Mart Ayında Gidilecek 10 Ülke

Mart ayı. İnsanın içi kıpır kıpır olmaya başlar. Rüzgar bile başka eser. Kış mevsiminin o boğuk, soğuk ve karanlık gündüzü, yerini rengarenk havanın, doğanın şenlenmesine bırakır. Ne o öyle kısa kısa günler ! Bize göre değil. Sıcak kanlı insanlarız biz. Güneşi seven, her daim aydınlık günlere hayran insanlarız. Sokaklara atarız kendimizi. Parklara, bahçelere. Etrafımızda yoksa bile, ne yapar ne eder buluruz bir şekilde. Biz İlkbaharın çocuklarıyız. Kış bize göre değil be dostum. İyi ki geldin. Hoşgeldin. Neredeydin !

Jaipur Sokaklarında Sıradan Bir Gün : Mart ayında gezilecek ülkeler

Artık kış mevsimi sona ererken, bu ülkenin bir çocuğu olarak bir şeyi farkediyorum. Artık günlerin de uzaması ile, plan yapma mevsimi geldi. Hayallere dalma, uzaklara gitme, nefes alma dönemi yani. Yüzümün gülme sebebi bu seyahat hayalleri. Gideceğim yerden çok, saçma sapan motive eden mutluluğunu seviyorum bu seyahatlerin. O yüzden seni çok seviyoruz ey Mart ayı.

Mart ayı ile birlikte, hem uzayan günlerin kıymeti bilinmeli, hem can gelen doğanın güzelliği. Türkiye’de ya da Dünyanın herhangi bir yerinde olsanız bile yeri başkadır baharın.

vizesiz_filipinler

El Nido-Filipinler : Filipinler de Vizesiz. Mart ayında gidilecek güzel yerlerden

Mart ayı demek İlkbahar demektir. Her ne kadar bir Mayıs ayı kadar olmasa da, insanın içine mutluluğun yeşermesine neden olur. Güneş açtıkça yüzü güler. Yüzümüz güldükçe, yollara düşesimiz gelir. İşte İlkbaharda gezilmesi gereken onca ülke ve şehir, artık yavaş yavaş uzaklaşan kışın etkisiyle yerine yeni keşiflere açar.

Uçak bileti konusunda ise, mutlaka En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakın. Nasıl uçak bileti masraflarınızı ucuza mal edeceğinizi tek tek yazdım.

O yüzden şimdi size dilim döndüğünce, İlkbaharda ve özellkle Mart ayında gidilmesi ve görülmesi gereken ülkeleri kendimce 10 madde halinde sıralayacağım. Çünkü her ülkenin ve şehrin bir mevsimi, dönemi olduğu gibi, aslında bir de en önemli sorusu vardır. Hangi mevsimde hangi ülkeye gidilir diyenlere gelsin bu yazılarım. Umarım, dünyanın dört bir yanına gitmeyi hayal edenlere güzel gezi rehberleri oluyorlardır.

vizesiz_tayland

Phi Phi Adası-Tayland : Vizesiz Tayland’ın en güzel adalarından

Güney Yarım Küre sonbahara hazırlanırken, biz İlkbahara hazırlanıyoruz. İlkbaharın gelişi ile birlikte özellikle Güney İtalya, Güney Fransa ve Güney İspanya Avrupa’da gidilecek en güzel yerlerdir.

1-Budapeşte-Macaristan

İlkbaharda gidilecek en güzel ülkelerden birisi, her ne kadar soğukta olsa Macaristandır. Özellikle mart ayının son 2 haftası baharın gelişi kutlanır bu ülkede. Festivaller düzenlenir. Operalar, bale gösterileri, konserler ve daha bir çok etkinlik yapılır.

budapeste_macaristan

Budapeşte-Macaristan

Gecesi, gündüzünden daha renkli olur. Tuna nehrinin, şehri Buda ve Peşte olarak 2’ye ayırdığı Budapeşte, Orta Avrupa’nın en güzel şehirlerinden birisi olarak bilinir. Özellikle genç nüfusun diğer Avrupa ülkelerine göre daha fazla olduğu Budapeşte, eğlenceli gençleri ve üniversite öğrenicleri ile tam bir eğlence şehri vaat ediyor.

Otel bulma konusundaEn iyi otel bulma arama motorları yazıma bakınız.

Gelmişken, Gallert Tepesinden şehri izlemeyi, Balıkçılar Kulesini görmeyi, Kahramanlar Meydanında dolaşıp hemen ardında yer alan Varosliget yani şehir parkını gezmeyi unutmayın. Parkın içerisinde yer alan sıcak su kaplıcalarını da mutlaka görün derim.

Birde bu şehre gelmişken kesinlike “Gulaş Çorbası” içmelisiniz. Bütçe olarak ; Günde 40 Euro yeterli olabilir. Uçak bileti gidiş geliş 300-400 TL. Macaristan ne yazık ki Schengen vizesi istiyor. Budapeşte otelleri için tıklayınız.

2-Jaipur-Hindistan

Tatil Dükkanı

Hindistan. Ne unuttuğum ne de unutabildiğim topraklar. Özellikle mart ayında düzenlenecek olan Holi festivali, hala derinlerde bir yerde uhte olarak kaldı. Ama belki siz gidersiniz diye biraz anlatayım. Özellikle Kuzey Hindistan’da düzenlenen bu festivali mutlaka yaşamanızı öneririm.

Dünyanın en iyi 10 festivalinden birisi olarak biliniyor. Rengarenk toprak boyaları birbirlerinin üzerlerine atıyorlar. Onların da geleneği bu aslında !

hindistan

Fil İle İlk Buluşma-Jaipur

Eğer Hindistan’nın en güzel şehirlerinden Jaipur’a gelirseniz de, Jantar Mahar, Amber Forth, City Palace, Hawa Mahal ve Monkey Temple’ı mutlaka görmeden dönmeyin. Unutmadan Hindistan bizden vize istiyor. Hatta Hindistan vizesinin nasıl alınacağını da anlattım.

Efendim. Son olarak, Jaipur’da en az 3 gün kalın ve ülkedeki Mumbai-Goa-Udaipur-Agra-Delhi ve Varanasi gibi diğer şehirleri de ne yapın ne edin görün derim. Gitmeden önce de bütün Hindistan gezi notları yazılarıma bir göz gezdirin. Hindistan için günde 30 dolar çok bile.

Çünkü bu ülkede, 300 milyon insan sokakta doğup, sokakta büyüyüp, sokakta ölüyor ! Ne yazık ki ! Uçak biletleri de genelde gidiş-dönüş 1,000 TL civarındadır. Jaipur otelleri için tıklayınız.

3-Barselona-İspanya

Namı diğer Katalonya. Sadece İspanya’nın değil, Avrupa’nın da en yaşanılası şehri seçilmiştir Barselona. Özellikle Art Nouveau akımının öncülerinden meşhur Antoni Gaudi’nin şehrin dört bir yanında bıraktığı eserler zaten insanı mest ederken, üzerine bir de sapsarı kumların sarmaladığı Barselona plajları dinlenmek için tam keyifliktir.

Akdeniz havasının o insanın yüzünden tebessüm yaratan esintisinden bahsetmiyorum bile ! İşte Barselona, yaz mevsiminde çok kalabalık olduğu için, özellikle mart ayında gelmek için idealdir. Daha sakin, daha ekonomiktir.

barcselona_ispanya

Barselona-İspanya

Barselona’da gezilecek yerlere gelecek olursak: La Rambla Caddesi, Casa Mila, Barceloneta, Sagrada Familia, Park Güell mutlaka gezilmesi gereken yerlerin başında gelir.

Eğer vakit kalırsa da, bir Barselona futbol maçı izlemeden dönülmemeli, tapas yemeli ve sangria içmelidir. İspanya schengen vizesi ister ve Barselona’ya gidiş-geliş uçak bileti 400-600 TL civarındadır. Barselona otelleri için tıklayınız.

BARSELONA linkinden, tüm gezi önerilerimi okuyabilirsiniz

4-Kahire-Mısır

Mısır, artık yavaş yavaş sıcak döneme hazırlanırken, ziyaret etmek için en güzel ayını yaşıyor desem yalan olmaz. Bunu ben değil, dünyanın en iyi seyahat otoriteleri söylüyor.

Mısır’da gezilecek yerler olarak: Özellikle Mısır piramitleri, insanoğlunun ömründe muhakkak bir kez görmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Mısır Piramitleri-Kahire

Mısır Piramitleri : Ocak ayı gezilecek ülkeler

Kahire’de bulunan Nil nehri ve etrafında kurulan restoranlar, akşamları Mısır halkını gözlemlemek için güzel tercih olabilir. Bu arada Kahire’ye kadar gelmişken, Mısır (Kahire) Müzesini de görmeden dönmeyin derim.

Nasıl ucuza uçak bileti bulabilirim diyorsanız, En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakınız.

Ayrıca, piramitlerin bulunduğu Giza bölgesine 2 saat kadar uzaklıkta yer alan Ain Sokhna şehrine de gidip, Kızıl deniz kenarında bulunan otellerde vakit geçirmenizi şiddetle tavsiye ederim. Vakit kalırsa, doğuda Sharm El Sheikh, güneyde ise Luxor ve Hurgada şehirleri de görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Mısır için bütçe olarak ; günde 50 dolar gibi bir rakam yeterli olacaktır. Uçak biletleri 500-700 TL arasında değişmektedir ve Mısır bizden ne yazık ki vize ister. Mısır otelleri içintıklayınız.

5-Tiflis-Gürcistan

“Yakın olsun. Vizesiz olsun. Yok yok. Kimlikle bile gidebileyim. Var mı öyle bir ülke ?” diye soranlara gelsin. Evet var. Hem de yanıbaşımızda. Gürcistan.

Çok ama çok ucuz rotalardan birisi olan Tiflis’den henüz 3 ay önce dönmüş birisi olarak şunu söyleyebilirim : Oldukça ucuz. Günde 30-40 dolar çok bile. 2-3 gün değişiklik olsun diye gidilir. Özellikle Atlas Global’den gidiş-dönüş 220 TL’ye mal edilebiliyor.

gurcistan

Gabriadze Cafe

Gece hayatı, tarihi sokaklar ve biraz da kafa dinlemek için güzel bir rota. Gitmişken 2-3 gün yeter. Hatta Gürcistan-Tiflis gezi rehberi yazıma bakabilirsiniz. Gürcistan otelleri için tıklayınız.

Ayrıca, bildiğiniz gibi Gürcistan yemyeşil bir ülke. Baharın gelmesi ile bu güzelliğe şahit olmak isterseniz, mutlaka diğer şehirlerini de ziyaret edin. Zaten Tiflis Gezi Notlarımda anlatmıştım. Detaylara oradan ulaşabilirsiniz.

6-Singapur

Medeniyet. Refah. Örnek şehir planı. Saygı. Uzar gider övgülerim Singapur için.  Sokakları, parkları, altyapıları, yemekleri, düzeni, gelişmişlik düzeyinin Avrupa’daki ülkelerin % 90’ına kök söktürür derecede oluşu ve her şeyden öte insana olan saygıları beni mest etti bu ülkenin.

Aşık oldum bu ülkeye. Tek sıkıntı ise çok pahalı oluşu idi. Günde 50 dolar civarında harcamak gerekiyor. Hatta bu bile az derim. Eğer Endonezya veya Tayland gibi ülkelere gelir de, biraz vaktiniz kalırsa, muhakkak Singapur’a da 2-3 gün ayırın. Vize istemez ama dediğim gibi pahalıdır.

singapur

Singapur

Uçak biletleri de genellikle 1,700-2,000 Tl arasında değişir. Gelmişken: Marina Bay, Santosa Island, Universal Studios, China town ve Little India’yı mutlaka görün. Singapur otelleri için tıklayınız.

7-Dubai-Birleşik Arap Emirlikleri

Dubai. Yazın o bunaltıcı sıcağını yaşamak istemeyen ve kış henüz yeni ülkemizi terketmişken, yaza hazırlık olsun diyerekten deniz-kum-güneş, e biraz da alışveriş olsun diyenlerdenseniz Dubai güzel bir seçenek olacaktır.

Dubai’de Dubai Mall, Burj Khalifa (Dünyanın şu andaki en yüksek binası), Madinat Jumeriah, Mall of Emirates, Dubai Marina Walk, Burj Al arab ve Çöl safarisi gibi yerlere gidebilirsiniz. Olur da bu zengin şehre giderseniz, günde 50-60 dolar yeterli olur.

dubai_birlesik_arap_emirlikleri_transit_vize

Dubai-Birleşik Arap Emirlikleri : Transit yani aktarmalı uçuş yapılan yerlerden

Yemek dışında çoğu şey orta halli. Tabi bu gideceğiniz mekanlara göre değişir. Dubai’ye e-vize alarak girilebiliyor ve gelmişken en az 2-3 gün kalmanızı öneririm. Ayrıca Abu Dabi, Dubai’ye araçla 2 saat mesafede bulunuyor. Belki görmek istersiniz. Dubai’nin enfes otelleri için tıklayınız.

8-Puerto Princesa-Filipinler

Filipinler. Yine dayanamıyorum a dostlar. Yaz ortasında Filipinler’in iklimi, bu ülkeye gitmek için elverişli olsa, inanın bıkana kadar giderim bu ülkeye. Öyle sevdim, öyle bayıldım. Hayran oldum. Anca doğru düzgün yaz mevsiminde izin alabildiğim için isyan edeyim dedim. Neyse !

İşte Filipinler’in en güzel ayı, aslında şubat. Ama martta da gidilir. Lakin  “Mayıstan sonra gelmeyin.” diyor güleryüzlü Filipinli abilerimiz. O yüzden, mart ayında hala kararsızsanız, vizesiz Filipinler ilk tercihiniz olsun.

Honda_bayde_Bulunan_Adalar_Puerto_Princesa

Honda Bay’de Bulunan Adalar-Puerto Princesa

Dünyanın en güzel 10 adasından birisi olarak seçilen Palawan adasındaki Puerto Princesa, gidebileceğiniz güzel yerlerden. Puerto’da nereler gezilir derseniz : Subterranean River, Crocodile Farm, Iwahig Prison and Penal Farm, Butterfly Ecogarden mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında geliyor.

Hatta detaylı olarak yazıları yazdım da. Görmek isterseniz tıklayınız. Günde 40-50 dolara krallar gibi yaşayabileceğin bu adada, en az 1 gün motor kiralayarak gezin derim.

Filipinler bizden vize istemiyor ve Hongkong’a gidip, oradanda da Filipinler’e uçarsanız uçak biletini maksimum 1,500 TL’ye mal edebilirsiniz. Uçak bileti siteleri yazıma bakabilirsiniz. Puerto Princesa otelleri için tıklayınız.

9-Pattaya-Tayland

Güleryüzlü insanların ülkesi olarak biliniyor Tayland. Her ne kadar son 3 yılda turizmin saldırısı altında da kalsa, hala keşfedecek yerleri var.

Pattaya’da gezilecek yerler : Mercan Adası (Koh Larn), Khao Phra Tamnak, Siriporn Orkide Çiftliği, Hakikat Tapınağı (Sanctuary of Truth), “Ripley ile İster İnan İster İnanma” ve Sriracha Kaplan Hayvanat Bahçesi. Pattaya, aslında gerçek Tayland değildir. Bunun mutlaka farkında olun.

Vizesiz_ulkeler

Pattaya-Tayland : Vizesiz Ülkelerden Tayland

Gerçek Tayland’ı görmek istiyorsanız, kuzeye Chiang Mai traflarına gitmelisiniz. Pattaya gibi turistik yerlerde günde 50 dolar harcarken, kuzeye çıkarsanuz bu rakam 30 dolara düşer. Tayland vizesiz bir ülkedir ve uçak biletleri 1.500-2.000 TL arasında değişir. Pattaya otelleri için tıklayınız.

10-Hongkong

Muson yağmurları yavaş yavaş kaybolurken, şehri tanımak için önce Hongkong’un en yüksek noktası The Peak’e çıkarsınız. Burası Hongkong’u görebileceğiniz en güzel noktadır.

The Peak’den yürüyerek, parkın içerisinde kaybolur, gökdelenlerin gölgesinde sokakları gezersiniz. Sonra, Victoria limanına gider, yavaş yavaş hava kararırken, bilmem kaç bin tane gökdelenin gece ışıklandırması için süslenip, hazırlanmasına tanık olursunuz.

Hongkong

Yavaş yavaş Avenue of Stars’da yürüyerek, limanın havasını içinize çeker, Hongkongluların nefes almak için kaçıştığı sahil bandını boydan boya yürürsünüz. Ertesi gün Lantau adasına gidip, ülkenin Budizm dinine ne kadar düşkün olduğunu, tapınaklara ve halkın dua edişine bakarak resmedersiniz. Enteresandır.

En güzel sokak yemeklerinden olan deniz mahsullü noodle ve ızgara çeşitleri ile aşk yaşar, gelmişken de, Asya’nın Las Vegas’ı olarak bilinen Macau’ya 1 saat yolculuk ederek geçersiniz. Ne vize ile uğraşır, ne de sınırdan geçerken suratsız memurlarla.

Ama unutmadan Hongkong pahalı bir ülkedir. Günde 50 dolar ayırmanız lazım. Gelmişken de en az 3 gün kalmanızı öneririm. Uçak biletlerini, size anlattığım uçak bileti arama motoları yazımdaki siteleri doğru-düzgün araştırırsanız, 300-400 dolara yani 1,000-1,200 TL’ye mal edebilirsiniz.

Benim Gitmediklerim Ama Size Önerilerim

Güney Afrika‘nın en güzel şehri Cape Town, Japonya’nın en güzel şehirlerinden Nara (Gerçi Nara’ya gitmiştim. Nara’da 1-14 Mart tarihleri arasında Budist festivali kutlanacak.), Dünyanın öteki yüzü Grönland (6-11 Mart tarihleri arasında Grönland bu yıl Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapacak) ve son olarak İspanya’nın güney bölgesi mart ayında gitmek için en güzel dönem.

Otel konusunda Booking.com linkine tıklayın

nara_japonya

Nara Park

“Mart ayında nereye gidilir ?” diye soranlara, umarım yardımcı olabilmişimdir. Eğer, hala plan yapmakta zorlanıyorsanız, özellikle 2016 resmi tatil dönemleri için hazırladığım rotalara da bir göz atabilirsiniz.

Aşağıdaki yazılarıma da mutlaka göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

Umarım, verdiğim bu tavsiyelere bolca ihtiyacınız olur. Unutmayın. Seyahat etmek önce hayalle başlar. Ne zaman ki gerçekleştirebileceğinizi anlarsınız, önce hayata geçer, sonra anlar yaşanır, en sonda anılar kalır. Hayatınız boyunca unutamayacağınız anlara ve anılara şahit olmanız dileğimle.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.