Hindistan Nüfusu : Nerede & Haritası & Hakkında HER ŞEY

Hindistan Nerede ! Hindistan Nüfusu Gerçekten de 1.4 milyar mı ? Seyahat severlerin ve bilimum hayalperestin en çok merak ettiği ülkelerden birisi Hindistan (Resmi adı Hindistan Cumhuriyeti). Eminim çoğunuz Hint kültürüne filmlerden, yemeklerden, çalıştığınız yer yurtdışı bazlıysa iş arkadaşlarınızdan (expatlardan) yahut okuldan, değişim öğrencilerinden aşinasınızdır.

Globalleşen/sanallaşan dünyada Hindistan artık çooook çoook daha günlük hayatımızın içinde. O yüzden gelin, bu aynı zamanda âşık olacağınız aynı zamanda da nefret edeceğiniz, kaotik ve bir o kadar da acayip, esrarengiz ülkeyi keşfedelim. Hatta kısa kısa Hindistan hakkında bilgiler verelim.

HİNDİSTAN linkinden tüm Hindistan gezi yazılarımı sonuna kadar okuyunuz

1. Hindistan Nüfusu

Hindistan’ın nüfusu, yaklaşık 1.4 milyardır. Yani, Türkiye’nin yaklaşık olarak 20 katı daha kalabalık bir ülkeden bahsediyorum.

Ganesh_Chathurthi_festivali_hindistan

Ganesh Chathurthi Festivali Hindistan : Hindistan Festivalleri

Hindistan’ın en kalabalık şehri sırası ile :

  • Mumbai (16.4 milyon)
  • Kolkota (13.2 milyon)
  • Delhi (12.7 milyon)
  • Chennai (6.4 milyon)

Hindistan nüfusu içerisinde ise, farklı farklı dinler vardır. Hindular, Müslümanlar, Caynalar ve daha nicesi, bu devasa ülkede yaşamlarına devam ederler. Hatta Hindistan Dinleri yazımdan, Hindistan’daki dinler konusunda ayrıntılı bilgilere mutlaka göz atın.

Hayat Kurtaran Yazım : Hindistan Gezilecek Yerler & Gezi Rehberi

2. Hindistan Hangi Kıtada

Hindistan, Asya kıtasında yer alıyor. Güneyinde Sri Lanka, kuzeyinde Pakistan, doğusunda ise Nepal ve Bangladeş. Aşağıda daha detaylıca anlatacağım.

hindistan_nerede_hindistan_nufusu

Hindistan nerede – Hindistan nüfusu – Hindistan hangi kıtada

3. Hindistan Nerede? Hindistan Harita Konumu

fly insta fly insta

Hindistan, yukarıdaki resimde de görüleceği üzere Güney Asya’da çok geniş bir yüzölçümüne sahip. O yüzden bir hayli komşusu bulunuyor.

Kuzeyinde Çin ve Afganistan, doğusunda Nepal, Bhutan, BangladeşMyanmar, batısında ise Pakistan ile sınır komşusu. Güneyinde Sri Lanka ve Maldivler bulunuyor.

Aynı zamanda güney batısında Umman Denizi, güneyinde adını vermiş olduğu Hint Okyanusu, güneydoğusunda ise Bengal Körfezi ile çevrili.

4. Hindistan Yüzölçümü

Hindistan yüzölçümü itibariyle dünyanın en büyük 7. ülkesi, nüfus bakımından dünyanın en büyük 2. ülkesi ve aynı zamanda nüfus bakımından demokrasiyle yönetilen en büyük ülke konumunda.

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi, en büyük şehri ise Mumbai. Ülkenin resmi dilleri ise Hintçe ve İngilizce olmasına rağmen onlarca dil ülkenin farklı yerlerinde konuşuluyor.

Hindistan Gezilecek Yerler yazımdan rotaları inceleyin

Öyle ki iki uç bölgeden iki insan getirirseniz yüksek ihtimalle aralarında İngilizce anlaşabileceklerdir. Çok kültürlülüğün /hoşgörünün sebeplerinden biri de dilin yanında, ülkede birçok dinin bulunmasıdır. Lakin çoğunluk Hinduizm dinine tabidir.

Hindistan, yukarıdaki resimde de görüleceği üzere 29 eyalet ve 7 birleşmiş bölgeyle yönetiliyor. Aynı zamanda Hindistan 6 bölgeye ayrılıyor.

gezginler

Hindistan

Merkez, Doğu, Kuzey, Kuzeydoğu, Güney ve Batı Hindistan olmak üzere. Bu eyaletlerde veya bölgelerde toplam 497 şehir bulunuyor. Hindistan’ın gez gez bitirilemeyecek olmasının kanıtıdır sanırım. Gerçekten de, çok ama çok büyük bir ülkeden bahsediyoruz.

5. Hindistan’a Nasıl Gidilir ?

fly insta fly insta

Hindistan’a direk veya aktarmalı uçuşlarla ulaşabilirsiniz. Aktarmasız yaklaşık 5 saat 50 dk.’da başkent Yeni Delhi’ye (Oranın Ankara’sı), 6 saat 15 dk. gibi bir süreyle de en büyük şehri Mumbai’ye (Oranın İstanbul’u) varabilirsiniz.

ocak_ayı_hindistan_gezi

Hindistan’da Çok Popülerdik-Amber Kalesi-Jaipur

Hindistan’ın birçok şehrine ise genellikle aktarması Kuveyt, Abu Dabi, Bahreyn, Dubai, Beyrut, Tahran, Muskat, Doha şehirlerinden biri olan 10-15 saatlik aktarmalı uçuşlar bulabilirsiniz ki bunlar süreleri çok uzun olmalarına rağmen çok daha makul fiyatlarda olacaklardır. Hatta gitmeden önce, Hindistan’a nasıl gidilir ve Hindistan’da ulaşım yazımı sonuna kadar okuyun derim.

Hindistan GMT +5.5 zaman diliminde bulunmakta olup Türkiye – Hindistan saat farkı 2.30 saattir. Bir diğer tabirle Hindistan 2.30 saat önde bulunmaktadır.

Hindistan’a uçak bileti almadan önce, mutlaka En iyi uçak bileti arama motorları yazımıza bakınız.

6. Hindistan’a Ne Zaman Gidilir

Hindistan’ a gitmek için en iyi zaman Ekim-Mart aralığı. Yüzölçümünün büyük olması sebebiyle Hindistan çok fazla iklim çeşitliliği gösterse de, bence en güzel zaman bu zamanlar.

Ülkede, Himalayalar’ın soğuk rüzgarları engellemesi sayesinde kışları ılık, yazları ise çok sıcak geçebilir. Lakin Hindistan’ın genelinde tropik iklim görülüyor ve 3 ana mevsim bulunuyor aslında : Yaz, kış ve muson.

Hindistan’daki tüm otelleri görmek için Hindistan Otelleri linkinden yararlanınız

Hazirandan eylüle kadar ağır muson yağmurlarına denk gelinebiliyor. Aynı zamanda nem oranı da çok yüksek oluyor. Şahsen tavsiye etmem.

Goa_Hindistan

Goa-Hindistan (En Mutlu Olduğum Anlardan )

O yüzden Türkiye’nin kış aylarında Hindistan’ı tercih edin derim. Yine de siz küresel iklim değişikliği sebebiyle gitmeden önce Hindistan hava durumunu güvenilir kaynaklardan kontrol ederseniz zararlı çıkmazsınız.

Hatta, bana göre Hindistan’ın en güzel zamanı festivaller dönemi. Gitmeden önce mutlaka ama mutlaka Hindistan Festivalleri yazımdan, hangi ay hangi festivalin olduğunu inceleyin.

7. Hindistan Vizesi

Vizelerden bahsedecek olursak Hindistan ve komşu ülkeleri ne yazık ki Türk vatandaşlarına vize uyguluyor. Kimileri kapıda vize uygulaması yapıyor (Nepal) kimileri online (Sri Lanka, Myanmar) kimileri ise daha alengirli yollardan turizm acentaları aracılığıyla vize veriyor (Bhutan).

Hindistan’a gidecek Hususi, Hizmet ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri ne yazık ki vizeye tabi. Hindistan vizesi başvurularında bulunacak kişiler Hindistan Konsolosluğu ile koordineli bir şekilde çalışmakta olan seyahat acenteleri ile işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekiyor.

Hindistan’daki tüm otelleri görmek için Hindistan Otelleri linkinden yararlanınız

Vizenin çıkıp çıkmadığı ise en az 2 iş günü içinde sonuçlanıyor. Lakin gerekli evraklarla zamanında başvurursanız Hindistan vizenizi kısa zamanda sorunsuz alabiliyorsunuz. Hindistan Vizesi Nasıl Alınır yazımda zaten her bildiğim vize deneyimini anlattım.

Hindistan Hakkında Mutlaka Okumanızı Önerdiğimiz Diğer Yazılar

Hindistan seyahati yaparken, Hint Kültürünü görmek isteyenler Yeni Delhi, Jaipur, Varanasi, Agra gibi Hint şehirlerini; deniz tatili isteyenler ise Mumbai, Goa, Chennai gibi Hindistan şehirlerini tercih edebilirler. Hindistan nerede, Hindistan Nüfusu ve Kısa Kısa Hindistan Hakkında Tüm sorularınızı cevapladığımıza göre, artık yukarıda sıraladığımız diğer Hindistan gezi yazılarını da okuyabilirsiniz. Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayın. Hayal edin. Düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.