Hindistan’da ulaşım ? Hindistan’a nasıl gidilir ?

Hindistan’da ulaşım nasıl sağlanır ? Hindistan’a nasıl gidilir ? Türkiye’den yaklaşık 6 saat uçuşla Hindistan’a ulaşabilirsin. En çok kullanılan havalimanları Delhi (Turizm ofisi havalimanında var.) ve Mumbai (Turizm ofisi havalimanında bulunuyor.). Dilersen Pakistan-Nepal veya Bangladeş sınırından da Hindistan’a karayolu ile girebilirsin.

Hindistan'da Taksiler Heryerde

Hindistan’da Taksiler Heryerde : Hindistan’da Ulaşım Rehberi

Sınırdan karayolu ile gireceksen, gitmeden önce sınır kapısının açık olup-olmadığından emin olmalısın. Ayrıca Türkiye’den karayolu ile Hindistan’a gideceksen : Ağrı-İran-Pakistan rotasını izleyeceksin. Hindistan’a ulaştık. Ya sonra ? Hindistan’da nasıl gezeceğiz ? Anlatayım :

Yurtdışında nasıl ucuza uçak bileti bulduğumu, hangi arama motorlarını kullandığımı “En İyi Uçak Bileti Arama Motorları” yazımda tek tek anlattım. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim

Hindistan’da Ulaşım Rehberi

Hindistan’da Trenle Ulaşım

Hindistan Tren İstasyonları (O kadar pisliğin içerisinde dişlerini fırçalayan Hintli bir kadın)

Hindistan Tren İstasyonları (O kadar pisliğin içerisinde dişlerini fırçalayan Hintli bir kadın)

Dünyanın hat uzunluğu olarak 4. büyük demiryollarına sahiptirler. Öylesine büyüktür ki, bazı Hintliler’in, bu tren yollarının “Tanrı” tarafından bahşedildiğini hatta “Tren Tanrısı”nın bile olduğuna inananların var olduğunu duymuştum. İşte bu dev trenleri kullanmak, bir yerden diğerine gitmek hiçte öyle zor değildir.Hatta adamların websitesi bile var. Tren seferlerini görmek için www.irct.co.in adresinden trenleri görüntüleyebilir, www.cleartrip.com sitesinden bilet satın alabilirsiniz.

Tren terminallerinde bulunan Turist Ofislerinden de bilet alabilirsin. Ama bu Turist Ofislerine giderken sizi kandırıp “Kapalı” veya “Çalışmıyor” gibi yalan söyleyen üç kağıtçılar yolunuzu kesecektir. Asla inanmayın. En garanti yer bu tren istasyonlarındaki ofisler olacaktır. Ayrıca, eğer çok fazla tren kullanacaksan, Indrail Pasosu alabilirsin.

Bu pasoların 3 kategorisi oluyor. Tren dolu bile olsa, sizin için kota ayrıldığı için yer sıkıntısı çekme durumunuz olmayabilir. Ancak bu Indrail biraz pahalıdır ve özellikle yer ayırırken iletişim konusunda sıkıntılar yaşayabilirsiniz.  7 günlük paso fiyatları 270 dolar, 30 günlük pasolar ise 495 dolardır.

Indrail Pasosuna dair her şeyi görmek için tıklayınız. Interrail yapanlar bilir. Nasıl ki Avrupa’da tek bir bilet alarak her bir üye ülkeyi bir kez aldığımız tren bileti ile karış karış, bir daha hemen hemen hiç para ödemeden geziyorsak, aynısı Hindistan’da da geçerli. Eğer bu sistemi denemek istersen sana verdiğim bu linklerden araştırabilirsin.

Hindistan’da Uçakla Ulaşım 

Hindistan Trenleri

Hindistan Trenleri : Hindistan’da Ulaşım

Ülke içerisinde havayolu ile ulaşım oldukça kolaydır. Jet Airways, Indian Airlines, IndiGo ve Spice Jet gibi firmalar Hindistan içerisinde rahatça kullanabileceğin firmalardır. Delh, Mumbai, Jaipur, Varanasi gibi gideceğin tüm önemli şehirlerin havalimanları var. Ama Hindistan’a gitmeden önce biletleri almakta yarar vardır. Bazen fiyatlar inanılmaz derecede artabilir. Uçak biletine dair önerilerimi ucuza uçak bileti arama motorları yazımda görebilirsiniz.

Hindistan’da Karayolu Ulaşımı

Tuktuk-Hindistan'da Vazgeçilmezimiz

Tuktuk-Hindistan’da Vazgeçilmezimiz

Onlarca otobüs firması hizmet veriyor olacak. Ayrıca en ucuz ulaşım yollarından birisi de karayolunu kullanmak olabilir. Ancak sefaletin son noktasını görmek istemiyorsan, otobüsle gezme derim. Eğer gezeceksen de, 3-5 Rupi fazla öde ve kaliteli otobüslerle gez derim. Hurdadan beter otobüsler kullandıkları için keyif, rezilliğe dönüşebilir.

Hindistan’da Araç Kiralama

Hindistan'da Yol Arkadaşımız. Küçücük Arabayla Gezmek Çok Daha Kolaydı

Hindistan’da Yol Arkadaşımız. Küçücük Arabayla Gezmek Çok Daha Kolaydı : Hindistan’da Ulaşım

Hindistan’da ulaşım konusunda en büyük uyarım : Sakın araba kiralayıp, kendim sürerim deme. Felaket bir kaos ve kargaşanın hüküm sürdüğü yollarda, istenmeyen durumlarla karşılaşabilirsin. Ayrıca gidince göreceksin, bir çok aracın dikiz aynaları olmayacak. Bu ülkede trafik resmen “Korna” ile yönetilir.

Gidince ne demek istediğimi anlayacaksın. Ama dilersen, şöförlü bir araç kiralayabilirsin. Genelde 500-1,000 rupiye çok rahat şöförlü araba kiralanabiliyor. Yani 7-15 dolar arasında ! Tabi bu söylediklerim kılimalı araçlar. Dilersen 300-500 rupiye de kılimasız, şöförlü araç kiralayabilirsin !

Hindistan’da Şehir İçi Ulaşım 

Hindistan'da Ulaşım

Mumbai Sokakları : Hindistan’da Ulaşım

“HORN PLEASE”. Yani “Lütfen korna çalınız! ” Anla dostum. Gideceğin ülke böyle bir yer olacak. Trafik korna çalınarak yönetiliyor Hindistan’da. En çok göreceğin araçlar da; 3 tekerli motorlar (Tuktuklar), dolmuşlar, taksiler ve rikşalar (Bildiğiniz bisiklet ve arkasında 2 kişinin oturacağı koltukları olan vasıtalar.) hizmetinde olacaktır.

Detaylı Hindistan yazılarım için, lütfen Hindistan Gezi Rehberi yazılarıma bakınız.

En ucuz ve yavaşı rikşalar. En çok vicdanınızı sızlatacak olan da ! Normal şartlar 3 tekerli bir motora binip, 10-20 Rupi’ye yakın mesafelere gidebilirsiniz. Taksiler ise en pahalı ulaşım aracı olacaktır. Tabi ülke şartlarına göre. Ayrıca Delhi ve Kolkata şehirlerinde metro bulunuyor. Ulaşım konusunda hiç tereddütün olmasın. Tek sorunun, eğer bir yere yetişmen gerekirse, ne olur ne olmaz diyerekten saatlerce önceden yola çık !

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !

Yorum Yap