Hindistan Festivalleri ve Hindistan Resmi Tatilleri

Hindistan festivalleri, dünyanın en meşhur festivallerindendir.Güneyinde başka bir festival vardır, kuzeyinde bambaşka. Bazı festivaller her yıl  aynı günlerde yapılırken, bazılarının tarihleri her yıl değişebilir. Tıpkı bizim Kurban Bayramı ve Ramazan Bayramı gibi düşünebilirsin. Bazen 10 gün ileri iken, bazen 10 gün geri olabilir. O yüzden festivallerin tarihleri konusunda gitmeden önce emin olun derim.

jaipur_hindistan

Nahargarh Fort : Hindistan Festivalleri

HİNDİSTAN FESTİVALLERİ

Ben dilim döndüğünce, her ay yapılan Hindistan festivalleri listesini aşağıda özetleyeceğim.

hindistan_trenleri_seyahat

Hindistan Trenleri : Hint festivalleri

Umarım en az 1 festivale katılma şansın olur. Ben ne yazık ki hiç bir festivale denk gelemedim ama hala hayallerimi süslemiyor değiller ! Ah be Hindistan ne güzeldin !

Ocak Ayı Hindistan Festivalleri

Hindistan festivalleri listemizin ilki ile başlayalım. Sankranti festivali, Ocak ayının ortasında,  özellikle Andhra Pradesh şehrinde ve hatta tüm Hindistan’da kutlanır.

hint_festivalleri

Sankranti Festivali : Hindistan Festivalleri

Bu dönem, ekinlerin biçilip, mevsimlerin değiştiği dönem olarak bilinir. Günler uzarken, geceler kısalır. Aslında bu festival hasat festivali olarak kutlanır.

Şubat-Mart Hindistan Festivalleri 

fly insta fly insta

“Hindistan’daki en meşhur festival nedir ?” diye soranlara : Renk festivali olarak bilinen Holi festivali, Hindistan’ın en iyi festivali olarak biliniyor ve 2 gün sürüyor. En güzeli Hindistan’ın Mathura şehrinde düzenleniyor.

İnsanlar birbirlerine boyalar fırlatıyorlar ve çılgınca kutluyorlar. Tabi yine Tanrılara adanan bir festival olduğunu unutmayın. Renklerin festivali. Rengarenk toprak boyaları önce yüzlerine sonra birbirlerine atıyorlar. Çok renkliliği ve baharın gelişini kutlamak için kutluyorlar.

holi festivali hindistan

Holi Festivali. En Çok Görmek İstediğim Festivallerden : Hindistan festivalleri

Mitolojiye göre ; Hint tanrısı Lord Krishna arkadaşı Radha’yı kıskanır. Çünkü kendisi karanlık bir tene sahipken Radha’nın teni rengarenktir. Küçük Krishna, doğanın bu adaletsizliği kaşısında annesi Yashoda’ya dert yanar.

Annesi oğlu Krishna’nın gönlünü almak için yüzünü Radha’nınki gibi kendi seçtiği renklerde boyamayı teklif eder. Krishna bu teklifi kabul eder. Daha sonra bu oyun popüler olur ve zamanla festival olarak kutlanmaya başlar. Gelecek yıl 6 Mart’ta kutlanacak.

Hindistan’a nasıl ucuza uçak bileti bulabilirim diyorsanız, En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakınız.

Ayrıca ;  Maha Shivaratri festivali de bu dönemde kutlanır. En önemli Tanrılardan birisi olan Şiva için kutlamalar yapılır. Hani dedim ya 3 tane çok önemli Tanrı var diye.

İşte onlardan birisi bu. Oruç günü olarak Şiva’ya adanır. Şiva’ya yaklaşıp, ona kavuşmak için oruçlar tutulur, ilahiler, dualar ve yazıtlar okunur. Bu dönem, inananlar için çok önemli bir dönemdir. En büyük ibadetlerini, inançları çerçevesinde bu dönemde yaparlar.

Mart-Nisan Hindistan Festivalleri

Kumbh Mela festivali. 12 yılda bir düzenleniyor. Dünyada en çok insanın katıldığı festival olarak biliniyor. En son 2013 yılında yapıldı ve 80 milyondan fazla kişi bu festivale katıldı.

hindistan_festivalleri

Kumbh Mela Festivali : Hindistan Festivalleri

Mahavir Jayanti de bu dönemde kutlanır. Jain bayramı olarak bilinir. Jainizmin kurucusu Mahavari’nin doğumu bu festivalde kutlanır. Jain dinine inanların kutladıkları en büyük bayram olarak bilinir.

Yurtdışında nasıl ekonomik konakladığımı, ucuza otel-hostel ve ev kiraladığımı,Ekonomik otel arama motorlarıyazımda satır satır anlattım. Mutlaka bir göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

Mayıs-Haziran-Temmuz Hindistan Festivalleri

fly insta fly insta

Bu dönemde önerebileceğim çok önemli bir festival yok. Zaten bu arada, özellikle tam bu dönemle ilgili size biraz ön bilgi de vermek istiyorum.

hindistan_agra_tac_mahal

Tac Mahal-Agra-Hindistan

Bildiğiniz gibi bu dönemler, muson yağmurlarının sıkça görülmeye başladığı dönemdir. O yüzden, sıcaklık ve nem öyle artar ki, nefes almak bile güç olabilir. Bunu mutlaka göz önünde bulundurarak planlarınız yapınız derim.

Ağustos Hindistan Festivalleri

Onam hasat festivali kutlanıyor. Ülkenin en güzel şehirlerinden birisi Kerala’da 10 gün boyunca kutlanıyor.

Onam_Festivali_Hint_Festivalleri

Onam Festivali : Hint Festivalleri

Kerala mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Özellikle üstü kapalı nehir tekneleri çok meşhur. Ben de henüz gidemedim ama mutlaka bir sonraki rotam içerisinde olacak.

Eylül Hindistan Festivalleri

Sırada bir diğer önemli festival var.Hindistan’ın en Popüler tanrısı olan fil başlı Ganeş’e adanıyor. 11 gün sürüyor. Ganeş heykelleri yapılıp, festival sonrasında okyanusa atılıyor. 2016 ‘da 5 Eylül’de, 2017’de 25 Ağustos’ta kutlanacak. Eylül ayında ayrıca ; Krishna Janmashtami/Govinda festivali kutlanır.

Ganesh_Chathurthi_festivali_hindistan

Ganesh Chathurthi Festivali Hindistan : Hindistan Festivalleri

Lord Krişna’nın doğum gününün kutlandığı bu festivalde, yüksek yerlerde bulunan noktalardaki çömleklere,  insan piramitlerinden veya yüksek binalardan erişmeye çalışıyorlar.

Daha sonra bu çömlekleri kırıp açıyorlar. Sonrasında çömleklerin içerisinden çıkan lor peynirine benzeyen bir peynir ortalığa saçılıyor. Her yıl Eylül ayında düzenleniyor.

Ekim Hindistan Festivalleri

Navratri festivali, ibadet ve dans edilerek Ekim ayında kutlanır. Evrenin yaratıcısı, koruyucusu Tanrıça Durga’ya adanır ve 9 gece boyunca sürer.

hint_festivalleri

Navratri festivali : Hint Festivalleri

Tam bir festival havasında geçen en önemli Hint festivallerinden birisidir. Özellikle en güzel aylardan birisi olan Ekim ayında yapılması da cabasıdır.

Kasım Hindistan Festivalleri

Diğer en önemli festival ise Dwali festivalidir. Dwali festivalinde Hindular, yeni yılın gelişini, evlerini, caddelerini, sokaklarını mumlarla süsleyerek, ışıl ışıl bir tablo sunan bu festivalde kutlarlar. Işıkları iyiliği aydınlatarak  karanlığın kötülüğünü yokeder.

diwali_festivali

Dwali Festivali : Hindistan festivalleri

Dwali festivalinin başlangıç tarihi, Hindu takviminin 13. gününe denk gelen Kasım ayında kutlanır. Aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz. Işıklar enfes…

Kasım ayında ayrıca “Pushkar Deve Festivali” de yapılır. 50 binden fazla deve bu festivale getirilir ve güzellik yarışmaları organize edilir.

Aralık Hindistan Festivalleri

Aralık ayının 25’inde ise Noel kutlanır. Özellikle Mumbay, Kerala ve Goa şehirlerinde yaygındır. Bildiğiniz gibi Hindistan’da bir çok Hristiyan toplum da yaşamaktadır.

goa - hindistan

Goa Palolem

Yurtdışında nasıl ucuz uçak bileti bulduğumu, hangi uçak bileti arama motorlarını kullandığımıEn İyi Uçak Bileti Arama Motorlarıyazımda tek tek anlattım. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Hindistan Resmi Tatiller ise

Resmi Tatilleri : 26 Ocak-15 Ağustos-2 Ekim-25 Aralık

Saat Farkı : 5.5 saattir.

Goa_Hindistan

Goa-Hindistan (En Mutlu Olduğum Anlardan )

Otel konusunda Booking.com, Hotelscombined.com linklerini kullanınız.

Hindistan İle İlgili Onlarca Yazı Yazdım. Bunlar :
1. Mumbai gezi rehberi

2. Tac Mahal Agra gezi rehberi
3. Goa gezi rehberi
4. Hindistan’da gezilecek yerler
5. Jaipur gezi rehberi

Hindistan’da sadece Tac Mahal yoktur. Festivaller, dini izler ve kültür Hindistan’ın olmazsa olmazıdır. Ülkenin, % 99’u din üzerine kuruludur. Hindistan’daki renk cümbüşüne tanık olmak için muhakkak en az 1 festivali fırsatınız dahilinde görmenizi öneririm. Ben denk gelemedim. Ama en büyük hayalim “Holi festivalini” ölmeden önce 1 kez bile olsa görmek…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.