de güzel yemekleri doğru yerlerde yedik. Bilmiyorum. Tek bildiğim şey : Roma’da kötü yemek yemedik. Lazanya, pizzalar, deniz mahsullü makarnalar, yanında şaraplar ve üzerine Roma dondurması. Uzar gider bu liste. Şimdi size tek tek “Bu restorana gidin. Şunu şunu yiyin !” gibi bir liste söylemeyeceğim. Biz, sonuçta sırtçantası ile gezen 2 genç çocuktuk. Öyle ne çok lüks yerlerde yemek yedik, ne de yemeğe dünyanın parasını bayıldığımız durumlar oldu. Varsa yoksa sokakların, mimarisi ile gösteri yapan kiliselerin tasarımları oldu. Hatta kiliselerde çektiğim bir tane vidyoyu da izleyebilirsiniz.

Pantheon-Roma

Pantheon-Roma

Ama Roma’da yeme içme anlamında, kulaklarımın şahit olduğu ve kendimce deneme şansı bulduğum yerleri biraz özet geçelim :

  • Kahvaltı: Restoranlarda, tavada tereyağlı yumurta ve İtalyan ekmekleri çok güzel bir ikili olacaktır. Güne başlangıç olarak kahve, zaten ülkenin en önemli içeceklerindendir. Özellikle espresso olmadan güne başlayamıyorlar. Ayrıca kruvasan da bolca yiyebileceğiniz yiyeceklerden olacaktır. Kahve kültürü, İtalya’da olmazsa olmazlardandır. O yüzden mutlaka her gün mis kokulu kahvelerden deneyin derim. Bir de, panini yani bir nevi sandviç de, gün içerisinde veya güne başlarken yiyebileceğiniz yiyeceklerdendir. Genelde 5-8 Euro fiyatı vardır.
  • Başlangıç: Bruschetta (Ekmek üzerinde sarımsak, zeytinyağı) içerir. Bazı yerlerde, farklı farklı sebzeleri içeren Bruschetta görebilirsiniz. Zeytinyağını çoğu yemeklerinde kullanan İtalyan şefler, özellikle İtalya’nın Toscana bölgesinde yetiştirilen uçsuz bucaksız zeytin arazileri sayesinde, yemeklerde bolca kullanıyorlar. Zeytinyağını severiz.
  • Makarnalar: Parmesan peynirli, deniz mahsullü favorilerim ve bolognese soslu yani kıymalı olan makarnalar çok iyiydi. Makarna türleri ise; Penne (Düdük makarna), Ravioli (Mantı makarna) en meşhur makarna türleri. Ayrıca tortellini makarna da çok sevdiğim makarna türündendi. İçi peynir ve kıymayla doldurulan bir makarna türü olan tortellini, bir çok restoranda servis ediliyor.
Deniz Mahsullü Makarnalar

Deniz Mahsullü Makarnalar

  • Lazanyalar : Orjinal adı “Lasagna” olarak bilinen, özünde makarna olan ama bize nedense başka bir yemekmiş gibi görünen meşhur İtalyan yemeğidir. Makarna ama hani bizdeki kat kat börekler varya. Peynirli, kıyamalı falan. İşte şekil olarak ona çok benzer. Kıymalı, sebzeli, tavuklu olabilir. Benim çokça tattığım yemeklerdendir kendileri. Genelde porsiyonlar 10 Euro civarındadır.
  • Risotto : Aslında İtalyanların pilavı. Genelde deniz mahsullü olanını şiddetle tavsiye ediyorum. Başlangıçta biraz sıcak gelecek haberiniz olsun. Yakabilir. Eğer güzel bir restoranda denk getirebilirseniz, gerçekten seversiniz. Porsiyonlar 10 Euro civarında.
  • Pizzalar : Napoli’de fakir insanların ekmeklerinin üzerine domates sosu dökerek başlayan pizza kültürü, sonrasında dünyanın en önemli yiyeceklerinden birisi haline gelmiştir. Pizzeria adını alan pizzacılar, mis gibi kokuları ile sizin de iştahınızı kabartacaktır. İşte bu yüzden, İtalya gibi bir ülkede pizza yiyecek olursanız, pizza konusunda dünyanın en şanslı insanlarındansınız. Genelde, sokaklardaki dilim pizzaların 2’si 5 Euro civarında. Bizdeki en iyi pizzacıdan bile daha iyi. “Bana dilim yetmez !” diyenlerdenseniz, İtalya’da kilo ile pizza satın alabilirsiniz. Eğer güzel bir pizza restoranı soracak olursanız Pizzeria de Baffeto ilk tercihiniz olsun. Lakin diğerlerine göre biraz daha pahalıdır ve kişi başı 15 Euro ödemeniz pek muhtemeldir.
İtalyan Pizzaları

İtalyan Pizzaları

  • Etler: Hangi restoranda yedim hatırlamıyorum. Ama bir restoranda Roasted Beef yedim ki, dillere destandı. Aslında Roasted Beef konusunda Floransa daha meşhurdur. Floransa’da da yemek gerekir lakin Floransa’ya yolunuz düşmez ise, Roma’da denk getirmeye çalışın derim. Genelde porsiyonlar 10-15 Euro civarında oluyor. Ayrıca “Osso Buco” yani dana inciğinden yapılan bir yemek türü de oldukça lezzetlidir.
  • Tatlılar: Tiramisu, İtalya’da çok meşhurdur ve hakkını verirler. Gelmişken mutlaka yenmelir. Özellikle Pompi adındaki cafe listenin başında gelir. Bu arada Roma dondurmasından bahsetmiyorum bile. Yemeden sakın dönmeyin derim. Topu 2-3 Euro. En iyi Roma dondurması yapan yer ise Giolitti veya Blue Ice dondurmacılarıdır. Bu arada Roma dondurmasının İtalya’daki adı “Gelato“dur. Son olarak Panna Cotta tatlısı, İtalyanların en sevdiği tatılılardandır. Pişirilmiş krema adını alan bu tatlının içerisinde; krema tabakası, yumurta sarısı ve bal vardır. Oldukça lezzetlidir. Günde 1 kez iyi gider.
  • Alkol : Şarap ve peynir ikilisinden zaten bahsetmiyorum bile. Toscana şaraplarının ev sahibi olan bir ülkede, kaliteli şaraptan bol ne olabilir ki ! Marketlerde genellikle 1 şişe İtalyan şarabı 4-6 Euro civarında.
Roma Dondurmaları

Roma Dondurmaları

Roma’da yemek yemek ne kadar pahalı ? Genelde öğün yemekler 10 Euro civarındadır. Bu tamamen yemek yediğiniz bölgeye ve restorana göre değişir. Turistik yerlerden uzak durur, şehrin biraz daha dışına çıkarsanız, oldukça uygun fiyata, kalite yemekler yiyebilirsiniz. Mc Donalds gibi restoranlardan çok bahsetmiyorum. Sonuçta burası İtalya. Ama genelde 1 Big Mac menu 6-7 Euro civarında. He bu arada Roma’da su bedava. Çeşmelerden kana kana içebilirsiniz. Eğer ki marketten su alacak olursanız gazlı veya gazsız olan 2 türünü göreceksiniz. Biz gazsız olana daha aşinayız. Genelde ya “no-gas” ya da “natürel” olarak sorabilirsiniz. Roma’ya gelipte şarap içmeden dönmek olmaz ! “Biz öyle kalite mekanlarda şarap içmeyiz. Boşuna bize Roma’da fazladan para harcatma Deniz !” diyenler için de adres neresi ? Tabi ki Carrefour. Fıstık gibi İtalyan şarapları 4-6 Euro civarında. Alın içeceklerinizi, akın sokaklara derim. Özellikle İspanyol merdivenleri civarında Roma atmosferini yaşayarak keyif çatabilirsiniz.

Pompi'de Tiramisu Yemeden Roma'dan Ayrılmamak Gerekiyormuş.

Pompi’de Tiramisu Yemeden Roma’dan Ayrılmamak Gerekiyormuş.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !

Yorum Yap