Tac Mahal – Agra – Hindistan

Tac Mahal, Hindistan’ın Agra şehrinde aşk için inşa edilen, Dünya’nın en büyük ve en güzel anıtı olarak kabul edilen, geceleri aydan daha parlak görünen, Türk-İslam mimarisinin göz bebeği ve Hindistan’daki en değerli yapılardan birisidir. Hatta “Ne kadar değerli ki ?” diye soracak olursanız, Dünya’nın 7 harikasından birisi olacak kadar değerlidir cevabını duyacağınız nadide eserlerdendir. Peki, Tac Mahal‘i bu kadar değerli kılan şey nedir ? Anlatayım :

tac-mahal-gezi-hindistan-agra

Tac Mahal Agra / Hindistan Gezilecek Yerler

Tac Mahal’in görselliği kadar, hikayesi de insanı hayretler içerisinde etkiler. Sizler için bu muhteşem görselliği ve hikayesini kısa ve öz bir şekilde anlatacağım.

tac-mahal-agra-hindistan-2

Tac Mahal Agra / Hindistan Gezilecek Yerler

İlk önce dillere destan hikayesiyle ve mimarisiyle ilgili bilgiler vermek istiyorum sizlere ; Tac Mahal, Babür İmparatorluğu’nun altıncı hükümdarı Şah Cihan tarafından, o zaman ki imparatorluğun başkenti olan Hindistan’ın Agra şehrinde Yamuna (Jumna) nehrinin kıyısına yaptırılmıştır.

İnternette, Hindistan’ın Agra kentinde bulunan Tac Mahal resimlerini gördüğüm zamanlar, resimleri üzerinde efekt kullanılıyor sanıyordum. Açık konuşmak gerekirse tam bir ”ÖN YARGI” ile gitmiştim. Tam bir hataymış.

Hani bir söz vardır Hindistan için ; ” Ya aşık olursun ya nefret edersin.” diye, işte nefret etmeye ramak kala aşık olmuştum sadece fotoğraflarını görmeme rağmen.

agra-hindistan-gezi-seyahat

Tac Mahal Agra / Tac Mahal Hikayesi

O kalabalığın, kaosun, kirliliğin, gürültünün arasından çıkıp böyle bir manzara ile karşılaştığımda, uzun uzun bakakalmıştım. Siz de hak verirsiniz ki, yaklaşık 1.2 milyar nüfusu olan Hindistan’da biraz huzur bulup, böylesine tarih kokan ve görselliği ile büyüleyen bir eserle yüzleşmek çok enteresan bir deneyimdir.

Hindistan’a nasıl ucuza uçak bileti bulabilirim diyorsanız, En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakınız.

Tac Mahal, sadece Hindistan’ın değil, Dünya’nın da en çok ziyaret edilen tarihi yapılarından birisi olarak bilinir. E dile kolay, yapımı tam 20 yılda tamamlanmıştır ve Tac mahal Hindistan’ın Agra kentinde yer alır.

Tac Mahal Hakkında Kısa Bilgiler

 • İstanbul’dan getirilen Türk mimarlar Mehmet İsa Efendi tarafından yapılan Tac Mahal, dünyanın en güzel, en muhteşem ve en meşhur türbesi niteliğindedir.
 • Tac Mahal, Hindistan-Türk İmparatorluğu’nun, Timuroğulları Hanedanlığı’nın beşinci hükümdarı Şah Cihan tarafından, o zamanki imparatorluğun başkenti olan Hindistan’ın Agra şehrinde, Yamuna (Jumna) nehrinin kıyısına yaptırılmıştır.
tac-mahal-agra-hindistan-gezi (2)

Tac Mahal Hakkında Bilgi / Tac Mahal Agra / Hindistan Gezilecek Yerler

 • Dünya’da aşk için dikilmiş en büyük ve en güzel yapıt olarak kabul edilen Tac Mahal, Şah Cihan’ın büyük bir aşkla sevdiği eşi Mümtaz Mahal’in ölümü üzerine, onun hatırasına hürmeten yaptırılmış.
 • Yapının mimarları, Mimar Sinan’ın talebelerinden Mehmet İsa Efendi, yapıdaki yazıları yazan Hattat Serdar Efendi eserin yapımı için, Şah Cihan tarafından İstanbul’dan davet edilmiş ve  1630 da inşasına başlanan, Dünya’nın 7 harikasından birisi olan Tac Mahal, yaklaşık 22 yıl sonra 1652 de tamamlanmıştır.
tac-mahal-agra-hindistan-gezi

Tac Mahal Tarihi / Tac Mahal Rehberi

 • Tac Mahal’in yapımında parlak, ince, mavi damarları olan beyaz mermerler kullanılmış. Aynı mermerden yapılan ve yerden yüksekliği 82 metre olan kubbe, Mimar İsmail Efendi tarafından çok ama çok özenle yapılmış. Kubbe üzerinde, altından bir alem  ve türbenin beyaz mermerden dört tane  de minaresi vardır. Anıtın dört yanında Hattat İsmail Efendi tarafından, Yasin Sure’sinin tamamı yazılmıştır.
 • Mümtaz Mahal ve Şah Cihan’ın sandukaları üst katta, kubbenin altındadır. Sandukaların bulunduğu yerdeki kubbede, insan ağzından çıkan her ses 7 kez yankılanacak şekilde bir akustiğe sahiptir.
 • Şah Cihan’ın ve eşinin asıl lahitleri ise en alt katta bulunmaktadır.
 • Tac Mahal’in yüz binlerce akik, sedef ve firuze gömülü olan duvarlarında, ayrıca 42 zümrüt, 142 yakut, 625 pırlanta ve 50 adet oldukça  iri inciler vardır.
tac-mahal-agra-hindistan

Tac Mahal Agra / Agra’da Gezilecek Yerler

 • Romantik görünüşüyle herkesi büyüleyen, doğulu ve batılı bir çok ünlü yazar ve şaire ilham kaynağı olan Tac Mahal, mehtaplı gecelerde bile aydan daha parlak görünüyor.
 • Hatta ve hatta 1966 Hindistan-Pakistan savaşında, Pakistan savaş uçaklarına yol gösterici bir parıltı olmaması için Hindistan Hükümeti tarafından, kubbesi siyah bir çadırla örtülmek zorunda kalmıştır.
 • Şah Cihan’ın eşi Ercüment Banu ; güzelliği, zekası ve iyilikseverliği ile bütün imparatorluğun gönlünü fethetmiş en seçkin sultan imiş. Bu vasfından dolayı Mümtaz Mahal diye anılıyormuş. Şah Cihan, ona henüz 16 yaşındayken aşık olmuş ve evlenmek için 5 yıl beklemiş. İnsan hikayesini duyunca, aşkın gözünün ne kadar kör olduğunu anlıyor.
 • Şah Cihan, çok sevdiği eşini gittiği her yere götüren, onun fikirlerine ve zevkine önem veren birisiymiş. Bu duygulu, zeki ve güzel kadın 1631 yılında 14. çocuğunu doğururken vefat etmiş. Şah Cihan ise eşinin ölümünü takip eden 8 gün boyunca yemekten ve içmekten kesilmiş, hiç odasından çıkmamış. Dokuzuncu gün dairesinin kapısını açıp, dışarı çıktığı zaman saçlarının bembeyaz olduğunu ve iyice çöktüğünü farketmiş.
 • Bu arada Mümtaz Mahal, Şah Cihan’ın 3. eşi’imiş.

Mümtaz Mahal ve Şah Cihan’ın hayatı için Mümtaz Mahal Wikipedia ve Şah Cihan Wikipedia  linklerinden detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Tac Mahal Hakkında Enteresan Bilgiler

Babür İmparatoru Şah Cihan tarafından, ölen eşi Mümtaz Mahal’e hürmeten yaptırılan, Hindistan’ın Agra şehrinde yer alan Tac Mahal, adeta Hindistan’ın simgesi haline gelmiştir.

Hikayesi ve mimarisi ile insanı büyüleyen Tac Mahal hakkında civarda efsanevi bilgiler dönmektedir. Bende sizlere, Tac Mahal hakkında duyduğum ve gördüğüm enteresan bilgileri hazırladım ve maddeler halinde yazdım.

tac-mahal-agra-hindistan

Tac Mahal Agra / Mümtaz Mahal

 • ”Cennet” tasvirini yapılaştırmak gibi ciddi bir iddia ile yola çıkan Şah Cihan’a, Tac Mahal’in şimdiki halinde karar kılana kadar 2000 farklı model gösterilmiştir.
 • İnşasına 1632 yılında başlanmıştır. 21 yıl boyunca 22.000 işçi çalışmıştır, bilinenlerin aksine hiçbirinin kolları kesilip, gözleri oyulmamıştır.
 • Birçok farklı bölgeden getirilen taşların taşınmasında 1000’den fazla fil kullanılmıştır.
 • İslam, İran, Osmanlı, Türk ve Hint birleşimi olan Tac Mahal inşasında, baş mimarlardan sonra Mimar Sinan’ın talebelerinden  Mehmet İsmail Efendi rol oynamıştır.
tac-mahal-agra-hindistan

Tac Mahal Agra / Agra’da Gezilecek Yerler

 • İsmail Efendi ana kubbeyi tasarlamış, Üstat İsa’nın da genel tasarımda büyük etkisi olmuş ve öğrencisini projenin baş mimarı olarak görevlendirmiştir.
 • Tac Mahal, gün içerisinde farklı renklere bürünür. Gün doğumu ile beraber pembemsi ve en güzel rengini gösteren Tac Mahal kısa bir süre sonra beyaz görünümüne geçer. Ayışığı ile beraber de altınımsı bir renk alır. Efsaneler bu eşsiz özelliğin kadınların, özellikle de Mümtaz Mahal’in his değişikliklerini yansıttığını söyler.
 • Dış tasarımındaki işlemeler, mermerlerin içi oyulup, titizce kesilerek minicik taşların mermerlerin içine teker teker yerleştirilmesiyle oluşturulmuştur. Yapının içinde ve dışındaki işlemelerde Kuran’dan birçok ayet bulunur.
 • Şah Cihan, Tac Mahal’in yapımından kısa bir süre sonrasında oğlu tarafından devrilmiş ve hayatını Tac Mahal manzaralı odasında hapis hayatı yaşayarak geçirmiştir. Belki de hikayenin en acı veren kısmı budur…
 • Tac Mahal, kubbesi ve dört köşesindeki minareleriyle hangi yönden bakarsanız bakın simetriktir.
 • Minareler deprem esnasında dışa yıkılsın diye hafif dışa eğiktir. Tüm yapıda tek simetrik olmayan yapı anıt mezarlardır. Şah Cihan’ın mezarı İslam geleneklerine uygun olarak eşinden üstün ve yüksektedir.
 • Şah Cihan’ın kendisi için Yamuna Nehri’nin diğer yakasına Tac Mahal’in hemen karşısına Tac Mahal’in siyah mermerden bir kopyasını yaptırmak istediği ama Alemgir Şah iktidara geldikten sonra inşasına başlanan yapıyı yıktığı bilinir.

Agra Hakkında

Tatil Dükkanı

Agra şehri, Hindistan’nın kuzey eyaleti olan Uttar Pradesh’de yer alan ve Yamuna Nehri’nin kıyısına kurulmuş eski bir şehirdir.

Bir zamanlar Hindistan’da hüküm sürmüş Babür İmparatorluğu’nun eski başkenti olup buram buram tarih kokar. Tac Mahal ve Agra Kalesi gibi mimari harikalarıyla şimdi ki zamanın gayri resmi olarak ”Kültür Başkenti” sıfatını taşır.

tac-mahal-hindistan-agra-gezi

Tac Mahal Agra / Agra Hakkında / Agra Nerede ? / Hindistan Gezilecek Yerler

Şehir, zamanında İngiliz sömürgesine karşı olan 1857 yılındaki ayaklanmalarında etkin rol oynamıştır. Agra Kalesi önce yerli isyancılar tarafından ele geçirilmiş, fakat isyancıların şehirden ayrılıp Delhi’ye gitmesi ile şehire gönderilen İngiliz kuvvetlerine karşı teslim olmak zorunda kalmıştır.

agra-kızıl-kale-tac-mahal-hindistan

Agra Gezilecek Yerler / Kızıl Kale

Hindistan’ın simgesi, aşkın mimariye dökülmüş hali ve Dünya’nın 7 Harikası’ndan biri olan, UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne girmeyi başarmış Tac Mahal’in bulunduğu Agra’da, gezilecek ve görülecek bir çok tarihi eser ve yapılar vardır.

Peki Hindistan sadece Agra ile mi sınırlıdır ? Tabi ki hayır. Goa, Jaipur ve Mumbai gibi birbirinden mükemmel bir çok şehir vardır Hindistan’da.

Sizler için teker teker detaylıca anlattığımız ;

Agra’ya Nasıl Gidilir ?

Hindistan Vizesi Nasıl Alırım ? Agra’da Ulaşımı Nasıl Sağlarım ? Delhi’den Agra’ya Nasıl Giderim ? Hindistan’da Ulaşım Nasıldır ? gibi, sizlerden gelmesi olası olan bir çok soruyu da, bu yazımda anlayacağım.

agra-ulaşım-hindistan-rehberi

Agra’ya Nasıl Giderim ? Hindistan’da Ulaşım

Agra’da bulunan Kheria Havalimanına, Türkiye’den direkt uçuşlar bulunmamaktadır. Bu yüzden rotanız Delhi’de bulunan Indira Gandhi Havalimanı ya da Mumbai’deki hava limanı olacaktır. Sonrasında aktarmalı olarak Agra’ya gelebilirsiniz. Fakat sizler için daha pratik olan yol ;  Delhi’ye indikten sonra Agra’ya demir yolu ile ulaşımdır. Hindistan’da geniş bir tren ağı söz konusudur ve oldukça gelişmiştir.

agra-delhi-ulaşım-hindistan-gezi

Agra’ya Nasıl Gidilir ? / Tac Mahal’e Nasıl Gidilir ?

UYARI : Hindistan’ın resmi demir yolu sitesinden bilet almaya çalışmanız size sadece vakit kaybı yaşatacaktır. Bizim kredi kartlarımız ile bilet alamazsınız. Sistemler, sadece Hindistan hatlarına gelen onay kodu ile çalışmaktadır.

Agra, Delhi ve Jaipur şehirleri arası birbirine tren yolu ile bağlanmaktadır. Tren biletinizi gişelerden form doldurarak alabilirsiniz. Kalabalığı gözünüzde büyütmeyin. Turistler için özel gişeler bulunmaktadır.

Bu aşamalara gelmeden önce ” Hindistan’a Nasıl Gidilir ? Hindistan Vizesi Nasıl Alınır ? ” diye soracak olursanız ; sizler için özenle ve detaylıca yazdığımız Hindistan Vizesi yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Kara yolu ile gitmek isterseniz, anlaşacağınız taksi sürücüsü ile ulaşımı sağlayabilirsiniz. Sizlere tavsiyem ; mutlaka ama mutlaka PAZARLIK yapmadan anlaşmayın. İlk teklif edilen fiyatın yarısına hatta 4’te birine kadar indirebileceğinizin garantisini verebilirim.

delhi-agra-hindistan-ulaşım-rickshaw

Hindistan’da Ulaşım / Agra Ulaşım Rehberi

Şehir içi ulaşımlarda ise taksi niyetine kullanılan ”Rickshaw” ya da “Tuktuk” sistemi vardır. Herkesin sık sık kullandığı bir ulaşım aracıdır. Ucuz maliyetle her yere gidebilirsiniz bu araçlarla. Yalnız tekrar belirtmek istiyorum ; PA-ZAR-LIK yapmadan binmeyiniz.

Burada sizlere sadece Delhi’den Agra’ya nasıl gidildiğini ve şehir içi ulaşımlarının bir kısmını anlattım. Hindistan 1.2 milyar nüfusa sahip bir ülke ve sıkıntı çekeceğiniz ilk nokta ULAŞIM olacaktır.

Hindistan’a gitmeden önce Hindistan’da Ulaşım ve  Hindistan’a Nasıl Gidilir yazımızı mutlaka ama mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum. Şehir içi , kara yolu, demir yolu ve araç kiralama sistemini teker teker anlattım.

Agra’da Nerede Kalırım ? Agra’da Konaklama

Agra’da nerede kalınır ? Agra’da Konaklama ve Agra Otel Tavsiyeleri Nelerdir ? Bu denli kalabalık ve titizlikten uzak bir ülkede en önemli noktalardan biriside konaklama kısmıdır.

Bölgenin aşırı sıcak ve nemli olması da bu konuyu oldukça önemli kılıyor. Tatilinizi sivrisinek ısırıkları ile acı içinde geçirmek istemiyorsanız, konaklama konusunda biraz titizlik göstermeniz gerekmektedir.

agra-hindistan-konaklama

Agra’da Konaklama / Hindistan’da Konaklama

Agra otelleri, hostelleri ve apart hotelleri için www.booking.com adresinden bütçenize göre otel rezervasyonunuzu yapabilrisiniz.  Ben yinede sizler için Agra Otellerini tek tek listeledim. Seçimi sizlere bıraktım.

Hindistan Agra’da Otel Konaklama Önerilerim

Agra’da İyi Otel Önerilerim :

Agra’da Orta Halli Otel Önerilerim :

Agra’da Düşük Bütçeli Otel Önerilerim :

Otel bulma konusundaEn iyi otel bulma arama motorları yazıma bakınız.

Gördüğünüz gibi Hindistan, çok ucuz bir ülkedir ve 2  kişi 50 TL gibi rakama kolaylıkla konaklamanızı halledebilirsiniz. En lüks konaklama bile, 2 kişi için gecelik 200-300 TL civarlarından başlıyor. Bunca ucuz fiyatların üzerine birde ucuz uçak bileti buldunuz mu tadından yenmez.

Ben, 768 TL‘ye uçak bileti bulmuştum. Normalde gidiş-dönüş uçak bileti fiyatları 1000 TL civarında. Ama, sizler için Hindistan’a 768 TL’ye Nasıl Gidilir ? yazımda bir kaç tüyo vermek istedim.

Otel konusunda Booking.com, Hotelscombined.com  ve Hostel konusunda ise Hostelworld.com linklerini kullanınız.

Agra’da Gece Hayatı

Agra’da Gece Hayatı Nasıldır ? Agra’da Gece Hayatı ve Alışveriş Nasıldır ? Kültür olarak alışık olduğumuz eğlence hayatına uygun olmayan Agra’da, neredeyse gece hayatı yok denecek kadar azdır. Akşamları dışarıya çıkıp yerli hint içkilerini tüketebilir, restoranlarında güzel bir ziyafet çekebilirsiniz. Agra’da kültürel gösterilerin dışında eğlence bulmak neredeyse imkansızdır.

hindistan'daki sadular her yerdeler

Sadular – Hindistan

Bu dediklerim Agra için geçerliydi. Agra dışındaki eğlence ve alışverişe gelecek olursak ; sizler için teker teker anlattığım Hindistan’da Eğlence Gece Hayatı Alışveriş yazıma mutlaka göz atmanızı isterim.

Yazının en başında demiştim ya ; ”Ya aşık olursun ya nefret edersin.” diye, işte size aşık olmanız ve neden gitmeniz gerektiğini anlatan, Hindistan’a Neden Gitmeli Gitmek İçin 10 Neden yazımıza mutlaka göz atmanızı istiyorum.

Agra’da Festivaller

Hemen sadede geliyorum : Hindistan’da bir festivale katılmadan ölmeyin derim ben. Yoksulluğun, kirliliğin ve kaosun büyük rol oynadığı bu ülkede, her şeye rağmen insanlar eğlenmeyi çok iyi biliyorlar.

hinditan-festival

Hindistan Festivalleri / Hindistan’da Eğlence / Hindistan Turu

Otel konusunda Booking.com, Hotelscombined.com  ve Hostel konusunda ise Hostelworld.com linklerini kullanınız.

 • Pongal (Hasat) Festivali : Hindistan’ın her şehrinde kutlanan bu festival, Ocak ayında kutlanır. 4 gün boyunca çeşitli aktiviteler ve eğlenceler düzenlenir. Festivalin zirve yaptığı en önemli günü 2. günüdür. Pongal hasatlarının iyi olmasına teşekkür edercesine hediyeler adanarak kutlanan bir festivaldir.
Pongal-festival-agra-hindistan-seyahat

Hindistan Festival / Hindistan Eğlence

 • Maha Shivaratri : Yılın Şubat ayında gerçekleşen ve anlamı Şiva’nın Gecesi olan festival, Hindu geleneğinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Adaklar ve hediyeler adarlar.
maha-shivaratri-hindistan-festival-agra-delhi

Tac Mahal / Hindistan Festivalleri

 • Taj Mahotsav : Bir kültür organizasyonu olan Taj Mahotsav, 10 gün sürer ve organizasyonda ünlü sanatçılar, dans gösterileri ve performansları hat safhadadır. Bölgenin en büyük festivalidir ve Şubat ayında düzenlenir. Organizasyonda Tac Mahal ve çevresi süslenir.
taj-mahotsav-agra-delhi-tac-mahal-hindistan

Hindistan Festivalleri / Hindistan’da Festival

Uçak bileti konusunda ise, mutlaka En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakın. Nasıl uçak bileti masraflarınızı ucuza mal edeceğinizi tek tek yazdım.

Hindistan’ın festivalleri öyle güzel, samimi ve içten oluyor ki denemeden hissedemezsiniz. Özellikle Mart ayının ikinci haftası kutlanan Holi Festival , mutlaka katılmanız gereken festivallerden birisi olmalı. Hindistan’da ki resmi tatiller ve festivallerin tamamını öğrenmek için Hindistan Festivalleri ve Resmi Tarihleri yazımıza göz atmayı unutmayın.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

3 Yorum

 1. Nergiz
 2. Uçak Bileti
 3. Esra

Cevapla

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.