Hindistan Gezi ve Seyahat Rehberi

1-Hindistan’a Başlangıç

Namaste. Yani Hintçe’de Selamlar !!! Korkuyorum. Öyle böyle değil. 22 yaşındayım. 34. ülkeme gidiyorum. Ama hala korkuyorum. 134 olsa ne fayda ! Gideceğim ülke “Hindistan” sonuçta. Ya başıma bir şey gelirse ? Ya dedikleri gibiyse ? Ya gidipte mahvolup dönersem ? Ya aç kalırsam, ölürsem, bitap düşersem ? Bu kadar tereddütlerimin olması normal mi acaba ?

Tac Mahal-Agra-Hindistan

Tac Mahal-Agra-Hindistan

Bunca insan manyak mı da, daha 18-19 yaşındaki yabancı kızlar, Almanya’dan, Fransa’dan kalkıp bir başlarına Hindistan’a gidiyorsa bir sebebi olmalı ! Hayatımın en önemli macarasını yaşamam lazım. Yaşamazsam, ömrüm boyunca hep içimde kalacak. Gitmek lazım. Daha fazla ertelemek istemiyorum. Şimdi gitmezsem bir daha asla gidemem…

Hindistan’a gitmeden önce hep bu tereddütler, karamsar fikirler vardı aklımdı. Hep acabalar, olumsuz, ümit kırıcı sözler. Peki doğru muydu ? Hakikaten Hindistan söyledikleri gibi miydi ? 22 yaşında Hindistan’a gidip, gezip, özgürce dolaşmak zor muydu ? Hiçte bile. Onu diyen HALT yesin. Gezmesi de, görmesi de, ulaşımı da, konaklaması da hepsi kolay işlerdir. Ne canımız yandı, ne başımıza bir şey geldi. Aksine, hani hep derler ya “Hindistan’a ya aşık olursun ya da nefret edersin.” diye.

Goa-Hindistan

Goa-Hindistan

İşte dostum, ben şimdi sana bir ülkeye nasıl aşık olduğumu, nelerini sevdiğim tek tek, adım adım bildiğim her şeyi anlatacağım. Lakin çok uzun bir yazı olacak. Hiç öyle özetlemeyi falan düşünmeden, uzun uzun anlatma gereği duydum. Hiç bir noktasını kaçırmamayı ve senin de kaçırmamanı istedim. Çünkü tek bir nedeni vardı. Bir sonraki durak Hindistan’dı. Öyle sıradan bir yer değil. Hayallerin, rüyaların gerçeğe dönüp, hiç uyanmak istemeyeceğin ülke. Tezatlar ülkesi. HİNDİSTAN…

2-Hindistan’a Hazırlık

Goa-Hindistan (En Mutlu Olduğum Anlardan )

Goa-Hindistan (En Mutlu Olduğum Anlardan )

Bir yere gitmeden önce nasıl karar verirsiniz ? En zor kısmı hazırlık kısmıdır. Biz de aynı zorluğu yaşadık. Biz diyorum. Çünkü her zaman ki gibi yanımda Ali kardeşim vardı. Benden sana çok önemli bir tavsiye. Çok ama çok iyi bir yol arkadaşı edin. Onun rahatlığı ve keyfi bambaşkadır. Ve bu yol arkadaşın, her daim en çok saçmalamayı sevdiğin arkadaşın, üstüne bir de yol arkadaşın olursa, dünyanın en kötü ülkesi bile, çok ama çok keyifli olur.

Neyse. Yeterince Ali’yi övdüğüme göre, haydi gel Hindistan’a giderken nasıl bir hazırlık sürecimiz olacak onun üzerinden konuşalım. Çok büyük bir ülke. Mevsimi, havası, ulaşımı, vizesi falan derken bunların hepsini çok iyi planmamamız gerekiyordu. Biz Ağustos’da gideceğimiz için, yağmurlu döneme denk gelecektik.

O yüzden bunun bilincindeydik. Ama bir tek Goa’da yağmura yakalandık. O da zaten tipik muson yağmuruydu. Yarım saat yağdı ve ardından hemen durdu. Önce bunu bilesin. Sonra da bu ülkenin güzelliklerini görebileceğin aşağıya eklediğim Hindistan tanıtım vidyosunu hd olarak izlemelisin. Hadi gel biraz hayallere dalalım…

Nasıl beğendin mi Hindistan’ı ? O halde hazırlıklara devam. En önemli soru : Olman gereken aşı olacak mı ? Dünyanın en pis ülkelerinden birisine gidiyorsun dostum. Bu ülkede kaptığı mikroptan ölen Hintli sayısını biliyor musun ? O yüzden bilinçli hareket edelim. Eğer 1 aydan uzun kalacaksan ; Türkiye Hudutlar ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü’ne git ve aşılarını ol. Onlar bu işin piri. Ne olur ne olmaz diyerekten önlemini al.

Ama daha kısa kalacaksan ; aşı olmaya gerek yok. Yalnız, sakın çeşmelerden su içme, ağzını bile gargaralama, yanında götürmen gereken bütün ilaçlarını mutlaka al. Zaten merak etme. Ben sana aşağıda ayrıntılı olarak “Önerilerim ve Uyarılarım” kısmında tek tek anlatacağım. “Ne kadar pis ve fakir bir ülke ?” diye soracak olursan, Mumbai’nin gecekondu mahallelerinde çektiğimiz 5 dakikalık vidyoyu izleyince, zaten cevabı kendin bulmuş olacaksın.

Rotamızı Dubai aktarmalı (3 günde Dubai’de kaldık. Emirates ile uçtuk), Mumbai-Goa-Jaipur-Agra-Delhi-Varanasi şeklinde 14 günlük bir planı içeriyordu. Zaten bu planların da detaylarını, hangi şehre ne için gittiğimizi tek tek aşağıda anlatıyor olacağım. Unutmadan, bu bir “Hindistan Seyahat Rehberi” yazım. Şehirlere ait gezi rehberlerini de tek tek ayrı yazılarda anlatıyor olacağım.

Peki Hindistan’da nasıl gezilir ? Hindistan’da nasıl bir rota çıkarmak gerekir ? Dostum. Bu senin tatilin, senin hayallerin, senin planların. İllahi benim gittiğim rotaları yapacak değilsin. Dilersen sadece meşhur “Altın üçgen” olarak bilinen “Delhi-Agra-Jaipur” rotasını 6-7 günde yapabilir, dilersen 1 ay kalıp benim gitmediğim “Kerala-Amritsar-Udaipur” ve aklı adıma gelmeyen yüzlerce şehre gidebilirsin.

Hindistan'da Gezilecek Önemli Şehirler (Kabaca)

Hindistan’da Gezilecek Önemli Şehirler (Kabaca)

Tek bilmen gereken, ne görmek istediğine karar vermen. Hindistan yeri gelir deniz-kum-güneş sunar, yeri gelir çöl sunar, yeri gelir şehir hayatını gözlerinin önüne serer. Ama ben dilimin döndüğü kadarı ile, bildiğim bütün ulaşım ve rota önerilerini, aşağıda anlatacağım.

3-Hindistan Gezi Rehberi

Bir Yanda Dev Binalar. Diğer Yanda Gecekondular...

Bir Yanda Dev Binalar. Diğer Yanda Gecekondular…

Hindistan. Aşık olmuştum ben bu ülkeye. Aynen dedikleri gibiydi : Ona kalbini açarsan sana bambaşka servetini ayaklarının altına sunar. Büyüler. Hayatına kazınır. Bu yokluk ve sefalet ülkesi, hiç bitmesin istediğin, sonu gelmeyen bir yolculuğa dönüşür. Dönemezsin. Dönsen bile tekrar gitmek istersin. Kanına virüs gibi girer. Bütün vücudunda, bedeninde, ruhunda hissedersin bu ülkenin güzellğini. Ya kendine aşık ettirir ya da nefret. Ya kendinden geçersin, ya da bir an önce dönmek istersin.

Bir Hint deyişi : “Hindistan’ı tanımak için en az 3 kez reenkarne olman lazım !” diyor. Sanırım yerden göğe kadar haklılar. Burası Hindistan. Tezatların ülkesi. Yoksulluk ve zenginlik, karmaşa ve sadelik, kalabalık ve sükunet, kaos ve huzur. Herkesin kendinden bir parça bulabildiği ülke. Dünyaya bakışını değiştiren, varlığından dahi haberin olmayan pencelerini ardına kadar açan ülke !

Zenginlik : Ülkenin % 68’i günde 2 doların altında yaşıyor. Ülkenin toplam zenginliğinin % 28’i, nüfusun %10’unu oluşturan zenginlerin elinde. Ülkenin en zengin şehri Mumbai. Toplam servet 200 milyar dolardan fazla.

Sefalet : Gecekondularda, çamurun içerisinde, slumlarda yaşıyor insanlar. Hatta sokakta yaşıyorlar. Dostum. Hayatında kaç defa sokakta yürürken, kaldırımın ortasında “Uyuyan insan kalabalığına” çarpmamak, onları uyandırmamak için çaba gösterip, sessizce yanlarından geçtin ? Benim hiç olmamıştı. Ta ki Hindistan’a kadar.

Aynı Yerde Aynı Anda 3 Tanrı Yanyana

Aynı Yerde Aynı Anda 3 Tanrı Yanyana

İnsan Hindistan’da bir yandan üzülüp yıkılırken, bir yandan da şaşkınlıktan kendini alamıyor. Her şeye rağmen Hintliler öyle gülümüyorlar ki, sanırsın burası Hindistan değil. Sanırsın gözleri ışıl ışıl parlayan bu çocuk o evi, kıyafeti, temiz suyu olmayan çocuk değil ! Evet. Evi yok bu insanların. Olmadı. Belki de hiç olmayacak. Çünkü bu ülkede 300 milyon insan sokakta doğup, sokakta büyüyüp, sokakta ölüyor…

Çoğu turist, bu farklı ülkeyi keşfetmek için hatta bazen de kendi iç dünyasını keşfetmek için, ya arınmak, ya spiritüel keşif için yollara düşüyor. Makul fiyatlara yoga eğitimi veren okullara gidiyorlar. 1968’de ünlü İngiliz topluluk Beatles’ın bunda payı büyük. Onlar buraya hayatı sorguladıkları, kendilerini buldukları yer olarak isimlendiriyorlardı. Sonrasında ise dünyanın akın akın kaçıştıkları bir ülke olmuş Hindistan.

Hindistan’da en önemli şey nedir ? Söyleyeyim. Din. Hinduizm, Budizm, Jain dini, Sih dini, İslam dini gibi farklı dinleri, ülkenin dört bir yanında görebilirsiniz. Hatta dünyanın en eski dinlerinden Zerdüştlük de Hindistan’dan doğmuş bir dindir. O yüzden, belki de bu ülkeyi bu kadar farklı yapan şey, bambaşka ruha sahip olan farklı dinlerin, toplum ve kültür üzerinde bıraktıkları izler olsa gerek…

Jaipur-Bir Yanda Büyüleyici Saraylar

Jaipur-Bir Yanda Büyüleyici Saraylar

Hatta bu dinlerin ve kültürün etkileşimi ile, Hindistan dünyadaki en renkli ülkelerden birisidir. Mesela Hindistan’da renklerin dilleri var. Çoğuda Hint tanrıları ile ilişkilidir.

Siyah kötülük, öfke, olumsuzluk, ölüm ve eylemsizlik. Beyaz ; renksizlik, yoksunluk,; sadece aile cenazelerinde bir de dullar giyer. Kırmızı ; ateş, bereketli ve  dinamiktir ve saflığı ve 2 insan arasındaki birleşmeyi temsil eder. Koyu kırmızı ve safran sarısı ; aristokrasi, ihtişam ve servet. Sarı uğurlu ve kutsaldır. Mor kederdir. Mavi Lord Krisha’nın rengidir. Pembe; dişilik, tazelik ve sağlıktır. Yeşil ise; yeni başlangıç, hasat ve mutluluktur.

Hindistan vizesi, alması çok kolay olan vizelerden birisidir. Hindistan Vize sürecini kafanızda büyütmemenizi öneririm. Hindistan vizesi nasıl alınır yazımda anlattım.

Hindistan Vizesi : Hindistan Nepal ve Bhutan dışında tüm ülkelerden vize istiyor. Online başvuru yapıyorsun.Sonra 1 adet fotoğraf, banka hesap dökümü, nüfus cüzdanı fotokopisi ve pasaport fotokopisi istiyorlar. Vize ücreti olarakta 42 dolar. Genelde 1 günde Hindistan vizesi çıkıyor. O yüzden rahatlıkla alınabilecek bir vize.

Nahargarh Fort’dan Jaipur Manzarası

Eğer transit vize kullanacaksan, 15 günlük süre için alınabiliyor. Ancak sadece aktarmalar arasında havaalanından çıkmak için kullanılabiliyor. Bu arada Hindistan vizesi aldıktan sonra 6 ay içerisinde Hindistan’a girmeniz gerekiyor. Girmezsen vizen iptal olur. Yeniden başvurmak zorunda kalırsın. Detaylı Hindistan vizesi yazıma bakabilirsiniz.

Hindistan’da Para Birimi : Ülkede kullanacağınız para birimi ise Rupi olacak. 100 Rupi 1.5 dolar. Yani 100 Rupi’yi 4-4.5 TL gibi düşünebilirsin. Hindistan’da kredi ve bankamit kartlarını da bir çok yerde kullanabilirsin. Kartlarını yurtdışında kullanıma açmak için bankan ile görüşmeni öneririm. “Yurtdışında Paramı Nasıl Taşımalıyım” yazımı da gitmeden önce bir okumanı öneririm.

Hindistan’a gitmeden önce şu 5 siteyi iyice okumanı öneririm ;

 1. Güncel Haberler : www.timesofindia.com
 2. Hindistan Seyahat Formu : www.indiamike.com
 3. Eğlence Hayatı : www.indiaexpress.com
 4. Resmi turizm sitesi : www.incredibleindia.org
 5. Hindistan Hakkında Her şey : www.goindia.about.com (İngilizcen varsa, bu siteyi okuyarak Hindistan ile ilgili her sorunun cevabını bulabilirsin ! )

4-Hindistan Hakkında

Bombay-Hindistan

Bombay-Hindistan

İÖ 7000 yıllarına dayanan tarihi ile Hindistan, bugün dünyanın en büyük 7. ülkesidir. Çin’den sonra dünyanın en yoğun nüfusuna sahip. 1.2 milyar insandan bahsediyoruz ! En kalabalık şehirler ; Bombay 18 milyon, Delhi. 15 milyon ve Kalküta 14 milyon. Ülkenin % 81’i Hindu, %14’ü Müslüman, %2.3’ü Hıristiyan, %2’si Sih ve diğerleri…

Ülkede resmi dil Hintçedir ama  22 farklı dil kullanılır ve ülke 28 eyaletten oluşur. Bu arada Hindistan’da yaklaşık 850 dilin konuşulduğu söyleniyor. Hatta buna kanlı-canlı bizzat şahit olmuştuk. Trafikte bizim taksici ile diğer taksici bildiğin kavga ediyorlardı. Sonra sorduk “Ne konuştunuz ?” diye. “Valla bilmiyorum. Başka bir dil konuşuyor.” demişti.

ocak_ayı_hindistan_gezi

Hindistan’da Çok Popülerdik-Amber Kalesi-Jaipur

O zaman nereye geldiğini anlıyor insan ! Ulusal resmi dil Hintçe ve nüfusun % 5’i tarafından resmi işlerde kullanılan İngilizce. Hint halkı genelde nasıl görünür diye sorsan ; Mavi gözlü, kızıl saçlı bazen siyah derili.. Yani aslında “Tipik Hintli” denmesi oldukça zor. Biraz oradan biraz buradan.

Hindistan, bağımsızlığını ve şu anki düzenini öyle yıllardır elinde bulunduran br ülke değil ! Bu uğurda kendini adayan Mahatma Gandhi gibi çok önemli insanlar sayesinde günümüzdeki şeklini almış. Ama özetle ; 1858-1947 arasında yaşayan kolonyal dönemde ülke topraklarının hakimiyeti bilin bakalım kimin elindeymiş ?

Albert Hall Müzesi-Jaipur

İngiltere. Her zaman ki gibi… 1947’de bağımsızlığını ilan etmeden önce 600 prenslik varmış. Şimdi bu prenslikler hala zenginlerin elindeki seçkin ailelerin yaşadığı evler ya da lüks oteller olarak kullanılıyor. Özellikle Jaipur bölgesinde bolca bulunuyor.

Mahatma Gandhi Kimdir ?

Bak bu adam çok önemli. Muhteşem bir insan. Bu adamı iyi tanıyın derim ! Gandhi doğuştan “Çalışanlar yani işçiler” kastına mensup, 13 yaşında zorla evlendirilmiş, University College London’da hukuk okumuş bir avukattır. Halka özellikle köylülere yaşam koşullarınının iyileştirilmesi, okul ve hastahanelerin kurulmasına öncülük etmiş, kıtlık bitene kadar vergilerin kaldırılmasını sağlamış ve tüm bunların sonucu olarak kendisine “Yüce Ruh” anlamına gelen “Mahatma” denmeye başlanmıştır.

Gandhi

Gandhi

Bütün hayatını ezilen halkın çıkarlarını geliştirmek ve sınıfsal ayrımı reddedip, özgürlük mücadelesi vermiştir. Ancak 1948 yılında Yeni Delhi’de bir süikastçı tarafından vurularak öldürülmüştür. Ölümünden sonra külleri Hindistan’ın farklı bölgelerine gönderilmiştir. Mahatma Gandhi’nin ilkeleri tüm dünyadan bilinmiş ve saygı görmüştür. En önemli ilkeleri ise ; Pasif direniş, doğruluk, etyemezlik, Brahmaçarya (36 yaşında cinsellikten vazgeçmiştir. Ona göre Brahmaçarya, “Duyguların düşünce, söz ve eylemler kontrolü” esastır.), sadelik ve inanç. Gandhi hakkında daha detaylı bilgileri öğrenmek ve felsefelerini araştırmak için tıklayınız.

5-Hindularda Kast Sistemi

Delhi Sokakları...

Delhi Sokakları…

Hindistan’daki kast sisteminde aşağıdan yukarıya doğru fakirler, işçiler, esnaf ve tüccarlar, soylular ve din adamları geliyor. Kastlar arasında geçişe izin yok. Hatta 2 farklı kasttan kimse evlenemiyor bile.

Kast sistemi de aslında şöyle başlamış : Yerli halklarla yapılan savaşlar sonucunda, babadan oğula geçen tanrısallığa sahip krallar oluşmaya başlamıştır. İşte bu dönemlerde kast sistemi ilk şekillerini almış, Ariler savaşçı, rahipler ve avamlar olarak 3’e ayrılmıştır. Sonrasında ise “renk” olarak bilinen varna kategorisi oluşmuştur. Hindistan’da kast sistemi günümüzde ise ;

Brahmanlar : Üniversite ve yönetimdeki üst düzey yöneticiler

Kshatriyalar : Hindistan ordusundaki subaylar

Vaişyalar : Tüccarlar, toprak sahipleri

Şudralar : işçiler ve köleler

Paryalar : Hiç bir kasta ait değildirler.

Kastlar arasında asla geçiş olmaz. Hatta hiç bir kast üyesi, bir başka kasttan birisi ile “Evlenemez”.Evlilikler yapılırken sıkı çeyiz pazarlıkları yapılır. Gazetelerde “Eş aranıyor” gibi ilanlarda bile kast durumları belirtilebilir. Kast sisteminin detaylarını öğrenmek için tıklayınız.

6-Hindistan Dinleri

Varanasi'de Kutsandığım Anlardan...

Varanasi’de Kutsandığım Anlardan…

Dünyada hiç bir ülke, Hindistan’daki kadar dini çeşitliliğe ve zenginliğe sahip değildir. O yüzden bu dinsel çeşitliliği ve farklılığı olan ülkeye dair ne biliyorsam özetleyeyim diyorum. Gerek Hinduizm, gerek Sihizm hakkında ne biliyorsam anlatmak istiyorum. Bu ülkenin hemen hemen her şeyi din üzerine kurulu olduğu için, gitmeden önce senin de öğrenebildiğin kadar bilgi öğrenmeni şiddetle tavsiye ederim.

Çünkü Hindistan, aslında gezilip, görülecek yapılarından, binalarından çok, insanın hayatında deneyimlemesi gereken çok önemli bir okuldur. Ülkenin her bir köşesinde dinin etkilerini görürsün. Sokaklarda, binalarda, insanların gündelik kıyafetlerinde, caddelerinde, gözlerinde …

Hindistan için en önemli kültür özelliği : şiddet karşıtı ve barışçıl oluşu. Başka bir canlının duygularını incitmeye, duygularına zarar vermeye hatta öldürmeye asla izin yoktur. 1993’den beri Gandhi Barış Festivali halkı daha da bilinçlendirmek için her yıl düzenlenir.

Zaten gidince göreceksin, Hintliler çok güler yüzlü ve sempatik insanlar. Birazcık girişkenler ama asla ne kavga görürsün ne de ciddi bir tartışma. Şüphesiz bunda, dinin de çok büyük bir etkisi var. Bir de sürekli kafalarını sağa-sola sallakayarak konuşuyorlar. Bunu da zaten gözlemliyor olacaksın.

1-Hindistan’da Hinduizm

Goa-Hindistan (İnekler Görebileceğiniz Her Yerde)

Goa-Hindistan (İnekler Görebileceğiniz Her Yerde)

Şimdi. Hindistan’ın % 80’den fazlası meşhur Hinduizme inanır. Peki bu Hinduizm nedir ? Aslında Hinduizm bir yaşam tarzıdır. Hinduizm, Hint-Ariler’in İÖ 2000 yıllarındaki Veda öğretilerine uzanır. Ama asıl değişimi İS 4. yüzyılda başlamıştır. Sıkı durun. Hinduizm’de kaç tanrı var biliyor musun ?

330 milyon ! Ama tabi bunun özü, tek bir tanrının 330 milyon özelliği olarak bilinir. Yani tek bir tanrının 330 milyon farklı görüntüsü olabilir. En önemli 3 görünümü ise Vişnu, Brahma ve Şiva. Bak bu kısmını çok seviyorum. Çok farklı. Enteresan… Anlatayım.

Şimdi. Vişnu evrenin koruyucusu. Elinde deniz kabuğu, sopa, nilüfer ve tekerlek bulundurur. Brahma ise dünyanın yaratıcısıdır. Şiva ise dans eden yok edici tanrıdır. Vişnu sakindir ama hayvanların efendisi. Dansın kralı Şiva ise bir o kadar hiddetlidir. Dinin temelinde dharma ve karma kavramları vardır.

Ganeşa-Fil Başlı Tanrı

Ganeşa-Fil Başlı Tanrı

Temelinde ; kişinin önceki hayatının onun bugünkü ve sonraki yaşamlarındaki yerini belirleyeceğine inanılır. Yani şöyle düşün, bu yaşamda iyi birisi olursan bir sonrakinde daha iyi olacaksın. Tanıdık geldi mi ? Ama bu inanışın temelinde, yeniden doğuş bitecek ve ruhsal kurtuluşa yani (moksha)’ya ulaşılacaktır. İşte doğ-öl yeniden doğ sonra bir daha en son sınavı da geçtin mi, artık bu dünyadan işin kalmamış demektir !

Aslında bu Karma, Hindistan’da bulunan kast sistemindeki hiyerarşinin sürdürülmesi için vardır. “Fakirsin, açsın, sefilsin. Ama dostum inan bunlarda geçecek. Sabret. Bir sonrakinde sen de benim gibi Prens olabilirsin !” ikna etme düzeni, inancın temelidir. Adam açlıktan 35 kilolara düşmüştür. Kemikleri sayılır. Hala güler. Mutludur. Neden ? Çünkü bir ümidi var ! Hem de ne ümit…

Çok enteresandır Hinduzim. Maymun tanrı Hanuman ve fil başlı Ganeşa bildiğin putlaştırılmıştır. İnekler, süt ve süt ürünleri ve tezek dahi kutsaldır. Hatta eskiden (19. yy’a kadar) dul kadınların (Satiler) kocaları odunların üstünde yakılırken, bu odunların üzerine çıkıp kendilerini kurban ederlermiş. İşte bunlara da Sati yani “Namuslu kadın” denirmiş. Ama İngilizler bu uygulamayı 19. yüzyılda yasaklamışlar.

Fil İle İlk Buluşma-Jaipur

Ya aslında bu din hakkında daha çoookk şey anlatılabilir. Uzar gider yani. O yüzden şimdilik bu kadar anlatayım. Daha detaylı olarak “Varanasi” yazımda tek tek hepsini anlatırım. Yoksa yazı çok uzayacak. Diyorum sana. Burası Hindistan…

Ganj Nehri Neden Kutsaldır ?

Kaplan postu üzerinde oturan Şiva, boynuna kobra yılanı dolanmış bir şekilde oturur. 3 çatallı bir mızrağı taşıyan bir tanrıdır. Tanrıça Ganga büyük bir kibir ve güçle dünyaya nehir olarak inmeye başlayınca, Tanrılar tüm dünyayı sel götürmesin diye Şiva’ya yalvarırlar. Şiva, Ganga’nın dünyaya ineceği yerde, Himalayalar’da bir kayanın üzerinde oturur ve ve büyük bir güçle inan Ganga’yı saçlarıyla emer.

Ganga’nın kibiri geçince çok küçük bir bölümünü yavaşça saçlarından akması için serbest bırakır. O günden beri Ganj nehri kutsaldır. Yani Hindular, Ganj nehrinin Tanrıça Ganga olduğuna inanırlar ve bu nehirde yıkandıkları zaman, günahlarından arınacaklardır. Hatta bu su o kadar değerlidir ki, ölüm döşeğindeki hastalara bile Ganj nehrinin suyundan içirirler.

Varanasi-Dumanların Yükseldiği Yerde Ölüler Yakılıyor

Varanasi-Dumanların Yükseldiği Yerde Ölüler Yakılıyor

Hatta bu sudan bir yudum içmeden ölmek, tamamlanmamış bir hayat demektir. Ölüleri yakıp, küllerini Ganj nehrine atarlar ve böylece bir ruh daha bedenden bağını koparır ve ruhlar aleminde bağımsız bir şekilde özgürlüğüne kavuşur. Aslında işin özü şudur dostum : Bir Hindu Varanasi’de ölür, külleri Ganj nehrine atılırsa, ruh tekrar dünyaya GELMEZ ve moksha’ya yani ruhsal kurtuluşa ulaşır.

Peki herkes mi yakılıyor ? Hayır. Ganj nehrine 10 yaşından küçük çocuklar günahsız oldukları için ayakları bağlanmış bir şekilde atılırlar. Yaşamın dört önemli evresini tamamlamış olan ermiş kişiler, hamile iken ölen kadınlar ya da yılan sokmasından ölenler YAKILMAZLAR.

Onlar da ayaklarından taş bağlanarak Ganj nehrine atılır. Hatta arasıra ölü bedenler nehir yüzeyine çıkar ve yüzer. Varanasi’yi görmen için çektiğim vidyom aşağıda.

Hindistan’da İnekler Neden Kutsaldır ?

Trafik felç. İğne atsan yere düşmez. Yavaş yavaş taksi ilerlerken bir bakarsın ki, trafiğin sebebi yolun ortasında dolaşan bir “İnek”. Zarar vermeden uzaklaştırırlar. İncitmezler. Neden ? Çünkü kutsaldır. Kutsal derken ? Anlatayım : Dostum. Öncelikle şunu söyleyeyim. İneğe TAPMAZLAR. Dedim ya kutsal görürler diye !

Olay da şöyle gerçekleşir ; Krişna adında bir tanrıları vardır. Bu tanrının avatarı yani yeniden bedene gelmiş hali Hinduların kutsal inekleridir. Yani aslında inekler tanrı olarak değil, tanrının beden giymiş hali olarak kabul edilir. Hani yukarıda da anlatmıştım. Tanrılar farklı şekillerde görünebilir demiştim. İşte sıradaki hali bir İnek. İnek öylesine kutsaldır ki ; yolda geçerken dokunup üzerlerine sürerler, asla etini yemezler.

Varanasi-Hindistan ( Kutsal Ganj Nehrinde Ölü İnek Bedenleri... )

Varanasi-Hindistan ( Kutsal Ganj Nehrinde Ölü İnek Bedenleri… )

Hatta bir şey söyliyeyim mi ? İdrarı ile bile yıkanabilirler. He bir de, ineğin diğer önemi ise, süt, peynir, tereyağı, dışkı ve idrarından yararlanıldığı için ve insan yararına olduğu için önemli görülür. Dışkı tezek olarak, idrar ise tedavi amacıyla kullanılır. O yüzden bir kez kesmek yerine, ürünlerinden ömür boyu yararlanmayı tercih ederler.

Sadular Kimdir ?

Bu abiler çok enteresandır. Gördüğünüz an aylak aylak etrafında dolaşır “Nereye düştüm Allahım ben ?” diye kendinize sorular sormaktan, farklı dünyaların içinde seyahat etmekten bir kaç gününüz şaşkınlık içinde geçebilir. Şaşırmayın. Rahat olun. Güzel abilerdir. Gerçi bir çoğu yalandan Sadudur.

Sürekli tehlikeli sigara içenler, anlayan anladı, turistlerle fotoğraf çektirip, onlardan para almak için düzenledikleri tezgahlar olur. Ama özünde bir Sadu ; kendisini dünya nimetlerinden uzaklaştırmış, meditasyon yolu ile moksha’ya yani özgürlüğe erişmeye ve tanrıyı düşünmeye kendini adamış kişilerdir.

Sadular-Hindistan

Sadular-Hindistan

Kadın olanlarına da “Sadvi” denen bu kişiler, genellikle okre renk kıyafetler giyer. İşte kırmızı, turuncu, sarı renkler olarak desem olur heralde. İşte bu abiler, normal şartlarda asla sadaka kabul etmezler ve halkın destekleri ile ayakta kalırlar. Özellikle Varanasi’de her bir köşede görüyor olacaksın.

2-Hindistan’da İslam

Şu meşhur Tac Mahal varya. İşte onu Müslüman bir İmparator yani Şah Cihan inşa ettirtti. Düşün. Hindistan’da öylesine önemli yeri vardır İslamiyet’in. İşte bu ülkede aslında İslamiyet’in izleri ülkenin dört bir yanında görülebiliyor ve hala Müslümanlık en yaygın 2. din olarak devam ediyor.

Zaten özellikle Delhi’de bir çok Müslüman mahallesi görüyor olacaksın. Tabi onlar da Hindistan gibi bir ülkede oldukça pis mahalleler. Dünyada hala İslamiyet’in en önemli hassas olduğu konulardan birisi olan “Temizlik İmandandır” inancı ve değeri, ne yazık ki bir çok ülkede hala tam anlamıyla kavranabilmiş değildir.

Jamad Masjid-Delhi

Jama Masjid Camii-Delhi

Hintli kardeşlerin İslamiyet’i seçmelerindeki en büyük etken ne biliyor musun ? Sosyal yaşamda ilerleyebilme şansı. Yani “Kastsız” bir hayat. Dünyanın en çok 3. Müslüman (Endonezya ve Pakistan’dan sonra) nüfusuna sahip Hindistan’da Sunni ve Şii mezhepler hayatlarını devam ettiriyorlar. Hindistan’da yaşayan Müslümanlar, Hint-İslam kültürü arasındaki etkileşimi geliştirmiştir. Hindular Müslümanlar’ın türbelerini ziyaret edebilir veya Müslümanlar da Hindu festivallerine katılabilirler.

3-Hindistan’da Sihler (Sihizm)

Bak bu din de çok enteresandır. Anlatayım. Sih, “Mürit” demektir. Biraz Hinduizm ve biraz da İslamiyet prensiplerinin birleştirilmiş sentezidir. Guruları (Öğretmen) Nanak, Hindu’dur. Ancak putperestlik ve kast sistemine karşı gelmiş ve İslam’daki tek tanrıcılığı benimsemiştir. Ama Allah kavramını ret edip, tanrının dünyanın farklı yerlerinde, farklı görünümlerde olabileceğine inanmıştır. Nanak’tan sonra 9 Guru gelmiştir ve ülkenin %2’si Sih dinine inanır. En önemli yapıları Amritsar’daki Altın Mabet’tir

Amritsar

Amritsar-Altın Mabet

Ekber Şah döneminde, Sıhlerin özgürce ibadet etmeleri için arazi hediye edilmiş ve bu tapınaklarını Sıhler inşa etmişlerdir. Sıhler, reenkarnasyona inanırlar ve kurbana karşıdırlar. Sihizm’in temelinde ; hangi dinden olursa olsun herkese hoşgörü ile yaklaşmak vardır. Ego, öfke, hırs, şehvet ve maddi bağımlılık kötülükler olarak algılanır. Herkes tanrının çocuklarıdır. Herkesin yaşam hakkının olması, eşitlik, paylaşmak gibi temel değerler hakimdir. Sigara ve alkol kesinlikle yasaktır. Tapınakları huzurlu ve dingindir. Ben bu Sihleri gerçekten sevmiştim. Neden ?

Çünkü çok bilgililerdi. Ve bildiklerini anlatmaya bayılıyorlardı. İngilizcesi iyi olan Hintlilerle her daim konuşmaya gayret gösterin. Onları anlamaya, bilmediklerinizi öğrenmeye çalışın derim !

4-Hindistan’da Budacılık

Bu Budizm dini, özellikle Güneydoğu Asya ülkelerinden sözüm ona “Bayıldığım” bir din olmuştu. Sonra biraz araştırdım falan, yine kafamdaki soruları cevaplayamadığı için çok detaya girmeden vazgeçmiştim. Şimdi sana da biraz Budizm dininden bahsedeyim. Bu dinin kurucusu Buda. Efsaneye göre Buda, İÖ 563 yılında Nepal sınırında doğmuş.

Adı Siggharta Gautama’ymış. Annesi kraliçeymiş. Efsaneye göre de annesi, rüyasında hortumunda nilüfer tutan büyük bir beyaz fil gördükten sonra hamile kalmış. İşte Buda, lüks ve ihtişam içerisinde yaşayan birisiymiş. Sonrasında bir gün, Buda’yı dışarıya çıkarmışlar ve yoksulluğu, fakirliği görmüş. Ardından dindar bir dilenci ile tanışmış ve bütün hayatı din üzerine şekillenmeye başlamış.

Buda

Buda

Buda, yani Siddharta, Ganj Vadisi’ne yerleşmiş. Fakirliğin doruklarını yaşayıp, yemek için dilenen bir adam olup çıkmış. Meditasyon yapmayı burada öğrenmiş ve 35 yaşında Body Gaya (Patna’nın güneyi) olarak bilinen yerde, bir ağacın altına oturmuş ve hayatın ızdırabını anlayana denk orada kalmaya yemin etmiş.

Tam 49 gün boyunca iblis Mara’ya karşı koymuş ve gerçekten aydınlanarak bugün bilinen adı “Buda” olarak tarih sahnesinde yerini almış. Sonrasında da Bilge ve din adamı olarak anılmaya başlamış. Hindistan’ın özellikle doğu bölgelerinde vaazlar vermiş. Bir süre sonra binlerce müridi olmuş ve etrafındaki bir çok kişiyi de Budacı yapmış. 80 yaşında da dizanteriden ölmüştür.

Budizmin özü şudur dostum : Kişisel arzuları durduramayan insan çile çekmeye mahkumdur. Yani kendine hakim olacaksın. Elindeki ile yetineceksin. Sağ kolun kopsa bile “Olsun. Sol kolum var.” diyerek, şükretmeyi ve arzularını dizginlemeyi benimsiyeceksin. Tanıdık geldi mi ? Budizm’in özünde de 8 temel inanış vardır : Doğru fikirler, doğru çaba, doğru karar, doğru davranış, doğru söz, doğru rızk, doğru hatırlama ve doğru meditasyon. Bunları yapabilirsen, nirvanaya da ulaşabilirsin. Gerisi sana kalmış !

Caynacılık Dininin Tapınaklarından-Mumbai

Caynacılık Dininin Tapınaklarından-Mumbai

5-Hindistan’da Caynacılılık

Caynacılık temelinde, barışçıl yaklaşımı benimser. Budacılık kadar eski bir dindir. Şiddet karşıtlığı en önemli yaklaşımıdır. Her canın, hatta nesnenin bile ruhu olduğuna inanılır. Sırf bu yüzden tarımdan vazgeçilmiştir. Neden ! Çünkü her bir bitkinin bir canı vardır ve canlarını yok etmemek esastır. Hatta size bir örnek ; havadaki sinekleri solurken öldürmemek için ağızlarına tülbent bağlarlar. Böylece hiç bir canlıyı öldürmemiş olurlar ! Caynacılar, karma yani yeniden doğuş inancına sahiptirler. Ruhlar kötülükten arınır ve özgür kılınır.

7-Hindistan İzlenimlerim

Mumbai-Sokakları

Mumbai-Sokakları

Şaşkın. Keyifli. Yorucu. Enerji dolu. Bitkin. Bıkmış. Heyecanlı… Bazen çileden çıkar, bazen çiledir seni çeken. Sokakta yürürken kapının önünden araba büyüklüğünde “Domuz” ve ardında küçük yavrılar peşin sıra yol alırlar. Aldırış etmezsin. Varanasi’de daha dün gece ölü yakma merasimlerini izledikten sonra, Ganj nehri kenarında otururken, hayatını sorgulatan o sorular, düşünceler henüz etkisini geçirmemişken, sabah seni bir “Maymun” uyandırır pencerenin camına vura vura.

Tam ülkeye alıştım dersin. Jaipur sokaklarında gezerken “Şehri fil ile mi gezsek ?” sorusu aklında beliriverir sanki sıradan bir şey miş gibi ! Yazarken şu anda ne hissediyorum biliyor musun ? Tüylerim diken diken, ellerim titriyor. Kalbim hızla atıyor. Ve Allah’a şükrediyorum : İyi ki Hindistan’a gitmişim, iyi ki bu güzellikleri, farklılıkları, gizemli insanları görmüşüm diye. Düşünsene. Dünya tek dil, tek din, tek millet olsa ne sıkıcı olurdu be !

Mumbai-Sokakları

Mumbai-Sokakları

Sokakları gezerken iğne atsan yere düşmez ! Otobüsler ve trenlerde bırak kapı kapatmayı, araçların üzerine bildiğin tünerler. Bir motora 5 kişi binebilirler. Neden biliyor musun ? Bilet almayıp bedavaya seyahat etmek için ! Onca kalabalığa ve kargaşaya rağmen, trafiğin ortayerinden bir inek geçer. Herkes durur. İnekler daima geçiş üstünlüğüne sahiptir. Kutsaldır. Değerlidir.

Korna sesleri insan sesleri ile karışır. Trafik soldan akar. Yollarda bisikletler, tuktuklar, rikşalar, inekler, hatta domuzlar. He bu arada  Hindistan’da insanlar fakir bile olsa, herkesin kendi astrologu var. Hayatlarındaki önemli kararları her daim astrologlara danışırlar. Mesela sevdikleri kişi ile evlenebilmeleri için 36 yıldızdan 22’sinin tutması gerekir. Valla çok şey var bu ülke hakkında konuşulacak çokk…

8-Hindistan’da Ulaşım

Hindistan Tren İstasyonları (O kadar pisliğin içerisinde dişlerini fırçalayan Hintli bir kadın)

Hindistan Tren İstasyonları (O kadar pisliğin içerisinde dişlerini fırçalayan Hintli bir kadın)

Hindistan’a nasıl gidilir ? Türkiye’den yaklaşık 6 saat uçuşla Hindistan’a ulaşabilirsin. En çok kullanılan havalimanları Delhi (Turizm ofisi havalimanında var.) ve Mumbai (Turizm ofisi havalimanında bulunuyor.). Dilersen Pakistan-Nepal veya Bangladeş sınırından da Hindistan’a karayolu ile girebilirsin.

Sınırdan karayolu ile gireceksen, gitmeden önce sınır kapısının açık olup-olmadığından emin olmalısın. Ayrıca Türkiye’den karayolu ile Hindistan’a gideceksen : Ağrı-İran-Pakistan rotasını izleyeceksin. Hindistan’a ulaştık. Ya sonra ? Hindistan’da nasıl gezeceğiz ? Anlatayım:

Hindistan’da Trenle Ulaşım : Dünyanın hat uzunluğu olarak 4. büyük demiryollarına sahiptirler. Öylesine büyüktür ki, bazı Hintliler’in, bu tren yollarının “Tanrı” tarafından bahşedildiğini hatta “Tren Tanrısı”nın bile olduğuna inananların var olduğunu duymuştum. İşte bu dev trenleri kullanmak, bir yerden diğerine gitmek hiçte öyle zor değildir. Hatta adamların websitesi bile var. Tren seferlerini görmek için www.irct.co.in adresinden trenleri görüntüleyebilir, www.cleartrip.com sitesinden bilet satın alabilirsiniz.

Tren terminallerinde bulunan Turist Ofislerinden de bilet alabilirsin. Ama bu Turist Ofislerine giderken sizi kandırıp “Kapalı” veya “Çalışmıyor” gibi yalan söyleyen üç kağıtçılar yolunuzu kesecektir. Asla inanmayın. En garanti yer bu tren istasyonlarındaki ofisler olacaktır. Ayrıca, eğer çok fazla tren kullanacaksan, Indrail Pasosu alabilirsin. Bu pasoların 3 kategorisi oluyor. Tren dolu bile olsa, sizin için kota ayrıldığı için yer sıkıntısı çekme durumunuz olmayabilir. Ancak bu Indrail biraz pahalıdır ve özellikle yer ayırırken iletişim konusunda sıkıntılar yaşayabilirsiniz.  7 günlük paso fiyatları 270 dolar, 30 günlük pasolar ise 495 dolardır.

Indrail Pasosuna dair her şeyi görmek için tıklayınız. Interrail yapanlar bilir. Nasıl ki Avrupa’da tek bir bilet alarak her bir üye ülkeyi bir kez aldığımız tren bileti ile karış karış, bir daha hemen hemen hiç para ödemeden geziyorsak, aynısı Hindistan’da da geçerli. Eğer bu sistemi denemek istersen sana verdiğim bu linklerden araştırabilirsin.

Galtaji Temple-Jaipur

Hindistan’da Uçakla Ulaşım : Ülke içerisinde havayolu ile ulaşım oldukça kolaydır. Jet Airways, Indian Airlines, IndiGo ve Spice Jet gibi firmalar Hindistan içerisinde rahatça kullanabileceğin firmalardır. Delh, Mumbai, Jaipur, Varanasi gibi gideceğin tüm önemli şehirlerin havalimanları var. Ama Hindistan’a gitmeden önce biletleri almakta yarar vardır. Bazen fiyatlar inanılmaz derecede artabilir.

Yurtdışında nasıl ucuza uçak bileti bulduğumu, hangi arama motorlarını kullandığımı “En İyi Uçak Bileti Arama Motorları” yazımda tek tek anlattım. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Hindistan’da Karayolu Ulaşımı : Onlarca otobüs firması hizmet veriyor olacak. Ayrıca en ucuz ulaşım yollarından birisi de karayolunu kullanmak olabilir. Ancak sefaletin son noktasını görmek istemiyorsan, otobüsle gezme derim. Eğer gezeceksen de, 3-5 Rupi fazla öde ve kaliteli otobüslerle gez derim. Hurdadan beter otobüsler kullandıkları için keyif, rezilliğe dönüşebilir.

Tuktuk-Hindistan'da Vazgeçilmezimiz

Tuktuk-Hindistan’da Vazgeçilmezimiz

Hindistan’da Araç Kiralama : Sakın araba kiralayıp, kendim sürerim deme. Felaket bir kaos ve kargaşanın hüküm sürdüğü yollarda, istenmeyen durumlarla karşılaşabilirsin. Ayrıca gidince göreceksin, bir çok aracın dikiz aynaları olmayacak. Bu ülkede trafik resmen “Korna” ile yönetilir. Gidince ne demek istediğimi anlayacaksın.

Ama dilersen, şöförlü bir araç kiralayabilirsin. Genelde 500-1,000 rupiye çok rahat şöförlü araba kiralanabiliyor. Yani 7-15 dolar arasında ! Tabi bu söylediklerim kılimalı araçlar. Dilersen 300-500 rupiye de kılimasız, şöförlü araç kiralayabilirsin ! Yurtdışı araç kiralama yazıma da bir göz gezdirebilirsin.

Hindistan'da Taksiler Heryerde

Hindistan’da Taksiler Heryerde

Hindistan’da Şehir İçi Ulaşım : “HORN PLEASE”. Yani “Lütfen korna çalınız! ” Anla dostum. Gideceğin ülke böyle bir yer olacak. Trafik korna çalınarak yönetiliyor Hindistan’da. En çok göreceğin araçlar da; 3 tekerli motorlar (Tuktuklar), dolmuşlar, taksiler ve rikşalar (Bildiğiniz bisiklet ve arkasında 2 kişinin oturacağı koltukları olan vasıtalar.) hizmetinde olacaktır. En ucuz ve yavaşı rikşalar. En çok vicdanınızı sızlatacak olan da !

Normal şartlar 3 tekerli bir motora binip, 10-20 Rupi’ye yakın mesafelere gidebilirsiniz. Taksiler ise en pahalı ulaşım aracı olacaktır. Tabi ülke şartlarına göre. Ayrıca Delhi ve Kolkata şehirlerinde metro bulunuyor. Ulaşım konusunda hiç tereddütün olmasın. Tek sorunun, eğer bir yere yetişmen gerekirse, ne olur ne olmaz diyerekten saatlerce önceden yola çık !

9-Hindistan’da Yeme-İçme

Mc Donalds-Et ve et ürünleri satılmaz tabelası

Mc Donalds-Et ve et ürünleri satılmaz tabelası

İlk 2-3 gün çok aç kalacaksın. Ülkenin sokaklarının, restoranlarının ve yemeklerinin kokusuna alışamayacaksın. Yahu sokaktan domuz geçen bir yerden bahsediyorum. Düşün nasıl bir yere gideceğini. 3. gün yavaş yavaş sen de onlardan birisi gibi yaşamaya, alışmaya başlayacaksın. E haliyle artık yavaş yavaş yemek kültürünü de tanımaya başlayacaksın. İyi güzel de Hindistan’da ne yenir ? Hele bizim gibi etobur bir millet, Hindistan’da ne yer, ne içer ?

Yerel yemekler güzeldir. Çeşitlidir. Bol baharatlıdır. Et yoktur ama tavuk tüketilir. Hijyenik olduğu müddetçe yemek konusunda sıkıntı çekilmez. Hintliler elleri ile yemek yerler. Sokak yemekleri çok yaygın olmakla beraber bedavaya yakındır. Ama benim naçizane tavsiyem, sokak yemeklerinden uzak durulması yönündedir.

Mumbai’nin Sokakları

Hani diyelim açlıktan bitap düştün. E o halde ülkede yabancı firmalara başvuracaksın. Bolca bulunan Starbucks, Burger King, KFC, Dominos ve MC donalds firmaları açlıktan ölmeye yakın kurtarıcın olabilir. Bu soruyu soracağınızı tahmin ettiğim için baştan söylemek istedim. Çünkü bir çok Hindistan meraklısının aklındaki en büyük sorulardan birisi “Aç kalırsak ne yapacağız ?” sorusu. Bunu halletmiş olalım.

Kahvaltı : “Çapati” yiyeceksin. Saçta veya tavada pişen mayasız ekmek. Ya da “Paratha” da yiyebilirsin. Bu da gözlemeye benziyor. Diğer seçeneğin yumurta olacak. Tavada pişirtebilirsin. Bu arada bir çok lüks otelde de İngiliz ve Amerikan kahvaltısı hazırlıyorlar. Bilgine.

Öğle ve Akşam Yemekleri : “Thali”  Hindistan’ın milli yemeğidir. Tabldot tepsi içerisinde gelir ve farklı yemeklerin tadımlık sunulduğu türdür. Bu yemekler ; çorba, patates yemeği, sebze yemeği, çapati ve pilavdan oluşabilir. Genelde ne kadardır biliyor musun ? 30-70 Rupi civarında. Yani 1.5-3 TL gibi düşün. Bir de Tandorii denemelisiniz. Kuyuda yanan ateşte pişen balık-tavuk. Oldukça lezzetlidir. Ayrıca Goa’da rengarenk deniz mahsulleri ve kalamarları yemeden dönmeyin. Kişi başı 300-500 Rupi’ye tıka basa doyarsınız.

Goa- Her Daim Tercimiz Balık. Köpek Balığı Dahil...

Goa- Her Daim Tercimiz Balık. Köpek Balığı Dahil…

Yemekte adap : Yemekten önce veya yemekten sonra bir şeyler içmeyi severler. Çünkü yemekler acılı olduğu zaman bir şey içerseniz sizi rahatlatmaz bilhakis rahatsız edebilir. O yüzden Hindistan’da yemek yerken bunu bilmek gerekir. Hintliler, yemekleri parmaklarını çatal-kaşık gibi kullanarak yerler. Genelde elleri ile pilavı top haline getirirler ve ellerini kullanarak yemek işini hallederler. Çatal ve bıçağın daha pis olduğunun garantisini verebilirim.

“Köri nedir ?” diye bir soru gelebilir. O yüzden haydi anlatayım. Köri  sosu diye bir şey esasen yoktur. Hintliler’in balık, et ve sebzelerde kullandıkları baharatları ayrım yapmada ifade eden bir İngiliz terimidir. Yani dostum her yemeğin kendine has, kendine özgü bir baharat karışımı vardır. İşte bu baharat karışımına da “köri” denmiştir.

Köri Soslu Hint Yemekleri

Köri Soslu Hint Yemekleri

Bu ülkede hayvanlara karşı inanılmaz bir “koruyuculuk” hakimdir. Bazı inanışlarda “Hayvanları bu dünyada yiyecek olanları, hayvanlar da öteki dünyada yiyecektir” inancı hakimdir. O yüzde her türlü hayvana her ne olursa olsun saygı vardır. O yüzden, özellikle bir Hintli ile yemeğe çıkacaksanız, gitmeden önce Hindistan’da olduğunuzu ve bu kültürün yemek konusunda ne kadar hassas olduğunu her daim aklınızıda bulundurun derim.

Kingsfisher Birası En Meşhuru

Kingsfisher Birası En Meşhuru

Alkoller ve İçecekler : Ülkenin milli içeceği “çay”. Küçük fincanlarda sunuluyor sütlü, sade veya şekerli olabiliyor. Kingsfisher biraları özellikle Goa’da meşhurdur ancak Hindistan’da bira pahalıdır. Ayrıca Delhi ve Mumbai’de de alkol bulmak kolaydır. Genelde 1-2 dolar civarındadır.

10-Hindistan’da Konaklama

Agra-Tac Mahal (Konakladığımız Otelin Çatısının Manzarası)

Agra-Tac Mahal (Konakladığımız Otelin Çatısının Manzarası)

Çok ucuzdur. 5-10 dolara hostel, 15-20 dolara otelde konaklayabilirsin. Tabi bu gittiğin döneme ve mevsime göre değişir. Ama günde 10-15 dolar çok fazla gelecektir. Tabi bu söylediğim sırtçantası ile gezenler için geçerli. Bir çok konaklanacak yer klimalı, vantilatörlü seçeneklerini sunabilir. Odalarda verecekleri bedava suyu içmeyin.

Sürekli şişelenmiş içecekler tüketin. Maceralı bir şey olsun diyorsan, hep şu övdüğüm “Couchsurfing” yöntemi ile Hintli birisinin evine misafir olabilirsin. Hatta bildiğim bütün konaklama yöntemlerini anlattığım Yurtdışında konaklama yazıma bakabilirsiniz. Hindistan’daki otelleri görmek için tıklayınız.

Yurtdışında nasıl ekonomik konakladığımı, ucuza otel-hostel ve ev kiraladığımı, “Ekonomik otel arama motorları” yazımda satır satır anlattım. Mutlaka bir göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

11-Hindistan’da Eğlence-Gece Hayatı

Mumbai (En az 1 film izlemeden dönmemeli)

Mumbai (En az 1 film izlemeden dönmemeli)

Bu ülkenin kendisi eğlenceli. Öyle gece kulüpler, barlar ya da partiler değil de, bu topraklarda başka bir şey seni etkiler. Ama ben yine de dilim döndüğünce hepsini sana anlatacağım. Spor olarak ; Kriket en yaygın spordur. İngilizler’den öğrendikleri krikete bir nevi tutkuyla bağlıdırlar. Bütün parklarda, sahillerde, bahçelerde kriket oynayan Hintliler’e denk gelebilirsiniz. Fırsatın olursa mutlaka bir maç izlemeye çalış derim.

Bir diğer en önemli etkinlik ise meşhur Bollywood. Hintliler’in en sevdiği etkinliklerden birisi de film izlemek. Peki Bollywood nedir ?

Bollywood ; Mumbai’de, Hindistan film prodüksiyon merkezi için kullanılan, Hollywood ve Bombay (Mumbai’nin eski ad Bombay) isimlerinden esinlenerek yaratılmış olan film sektörünün Hindistan’daki adıdır. Dünyada en çok film nerede üretilir ? Hindistan’da. Dünyadaki her 4 filmin neredeyse 1’i , Hindistan’da üretilir. Filmlerde sürekli dans eden dansçılar eskiden çok yaygın iken, artık Batılılaşmayı düşünenlerin etkisi ile filmlerin de konseptinin değişmesini isteyenlerin sayısı hiçte az değildir.

Jaipur (Bollywood Film Çekimine Denk Geldiğimiz Anlardan)

Jaipur (Bollywood Film Çekimine Denk Geldiğimiz Anlardan)Duygusal, romantik hatta aksiyon filmleri de oldukça yaygındır. Biz Mumbai’de bir kez sinemeya gitmiştik. Tabi hiç bir şey anlamadık ama film esnasında bağıran, çağıran, çığlık atan Hintli’leri izlemek, film izlemekten daha keyifliydi. Bunu mutlaka yapın derim. He bir de, Hindistan’a gitmeden önce ; My Name is Khan (Benim adım Khan ), 3 Idiots (3 Aptal ), Ghajini, Slumdog millionaire, Taare zameen par gibi filmleri izlemeden sakın yola çıkmayın derim!

Gece hayatı

Alkol tüketiminin bir tık daha yaygın olduğu Mumbay’da, Cafe Mondegar, Leo’s Square gibi barlar veya Athena ve Insomnia gibi gece kulüplerine gidebilirsin.

Delhi’de ise : Connaught Meydanı’nda bir çok bar bulunur.

Goa : Sahilerde beach partiler en meşhurudur. Özellikle Anjuna sahilleri daha canlıdır. Sakinlik için Palolem Beach iyidir. Goa’da ayrıca Tito’s Kulübü ve Baga kıyısı boyunca yer alan barlar eğlence için güzeldir. Goa bazı özellikleri itibari ile Amsterdam’a benzer. Let the sunshine düşkünleri Goa’yı çok sever. Anlayanlar için belirteyim dedim !

12-Hindistan’da Alışveriş

Marketler Genelde Bu Şekilde

Marketler Genelde Bu Şekilde

Hindistan alışveriş cennetidir. Alışverişten kastım, öyle uluslararası mağazalar anlamında değil. Aslında Mumbai ve Delhi gibi şehirlerde bulabilirsin ama bu ülkenin asıl olayı rengarenk kendine has pazar ürünleri. Mücevherler (Jaipur’da bolca bulunur), halılar (Çok pahalıdır), parfümler, ipek ürünleri, el işlemeleri boldur ve çeşit olarak zengindir.

Ama her daim pazarlık yapmakta fayda vardır. Direk “How much you say ?” yani “Sen kaç diyorsun ?” diye fiyatı başlatırlar. 10 rupi ederindeki bir ürün gerçekte 3-4 Rupi’yi geçmez. He unutmadan, eğer değerli bir şey alacaksanız, uzmanı değilseniz almayın ya da anlayan birilerinden yardım isteyin. Özellikle altın ve mücevher alırken mutlaka dikkat edilmesi gerekir.

13-Hindistan’da Kaç Gün Kalmalı ?

Varanasi'de Gün Batımı (Güneş Saatlerce Usul Usul Bekler )

Varanasi’de Gün Batımı (Güneş Saatlerce Usul Usul Bekler )

En ama en zor soru. Nasıl cevaplarım bilmiyorum  ! Neden biliyor musun ? Bu ülkeye 1 gün bile tahammül edemeyebilirsin. Ya da bir çok gezgin gibi 1 yıl bile kalsan yetmez. O yüzden kendi deneyimlerim, bilgilerim ve rotalarım üzerinden ilerleyeceğim.

Mumbai : 2 gün

Goa : 3 gün

Jaipur : 2 gün

Agra : 2 gün

Delhi : 2 gün

Varanasi : 2 gün

Toplamda 13-14 gün kaldığımız Hindistan’da bu rotayı izlemiş ve tüm şehirlerde aynen gösterdiğim günler kadar kalmıştık. Sonuç ? Yetmemişti. Keşke daha uzun kalıp, gidemediğimiz her yere gitseydik ! Ama bir daha gidecek olsam, çok daha bilinçli ve çok daha farklı etkinliklerin peşine düşerim. O yüzden ne biliyorsam, ne öğrendiysem sana aktarmaya çalışıyorum. Umarım senin çok daha fazla zamanın olur !

14-Hindistan’da Yapmadan Dönülmemesi Gerekenler ?

Goa Sahillerinde Islanmak Güzeldir-Yaz Aylarında Muson Aniden Bastırır

Goa Sahillerinde Islanmak Güzeldir-Yaz Aylarında Muson Aniden Bastırır

 • Goa sahillerinde keyif çatmadan
 • Agra’da Tac Mahal’i güneş batarken/doğarken izlemeden
 • Varanasi’de ölü yakma merasimlerine katılmadan
 • Varanasi’de bir gündoğumu veya günbatımı anında sandalla Ganj nehrinde gezmeden
 • Varanasi’nin labirent sokaklarında kaybolmadan
 • Mumbai’de açık hava çamaşır yıkama merkezini görmeden
 • En az 1 kez trenle seyahat etmeden
 • Tuktuklarla şehirlerde kaybolmadan
 • Hint yemeklerini tatmadan
 • En az 1 gece Delhi veya Mumbai’de gece hayatını yaşamadan
 • Mumbai’de en az 1 Bollywood sinemasını görmeden
 • Delhi’de Jama Masjid’i görmeden
 • Jaipur’da Hawa Mahal’i görmeden
 • En az 1 kez fil turu yapmadan
 • Hinduizm ve Hint kültürünü iyice öğrenmeden
 • Dini tapınakları ve farklı dini yapıları tek tek gezmeden
 • En az 1 festivale denk gelmeden (Özellikle Holi Festivali)

dönme arkadaşım. Daha bu liste uzar gider. Hindistan sonu gelmeyen bir yolculuktur. Kitaptır. Sanattır. Kültürdür. O yüzden bu ülkeden öğrenecek, her şeyden önce kendini keşfedeceğin çok fazla yeni deneyimlerin olacak !

15-Hindistan’da Nasıl Bir Rota İzlemeli ?

Bizim Hindistan Rotamız (Mumbai-Goa-Jaipur-Agra-Delhi-Varanasi)

Bizim Hindistan Rotamız (Mumbai-Goa-Jaipur-Agra-Delhi-Varanasi)

Hindistan öyle Avrupa’da herhangi bir ülkeyi gezmek kadar kolay değildir. Çok ama çok zengin, çeşitli ve farklıdır. Karışıktır. 5-6 günlük bir plan arıyorsanız meşhur altın üçgeni yani Delhi-Agra-Jaipur rotasını yapabilirsiniz.  10 gününüz varsa, buna Mumbai ve Jaipur’u da ekleyebilirsiniz. 12-13 gün varsa Goa da eklenebilir. 15 günüz varsa, Varanasi zaten mutlaka görmeniz gereken yer olacaktır. Son olarak Güney’de bulunan Kerala (En az 2 gün kalın) doğal güzellikleri ile nam salmıştır. Delhi’ye kadar gelmişken Amritsar (2 gün) veya Jaipur’a kadar gelmişken Udaipur(1-2 Gün) mutlaka görülmesi gereken yerlerdir. Bir de Madhya Pradesh Eyaletinde bulunan Khajuraho tapınakları var. Dünyada nam salmıştır. Gelip en az 1 gün kalınmalıdır.

16-Hindistan’da Nereye Gitmeli ?

Hawa Mahal-Jaipur

Hawa Mahal-Jaipur

Kendimce kategorilere ayıracağım. Kimi deniz-kum-güneş ister, kimi tarih, kimi kültür, kimi rezillik, kimi ise zenginlik ister. Ben de dilim döndüğünce, izlediğim rotalardan esinlenerek nasıl bir Hindistan rotası yapman gerektiğini ve benim gitmediğim ama deliler gibi araştırdığım diğer şehirlere de neden gitmen gerektiğini anlatacağım. Haydi. Biraz hindistan planları yapalım !

Mumbai : 2 gün. Şehir yaşamı, zenginlik ve fakirlik. Kısacası zıtlıkları yaşamak için gidilmelidir. Ülkenin dünyaya açılan en önemli kapılarından birisidir.

Goa : 2 gün. Huzurun başkentidir. Ülkenin en güzel ve en doğal yerlerinden birisi olarak bilinir. Deniz-kum-güneş ve keyif düşkünü olanların Hindistan’daki vazgeçilmez adresleridir.

Jaipur : 2 gün. Hindistan’daki en güzel kaleler, en güzel yapılar Jaipur’da bulunur.

Agra : 1-2 gün. Tac Mahal. Her şeyi anlatacağım ama sırf Tac Mahal için bile gidilir.

Delhi : 2 gün. Şehir hayatını görmek ve Hintliler’in gündelik hayatlarını gözlemlemek içi gidilmelidir.

Varanasi : 2 gün. Hinduizm’in en kutsal yeri. İnsanların ölüp, küllerinin Ganj nehrine atılırken gerçekleştirdikleri seremonileri görmek için gidilmelidir. Dünyanın en eski ve dini açıdan en değerli kutsal şehirlerindendir.

Rishikesh : 2 gün. Yoga kursu almak için gidilecek en iyi yerlerden birisidir. Listenize yazın. (Ben gitmedim.)

Amritsat : 2 gün. Altın tapınağı görmek için gidin. (Ben gitmedim.)

Khajuraho : 1 gün. Çok meşhur tapınaklar var. Mutlaka görülmeliydi. (Ben gitmedim.)

Kerala : 3 gün. Ülkenin güneyinde. Doğanın kalbi. (Ben gitmedim. Goa’yı tercih ettim)

17-Hindistan’a Neden Gitmeli ?

Jaipur-Hindistan (Öyle özledim ki...)

Jaipur-Hindistan (Öyle özledim ki…)

Sahi neden ? İnsan sırf rezillik, fakirlik, yokluk ve yoksulluk çekmek için neden bir seyahatini Hindistan için harcasın ki ? Hindistan’ı bu kadar farklı kılan, özel yapan ne ?

 • Dünyanın en eski ve değerli topraklarından birisidir.
 • Tac Mahal gibi büyüleyici yapıyı görmek için bile gidilir.
 • Farklıdır. Önce mahveder, sonra aşık. Haberin bile olmayanları gözlerinin önüne sunar.
 • Ucuzdur. Sandığından, tahmininden, hayal ettiğinden çok daha ucuzdur.
 • Keşfedilmemiştir. Hala kendine has kültürünü korumayı başarmıştır.
 • Her şeyi sana verebilir. Acı-sevinç, keder-mutluluk, zenginlik-yokluk…
 • Eğitir. Sorgulamanı, bambaşka pencereden bakmanı sağlar. Din, kültür, adalet…
 • Çarpar adamı. “Nereye düştüm ben ?” diye sorgulatır. Dünyanın en güzel anında, en güzel sorusudur !
 • Dini yapıları ve inanç kültürü ile büyüler.

18-Hindistan Seyahati Kaça Mal Olur ?

Hindistan'da Uçaklar Bir Çok Şehre Uçuyor

Hindistan’da Uçaklar Bir Çok Şehre Uçuyor

En önemli soruya geldik. Hindistan seyahati kaça mal olur ? Hindistan’da yeme-içme-ulaşım-eğlence gibi masraflarınız için günde 30 dolar yeter. Tabi bu söylediklerim sırt çantası ile gezecekler için geçerli. Kırılımını da şöyle anlatayım :

Hindistan’da Ulaşım Masrafları: Önce uçaktan başlıyorum. İstanbul-Delhi veya Mumbai hattında ortalama fiyatlar 800-1,500 TL arasında değişir. Bu tamamiyle alacağınız döneme ve erken rezervasyon durumunuza bağlıdır. THY ve Air India direkt uçar. Emirates-Etihad-Qatar Havayolları-Fly Dubai gibi firmalar aktarmalı uçarlar. Ülke içerisinde uçak kullanacaksanız genellikle tek yön fiyatlar 100-200 TL arasında değişiyor.

Jaipur-Hindistan

Mesela Delhi-Mumbai arası yaklaşık 2 saat sürer ve tek yön 100-120 TL civarındadır. O yüzden erken alacağınız bir çok bilet ucuza mal olacaktır. Ülkede trenle ulaşım çok yaygın. Şehirler arası tren ücretleri genellikle 20-30 TL civarında yani 10 dolar oluyor. Mesela Jaipur-Delhi hattında ödeyeceğiniz rakam 25-30 TL civarında olacaktır. Yalnız bilet alırken mutlaka “Bilet Sınıfının” türüne bakmayı unutmayın. First Class olursa en iyi sınıf olacaktır ve hemen hemen hepsi kılimalıdır.

Eğer diğer sınıflardan alacaksanız “AC” yani “Kılimalı” olmasına dikkat edin. Yoksa pişebilir, sinirden ölebilirsin. Şehir içi ulaşım en kolayı. Her yere tuktukla rahatça gidebilirsin. Vereceğin 10-20 rupi, senin 10-20 kuruşun gibi bir rakama tekabül ediyor olacak. O yüzden bedavadan biraz pahalı olacaktır. “Uçak bileti ve tren bileti sitelerine dair.” yazımı, uçak ve tren bileti arama motorları linkinden görebilirsiniz.

Hindistan’da Yemek Masrafları : Bu da oldukça ucuzdur. Öğün başı 3-4 dolar gibi yani 400-500 Rupi çok ama çok rahat yeter. Mesela Mc Donalds’da bir menü 250-300 Rupi civarındadır ve et değil hepsi tavuktur. O yüzden günde 10 dolarını yemek için ayırabilirsin. Hadi bilemedin 12 yap.

Bu dediğim rakamlara, Hintliler’in 1 hafta çalıştığını unutma. Gittiğin her ülkeyi, kendi ülkenin şartlarında değil, o ülkenin şartlarında düşünmen gerektiğini aklının bir kenarına yaz derim. Burası dünyanın en fakir toplumlarından birisi. O yüzden bu bahsettiğim rakamlar çok büyük paralar ! “Yurtdışında ucuza yemek yolları” yazıma bakabilirsiniz.

Goa_Hindistan

Goa-Hindistan (En Mutlu Olduğum Anlardan )

Hindistan’da Konaklama Masrafları : Günde 10 dolar ayırabilirsin. İdealdir. Ancak bir çok hostel daha da ucuz olabilir. Benim bu söylediğim ortalama yerler. Eğer 2 kişi gidiyorsanız, kişi başı 15 Dolar’a otelde konaklayabilirsiniz. Seçim sizin.

Hindistan’da Eğlence Masrafları : Aslında yok denecek kadar az. Tek maaliyetli etkinliğiniz Tac Mahal olacak. En pahalısı o. 12 dolar ödeyeceksiniz. Normal şartlarda, barlarda veya mekanlarda 1 bira 1-1.5 dolar civarındadır. O yüzden günde 5-10 dolar ayırın diyeceğim ama inan 5-10 dolar ödemen gereken bir eğlence aktiviten olmayacak.

Mesela Varanasi’ye gidince bırak eğlenmeyi, bir köşeye geçip saatlerce insanları izlemekten, eğlenmek aklına bile gelmeyecek. İşte Varanasi’de harcamayacağın o 5-10 doları, Goa’ya saklar, Goa’da 10-20 dolar harcayabilirsin. Bunu dengelemek sana kalmış.

hindistan

Jaipur-Hindistan

Ama dediğim gibi : Normal şartlarda günde 30-40 dolar Hindistan için yeter. Biliyorum. Şu an sana böyle anlatıyorum ve pek muhtemel “Amma da sallıyorsun Deniz. Bırak Allah aşkına ya. Günde 30 dolara nerede tatil yapıldığı görülmüş !” diye sinirleniyorsundur. Kızma bana. Dostum. Bu ülkede insanlar günde 2 dolara geçiniyorlar.

Sen 30 dolar harcıyor olacaksın. Bir daha düşün derim ! Hatta  bir de diğer kısım olacak : “30 dolar mııııı ? Kardeş sen ne yaptın Allah aşkına. Hindistan’da 15 dolar günde yeter ya. ” diye bana yine kızacak olan başka bir grup olacak. Para konusundan nefret ediyorum. Yeter ki git. İster 15 harca ister 40. Ama lütfen bir kez git !

Hindistan’da Eğlence Masrafları : Aslında yok denecek kadar az. Tek maaliyetli etkinliğiniz Tac Mahal olacak. En pahalısı o. 12 dolar ödeyeceksiniz. Normal şartlarda, barlarda veya mekanlarda 1 bira 1-1.5 dolar civarındadır. O yüzden günde 5-10 dolar ayırın diyeceğim ama inan 5-10 dolar ödemen gereken bir eğlence aktiviten olmayacak. Mesela Varanasi’ye gidince bırak eğlenmeyi, bir köşeye geçip saatlerce insanları izlemekten, eğlenmek aklına bile gelmeyecek. İşte Varanasi’de harcamayacağın o 5-10 doları, Goa’ya saklar, Goa’da 10-20 dolar harcayabilirsin. Bunu dengelemek sana kalmış.

Goa-Hindistan (En Mutlu Olduğum Anlardan )

Goa-Hindistan (En Mutlu Olduğum Anlardan )

Ama dediğim gibi : Normal şartlarda günde 30-40 dolar Hindistan için yeter. Biliyorum. Şu an sana böyle anlatıyorum ve pek muhtemel “Amma da sallıyorsun Deniz. Bırak Allah aşkına ya. Günde 30 dolara nerede tatil yapıldığı görülmüş !” diye sinirleniyorsundur. Kızma bana. Dostum. Bu ülkede insanlar günde 2 dolara geçiniyorlar. Sen 30 dolar harcıyor olacaksın. Bir daha düşün derim ! Hatta  bir de diğer kısım olacak : “30 dolar mııııı ? Kardeş sen ne yaptın Allah aşkına. Hindistan’da 15 dolar günde yeter ya. ” diye bana yine kızacak olan başka bir grup olacak. Para konusundan nefret ediyorum. Yeter ki git. İster 15 harca ister 40. Ama lütfen bir kez git !

19-Hindistan’a Ne Zaman Gitmeli ?

Jaipur-Hindistan

Jaipur-Hindistan

En uygun dönem kasım-şubat olarak geçiyor. Mart-haziran arasında ise hava ısınmaya başlıyor. Bu dönemlerde kalabalık şehirlerden uzak durmak gerekir. Hem sıcak hem kalabalık, keyiften eziyete dönebilir. Haziran-eylül dönemi muson dönemidir. Sürekli yağmur yağmaz. Ama bazen şiddetli yağmurlardan dolayı planların alt üst olabilir.

20-Hindistan Festivalleri ve Resmi Tarihleri

Holi Festivali. En Çok Görmek İstediğim Festivallerden

Holi Festivali. En Çok Görmek İstediğim Festivallerden

Dünyada en çok festivalin düzenlendiği ülkelerden birisi de Hindistan’dır. Neredeyse her ay bir festival düzenlenir ve düzenlenen festivallerin büyük bir çoğunluğu din ile alakalıdır. Aynı zamanda mevsimsel değişikliklerin de kutlandığı Hindistan’da,  ay-ay hazırladığım Hindistan Festivalleri yazıma bakabilirsin.

21-Hindistan’da Benim Yapmadığım Ama Size Önerilerim Neler ?

Kerala-Hindistan (Ülkenin Güneybatı bölümünde. Böyle güzel bir yer.)

Kerala-Hindistan (Ülkenin Güneybatı bölümünde. Böyle güzel bir yer.)

 • Amritsar’a gitmedim. Delhi’ye kadar gelmişken gidilmeliydi.
 • Udaipur’a gitmedim. Jaipur’a kadar gelmişken gidilmeliydi.
 • Goa’ya kadar gidip, Kerala’ya gitmedim. Çok güzel olduğunu duydum.
 • Nepal’e veya Güneydeki Sri Lanka’ya geçmedim. Ama ant içtim. Önümüzdeki yıllarda her ikisine de gideceğim.
 • Yoga yapmadım. Bilmiyordum. Öğrenmekte istemedim. Şimdiki aklım olsa mutlaka öğrenirdim.
 • Ayinlere katılmadım. Korktum. Özellikle Varanasi’de çok fazla sonunu görmediğim sokaklara dalamadım.

22-Hindistan Önerilerim-Uyarılarım

Jaipur-Hindistan (Oralarda çok meşhurduk.)

Jaipur-Hindistan (Oralarda çok meşhurduk.)

 • Gitmeden önce mutlaka sağlık sigortası yaptırmanı öneririm. Ne olur ne olmaz. Yanında bolca ıslak mendil, tuvalet kağıdı gibi gerekli hijyenik malzemeler de olsun. Hatta “Sırt Çantasında Olması Gerekenler” yazımı bir oku derim.
 • Hindistan’a giderken hafif pamuklu giysiler ve bol kıyafetler götür derim.
 • Yanında ilaçlarını mutlaka götür hatta 1 aydan uzun kalacaksan aşını ol. Biz 1 aydan kısa kaldığımız için aşı olmadık. Ama tereddütlerin varsa, “Türkiye Hudutlar ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü” ile irtibata geç. Onlar sana yardımcı olur. Websitesi için tıklayınız.
 • Baharatlara alışık değilsen ishal olma durumun olabilir. Haberin ola. Eğer böyle bir durum olursa bolca sıvı tüketmeye çalış.
 • Sokakta sana laf atan, selam veren Hintliler’e aldırma. Sen de selam ver. Çekinme. Korkma. Utanıp sıkılma. Sen zaten utansan da, onlar yanına gelirler, otururlar, sana sormadan fotoğraf çekinir sonra da giderler. O yüzden kaynaş. Tanış. İyi insanlardır. Zararsızdırlar.
 • Uçakta, ülkeye girerken doldurmanız gereken evrakları doldurup, gümrükten geçeceksiniz. Eğer yanınızda değerli eşyalarınız hatta fotoğraf makineniz, dizüstü bilgisayarlarınız varsa onları belirtebilirsiniz. Böylece, bu eşyalarını pasaportunuza işleterek, hırsızlık veya kaybolma durumu olursa hak iddia edebilirsin.
 • Yanında dolar bulundurabilirsin. Havalimanlarında bozdurabilirsin ama şehir merkezinde yer alan döviz büroları veya bankaların kur oranları daha avantajlı olacaktır.
 • Havalimanından taksi ya da tuktuk kullanarak şehir merkezine gideceksin. Ön ödemeli ofisler var. Bu ofislere, gideceğin yere göre parasını ödeyeceksin. Onlar da sana fiş verecekler ve şöföre o fişi vereceksin. O da seni gideceğin yere bırakacak. Dilersen ucuz otobüslerle de şehir merkezine ulaşabilirsin.
 • Havalimanları her daim yoğundur. Ülke içi uçuşlarda 2, uluslararası uçuşlarda 3 saat önceden havalimanında ol. Uçuş bilgilerinin fotokopisi de yanında olsun. Bazen havalimanına girerken isterler.
 • Baharatlara alışmaya başlamalısın. Ülkenin tüm damak tadı baharat üzerine kurulu.
 • Et yemek için ya lüks otelleri ya da Müslüman mahalleleri araman gerecek. Hintliler’in büyük bir çoğunluğu et yemezler.
 • Tren biletlerini mutlaka önceden al. Unutmayın ! Burası Hindistan. Dünyanın en kalabalık ülkesi desem yeridir. Her yerde kalabalık göreceksin. Trenler, uçaklar, otobüsler. O yüzden en az 3-5 gün önceden biletleri almakta fayda var.
Hindistan Sokakları (Evet. o gördüklerin domuz.)

Hindistan Sokakları (Evet. o gördüklerin domuz.)

 • Gözler her daim üzerinde olacak. Dik dik bakacaklar. Sana sormadan yanına gelip fotoğraf çekinecekler. Aldırış etme. Korkma. Sadece ne yapıyorsan devam et. Gülümse. Her daim sakin ol.
 • Yanında kartvizitin olsun. Hintliler’de birileriyle tanışınca kartvizit alıp-vermek çok yaygındır.
 • Hindistan’a gelmeden önce 3-5 paket abur cubur, poşet çorba falan getir derim. Belki ilk günler alışamayabilirsin. O yüzden direk Hint yemekleri ile başlamak yerine, kendini duruma biraz alıştırmaya çalışabilirsin.
 • Hintliler yardımsever insanlardır. İngilizceleri çok iyi değildir ama samimi insanlardır. Ellerinden geleni yapmaya çalışırlar. Ama bazen seni sıkacaklardır. Etrafında bir anda 10 kişi bir şeyler satmaya çalışacaktır. Hiç oralı olma. Yoluna devam et. Bir süre sonra vazgeçiyorlar !
 • Sokaklardaki pisliğe takılma. Unutma. Belkide bir daha Hindistan’a gelmeyeceksin. O yüzden anın tadını çıkar. Sen değilmiydin yıllardır Hindistan da Hindistan diye tutturan. Geç bir köşeye. İnsanları izle. Rengarenk giyinen insanları. Fakir ama gözleri ışıl ışıl insanları.
 • Yargılama. Sorgulama. Aşşağılama. Dünyanın çeşitliliğine, bambaşka kültürlerin kattığı güzellikleri izle.
Jaipur (Meşhur Astronomi Gözlem Evi)

Jaipur (Meşhur Astronomik Gözlem Evi)

 • Bu ülkede 1 milyardan fazla insan yaşıyor. O yüzden biraz da olsa plan yapıp gitmekte fayda var. Hatta gitmeden önce, ülkede nasıl bir etkinlik olacak bilmelisin. Tatil ya da festival dönemine denk gelirsen, otel-uçak veya tren bulma konusunda zorluk yaşayabilirsin. Herşeye hazırlıklı ol !
 • Heryeri göremeyeceksin bu ülkede. O yüzden gideceğin bölgelere göre planlar yapmaya çalış derim. Bu planları yaparken de, ülkenin ne kadar büyük olduğunu göz önünde bulundurmalısın.
 • Delhi haziran ayında çok sıcaktır. Sırf sıcaklıktan dolayı pişik olabilirsin. O yüzden yanında pudra götürebilirsin. Bir de özellikle bu dönemde aşırı su kaybı yaşayabilirsin. O yüzden bolca su içmeyi unutmamalısın !
 • Ancak asla çeşmeden su içme. Ağzını bile bu sularla gargalama. Şişelenmiş içeceklerden kullan. Mide problemin varsa gitmeden önlemlerini al.
 • Sıcak dönemlerde gidersen ; sabah ve akşamüzerileri gezmeye çalış.
Hindistan'da Sokakta Yatan İnsanlar. Göreceğin Manzara Aynen Böyle Olacak

Hindistan’da Sokakta Yatan İnsanlar. Göreceğin Manzara Aynen Böyle Olacak

 • Hindular rahat insanlardır. Hem de çok fena rahattırlar. Hallederiz kültürü hakimdir. Bu senin sinirlerini bozmasın.
 • Hindistan’da özellikle polisler rüşvete bayılırlar. 100-200 rupi işinizi görür. Ama sen yine de her daim dikkatli ol !
 • Hindistan sanıldığı gibi aşırı derecede güvensiz bir ülke değildir. Gece yarısı Mumbai veya Delhi sokaklarında rahatça yürüyebilirsiniz. Ama her daim dikkatli olmayı da unutma ! Bu ülkenin inançları, eylemsizliklik ve zarar vermemek üzerine kuruludur. Elbette içlerinde pislik insanlarda var. Hangi ülkede yok ki ?  O yüzden asla korkma. Hiç bir şey olmaz !
 • Asla yüzünü asma. Psikolojin bozulmasın. Yadırgama. Aşağılama. Olduğu gibi kabul et. Keyfini çıkar. Hayatının tatiline çıkmak üzeresin. Kendini hazırla !

Artık yavaş yavaş Hindistan’a gitmek üzere hazırsın. Son bir kaç rütuş kaldı. Onların da üzerinden geçtik mi, benim anlatacaklarım burda sona eriyor olacak. Haydi gel son önerilerin de üzerinden geçelim !

23-Hindistan Hakkında Enteresan Bilgiler

Jaipur (Böyle Güzelliklere de Şahit Olacaksın)

Jaipur (Böyle Güzelliklere de Şahit Olacaksın)

 • Dünyanın en kalabalık 2. nüfusuna sahiptir.
 • Burası dünyada fakirliğin sorgulandığı ülkedir. Dünyadaki fakir insanların % 42’si Hindistan’da yaşar. 450 milyondan fazla Hintli, günde 2 doların altında kazanır.
 • Buna rağmen, IT Alanında, ABD’den sonra en gelişmiş 2. ülkedir. Dünyadaki bir çok firma, ucuz işçilikten dolayı Hintlileri, Hindistan’da açtıkları firmlarda çalıştırırlar.
 • Dinin etkilerine rağmen ülke savunması için gerekli önemleri de alırlar. Özellikle askeri harcamalara önem verirler. Dünyanın en büyük 2. savunma harcamasını Hindistan yapar. Yılda 50 milyar dolardan fazla…
 • İneklerin en çok saygı gördüğü ülkedir. Ayrıca ineklere tapılmaz. Ama kutsaldır. Dünyadan kişi başı en az et tüketilen ülke bilin bakalım neresidir ? Hindistan…
 • Hindistan’da telefon sayısı, tuvalet sayısından fazladır. Çok önemlidir temizlik…
Goa-Hindistan (Evet çok pis. Ama böyle yerler de göreceksin.)

Goa-Hindistan (Evet çok pis. Ama böyle yerler de göreceksin.)

 • Dünyanın en büyük süt üreticisidir. Tahmin edin bakalım neden ?
 • Dünyanın hava kirliliği bakımından en pis şehirlerinden 2’si Hindistan’da bulunur. Delhi ve Mumbai…
 • Altına bayılan bir ülkedir. Ev hanımlarının ellerinde bulundurdukları altınların toplamı dünyadaki altın rezervinin %10’unundan fazladır.
 • Sokaklarda esrar içerler. Polise yakalanmadıkları sürece sıkıntı yoktur. Kimse de umursamaz. Hele ki Varanasi’de.
 • Baharat ülkesidir. Öyle ki, dünyada üretilen baharatların % 70’i Hindistan’dan gelir.
 • Dünyanın en eski şehirlerinden birisi Hindistan’da bulunur. Adı Varanasi’dir.
 • Hindular, reenkarnasyona inanırlar. Yani ruh göç eder ve  başka bir bedene girer.
 • Dünyanın en büyük güneş saati Hindistan’ın Jaipur şehrinde bulunur. Ama astronomi için kullanırlar.
 • Hindular’ın 6 farklı mevsimi vardır. İlkbahar, yaz, muson, sonbahar, kış, baharöncesi.
 • Hindistan’dan dışarıya ülke para birimini çıkarmak illegaldir.
 • 300 milyondan fazla insan sokakta doğar, sokakta büyür, sokakta ölür !
 • 1 milyondan fazla milyoner yaşar. Tam bir tezatlar ülkesidir.
Jaipur-Hindistan'da Çok Güzel Yapılar Görüyor Olacaksın

Jaipur-Hindistan’da Çok Güzel Yapılar Görüyor Olacaksın

 • 22 farklı dil konuşulur. Bunun bindiğiniz takside farkedersiniz. Birbirlerini dahi anlayamayabilirler !
 • Din her şeydir. Erotik tapınaklardan tutun da, altından tapınaklara kadar her şey vardır.
 • Dünyanın en renkli ülkesidir. Dünyanın hiç bir yeri Hindistan kadar renkli değildir.
 • Dünyadaki dinlerin hemen hemen hepsi Hindistan’ da görülür.
 • Ölüleri gözlerinizin önünde yakarlar. Bu hayatınız boyunca nadiren görebileceğiniz anlardandır !
 • Dünyanın en çok filmi Hindistan’da üretilir. Hatta dünyadaki 4 filmden 1 tanesi Hint yapımıdır.
 • Ülkede en popüler spor Kriket’tir.
 • Dünyanın en kalabalık festivalleri Hindistan’da kutlanır. 70 milyondan fazla insandan bahsediyoruz.

24-Hindistan’dan Döndükten Sonra Ne Değişti ?

Hindistan-Agra

Hindistan-Agra

E Deniz. Gittin. Gördün. Gezdin. 2 saattir anlatıyorsun. Fakirlik, yokluk, yoksulluk diyorsun da, ne gerek var gitmeye ? Ne değişti hayatında ? İnsan sırf bu rezilliği görmek için niye oralara gitsin ? Bir sürü güzel, temiz ülke varken, ne işin var Hindistan’da ? Anlatayım…

Dostum. Bazı ülkeler vardır. Gezip, görmekten çok merakını giderirsin. Binaları, müzeleri, yapıları görmekten çok, seni etkileyen güzellikleri kültürü, halkı, sokaklarıdır. Her şeyden öte, haberin dahi olmayan bazı şeylerin varlığını görünce hayatını sorgulamaya başlarsın. Yepyeni dinler, renkler, yüzler, sokaklar, çocuklar, kadınlar, sadular… Oturursun bir köşeye. Uzun uzun kendinle muhabbet edersin.

Yeri gelir “Ne yapıyorum lan ben burda. Ölüp gidicem. Annem, babam benim bedenimi arasalar bile bulamazlar !” diye saçma sapan korkunla yüzleşir, yeri gelir ” İyi ki de gelmişim be. Dünya ne güzelmiş. Yine olsa yine gelirim ! ” diye mutlu edersin ruhunu. En son ne zaman kendinle yalnız kalıp konuştun ? En son ne zaman gerçekten ne istediğinin farkına vardın ?

Varanasi-Hindistan

Varanasi-Hindistan

Böyle seyahatlere çıktıktan sonra, aklındaki en önemli sorular tepetaklar olur. Düşünceler alır götürür seni. Ama hayatında sorup, cevabını bile bile seni mutlu edecek en önemli soru nedir biliyor musun ?  Dünya tek din, tek dil, tek millet olsaydı ne sıkıcı olurdu ? Bu sorunun cevabını buldum dostum. Saygı duymayı öğrendim. Anlamayı öğrendim. Paradan daha önemli olan şeyin, insanın her daim gülebilmesiymiş. Onu öğrendim.

Küçücük bir çocuğun, ayakları çıplak, üzerinde yırtık pırtık kıyafetlerle yanına gelip, sırf temiz su olmadığı için elindeki suyu verince gözlerindeki sevinci gördüm. İnsanlar 2 dolara birbirleri ile kapışırken, senin saçma sapan milyarlar kazanma hırsının ne gereksiz hırslar, ne boş hayaller olduğunu öğrendim. Öleceğimi farkettim. Korktum. Yüzleştim. Ama her şeyden öte, dünyanın ne güzel olduğunu ve her anın bize bahşedilmiş, keyfini çıkaracağımız anlar olduğunu öğrendim. Neyi öğrendim biliyor musun dostum ?

Yaşamayı öğrendim…

25-Ben Ne Öneririm ?

Tuktuk-Hindistan'da Vazgeçilmezimiz

Tuktuk-Hindistan’da Vazgeçilmezimiz

Eğer korkuyorsan ve hayatında henüz hiç bir ülkeyi ziyaret etmemişsen, Hindistan’dan BAŞLAMA. Önce bir kendini tanı. Kolay ülkelerden başlamak, alıştırma yapmak için daha güzel olur. Hindistan zordur. Gerçekten kolay bir ülke değil. Eğer hazırsan, çok iyi bir rota çıkar. Bil ki öyle her yeri gezemeyeceksin.

Kalacağın güne göre, rotanı da belirle. Sonrasında ise, tüm otel-uçak-tren biletlerini ayarla. Özellikle treni ayarlayamasan bile, gidince ilk işin tren bileti almak olsun. Ayrıca, gitmeden önce sana yukarı anlattığım tüm hazırlık aşamaların (Aşı v.s) tamamlamanı öneririm. Bir de, gideceğin dönemeki hava durumu, festival ve etkinlikleri mutlaka göz önünde bulundur. Benden sana en önemli tavsiye.

Muhteşem Palolem Sahilleri-Goa

Gidince, sakın hayal kırıklığına uğrama. İlk günler sakın dönmeyi düşünme. Zamanla alışacaksın ve pek muhtemel dönmek bile istemeyeceksin. Hindistan akıntı gibidir. Alır götürür seni. Çok direnme. Bırak akışına göre alsın götürsün seni. Elbet durması gereken bir yer olacaktır. Eminim ki, asla pişman olmayacağın bir yolculuk olacaktır…

Öyle işte. Benim Hindistan ile anlatacak ön bilgi anlamında fazla bir şeyim kalmadı. Ne biliyorsam anlattım. Biliyorum biraz uzun oldu ama istesem 25 yazıya da bölebilirdim. Ama şuraya tıkla, buraya tıkla demektense tek nefeste hepsini anlatayım dedim. Artık size, Mumbai-Goa-Jaipur-Agra-Delhi ve Varanasi şehirlerini tek tek anlatıyor olacağım.

Varanasi-Hindistan

Umarım bu yazım bir nebze de olsa yardımcı olmuştur. Hayallerini kurduğun bu rengarenk ülkeye bir gün ulaşıp, nefret etmeyip, aşık olacağın günleri görmeni diliyorum. Asla ama asla hayal etmekten sakın vazgeçme. Düş peşine…

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !