Tac Mahal Neden Bu Kadar Değerli ?

Tac Mahal, Hindistan’ın Agra şehrinde aşk için inşa edilen, Dünya’nın en büyük ve en güzel anıtı olarak kabul edilen, geceleri aydan daha parlak görünen, Türk-İslam mimarisinin göz bebeği ve Hindistan’daki en değerli yapılardan birisidir. Hatta “Ne kadar değerli ki ?” diye soracak olursanız, Dünya’nın 7 harikasından birisi olacak kadar değerlidir cevabını duyacağınız nadide eserlerdendir. Peki, Tac Mahal‘i bu kadar değerli kılan şey nedir ? Sadece görselliği ve aşk hikayesi mi bu kadar önemli kılıyor ? Aslında her 2’si de çok önemli. Gelin anlatayım :

Tac Mahal Neden Yapıldı ? 

İlk önce dillere destan hikayesiyle ve mimarisiyle ilgili bilgiler vermek istiyorum sizlere ;

Önce şunu bilelim : Tac Mahal, Babür İmparatorluğu’nun altıncı hükümdarı (Hindistan-Türk İmparatorluğu’nun, Timuroğulları Hanedanlığı’nın beşinci hükümdarı ) Şah Cihan tarafından, o zaman ki imparatorluğun başkenti olan Hindistan’ın Agra şehrinde Yamuna (Jumna) nehrinin kıyısına, vefat eden sevgili eşi Mümtaz Mahal (Sarayın sevgili süsü anlamında) için yaptırılmıştır.

“Peki Mümtaz Mahal kimdir, çok mu güzeldi de böylesine önemli bir yapı inşa edildi ?” diye sormuyor değilsinizdir heralde.

Şah Cihan’ın 3. eşi Ercüment Banu ; güzelliği, zekası ve iyilikseverliği ile bütün imparatorluğun gönlünü fethetmiş en seçkin sultan imiş.

tac mahal

Tac Mahal : Agra’da bulunuyor ve sabahları bu kadar güzel görünüyor. Mümtaz Mahal için yapılmış.

Bu vasfından dolayı Mümtaz Mahal diye anılıyormuş. Şah Cihan, ona henüz 16 yaşındayken aşık olmuş ve evlenmek için 5 yıl beklemiş. İnsan hikayesini duyunca, aşkın gözünün ne kadar kör olduğunu anlıyor.

Şah Cihan, çok sevdiği eşini gittiği her yere götüren, onun fikirlerine ve zevkine önem veren birisiymiş. Bu duygulu, zeki ve güzel kadın 1631 yılında 14. çocuğunu doğururken vefat etmiş.

Şah Cihan ise eşinin ölümünü takip eden 8 gün boyunca yemekten ve içmekten kesilmiş, hiç odasından çıkmamış. Dokuzuncu gün dairesinin kapısını açıp, dışarı çıktığı zaman saçlarının bembeyaz olduğunu ve iyice çöktüğünü farketmiş.

Öylesine yıkılmış ki, Tac Mahal onun için bir takıntı haline gelmiş ve ölen eşini yaşatmak için bu yapıyı kusursuz yaptırmış.

1653 yılında tamamlandığında, 32 milyon Rupi’ye mal olmuş. Bu günümüzün parası ile 1 milyar dolar civarında. Zaten daha sonra Şah Cihan’ın oğlu babasının bu durumundan dolayı tahttan indirmiş ve babasını Kırmızı Kale’ye hapsetmiş.

Tac Mahal Hakkında Kısa Bilgiler ve Özellikleri

 • İstanbul’dan getirilen Türk mimarlar Mehmet İsa Efendi tarafından yapılan Tac Mahal, dünyanın en güzel, en muhteşem ve en meşhur türbesi niteliğindedir. (Evet aslında bir türbedir.)
 • Yapının mimarları, Mimar Sinan’ın talebelerinden Mehmet İsa Efendi, yapıdaki yazıları yazan Hattat Serdar Efendi eserin yapımı için, Şah Cihan tarafından İstanbul’dan davet edilmiş ve  1630’da inşasına başlanan, Dünya’nın 7 harikasından birisi olan Tac Mahal, yaklaşık 22 yıl sonra 1.652’de tamamlanmıştır.
 • Tac Mahal’in yapımında parlak, ince, mavi damarları olan beyaz mermerler kullanılmış. Aynı mermerden yapılan ve yerden yüksekliği 82 metre olan kubbe, Mimar İsmail Efendi tarafından çok ama çok özenle yapılmış. Kubbe üzerinde, altından bir alem  ve türbenin beyaz mermerden dört tane  de minaresi vardır. Anıtın dört yanında Hattat İsmail Efendi tarafından, Yasin Sure’sinin tamamı yazılmıştır.
tac mahal agra fotograf

Tac Mahal Hakkında Bilgiler say say bitmez.  Tac Mahal hangi ülkededir : Hindistan’ın Agra şehrinde

 • Mümtaz Mahal ve Şah Cihan’ın sandukaları üst katta, kubbenin altındadır. Sandukaların bulunduğu yerdeki kubbede, insan ağzından çıkan her ses 7 kez yankılanacak şekilde bir akustiğe sahiptir. İçerideki akustik tarifsizdir.
 • Şah Cihan’ın ve eşinin asıl lahitleri ise en alt katta bulunmaktadır ve giriş yasaktır.
tac mahal agra

Tac Mahal Tarihi / Tac Mahal Rehberi

 • Tac Mahal’in yüz binlerce akik, sedef ve firuze gömülü olan duvarlarında, ayrıca 42 zümrüt, 142 yakut, 625 pırlanta ve 50 adet oldukça  iri inciler vardır.
 • Öyle ki, Tac Mahal’in 20 yıllık yapımında gece gündüz 20.000’den fazla işçi çalıştı.
 • Olur da bir deprem gerçekleşir ve ana yapının üstüne, minareler devrilebilir diye; 4 minare de hafif dışarıya doğru eğimli yapılmış; böylece ana yapının üzerine düşmeleri riski engellenmiştir.
tac-mahal-agra-hindistan

Tac Mahal Agra / Agra’da Gezilecek Yerler

 • Romantik görünüşüyle herkesi büyüleyen, doğulu ve batılı bir çok ünlü yazar ve şaire ilham kaynağı olan Tac Mahal, mehtaplı gecelerde bile aydan daha parlak görünüyor. Sabahları ise sap sarı bir renk alıyor.
 • Hatta ve hatta 1966 Hindistan-Pakistan savaşında, Pakistan savaş uçaklarına yol gösterici bir parıltı olmaması için Hindistan Hükümeti tarafından, kubbesi siyah bir çadırla örtülmek zorunda kalmıştır.

Mümtaz Mahal ve Şah Cihan’ın hayatı için Mümtaz Mahal Wikipedia ve Şah Cihan Wikipedia  linklerinden detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Tac Mahal Hakkında Enteresan İlginç Bilgiler

Babür İmparatoru Şah Cihan tarafından, ölen eşi Mümtaz Mahal’e hürmeten yaptırılan, Hindistan’ın Agra şehrinde yer alan Tac Mahal, adeta Hindistan’ın simgesi haline gelmiştir.

Hikayesi ve mimarisi ile insanı büyüleyen Tac Mahal hakkında civarda efsanevi bilgiler dönmektedir.

Ben de sizlere, Tac Mahal hakkında duyduğum ve gördüğüm enteresan bilgileri hazırladım ve maddeler halinde yazdım.

tac mahal mumtaz mahal

Tac Mahal, vefat eden Mümtaz Mahal için yapıldı

 • ”Cennet” tasvirini yapılaştırmak gibi ciddi bir iddia ile yola çıkan Şah Cihan’a, Tac Mahal’in şimdiki halinde karar kılana kadar 2.000 farklı model gösterilmiştir.
 • İnşasına 1632 yılında başlanmıştır. 21 yıl boyunca 22.000 işçi çalışmıştır, bilinenlerin aksine hiçbirinin kolları kesilip, gözleri oyulmamıştır.
 • Birçok farklı bölgeden getirilen taşların taşınmasında 1.000’den fazla fil kullanılmıştır.
 • İslam, İran, Osmanlı, Türk ve Hint birleşimi olan Tac Mahal inşasında, baş mimarlardan sonra Mimar Sinan’ın talebelerinden  Mehmet İsmail Efendi rol oynamıştır.
 • İsmail Efendi ana kubbeyi tasarlamış, Üstat İsa’nın da genel tasarımda büyük etkisi olmuş ve öğrencisini projenin baş mimarı olarak görevlendirmiştir.
 • Tac Mahal, gün içerisinde farklı renklere bürünür. Gün doğumu ile beraber pembemsi ve en güzel rengini gösteren Tac Mahal kısa bir süre sonra beyaz görünümüne geçer. Ayışığı ile beraber de altınımsı bir renk alır. Efsaneler bu eşsiz özelliğin kadınların, özellikle de Mümtaz Mahal’in his değişikliklerini yansıttığını söyler.
tac mahal hakkinda bilgiler

Tac Mahal : Agra’da Gezilecek Yerler arasında ilk sıradadır

 • Dış tasarımındaki işlemeler, mermerlerin içi oyulup, titizce kesilerek minicik taşların mermerlerin içine teker teker yerleştirilmesiyle oluşturulmuştur. Yapının içinde ve dışındaki işlemelerde Kuran’dan birçok ayet bulunur.
 • Şah Cihan, Tac Mahal’in yapımından kısa bir süre sonrasında oğlu tarafından devrilmiş ve hayatını Tac Mahal manzaralı odasında hapis hayatı yaşayarak geçirmiştir. Belki de hikayenin en acı veren kısmı budur…
 • Tac Mahal, kubbesi ve dört köşesindeki minareleriyle hangi yönden bakarsanız bakın simetriktir.
 • Tüm yapıda tek simetrik olmayan yapı anıt mezarlardır. Şah Cihan’ın mezarı İslam geleneklerine uygun olarak eşinden üstün ve yüksektedir.
 • Şah Cihan’ın kendisi için Yamuna Nehri’nin diğer yakasına Tac Mahal’in hemen karşısına Tac Mahal’in siyah mermerden bir kopyasını yaptırmak istediği ama Alemgir Şah iktidara geldikten sonra inşasına başlanan yapıyı yıktığı bilinir.

Taj Mahal’e Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Tac Mahal’e giriş ücreti 1.000 Rupi. Yani yaklaşık olara 16 ABD doları.

Tac Mahal’i ziyaret ise sabah 09.00’dan akşam 18.00’e kadar ve cuma hariç her gün ziyarete açık.

UYARI : Artık, 3 saatten fazla ziyaret etmenize izin vermiyorlar. Girişte herkese bir kart/jeton veriyorlar ve girdiğiniz andan itibaren, 3 saat içerisinde çıkmanız bekleniyor. Eğer daha uzun kalırsanız, tekrar giriş ücreti talep ediyorlar.

Tac Mahal’in Bulunduğu Şehir Agra Hakkında

fly insta fly insta

Agra şehri, Hindistan’nın kuzey eyaleti olan Uttar Pradesh’de yer alan ve Yamuna Nehri’nin kıyısına kurulmuş eski bir şehirdir.

Bir zamanlar Hindistan’da hüküm sürmüş Babür İmparatorluğu’nun eski başkenti olup buram buram tarih kokar. Tac Mahal ve Agra Kalesi gibi mimari harikalarıyla şimdi ki zamanın gayri resmi olarak ”Kültür Başkenti” sıfatını taşır.

tac mahal hindistan gezisi

Tac Mahal nerede : Hindistan’ın Agra şehrinde bulunuyor

Şehir, zamanında İngiliz sömürgesine karşı olan 1857 yılındaki ayaklanmalarında etkin rol oynamıştır. Agra Kalesi önce yerli isyancılar tarafından ele geçirilmiş, fakat isyancıların şehirden ayrılıp Delhi’ye gitmesi ile şehire gönderilen İngiliz kuvvetlerine karşı teslim olmak zorunda kalmıştır.

agra kizil kale

Agra’da Gezilecek Yerler arasında bulunan Kızıl Kale

Hindistan’ın simgesi, aşkın mimariye dökülmüş hali ve Dünya’nın 7 Harikası’ndan biri olan, UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne girmeyi başarmış Tac Mahal’in bulunduğu Agra’da, gezilecek ve görülecek bir çok tarihi eser ve yapılar vardır.

Peki Hindistan sadece Agra ile mi sınırlıdır ? Tabi ki hayır. Goa, Jaipur ve Mumbai gibi birbirinden mükemmel bir çok şehir vardır Hindistan’da.

Sizler için teker teker detaylıca anlattığımız ;

Agra’ya Nasıl Gidilir ? (Tac Mahal’e Nasıl Gidilir ?)

Agra’da bulunan Kheria Havalimanına, Türkiye’den direkt uçuşlar bulunmamaktadır. Bu yüzden rotanız Delhi’de bulunan Indira Gandhi Havalimanı ya da Mumbai’deki hava limanı olacaktır.

agra-ulaşım-hindistan-rehberi

Agra’ya Nasıl Giderim : En kolay Delhi’ye gidip, oradan otobüsle Tac Mahal’in olduğu Agra’ya geçmek.

Sonrasında aktarmalı olarak Agra’ya gelebilirsiniz. Fakat sizler için daha pratik olan yol ;  Delhi’ye indikten sonra Agra’ya demir yolu ile ulaşımdır. Hindistan’da geniş bir tren ağı söz konusudur ve oldukça gelişmiştir.

UYARI : Hindistan’ın resmi demir yolu sitesinden bilet almaya çalışmanız size sadece vakit kaybı yaşatacaktır. Bizim kredi kartlarımız ile bilet alamazsınız. Sistemler, sadece Hindistan hatlarına gelen onay kodu ile çalışmaktadır.

Agra, Delhi ve Jaipur şehirleri arası birbirine tren yolu ile bağlanmaktadır. Tren biletinizi gişelerden form doldurarak alabilirsiniz. Kalabalığı gözünüzde büyütmeyin. Turistler için özel gişeler bulunmaktadır.

Bu aşamalara gelmeden önce ” Hindistan’a Nasıl Gidilir ? Hindistan Vizesi Nasıl Alınır ? ” diye soracak olursanız ; sizler için özenle ve detaylıca yazdığımız Hindistan Vizesi yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Kara yolu ile gitmek isterseniz, anlaşacağınız taksi sürücüsü ile ulaşımı sağlayabilirsiniz. Sizlere tavsiyem ; mutlaka ama mutlaka PAZARLIK yapmadan anlaşmayın. İlk teklif edilen fiyatın yarısına hatta 4’te birine kadar indirebileceğinizin garantisini verebilirim.

agra tac mahal nasıl gidilir

Tac Mahal’in bulunduğu Agra’ya kara yolu ile gidilir. Şehirde bu TUKTUK’lar ile gezilir.

Şehir içi ulaşımlarda ise taksi niyetine kullanılan ”Rickshaw” ya da “Tuktuk” sistemi vardır. Herkesin sık sık kullandığı bir ulaşım aracıdır. Ucuz maliyetle her yere gidebilirsiniz bu araçlarla. Yalnız tekrar belirtmek istiyorum ; PA-ZAR-LIK yapmadan binmeyiniz.

Burada sizlere sadece Delhi’den Agra’ya nasıl gidildiğini ve şehir içi ulaşımlarının bir kısmını anlattım. Hindistan 1.2 milyar nüfusa sahip bir ülke ve sıkıntı çekeceğiniz ilk nokta ULAŞIM olacaktır.

Hindistan’a gitmeden önce Hindistan’da Ulaşım ve  Hindistan’a Nasıl Gidilir yazımızı mutlaka ama mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum. Şehir içi , kara yolu, demir yolu ve araç kiralama sistemini teker teker anlattım.

Agra’da Nerede Kalırım ? Agra’da Konaklama

Agra’da nerede kalınır ? Agra’da Konaklama ve Agra Otel Tavsiyeleri Nelerdir ? Bu denli kalabalık ve titizlikten uzak bir ülkede en önemli noktalardan biriside konaklama kısmıdır.

Bölgenin aşırı sıcak ve nemli olması da bu konuyu oldukça önemli kılıyor. Tatilinizi sivrisinek ısırıkları ile acı içinde geçirmek istemiyorsanız, konaklama konusunda biraz titizlik göstermeniz gerekmektedir.

agra-hindistan-konaklama

Agra’da Konaklama / Hindistan’da Konaklama

Agra otelleri, hostelleri ve apart hotelleri için www.booking.com adresinden bütçenize göre otel rezervasyonunuzu yapabilrisiniz.  Ben yinede sizler için Agra Otellerini tek tek listeledim. Seçimi sizlere bıraktım.

Hindistan Agra’da Otel Konaklama Önerilerim

Agra’da İyi Otel Önerilerim :

Agra’da Orta Halli Otel Önerilerim :

Agra’da Düşük Bütçeli Otel Önerilerim :

Gördüğünüz gibi Hindistan, çok ucuz bir ülkedir ve 2  kişi 50 TL gibi rakama kolaylıkla konaklamanızı halledebilirsiniz. En lüks konaklama bile, 2 kişi için gecelik 200-300 TL civarlarından başlıyor. Bunca ucuz fiyatların üzerine birde ucuz uçak bileti buldunuz mu tadından yenmez.

Agra’da Gece Hayatı

Agra’da Gece Hayatı Nasıldır ? Agra’da Gece Hayatı ve Alışveriş Nasıldır ? Kültür olarak alışık olduğumuz eğlence hayatına uygun olmayan Agra’da, neredeyse gece hayatı yok denecek kadar azdır.

Akşamları dışarıya çıkıp yerli hint içkilerini tüketebilir, restoranlarında güzel bir ziyafet çekebilirsiniz. Agra’da kültürel gösterilerin dışında eğlence bulmak neredeyse imkansızdır.

hindistan'daki sadular her yerdeler

Sadular – Hindistan

Bu dediklerim Agra için geçerliydi. Agra dışındaki eğlence ve alışverişe gelecek olursak ; sizler için teker teker anlattığım Hindistan’da Eğlence Gece Hayatı Alışveriş yazıma mutlaka göz atmanızı isterim.

Yazının en başında demiştim ya ; ”Ya aşık olursun ya nefret edersin.” diye, işte size aşık olmanız ve neden gitmeniz gerektiğini anlatan, Hindistan’a Neden Gitmeli Gitmek İçin 10 Neden yazımıza mutlaka göz atmanızı istiyorum.

Agra’da Festivaller

Hemen sadede geliyorum : Hindistan’da bir festivale katılmadan ölmeyin derim ben. Yoksulluğun, kirliliğin ve kaosun büyük rol oynadığı bu ülkede, her şeye rağmen insanlar eğlenmeyi çok iyi biliyorlar.

hinditan-festival

Hindistan Festivalleri / Hindistan’da Eğlence / Hindistan Turu

 • Pongal (Hasat) Festivali : Hindistan’ın her şehrinde kutlanan bu festival, Ocak ayında kutlanır. 4 gün boyunca çeşitli aktiviteler ve eğlenceler düzenlenir. Festivalin zirve yaptığı en önemli günü 2. günüdür. Pongal hasatlarının iyi olmasına teşekkür edercesine hediyeler adanarak kutlanan bir festivaldir.
Pongal-festival-agra-hindistan-seyahat

Hindistan Festival / Hindistan Eğlence

 • Maha Shivaratri : Yılın Şubat ayında gerçekleşen ve anlamı Şiva’nın Gecesi olan festival, Hindu geleneğinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Adaklar ve hediyeler adarlar.
maha-shivaratri-hindistan-festival-agra-delhi

Tac Mahal / Hindistan Festivalleri

 • Taj Mahotsav : Bir kültür organizasyonu olan Taj Mahotsav, 10 gün sürer ve organizasyonda ünlü sanatçılar, dans gösterileri ve performansları hat safhadadır. Bölgenin en büyük festivalidir ve Şubat ayında düzenlenir. Organizasyonda Tac Mahal ve çevresi süslenir.
taj-mahotsav-agra-delhi-tac-mahal-hindistan

Hindistan Festivalleri / Hindistan’da Festival

Hindistan’ın festivalleri öyle güzel, samimi ve içten oluyor ki denemeden hissedemezsiniz. Özellikle Mart ayının ikinci haftası kutlanan Holi Festival , mutlaka katılmanız gereken festivallerden birisi olmalı. Hindistan’da ki resmi tatiller ve festivallerin tamamını öğrenmek için Hindistan Festivalleri ve Resmi Tarihleri yazımıza göz atmayı unutmayın. Aşağıdaki sosyal medya hesabımdan beni takip edip sorularınızı sorabilirsiniz.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

5 Yorum

 1. Nergiz
 2. Uçak Bileti
 3. Esra
 4. Özel Eşya Taşıma Nedir? | Akdeniz Nakliyat
 5. Yol Günlüğü

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.