Prag Gezi Rehberi (Tüm Bilgiler)

Prag Gezi Rehberi‘ni hazırlarken, şöyle biraz hayallere daldım. O tarih kokan sokakları, lezzetli yemeklerini, Vltava nehri üzerindeki Charles köprüsünün mistik havasını, tam bir caddeyi fotoğraflarken hemen bir sonrakinin de bir o kadar güzel olduğunu farkettiğim an hissetiklerimi, Prag Gece Hayatı ve sokaklarını düşündüm durdum.

Artık tozlu raflardan Prag gezi notlarını çıkarma ve Prag şehir rehberi yazımı yazma vaktinin geldiğini fark ettim.

Prag’a Başlangıç

Geçen yaz mevsiminin bitimiyle beraber kendimi kış rotalarını planlarken bulmuştum. Tam da bu zamanlarda birçok havayolu şirketinin Avrupa’nın neredeyse her şehrine indirimli bilet kampanyaları gözüme çarptı.

Kampanya biletleri kış turizmi için Ekim ve Mart ayları arasında geçerliydi ve gidiş-dönüş toplamda 90 dolardan başlayan fiyatlar mevcuttu. O dönem için her aya bir rota koymaya karar vermiştim.

Astronomik_Saatin_Olduğu_Kulenin_Üzerinden_Old_Town_Manzarası

Astronomik Saatin Olduğu Kulenin Üzerinden Old Town Manzarası

Bu rotalardan ilk gözüme çarpan gotik bir şehir olan Prag’dı. Artık bu romantik şehre hangi ay gideceğime karar verme aşamasındaydım.

Kışın şehrin çok soğuk olduğu ile ilgili birkaç blog yazısı okudum. Bundan dolayı üç günlük seyahatim için Mart ayı sonuna 119 dolar gibi cüzi bir fiyata biletimi almaya karar verdim.

Vltava_Nehrinden_Üzerinden_Manzara_Prag

Vltava Nehrinden Üzerinden Manzara – Prag

Zaman su gibi akıp geçmiş Prag tatili ufukta görünmüştü. Seyahatime birkaç hafta kaldığı için Prag gezi planlarımı yapmaya başlamıştım.

Gezi planımı yaparken Hristiyanların Paskalya bayramının (Hristiyan inancına göre Hz. İsa’nın öldükten sonra dirildiği günmüş ve 22 Mart sonrası ilk pazar gününde kutlanıyormuş) Prag seyahatime rastlayacağını öğrenmiştim.

Gelen geri bildirimlerden Paskalya bayramının şehirde çok canlı ve renkli yaşandığının bilgisini almıştım. Bu mükemmel şehri görme heyecanım artık tavan yapmıştı.

Prag’da gecelik 10 dolara konaklayabileceğinizi biliyor muydunuz ? Prag otelleri listesine tıklayarak otelleri görebilirsiniz

Tek başıma çıkacağım ikinci seyahatim için artık daha tecrübeliydim. Minimum gereksinimlerle hazırlamış olduğum sırt çantamı alıp düştüm yollara.

Ve çantam ile ben artık hazırdık. Havalimanında Cumartesi sabahı yağmurlu bir İstanbul sabahında gün ağarırken uçağımın kalkmasını bekliyordum.

Prag Hakkında

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti olan Prag nerede ? diyeceğinizi bildiğim için öncelikle bu güzel ülkenin başkentinin konumu ile başlayalım.

Prag, güneyinde Slovakya ve Avusturya’ya, Kuzeyinde ise Polonya ve Almanya’ya sınırı olan Çek Cumhuriyeti’nin tam kalbinde bulunuyor.

Ayrıca başkent Prag, Orta Avrupa’nın tam kalbinde yer alıyor. “Prag nasıl bir yer ?” diye soracak olursanız bu şehre Franz Kafka’nın şehri dersek yanılmış olmayız doğrusu !

Prag-Nerede

Prag Nerede Haritalı Görünümü

Şehrin mistik yapısının Franz Kafka’nın kalemine de yansıdığını az çok bilenler, şehri gezerken de hemen hemen bir çok noktasında anlayabilirler.

Şehir, savaşlardan hiç etkilenmemiş olduğundan dolayı mükemmel bir “Prag mimarisini” günümüze kadar taşımıştır.

Bunun nedeni ise, Nazi işgali zamanında şehrin halk tarafından, hiçbir şekilde yıkım olmaması amacı ile Hitler’e teslim etmelerindendir.

Vltava_Nehri_Üzerinden_Prag_Manzarası

Vltava Nehri Üzerinden Prag Manzarası

Prag sizi Ortaçağ Avrupa’sının mistik yapısı ile hayran bırakabilir ya da tabiri caizse aşık edebilir. Kulelerinden şehri kuş bakışı izlerken büyülenebilir, arnavut kaldırımlı taş sokaklarını arşınlarken hayran hayran dolaşabilirsiniz.

Bu mistik şehrin daha da çekici yapan bir diğer özelliği ise : başta etkileyici Charles köprüsü olmak üzere birçok köprüsü olan Vltava nehri üzerine kurulmuş olması.

Vltava nehrinin sol tarafı Mala strana bölgesi ve sağ tarafı Old town ( Eski şehir ) olarak geçmektedir.

Eğer kış aylarında buraya gelirseniz, aşırı soğuk havadan dolayı Prag’da yaşam koşullarının zorluğuna şahit olabilirsiniz. Fakat romantizmi de bir o kadar derinlemesine yaşayacağınızı düşünüyorum.

Bu mistik şehir, bu özelliğinden dolayı özellikle kış aylarında sevgililer günü gidilecek ülkeler rotalarında biri olarak ün yapmıştır. Bu yüzden birçok çift Prag turu yapmak için bu mükemmel şehri tercih ediyor.

Prag Seyahat Rehberi

Avrupa’nın en çok turist çeken şehirlerinden biri olmasından dolayı birçok turist ve gezgin için Prag turları her daim ilgi çekiyor.

Eğer Prag turu için plan yapıyor iseniz en ilgi çeken turlardan biri olan Budapeşte Viyana Prag üçlüsünü içerecek bir haftalık tur planı yapmanızı öneririm.

Prag_Kalesinin_İçindeki_Meydanlardan_Biri

Prag Kalesinin İçindeki Meydanlardan Biri

Şimdiye kadar tur ile gezmedim ve kendi planımı yapıp gezmek bana daha ilgi çekici geldi.

Fakat turla mı gezmek yoksa kendi seyahat planınızı oluşturarak mı gezmek arasında kararsız iseniz Turla gezmek mi yoksa bireysel gezmek mi yazımızı okumanızı öneririm.

Bu arada Çek Cumhuriyeti, Avrupa Birliğine üye ülkelerden biri olduğundan dolayı, Çek Cumhuriyeti vize alarak gidebildiğimiz bir ülke.

O yüzden, bu güzeller güzeli şehri ziyaret etmek istiyorsanız geçerli bir Schengen vizesine sahip olmanız gerekiyor. Schengen vizeniz olduktan sonra, komşu ülkelerin tamamına da özgürce gidebilirsiniz.

Vltava_Nehri_ile_Bütünleşmiş_olan_Kuğular

Vltava Nehri ile Bütünleşmiş olan Kuğular

Çek Cumhuriyeti ve diğer Avrupa Birliği ülkeleri için gerekli Schengen vizesi hakkında bilgi almak için Schengen vizesi nedir ?” yazımıza bakabilirsiniz.

Bu arada, Çek Cumhuriyeti Avrupa Birliğinde olmasına rağmen Çek para birimi olan Çek korunası kullanıyor fakat bazı yerlerde Euro’nun da geçtiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Rahat hesap yapabilmeniz için 1 Euro 23 Çek Korunası civarındadır.

Size küçük bir tüyo vermem gerekirse havalimanında kesinlikle paranızı yerel ülke parasına çevirmemeniz. Bu olay neredeyse diğer tüm ülkelerde geçerli.

Çünkü kur fiyatlarında alış-satış farkı çok yüksek ve bankalar ya da aracılar çok fazla komisyon alıyorlar. Havalimanından şehir merkezine ulaşacak kadar Çek korunası alsanız yeterli olur diye düşünüyorum.

Saat_Kulesinin_Üzerindeki_Kuleden_Old_Town_Manzarası_Paskalya_Bayramı_ile_daha_bir_canlı_olduğu_kesin

Saat Kulesinin Üzerindeki Kuleden Old Town Manzarası- Paskalya Bayramı ile daha bir canlı olduğu kesin

Daha sonrasında Prag’da şehir merkezinde, döviz bozdurma işleminizi döviz bürolarından ya da bazı mağazalardan komisyonsuz ve zarara uğramadan yapabilirsiniz.

“Şehir içindeki tüm müzelere, kulelere, kalelere çıkacağım basmadık yer bırakmayacağım.” diyorsanız eğer 3 günlük bir gezi sizin için yeterli olacaktır.

Eğer, 3 günlük 1500 çek korunası karşılığında (Yaklaşık 55 euro) Prag kart alırsanız tüm gezilecek yerleri bu kart ile gezebilir, toplu taşımayı ücretsiz kullanabilir, Vltava nehrindeki bot turlarına katılabilir ya da opera ve restaurantlarda indirim yakalayabilirsiniz.

Prag’a Nasıl Gidilir ? Prag’da Ulaşım Rehberi

Prag a nasıl gidilir ? Prag’da ulaşım nasıl sağlanıyor ?

Vaclac Havel Havalimanına Türk Hava Yolları ve Pegasus’un direkt seferleriyle ulaşabilirsiniz. “Prag uçakla kaç saat sürer ?” diye soracak olursanız 2-3 saatlik bir yolculukla ulaşmanız mümkün. Bunun yanında diğer yabancı havayolları şirketlerinin aktarmalı uçuşlarıyla ulaşmanız mümkündür.

Prag'da_Tramvay_Zamanı_Bu_kadar_çok_tramvayı_çoğu_şehirde_görmek_zor

Prag’da Tramvay Zamanı – Bu kadar çok tramvayı çoğu şehirde görmek zor

Prag havaalanı şehir merkezi ulaşım için Vaclac Havel Havalimanından çıktıktan sonra hemen çıkışı kapısının biraz ilerisinden kalkan 119 numaralı otobüse binerek ve otobüs şoförüne 40 Çek Korunası ödeyerek, 10 dakikada son durak olan Veleslavin durağına ulaşabilirsiniz. Bu duraktan da metroya binip şehir merkezine rahatlıkla geçebilirsiniz.

Prag’a nasıl ucuza uçak bileti bulabilirim diyorsanız, En iyi uçak bileti arama motorları yazıma bakınız.

Kısaca şehir ulaşımından bahsetmem gerekirse şehirde; metro hatları, otobüs hatları ve birçok bölgede bulunan tramvaylar ile istediğiniz yere rahatlıkla ulaşmanız mümkün.

Saatlik, günlük biletleri duraklardaki makinalardan ya da metro istasyonlarından alabilirsiniz.

Eğer Prag kartınız var ise tüm toplu taşıma hatlarını ücretsiz kullanabilirsiniz. Fakat, şehir size o kadar çok fırsat sunuyor ki, 3 gün boyunca 50 km. yürüdüm ve sadece havalimanına gidiş ve gelişte toplu taşıma kullandım.

Prag'da_Metro_İstasyonu

Prag’da Metro İstasyonu

Prag şehir merkezine, yakın olan diğer ülkelerden ulaşmak için Avrupa’nın en gelişmiş tren hatları ya da otobüs ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Merkez tren istasyonu şehir merkezine sadece 20 dakikalık yürüş mesafesinde olup, hemen yanında metro istasyonu (Hlavni nadrazi)  bulunmaktadır. Ayrıca, Merkez otobüs terminali (UAN Florenc) de tren istasyonuna yakın mesafededir.

Çek Cumhuriyeti içindeki şehirler arası ulaşımını ya da diğer ülkelerden Prag’a nasıl ulaşılacağını merak ediyorsanız her türlü tren ve otobüs biletini bulacağınız Rome2Rio uygulamasını kullanabilirsiniz.

Tek yapmanız gereken gidiş dönüş lokasyonunuzu yazmak. Size her türlü ulaşım sonucunu yaklaşık fiyatları ile çıkaracaktır.

Ayrıca, en ucuz tren ve otobüs bileti uygulamaları hakkında bilgi edinmek istiyorsanız En İyi Uçak Bileti Arama Motorları yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

Prag_Sokakları_Nazım_Hikmet'in_Uğrak_Yeri_Cafe_Slavia

Prag Sokakları – Nazım Hikmet’in Uğrak Yeri Cafe Slavia

Ben Veleslavin durağında indikten sonra yarım saatlik bir yürüyüşle gezime başlayacağım Dejvicka bölgesine ulaşmıştım. Dejvicka’ya, Veleslavin’den nostaljik tramvaylarla da ulaşmanız mümkün.

İlk rotam olan Ulusal teknik müzesine giderken Letenske sady bölgesindeki Letne parktan geçerken (Şehrin içinde büyük bir yeşillik alan.) Cumartesi sabahının o huzurlu ortamını hissetmiştim.

Sabah saatlerinde dışarıda incin top oynuyorken insanlar park içinde spor yapıyorlar, hayvanlarıyla yürüyüş yapıyorlar ve çocuklarıyla vakit geçiriyorlardı.

O anda seyahat etmenin verdiği keyif ile, yaşadığım ülkenin ve işimin stresinden kısa süreli de olsa kurtulmanın mutluluğunu yaşıyordum.

Prag’da Ne Yenir – Çek Cumhuriyeti Yeme İçme Kültürü

Prag’da ne yenir ve içilir ? Prag’da nerede yemek yenir ?

Prag nesi meşhur ? Prag’a kadar gelmişken Prag’da ne yenir diye soracak olursanız: Bir Goulash (etli çorba) ya da Knedlky’yi deneyebilir, patatesli çorbası olarak bilinen Bramboracka çorbasını içebilir, tatlı olarak da Trdelnik tatlısını tadabilirsiniz.

Özellikle trdelnik tatlısını nutellalı olarak isteyin. Ama uyarayım: bağımlılık yapabilir. Kış döneminde gidiyorsanız sıcak şarabınızı elinize alıp, şehrin sokaklarını keşfetmenin tadına varın derim.

Trdelnik Tatlısı prag'da ne yenir

Yerel Trdelnik Tatlısı

Ayrıca, Paskalya zamanında (Mart sonu) bu şehri görmüş birisi olarak, şehrin meydanlarında kurulmuş olan yemek standlarında envai çeşit yöresel yemeği ve içeceği keşfedebilirsiniz.

Hem Prag’da nerede yemek yenir sorusuna cevap almış olur hem de çok ucuza yeme-içme işini halledersiniz.

Prag’da restoranlarda yemek fiyatları genelde 100-150 çek korunası arasında değişmektedir.

Paskalya_Zamanı_Yerel_Yemek_Standları

Paskalya Zamanı Yerel Yemek Standları

Çekler bilindiği üzere açık ara dünya çapında en fazla bira tüketen ülke. Bundan dolayı bira kültüründen bahsetmeden geçmek olmaz. Çekler Prag birası içmeyi o kadar çok seviyorlar ki neredeyse sabah kahvaltısında içmeye başlayacaklar !

Su yerine bira içiyorlar dersem ne diyeceğimi anlamış olursunuz. Ünlü biralarından en önde gelenleri Pilsner Urquell, Kozel, Cerna Hora’dır. Eğer ülkenin bira kültürünü daha detaylı incelemek istiyorsanız Bira Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Bira dışında ülkenin diğer yerel içkileri olan Absinth (Dünyanın en yüksek alkol değerine sahip içkilerinden biri %80 civarında) ve Becherovka (Likör olarak biliniyor fakat alkol oranı %40 gibi yüksek bir orana sahip içki)’yı da denemenizi öneririm.

Absinth genelde şekerin yakılıp shot bardağında karıştırılarak içilen bir içki iken, becherovka ise tonik su le soğuk olarak servis edilmektedir. Özellikle becherovka zencefil ve tarçın kullanarak yapılan sert bir likör olmasından dolayı bağımlılık yapabilir.

Old_own_Bölgesindeki_Yerel_Yemek_Standları

Old Town Bölgesindeki Yerel Yemek Standları

Prag dan ne alınır diye düşünüyorsanız; yerel dükkanlarından özellikle becherovka ve absinth almayı unutmayın. Ülkede absinth’in litre fiyatı 300 ila 1000 çek korunası arasında, Becherovka fiyatı ise 300 çek korunası civarındadır.

Aşağıda Prag’da en çok tercih edilen cafeleri, restaurantları ve barların listesini vede tercih ettiğim yerlerin kısa anlatımlarını bulabilirsiniz (Ayrıca şehir için ortalama bir fikir edinmeniz adına fiyatlarını da belirteceğim);

Prag’daki Kahve ve Kahvaltı Dükkanları;

 • Café Savoy
 • Bohemia Bagel
 • Liberica Café
 • Krusta Bakery
 • Good Food Coffee&Bakery
 • Coffee Source
 • IF Coffee
 • I Need Coffee
 • Super Tramp Coffee

Prag’daki Restaurantlar;

 • Hard Rock Cafe
 • Lukalu
 • Country Life
 • Peklo
 • Le Bistrot Kampa
 • Lokal Dlouha
 • Café Slavia

Prag’daki Publar ve Gece Hayatı Mekanları;

 • James Dean Pub
 • SaSazu
 • U Kalicha
 • Bugsy’s Bar
 • Sherlock’s Pub
 • Beer Factory
 • Molly Malone’s
 • Nebe
 • Roxy
 • Karlovy Lazne
 • Hemingway Pub
 • Groove Bar
 • Tretter’s

Café Savoy: Kahvaltısı ve gurme tarzı yemekleriyle ün yapmış bir restoran. Vltava nehrinin batı yakasında Most Legii köprüsüne yakın mesafede bulunuyor. Ayrıca pastane ve taze unlu mamulleri de menüsünde bulunduruyor.

Restoranın ambiansı da çok hoş. Ben buraya sabah kahvaltısı için uğramıştım. Resimde gördüğünüz hayli doyurucu olan kahvaltı menüsüne 300 çek korunası ödemiştim.

Cafe_Savoy_Prag

Cafe Savoy – Prag

Liberica Café: Konakladığım Mosaic house’a yakın mesafede bulunan küçük, şirin bir cafe. Şehrin merkezine yakın Myslikova caddesinde bulunuyor.

Cana yakın personele sahip bu cafeyi kahvaltısı için tercih etmiştim. Görseldeki Fransız kahvaltısı 224 çek korunasıydı.

prag restoranları ve cafeleri önerileri gezi rehberi

Liberica Cafe – Kahvaltı için tercih ettiğim cafe

Good Food Coffee & Bakery : Meşhur Karl köprüsüne yakın mesafede olan bir café, Karlova caddesinin üzerinde bulunuyor. Burası her daim kalabalık. O yüzden uzun sıralar beklemek zorundasınız.

Bunun nedeni şehrin en lezzetli yerel tatlısı olan Trdelnik’in külah şeklinde yapılıp farklı şekillerde (dondurmalı, kremalı, meyveli vs.) sunulması. Ben dondurmalı olanını tercih etmiştim. Ücreti de 110 Çek korunasıydı.

Meşhur_Trdelink_Tatlısının_Farklı_Bir_Versiyonu_(Chimney)

Meşhur Trdelink Tatlısının Farklı Bir Versiyonu (Chimney)

Krusta Bakery : Yine Karlova caddesinde üzerinde ve Astronomik saat’e yakın mesafede bulunan bir pastane.

Şehrin lezzetli el yapımı enfes kek tarzı tatlılarını burada tadabilme imkanınız var. Fiyatlar oldukça uygun (50-60 Çek korunası civarında) ve denemeye değer.

Yerel_Trdelnik_Tatlısının_Farklı_Bir_Versiyonu_(Chimney)

Yerel Trdelnik Tatlısının Farklı Bir Versiyonu (Chimney)

Le Bistrot Kampa: Kampa bölgesinde bulunan bir restaurant. Görseldeki değişik bir sunumla hazırlanan goulash çorbası ve yerel bira ikilisine 228 çek korunası ödemiştim.

Goulash çorbası damak zevkimize çok yakın bir yemek. Kesinlikle denemenizi öneririm.

Prag’da Nerede Kalınır ? 

Prag’da nerede kalınır ? Prag’da konaklama ne kadar ucuzdur ? Prag’da konaklama tavsiyelerim nelerdir ?

Prag’da konaklama işini halederken Karlova ve Old Town bölgesini tercih ederseniz şehrin en merkezi yerinde konaklamış olursunuz.

Ayrıca, şehir merkezi içinde kalacak şekilde Vltava nehrine yakın yerlerde konaklama yapacak olursanız şehrin gezilecek-görülecek yerlerine yürüyerek rahatça ulaşmanız mümkün.

ÖNEMLİ: Bu bölgede gecelik 10 dolara konaklayabileceğinizi biliyor muydunuz ? Prag otelleri listesine tıklayarak otelleri görebilirsiniz

Prag Hostel Önerileri

Birazdan bahsedeceğim bütün otel ve konaklama önerileri isimlerinin üzerine tıklayarak tek tek inceleyebilir ve güvenle bu harika tesislerde konaklayabilirsiniz.

Prag’da ucuza konaklamak için hosteller ilk tercih nedeniniz olabilir. Şehirde gecelik 10 euro’ya hostel bulabilmeniz mümkün. Ben, şehir merkezine yakın mesafede bulunan Mosaic House ’u tercih etmiştim.

Gayet modern ve bir o kadar da temiz olan bu konsept hostel için 6 kişilik odada gecelik 20 euro ödemiştim.

Bu hosteli yoğun dönemler dışında tercih ederseniz 10 euro gibi cüzi bir ücrete de konaklamanız mümkün. Diğer hostel önerilerim ise aşağıdaki gibidir;

Prag Hostel Önerim :

Prag Otel Önerileri

“Ben hostelde kalamam” diyorsanız geceliği kişi-başı 40-50 euro’dan başlayan fiyatlarla otellerde konaklamanız mümkün.

Benim Prag şehir merkezinde otel önerim mala strana bölgesinde kalan ve Charles köprüsüne 5 dakika yürüyüş mesafesinde olan Hotel Pod Vezi olacaktır. Otelin ismine tıklayıp bir inceleyin. Oldukça güzeldir.

Bu otelde iki kişilik odada kişi başı 50 euro gibi bir fiyata konaklayabilirsiniz. Her bütçeye uygun tavsiye edebileceğim diğer otel önerilerim aşağıdaki gibi tek tek sıraladım. Umarım yardımcı olur.

Prag iyi otel önerim :

Prag orta halli otel önerim :

Prag düşük bütçeli otel önerim :

Yukarıda her bütçeye uygun olacak otel önerilerimde dönemlere göre fiyat değişiklikleri olabilmektedir.

Ayrıca, sizlere naçizane önerim eğer seyahat planınız kesin ise erken rezervasyonla düşük fiyata otel bulmanız mümkündür.

Prag Apart Önerileri

Prag şehrinde kendinizi evinizde hissedecek konfor arayışında iseniz size önerim apartman tarzına sahip apart oteller olacaktır.

Şehrin old town bölgesinde kalan ve geceliği kişibaşı 25 euro olan Aparthotel Naprstkova ilk tercihiniz olabilir. Diğer Prag apart hotel önerilerim aşağıdaki gibidir;

Prag ev apart otel önerim :

Büyüleyici Prag şehrindeki konaklama önerilerim dışında tercih yapacak olursanız şehrin Charles köprüsüne yakın bölgesine yakın olmanızda fayda var.

Böylece hem şehrin tadını rahatça çıkarma fırsatı bulursunuz hem de önemli noktalara yürüyüş mesafesinde olursunuz.

Otel konusunda Booking.com linkine tıklayıp güvenle rezervasyon yapabilirsiniz.

Prag’da gecelik 10 dolara konaklayabileceğinizi biliyor muydunuz ? Prag otelleri listesine tıklayarak otelleri görebilirsiniz

Prag’da Alışveriş-Eğlence ve Gece Hayatı

Prag’da nerede alışveriş yapılır ? Prag dan ne alınır? Prag’da alışveriş ucuz mu?

Prag alışveriş yapmak için de güzel bir şehir ve genellikle Old Town yani Eski Şehir bölgesinde ve Karl köprüsüne yakın yerlerde ucuza hediyelik eşya ve yerel ürünleri kolayca bulabilmeniz mümkün.

Karlova caddesi şehrin en işlek caddelerinden biri ve alışveriş için en merkezi yerlerden biri.

Karlova caddesi boyunca sağlı-sollu birçok alışveriş mağazası ve hediyelik eşya dükkanları mevcut. Caddenin tek dezavantajı dar olması.

Paskalya_Bayramı_İle_Renklenen_Old_Town_Bölgesi prag gezisi

Paskalya Bayramı İle Renklenen Old Town Bölgesi

Hele ki yoğun sezonlarda yürümekte bile günlük çekebilirsiniz. Karlova caddesine alternatif olarak daha geniş olan Wenceslas meydanındaki alışveriş mekanlarını da tercih edebilirsiniz.

Turistlerin çoğunlukta olduğu bölgelerde mağazalar ve alışveriş merkezlerinin çoğu hafta sonu dahil genelde gece 10’lara kadar açık kalıyor.

Vltava_Nehri_Üzerinden_Prag_Kalesinin_Akşam_Manzarası

Vltava Nehri Üzerinden Prag Kalesinin Akşam Manzarası

Alışveriş merkezi için şehir merkezine yakın lokasyonda bulunan Palladium alışveriş merkezini tercih edebilirsiniz.

Prag’da ne alınır diye sorarsanız şehrin en önemli tarihi yapılarından biri olan astronomic saat kulesinin maketini alarak güzel bir hatıra biriktirmiş olursunuz.

Genelde fiyatı büyüklüğüne göre 5-10 euro civarındadır. Ayrıca şehirde magnet fiyatları 1-2 euro civarında seyretmektedir.

Prag’da eğlence ve gece hayatı nasıldır?

Prag şehrinde gündüze geceye döndüğünde şehrin mistik yapısı da birden değişmeye başlıyor. Şehirde sabahın ilk ışıklarına kadar süren ve bitmek bilmeyen Prag geceleri sizi bekliyor olacak.

Hele ki özel günlerde ve haftasonlarında mekanlara girmek için sıra beklemeyi bile göze almanızda fayda var.

Prag Gece Kulüpleri

Prag Gece Kulüpleri

Gece kulüpleri ve barlarda bira fiyatları 40-80 çek korunası ve kokteyl fiyatları da 100-200 çek korunası arasında değişiyor.

Büyüleyici Prag Gece Hayatını içinizi ısıtacak tüm bilgileri bulmanız için ayrı bir yazıda uzun uzadıya dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım. Size de Prag gecelerinin tozunu atmak kalıyor.

Prag Gece Hayatını ayrıntılı olarak Prag Gece Hayatı yazımda okumadan asla plan yapmayın.

Prag’da Gezilecek Görülecek Yerler

Prag’da görülecek yerler nelerdir ?

O kadar çok yer var ki bu şehirde. İşte bu yüzden sizler için özet olacak şekilde 2 günlük harika bir Prag gezisi planı ve rotaları çıkardım.

1.Gün Prag Gezilecek Yerler Rotası

 • National Technical Museum
 • Letenske Sady ve Metronom
 • Prag Castle
 • St. Vitus Cathedral
 • Old Royal Palace
 • The Golden Lane
 • Franz Kafka Museum
 • The Lesser Town Bridge Tower
 • St. Nicholas Church
 • John Lennon Wall
 • The Memorial to the Victims of Communism
 • Dancing House

2.Gün Prag Gezilecek Yerler Rotası

 • Most Legii ve Prag National Theatre
 • Prag National Museum ve Opera Building
 • Wenceslas Square
 • Powder Tower ve Municipal House
 • Basilica of St. James
 • Franz Kafka Monument
 • Spanish Synagogue
 • Old Jewish Cemetary
 • The Ceremonial Hall
 • Old Town Square
 • Madame Tussauds
 • Sex Machines Museum
 • Astronomical Clock
 • Charles Bridge

Prag’da Paskalya zamanı mükemmel bir üç gün geçirmiştim. Bu üç günde girilmedik sokak, görülmedik yer bırakmamak adına bir başıma onlarca km. arşınladım.

Şehrin gezilecek en önemli yerlerini ve görülmeden dönülmesi gereken rotalarını detaylı olarak anlattığım Prag Gezilecek Yerler yazımda bulabilirsiniz.

İnanın ne biliyorsam, nereleri görmüşsem satır satır hepsini o yazımda anlattım. O yazımı okuduktan sonra, sizleri harika bir Prag gezisi bekliyor olacak. Şimdiden keyifli hayaller…

Prag’da Kaç Gün Kalmalı

Prag’da kaç gün kalsak yeterli olur ? Prag kaç günde gezilir ?

Romantizmin başkenti Prag’ın güzelliklerini görmek ve şehri tam anlamıyla hissetmek istiyorsanız 3 günlük bir gezi yeterli olacaktır.

Cuma sabahı geliş, Pazar akşamı dönüş şeklinde seyahatinizi planlamanız halinde şehrin tamamını keşfedebilir, gece hayatının tadına sonuna kadar varabilirsiniz.

Kısa sürede şehrin büyüsüne kapılıp üç günde zamanın nasıl geçtiğine şaşırmanız olası. Benden söylemesi.

Vltava_Nehri_ve_Ben

Vltava Nehri ve Ben

Vltava nehrinin batı yakasında bir tam gününüzü, doğu yakasında yani old town bölgesinde 1,5-2 gününüzü geçirerek yukarıdaki günlük rotalarım ile şehir turunuzu rahatlıkla tamamlayabilirsiniz.

Prag’da Bunları Yapmadan Kesinlikle Dönme

 • Bin kuleli şehir Prag’ı, kulelerinden kuş bakışı izlemeden
 • Tarihi astronomik saat ve eski şehir bölgesinde vakit geçirmeden
 • Orta Avrupa’nın en büyük gece kulübü olan Karlovy Lazne de ve birbirinden mükemmel publarında vakit geçirmeden
 • Lezzetine aşık olunacak trdelnik tatlısını gün aşırı yemeden
 • Letne park’ın içinde bulunan Metronom anıtının olduğu bölgede gün batımını dünyaca ünlü biralarıyla taçlandırmadan
 • Harika etlerini ve goulash çorbasını tatmadan

dönmemek gerekir. Hani bir romantik şarkı çalar, mehtaba dalarsın ya; Prag’da böyle bir şehir işte. Aşık olmadan dönmen imkansızdır…

Çek Cumhuriyeti’nde Nasıl Bir Rota İzlenmeli ?

Çek Cumhuriyeti diyince ilk akla gelen yer olan romantik şehir Prag’da hem fikiriz fakat, zaman açısından sıkıntınız yok ise bu tarihi ülkenin Prag’a yakın olan Çek Cumhuriyeti şehirleri (Karlovy Vary, Kutna Hora, Cesky Krumlov, Brno) da sizi cezbedebilir.

UNESCO dünya mirası listesinde bulunan ve Prag’a 1-2 saat uzaklıkta bulunan Kutna Hora şehrindeki, tamamen insan kemiklerinden yapılmış kiliseyi ve yine Prag’a 3-4 saatlik mesafede bulunan Harry Potter filmlerinin bazı sahnelerinin çekildiği bohemyanın rüya kasabası Cesky Krumlov’a rotanızı çevirebilirsiniz.

Ulaşım_Çağının_Öncü_Antika_Araçları_Ulusal_Teknik_Müzesi

Ulaşım Çağının Öncü Antika Araçları – Ulusal Teknik Müzesi

Bu şehirlere ek olarak Prag’a 2-3 saat mesafede bulunan ve kaplıcaları ile ünlü olan Karlovy Vary şehrinde bir tam gününüzü geçirebilir ya da Prag’dan 2-3 saatte gidilen ve öğrenci şehri olan Brno’ya da uğrayabilirsiniz.

Prag’ın etrafındaki Çek Cumhuriyeti şehirlerine tren ve otobüslerle rahatlıkla ulaşmanız mümkün.

Neden Prag’a Seyahat Etmeli ?

 • Günümüze kadar hiç bozulmadan gelmiş tarihi yapıları görmek için
 • Orta avrupa’nın en iyi gece hayatı mekanlarını keşfetmek için
 • Damak tadımıza yakın lezzetli tatlılarını ve yerel yemeklerini tatmak için
 • Şehrin gotik havası ile romantizmin doruklarına ulaşmak için
 • Vltava nehri üzerindeki mükemmel gün batımlarına şahit olmak için
 • Dünyaca ünlü biralarını denemek için
 • Tarihi Charles köprüsündeki sokak sanatçılarının gösterilerine şahit olmak için
 • Yahudi bölgesindeki tarihi yapıları görmek ve trajik hikayeleri hissetmek için

Prag Seyahati Kaça Mal Olur ?

Prag ucuz mu pahalı mı ?

Romantizmin başkenti Prag ’da günlük ne kadar harcarım sorusuna cevap verme vakti geldi. Baştan söyleyelim: Şehir ucuz değil fakat Batı Avrupa kadar da pahalı değil.

Fiyatlar genelde makul seviyelerde. Aşağıda günlük olarak ne kadar harcanır detaylı bir şekilde anlattım fakat öncelikle günlük ortalama 40-50 Euro’ya zevkli bir Prag tatili sizi bekliyor. Gelin Prag’da ne kadar harcamışız, Prag’da yaşam maliyeti nasılmış bir göz atalım;

Letne Park'ın prag gezisi

Letne Park’ın içinden Prag Manzarası

Prag Ulaşım : Çek Cumhuriyeti Prag‘a Türk Hava Yolları’nın ve Pegasus’un direkt uçuşları mevcut. Eğer kampanya dönemlerine seyahatinizi denk getirirseniz 100 euro civarında bir ücrete uçak bileti bulmanız mümkün.

Şehir içi ulaşımda sadece havayolu aktarmaları için otobüs ve metroya toplamda 3 euro (80 çek korunası) civarında bir ücret ödersiniz.

Prag’da ulaşım için başka bir ücret ödemenize gerek yok. Şehri yürüyerek rahatça gezebilirsiniz.

Vltava_Nehri_Üzerinden_Prag_Manzarası

Çek Cumhuriyeti Prag : Vltava Nehri Üzerinden Prag Manzarası

Yeme-İçme-Eğlence : Prag’da yeme-içme için tercih edebileceğiniz mekanlar Balkanlar ya da diğer Orta Avrupa ülkelerine oranla ucuz olmasa da fiyatlar makul seviyelerde.

Prag yeme içme fiyatlarını aşağı yukarı ne kadar olduğunu aşağıda görebilirsiniz.

Sizi biraz yoracak yukarıdaki rotalar için yola çıkmadan önce doyurucu bir kahvaltı yapmak isterseniz ödeyeceğiniz ücret 7-8 euro (200 çek korunası), gün içinde bir kahve molası 2-3 euro (80 çek korunası), günün sonunda güzel bir akşam yemeği ile günü süslemek 8-9 euro (250 çek korunası) civarında harcamanız olası.

Lezzeti ile sizi kendine çeken (Sonrasında özlem duyabilirsiniz. Fırsat bulmuşken bol bol yemenizi öneririm.) meşhur trdelnik tatlısı ise genelde 2 euro (60 çek korunası), Gece kulübüne giriş için 5 euro (150 çek korunası), gece kulübünde bir bira içelim derseniz 2-3 euro (70 çek korunası) ödersiniz.

Graffiti_Sanatıyla_Donanmış_Restaurant_Duvarı_Prag

Graffiti Sanatıyla Donanmış Restaurant Duvarı – Prag

Fakat benim gibi Paskalya zamanı ya da festival zamanları gibi dönemlerde şehri ziyaret ettiğinizde sokaklarda, caddelerde kurulan standları tercih ettiğiniz zaman gün içinde Prag’a özgü yerel yemekleri, içkileri, tatlıları yiyerek toplamda 10 euro’ya (300 çek korunası) yeme-içme faslınızı çok ucuza kapatabilirsiniz.

Konaklama : Otel şartları sunan modern bir hostelde 20 euro’ya konaklamıştım. Fakat, 10 euro’ya da hostel bulmanız mümkün. Sırtçantalı gezgin olmak bunu gerektiriyor çünkü.

Hostellerde kalmak istemiyor iseniz oteller ve kiralık daireler şehirde 30 euro’dan başlayan fiyatlar ödersiniz. Zaten yukarıda Prag’da konaklama kısmında alternatifleri anlatmıştım.

Gotik şehir Prag’da bir gün içinde yapacağınız harcama için genel bir değerlendirme yapacak olursak; konaklama için ortalama 15 euro, yeme-içme-eğlence üçlüsüne ortalama 20-25 euro, ayrıca tarihi müzeler ve alışveriş için ortalama 15-20 euro, ulaşıma da 2-3 euro civarında bir harcama yaparak 50 euro civarı bir bütçe ile gününüzü rahatça geçirebilirsiniz.

Bütçeniz tabiki şehirden beklentinize göre azalış ya da artış gösterebilir. Bu romantik şehre aşık olup bütçeyi aşmak da seçenekler arasında.

Prag’a Ne Zaman Gidilmeli ?

“Prag’ı ne zaman gezmek daha iyi ?” diye sorarsanız, ben direkt olarak Paskalya ya da Noel zamanı derim.

Paskalya zamanı bu mükemmel şehrin havasını solumuş birisi olarak söylüyorum; hem şehrin belirli bölgelerinde kurulan festival alanlarında bolca vakit geçirir ve yerel yemeklerini tadarsınız hem de şehir insanının festival coşkusuna ortak olursunuz.

Eski_Şehir_Meydanı_ve_Paskalya_Bayramı

Eski Şehir Meydanı ve Paskalya Bayramı

Belirtmekte fayda var : Paskalya her yıl Mart ayı sonunda gerçekleşiyor.

Ayrıca, Noel zamanı yani Aralık ayı gibi kış döneminde giderseniz, soğuk hava ile karşılaşmanız olası, fakat Noel ile mistik bir kimliğe bürünen şehirde romantizmin katlanması ile bu şehre aşık olursunuz.

Festival dönemleri dışında şehrin en canlı zamanları olan Mayıs-Eylül döneminde gotik şehir Prag’ı ziyaret edebilirsiniz.

Son olarak Prag iklimi karasal soğuk bir iklime sahip olduğundan dolayı hava koşullarını önceden araştırarak gitmenizde fayda var.

Prag’da benim yapmadığım ancak size önerebileceklerim nelerdir ?

Petrin Observation Tower (Petrin Gözlem Kulesi) : Prag kalesine yakın mesafede bulunan ve 60 metre uzunluğunda olan Petrin Kulesi 1891 yılında Paristeki Eyfel kulesinin mini versiyonu olarak 19. yy sonlarında inşaa edilmiş.

Letne_Park'ın_İçinden_Vltava_Nehri_Üzerindeki_Köprülerin_Manzarası

Letne Park’ın İçinden Vltava Nehri Üzerindeki Köprülerin Manzarası

Girişte 120 çek korunası karşılığında kulenin tepesinden Old town bölgesini, Vltava nehri üzerindeki köprüleri kuş bakışı izleme imkanınız var.

Ayrıca, kulenin çevresindeki büyük parkta ve cafelerde keyifli vakit geçirmeniz mümkün. Ayrıca, Most Legii köprüsü yakınından finiküler (60 çek korunası) ile buraya ulaşabilirsiniz.

Lobkowicz Palace (Lobkowicz Sarayı): Prag Kalesi’nin içinde bulunan Lobkowicz sarayında 12. ve 20. yy’lar arasındaki dönemin önemli ressamlarının resimlerinin sergilerini görme ve konser salonunda klasik müzik dinletisine şahit olma fırsatı sunuluyor. Giriş 275 çek korunası.

prag kalesi gezisi

Prag Kalesinin İç Avlusu

Franz Kafka’nın yedi yıl boyunca 19. yy sonlarında ailesiyle yaşamış olduğu ve Rönesans tarihine ışık tutan Minute House’u, Prag’daki komunist rejim zamanlarındaki tarihe ait anıları ve objeleri bulabileceğiniz Komunizm Müzesi’ni, Franz Kafka’nın doğduğu evi, Dünya’nın en güzel kütüphanelerinden biri olan Clementinum’u, Bethlehem Şapel’i, Prag şehrinin muhteşem manzarasına sahip ve 10. yy’da inşa edilmiş olan ve en eski Çek prenslerinin bulunduğu Vysehrad Kalesi’ni, Old town meydanında bulunan ve Prag’ın her yerinden görünebilen Tyn Church‘ü ve Charles köprüsünün eski şehir tarafında kalan Old Town Bridge Tower kulesini ziyaret edebilirsiniz.

Prag Seyahati Hakkındaki Uyarılarım

 • Gezilecek yerlerin çoğu akşama doğru 4-5 gibi kapandığı için rotanızı müzelerin kapanışına göre ayarlamanız yararınıza olacaktır.
 • Prag gezisi yapacaklar için en önemli uyarım : Prag hava durumu açısında biraz zor bir şehirdir. Özellikle, kışın seyahat ederseniz Orta Avrupa’nın meşhur soğuğuyla karşılaşmanız olası ve hava da 4 gibi kararmış oluyor
 • Kalabalık içinde seyahat etmekten ve sıra beklemekten çok haz etmiyor iseniz; festival zamanları şehri ziyaret etmekten kaçınmanız gerekir
 • Bin kuleli şehrin kulelerine çıkarken bazen 500 merdiven çıkmayı göz önüne almanız gerekiyor

Tarihi şehir Prag’da yapılacak şeyler ile ilgili anlatacaklarım bu kadar. Umarım bu güzel şehir hakkındaki sorularınızın tamamını burada bulabilirsiniz ve hatta Prag Vikipedia‘dan da bilgiler alabilirsiniz.

Prag’da gecelik 10 dolara konaklayabileceğinizi biliyor muydunuz ? Prag otelleri listesine tıklayarak otelleri görebilirsiniz

Prag, bende bırakmış olduğu intibadan dolayı , günün birinde ikinci kez gideceğim ilk üç şehirden birisi oldu diyebilirim.

Eşinizle ya da kız arkadaşınızla gidebileceğiniz ve romantizmin en iyisini yaşayacağınız ya da tek çıkıp kendinizi sabahlara kadar eğlencenin içinde bulunacağın çok farklı heyecanlar vaat eden bir şehir.

Prag’a Gezi Planlamadan Önce Aşağıdaki Yazılarımı da kesinlikle okuyun.

Gecesi ve gündüzü ayrı güzel Prag’ı keşfetmek için daha fazla beklemeyin. Bu mistik şehirde yapılacaklar bitmez çünkü. Hafta sonu tatilinizi Cuma günü ile birleştirin. Alın biletinizi, planlarınızı yapın. Kimse gelmiyorsa bile, sırt çantanızı alın ve bir başınıza yola koyulun. Yolda gördükleriniz, karşılaştıklarınız gerçekten paha biçilemez bir deneyim. Bu deneyimi yaşamak için Prag, açıkçası sizin için biçilmiş kaftan. Unutulamayacak bir Prag tatili diliyorum ve Prag tatili yorumlarınızı bekliyorum. Seyahatlerinizin keyifli geçmesini ve güzel anılar biriktirmenizi dilerim.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

17 Yorum

 1. Uğur
  • Emre Eren
 2. Ebaris
  • Deniz Pehlivan
 3. Y.S.Şişman
  • Deniz Pehlivan
 4. Çağdaş
  • Deniz Pehlivan
  • Deniz Pehlivan
 5. Ayhan Emine Bayrak
  • Deniz Pehlivan
 6. buse
  • Deniz Pehlivan
   • buse
 7. meriç
 8. Batuhan KARAHAN

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.