Hindistan’da Eğlence-Gece Hayatı-Alışveriş

Hindistan’da eğlence nasıldır ? Bu ülkenin kendisi eğlenceli. Hindistan gece hayatı denince , öyle gece kulüpleri, barlar ya da partiler değil de, bu topraklarda başka bir şey seni etkiler. Ama ben yine de dilim döndüğünce hepsini sana anlatacağım. Hem gece hayatından, hem eğlence anlayışlarından hem de alışveriş kültrülerinden bahsedeceğim.

Goa_Hindistan

Goa-Hindistan (En Mutlu Olduğum Anlardan )

Mesle spor olarak ; Kriket en yaygın spordur. İngilizler’den öğrendikleri krikete bir nevi tutkuyla bağlıdırlar. Bütün parklarda, sahillerde, bahçelerde kriket oynayan Hintliler’e denk gelebilirsiniz. Fırsatın olursa mutlaka bir maç izlemeye çalış derim. Eğlenceli ve farklı bir deneyim olacaktır.

Hindistan’da Eğlence

Spor önemli dedik. Bir diğer en önemli etkinlik ise meşhur Bollywood. Hintliler’in en sevdiği etkinliklerden birisi de film izlemek. Peki Bollywood nedir ?

hindistan_eglence_festival_gece_hayati

Mumbai (En az 1 film izlemeden dönmemeli)

Bollywood ; Mumbai’de, Hindistan film prodüksiyon merkezi için kullanılan, Hollywood ve Bombay (Mumbai’nin eski ad Bombay) isimlerinden esinlenerek yaratılmış olan film sektörünün Hindistan’daki adıdır. Dünyada en çok film nerede üretilir ? Hindistan’da.

Dünyadaki her 4 filmin neredeyse 1’i , Hindistan’da üretilir. Filmlerde sürekli dans eden dansçılar eskiden çok yaygın iken, artık Batılılaşmayı düşünenlerin etkisi ile filmlerin de konseptinin değişmesini isteyenlerin sayısı hiçte az değildir. Duygusal, romantik hatta aksiyon filmleri de oldukça yaygındır.

Hindistan’da asıl olay festivallerdir. Hindistan festivalleri yazımdan detaylara bakabilirsiniz.

Biz Mumbai’de bir kez sinemeya gitmiştik. Tabi hiç bir şey anlamadık ama film esnasında bağıran, çağıran, çığlık atan Hintli’leri izlemek, film izlemekten daha keyifliydi. Bunu mutlaka yapın derim. He bir de, Hindistan’a gitmeden önce ; My Name is Khan (Benim adım Khan ), 3 Idiots (3 Aptal ), Ghajini, Slumdog millionaire, Taare zameen par gibi filmleri izlemeden sakın yola çıkmayın derim! Bollywood hakkında detaylı bilgiler için Vikipedia Bollywood‘a bakabilirsiniz.

Hindistan’da Gece hayatı

Hindistan Gece Hayatı konusunda, kendimce deneyimlediğim 3 Hindistan şehri hakkında önerilerde bulunacağım. 2’si meşhur büyük şehirleri olan Delhi ve Mumbai, bir diğer ise harika sahilleri ve çılgın hippi partileri ile Goa Gece Hayatı olacak.

arambol_hindistan

Arambol Sahilleri Eğlence Merkezi

Mumbai Hindistan Gece Hayatı : Alkol tüketiminin bir tık daha yaygın olduğu Mumbay’da, Cafe Mondegar, Leo’s Square gibi barlar veya Athena ve Insomnia gibi gece kulüplerine gidebilirsin. Ama tahmin edebiliyorsun : Burası sonuçta Hindistan ve öyle çok etkileneceğini düşünmüyorum. Detaylar için Mumbai Gezi Rehberi yazıma bakabilirsiniz.

Delhi Hindistan Gece Hayatı : Connaught Meydanı’nda bir çok bar bulunur. Bu barlarda takılabilirsin ama çok fazla şey bekleme derim.

Goa Hindistan Gece Hayatı : Hindistan Gece Hayatı demek, Goa şehri demektir. Sahilerde beach partiler en meşhurudur. Özellikle Anjuna sahilleri daha canlıdır. Sakinlik için Palolem Beach iyidir. Goa’da ayrıca Tito’s Kulübü ve Baga kıyısı boyunca yer alan barlar eğlence için güzeldir.

goa - hindistan

Muhteşem Palolem Sahilleri-Goa

Goa bazı özellikleri itibari ile Amsterdam’a benzer. Let the sunshine düşkünleri Goa’yı çok sever. Anlayanlar için belirteyim dedim ! Goa Gezi Rehberi yazıma bakabilirsiniz.

Hindistan’da Alışveriş

fly insta fly insta

Hindistan alışveriş cennetidir. Alışverişten kastım, öyle uluslararası mağazalar anlamında değil. Aslında Mumbai ve Delhi gibi şehirlerde bulabilirsin ama bu ülkenin asıl olayı rengarenk kendine has pazar ürünleri. Mücevherler (Jaipur’da bolca bulunur), halılar (Çok pahalıdır), parfümler, ipek ürünleri, el işlemeleri boldur ve çeşit olarak zengindir.

mumbai_hindistan

Mumbai-Sokakları

Sizler için teker teker detaylıca anlattığımız ;

Ama her daim pazarlık yapmakta fayda vardır. Direk “How much you say ?” yani “Sen kaç diyorsun ?” diye fiyatı başlatırlar. 10 rupi ederindeki bir ürün gerçekte 3-4 Rupi’yi geçmez. He unutmadan, eğer değerli bir şey alacaksanız, uzmanı değilseniz almayın ya da anlayan birilerinden yardım isteyin. Özellikle altın ve mücevher alırken mutlaka dikkat edilmesi gerekir.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

5 Yorum

  1. Ayetullah
    • Deniz Pehlivan
    • H.g
  2. Ayetullah

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.