Günde 30 Dolara Hindistan Nasıl Gezilir ?

Hiç mümkün değilmiş gibi görünüyordur muhtemelen ! “Hadi canımmm. Yok öyle bir dünya !” diye şaşırıyor olabilirsin. “Heralde otelden çıkmadın ?” diye sora da bilirsin. “Günlük 30 dolara, Hindistan turu yapmak için sokaklarda yatmak lazım !” diye söylene de bilirsin.

“Bırak allahını seversen !” diye isyan edip, çoktan yazıyı kapatmışta olabilirsin. Kapatma. İnan mümkün. Çünkü burası Hindistan. Bu ülkede insanlar günde 2 dolara çalışır, 300 milyondan fazla insan sokakta doğar, sokakta büyür, sokakta ölür.

Yani anlayacağın asla evleri olmaz. Gideceğin yer böyle bir ülke olacak. Peki gerçekten günde 30 dolar harcayarak Hindistan’da gezilir mi ? Hadi gel anlatayım…

Öncelikle mutlaka okuyun : Hindistan Nüfusu & Nerede & Haritası 

Ben bu siteyi neden kurdum ? Sadece gezdiğim, gördüğüm ülkeleri anlatmak için mi ? Yoksa böylesine ucuz fırsatların olabileceğini sana anlatıp, farkındalık yaratıp, kanına girip seni yollara düşmeye ikna etmek için mi ? Bence ikincisi !

Benim tek derdim var şu dünyada. Akşam İstanbul’da bindiğim uçakta, ertesi günün sabahında Hongkong’da uyanmak ya da bir gün önce Tayland sahillerinde keyif sürerken, ertesi gün Nepal’de Everest’e karşı kahvemi yudumlamak. Bütün bu serüvenleri sana da anlatarak, seni yollara düşürmek !

Yurtdışında nasıl ucuza uçak bileti bulduğumu, hangi arama motorlarını kullandığımıEn İyi Uçak Bileti Arama Motorlarıyazımda tek tek anlattım. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Hindistan Turu Günlük Harcama Bütçeleri

Ben zaten geziyorum. Benim derdim sensin. O yüzden inat ettim. Bu sene seni bir yerlere göndermezsem, içim rahat etmeyecek.  İlk görevim de, böyle fırsatlardan bahsederek, başkalarının “İmkansız !” dedikleri, ama benim için çok basit olan bu yöntemlerden bahsederek, sana yardımcı olup, görmeni sağlamak.

Jaipur-Hindistan

Jaipur-Hindistan

Tıpkı daha 2-3 aylık sürede, yüzlerce seyahat meraklılarına bilet aldırıp, bir yerlere gitmelerine yardımcı olduğum gibi, senin de birşekilde seyahat etmeni sağlamak. O yüzden şimdi sana nasıl Hindistan seyahatini bu kadar ekonomik bir rakama mal edeceğini anlatıyorum.

Öncelikle şunu bilmelisin: Her ülkenin ekonomik şartlarını, ülkenin para biriminin satın alma gücüne göre değerlendirmek gerekir. İsviçre’ye giderken İsviçre’de bir şişe suyun 10-15 TL’ye mal olabileceğini bildiğin gibi, Hindistan’da da bir şişe suyun 20-30 kuruşa mal olacağını bilmen lazım.

Goa-Hindistan

Goa-Hindistan

Sonrasında ise her şey, senin araştırmalarına kalacak. Nasıl mı ? Mesela ; booking.com’a girip otelleri listeleyip, Hilton’un gecelik konaklama fiyatlarına bakarsan, tabi ki olmaz bu iş !

Sen sırtçantalı gezginsin. Bu kültürü öğrenmen lazım. Olay, konakladığın otelden çok, senin yaşacağın maceraların ve heyecanın, hayatına kazandırdığı yepyeni renkleri ömrün boyunca taşımaktır.

Otel sadece bir araç olacaktır. O yüzden napıyoruz ? Öncelikle lüksden vazgeçiyoruz. Neden ? Çünkü biz fakiriz de ondan. Ama gönlümüz zengin ! He eğer hala ikilemde isen “Turla mı gitsem yoksa bireysel mi gitsem ?” diye tereddütlerin varsa, merak etme. Bunun için de bir yazı yazım. Görmek istersen tıklayınız.

Jaipur (Böyle Güzelliklere de Şahit Olacaksın)

Jaipur (Böyle Güzelliklere de Şahit Olacaksın)

Biliyorum. Her şeyin ucu yine paraya dokunacak. Bir çoğumuz belki de kırk kanaat geçiniyoruz. Biliyorum. Farkındayım. Ama paramız yok diye gezmeyelim mi yani ?

Hiçte bile. O halde biz de, kendimizce yöntemler geliştirip, başka yollara başvururuz. Peki o yollar ne ? Hostellar. Hostel ne ? Anlatmıştım. Görmek için tıklayınız.

1-Hindistan’da günlük 7 dolara konaklama

Ama özetle, bir odada 4-6-8-10 kişinin kaldığı, senin gibi milyonlarca gezme aşığının yollara düşüp, kalacakları yerleri sadece dinlenme ve uyuma noktası olarak benimsedikleri yerler.

Goa-Hindistan (En Mutlu Olduğum Anlardan )

Goa-Hindistan (En Mutlu Olduğum Anlardan )

İşte bu karışık konaklanacak yerlerde kalırsan, günde 6-8 dolara yani ortalama 7 dolara Hindistan’da konaklayabilirsin.  E bu rakam nereden baksan 400-500 Rupi yapar. Hindistan şartlarında büyük paradır.

Yurtdışında nasıl ekonomik konakladığımı, ucuza otel-hostel ve ev kiraladığımı,Ekonomik otel arama motorlarıyazımda satır satır anlattım. Mutlaka bir göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

2-Hindistan’da günlük 10 dolara yeme-içme

fly insta fly insta

Sıra neye geldi ? Yeme-içmeye. En pahalısından başlayalım. Mc Donalds. 1 menü fiyatı 200-300 Rupi. Yani 3-4 dolar. Sokak yemekleri yersen 100-200 Rupi gibi düşünebilirsin.

Mc Donalds-Et ve et ürünleri satılmaz tabelası

Mc Donalds-Et ve et ürünleri satılmaz tabelası

Yani 1-2 dolar. Normal bir restoranda yemek yersen 300-500 Rupi. Yani 4-7 dolar. Hadi biz ortalamayı günlük 10 dolar gibi düşünelim. Yine söylüyorum. Büyük para.

3-Hindistan’da günlük 5-6 dolara ulaşım

Sırada ne var. Ulaşım. Hindistan’da şehir içi ulaşımda tutktuk diye 3 tekerli motorları kullanacaksın. Her seferinde 50-100 Rupi versen yeter. Hatta inan çok bile. 1-1 buçuk dolardan bahsediyoruz.

hindistan - ulaşım - tuktuklar

Tuktuk-Hindistan’da Vazgeçilmezimiz

Hindistan’da şehirlerarası ulaşımda ise, trenleri kullanırsan çok ucuza mal edersin. Mesela Jaipur-Delhi treni 10 dolar civarındadır. Yani ortalama 2-3 günde bir şehir değiştirsen günde 5-6 dolar da ulaşıma vermiş ol. Yalnız her daim pazarlık yapmayı unutma derim !

4-Hindistan’da günlük 7 dolara eğlence

fly insta fly insta

Eğlence ? Hindistan’a gelince eğlencesiydi, festivalleriydi, müzesiydi, sarayıydı görmeden olmaz heralde ! Tabi ki olmaz. Ama inan bana en pahalı gideceğin yer Tac Mahal olacak ki o da 17 dolar. Diğer bir çok yer 2-3 hadi 5 dolar olsun. 5 dolar da içkiye-eğlenceye versen günde 10 dolar ayırmış ol ki o da çok gelir.

Holi Festivali. En Çok Görmek İstediğim Festivallerden

Holi Festivali. En Çok Görmek İstediğim Festivallerden

O yüzden ortalama 7 dolar idealdir. Parti mi ? Yok öyle bir yer. Parti için anca Goa var. Onu da yazdım zaten. Gerçi orası da hippi ve backpackerların en sevdiği yerler. Goa’da da çok para harcamıyor insan. Goa yazılarımı görmek için tıklayınız.

5-Toplam günlük Hindistan Turu Harcamaları

Toplamda ne yaptı şimdi ? Konaklama 7 dolar +Yemek 10 dolar + Ulaşım 6 dolar + Eğlence 7 dolar =30 dolar

Şimdi. Bunları anlattım da, uygulamada Hindistan turu maaliyetlerini bu rakamlara denk getirmek bu kadar kolay mı ? Valla ben sırtçantası ile gezen adamım.

Paradan çok, gittiğim yerlerdeki halk ne yapıyorsa onu yapmayı severim. Onlar gibi yaşamak en büyük amacımdır. E Hindistan gibi bir yere gidince, insan ister istemez bu döngünün bir parçası oluyor.

Goa'da Sıradan Şeyler Bunlar

Goa’da Sıradan Şeyler Bunlar

O yüzden merak etme. Gidince alışıyor insan. Başlangıçta zor oluyor ama o sokakları, meydanları ve pazarları gördükten sonra, 10 dolara satılan bir şeyi, 2 dolara almayı öğreniyorsun. Muhtemelen o aldığım şeyin ederi de 1 dolardır. Yine de kazıklanmışımdır. Öyle bir yer Hindistan.

Sadular-Hindistan

Sadhular – Hindistan din adamları

Bu arada bir şeyi unuttum. Hindistan’a gelirken yürüyerek gelecek değilsin sonuçta. Uçak masrafın olacak. E bunu da zaten sabah akşam teşvik amaçlı yazdığım “Uçak bileti arama motorları” yazımda nasıl yapacağını, sanırım 5-10 defa anlatmıştım. Hatta daha yeni Qatar havayollarının, bir çok ülkeye % 40 indirimle uçtuğunu söylemiştim.

Örnek rotalar çıkararak planlar yapman için önerilerde bulunmuştum. Yani napıyoruz ? Bu konuda araştırmacı oluyoruz. Artık 1.000 TL’ye mi mal edersin, 2.000 TL’ye mi onu bilemem.

varanasi - hindistan - tapınaklar

Varanasi’de Kutsandığım Anlardan…

Malum yarın pazartesi. O yüzden biraz hayallere dal, planlar yap diye yazmak istedim. Hayal olmadıktan sonra çekilmez bu pazartesi. Sendorumu batsın.

O yüzden, ben de kaptalizmin bir kölesi olarak ne zaman canım sıkılsa, açarım haritaları, dalarım hayallere. Neyi görmek istiyorsam, günlerce araştırır, moral bulurum. Planlar yaparım. Maliyetler çıkarırım.

Hep soruyorsun ya nasıl oluyor da bu kadar gezebiliyorum diye ? Böyle araştırıyorum işte. Allem edip kallem ediyorum, her şeyi didik didik edip, kimsenin hayallerimin önüne geçmesine izin vermiyorum. Sen de izin verme. Onlar konuşur. Pis der. Rezalet bir ülke der. Asla gitme der. Derler de derler…

Jaipur (Bollywood Film Çekimine Denk Geldiğimiz Anlardan)

Jaipur (Bollywood Film Çekimine Denk Geldiğimiz Anlardan) : Hindistan turu

Ama sen bakma onlara. Her ülkenin kendine has güzelliği vardır. Doğası, dokusu, sokakları, renkleri güzeldir mesela. Çocuklarının gözleri güzeldir. Kadınlarının rengarenk kıyafetleri güzeldir. Sokaklarının tınısı güzeldir. Vardır elbet bir güzelliği.

Otel konusunda Booking.com, Hotelscombined.com linklerini kullanınız.

Hindistan hakkında tüm gezi ve seyahat yazılarım

1. Hindistan Gezilecek Yerler Gezi ve Seyahat Rehberi
2. Mumbai Gezilecek Yerler Gezi ve Seyahat Rehberi

3. Goa Gezilecek Yerler Gezi ve Seyahat Rehberi
4. Jaipur Gezilecek Yerler Gezi ve Seyahat Rehberi
5. Hindistan’da Gezilecek Yerler

Dinleme sen onları. Gördüğün gibi öyle aşırı paralar harcayarakta gezilmediğini ve 30 Dolar’a Hindistan turu yapılabildiğini gör istedim. Ben zaten sana ne biliyorsam her şeyi satır satır anlattım. Hayallerine giden bu yolda asla vazgeçme. Sen yeter ki hayal et… Düş Peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

6 Yorum

  1. Nesrin
    • Deniz Pehlivan
  2. yakup beyazkılınc
    • Deniz Pehlivan
    • asude
  3. Rıza

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.