Hindistan Festivalleri ve Resmi Tarihleri

Hindistan Festivalleri ve Resmi Tarihleri

Hindistan festivaller ülkesidir. Güneyinde başka bir festival vardır, kuzeyinde bambaşka. Bazı festivaller her yıl  aynı günlerde yapılırken, bazılarının tarihleri her yıl değişebilir. Tıpkı bizim Kurban ve Ramazan bayramlarımız gibi düşünebilirsin. Bazen 10 gün ileri iken, bazen 10 gün geri olabilir. O yüzden festivallerin tarihleri konusunda gitmeden önce emin olun derim. Ben dilim döndüğünce, bildiğim bütün festivalleri özetleyeceğim. Umarım en az 1 festivale katılma şansın olur. Ah be Hindistan ne güzeldin !

Ocak : Sankranti festivali ocağın ortasında,  özellikle Andhra Pradesh şehrinde ve hatta tüm Hindistan’da kutlanır. Bu dönem, ekinlerin biçilip, mevsimlerin değiştiği dönem olarak bilinir. Günler uzarken, geceler kısalır. Aslında bu festival hasat festivali olarak kutlanır.

Şubat-Mart : “Hindistan’daki en meşhur festival nedir ?” diye soranlara : Renk festivali olarak bilinen Holi festivali, Hindistan’ın en iyi festivali olarak biliniyor ve 2 gün sürüyor. En güzeli Hindistan’ın Mathura şehrinde düzenleniyor. İnsanlar birbirlerine boyalar fırlatıyorlar ve çılgınca kutluyorlar. Tabi yine Tanrılara adanan bir festival olduğunu unutmayın. Renklerin festivali. Rengarenk toprak boyaları önce yüzlerine sonra birbirlerine atıyorlar. Çok renkliliği ve baharın gelişini kutlamak için kutluyorlar. Mitolojiye göre ; Hint tanrısı Lord Krishna arkadaşı Radha’yı kıskanır. Çünkü kendisi karanlık bir tene sahipken Radha’nın teni rengarenktir. Küçük Krishna, doğanın bu adaletsizliği kaşısında annesi Yashoda’ya dert yanar. Annesi oğlu Krishna’nın gönlünü almak için yüzünü Radha’nınki gibi kendi seçtiği renklerde boyamayı teklif eder. Krishna bu teklifi kabul eder. Daha sonra bu oyun popüler olur ve zamanla festival olarak kutlanmaya başlar. Gelecek yıl 6 Mart’ta kutlanacak.

Hindistan festivalleri

Holi Festivali. En Çok Görmek İstediğim Festivallerden

Ayrıca ;  Maha Shivaratri festivali de bu dönemde kutlanır. En önemli Tanrılardan birisi olan Şiva için kutlamalar yapılır. Hani dedim ya 3 tane çok önemli Tanrı var diye. İşte onlardan birisi bu. Oruç günü olarak Şiva’ya adanır. Şiva’ya yaklaşıp, ona kavuşmak için oruçlar tutulur, ilahiler, dualar ve yazıtlar okunur. Bu dönem, inananlar için çok önemli bir dönemdir. En büyük ibadetlerini, inançları çerçevesinde bu dönemde yaparlar.

Mart-Nisan : Kumbh Mela festivali. 12 yılda bir düzenleniyor. Dünyada en çok insanın katıldığı festival olarak biliniyor. En son 2013 yılında yapıldı ve 80 milyondan fazla kişi bu festivale katıldı.

Mahavir Jayanti de bu dönemde kutlanır. Jain bayramı olarak bilinir. Jainizmin kurucusu Mahavari’nin doğumu bu festivalde kutlanır. Jain dinine inanların kutladıkları en büyük bayram olarak bilinir.

Mayıs-Haziran-Temmuz : Bu dönemde önerebileceğim çok önemli bir festival yok.

Ağustos : Onam hasat festivali kutlanıyor. Ülkenin en güzel şehirlerinden birisi Kerala’da 10 gün boyunca kutlanıyor. Kerala mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Özellikle üstü kapalı nehir tekneleri çok meşhur.

Hindistan festivalleri

Onam Festivali

Eylül : Sırada bir diğer önemli festival var. Ganesh Chathurthi festivali, Hindistan’ın en Popüler tanrısı olan fil başlı Ganeş’e adanıyor. 11 gün sürüyor. Ganeş heykelleri yapılıp, festival sonrasında okyanusa atılıyor. 2016 ‘da 5 Eylül’de, 2017’de 25 Ağustos’ta kutlanacak. Eylül ayında ayrıca ; Krishna Janmashtami/Govinda festivali kutlanır. Lord Krişna’nın doğum gününün kutlandığı bu festivalde, yüksek yerlerde bulunan noktalardaki çömleklere,  insan piramitlerinden veya yüksek binalardan erişmeye çalışıyorlar. Daha sonra bu çömlekleri kırıp açıyorlar. Sonrasında çömleklerin içerisinden çıkan lor peynirine benzeyen bir peynir ortalığa saçılıyor. Her yıl Eylül ayında düzenleniyor.

 Ganesh Chathurthi Festivali-En Önemli Festivallerden

Ganesh Chathurthi Festivali-En Önemli Festivallerden

Ekim :  Navratri festivali, ibadet ve dans edilerek Ekim ayında kutlanır. Evrenin yaratıcısı, koruyucusu Tanrıça Durga’ya adanır ve 9 gece boyunca sürer. Tam bir festival havasında geçen en önemli Hint festivallerinden birisidir.

Kasım : Diğer en önemli festival ise Dwali festivalidir. Dwali festivalinde Hindular, yeni yılın gelişini, evlerini, caddelerini, sokaklarını mumlarla süsleyerek, ışıl ışıl bir tablo sunan bu festivalde kutlarlar. Işıkları iyiliği aydınlatarak  karanlığın kötülüğünü yokeder. Dwali festivalinin başlangıç tarihi, Hindu takviminin 13. gününe denk gelen Kasım ayında kutlanır.  Kasım ayında ayrıca “Pushkar Deve Festivali” de yapılır. 50 binden fazla deve bu festivale getirilir ve güzellik yarışmaları organize edilir.

Dwali Festivali-En Önemli 3 Festivalden Birisi

Dwali Festivali-En Önemli 3 Festivalden Birisi

Aralık : Aralık ayının 25’inde ise Noel kutlanır. Özellikle Mumbay, Kerala ve Goa şehirlerinde yaygındır.

Resmi Tatilleri : 26 Ocak-15 Ağustos-2 Ekim-25 Aralık

Saat Farkı : 5.5 saattir.

Festivaller Hindistan’ın olmazsa olmazıdır. % 99’u din üzerine kuruludur. Ülkedeki renk cümbüşüne tanık olmak için muhakkak en az 1 festivali fırsatınız dahilinde görmenizi öneririm. Ben denk gelemedim. Ama en büyük hayalim “Holi festivalini” ölmeden önce 1 kez bile olsa görmek…

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !

Yorum Yap