Turla Gezmek mi yoksa Bireysel Gezmek mi ?

Siteyi açalı henüz 2 ay oldu. Bu 2 aylık süreçte en çok aldığım soruların başında ise “Hayatımda hiç yurt dışına çıkmadım Deniz. Sürekli yurtdışı hayali kuruyorum. Ama bir türlü cesaret edemiyorum. Ne önerirsin ?” diyenlere hitaben bu yazının çok ama çok gerekli olduğuna artık eminim. O yüzden, özellikle hiç yurtdışına çıkmamış ama sabah akşam bir yerlerden başlayıp, dünyanın kapılarını ardına kadar açmak isteyenler için bu yazımı yazmaya karar verdim. Sözüm sana dostum. Şu korktuğun yurtdışına çıkma mevzunu artık yerle bir edelim. Haydi gel senin ilk yurtdışı planını beraber çıkaralım. Sahi turla gezmek mi, yoksa bireysel gezmek mi ? Yurtdışına gitmek bu kadar sanıldığı kadar zor bir şey mi ? Hepsini anlatayım.

hindistan_trenleri_seyahat

Hindistan Trenleri

Sitemi kurarken tek amacım şuydu : “Herkesin seyahat hetme hakkı vardır ve herkes istediği zaman istediği ülkeye gitmelidir. Bu her bireyin hür hakkıdır.”

Bu zamana kadar “Nasıl uçak bileti alınır ? Pasaport ve vize nasıl çıkarılır ? Havalimanlarından uçağa nasıl bilinir ?” gibi yazılarımı seyahate çıkmadan ve seyahate çıktıktan sonra nelere dikkat edilmelidir ?” gibi aklıma gelen 30’dan fazla yazıyı ” Seyahate Çıkmadan” sekmesi altında tek tek yazdım.

Bu yazıları yazarken ki amacım, herkesin bireysel  gezmesine katkıda bulunmaktı. Bu herkesin en doğal hakkıydı sonuçta.

Dubai-Birleşik Arap Emirlikleri

Dubai-Birleşik Arap Emirlikleri

“Ama ya hala korku ve tereddütün varsa ? Ya hala o güveni kendinde bulamıyorsan ? ” diye de kendime sormadan edemiyorum. 20 yaşında ABD’ye giderken, yanımda daha önceki yıllarda ABD’ye giden arkadaşım olmasaydı, pek muhtemel ben de aynı korkuyu yaşıyor olabilirdim.

O yüzden özellikle yeni başlayanlara, işini çok ama çok iyi yapan tur şirketleri ile gitmelerini tavsiye ederim. Hatta Hindistan, Kamboçya gibi ülkelerden başlamak yerine, önce bir Balkanlar’dan başlamanızı öneririm.

Nasıl ucuza uçak bileti bulabilirim diyorsanız, En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakınız.

Hem daha kolaydır hem de başlangıç için iyidir. “İyi güzel de bu tur şirketlerinden hangisine güveneceksin ? Ya da turla gitmeyip, senin bütün otel ve uçak işlemlerini halleden firmalar var mı ?” diye soracak olursan, cevabım :

kamboçya siemreap

Siem Reap-Kamboçya

“Evet var. Hatta sırf senin için biraz da araştırdım !” olacaktır. Haydi gel bu tur şirketleri nasıl çalışır, sana kaça mal olur, yaptığım gözlemlerden yola çıkarak üzerinden geçelim !

1- Tur şirketi ile seyahat etmeli mi ?

İlk sorum şu :  Bu tur şirketleri neden bu kadar ucuz ? Bu adamlar bu işi hayır olsun diye mi yapıyorlar ? Anlatayım  ama önce sana şöyle bir örnek vereyim : Ruslar her yıl bizim ülkemize neden geliyorlar ? Başka ülke mi yok ? Sebebi erken dönemlerde aldıkları biletler.

siem reap kamboçya

Siem Reap (Angkor Wat)-Kamboçya

Mesela bu tur firmaları otel ve uçakları çok önceden kapatıp (Mesela Pegasus 39 dolara kampanya yaptığı zaman ilk bu firmalar satın alırlar. ) çok daha ucuza seyahatleri mal ederler.

Otel konusunda Booking.com linkini tıklayarak, otel rezervasyonlarınızda kullanınız.

O yüzden eğer fiyatları çok ucuz görünce, içine bir kurt düşmesin. O yüzden güvenle alabilirsin. Ancak güvenilir firma olması en önemli husus !

O yüzden tur firmasından paket tur almadan önce, ilk olarak şirketin güvenilir olup olmamasına, verdiği hizmetlere ve fiyat avantajlarına bakman gerekir.

2- Tur firması ile gitmenin olumlu yanları nelerdir ?

En baştan başlayalım. Senin vizenin ayarlanmasına, uçağının ve otelinin planlanmasına, tüm transferlerine yardımcı olurlar. En güzeli nedir biliyor musun ?

“Dış hatlar terminalinden uçağa nasıl binilir ? Gümrükten nasıl geçilir ? Gideceğin ülkeye vardıktan sonra havalimanından şehir merkezine nasıl gidilir ?” gibi aklındaki soruların cevaplarını gözlemleyerek öğrenmiş olursun.

En önemli avantajı bunlardır. Yeni başlayanlara yaşayarak öğrenme fırsatı verir. O yüzden, özellikle yeni başlayanlar için dünyayı turla gezmek daha avantajlı olabilir.

pekin_çin

Pekin-Çin : Turla gezmek için güzel ülkelerden

Ayrıca, araştırma yapmakla çok uğraşmazsın mesela. Tarihi, sanatı, kültürü sana anlatan birisi olur. Hani derler ya “Çok gezen mi bilir yoksa çok okuyan mı ?” diye.

İşte sen gezerken bir yandan anın keyfini sürersin bir yanda da gezdiğin yerleri yaşayarak öğrenebilirsin. Çok iyi bir rehbere denk gelirsen, sana kelimesi kelimesine anlatır.

Pattaya-Tayland

Pattaya-Tayland

Ülkenin tarihini ve kültürünü sana yaşatır. Şahsen ben Amsterdam’da bir tura katılmıştım ve inan bana Amsterdam’a daha önce 2 kez gitmeme rağmen kaçırdığım onca ayrıntı varmış. Saolsun rehberim,  bunları bana anlatan 22 yaşında bir çocuktu, şehri ve ülkeyi daha iyi tanımamı sağlamıştı.

norvec_oslo_bergen

Oslo-Bergen Rotasında Bir Yer-Norveç

Turla giderken bir diğer güzel yanı ise ; Her şeyin planlıdır. Özellikle sabah/akşam şirketlerde çalışanların hayatlarını görmüş birisi olarak söylüyorum : Kafanızı kaşıyacak vaktiniz yoktur.

Bir de gideceğiniz yerin oteliydi, uçağıydı uğraşmak istemezsiniz. Her şey hazır olsun, gidip 2-3 gün kafa dinleyelim modunda olabilirsiniz. Anlıyorum. Hakkınız da. İşte bu durumda tur şirketleri biçilmiş kaftan olabilir.

“Deniz. 2 çocukla nasıl gezeceğiz. Biz her sene Antalya’ya gidiyoruz. Ama artık tatil köyü görmekten de bıktık ! Heyecan lazım heyecan !” diyenler.

Turla giderseniz hem çocuklarınız daha rahat eder hem de siz daha az yorulursunuz. Ordan oraya koşuşturmak zorunda kalmazsınız.

3- Tur şirketi ile gitmenin olumsuz yanları nelerdir ?

Turla gezmek kolaydır belki ama bir kere özgür olamayabilirsin. 10-20 kişi aynı rotada ilerler, başta rehber sıra halinde ilerlersiniz. Her şey planlıdır. Serbest zamanınız çok olmaz.

Ama sana bir önerim olacak ? Şehre vardıktan sonra rehberle gezmek zorunda değilsin. Dilersen bir başına da şehri kendin keşfedebilirsin. Yani adamlar ” İllahi biz nereye siz oraya !” diye sizi zorlamazlar.

turla - gezmek - hindistan - goa

Goa-Hindistan

Kötü bir rehbere denk gelebilirsin. Suratsız, eğlencesiz ve bilgisiz olabilir. Sıkma canını. Benim sana önerim yine yalnız başına gezmen yönünde olacak. Kimsenin suratını çekmek zorunda değilsin !

singapur

Singapur

Bir diğer olumsuz yanı ise genellikle biraz daha pahalıya mal olur. Hele sırt çantası ile gezenler için pahalıdır. Ama özellikle her şeyim rahat olsun, kimse beni rahatsız etmesin diyorsanız 3’ün 5’in lafına bakmadan alınabilir.

Herkes sırt çantası ile gezecek diye de bir kaide yok. Gezmeyi sevmek için belirli kurallar yoktur. İsteyen tur firmasıyla gezmeyi sever, isteyen seyyah gibi gezer. Benim tek söyleyebileceğim şey, hiç birine aldırış etmeyin. Yeter ki bir yerden başlayın.

Siem Reap (Angkor Wat)-Kamboçya

Siem Reap (Angkor Wat)-Kamboçya

En önemli sıkıntısı ne biliyor musun ? Kalabalık gezmek. Özgür olamamak. O yüzden şahsen benim en büyük tereddütüm turların kalabalık topluluklardan oluşmasıdır.

Amma velakin böyle durumlardan kaçmak, sokakları yalnız başımıza keşfetmek için başka bir program işin içine giriyor olacak. Benim de 2 kez uyguladığım bir program. Peki ne o ? Anlatayım…

4- Tur şirketlerinin ayarladığı bireysel turla mı gitsek ?

Daha önce 1 kez kafa dinlemek amaçlı Ukrayna’ya gitmişim. Anlık gelişmişti. Çok sıkılmıştım işten-güçten. Neyse. Derken uçak biletlerine falan baktım. 300 dolar olan uçak bileti fiyatına, bir tur fimasından uçak-otel ve transfer hizmeti aldım. (Hepsi dahildi.)

İnanmamıştım. “Kesin bir bit yeniği vardır bu işte !” diye çekiniyordum. Derken araştırdım, tek tek siteleri gezdim.

Seul-Güney Kore

Seul-Güney Kore de turla gezmek için alternatiflerden

Kafama yattı ve internetten biletleri kestirdim, bastım gittim Ukrayna’ya. Çokta memnun oldum. Hiçte bir sıkıntı olmadı. 2 gün kafa dinleyip döndüm.

Muhtemelen sen de “Peki bu sistem neden ucuz ?” diye soruyorsundur !  Bu adamlar nasıl oluyorda uçak bileti fiyatına uçak-otel ve transfer hatta yeri gelince rehberlik hizmetleri veriyorlar ? Anlatayım..

Özellikle son dakika yapılan tur planları her daim daha PAHALIDIR. Hatta bazen senin de aklında :  ” Yahu Prag gidiş-geliş 200 Euro.

Ama adamlar 3 gece konaklama, uçak ve otel dahil 250 Euro’ya götürüyorlar. Bunlar nasıl para kazanıyorlar ? ” soruları belirmiyor mu ?

Cevabı aslında basit. Bu şirketlerin inanılmaz bir arama motoru sistemleri var. Sen 2-3 tane uçak veya otel fiyatlarını görebileceğin siteleri kontrol ediyorsun.

Ama bu firmaların elinde 1,000-1,500 farklı arama motorundan bilgi toplayan gelişmiş sistemleri bulunuyor. Senin 100 dolara gördüğün bileti, onlar dolara alıyorlar.

Yani aslında, firmalar biraz daha az kar marjlı ama çok büyük adetlerde biletler satıyorlar. İşin sonunda 1 dolar karlar birikiyor ve binler oluşuyor. Zaten aşağıda da detaylıca bu konuya değineceğim.

5- Tur şirketlerinin ayarladığı bireysel turların olumlu yanları ?

fly insta fly insta

“Özgürlükte özgürlük !” diyenler için, bir başına gezmekten hiç bir farkı yoktur. Adamlar sana uçak-otel-transfer hatta rehber bile bulabilirler. Kimse sana karışmaz. Nasıl istersen öyle gezersin.

Tokyo-Japonya

Tokyo-Japonya

Özellikle son dakika alınan biletlerde fiyat avantajları çok ama çok daha iyidir. Mesela senin sadece uçak biletine ödeyeceğin rakama, onlar otel-uçak ve transfer hizmetini ayarlayabilirler.

Oldukça güvenilir firmalardır. Sorun yaşamaz, güvenli bir şekilde hizmet alabilirsin. Bizim ülkemizde yeni yeni gelişen bu sistemleri elin Amerikalıları yıllardır çoktan uyguluyorlar. Her zaman olduğu gibi biz yine geç başladık anlayacağınız !

Peki ben ne öneririm ? Hangi tur firması daha iyidir ?

Ben rehberli tur hizmeti hiç almadım. Rehberle nasıl yurtdışına çıkılır bilmiyorum. Benim işim otel-uçak hallolsun gerisi halledilir mantığında. O yüzden bu konuda net bir şet söyleyemem doğrusu. Ama bazen, tur firmaları öyle güzel kampanyalar yapıyor ki, insanın aklı çelinmiyor değil doğrusu.

Giza-Mısır

Giza-Mısır da turla gezmek için iyidir

Eğer ki, yurtdışına çıkma konusunda hala kararsızsanız, “En azından bir kez göreyim gerisi çorap söküğü gibi gelir !” diyenlerdenseniz, en azından başlangıç için tur firması ile yurtdışı turlara katılmanızı tavsiye ederim.

Uçağa nasıl binilir, gümrükten nasıl geçilir, yabancı bir ülkede nasıl gezilir gibi konularda, en azından gözlemleyerek tecrübe sahibi olursunuz.

Bu arada, normal turlarda yeterli katılım olunca turlar iptal edilebiliyor bazen. Ama bu firmada kesinlikle iptal olması gibi bir durum söz konusu değildir. Tek bir site üzerinden, bunca hizmeti ve farklı tur opsiyonlarını bulabilirsin. Daha ne olsun !!!

Agra (Tac Mahal) - Hindistan

Agra (Tac Mahal)-Hindistan

Benim aklıma şu an için gelenler bunlar. Dediğim gibi yukarıdaki firmadan da fiyatlara bakabilirsiniz. Benim size en önemli tavsiyem, hafta içi gitmeye çalışın.

Cuma gidiş-pazar dönüşler her daim pahalı olur. Ama mesela perşembe gidiş-cumartesi dönüş yaparsanız daha uyguna mal edersiniz.

İster turla git, istersen bireysel git. İster tur firmasından sadece otel ve uçağını ayarla, istersen kendi bilgisayarının başına geçip tek tek kendi rezervasyonlarını yap. Ama yeter ki git! İnsan araştırdıktan sonra bir şekilde uygun fiyatları bulmayı başarıyor.

Ben elimden geldiğince tüm seyahat yöntemlerini “Seyahate çıkmadan” sekmesi altında anlattım. Umarım sizlere güzel bir seyahat rehberi ve gezi notları anlamında detaylı kaynak olmuştur.

Amsterdam-Hollanda

Amsterdam-Hollanda

E sonuçta biz de beyaz yakalı, kapitalist düzenin adamlarıyız. Her ne kadar bu söylediğime inanmasanda, ben de her gün 9-6 işe gitmek mecburiyetinde olan, senden ya da bir başkasından hiç bir farkı olmayan sıradan bir adamım.

26 yaşına kadar bir şekilde böyle fırsatların peşinden koşup, dünyanın en güzel duygusu olan seyahat etme hissine aşık olmuş sıradan bir çocuk.

Uçak bileti konusunda ise, mutlaka En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakın. Nasıl uçak bileti masraflarınızı ucuza mal edeceğinizi tek tek yazdım.

Aslında olay nerede biliyor musun ? Hayal etmekte. İnan bana hayal ettikçe araştırmaya başlıyor insan. O yüzden ister turla gezmek olsun ister bireysel, hiç dert etme. Yeter ki bir yerden başla. Ve de asla ve asla hayal etmekten, araştırmaktan, sormaktan vazgeçme. Hayal et düş peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

53 Yorum

 1. Şafak öztürk
  • Deniz Pehlivan
 2. HACER ÖZDEMİR
  • Deniz Pehlivan
   • merve
 3. gökhan gülcen
  • Deniz Pehlivan
 4. Gonca
  • Deniz Pehlivan
 5. Cansu
  • Deniz Pehlivan
 6. emre
  • Deniz Pehlivan
   • emre
 7. Serap
  • Deniz Pehlivan
 8. Esin
  • Deniz Pehlivan
 9. Cakka
  • Deniz Pehlivan
 10. Cakka
 11. nese
  • Deniz Pehlivan
   • Cakka
 12. ozgur
  • Deniz Pehlivan
 13. Adil
  • Deniz Pehlivan
   • Adil
 14. arzu
 15. Bedriye
  • Deniz Pehlivan
 16. gülten batar
  • Deniz Pehlivan
 17. Arsy
  • Deniz Pehlivan
 18. Ahmet
  • Deniz Pehlivan
  • Deniz Pehlivan
 19. Özde
 20. Zeki
  • Deniz Pehlivan
 21. Ali
  • Deniz Pehlivan
 22. Ali
 23. dogukan
 24. baris
 25. Ahmet
 26. furkan
 27. Özge Geriş
 28. Onur

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.