Vatikan’da Gezilecek Yerler Nereler ?

Vatikan’da gezilecek yerler nerelerdir  ? Aslında sadece Vatikan’dan değil de, biraz Vatikan ve bölgesinden bahsederek gezdiğim yerleri anlatayım diyorum. Özellikle Trastevere bölgesine de değinmeden asla olmaz. Şimdi sizlere, elimden geldiğince en ayrıntılı Vatikan Gezilecek Yerler rehberi yaratacağımm. İlk durağımız Vatikan.

vatikan_roma_italya

Vatikan Roma İtalya

Roma’ya tam doyamadık ve bugün son gün aslında. Trastevere bölgesinde kaldığımız için, hemen yanıbaşında bulunan Vatikan ilk durağımız olacak. Düşüyoruz yollara. Vatikan’a giderken önce bizi meşhur Aziz Petrus Meydanı karşılıyor.

Bu meydan 1656-1667 yılları arasında yapılmış. Ortasında bulunan dikilitaşa doğru ilerliyoruz. M.Ö 1 y.y da inşa edilmiş ve İskenderiye’den getirtilmiş. Hemen meydanın karşısında bulunan Aziz Petrus Bazilikası ise, öylesine büyük ki insanın ağzı açık kalıyor doğrusu.

Dünyanın en küçük devleti neresi ? Vatikan. Hala ülke mi yoksa küçücük bir şehir mi tartışmalarına neden olan yer burası. Bu küçük devletin tam 900 kişilikte bir nüfusu var. 1929 yılından beri bağımsız bir devlet olan Vatikan, Katoliklerin dini merkezi.

vatikan_roma_rehberi

Vatikan Roma

Bu küçük ülkenin yöneticisi ise kulaklarımızın çokça aşina olduğu zat. Yani “Papa.” İsviçre askerlerinin koruması altında olan Vatikan, 1506 yılından beri dünyanın en eski ordusu olarak bilinen İsviçreli askerler tarafından korunuyor.

Bayraklarındaki 2 anahtardan altın olan Cennet’i, bronz olan ise Papa’yı temsil ediyor. İçerisinde bulunan Aziz Petrus Bazilikası sadece Roma’nın değil, tüm dünyanın en önemli dini yapılarından kabul ediliyor.

Roma’ya nasıl ucuza uçak bileti bulabilirim diyorsanız, En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakınız.

Sadece Bazilika mı ? Tabiki değil. Yaklaşık 10 müze ve meşhur Sistina Şapeli de bu 50 hektarlık alana kurulu küçük ülkenin sınırları içerisiden yer alıyor.

Vatikan’da gezilecek yerlerin başında ise: Sistina Şapeli ve Raffaello odaları mutlaka ama mutlaka görülmesi gereken yerler demişlerdi. Haklıymışlar doğrusu. Vatika büyüleyici mimarisi ve işlemeleri ile, Roma’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

sistina_şapeli_roma

Vatikan-Roma : Sistine Şapeli

San Pietro Meydanı’ndan (Aziz Petrus Meydanı) başlayan serüven,  San Pietro Bazilikası, ki kendisi dünyanın en büyük kiliselerindendir ve 60.000 kişi kapasitelidir, devam edecektir.

Bazilika’nın en üst kısmına çıkabilir, Roma’nın seyrinin keyfine varabilirsiniz. Lakin bunun için ilave ücret ödemek gerek. O da 7 Euro kadar. Bu şehirde sokaklar, nefes ve çeşmelerden su dışında her şey sanırım paralı !

Vatikan’da görülecek yerlere gelirsek; içeriye girdiğiniz andan itibaren, pek muhtemel yere bakma gereği duymayacak, tavandaki şaheserleri gördükçe “Adamlar yapmış yahu!” şaşkınlığı içerisinde kendinizi kaybedeceksiniz. Özellikle Sistine Şapeli. Ya da Pinacoteca. Hele Rafael, Leonardo da Vinci gibi abilerimizin eserlerini görürken…

Ayrıca Vatikan’da yer alan müzeler, dünyanın en zengin müzelerinden birisiymiş. O yüzden öyle 1-2 saatte gezilecek bir yer değil Vatikan. Yeri gelir 5 saat hatta detaycı iseniz günlerce gezebilirsiniz.

Roma’da konaklama yazımdan, detaylı olarak Roma konaklama önerilerimi görebilirsiniz.

Son olarak, özellikle pazar günleri öğle vaktinde Papa konuşma yapar. Biz o konuşmaya şahit olanlardandık. Ayrıca pazar günleri kapalıdır. Bilginiz ola. (Ottiviano Durağı. Giriş 16 Euro.)

Son olarak, Vatikan’a gelirken, kıyafete de biraz özen göstermek lazım. Kısa şortlar, mini etekler, göğüs dekoltesi, açık kıyafetler ile Vatikan’a giremezsiniz.

Ayrıca, Vatikan’a gelmeden önce, mutlaka Vatikan’a giriş bileti almayı unutmayın. Aksi takdirde, vallahi yaz ortasında kuyruklarda beklerken halı saha maçından çıkmış gibi terleyeceğiniz anlara şahit olursunuz !

Castel_Sant_Angelo_roma

Castel Sant’Angelo

Castel Sant’Angelo : Vatikan’ın büyüsünden kurtuldukan sonra, biraz daha bölgeyi keşfe devam. Meşhur Hadrian köprüsünü arşınlayarak, bir sonraki durağımız olan Castel Sant’Angelo’a gidiyoruz. M.S. 139 yılında yapılmış olan bu kale, bir zamanlar Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Cem Sultan’ın da esir tutulduğu bir yer.

Bir zamanlar Papalık kalesi olarak bilinirmiş. Hatta Vatikan ile arasında bulunan meşhur bir de tünel varmış. Bu tünel, Papa’nın güvenliğini sağlamak için yapılmış. Kalenin içerisinde San’t Angelo Kalesi Ulusal Müzesi bulunuyor.

Özellikle kalenin tepesinde çıkınca çok güzel bir Roma manzarasına şahit oluyor insan. Ah be Roma ! (Burası pazartesi günleri kapalı. Giriş 8 Euro. Lepanto metro durağı.)

trastevere_roma

Trastevere Sokakları : Roma

Trastevere: Biraz da kaldığımız Trastever bölgesinden bahsedeyim. Trastevere, Roma’nın gizli bahçesi aslında. Daracık sokakları, her an yanınızdan Vespa motor ile geçen gençlerin çığlıkları, arnavut kaldırımlı taş sokakları ile keşfedilmeyi bekleyen zengin bir semt.

Burayı gezerken hiç bir şey yapmıyoruz aslında. Sadece yürüyoruz. Neden yürüdüğümüzü dahi bilmeden. Sadece etrafa hayran hayran bakarak yolları arşınlıyoruz. Ne bir şey anlıyoruz ne de bir şey anlatabiliyoruz. Tek bildiğim; mutlaka bu bölgeyi de görmeden Roma’dan dönmemeniz gerektiği.

“Deniz. Bu zamana kadar gittiğin en güzel şehir neresiydi ? ” diye soranlara cevabım: “Ne aradığınıza göre değişir !” olmuştur. Ama şunu net bir şekilde söyleyebilirim : Eğer aradığınız tarih ise Roma ilk sıradadır.

Roma Hakkında Diğer yazılarımdan devam edebilirsiniz.
1. Roma gezi rehberi
2. Roma’da konaklama
3. İtalya’da ne yenir

Nasıl anlatırım, neyini överim bilmiyorum. Gerçi baya da övdüm ama sanırım az bile kalmıştır. İtalya’nın öyle heryerinde bulunmadım. 4-5 şehrini gördüm. Eminim güney bölgesi de çok güzeldir. Ama benim için Roma, son 6 yıllık seyahat maceramın en keskin anlarını yaşamama ve hayran olmama neden olmuş bir yer oldu. Umarım, bu güzelliklerin hepsini sen de yaşar, ne demek istediğimi anlar, dönünce iki lafın belini kırarız !

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

2 Yorum

  1. Duygu
    • Deniz Pehlivan

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.