Şubat Ayında Gidilecek 10 Ülke

Şubat ayında gezilecek 10 yer yazımı yazarken aklıma bir şey geliyor : Artık yavaş yavaş sona geliyoruz. Günler uzamaya başlıyor. Hava yine soğuk ama en azından baharın gelecek olması ile, insan biraz da olsa ruhen pozitif oluyor. Kar hala yağmaya devam etsede, insanın içindeki o merak ve keşfetme duygusu yanıp duruyor. Dünyanın heryerinde bambaşka renge bürünen kış mevsimi sonunda son evresine girmek üzere.

Busuanga Havalimanı-Coron

Busuanga Havalimanı-Coron

Şubat ayında gezmek için 2 sebebiniz var. Hem sevgililer günü hem de çocukları olan aileler için yarıyıl tatili. Ama bu yarıyıl tatilinden sadece şubatın 8’ine kadar yararlanabiliyor olacaksınız.

Şubat ayı. Sevgililerin aşklarını kutladıkları, ki onu da zaten “Sevgililer gününde nereye gidilir ?” yazımda yazmıştım, bizim gibi bekarların ise, alternatif sebepler üreterek dünyanın farklı ülkelerine kaçıştıkları ay.

Özellikle okulların kış tatiline girmesi ile birlikte, hem aileler hem de çocuklar kış mevsiminin tadını son kez çıkaracaklar. Aslında, sadece kış mevsimi olarak düşünmemek lazım.

Seyahat planları yapmadan önce, uçak bileti arama motorları, Konaklama siteleri önerilerimi ve Yurtdışında ekonomik yemek yeme yöntemleri yazılarıma göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

İstenirse, karların kapladığı Türkiye’de bindiğiniz uçağınız, Tayland veya Filipinler gibi ülkelerin sımsıcak sahillerine inebiliyor olacak. Lafı çok uzatmadan, Şubat ayında gidilebilecek en güzel 10 yerden bahsedeyim diyorum. Ayaklarınızın yeri gelince kar, yeri gelince pamuk gibi kumların üzerinde gezeceği bir seyahat geçirmenizi diliyorum.

1-Pekin-Çin

En enteresan etkinliklerden başlayalım. Bildiğiniz gibi Çin, yeni yılı 8 Şubat’ta kutlayacak. Onların yeni yıl kavramı, batıya göre birazcık daha farklı. Farklı derken, mesela bu yıl Çin, Maymun ve Ateş yılını kutlayacak. Öyle farklı bir toplum ki, her şeyleri ile bize göre tamamiyle enteresan. Yemeklerinden tutunda, ilk tanışma faslındaki o etkileşimlerine kadar bambaşka bir toplum.

Çin Seddi-Pekin

Çin Seddi-Pekin

Pekin’e gelirseniz ; Great Palace ve Çin Seddini hatta Yazlık Sarayı da mutlaka görmeden dönmeyin derim. Çin bizden vize istiyor ve Pekin için günlük 50 dolarlık bir bütçe yeterli olabilir. Pekin’e gidiş geliş uçak biletleri genellikle 2,000 TL civarında oluyor. Pekin’e kadar gelmişken, vizesiz Güney Kore’ye  de geçebilirsiniz. Pekin otelleri için tıklayınız.

2-Bangkok-Tayland

Yazın gidilecek ülke değil miydi o ? Aslında her mevsim gidilir. Ama kış mevsiminde gidilecek en güzel ülkelerin başında nedense hep Tayland gelir oldu. Özellikle doğa ile iç içe olması, dilediğinizde kaplanlarla, fillerle vakit geçirebilirken, dilediğinizde şehir hayatının ortasında kendinizi bulabilme imkanınızın olmasından dolayı Tayland, son yıllarda dünyanın parlayan yıldızlarından.

Tayland-Bangkok

Tayland-Bangkok

İşte Tayland’a gitmek için de en ideal ay Şubat ayı. Bu dönemde aşırı yağmur dönemi sona eriyor. En güzel yanı da, kış ortasında yaz yaşama şansını elde edebiliyorsunuz. Bangkok’a gelirseniz; Wat arun, Great Palace ve Khao San Road gibi yerleri muhakkak görün.

Yorulduğunuz zaman meşhur Thai masajı yaptırmayı ve envai çeşit tropik meyveyi yemeyi unutmayın. Tayland bizden vize istemiyor ve uçak biletleri gidiş geliş 1,500-2,000 TL arasında değişiyor. Bangkok otelleri için tıklayınız.

3-Venedik-İtalya

İtalyasız bir liste olmaz tabi. Yalnız, bu sefer biraz farklı sebepten dolayı İtalya‘yı öneriyor olacağım. Dünyanın en romantik şehirlerinin başında gelen Venedik, daracık sokakları, yüzden fazla adanın üzerinde kurulu olan yaşam alanı ile bir çok medeniyeti kendisine hayran bırakmış bir yer. İşte bu güzel şehirde her yıl Venedik karnavalı düzenlenir ve tarihleri her yıl değişir.

Venedik Festivali

Venedik Festivali

Çünkü günler dini takvime göre belirlenir. 2016’yılında 30 Ocak-9 Şubat, 2017 yılında ise 18 Şubat-28 Şubat tarihleri arasında kutlanıyor olacak. Bu festivalin en büyük özelliği ise, herkesin maske takıyor olması.

Özellikle farklı konseptteki maske takan meraklılar sayesinde, sokaklar rengarenk bir havaya bürünüyor.

Eğer Venedik’e gelirseniz, 400’den fazla kanalı olan bu güzel adalar şehrinde San Marco meydanı muhakkak görülmesi gereken yerlerin başında gelir. He bir de çok pahalıdır.

Otel bulma konusunda En iyi otel bulma arama motorları yazıma bakınız.

Öyle günde 50 Euro’nun yeteceği bir yer değildir. Bilin istedim. Uçak biletleri genellikle 500-600 TL’dir ve İtalya bizden Schengen vizesi ister. Venedik otelleri için tıklayınız.

4-Kahire-Mısır

Mısır, hala kış ortasında yaz tatili arayanların en çok sevdikleri yerlerin başında gelir oldu. Özellikle Mısır piramitleri, insanoğlunun ömründe muhakkak bir kez görmesi gereken yerlerin başında geliyor. Kahire’de bulunan Nil nehri ve etrafında kurulan restoranlar, akşamları Mısır halkını gözlemlemek için güzel tercih olabilir.

Mısır Piramitleri

Mısır Piramitleri

Bu arada Kahire’ye kadar gelmişken, Mısır (Kahire) Müzesini de görmeden dönmeyin derim. Ayrıca, piramitlerin bulunduğu Giza bölgesine 2 saat kadar uzaklıkta yer alan Ain Sokhna şehrine de gidip, Kızıl deniz kenarında bulunan otellerde vakit geçirmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Vakit kalırsa, doğuda Sharm El Sheikh, güneyde ise Luxor ve Hurgada şehirleri de görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Mısır için bütçe olarak ; günde 50 dolar gibi bir rakam yeterli olacaktır. Uçak biletleri 500-700 TL arasında değişmektedir ve Mısır bizden ne yazık ki vize ister. Mısır otelleri içintıklayınız.

5-Varanasi-Hindistan

Hayatımda gördüğüm en enteresan, en tarifsiz, en zor yerden bahsetmeden olmaz. Soluksuz kaldığım, günlerce kendime gelemediğim bir yerdi Varanasi. Hani ruhani derler ya, işte Varanasi’ye gidene kadar bu söze ne kadar yabancı olduğumu anladım. Taki bu şehrin havasını soluyana kadar !

Varanasi-Hindistan

Varanasi-Hindistan

Varanasi, Hinduizm’e inanların en kutsal mabetlerinden ve dünyanın en eski şehirlerinden birisi. Görmek gereken en önemli etkinliği söyleyeyim : Ölü yakma merasimleri.

Nasıl ucuza uçak bileti bulabilirim diyorsanız, En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakınız.

Ganj nehri kenarında kurulu olan Ghat yani “Ölü Yakma yerlerine” gidecek ve orada ölü bedenlerin 2 saat kadar kısa bir sürede nasıl küllere dönüştüğünü “Kanlı Canlı” izleyecek, sonrasında o küllerin nasıl Ganj nehrine atılıp, duaların sessizliğini dinleyeceksiniz. Burası turistik bir yer değil. Burası temiz, medeni veya keyif çatılacak bir yer değil. Burası Varanasi.

Hindistan gezi rehberi yazımdan, tüm Hindistan gezi notlarımı görebilirsiniz.

Dünyada görebileceğiniz en pis ama en güzel yerlerden birisi. Sebebi ne diye soracak olursan, hiç bir cevabım yok. Cevapların tükenip, sadece kendinle yüzleşeceğin bir yer.Hayatın ne kadar kısa olduğunu sorgulatan yer.

Öyle bir yer işte. Hindistan bizden vize istiyor. Hindistan vizesi nasıl alınır yazıma bakabilirsiniz. Ama alması çok kolay. Uçak bileti fiyatları da 1,000-1.500 TL civarında. Hindistan otelleri için tıklayınız.

6-Singapur

“Deniz. 50’den fazla ülke gördüm, bilmem neler yaşadım diyorsun da, neden hiç biryer de yaşamayı düşünmedin ?” diye soran arkadaşlara cevabımı veriyorum : Singapur’u çok istedim ama olmadı. İtiraf edeyim: Singapur’dan gerisi yalandır. Gerçi henüz Kanada ve Avustralya’yı görmedim ama beni Singapur çok derinden sarsmıştı.

Singapur

Singapur

Sokakları, parkları, altyapıları, yemekleri, düzeni, gelişmişlik düzeyinin Avrupa’daki ülkelerin % 90’ına kök söktürür derecede oluşu ve her şeyden öte insana olan saygıları beni mest etti. Aşık oldum bu ülkeye. Tek sıkıntı ise çok pahalı oluşu idi. Günde 50 dolar civarında harcamak gerekiyor. Hatta bu bile az derim.

Uçak bileti konusunda ise, mutlaka En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakın. Nasıl uçak bileti masraflarınızı ucuza mal edeceğinizi tek tek yazdım.

Eğer Endonezya veya Tayland gibi ülkelere gelir de, biraz vaktiniz kalırsa, muhakkak Singapur’a da 2-3 gün ayırın. Vize istemez ama dediğim gibi pahalıdır. Uçak biletleri de genellikle 1,700-2,000 Tl arasında değişir. Singapur otelleri için tıklayınız.

7-Dubai-Birleşik Arap Emirlikleri

Dubai. Bir şehir düşünün. Hiç bir şeyin olmadığı ama yapılan yatırımlarla, dünyada en çok turist çeken ilk 10 şehirden birisi halina gelen, insanların lüks ve ihtişamda boğulur olduğu, diğer ülkelerin kıskandığı bir şehir. Gözlerimin faltaşı gibi açıldığı “Bu kadar da olmaz heralde !” dediğim, çölün ortasında parlayan bir şehir.

Dubai-Birleşik Arap Emirlikleri

Dubai-Birleşik Arap Emirlikleri

Öyle zengin bir şehir ki burası, zaten dünyadaki petrol rezervinin % 10’unu bulundurdukları yetmezmiş gibi, aynı zamanda dev şirketlerin, etkinliklerin de merkezi haline gelerek, resmen darphane işlevi görmeye başladılar.

Turistleri de, Dubai Mall, Burj Khalifa (Dünyanın şu andaki en yüksek binası), Madinat Jumeriah, Mall of Emirates, Dubai Marina Walk, Burj Al arab ve Çöl safarisi gibi yerlere çekerek, daha da para kazandılar.

Konaklama konusunda Booking.com, Hotelscombined.com  linklerini kullanınız.

Olur da bu zengin şehre giderseniz, günde 50-60 dolar yeterli olur. Yemek dışında çoğu şey orta halli. Tabi bu gideceğin mekanlara göre değişir.

Dubai’ye e-vize alarak girilebiliyor ve gelmişken en az 2-3 gün kalmanızı öneririm. Ayrıca Abu Dabi, Dubai’ye araçla 2 saat mesafede bulunuyor. Belki görmek istersiniz. Dubai’nin enfes otelleri için tıklayınız.

8-Puerto Princesa-Filipinler

Filipinler. Bak yine yazmadan geçemedim. Ama bu sefer başka bir adasını yazayım istedim. Palawan, Filipinler’in en güzel ve en büyük adalarından birisi olarak biliniyor. İşte bu güzide adanın, başkenti de Puerto princesa.

Özellikle şubat ayı, bu adayı görmek için en güzel dönem olarak biliniyor. Öyle güzel bir adadan bahsediyoruz ki, bir çok seyahat otoritesi de bu adayı dünyanın en güzel 10 adasından birisi olarak seçmiştir.

Adanın başkenti Puerto’da neler var derseniz : Subterranean River, Crocodile Farm, Iwahig Prison and Penal Farm, Butterfly Ecogarden mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında geliyor.

Hatta detaylı olarak yazıları yazdım da. Görmek isterseniz tıklayınız. Günde 40-50 dolara krallar gibi yaşayabileceğin bu adada, en az 1 gün motor kiralayarak gezin derim. Filipinler bizden vize istemiyor ve Hongkong’a gidip, oradanda da Filipinler’e uçarsanız uçak biletini maksimum 1,500 TL’ye mal edebilirsiniz. Puerto Princesa otelleri için tıklayınız.

9-Svalbar-Norveç

Kış ayının yaşanacağı en güzel ülkelerden birisinden bahsetmeden olmaz. Benim de içimde hala bir uhte olarak kalan bir etkinlikten bahsedeceğim. Bir türlü göremediğim ama artık ezbere bildiğim bir güzellikten.

Ben bu döneme şahit olamadım. Ama sizin yaşamanızı temenni ediyorum. Bu güzelliğin adı “Aurora Işıkları”. Genellikle Norveç-İsveç ve Finlandiya gibi İskandinav ülkelerinde yaşanıyor.

Aura-Kuzey Işıkları

Aura-Kuzey Işıkları

Auroralar ; “Kuzey ve Güney Işıkları” olarak bilinen, Güneş rüzgarını oluşturan iyonize parçacıkların kutuplardan girerek, atmosferin üst katmanları ile etkileşmesi sonucunda oluşan ışınımlardır.

Her bir renk aslında rüzgarın içeriği hakkında bilgi verir. Tromso ve bir çok İskandinavya’nın kuzeyindeki bölgelerde sıkça görünür. Geceler gündüz gibi aydınlanır.

Hayal dünyasının içerisindeymişsin gibi yaşatır. Norveç’te görülecek en güzel yerler ; Oslo’dan başlayarak , Tromso ve Svalbar’dır. Lakin çok pahalı bir tur olabilir. Günde 50-60 Euro asla yetmez.

Masrafları düşürmek çin Interrail bileti alıp gezmek gerekir. Interrail yazım için tıklayınız.Norveç bizden ne yazık ki vize ister. Uçak fiyatları gidiş-geliş 500 TL civarındadır. Norveç otelleri için tıklayınız.

10-Las Vegas-ABD

Son olarak, Amerika Birleşik Devletleri’nin en yapay şehirlerinden, günahın ve eğlencenin kalbi olan Las Vegas‘dan bahsedeyim diyorum. Sin City yani Günah Şehri olarak bilinen Vegas, gece yaşayan bir yer. Özellikle yaz aylarında aşırı sıcak olan Vegas, kış aylarında biraz daha elverişli.

Las Vegas-Rüya Şehir

Las Vegas-Rüya Şehir

Gece kulüpleri, sirkler, casinolar ve alışveriş merkezleri ile, dünyanın en çok turist çeken şehirlerinden birisi. Tek tek gezilecek yerler nereler diye soracak olursanız, ben zaten Las Vegas yazımda sıraladım. Görmek isterseniz tıklayınız. Son olarak ABD bizden vize istiyor ve Vegas için günde 50-60 dolar yeterli olur demek geliyor içimden. Çünkü, şahsen biz 15-20 dolara çok güzel otelde kalmıştık.

Vegas’da otellerden değil, casinolardan para kazandıkları için çok ciddi ucuz rakamlara konaklama işinizi halledebilirsiniz. Vegas’a uçak biletleri genellikle 1,500-2,000 TL arasında değişiyor. Vegas otelleri için tıklayınız.

Şubat ayında nereye gidilir ?” diye soranlara, umarım yardımcı olabilmişimdir. Eğer, hala plan yapmakta zorlanıyorsanız, aşağıdaki yazılarımdan notlar çıkararak, bundan sonraki tatillerinizi planlayabilirsiniz.

Aşağıdaki yazılarıma da mutlaka göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

Umarım, verdiğim bu tavsiyelere bolca ihtiyacınız olur. Unutmayın. Seyahat etmek önce hayalle başlar. Ne zaman ki gerçekleştirebileceğinizi anlarsınız, önce hayata geçer, sonra anlar yaşanır, en sonda anılar kalır. Hayatınız boyunca unutamayacağınız anlara ve anılara şahit olmanız dileğimle.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.