Venedik Nerede ? Venedik’e Nasıl Gidilir ?

Venedik, İtalya’nın kuzey doğusunda yer alan, yılda 20 milyondan fazla turisti ağırlayan eşsiz bir şehir. 400’den fazla köprü ile 120’ye yakın adayı birbirine bağlayan bu enteresan şehir Venedik nerede, nasıl gidilir, neler yapılır tek tek aşağıda anlattım. 3 kez gittiğim Venedik ulaşımı ve nasıl gidildiği hatta gezildiği konusunda, bilmeniz gerekenleri, kendi deneyimlerime göre aktardım. Ama önce :

Venedik Nerede & Venedik Harita

Venedik, aşağıdaki haritada göreceğiniz üzere, İtalya’nın kuzeydoğusunda yer alan adalar bölgesi.

Yani Venedik aslında adalar topluluğundan oluşuyor. Eski zamanlarda, yerel halk baskılardan bıktığı için, çamurlu/bataklık olan bu bölgeye kazıklar çakarak şehri kurmuşlar.

Bu kazıklar meşe ve karaçam ağaçlarındanmış. Çünkü suya dayanıklı oldukları için kullanılmışlar.

O yüzden, Venedik aslında karada değil, denizde oluşan bir şehir. Bundandır ki, eşi benzeri olmayan en nadir şehirlerden birisi olarak bilinir ve milyonlarca insan her yıl bu kara yolu dahi olmayan şehri görmek için sıraya girer.

Venedik Nerede Venedik'e Nasıl Gidilir Venedik Haritası

Venedik Nerede : Haritasını göreceğiniz üzere, hava limanı oldukça yakın ve tren garı ile otobüs terminali Venedik’in girisinde

Yukarıda bir de Venedik haritası ekledim. Haritada göreceğiniz üzere, tüm şehir suların bir şekilde kestiği mahalleleri gösteriyor.

Her bir mahallede, ne bisiklet, ne kaykay, ne de başka bir aracın kullanılmasına izin verilmiyor. Yani YASSAK.

Venedik’te sadece yürüyerek veya deniz araçları ile gezebiliyorsunuz. İşte şimdi size Venedik’e nasıl gidilir, gidince Venedik’te Ulaşım Nasıl Sağlanır onlardan bahsedeyim.

Venedik’teki en ucuz otelleri listeledim. BURADAN bakarsınız. 

Venedik’e Nasıl Gidilir

Şimdi efendim, Venedik’in az-çok nasıl bir yer olduğunu anladığımıza göre, Venedik’e nasıl gidilir ondan bahsedeyim.

Öncelikle hava yolu ile Venedik’e gelecekseniz, kullanacağınız en yaygın hava limanı Marco Polo Hava Limanı.

Bu arada direk hava yolundan bahsettim ama aşağıda kara yolu ile veya tren yolu ile de nasıl Venedik’e gidildiğinden de bahsedeceğim.

Hava Yolu İle Venedik’e Ulaşım

Venedik’teki bu hava limanına, her gün İstanbul’dan karşılıklı seferler düzenleniyor ve en uygun fiyatlı uçuşları Pegasus Hava Yolları düzenliyor.

Yaklaşık 2 saat sürüyor ve gayet rahat bir yolculuk geçiriyorsunuz. Bu arada mutlaka erken rezervasyon yaptırın. İnanılmaz uygun rakamlara uçak bileti alarak Pegasus Hava Yolları ile gidebilirsiniz..

Aşağıdaki videomu izleyerek Venedik hakkında önerilerimi izleyebilirsiniz.

Hava Limanına geldikten sonra, Venedik’e ulaşmak oldukça kolay. Ben şahsen şunu öneririm :

  • 5 numaralı otobüse 8 euro ödeyerek 30 dakikada Venedik’e ulaşabilirsiniz

Bu arada Venedik’e ulaşırsınız dedim ama merkezine değil. Venedik’in tren istasyonuna yakın konumdaki otobüs durağına ulaşırsınız.

Eğer, konaklayacağınız oteliniz San Marco Meydanı’na yakınsa, daha yolunuz var demek. Özellikle bavulla geldiyseniz, mutlaka deniz araçlarını kullanarak otelinize gidin. Diğer türlü zorlanabilirsiniz.

Venedik’te harika oteller var. ŞURAYA Tıklayarak, iptal veya değişiklik yapabileceğiniz otelleri inceleyebilirsiniz. Gecelik, 2 kişi için 50 Euro’ya dahi konaklayacak yerler var Venedik’te.

Çünkü önce kara yolu ile ana adanın olduğu yere gelip, oradan ya yürüyerek ya da tekneler ile otelinize ulaşabiliyorsunuz ve bu da yine masraflı ve zaman alan bir yol olabiliyor.

Bu deniz yolu araçları da, bildiğiniz tekneler aslında. Paylaşımlı olanlar da var, özel olanlar da. Fiyatlar 25 Euro ile 120 Euro arasında değişiyor. Direk hava limanında dilediğinizi seçebiliyorsunuz.

25 Euro olanlar, paylaşımlı olanlar. 130 Euro’ya kadar çıkanlar da, direk özel tekneler. Sizi adrese kadar ya da ana durakların olduğu yere kadar götürüyorlar.

venedik nasil bir yer

Venedik’te ulaşım bu gondollar ile de sağlanıyor

Kara Yolu İle Venedik’e Ulaşım

Kara Yolu diyorum ama İtalya’dan veya komşu ülkelerden geldiğinizi farz ederek bunu yazıyorum.

Venedik’teki adalar bölgesinde kara yolu olmadığı için, anca “Stazione di Venezia Santa Lucia” denilen tren istasyonunun olduğu bölgeye kadar araçla gelebilirsiniz. Tabi buraya geldikten sonra bir de park etme durumu var.

Tren istasyonunun hemen arka bölgesinde, “Venezia Tronchetto Parking” adında park alanı var. En son günlük park fiyatları 21 euro idi.

Aracınızı buraya park edebilirsiniz. Daha sonra Venedik’e yürüyerek bile giriş yapabilirsiniz ama haritadan göreceğiniz üzere, bir yerden bir yere yürümek 1 saat bile sürebilir.

murano adası

Venedik’e kadar gelmişken tekneler ile Murano Adası’na da geçin

Eğer Venedik’e tren ile gelecekseniz, az önce belirttiğim istasyon son durağınız olacak.

Bu istasyona ulaştıktan sonra, zaten artık Venedik’te sayılırsınız ve buradan ister yürüyerek isterseniz aşağıda anlatacağım deniz yolu ulaşımı alternatifleri ile otelinize geçebilirsiniz.

Bununla beraber Venedik’e otobüsle de ulaşılabilir. İtalya’nın bir çok şehrinden, özellikle Roma’dan, 10-15 Euro’ya Venedik’e gelinebiliyor.

Ulaştığınız durak ise Venedik (Piazzale Roma) oluyor. Zaten buraya geldikten sonra, artık Venedik’e ulaşmışsınızdır.

Venedik’ten araç kiralayarak gezinize devam edecekseniz mutlaka ŞU SİTEYİ kullanın. Harika BMW araçlar, günlük 10-20 Euro’ya kiralanabiliyor.

Venedik’te Ulaşım

fly insta fly insta

Yukarıda Venedik’e nasıl gelinebileceğini yazdım ama farkettiyseniz bazen 1 saat yürümeniz gereken yerler olabilir dedim. Venedik’in aslında ne kadar büyük olduğunu farkettiniz değil mi ?

Bu yüzden, Venedik’i gezmek için bir çok ulaşım alternatifi bulunsa da, pek tabiki en keyiflisi yürümek ama bazen o bile insanı yoruyor ve mesafeler oldukça uzak kalabiliyor ya da daha önce yürüdüğünüz bir yolu tekrar yürümek istemiyorsunuz.

İşte bu noktada, imdadımıza meşhur Venedik tekneleri yetişiyor. Yani tekne derken, onların dolmuşları işte. Bunlara da “Vaporetto” veya “Traghetto” diyorlar. Bu tekneler ile 20’den farklı noktaya ulaşımınızı sağlayabiliyorsunuz.

Aldığınız biletleri, binmeden önce bilet makinelerinden onaylatmayı unutmayın. Onaylandığı andan itibaren geçerli sayılır.

Eğer ki Venedik’te ulaşım için bolca bu tekneleri kullanacaksanız, adalar arası transfer yapacaksanız ve müzelere de girecekseniz Venezia Unica Card alın.

Venedik ulasim

Tek bir fotoğrafta göreceğiniz üzere, Venedik’te ulaşım bu araçlar ile sağlanıyor

Bu kart, her şehirde olduğu gibi günlük pass aslında. 1 kez aldıktan sonra, bir çok araca sınırsız binebiliyorsunuz ve çoğu müzeye de giriş ya ücretsiz oluyor ya da indirimli. Yukarıda verdiğim linkten fiyatları inceleyebilirsiniz.

Venedik’te kişi başı gecelik 30-40 Euro’ya otel bulabilirsiniz. BURADAN inceleyin.

Genelde 1 günlük kartlar, 20 Euro civarında oluyor ve sınırsız bir şekilde teknelere binebiliyorsunuz. Hatta geceleri de tekneler hizmet veriyorlar.

İtalya’ya Gitmeden Önce Aşağıdaki Yazılarımı Okuyun

Venedik nerede nasıl gidilir diyenler için böyle detaylı bir yazı yazmak istedim. Benim bir çok kez gittiğim Venedik, gerçekten de çok farklı bir şehir. Umarım sizler de, doğa ile mücadele eden bu güzide şehri ömrünüzde 1 kez keyifle gezersiniz. Beni aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan takip etmeyi unutmayın. Hayal edin. Düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.