Hindistan’da Yeme-İçme ? Hindistan’da Ne Yenir ?

Hindistan’da yeme-içme konusuna da değinmeden olmaz. Hindistan yemekleri için ilk sözüm : İlk 2-3 gün çok aç kalacaksın. Ülkenin sokaklarının, restoranlarının ve yemeklerinin kokusuna alışamayacaksın. Yahu sokaktan domuz geçen bir yerden bahsediyorum. Düşün nasıl bir yere gideceğini. 3. gün yavaş yavaş sen de onlardan birisi gibi yaşamaya, alışmaya başlayacaksın. E haliyle artık yavaş yavaş yemek kültürünü de tanımaya başlayacaksın. İyi güzel de Hindistan’da ne yenir ? Hele bizim gibi etobur bir millet, Hindistan’da ne yer, ne içer ?

hindistan_yeme_icme

Mc Donalds-Et ve et ürünleri satılmaz tabelası : Hindistan Yemekleri

Hindistan Yemekleri

Hindistan yemekleri güzeldir. Çeşitlidir. Bol baharatlıdır. Et yoktur ama tavuk tüketilir. Hijyenik olduğu müddetçe yemek konusunda sıkıntı çekilmez. Hintliler elleri ile yemek yerler.

Not : Et, özellikle lüks otellerde tüketiliyor ve genelde porsiyon başı 10 dolar civarında oluyor.

hindistan_yemekleri

Hindistan Yemekleri : Chapati. Türkçe adı ile Çapati

Sokak yemekleri çok yaygın olmakla beraber bedavaya yakındır. Ama benim naçizane tavsiyem, sokak yemeklerinden uzak durulması yönündedir.

Hani diyelim açlıktan bitap düştün. E o halde ülkede yabancı firmalara başvuracaksın. Bolca bulunan Starbucks, Burger King, KFC, Dominos ve MC donalds firmaları açlıktan ölmeye yakın kurtarıcın olabilir.

Bu soruyu soracağınızı tahmin ettiğim için baştan söylemek istedim. Çünkü bir çok Hindistan meraklısının aklındaki en büyük sorulardan birisi “Aç kalırsak ne yapacağız ?” sorusu. Bunu halletmiş olalım.

1. Hindistan’da Kahvaltı

Çapati” yiyeceksin. Saçta veya tavada pişen mayasız ekmek. Ya da “Paratha” da yiyebilirsin. Bu da gözlemeye benziyor. Diğer seçeneğin yumurta olacak. Tavada pişirtebilirsin. Bu arada bir çok lüks otelde de İngiliz ve Amerikan kahvaltısı hazırlıyorlar. Bilgine.

hint_yemekleri

Hindistan Yemekleri : Thali. Hindistan Mutfağı içerisinde en meşhurlarından

Aynı zamanda “Roti” adında bildiğin bizim yufkaya benzer pideleri var. Zaten yukarıdaki fotoğrafda gördüğünüz “Pide” gibi olan şey aslında bir rotidir. Aç kaldığınızda, Hindistan yemekleri arasında en doyurucu olanıdır.

2. Öğle ve Akşam Yemekleri

fly insta fly insta

“Thali”  Hindistan’ın milli yemeğidir ve Hindistan yemekleri içerisinde en meşhurudur. Tabldot tepsi içerisinde gelir ve farklı yemeklerin tadımlık sunulduğu türdür.

Bu yemekler ; çorba, patates yemeği, sebze yemeği, çapati ve pilavdan oluşabilir. Genelde ne kadardır biliyor musun ? 30-70 Rupi civarında.

Yani 1.5-3 TL gibi düşün. Bir de Tandorii denemelisiniz. Kuyuda yanan ateşte pişen balık-tavuk. Oldukça lezzetlidir. Ve inanın bana , dünyada bu kadar ucuza, bu kadar çok yemeği yiyebileceğiniz ender yemeklerdendir.

balik_hindistan_yemek

Goa- Her Daim Tercimiz Balık

Ayrıca Goa‘da rengarenk deniz mahsulleri ve kalamarları yemeden dönmeyin. Kişi başı 300-500 Rupi’ye tıka basa doyarsınız. Şahsen Fethiye’li bir arkadaşınız olarak, deniz mahsulleri konusunda Hindistan‘da hiç pişman olmazsınız.

3. Korma

Bu, aslında bir nevi  krema soslu bir yemek. Genelde içerisinde et oluyor ve oldukça lezzetli bir Hint Yemekleri’ndne birisi.

hindistan_yemekleri

Hindistan Yemekleri

Hatta “Kavurma” teriminden geldiği bile söyleniyor. Özellikle soslu yemekleri sevenlerin tercih edeceği bir yemek.

4. Tandorii

fly insta fly insta

“Chicken tandorii” kelimesini bir yere yazın. Bunu, bir çom ülkede duyabilirsiniz ve her duydunuzda peşinden koşun. Neden ? Çünkü doyacağınız adres olacaktır.

hint_mutfagi

Hindistan Yemekleri : Chicken Tandorii

Aslında olay ne biliyor musunuz ? Bildiğiniz ızgara tavuk. Ama hem ucuz hem de lezzetli. Hindistan Yemekleri arasında da oldukça popüler. Ama adamlar öyle güzel soslar kullanıyorlar ki, lezzet o biçim. Seveceğinize eminim.

Yemekte adap : Yemekten önce veya yemekten sonra bir şeyler içmeyi severler. Çünkü yemekler acılı olduğu zaman bir şey içerseniz sizi rahatlatmaz bilhakis rahatsız edebilir.

O yüzden Hindistan’da yemek yerken bunu bilmek gerekir. Hintliler, yemekleri parmaklarını çatal-kaşık gibi kullanarak yerler. Genelde elleri ile pilavı top haline getirirler ve ellerini kullanarak yemek işini hallederler. Çatal ve bıçağın daha pis olduğunun garantisini verebilirim.

5. Köri

Köri nedir ?” : Köri  sosu diye bir şey esasen yoktur. Hintliler’in balık, et ve sebzelerde kullandıkları baharatları ayrım yapmada ifade eden bir İngiliz terimidir. Yani dostum her yemeğin kendine has, kendine özgü bir baharat karışımı vardır. İşte bu baharat karışımına da “köri” denmiştir.

köri

Köri Soslu Hint Yemekleri

Bu ülkede hayvanlara karşı inanılmaz bir “koruyuculuk” hakimdir. Bazı inanışlarda “Hayvanları bu dünyada yiyecek olanları, hayvanlar da öteki dünyada yiyecektir” inancı hakimdir.

O yüzden, her türlü hayvana her ne olursa olsun saygı vardır. O yüzden, özellikle bir Hintli ile yemeğe çıkacaksanız, gitmeden önce Hindistan’da olduğunuzu ve bu Hint mutfağı (Hint Mutfağı Vikipedia‘ya bakabilirsiniz.)konusunda ne kadar hassas olduğunu her daim aklınızıda bulundurun derim. Hindistan yemekleri güzeldir ama önce kültür gelir…

Hindistan seyatimde beni takip etmek için Instagram hesabım Birhayalinpesindeye bakabilirsiniz.

kingsfisher_hindistan_alkol

Kingsfisher Birası En Meşhuru

Hindistan hakkında yazdığım yüzlerce sayfa yazılarım için aşağıdaki linklere tıklayınız :
1. Hindistan Gezi Rehberi
2. Mumbai Gezi Rehberi
3. Goa Gezi Rehberi
4. Jaipur Gezi Rehberi
5. Tac Mahal Agra Rehberi
6. Hindistan Vizesi
7. Hindistan Festivalleri
8. Hindistan’da Ulaşım Rehberi
9. Hindistan Dinleri ve Hinduizm
10. Hindistan’dan Gezilecek Yerler

Son olarak, biraz da Alkoller ve İçeceklerden bahsedelim : Ülkenin milli içeceği “çay”. Küçük fincanlarda sunuluyor sütlü, sade veya şekerli olabiliyor. Kingsfisher biraları özellikle Goa’da meşhurdur ancak Hindistan’da bira pahalıdır. Ayrıca Delhi ve Mumbai’de de alkol bulmak kolaydır. Genelde 1-2 dolar civarındadır. Sanırım, günde 5-10 dolara çok rahat bir şekilde günlük yeme-içme masraflarınızı aradan çıkarabilirsiniz.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

25 Yorum

 1. yiit
  • Deniz Pehlivan
 2. Ayşe
  • Deniz Pehlivan
   • Gakgosh
 3. silverswanna
  • Deniz Pehlivan
 4. silverswanna
  • Deniz Pehlivan
 5. Ati
  • Deniz Pehlivan
 6. Ati
  • Deniz Pehlivan
 7. Nurane
 8. Aleyna
  • Deniz Pehlivan
  • Deniz Pehlivan
 9. Aynur
  • Deniz Pehlivan
 10. Sudenur
  • Deniz Pehlivan
 11. Hakan
  • Deniz Pehlivan
 12. Songül

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.