Hindistan’da Eğlence-Gece Hayatı-Alışveriş

Hindistan’da Eğlence-Gece Hayatı

Bu ülkenin kendisi eğlenceli. Öyle gece kulüpler, barlar ya da partiler değil de, bu topraklarda başka bir şey seni etkiler. Ama ben yine de dilim döndüğünce hepsini sana anlatacağım. Spor olarak ; Kriket en yaygın spordur. İngilizler’den öğrendikleri krikete bir nevi tutkuyla bağlıdırlar. Bütün parklarda, sahillerde, bahçelerde kriket oynayan Hintliler’e denk gelebilirsiniz. Fırsatın olursa mutlaka bir maç izlemeye çalış derim.

Bir diğer en önemli etkinlik ise meşhur Bollywood. Hintliler’in en sevdiği etkinliklerden birisi de film izlemek. Peki Bollywood nedir ?

Mumbai (En az 1 film izlemeden dönmemeli)

Mumbai (En az 1 film izlemeden dönmemeli)

Bollywood ; Mumbai’de, Hindistan film prodüksiyon merkezi için kullanılan, Hollywood ve Bombay (Mumbai’nin eski ad Bombay) isimlerinden esinlenerek yaratılmış olan film sektörünün Hindistan’daki adıdır. Dünyada en çok film nerede üretilir ? Hindistan’da. Dünyadaki her 4 filmin neredeyse 1’i , Hindistan’da üretilir. Filmlerde sürekli dans eden dansçılar eskiden çok yaygın iken, artık Batılılaşmayı düşünenlerin etkisi ile filmlerin de konseptinin değişmesini isteyenlerin sayısı hiçte az değildir. Duygusal, romantik hatta aksiyon filmleri de oldukça yaygındır. Biz Mumbai’de bir kez sinemeya gitmiştik. Tabi hiç bir şey anlamadık ama film esnasında bağıran, çağıran, çığlık atan Hintli’leri izlemek, film izlemekten daha keyifliydi. Bunu mutlaka yapın derim. He bir de, Hindistan’a gitmeden önce ; My Name is Khan (Benim adım Khan ), 3 Idiots (3 Aptal ), Ghajini, Slumdog millionaire, Taare zameen par gibi filmleri izlemeden sakın yola çıkmayın derim!

Jaipur (Bollywood Film Çekimine Denk Geldiğimiz Anlardan)

Jaipur (Bollywood Film Çekimine Denk Geldiğimiz Anlardan)

Gece hayatı

Alkol tüketiminin bir tık daha yaygın olduğu Mumbay’da, Cafe Mondegar, Leo’s Square gibi barlar veya Athena ve Insomnia gibi gece kulüplerine gidebilirsin.

Delhi’de ise : Connaught Meydanı’nda bir çok bar bulunur.

Goa : Sahilerde beach partiler en meşhurudur. Özellikle Anjuna sahilleri daha canlıdır. Sakinlik için Palolem Beach iyidir. Goa’da ayrıca Tito’s Kulübü ve Baga kıyısı boyunca yer alan barlar eğlence için güzeldir. Goa bazı özellikleri itibari ile Amsterdam’a benzer. Let the sunshine düşkünleri Goa’yı çok sever. Anlayanlar için belirteyim dedim !

Hindistan’da Alışveriş

Hindistan alışveriş cennetidir. Alışverişten kastım, öyle uluslararası mağazalar anlamında değil. Aslında Mumbai ve Delhi gibi şehirlerde bulabilirsin ama bu ülkenin asıl olayı rengarenk kendine has pazar ürünleri. Mücevherler (Jaipur’da bolca bulunur), halılar (Çok pahalıdır), parfümler, ipek ürünleri, el işlemeleri boldur ve çeşit olarak zengindir. Ama her daim pazarlık yapmakta fayda vardır. Direk “How much you say ?” yani “Sen kaç diyorsun ?” diye fiyatı başlatırlar. 10 rupi ederindeki bir ürün gerçekte 3-4 Rupi’yi geçmez. He unutmadan, eğer değerli bir şey alacaksanız, uzmanı değilseniz almayın ya da anlayan birilerinden yardım isteyin. Özellikle altın ve mücevher alırken mutlaka dikkat edilmesi gerekir.

Marketler Genelde Bu Şekilde

Marketler Genelde Bu Şekilde

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !

Yorum Yap