Güney İtalya Şehirleri – En Güzel 5 Yer

Güney İtalya şehirleri ve ülkenin dört bir yanını sarmalayan bu güzel İtalyan şehirlerinin tarihi, sokakları, sahilleri, adaları hemen hemen herkesin rüyalarını süslüyordur. Şahsen benim öyleydi ve ilk yurtdışı deneyimimi İtalya’da yaşadım. Okuduğum bölüm sayesinde 10 ay kadar Güney İtalya’da kalma şansı buldum. Sanırım, İtalya’nın en güzel şehirlerini bu eğitim dönemimde gördüm.

En güzel konusu tartışılsa da, İtalya’nın en az bilinen şehirleri desem sanırım biraz daha doğru olur.

O yüzden, İtalya’nın biraz daha sakin, biraz daha az turistik olan şehirlerini ve gezilecek yerlerini bu yazımda anlatmak istiyorum. Peki Güney İtalya’da gezilecek yerler arasında, sıkça duymadığımız bu şehirler hangileri ? Başlıyorum, sizler için anlatmaya.

Yurt dışı tatil planlarında İtalya deyince önce herkesin aklına ilk Roma, Milano, Floransa, Venedik gelir. Turistik, tarihi açıdan daha zengin, hatta ulaşım açısından da, daha kolay yerlerdir.

italya_sehirleri

İtalya Şehirleri Haritadaki Konumları : İtalya Şehirleri

“Ben herkesin gittiği yere gitmem !” ya da “Zaten bu şehirleri gördüm, bunlardan başka İtalya’da görülecek yerler nereler ?” diye soracak olursanız, size şimdi önereceğim sonraki durağınız kesinlikle Güney İtalya şehirlerinin bulunduğu ‘’Puglia Bölgesi’’ olsun. Hadi gelin, bu güzel bölgeye birlikte planlar yapalım.

Puglia Bölgesi : Güney İtalya Şehirleri

Puglia, İtalya haritasında çizmenin tam topuğu aslında ve aşağıda yer alan Güney İtalya gezilecek yerler haritasına göz attığınızda, önemli şehirlerin hemen hemen aynı rota üzerinde sıralandığını göreceksiniz.

puglia italya

Puglia Bölgesi : İtalya haritası, Güney İtalya şehirleri

500 km’ye yakın sahil şeridindeki minik şehirleri gezerken bir tarafınızda Adriyatik, diğer tarafınızda İon Denizi’nde Akdeniz havasını soluyorsunuz. İtalyan şehirleri ve İtalyan yemeklerinin lezzetinden bahsetmiyorum bile !

Bölge küçük şirin şehirlerden oluşuyor ve trenle kendinize rota belirleyip yalnızca  1 günde bile 3 tane şehir görme imkanınız var. Bu sebeple hafta sonu kaçıp gidebileceğiniz ve 2 güne bir çok şehir sığdırabileceğiniz bir bölge Puglia.

İtalya vizesi diye bir şey yoktur. Almanız gereken vize Schengen Vizesi

Güney İtalya Puglia’ya nasıl gidilir ?  diyecek olursanız :

2 alternatifiniz var; ya İstanbul – Bari uçuşu yapacaksınız (THY direk uçuyor), ya da İstanbul – Roma uçup, Roma’dan Bari’ye 8 saatlik bir tren yolculuğu yapacaksınız. (Bkz. Trenitalia.)

Başlangıç durağına vardınız, peki Güney İtalya’da görülecek yerler, önemli noktalar, tarihi yerler hangileri ? İşte Güney İtalya turumuz başlıyoruz.

Uçak bileti konusunda ise, en iyi uçak bileti arama motorları yazımı okumadan uçak bileti satın almayın.

BARİ

Bari’yi gezi rotanızın başlangıcı olarak alabilirsiniz. Bölgeyi gezerken ise, trenle gezmenizi öneriyorum.

Güney İtalya’da gidilmesi gereken tüm şehirlerin durakları bu güzergahta. Ancak dilerseniz araç da kiralayabilir ve Puglia bölgesini gezebilirsiniz.

Bari, büyük ve gelişmiş bir şehir, Güney İtalya’nın en önemli noktalarından biri, en işlek liman şehirlerinden. Tarihi yerler ‘’Bari Vecchia’’ denilen eski Bari yerleşiminde bulunuyor.

bari - meydanı güney italya şehirleri

Bari Meydanı : Az Bilinen Güney İtalya Şehirleri

İtalya şehirlerinden Bari mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Özellikle Aziz Nicola Kilisesi, Lungomare sahil şeridi, uzun dar sokakları ve taş mimarisiyle sizi kendine hayran bırakacak.

İnsanlar çok sıcak kanlı ve yardımsever. Ne de olsa Akdeniz insanları. Turizm açısından çok yoğun olmamakla birlikte önümüzdeki yıllarda daha çok tanınacağına eminim.

 • Bari’de konaklamak isterseniz, Bari Otelleri linkine tıklayınız. 2 kişi gecelik ortalama 60-70 Euro’ya konaklayabilirsiniz.

LECCE

Benim için Akdeniz bölgesinde İtalya şehirleri arasında yaşanılacak en güzel yer Lecce oldu. Neden mi ?

Eğer mimariyi seviyorsanız kesinlikle o sokakları defalarca turlamak isteyecek, yeri gelecek kendinizi kaybetmek için uğraşacaksınız da ondan.

Güney İtalya’ da görülecek tarihi yerler, Barok mimarisinin en güzel ve en korunmuş yapılarının bulunduğu Lecce şehrinde yer alıyor.

Lecce, etrafı surlarla çevrili bir şehir aslında. Eski dönemlerde şehirlerin etrafı surlarla çevrili olurmuş ve bu şehirlerin görkemli giriş kapıları varmış.

lecce güney italya şehirleri rehberi

Lecce Tiyatro Yapısı : Güney İtalya şehirleri gezi önerileri

Ve evet Lecce’ de tam 3 tane tarihi şehre giriş kapısı var. Gözlerinizi kapatıp o dönemde yaşadığınızı, görkemli kapıların açılıp güneşin ışıklarının yüzünüze vurduğunu ve bir adım sonra başka bir dönemde olduğunuzu hissediyorsunuz bu şehirde.

Lecce sokaklarına gez gez doyamayacaksınız. Şehrin merkezinde görülmesi gereken tarihi yerler; Roma dönemine ait  bir tiyatro, şehrin kurtarıcısı olarak bilinen St’Oronzo sütünu, Duomo Meydanı. Bu arada Duomo, hemen hemen İtalya’daki çoğu meydana isim vermiş bir Aziz kendisi.

Uzun ince taş yollar, görkemli kiliseler, butik hediye dükkanları, ayaküstü yiyip içebileceğiniz belki 15’m2 lik barlar ve cafeler, pizzacılar ve tabikide dondurmacılar.

piazza duomo lecce güney italya

Ünlü Duomo Meydanı, Lecce

İtalya’nın her yerinde dondurma, pizza, pasta yiyebilirsiniz ama Güney İtalya’da yenileceklerin başında kruvasan (cornetto deniliyor), krep (crepe), pasticiotto ve rustico başka yerde tadını bulamayacağınız lezzetler.

Kruvasan ve krep ile ilgili küçük bir bilgi : Biz nasıl gece dışarıda eğlendikten sonra midemiz kazındığında kokoreç, ıslak hamburger yiyoruz, İtalyanlar da tatlıyla geceyi sonlandırıyor.

Ama bu kruvasan öyle bildiğiniz gibi değil. Sıcak yeniliyor ve dikkat edilmesi gerekiyor. Çünkü sıcak çikolata, ilk ısırığınızda tamamen üzerinize akabiliyor.

Bu arada, krepin yapılışı ise size hayret verecek. İçine konulan malzemeler bizim waffle malzemeleri dışında, farklı kremalar ve alkollü içki ve likör de eklenebiliyor. En lezzetli adres de şehir merkezindeki ‘’Dolce Lecce’’.

Lecce’ye gitmeden önce, sizlere Ferzan Özpetek’in Lecce de çektiği 2 filmini de izlemenizi öneririm : Bunlar ‘’Mine Vaganti ve Allacciate le Cinture’’. Güney İtalya’daki  tarihi yerlerin havasını bu filmlerde çok rahat hissedeceksiniz.

 • Lecce’de konaklamak isterseniz, Lecce Otelleri linkine tıklayınız. 2 kişi gecelik ortalama 50-60 Euro’ya bile konaklayabilirsiniz.

GALLİPOLİ

En önce bu şehrin ismi ilgimi çekmişti. Çünkü hem ismi Gallipoli – Gelibolu, hem de telaffuzu kulağıma çok senfonik gelmişti.

Peki Gallipoli nasıl bir yer ? Gallipoli’de yapılarda Yunanve Roma izlerini görebilirsiniz. Sokaklar ve evler çok ama çok şirin. Ayrıca bembeyaz.

Denizin rengi harika. Benim Gallipoli’de gördüğüm insanlar, siesta vakitlerini sahilde dinlenerek geçiriyorlardı ve çok hoşuma gitmişti.

Düşünsenize mesai saatinizde 3 saatlik bir izniniz var ve siz, hemen her gün bu keyfi yaşayıp sonra tekrar işinize devam ediyorsunuz.

güney italya şehirleri gallipoli

Gallipoli Kale ve Şehir : Güney İtalya’da gezilecek şehirler arasında en sevdiklerimden

Bu arada, Gallipoli’de yeni şehir ve eski şehir birbirine bir köprü ile bağlanıyor (Güney İtalya’daki çoğu şehir bu planda kurulmuş). Eski tarafta  kale ve limanı görmenizi tavsiye ederim. Ayrıca liman manzarası kaleden harika görünüyor.

 • Gallipoli’de konaklamak isterseniz, Gallipoli Otelleri linkine tıklayınız. 2 kişi gecelik ortalama 50-70 Euro’ya bile konaklayabilirsiniz.

Burada kesinlikle deniz ürünleri yemelisiniz veya deniz ürünleri soslu makarnaları mutlaka tatmalısınız. Çıkın sokaklara karış karış gezin. 1 gün yeter de artar bile. Çok eğleneceğinize eminim.

OTRANTO

fly insta fly insta

Bu şehir nedense bana biraz hüzün veriyor. İtalya şehirleri arasında konumu gereği çok fazla işgal ve istilaya maruz kalmış.

Akdeniz’e açılan Osmanlı da burayı es geçmemiş. Fatih Sultan Mehmet’in son geldiği ve alamadığı tek yer Otranto olmuş. Türkler’e o kadar aşinalar ki artık dillerine kadar yerleşmiş ‘’Mamali Turchi’’ (Anneciğim Türkler) deyimi.

otranto_italya_gezilecek_yerler

Otranto : Güney İtalya şehirleri arasında en sevdiklerimden

Otranto’da tam da kalenin içinde bir müze var. İçerisinde, Fatih Sultan Mehmet’in ve Osmanlı’nın tasvirleri bulunuyor. Bazı sokaklarda da Türk isimleri dikkat çekiyor.

otranto - kalesi - italya

Otranto Kalesi : Güney İtalya şehirleri

Otranto’da çok fazla kilise var. Hepsini tek tek gezememiştim ama gerçekten görülmeye değerler. Ayrıca, sahil bölümünde yer alan cafelerde buzlu macchiato deneyebilir, denizin maviliklerinde huzuru hissedebilirsiniz.

 • Otranto’da konaklamak isterseniz, Otranto Otelleri linkine tıklayınız. 2 kişi gecelik ortalama 70-80 Euro’y konaklayabilirsiniz.

TARANTO

Taranto için hem tarihi hem de güzel plajları ve denizi keşfedebileceğiniz az bilinen İtalya şehirlerinden biri diyebilirim.

Şehrin kuruluşu çok eski dönemlere dayanıyor. Buraya ilk Spartalılar yerleşiyor ve sonra Roma dönemine kadar yerleşim devam ediyor. Bu kültürlerin izlerini şehirdeki bir çok yapıda ve Taranto arkeoloji müzesinde görebilirsiniz.

italya-puglia-gezilecek-yerler

Taranto Şehri : İtalya gezilecek yerler

Şehrin antik dönemdeki tanrısı Poseidon ve kendisine adanmış tapınağı, antik dönemde az rastlanılan dor sütunlarını Tarantı’da görebilirsiniz.

Başka bir yapı da Aragon Kalesi. Deniz kıyısında görkemli bir şekilde sağlam kalmış, üstelik ziyaret ücretsiz. Şehir merkezinde de birkaç kilise yapısını incelemenizi tavsiye ederim.

Taranto da plajları ve denizi ile ünlü Güney İtalya’nın turistik yerlerinden. Günübirlik gezeyim derken biranda fikrinizi değiştirip birkaç gün kalıp, bu huzurlu sessizlikte denizin tadını çıkarmak isteyeceksiniz.

 • Taranto’da konaklamak isterseniz, Taranto Otelleri linkine tıklayınız. 2 kişi gecelik ortalama 40-50 Euro’ya konaklayabilirsiniz.

OSTUNİ

Gelelim en önemli Puglia bölgesinde bulunan şehrimize. Yani beyaz şehre. Bu minik İtalya şehrini görmeden asla ama asla dönmeyin derim.

Bodrum gibi deniz kıyısında taraçalanmış beyaz evler, kapılarda sardunyalar, pizzacılar ve şaraplar. Bir filmin içerisinde yer almışçasına gezdiğim nadir yerlerden.

italya_sehirleri

Ostuni Genel Görünüş : İtalya’da gezilecek yerler

Peki Öğle Ostuni’de ne yemeden dönmemek gerekir ! Bence, kesinlikle 1 dilim margarita pizza ve yanında beyaz şarap 2’lisinin keyfini sürün.

Sonra fotoğraf makinenizi alın ve daracık sokaklarda kaybolup, bu sıcak insanların anlarını fotoğraflayın. Akşamüstü sokak müzisyenlerini dinleyin ve Adriyatik’den gelen rüzgarı hissedin. Özlemişim…

Eğer zamanınız kalırsa az bilinen İtalya şehirlerinden Porto Cesareo, Polignano a Mare ve Santa Maria Di Leuca kasabalarına da şöyle bir uğrayın derim.

Buralar, daha çok İtalya’nın turistik, küçük tatil beldeleri olarak tercih edilen yerler ve çoğu İtalyan yazlık evleri bu bölgede bulunuyor.

İtalya’daki bütün otellere BURADAN tıklayarak bakın, güvenle rezervasyon yapın.

Bu arada, inanın bana bu saydığım şehirlerin çoğu, İtalya’nın kuzeyine nazaran çok daha ekonomiktir. Zaten yukarıda otellerin linklerine kadar eklemiştim. O linklerden bakarsanız, geriye sadece uçak bileti almak kalıyor.

İtalya hakkında diğer yazılarımızla devam edebilirsiniz.

Son olarak; siz ne yapıp edip Güney İtalya şehirlerini seyahat planlarınızın arasına ekleyin. Huzurlu şirin kasabaları görmek, masmavi denizlerde yüzmek, gerçek Akdeniz insanlarını tanımak ve yeni tatlar keşfetmek sizlere iyi gelecek. İtalya şehirleri, sadece Floransa, Roma, Milano’dan ibaret değildir. İtalya‘nın az bilinen bu güzeller güzeli şehirleri de, keşfedilmemiş kıyıları, mahalleri, sokakları ile sizleri bekliyor. Hayal edin. Düşün peşine.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

16 Yorum

 1. Tijen
  • Deniz Pehlivan
 2. Tuğrul
  • Deniz Pehlivan
 3. Tuğrul
 4. Ümmühan Yamak
  • Deniz Pehlivan
   • Ümmühan YAMAK
 5. Tülin
  • Deniz Pehlivan
 6. Gizem
 7. Nigar
 8. Tanju
 9. Fatih
 10. Orkhan
  • Gul

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.