Aralık Ayında Gidilecek 10 Güzel Yer

Aralık ayı gezilecek yerler ! Aralık ayı geldi çattı. Üşümeye başlıyoruz. Bir yanda özlem, bir yanda rezillik. Bir yanda, yanan şöminenin önüne geçip, içeceğimiz çayları, ardımızdaki sobanın üzerinde pişen kestanelerin kokusunu hayal ederken; bir yanda da kahrolası İstanbul trafiğinin, kalabalık ve kaotik yapısının, e üzerine bir de kar yağdıktan sonra çöken kabusun rezilliğini hayal ettikçe korkuyoruz. Ama her mevsim kendince güzel değil miydi ? Her güzelin bir kusuru yok muydu ?

Kış mevsimi, zor bir mevsim. Kabul edelim. Ama bizim anladığımız kış mevsimini, dünyanın bir çok ülkesinin yeni başlayan yaz ayı olduğunu, sıcak havaların özellikle Ekvator ve Güney yarımküre kesimlerinde kendini yeni güzelliklere hazırladığını, hele bir de 1-2 hafta izin alıp, şöyle uzaklara gidip, hala yaza doyamayan bizleri düşündükçe, aklımdan geçen en önemli, en güzel hasretim olan kar yağarken bindiğim uçakta, üzerimde t-shirt, altımda şort ile, okyanusun ortasında yüzdüğüm günleri hayal ettikçe, yine bir şey gözlerimin önünden geçiveriyor.

Aralık Ayı Gezilecek Yerler ve Tatil Yerleri

Dünya her haliyle güzel. Sen yeter ki hayal et, düş peşine. Sen hayal etmezsen eğer, o sana gelmez. İşte bende şimdi sana, elimden geldiğince hayaller kurdurmaya çalışıcam ve Aralık ayının en güzel 10 gezi rotasını, aralık ayında gidilecek ve gezilecek 10 ülkeyi ve şehrini tek tek rota halinde anlatacağım.

aralık - ayı - gezi - öneri - goa

Goa-Hindistan

Aralık ayında nereye gitmeli, aralık ayında hangi ülkeler güzel olur, gittiğimiz hangi ülkede kaç gün kalalım ve ne kadara mal olur ? Haydi başlayalım…

1-Hindistan- Jaipur

Kaç defa bu ülkeye gitmeyi hayal ettin, kaç defa Tac Mahal‘i, Varanasi’deki Ghat (Ölü yakma yerleri)’ni görmeyi, o ana şahit olmayı hayal ettin kim bilir ! Ben de çok uzun zaman bu bambaşka dünyayı görmek için ne hayaller kurmuştum anlatamam.

İşte, eğer o gün çattıysa artık, ya aşık olup ya da nefret edeceğin gün geldiyse, Aralık ayı Hindistan’a gitmek için en güzel dönem olarak biliniyor.

Vazgeçilmezim Tuktuk Jaipur

Vazgeçilmezim Tuktuk-Jaipur

Artık yavaş yavaş muson yağmurları bitmeye başlarken, gezmek için en uygun dönemlerden birisi başlıyor.

Hindistan’da mutlaka görülmesi gereken Jaipur şehrine gelirsen, en az 2-3 gün ayırmanı öneririm. O kadar güzel gezilecek yerler var ki, detaylıca Jaipur gezilecek yerler yazımda uzun uzun anlattım.

Bu arada bu ülkeye gitmek için Hindistan vizesi almamız gerekiyor. Gerçi bu yazımda sadece Jaipur’u övdüm ama eğer Hindistan’ı gezeceksen, en az 1 hafta ayır derim.

Yurtdışında nasıl ucuza uçak bileti bulduğumu, hangi uçak bileti arama motorlarını kullandığımıEn İyi Uçak Bileti Arama Motorlarıyazımda tek tek anlattım. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Bu arada Hindistan için günde 30-40 dolar çok bile. Bunu asla kafandan çıkarma. Çünkü Hindistan’da çoğu şey çok uygundur ve insanların yarısı, günde 1-2 dolara yaşamaya çalışır !

Uçak biletleri de genelde gidiş-dönüş 300-400 dolar civarında. Jaipur şehir merkezindeki ekonomik otellere göz atabilirsiniz.

2-Malezya-Langkawi

fly insta fly insta

Malezya, gittiğim en enteresan ülkelerden birisi değildi belki ama gerek ülkenin havası gerekse kültürü bizden çok farklı idi. He bir de bize oldukça uzak bir ülke.

Direk uçuş dahi yaklaşık 9-10 saat sürüyor. Aralık ayında yaz, yavaş yavaş  yüzünü göstermeye başlıyor. Hatta en yoğun dönemlerden birisi olan turizm dönemi heyecanla kapıda bekliyor.

Kuala Lumpur-Malezya

Kuala Lumpur-Malezya : Aralık ayı gezilecek yerler

Ülkenin en önemli finans ve turistik şehirlerinden birisi olan Kuala Lumpur, pek muhtemel senin de ilk durağın olacaktır. Ama Kuala Lumpur‘da çok fazla takılmadan ki 2 gün yeter, direk en meşhur adalarından birisi olan Langkawi’ye geç derim. 10 milyon yaşındaki yağmur ormanlarının hüküm sürdüğü ada, mercan kayalıkları ile çevrili. Sanırsın öldüm de cennettesin.

malezya - kuala - lumpur - petronas

Malezya-Kuala Lumpur : Aralık ayı gezilecek yerler

O yüzden, gelmişken en az 3-4 gün kal ve günde 30-40 doların rahatça yeteceğini bil. Bir motor kirala ve pirinç tarlalarını, küçücük sevimli köyleri, sahilleri karış karış özgürce gez,

Yurtdışında nasıl ekonomik konakladığımı, ucuza otel-hostel ve ev kiraladığımı,Ekonomik otel arama motorlarıyazımda satır satır anlattım. Mutlaka bir göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

Bir de Malezya’nın bizden vize istemediğini sanırım söylememe gerek yok. En güzel yanı da bu. Hatta varya, güneydeki Endonezya ve Singapur, kuzeydeki Tayland gibi diğer Güneydoğu Asya ülkelerini de mutlaka ziyaret et. Uçak biletleri genellikle 1,500-1,800 TL arasında değişiyor. Langkawi adasındaki efsane otellere göz atabilirsiniz.

3-Fransa-Paris

Birazda Avrupa’dan bahsedelim. Malum, Christmas dönemi Aralık ayı sonlarında kutlanacakken, Avrupa’nın en önemli bayramlarından birisi gerçekleşmek üzere. Parklar, meydanlar, caddeler yeni yıl için süslenirken, bu güzel ve özel dönemi bir çoğumuz görmek istiyoruz.

E haliyle, çalışan bir çok kişi yılbaşı tatili olması vesilesi ile, yakın bir yerlere kaçmak istiyor. O yüzden Paris hem 2-3 gün kafa dinlemek hem de bu özel döneme şahit olmak için güzel bir rota olabilir.

Paris-Fransa

Paris-Fransa

Özellikle Chams Elyses (Şanzelize) caddeleri rengarenk ışıklarla süslenirken, Eyfel kulesi ve Louvre müzesi zaten olmazsa olmazlardan olacaktır. Ama buna ilaveten, Sacre Coeur Bazilikası, Notre Dame Katedrali, Orsay Müzesi, Notre Dame Katedrali de mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Paris nerede nasıl gidilir nüfusu yazıma göz atmayı unutmayın

Özellikle Siena Nehri boyunca yürüyüp, Paris sokaklarının köşe başlarında kurulan küçücük kafelerde sıcak bir kahve içerek, gelen geçen insanların izlemek gibisi de yoktur.

Gelmişken en az 3 gün kalınmalıdır. Fransa bizden schengen vizesi ister ve pahalı bir ülkedir. Özellikle bu dönemlerde daha da pahalı olabilir. Ama normal şartlarda, 50 Euro yeter. Uçak biletleri de genellikle 400-600 TL arasında değişir. Paris’deki romantik otellere göz atabilirsiniz.

4-Belçika-Brüksel

fly insta fly insta

Avrupa’ya devam. Dünyanın en küçük ülkelerinden birisi olan Belçika‘nın ve şehrin en önemli meydanı olan Grand Palace yeni yıl dönemi yaklaşırken süslenmeye başlar ve Aralık ayı, bu ana şahit olmak için biçilmiş kaftandır.

Meydanı çevreleyen Brüksel Belediye Binası görülmeye değerdir. Pazarlar, Brüksel’in dört bir yanda kurulmaya başlar.

Brüksel-Belçika

Brüksel-Belçika

Şehre gelmişken, Atomium, Mini Europe, Manneken Pis heykeli ve Belçika Kraliyet Sarayı görülmesi gereken önemli yerlerdendir. Bir de dostum, bu şehirde harika çikolata tadabileceğin dükkanlar vardır. Eğer çikolota seviyorsan, en doğru adreslerden birisinde olduğunu asla unutma.

Her şeyden öte, bu şehrin hemen 1 saat kadar tren mesafesinde bulunan Brugge şehri mutlaka görmen gereken, romantik ve huzur dolu bir şehirdir. Gelmişken ne yap ne et Brugge’u de gör derim.

Belçika bizden ne yazık ki Schengen vizesi istiyor ve pahalı bir ülkedir. Genelde 50 Euro gibi bir rakam yeterli olabilir. Uçak biletleri ise ortalama 300-500 TL arasında değişir. Brüksel’deki düşük bütçeli otellere göz atabilirsiniz.

5-Finlandiya-Helsinki

Aralık ayı için hava buzdur. Ama güzel olan nedir biliyor musun ? Kış aylarında daha bir güzel olur. Kar yağdıktan sonra bembeyaz örtüyle bezenir. Meydanlar, yeni yıla hazırlanan pazarlar kurularak şenlenir.

Şehri keşfederken, önce sıcak bir şarap içersin. Suomenlinna Adasının sokaklarında filmin oyuncusuymuşsun edasıyla rengarenk sokaklarında kaybolursun.

Helsinki-Finlandiya

Helsinki-Finlandiya : aralık ayı gezilecek yerler

Ama bu ülkeye gelmek için özellikle bir neden vardır ki, hayatında çok az şahit olabileceğin anlardan birisini yaşayabilirsin. Bu dönemde, 18 saat gece 6 saat gündüz olan Finlandiya‘da, Lapland diye bir yer var. Şu meşhur kuzey ışıklarını görebileceğin nadide yerlerden birisi.

İşte sırf bunun için gidilecek, ren geyiği eti ile beslenip, haskilerin seni ormanların içerisinde gezdirdiği ana tanık olmak için görmen gereken çok özel yerlerden birisi.

Ama inan oldukça pahalı bir etkinlik. Benden söylemesi. Öyle 40-50 Euro’ya yapılacak bir şey değil. Bilesin. Son olarak Finlandiya bizden Schengen vizesi istiyor. Uçak biletleri de 350-500 Tl arasında değişir. Finlandiya’daki otellere göz atabilirsiniz.

6-Hongkong ve Macau

Yine aklım güneyde. Deniz-kum-güneş adamıyım ben. İşte Aralık ayında gidilecek uzak ama güzel rotalardan birisi de Hongkong.

Bu dönemde artık hava tamda Hongkong’a gitmek için güzelleşir. Sağınak yağmurlar diner. Hava tam gezmelik olur.

Hongkong’da gezilecek harika yerler vardır. En az 2-3 gün ayırmak gerekir. E bunun üzerine bir de Macau’yu dahil ederseniz, bu rakam 4-5’e çıkabilir.

Hongkong’da mutlaka görülmesi gereken yerler : The Peak, Victoria Limanı, Avenue of Stars, Lantau Adası başta gelir.

Hongkong

Hongkong : Aralık ayı denize girilecek ülkeler

Sokak yemekleri konusunda da Hongkong biçilmiş kaftandır. Zaten çoğu insanın evi küçücük olduğu için, halk sokakta yemek yemeye bayılır. O yüzden inanılmaz zengin restoranlar bulunur. Özellikle noodle ve balıklar konusunda, ben buraya hayran oldum.

Macau demişken : Macau, buranın Las Vegas’ı. Hongkong’dan 1 saatte ulaşılabiliyor. Hem Hongkong hem de Macau vizesiz olduğu için gezmesi oldukça rahat ve basit.

Ama her 2’si de oldukça pahalı ülkeler. Günde 50-60 dolar anca yeter. Uçak biletleri de, genelde gidiş-geliş 500 dolar civarında. Hong Kong otellerine göz atabilirsiniz.

7-Mısır-Kahire

Her ne kadar ülke Mısır Piramitleri ile nam salsa da, bana göre Luxor, Hurgada ve Sharm El Sheik gibi şehirleri bence daha keyiflidir.

Kahire-Mısır Couchsurfing Arkadaşlarımız İle

Kahire-Mısır Couchsurfing Arkadaşlarımız İle

Gerçi ben Kahire’de sadece mumyaların olduğu Mısır Müzesi’ne hayran olup; akabinde Giza bölgesinde bulunan Mısır Piramitleri’ni gördüm. Daha sonra da, Kızıldeniz sahillerinde keyif yapmak için Ain Sokhna şehrine gittim. Burası da tam dinlenmelik bir yer.

Ama özellikle vakti olanlar, mutlaka Nil Nehri turu yaparak, Luxor’a kadar gitmeli. Özellikle tarih severlerdenseniz, bu geziyi yapmanızı öneririm.

Mısır, aslında çok pahalı bir ülke değil ama yine de günde 50 dolar civarında harcama oluyor ve Mısır, T.C. vatandaşlarından vize istiyor. Uçak bileti fiyatları, 300-400 dolar civarında oluyor. Mısır’daki harika oteller için tıklayınız.

8-Tayland-Phuket

Masmavi deniz, kum, güneş, tapınaklar, sokak yemekleri, adalar, maymunlar, filler, kaplanlar… Saatlerce Tayland hakkında konuşup, hayallerden bahsedebilirim. Öyle güzeldir ki ! İşte bu muhteşem Güneydoğu Asya ülkesine gitmek için ise, en güzel dönem başlamak üzere.

Önce Bangkok’a uçarsın. Oradan da, meşhur Phuket adasına uçakla geçebilirsin. Ucuzdur. Gidiş-geliş 50 dolar gibi bir rakama uçak bileti bulabilirsin. Phuket’te ise Phi Phi adası, Patong Beach ve James Bond adası mutlaka görmen gereken yerlerin başında gelmelidir.

Phi Phi Adası-Tayland

Phi Phi Adası-Tayland : aralık ayı gezilecek yerler

Ayrıca, eğer vaktin kalırsa, mutlaka ama mutlaka Koh Phangan adasına da geç derim. Tayland bizden vize istemiyor. Günde 40-50 dolar yeterli olur. Ama, ne yazık ki Tayland, son dönemlerde turistik bir rota olmuştur.

Eski sakinliğini ve ucuzluğunu kaybetmeye başlamıştır. Ama yine de, mutlaka bu doğa harikası ülkeyi ömründe bir kez gör derim. Gelmişken de, kalabildiğin kadar kalmanı öneririm. Uçak biletleri ise genelde 1,600-2,000 TL arasında değişiyor. Tayland’ın efsaneee otelleri için tıklayınız.

Gitmeden Tayland gezi rehberi yazımı okuyunuz derim.

9-Filipinler-Palawan

Ne zamanki “Deniz. Nereye gitmemizi önerirsin ? ” diye sorulsa, verdiğim ilk 5 öneriden bir tanesi Filipinler‘dir. Öyle güzel, öyle huzurlu, öyle bakirdir ki… Herkesin gidip, görmesini, yaşamasını, tatmasını istiyorum ! Denizinin rengini mi övsem, kiralayacağın motorla köy köy, sahil sahil gezeceğin yerleri mi anlatsam bilmiyorum.

Kayangan Gölü-Coron

Kayangan Gölü-Coron : aralık ayı gezilecek yerler

Dünya henüz bu el değmemiş adaları keşfetmeden, ne yap ne et en yakın zamanda git derim. Gidersen de, ManilaCoronEl Nido adası rotan olsun. Palawan adasında bulunun El Nido ve Puerto Princesa bölgelerinde, mutlaka kalabildiğin kadar kal derim.

Coron’da dalış seviyorsan dünyanın en güzel batıklarına dal. El Nido’da adaları tek tek ziyaret et. Puerto Princesa’da ise, açık ceza evini ve Subterranean Yeral Altı nehrini mutlaka gör.

Hatta senin için hazırladığım Filipinler gezi yazılarımı tek tek oku. Filipinler bizden vize istemiyor. Günde 30-50 dolar yeterli olur. Gelmişken vizesiz kalabileceğin 30 gün boyunca kal.

Hatta Boracay ve Cebu adası da listende olsun. Uçak biletini de şahsen ben, 1,200 TL’ye mal etmiştim. Ama genellikle, 1,800-2,500 TL arasında değişiyor. Bilesin… Filipinler’deki harika ada otellerine bakabilirsiniz.

10-Almanya-Berlin

Aralık ayı, Avrupa kıtasının dört bir yanı, meydanlarına kurulan pazarları ve rengarenk yeni yıl heyecanı ile bezenen ışıklandırmaları ile süslenmeye başlar. Göller donar, meydanlar ve sokaklar buz keser. Ama insanın içindeki o gezme aşkı, keşfetme arzusu sayesinde bitmek bilmeyen merakı ruhunu ısıtır. Güzeldir Berlin. Yaşanacak yerdir.

Berlin - aralik - ayinda - gidilecek - ülkeler

Berlin : aralık ayı gezilecek yerler

Barları, gece kulüpleri, tarihi yapıları, sanat galerileri ve müzeleri ile bir şehirde olması gereken her şeyi vaad eder. Parlemento Binası, Brandenburg Kapısı, Berlin Duvarı Anıtı, Berlin Katedrali görmeniz gereken en önemli yerlerdir.

Bununla beraber Berliner Dom, Müze adası ve Potsdamer Platz meydanı gibi diğer yerler de göreceğin noktalar olacaktır.

Gelmişken en az 3 gün kalmanı öneririm. Günde 50 Euro yeterli olabilir. Tabi bu gideceğin güne göre değişebilir. Almanya bizden ne yazık ki Schengen vizesi ister ve uçak biletleri 300-500 TL arasında değişir. Berlin’deki ekonomik otellere bakabilirsiniz.

Bonus: ABD-New York

Aralık ayı, Central Park’ta donmuş gölün üzerinde buz pateni yapan New Yorkluları görmek için, sanırım en güzel aydır. Güzeldir New York. Hele Christmas döneminde şehir, tüm gücüyle kutlamalara hazırdır.

Hayatında bir kez görmen gereken yerlerden birisidir. Ama olmazsa olmaz değildir. Bunu baştan belirteyim, ki bir çok yazımda da söylemiştim zaten.

Ama özellikle yılbaşını nerede kutlayalım dersen, sanırım cevabım New York olur. O yüzden yazmak istedim. Ancak, zaten pahalı olan şehrin, yılbaşı döneminde daha da pahalı olacacağını sakın aklından çıkarma.

New York-ABD (Apaçilik dönemlerimizden )

New York-ABD (Apaçilik dönemlerimizden ) : aralık ayı gezilecek yerler

Eğer ABD’nin hatta dünyanın kalbi olan bu şehre gelirsen de ; Central Park’ta saatlerce dolaş, şehirdeki Metropol Sanat Müzesi ve American Museum of Natural History gibi müzeleri gez, Broadway’de en az 1 oyun izle ve Soho-Little İtaly veya China Town bölgelerinde akşamları dolaşıp güzel birde akşam yemeği ye derim.

Hatta gitmeden New York yazılarıma da bir göz gezdir. Görmek için tıklayınız. Bütçe olarak ; Günde 60-80 dolar yeterli olacaktır. Ama bu tamamen ne yapacağınıza bağlı. Baştan söyleyeyim. Uçak bileti New York’a 1,200-2,500 TL civarında (Çok değişiyor). ABD bizden vize istiyor. New York’daki efsane oteller için tıklayınız.

Mısır Piramitleri-Kahire

Mısır Piramitleri : Aralık ayı gezilecek ülkeler

Gitmek lazım ya. Çok uzaklara gitmek lazım. Hatta gidip, uzunca bir süre dönmemek lazım. Kaçmak lazım buradan. Bunaltan, sıkan, neftet ettiren, hayatı sorgulatan şehirden… İşin en kötü yanı ne biliyor musn ? Dünyanın bu kadar güzel olduğunu bilip, sabah akşam hayal kurup, gidememek… En zoruda sanırım bu çelişki.

O yüzden, asla hayal kurmaktan, bir yerlere gitmeyi ve araştırmayı düşlemekten vazgeçme. Hep diyorum ya sana ; seyahat sana gelmez. Sen ona gideceksin. O yüzden, sana anlattğım bütün seyahate çıkmadan yazılarımı oku.

puerto_princesa_palawan

Filipinler’de böyle adalar var işte : aralık ayı gezilecek yerler

Biliyorum. Pek muhtemel ucu ucuna geçiniyorsun. “Deniz. İyi güzel anlatıyorsun. Hayal de kurduruyorsun dostum da, ay sonunu ne zorluklarla getiriyoruz biz. Biliyor musun ?” diyorsundur.

Biliyorum. Farkındayım. Ama benim amacım, senin bir şekilde bu işlerin ne kadar kolay ve ucuz olduğunu, bak yine söylüyorum bedava demiyorum, kavramanı sağlamak. Neyi biliyorum biliyor musun ?

Aşağıdaki yazılarıma da mutlaka göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

Eğer hayal edip, araştırırsan, mutlaka bir gün o çok gitmek istediğin yerlere elbette gidersin. İnan, ben de çok zor sanırdım. Ama insan, bazı şeylerden fedakarlık yaptıkça, seyahat için mutlaka bir yol buluyor. Sen yeter ki hayal et… Düş peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.